u Routekaartjes laten nog wel eens te wensen over U K I Nederland Kanoland DE PAS ER IN Stadswandelingen zijn razend populair Wandelen met een walkman Wandelen met spoorwegen Vrijetijdsgids van de VW's DE VAKANTIE STAAT VOOR DE DEUR \AUTOMEER B.V. VRIJDAG 22 JUNI 1990 Een rage, die zich nog steeds uitbreidt. Geen stad in Nederland of er is wel een wandelroute in uitgezet. Of twee. Of tien zelfs soms. In de meeste gevallen zijn ze ongeveer vijf kilometer lang en in de meeste gevallen ook behandelen ze een bepaald thema. De Vincent van Goghwandeling in Amsterdam, de literaire wandeling in Dordrecht, de vestingwandeling in Maastricht... Je kunt het krijgen zoals je het hebben wilt. Er' zijn speciaal voor de jeugd zelfs speur- en puzzeltochten georganiseerd. De stadswandelingen kunnen in de meeste gevallen worden gemaakt aan de hand van door VW's verstrekte routebeschrijving, maar ook komt het voor dat er (bij groepswandelingen) een gids meegaat. Een groot aantal wandelingen in twintig verschillende steden werd kort geleden onderzocht door de redactie van de Consumenten Reisgids. Uit het onderzoek bleek dat het materiaal dat de verschillende VW's over standwandelingen beschikbaar heeft, sterk verschilt. door Rob van den Dobbelsteen De ene keer wordt de route beschreven in een prachtige brochure met foto's, uitgebreide beschrijvingen van de bezienswaardigheden en duidelijke plattegronden- andere leveren slechts een stenciltje met daarop een simpele tekst of alleen een maar een kaartje met route. Opvallend noemt de consumentenbond het feit dat juist de grotere steden (Den Haag, Nijmegen, Utrechten Rotterdam) niet bepaald uitblinken wat betreft het informatiemateriaal, terwijl plaatsen als Hoorn, Kampen, Breda, Deventer, Gouda, Maastricht en Alkmaar juist duidelijke en goed verzorgde brochures verkopen voor ongeveer dezelfde prijs. Oppervlakkig Prijzen die variëren van vijftig cent tot een rijksdaalder. Vaak zo menen de onderzoekers is de uitleg bij de stadswandelingen vrij oppervlakkig. Er worden voornamelijk historische gevels beschreven en daar blijft het zo'n beetje bij. Over het algemeen zijn de In sommige steden zoals in Utrecht, Gouda, Middelburg, Maastricht, Dordrecht en Den Haag kan bij de WV voor vijf gulden een walkman wor den gehuurd. Via een cassette met ingesproken routebe schrijving en toelichtingen kan de route in eigen tempo worden gevolgd. Ideaal voor mensen die wandelen in groepsverband niet zo zien zit ten en die ook niet gebonden willen zijn aan bepaalde tijd stippen. In Dordrecht en Den Haag gaat de service zelfs nog ver der: bij slecht weer krijgen de wandelaars een paraplu mee. Overigens moet daarvoor (net als bij de walkman) een borg worden betaald. Soms is het achterlaten van identiteitspa pieren of een cheque ook vol doende. teksten voor thema wandelingen uitgebreider. Die hebben echter weer het nadeel dat ze meer zijn bedoeld voor specifiek gënteresseerde wandelaars. Aan de andere kant komt het ook vaak voor dat de trajecten van themawandelingen en algemene stadswandelingen elkaar overlappen, zoals in Utrecht (kerkenwandeling en stadswandeling). Wandelingen met gidsen (in de zomermaanden meestal tot half september) zijn iets duurder (van f 2,50 tot f 7,50) en worden altijd in groepen gemaakt. Meestal is bij de prijs een kopje koffie en/of