TAD LEIDEN Mensen en geld nodig voor wijkteams politie 'Laat jongeren de kar maar trekken LEIDSCH M DAGBLAD Meeste politiewerk in Leidse binnenstad 'Doelgroepenbeleid per afdeling bekijken' verhuur Ouderenwerk en Kruiswerk willen gedeelte van pand Woutertje Pieterse huren Brasserieboot Prinssesekade mag ZATERDAG 23 JUNI Muziekprijzen Agnes College LEIDEN - Voor Jan de Nie (64) was het een grote verrassing. Bijna het voltallige personeel draafde gisterenoch tend rond half elf op om hem in optocht te begeleiden naar Holiday Inn. Onder toezicht van motoragenten en de bijna 50 personeelsleden, in onder meer bedrijfsauto's, ging het vanaf de woning van De Nie in De Goejestraat naar de andere kant van de stad. Daar werd het personeel in Holiday Inn een feest aangeboden ter gelegenheid van het afscheid van directeur Jan de Nie. Hij is een halve eeuw werkzaam geweest in het gelijknamige Leidse bedrijf in centrale verwarming, sinds kort gehuisvest aan de Flevoweg. ''Ze zullen me er natuurlijk nog weieens zien", aldus De Nie. (foto Ellen Beleid gemeente te veel algemeen gericht LEIDEN - De Leidse politie kan alleen wijkgericht werken als er voldoende mensen en geld be schikbaar komt. Bovendien zul- I len de wijkteams door de poli tiemensen moeten worden ge accepteerd. "Dit wordt moge lijk als mensen het gevoel heb ben dat de verandering een ver betering is", aldus de stuur groep politieorganisatie die is ingesteld door de gemeente Lei den en bekijkt of de politie met wijkteams kan werken. Uit de tweede rapportage van de stuurgroep blijkt dat het meeste po litiewerk zich afspeelt in de binnen stad. Veertig procent van de aanrij- 1 dingen en meldingen en de helft van alle aangiften in januari 1990 tot en met mei 1990 zijn uit dat gebied afkomstig. Bij aanrijdingen scoren het Stationskwartier en Groenoord bovendien erg hoog. Aangiften ko- Leidse Hout In de raadsvergadering van 18 juni heeft de gemeenteraad besloten dat het bestemmingsplan Leidse Hout gewijzigd wordt om er een school te gaan bouwen. Hierbij wordt meer dan 2000 vierkante meter groen op geofferd en een bestaande, bijna 60 jaar oude parkeenheid grondig aan getast. Aan vele bezwaren, onder meer aangevoerd door Vrienden van de Leidse Hout en ook beschreven in deze krant, werd voorbijgegaan en alternatieve mogelijkheden voor nieuwbouw of verbouw werden niet of nauwelijks onderzocht. Slechts enkele raadsleden hiel den - soms als minderheid van een partij, waarvoor hulde - een krach tig pleidooi om geen groen af te.ne- men van Onze Leidse Hout, doch ook zij vochten tegen de bierkaai. De uitslag van de stemming stond al vóór de raadsvergadering in de krant en de discussie in de raad diende slechts voor davorm en voor I de produktie van krokodilletranen. (Dit is 'echt' de laatste aantasting van de Leidse Hout). Namens honderden Leidenaars mochten we voorafgaand aan de raadsvergadering een petitie over handigen aan de fractievoorzitters en de burgemeester, met daarin het klemmende beroep op de raad om B en W op te dragen een andere loka- tie dan de Leidse Hout te zoeken; doch ook dit bleek slechts een ritue le dans te zijn. De kaarten waren im mers al geschud. Niettemin wil ik deze gelegen heid gebruiken om alle Leidenaars die tekenden voor behoud van de Leidse Hout en alle anderen die ac tie voerden om de gemeenteraad te I overtuigen B en W een ander schoolbouwplan te laten bedenken, bedanken voor hun inzet. De legale mogelijkheid om verder actie te voeren tegen aantasting van de Leidse Hout, is bezwaar aanteke nen bij de gemeente tegen dit plan. Dit kan tot 4 juli gebeuren. Leide naars let op uw