Conservatieven aan de winnende hand PLO niet vanwege terreur nachtmerrie van Israël Brunswijk wil visum voor 'enkele dagen' Zitid-Afrika: in '91 praten over politiek bestel VRIJDAG 22 JUNI 1990 BUITENLAND PAGINA 7 Gorbatsjov negeert oproep tot vertrek Van onze correspondent Hans Geleijnse MOSKOU De 2700 afgevaardigden naar de oprichtingsvergadering van de nieuwe Rus sische communistische partij kiezen vandaag vermoedelijk een conservatief tot partijlei der. Ivan Polozkov, chef van de afdeling Krasnodar, lijkt de meeste kansrijke kandidaat. De hervormingsgezinde president van de republiek Rusland Boris Jeltsin heeft president Gorbatsjov geadviseerd af te treden als leider van de Communistische Partij. Gorbatsjov heeft de roep om zijn vertrek tot nu toe genegeerd. DEN HAAG (ANP) - De Japanse re gering heeft zich deze week bereid verklaard de uitstoot van kooldi- oxyde (C02). de belangrijkste ver oorzaker van het broeikaseffect, in het jaar 2000 te stabiliseren. Dat zei minister Alders van milieubeheer gisteren. De bewindsman brengt begin juli een kort bezoek aan Ja pan. Tijdens de wereld-klimaatconfe rentie, vorig jaar november in Noord wijk, weigerden Japan, de Verenigde Staten en Groot-Brittan- nie akkoord te gaan met stabilisatie van het C02-gehalte in 2000. Inmid dels heeft de Britse premier That cher zich uitgesproken voor stabili satie in 2005. De VS hebben zich nog niet op een jaartal vastgelegd. Volledige duidelijkheid over het nieuwe Japanse standpunt bestaat overigens nog niet. De regering in Tokyo heeft namelijk nog niet vast gesteld op het niveau van welk jaar de stabilisatie in 2000 moet gelden. Ook Japan wil uitstoot dioxyde fors aanpakken Daarbij is van belang dat het C02- gehalte in de atmosfeer nog steeds stijgt. Een ander punt dat de Japanse opstelling enigszins relativeert, is het feit dat een aantal "vervuilende" Japanse industrieën in het buiten land staan. De stabilisatie die Tokyo aan het einde van de eeuw wil berei ken, betreft de uitstoot van kooldi- oxyde in eigen land. In oktober wordt in 'Genève op nieuw een wereld-klimaatconferen tie gehouden. Daar wordt gespro ken over rapporten van het IPCC, een orgaan van de Verenigde Naties dat een aantal studies over de te ver wachten klimaatverandering heeft opgesteld. De IPCC-afdeling die de politieke en beleidsmatige kanten van het broeikaseffect bestudeert, heeft in middels een scenario opgesteld dat in Genève zal worden voorgelegd. Dat is vernomen uit zeer welinge lichte bron binnen het Nederlandse ministerie van milieubeheer, dat zeer nauw bij het werk ton het IP CC betrokken is. In dit scenario wordt een toelaat bare temperatuursstijging van 0,1 graad per jaar voorgesteld, dit zou mogelijk "toelaatbaar" zijn voor het milieu, en haalbaar voor de maat schappelijke sectoren waar de uit stoot van broeikas-gassen terugge drongen moet worden. De geïndustrialiseerde landen zouden de komende driekwart eeuw de uitstoot van C02 in totaal 75 procent moeten verminderen. Voor de landen in de Derde Wereld is tot 2050 een verdubbeling voor zien in hun emissies van kooldioxy- Jeltsin zei gisteren tegen verslagge vers dat hij Gorbatsjov dinsdag had geadviseerd het presidentschap niet langer te combineren met de functie van secretaris-generaal van de partij. Volgens Jeltsin was Gor- batsjovs serieus toen hij woensdag tegen het aprichtingscongres van de Russische Communistische Par tij zei dat er binnen tien, twaalf da gen een andere partijleider kan zijn. "Ik geloof dat hij naar mijn advies luistert en het meende", aldus Jelt- Gorbatsjov is tijdens de bijeen komst van de Russische communis ten hevig bekritiseerd. Perestrojka leidt tot kapitalisme, was de voor naamste beschuldiging. Woensdag ook zei de conservatieve voorman in het Politbureau, Jegor Ligatsjov, dat Gorbatsjov niet genoeg tijd kon besteden aan het leiden van de par tij en die functie maar op moest ge- Gorbatsjov reageerde gisteren geïrriteerd op de onder meer door Ligatsjov geuite kritiek dat de partij buiten belangrijke politieke beslis singen wordt gehouden; een impli ciete verwijzing naar de belangrijke rol die