museumbezoek inbegrepen. Voor kinderen en houders van een 65+- pas gelden vaak kortingen. Het verdient aanbeveling van tevoren bij de stads-VW's te informeren op welke dag en op welk uur de wandelingen plaatsvinden. In sommige steden blijft men het hele jaar doorgaan. Zoals in Amsterdam waar een aantal oudere Amsterdammers, dat de stad door een door kent, fungeert als gids voor een groep van maximaal acht personen. Deze informele, in korte tijd buitengewoon populair geworden wandelingen, duren ongeveer twee uur en worden georganiseerd op dinsdag tot en met vrijdag en op zondag om 11.00 uur. Vertrekpunt is het Amsterdams Historisch Museum aan de Nieuwezijds Voorburgwal. Er zijn twee routes: die door de oude binnenstad en die door de Jordaan. Men dient zich een dag van tevoren aan te melden (tel. 020-25 13 90). Van Gogh Uiteraard kon de hoofdstad niet achterblijven bij de Van Gogh- gekte die Nederland nu alweer bijna een halfjaar achtervolgt. De schilder woonde ruim een jaar lang in Amsterdam en schreef daarover in zijn brieven aan broer Theo. Aan de hand daarvan kon een wandeling worden gereconstrueerd langs straten, grachten, huizen en gebouwen die Vincent verschillende keren schilderachtig en vooral met veel gevoel beschreef. Vincent was 24 jaar toen hij naar Amsterdam kwam. Hij woonde er bij zijn oom Jan, toen directeur van de Marinewerf op Kattenburg, naast het tegenwoordige Scheepvaartmuseum in het Oosterdok. Het was de bedoeling dat hij zich in de hoofdstad zou voorbereiden op een staatsexamen dat hem toegang zou verschaffen tot een theologische studie aan de universiteit. Vincent wilde net als zijn vader en grootvader predikant worden. De studie mislukte en in de zomer van 1878 verliet Van Gogh Amsterdam. Hij verhuisde naar België, volgde een korte cursus in Brussel en ging als zendeling werken in de Borinage, de mijnstreek tussen Mons en Charleroi. Van Gogh zou later nog twee keer terugkeren naar de hoofdstad, onder meer om een bezoek te Een aardige coöperatie op het gebied van stadswandelingen was die tus sen de Nederlandse Spoorwegen en de VW's van 33 Verschillende steden. Op vertoon van het treinkaartje kon tot eind vorig jaar met korting bij de VVV (of bij het station) een wandelfolder worden afgehaald. Aan die sa menwerking is om wat voor reden ook een eind gekomen. Wel hebben de Spoorwegen nu een korte beschrijving van 50 stadswan- delingenm opgenomen in het boekje Er-Op-Uit, dat voor f 4,25 op elk sta tion te koop is. Ook is in de brochure een lijst opgenomen met de adressen en telefoonnummers van alle VW's die stads- of themawandelingen orga- brengen aan het pas geopende Rijksmuseum. Ook wilde hij een keer zijn nicht Kee opzoeken, voor wie hij een onbeantwoorde liefde koesterde. Het drama aan de Keizersgracht nummer acht (waar de ouders van Kee woonden) en waar hij z'n vingers in de vlam van een brandende lamp hield onder de uitroep: "Laat mij haar zien, zolang ik m'n hand in de vlam kan houden", is uitgebreid in allerlei boeken beschreven. ook voor liefhebbers van winkelen heeft Amsterdam routes uitgezet. De Spiegelstraat, vlak bij het Rijksmuseum, wordt tot een van de belangrijkste antiekstraten van Europa ge rekend. (foto's VW/Rob List) Nederland kanoland Nederland wordt wel eens een fietsland genoemd, maar het is net zo goed en misschien zelfs nog