groen! J. Reedijk, Antonie Duycklaan 4, 2334 CD Leiden. Huizenbelasting Tot ontsteltenis van ongetwijfeld al uw lezers wordt de onroerend-goed- belasting met ingang van 1 januari 1991 met niet minder dan 11 procent verhoogd. Met deze maatregel stemt de meerderheid van de Leid se gemeenteraad in, "omdat nog een gat van 2,8 miljoen gulden voor 1991 resteert". Alhoewel er in de af gelopen jaren fors is bezuinigd. In het licht hiervan doet het wel heel vreemd aan te lezen dat er mo gelijk behoefte bestaat bij aanstaan de bruidsparen om de weg naar het gemeentehuis per vaartuig te zoe ken. Om met die mogelijkheid reke ning te houden heeft men alvast een aanlegsteiger in de Nieuwe Rijn aangelegd. Kosten 50.000 gulden. Met belangstelling kijk ik nu uit welke politieke nar het gemeente bestuur voorstelt gelden te fourne ren voor het aanleggen van een heli haven. Stel je eens voor ,dat een aan staand bruidspaar op het idee komt men vooral uit de Pieterswijk, de Camp, het Stationskwartier, de Kooi en Slaaghwijk. Deze wijken staan, evenals het Noorderkwartier, ook bovenaan bij het aantal meldin gen dat bij de politie binnenkomt. De inventarisatie is gemaakt om te kijken welke taken op wijkni veau kunnen worden uitgevoerd en welke niet. Een groot aantal strafba re feiten zal niet door de wijkteams kunnen worden onderzocht. Dat moet centraal blijven. Het gaat dan om ernstige zedendelicten, misdrij ven tegen het leven gericht, overval len, brandstichting met gevaar voor personen, de bestrijding van de handel in harddrugs en van de over last van koffieshops en nog ettelijke andere zaken. Op wijkniveau kunnen de een voudigere zaken worden aange pakt, zoals de bestrijding van de kleine criminaliteit, controle op sluitingstijden van horeca, het con troleren van de naleving van de milieuwetgeving en de surveillan- om per helikopter naar het stadhuis te gaan. Dan moeten er toch tijdig maatregelen getroffen worden? Een idee voor 1991? Dat kan best van die 2,8 miljoen af! Over gemeen telijk beleid gesproken. C. Borghart, E. Borghart-Wassenaar, Uhlenbeckkade 19, 2313 EH Leiden. Tuinkeiiring Een paar dagen geleden kreeg ik een folder in de brievenbus met daarin vervat de uitnodiging iets moois van m'n tuin te maken. Een prijs werd in het vooruitzicht ge steld. Wandelend op de trottoirs in de Merenwijk (tot aan m'n knieën in het onkruid) moet je als gemeente bestuur toch maar het lef hebben, denk ik dan, om de burgers aan te sporen iets moois van hun tuin te maken wannneer je in je eigen ta ken op dat gebied schromelijk te kortschiet. Kent u de kreet nog: 'Actie schoon Leiden, samen vuil bestrij den' en: 'Als u een handje helpt, doet uw gemeente de rest'. Nou ver geet het maar, uw gemeente doet geen pest. G. Kleinpaste, Bosrode 30, 2317 BN Leiden. ce. Ook zaken zoals eenvoudige mishandeling kunnen door de wijk teams worden opgelost, mits dat niet meer dan zes uur vergt. Sinds 1 januari 1990 worden dit soort zaken al niet meer door de recherche ge daan, maar door de uniformdienst. Uitgangspunt voor de nieuwe po litieorganisatie is dat er een weder zijds vertrouwen ontstaat tussen politie en bevolking. Verder moet er een kwaliteitsprodukt worden gele verd, dat inspeelt op de behoefte van de 'klant'. Bovendien is het de bedoeling aan te sluiten op ontwik kelingen die door de gemeente Lei den in gang zijn gezet. Het gaat dan bij voorbeeld om de sociale vernieu wing die in drie Leidse wijken op poten wordt gezet. De tweede rapportage van de stuurgroep is slechts een tussen stap die moet leiden naar een nieu we organisatorische opzet van de politie. Het is de bedoeling dat in de loop van 1991 