Gorbatsjovs Presidentiële Raad heeft gekregen. "Het is ge woonweg laster om te stellen dat pe restrojka uit de lucht is komen val len. De economische hervormingen zijn gesteund door het Centraal Co mité, na uitgebreide consultaties met partij- en publieke organisa ties". Hij reageerde niet op adviezen om zijn dubbelfunctie op te geven. De conservatieve Leningradse partij leider Boris Gidaspov meende gis teren echter dat een eventueel ver trek van Gorbatsjov een ramp voor de partij zou zijn. "Het zou het tem po van de perestrojka bovendien vertragen", aldus Gidaspov. Twee van zijn secundanten in de Le ningradse delegatie meenden dat het gevaar voor de partij van "rechts en uiterst rechts komt" en laakten het optreden van Ligatsjov. "Hij was te emotioneel en had er beter aan gedaan objectief naar eigen fou ten te kijken", was hun mening. Gidaspov zelf vergoeiilijkte dat iets met de opmerking dat Ligatsjov de goede gewoonte heeft openlijk voor zijn mening uit te komen. Maar hij voegde er meteen aan toe, dat het komende congres van de Sov jet-partij veranderingen aan zal brengen in de samenstelling van het Politbureau. "Het zou een goed idee zijn als Li gatsjov daar verantwoording aflegt over zijn portefeuille, het land bouwbeleid", aldus Gidaspov. Hij noemde in dat verband ook de con servatieve ideologiesecretaris Va- dim Medvedev. Waarnemers leiden uit de stand puntbepaling van Gidaspov af, dat een deel van het conservatieve kamp de bordjes aan het verhangen is. "Het lawaai dat de conservatie ven nu maken, heeft meer weg van een noodkreet. Sommigen van hen zien dat en kiezen voor een gematig de opstelling", aldus een goed geïn formeerde bron. De conservatieven hebben geen alternatief voor Gor batsjov voorhanden. Er is geen lei der die buiten de eigen partijkring kan rekenen op sympathie van de bevolking. Vrouwelijke soldaten van het Nationaal Bevrijdingsleger NLA paraderen door hun basiskamp aan de grens met Irak. Ze herdachten daarmee de oprichting van het legerafgelopen woensdag drie jaar geleden. Het leger, onder leiding van Massoud Rajavi, streeft ernaar de regerende mullahs in Teheran te verdrijven. Foto ap) PARIJS (AP/ANP/GPD) - De Suri naamse rebellenleider Ronnie Brunswijk is gisteren in het gezel schap van twee volgelingen vanuit Frans Guyana in Parijs gearriveerd, waar hij onder huisarrest is gesteld op een onbekende plaats. De Franse autoriteiten zoeken een land dat hem wil opnemen. Zelf wil hij naar Nederland. Brunswijk werd maandagavond op de luchthaven van Cayenne in Frans Guyana gearresteerd terwijl hij valse indentiteitspapieren bij zich had. Hij werd woensdag vrijge laten en nam het vliegtuig naar Pa rijs. In een interview met het Franse persbureau AFP zei Brunswijk een "visum voor enkele dagen" te wil len om Nederland uitleg te geven over de situatie waarin de bosne gers in het oosten van Suriname zijn komen te verkeren. "Over een jaar zullen zo'n 50.000 bosnegers door het Surinaamse leger gedood zijn of in ballingschap in Franse Guyana zijn gedwongen", aldus Brunswijk. Na dit gesprek zou Brunswijk te rug willen keren naar Suriname en het bevel over het Junglecomman do weer willen overnemen van on dercommandant Castro om "de strijd voort te zetten". Eerder zei hij alle politieke en militaire activitei ten in Suriname te willen opgeven en zich in Nederland te willen vesti gen. Minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) liet gisteren echter weten dat Brunswijk "niet ge wenst" is. In de Tweede Kamer heeft de VVD samen met PvdA en D66 vragen gesteld over de opstel ling van Van den Broek. Een asie laanvraag van Brunswijk zou door Staking Inmiddels hebben de vakbonden in Suriname besloten met ingang van maandag alle werkzaamheden in de scheepshaven van Paramaribo en de luchthaven van Zanderij voor onbepaalde tijd stil te liggen. Dit be tekent dat Suriname afgesloten is voor alle verkeer. De staking maakt deel uit van aeties die de raad voor de vakcentrales Ravaksur heeft aangekondigd. Ravaksur - een orga nisatie van vijf vakcentrales - verte genwoordigt het leeuwendeel van de werkende klasse, inclusief het