wel meer een kanoland. Weinig streken in West-Europa bieden zoveel aaneengeloten meren, slootjes, moerasgebieden, kanaaltjes, beekjes en rivieren als juist ons land. Bijna elke provincie biedt tientallen mogelijkheden tot het maken van kanotochten. Hier en daar zijn zelfs speciale kanoroutes uitgezet die variëren van zeven tot meer dan honderd kilometer. Voor die laatste tochten zijn uiteraard meer vaardagen nodig in kano's die daarvoor geschikt zijn. Kano's zijn er in allerlei soorten. De meest gebruikte in Nederland zijn de kajaks en de Canadese kano's. In die kajaks zijn ook weer verschillende types voor handen. Wedstrijdkajaks hebben een ronde, gladde bodem en zijn voor een beginner die niet graag in het water spartelt bepaald ongeschikt; toerkajaks hebben een bijna vlakke knikspantbodem waardoor ze stabieler zijn. Kajaks, die door een peddel met twee bladen moeten worden voortbewogen, zijn in het algemeen minder geschikt voor meerdaagse tochten. Daarvoor kunnen ze te weinig bagage Dit in tegenstelling tot de hogere 'Canadezen' die met een peddel met slechts een blad worden voortgestuwd. Men zit er meestal met zijn tweeën in (je hebt trouwens ook tweepersoons kajaks) en ze worden vooral gebruikt voor het maken van langere tochten. Een 'Canadees' kan vrij veel bagage vervoeren en is zo solide dat er zelfs een heel gezin met twee kinderen in plaats kan nemen. In vergelijking met de lagere kajaks zijn ze bij veel wind wel wat moeilijk op koers te houden. De techniek van het kanoën (zowel in de kajak als de 'Canadees') is vrij eenvoudig te leren. Een paar aanwijzingen van bijvoorbeeld de verhuurder zijn meestal voldoende en in de boekwinkel zijn diverse instructieboeken te koop. Ook kan men zich in verbinding stellen met de het Bureau van de Nederlandse Kanobond (Postbus 1160,3800 BD Amersfoort, tel. 033 - 62 23 41) of de Toeristische Kano Bond Nederland (Postbus 715,2600 AS Delft, tel. 015 -13 29 22) waar men lijsten heeft met adressen van verhuurders, cursusleiders, kanokampeerterreinen, goedkope verzekeringen en dergelijke. Eigen route Wie er in een eigen kano op eigen houtje wil uittrekken kan gebruik maken van de speciale kanoroute- en watersportkaarten die door de provincies Groningen, Friesland, Overijssel, Utrecht en Noord- Holland zijn uitgegeven. Ze zijn verkrijgbaar bij de boekhandel en de VW-i kantoren en bieden onder meer een overzicht van de 'kano- kluun' plaatsen, de plekken dus waar men voorzieningen heeft aangebracht die de kanoër in staat stellen op simpele wijze zijn of haar vaartuig van het ene watertje in het andere te brengen. Ook zijn er ANWB-waterkaarten waarop men zijn eigen route kan uitzetten en bestaat er een gids 'Kanotochten door Nederland' (uitgave Hollandia, Baarn). Deze gids beleefde kort geleden z'n tweede druk en geeft een overzicht van 120 gedetailleerde routebeschrijven voor kanodagtochten (compleet met aanrijroute per auto) plus suggesties voor het zelfstandig maken van kanokampeertrektochten. Tot slot zij gewezen op de vrij uitgebreide folder 'Kanovaren in Nederland' die' is uitgegeven door het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) en die voor één gulden te koop is bij alle VW-i kantoren. Elk kwartaal brengen de Nederlandse VW's een vrijetijdsgids uit het 'Na tionaal WV Magazine, boordevol informatie over uitstapjes