de nieuwe organisatie is bedacht. LEIDEN - Elke gemeentelijke di rectie zou een eigen doelgroepenbe leid moeten voeren, toegespitst op de bestaande situatie. Een dienst met weinig vrouwelijk personeel zou meer vrouwen moeten gaan aantrekken. Als op een afdeling weinig mensen uit etnische groe pen werken, moet de werving juist gericht zijn op die doelgroep. Dit 'gerichte positieve actiebeleid' zou ADVERTENTIE Mercedes-Benz bedrijfs- en personenwagens, contract hire en leasing. LSL, Rijnsburgerweg 103a, Rijnsburg. Tel.: 01718-32511 in de plaats kunnen komen van het algemene doelgroepenbeleid dat de gemeente nu voert. Dit voorstel wordt genoemd in het Evaluatieverslag 1986-1990 van het doelgroepenbeleid. Het beleid van de gemeente is er op gericht dat allereerst interne vrouwen, al lochtonen en gehandicapten in aan merking komen voor een vacature. Vervolgens krijgen overige interne kandidaten een kans, daarna exter ne sollicitanten uit de doelgroepen en als laatsten de overige externe kandidaten. "Sommige directies voldoen reeds aan het streefcijfer", staat in het verslag. Bij de Sociale Dienst zijn bij voorbeeld meer vrouwen dan mannen werkzaam als bij- standsmaatschappelijk werker. En bij de reiniging is "reeds een aan zienlijk aantal personen uit de etni sche minderheidsgroepen als reini ger aangesteld", aldus het verslag. "'Vanuit de betrokken dienstonder delen speelt de vraag of voor derge lijke functie-categorieën danwel or ganisatie-onderdelen het voor keursbeleid zo stringent gehand haafd moet blijven". Een meer gericht actiebeleid zal overigens volgens de opstellers van het rapport minder effect hebben, omdat "het aanbod op de arbeids markt van doelgroepers voor func ties waarin zij nog ondervertegen woordigd zijn, schaars is". In het verslag staat dat dat het aantal vrouwen dat de gemeente Leiden aanneemt hoger is dan het landelijk gemiddelde. Het percenta ge vrouwelijke ambtenaren is de af gelopen twee jaar gestegen van 25 naar 29 procent. Het streefcijfer dat vier jaar geleden werd vastgesteld, is 32 procent. In technische, leiding gevende en hogere functies worden nog steeds meer mannen aangeno men dan vrouwen. Er werken thans 2,6 procent allochtonen, het streef cijfer is 3,5 procent. Uit interviews met werknemers die de gemeente verlieten, blijkt dat LEIDEN - De brasserieboot aan de Prinsessekade kan worden aange legd. B en W hebben vergunningen verleend om de boot aan te leggen en om een plankier te bouwen dat als terras dienst zal doen. J. Veringa, die samen met M. van der Klip het initiatief nam tot de brasserieboot, is blij dat de gemeen te toestemming heeft gegeven. "Ik vind het alleen jammer dat het zo lang heeft moeten duren. We wilden het personeelsbeleid nog steeds weerstanden oproept. Veertien van de zestien mannen die een reden op gaven, zeiden weg te gaan vanwege het gebrek aan carrièremogelijkhe den bij de gemeente. "Oorzaak van dit gebrek aan perspectieven is vol gens hen het positieve actiebeleid, waardoor autochtone mannen ne gatief gediscrimineerd worden". Tevens wordt in de notitite mel ding gemaakt van de mannenwerk- groep die bestaat uit mannelijke ambtenaren die zich zorgen maken over de gevolgen van het positieve actiebeleid. vorig jaar al beginnen met de bouw. De gemeente wil veel op toeristisch gebied. Maar als je nu een idee hebt, moet je bijna anderhalf jaar wach ten voordat je het mag uitvoeren. Ik begrijp op zich de procedures wel, maar voor mensen die ideeën heb ben is dat toch wel frusterend". De boot wordt door Veringa en Van der Klip voor het grootste deel zelf gebouwd. Alleen de betonnen bak laat hij maken. Maar