ambtenarenapparaat. Op 5 juni diende Ravaksur een ei senpakket in bij de regering waar aan een ultimatum van een week was gekoppeld. De regering heeft hierop nooit gereageerd. Ravaksur eist onder andere een duidelijk be leid naar het leger toe, een opdracht aan alle illegale groeperingen om onmiddellijk de wapens neer te leg gen, maatregelen tegen drugshan del, corruptie en zwarte markt, be taalbare levensmiddelen en de in voering van een duurtetoeslag. Van onze correspondent Peter van Nuijsenburg JOHANNESBURG - De Zuidafri- kaanse regering verwacht dat de on derhandelingen met de zwarte op positiebeweging ANC over een nieuw politiek bestel begin volgend jaar beginnen en dat binnen twee jaar resultaten zullen zijn geboekt. Minister Viljoen (staatkundige ont wikkeling), de beoogde onderhan delaar van de regering, zei gisteren op een persconferentie in Kaapstad dat "de regering haast heeft en dat elke vertraging te wijten is aan het ANC". Viljoen zei dat zijn partij de ko mende zes maanden zou besteden om haar onderhandelingsvoorstel- len verder uit te werken en hij hoop te dat andere partijen het zelfde zou den doen. Hij haalde een paar maal fel uit naar het ANC, dat bleef "ha meren op de onvoorwaardelijke vrijlating van alle politieke gevan genen, terwijl een gemeenschappe lijke werkgroep van regering en ANC een akkoord heeft bereikt dat de regering onmiddellijk wil uitvoe ren, maar stuit op het dralen van het ANC". Het ANC zal op 10 juli zijn standpunt over het akkoord bekend maken. Ook het feit dat het ANC blijft vasthouden aan de 'gewapende strijd' en de pleidooien van ANC- leider Nelson Mandela om de sanc ties tegen Zuid-Afrika te handha ven tot de apartheid volledig ver dwenen is, werden door Viljoen op de korrel genomen. "Het is absurd deze regering nog een apartheidsre gering te noemen. Dat is achter haald door de stappen die zij de laatste maanden heeft onderno men". Viljoen wees op de "moed die president De Klerk met zijn hervor mingen aan de dag heeft gelegd" en verwachtte "hetzelfde van andere leiders". Viljoen zei ook dat de voornaam ste obstakels voor onderhandelin gen over een nieuwe Grondwet nu zijn verwijderd. De regering heeft twee weken geleden de noodtoe stand, met uitzondering van de pro vincie Natal, opgeheven. De nood toestand werd met de kwestie van de politieke gevangenen door het ANC als het belangrijkste struikel blok genoemd. Broer Ceausescu krijgt 15 jaar Buitenland kort Litouwen Het parlement van de Sovjet-repu bliek Georgië heeft besloten om het handelsembargo dat president Gor batsjov tegen Litouwen heeft inge steld te omzeilen en weer zaken te gaan doen met Vilnius. De Georgi sche parlementariërs spraken te vens de bereidheid uit directe poli tieke en economische relaties aan te gaan met de drie Baltische staten. Staatsgreep De Cambodjaanse regering heeft gisteren gemeld "een reactionaire staatsgreep" te hebben verijdeld, die "tussen juni en augustus" zou moeten hebben plaatsvinden. In een regeringsverklaring wordt ge sproken over "een verraderlijke kracht in onze eigen gelederen". Be gin deze maand zijn de minister van verkeer, twee hooggeplaatste amb tenaren van het ministerie van bui tenlandse zaken en twee kolonels gearresteerd. Kroatië Het collectieve presidentschap van de Joegoslavische republiek Kroa tië heeft een voorstel goedgekeurd om communistische aanduidingen te verwijderen uit de naam en em blemen van de republiek. Als het voorstel door het parlement wordt overgenomen zal men voortaan spreken van "Republiek Kroatië". Overstroming Zware regenbuien hebben in Tur kije overstromingen en aardvei- schuivingen teweeg gebracht, waar bij zeker dertig mensen om Het le ven zijn gekomen. Het noodweer trof de provincies Trabzon en Gires- un aan de Zwarte-zeekust en in min dere mate de provincie Gumusha- Honecker mogelijk voor rechter KARLSRUHE (AFP) - Het openbaar ministerie in de Bondsrepubliek Duitsland is gisteren een gerechtelijk onderzoek begonnen naar de voor malige Oostduitse president Erich Honecker. Hij wordt ervan verdacht met medewerkers van zijn staatsveiligheidsdienst (Stasi) de vervolging te