in dorp of stad. Maar je hebt langer dan 3 maanden plezier vand de 240 tellende pagi na's in kleur uitgevoerde gids, want adressen, telefoonnummers en uit- ideetjes komen altijd van pas. Het magazine kost 4,95 en is te koop bij alle VW's, grotere postkantoren en de boek- en tijdschriften handel. De wandeling 'Met Vincent van Gogh door Amsterdam' werd samengesteld door de Amsterdamse fotograaf en regisseur Reindert Groot en schrijver Sjoerd de Vries. Beiden zijn ook de auteurs van het boek 'Vincent van Gogh in Amsterdam', dat dit voorjaar verscheen bij de Stadsuitgeverij. De gids (met routebeschrijving, foto's en uitvouwbare plattegrond) is voor f 2,50 verkrijgbaar bij onder meer de informatiekantoren van de WV Amsterdam, het Stedelijk Museum en de diverse boekhandels. Er is een Hollandse en Engelse editie. De Prins Hendrikkade, onderdeel van het Nautisch kwartier. In deze buurt heeft Vincent van Gogh veel rondgezwor- ven. Links de Schreierstoren, in de verte de toren van oude Oude Kerk en rechts de koepel van de Nicolaaskerk. Mill I M(lll U RIJDT AL EEN NIEUWE R ci i~7i ii/i \/r^r\o SUZUKI VOOR 299,- PER MAAND ZONDER AANBETALING en de meest veelzijdige vakantiewinkel staat op de Oude Vest 215 in Leiden, met VOUWWAGENS o.a. van Raclet. Let op!! Nu korting op de laatste 1990 modellen. EEN COMPLETE TENTENSHOW Met laag geprijsde aanbiedingen ook in prima gebruikte tenten. ALLES VOOR TENTKAMPEREN Praktisch alles voor buitensport en/ot Survival Ontzettend veel wandelschoenen, wandelkleding, rugzakken, kompassen en voor die ene slechte dag de juiste regenkleding. BERGSPORTSPULLEN OPBLAASBARE roeiboten en kano's. Graag tot ziens bij C.V. Sporthuis Breedeveld Oude Vest 215, Leiden, tel. (071) 144755, maandag gesloten. Vanat dinsdag open vanaf 10.00 uur. Kamperen bergsport vouwwagens DIT NOEMEN WIJ: SUPER OCCASIONS!!! Daihatsu Cuore. '84. Daihatsu 850 minibus, m banken. '84 Daihatsu Cuore 850. "86 Fiat Uno 60 S-d rood "86 Fiat Panda Carrera, wt '87, Fiat Ritmo 70. '83 Ford Escort 1.3 Bravo. '84 blauw 5-d Ford Escort 1.3 CL '88. 31 000 km. rood Ford Escort 1.3 CL. '87. brons met Ford Escort Kombi. "85. wit Ford Fiesta I I.'87. wit Ford Fiésta 1.1 '87 blauw mod "83 Ford Sierra 1.8 CL Kombi, '88. nieuw model Ford Sierra 1.6 Laser. "83 10.950. ƒ12.950. f 6.950. 8.750. f 9,250. 8.950. 9,750. 4.950. 7.950. 18 900. 14.950. 9.950. ...ƒ12.950. 5.750. 22.900. 8.750. Ford Sierra 1.6 Kombi, '83 Ford T ransit. blauw. '87.50.000 km Honda Accord, zilver, '87 Honda Civic S-drs. luxe "82 zilver met. Mazda 323 HB m'84 brons met Mercedes 190, verl., spet velg.. LPG. 't Mitsubishi Lancer 1.5 GLX. '86. grijs mc Nissan Cherry 1.3 GL.'85. wit Nissan Micra 1.0 SGL Trend '86 Opel Corsa TR. '87. blauw Opel Kadett 1.2 LS. *85 Peugeot 205 GL 5-drv. zilver. '86 Peugeot 309 Allure m'88 Renault R5 TL rood '88 Renault R5 TL. "83. rood Renault RIIGTX. "88 zilver 8x Suzuki AltoGL. "SS t/m'88 va. 2x Suzuki Alto GL aut '87 t/m '88 Suzuki Swrft 1.3 GLX. r.met, *87 Suzuki Swift 1.3 GL'87. wit Suzuk.Sw.ft 1.3 GL *88. wit Suzuki Carry met ramen, "86 Volvo 340 GL '83, LPG I 4 WV Golf C. nieuw model, groen. '86 VW Golf C. nieuw model, br met. -84 VW Jetta diesel, automaat zilver De nieuwe Suzuki Swift Sedan. Al vanaf f. 22.995,- (excl. afleveringskosten).

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9