de op bouw, die geheel doorzichtig wordt, zal door de twee worden gereali seerd. Aan de kant van het water komt verder een groot terras. De LEIDEN - Een gedeelte van het ge bouw van openbare basisschool Woutertje Pieterse aan de Antonie Duycklaan moet in de toekomst worden gebruikt als centraal infor matie- en adviespunt voor ouderen. Tevens kan er een wijkpost van de Kruisvereniging Leiden in worden gevestigd. Dat schrijft de Stichting Oude renwerk in een brief aan de Leidse gemeenteraad. Beide instanties hebben al eerder bij de gemeente aangeklopt voor huisvesting. "Wou tertje Pieterse staat op een leuke plek, het ligt centraal en bovendien komt het gebouw op korte termijn leeg", noemt M. Boer van de Stich ting Ouderenwerk de voordelen van deze lokatie. Woutertje Pieterse verhuist medio volgend jaar naar een groter gebouw dat moet worden gebouwd op het sportveld in de Leidse Hout. Volgens H. Deurhof van de ge meentelijke directie gebouwen is de school genoemd als een geschik te plaats voor kinderopvang. "Daar is het gebouw geschikt voor". Een definitief besluit is er volgens hem nog niet over genomen. Of het oude ren- en kruiswerk samen met een instelling voor kinderopvang in het gebouw kunnen worden gevestigd, kan hij niet zeggen. Oudere bewoners van het Boer- haavekwartier, de Vogelwijk en de Raadsherenbuurt hebben de wens geuit voor een onderkomen waar bij LEIDEN - Het Agnes College uit Leiden heeft tijdens de zogenaam de Griffioenfeesten van de Vrije Universiteit Amsterdam eerste plaatsen behaald op het gebied van de lichte en de klassieke muziek. Scholen uit heel Nederland, 25 athe nea, streden op tal van culturele en sportgebieden tegen elkaar. De wedstrijden werden donder dag en vrijdag gehouden voor leer lingen van 4 en 5 atheneum ter gele genheid van het 110-jarig bestaan van de Amsterdamse VU. De school uit Leiden, waar muziek wordt on derwezen, is uitgenodigd volgend jaar weer aan de manifestatie deel te Hengelsport Visvereniging Hengelsport hield een wedstrijd in de Rijn. De uitslag: 1 H. Boe- lee 16 stuks, 4850 gram; 2 W. Verhoeff 9 stuks. 4500 gram; 3 F van Eijgen 13 stuks, 3950 gram; 4 I. Jansen 6 stuks. 2400 gram; 5 Th. Blansjaar 7 stuks, 1850 gram. Discussie over hulp Bangla Desh LEIDEN - Over de vraag of het Ne derlandse beleid ten aanzien van Bangla Desh moet worden herzien, wordt vandaag vanaf 14.00 uur een forumdiscussie gehouden in Het Gulden Vlies aan de Breestraat. Wilfried du Pree (Kamerlid voor de PvdA), WD'er Hey, Hans Munnik- hoven van Amnesty International en Peter Custurs van Bangla Desh People's Solidarity Centre zijn de leden van het forum. De organisatie is in handen van de Jonge Socialis ten. Aanleiding voor de bijeenkomst is het feit dat volgens rapporten van Amnesty International de mensen rechten in Bangla Desh op grote schaal worden geschonden. Er zou den 10.000 politieke gevangen zijn en honderden politieke moorden zijn gepleegd. Het land krijgt per jaar 100 miljoen gulden ontwikke lingshulp van de Nederlandse rege ring. Die wijt de problemen aan overbevolking en overstromingen. Volgens Amnesty International gaat Nederland geheel voorbij aan de schending van mensenrechten in Bangla Desh. bouw kost ruim 150.000 gulden. De brasserie zal tussen tien uur 's ochtends en tien uur 's avonds zijn geopend. Zowel de lunch als het avondeten kan er worden gebruikt. Er worden koffie en thee, frisdran ken en zwakalcoholische dranken geschonken. De initiatiefnemers mikken op allerlei klanten: winke lende mensen, toeristen, waterspor ters, maar ook op mensen die in de buurt werken. Veringa vertelt dat hij nu zo snel mogelijk