hebben verhinderd van leden van de terroristische beweging Rote Armee Fraktion (RAF), die door de Westduitse politie werden gezocht. De afgelopen week zijn acht vermeende RAF-terroristen opgepakt in de DDR. BUKAREST (AP) - Het hoogge rechtshof van Roemenië heeft Nico- lae Andruta Ceausescu, de 66-jarige broer van de terechtgestelde com munistische dictator, gisteren ver oordeeld tot 15 jaar gevangenis straf. Hij werd schuldig bevonden aan een reeks misdrijven, waaron der aanzetten tot massamoord en poging tot doodslag. Ooggetuigen hebben tijdens het proces verklaard dat zij het voorma lige hoofd van de opleidingsschool van de Securitate op 21 december hadden zien schieten op betogers. Nicola Andruta ontkende de be schuldiging. In Roemenië werd gisteren de re volutie van precies een half jaar ge leden tegen het regime van dictator Ceausescu herdacht. President Ion Iliescu dreigde opnieuw geweld te füllen gebruiken tegen opposanten bij ordeverstoringen of protesten tegen zijn regering. Iliescu werd woensdag officieel als president ge ïnstalleerd. De Amerikaanse am bassadeur was niet bij de plechtig heid aanwezig uit protest tegen het geweld dat Iliescu afgelopen week inzette tegen opposanten, die rie pen om zijn vertrek vanwege de banden die Iliescu met het bewind- Ceausescu zou hebben onderhou den. Mitterrand wenst democratie in Franstalig Afrika PARIJS (GPD/IPS) - Frankrijk zal zijn economische steun aan de 33 Franstalige Afrikaanse partnerlan- den meer laten afhangen van de de mocratisering en de aanpak van het schuldenprobleem. Die boodschap heeft president Mitterrand gisteren uitgesproken tijdens de 16de Frans- Afrikaanse topconferentie in de luxebadplaats La Baule. De Afrikaanse landen reageerden wisselend op de bekendmaking van Mitterrand. President Diouf van Se negal was het met Mitterrand eens. maar Hissene Habre (Tsjaad) uitte zijn twijfels aan de bedoelingen van de Franse president. "Democratise ring is soms een manier om pas op de plaats te maken op een continent als Afrika. Afrika zit economisch in een wurggreep, en nu kan het alleen ideologisch nog gewurgd worden". Sommige deelnemers hebben het standpunt van Mitterrand als 'neo- kolonialistisch' bestempeld. Met name in kringen rond koning Has san van Marokko is verzet ontstaan. De Marokkaanse vorst zei zelf dat democratisering voor sommige lan den een omslag van 180 graden be tekent, "dus dat zal geleidelijk moe ten gebeuren". Mitterrand stelde overigens dat de "democratische voorwaardelijk heid" die Parijs zal gaan hanteren, niet zal worden opgelegd. "De Afri kaanse landen zijn soevereine sta ten en zij bepalen zelf het tempo van hun evolutie naar een pluralistisch politiek systeem". Alle aanwezigen tijdens de top verwelkomden een serie Franse ini tiatieven om de schuldenproblema tiek in Afrika aan te passen. Mitter rand maakte bekend dat hij in het vervolg geen leningen meer zal ver strekken aan de armste landen van Afrika, maar uitsluitend nog schen kingen. Socialisten in Spanje verliezen hun meerderheid MADRID (Rtr) - De Spaanse socia listen zijn hun absolute meerder heid in het Congres van Afgevaar digden kwijt. Het grondwettelijke hof besloot gisteren dat de afgevaar digden van Herri Batasuna, de poli tieke vleugel van de Baskische af scheidingsbeweging ETA, zitting mag nemen in de tweede kamer. Het hof oordeelde dat de eed, die de drie afgevaardigden op 4 decem ber aflegden bij de beëdiging van de regering-Gonzales, geldig was. Aan het gebruikelijke "Ja, ik zweer het" hadden de drie Basken toen toege voegd: "Onder wettelijke druk". Daarop stuurde de voorzitter van het Congres hen de zaal uit, omdat in Spanje afgevaardigden de eed moeten afleggen om zitting in het parlement te kunnen nemen. Hier door kreeg Gonzales' Spaanse Soci alistische Arbeiderspartij (PSOE), die 175 van de 350 zetels bezet, plots een absolute meerderheid. Nu de drie Basken terug in het parlement zijn komt de PSOE een zetel te kort voor de absolute meer derheid. Waarnemers menen dat dit alleen een psychologisch effect zal hebben, daar zij door hun overwicht in de kamer zonder al te veel proble men hun beleid kunnen doorvoe ren. Het is de eerste keer dat Herri Batasuna, de politieke tak van de Baskische terreurorganisatie ETA, in het parlement vertegenwoordigd is. Tot dusver had de partij steeds de parlementaire instellingen ge boycot. Brunswijk stond gisteren, kort na de landing op vliegveld Orly, de pers te woord. De rebellenleider zegt na Nederland alleen uitleg te willen geven over de bedreigingen voor de bosnegers in Suriname. 