met de bouw wil begin nen. "We hopen volgend jaar zomer open te kunnen". voorbeeld spreekuren kunnen wor den gehouden, zegt de werkgroep die is ingesteld om te onderzoeken of ouderenvoorzieningen goed be reikbaar zijn. De werkgroep bekijkt tevens welke rol verzorgingshuis Rustenborch kan gaan spelen voor oudere wijkbewoners. Op dit moment is er geen enkele ouderenvoorziening in de wijk. Vol gens Boer hebben de ongeveer drie honderd bejaarden die er wonen vooral behoefte aan een contactper soon bij wie ze terecht kunnen met vragen. Voor veel ouderen is het bij voorbeeld onduidelijk bij welke in stanties ze kunnen of moeten aankloppen. "De meeste wijkbewoners zijn meer georïenteerd op Oegstgeest dan op Leiden. We hadden deze week een bijeenkomst van de werk groep, waar ruim vijftig ouderen op af zijn gekomen. Er waren mensen die voorstelden om dit deel van Lei den weer by Oegstgeest te voegen, en anderen vonden dat Leiden geld zou moeten betalen aan Oegstgeest, zodat de wijkbewoners gebruik kunnen maken van de ouderen voorzieningen daar", vertelt Boer. Er hebben volgens haar oriënte rende gesprekken plaats over de vraag of ouderen uit de wijk tijde lijk kunnen worden opgenomen in verzorgingshuis Rustenborch, kun nen deelnemen aan activiteiten in het tehuis en eventueel in aanmer king komen voor dagopvang. Directrice Maas (54) verlaat De Noorderwiek LEIDEN - Directrice J. Maas (54) heeft gistermiddag tijdens een re ceptie afscheid genomen van De Noorderwiek. Maas treedt ver vroegd uit omdat de school voor middelbaar dienstverlenings- en gezondheidszorgonderwijs gaat fuseren met de Leidse meao, het RIO en het kort middelbaar be roepsonderwijs. "In het kader van het sociaal plan kreeg ik de kans om er eer der uit te gaan. En die kans heb ik met beide handen aangegrepen. Nu ben ik immers nog redelijk ge zond. Laat de jongeren de kar maar trekken", aldus Maas. In 1976 kwam ze bij De Noor derwiek in dienst als adjunct-di rectrice. Daarvoor had ze op ver schillende scholen in Delft Engel se les gegeven. Toen ze naar Lei den kwam, had De Noorderwiek nog afdelingen voor lager en mid delbaar huishoud- en nijverheids onderwijs. Het lager beroepsonderwijs werd gescheiden van het middel baar beroepsonderwijs. In die laatste sector had 'een grote ma noeuvre' plaats, vertelt Maas. "Het middelbaar huishoud- en nijverheidsonderwijs werd in 1984 samengevoegd met het soci aal-pedagogisch onderwijs tot dienstverlenings- en gezond heidszorgonderwijs". Maas was kort daarvoor al di rectrice geworden van de school. "Het werd toen onmogelijk om ook nog les te geven. Ik kreeg echt een organisatorische functie en dat vond ik wel jammer. Want als directrice had ik nauwelijks nog direct contact met de leerlin gen. in het eerste jaar dat ik hier kwam, kende ik iedereen. Later niet meer. Ik had eigenlijk alleen nog contact met de leerlingen die er uitsprongen, naar beneden of naar boven". Vol trots kijkt ze terug op de 'grote bloeiperiode' die De Noor derwiek heeft gekend. Vooral de opleiding mode en kleding mocht zich jarenlang verheugen in een .grote belangstelling. Op dit mo ment ondervindt de school de ge volgen van het dalende geboorte cijfer. "Er is nu sprake van een be hoorlijk leerlingentekort", stelt Maas onomwonden vast. Hoe het met de school gaat als die onderdeel is van een grotere organisatie, zal ze van nabij niet meemaken. Bang dat ze niet weet wat ze aan moet met haar vrije tijd is ze niet: "Ik lees veel en ik hou van reizen. Ik heb een caravan ge kocht, dus dat moet wel lukken" Bouw kost ruim 150.000 gulden STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13