'Rabin gaf bevel voor breken van botten Palestijnen' TEL AVIV (Rtr) - Een Israëli sche kolonel, die ervan wordt beschuldigd zijn troepen te heb ben bevolen om Palestijnse ge vangenen de armen en benen te breken, heeft gisteren verklaard dat hij handelde op instigatie van Yitzhak Rabin, de vroegere minister van defensie. "Sla ze. Breek hun botten. Doe je werk en ik neem de pers en de wet voor mijn rekening", zou Rabin gezegd hebben. Kolo nel Yehuda Meir zei dat Rabin de opdracht in december 1987 had verstrekt. Meir staat terecht voor het slaan van Arabieren in de dorpen Beita en Huwara, in januari 1988. Van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV Het Amerikaanse be sluit de dialoog met de PLO voorlo pig stop te zetten heeft, niet verras send, voldoening gewekt in Israël. Eindelijk beseffen nu ook de Ame rikanen wat de Israëliërs al lang wisten, namelijk dat er met terroris ten niet valt te praten - daar komen de reacties zo ongeveer op neer. Deze week werd ook bekend dat premier Jitschak Shamir president Hosni Moebarak van Egypte heeft gevraagd te bemiddelen bij Israëli sche pogingen om onderhandelin gen te beginnen met Syrië. Niet dat er enige kans is op zo'n gesprek, maar het aandringen op besprekin gen met de Arabische buurlanden in plaats van op een dialoog met Pa lestijnen is nu eenmaal de nieuwste politieke mode in Jeruzalem. Shamir, die niet bereid is te pra ten met de 'PLO-terroristen', wil graag overleg met Hafez al-Assad, dictator van een land dat zijn diplo matieke relaties met Groot-Brittan- nië verloor door zijn betrokkenheid bij internationale terreur. De Loc kerbie-affaire begon in Syrië en Achmed Jibril geniet daar nog im mer gastvrijheid. Vergeleken met de Syrische pre sident is zelfs Jasser Arafat een soort Moeder Teresa. Assad gaf in 1982 persoonlijk opdracht een groot deel van de bevolking van de stad Hama uit te roeien met de bedoeling een islamitische opstand de kop in te drukken. En het Syrische leger doodde in de loop van vier oorlogen aanzienlijk meer Israëliërs dan alle Palestijnse organisaties bij elkaar. Shamir wil onderhandelingen met Assad om de eenvoudige reden dat de Syrische president hem iets kan geven dat hij graag wil hebben. Een vredesverdrag bijvoorbeeld. Het is immers de opzet van de Li- koed de Palestijnse factor in het Arabisch-joodse conflict uit te scha kelen door het sluiten van een reeks vredesverdragen met de Arabische buurlanden. Als alle Arabische lan den in vrede leven met Israël, heb ben de Palestijnen in de bezette ge bieden geen andere keuze meer dan zich neer te leggen bij de Israëlische bezetting. De onwil van de Israëlische rege ring (en een groot deel van de oppo sitie) om te onderhandelen met de PLO, heeft dan ook niets te maken met terreur. In het kader van het vredesproces is de 'strijd tegen het terrorisme' niet meer dan een pro paganda-instrument, waarmee de Israëliërs sympathie trachten te winnen in het Westen en proberen de PLO buiten het proces te hou den. De rol van slachtoffer van ter reur is nu eenmaal gemakkelijker dan die van bezettende mogend heid. Kaarten op tafel De reden waarom Israël weigert di rect of indirect met de PLO te pra ten, is dat het meent dat er bij die or ganisatie niets te halen valt. Onder handelen met Arafat betekent im mers onderhandelen over het opge ven van bezet grondgebied en over een onafhankelijke Palestijnse staat, en daar moet de regering in Jeruzalem niets van hebben. Niets wekt bij Israël groter irritatie dan verklaringen van Westerse leiders dat er geen regeling van het Israë- lisch-Palestijnse conflict mogelijk is zonder een rol voor de PLO. In de Israëlische fantasie zal het Palestijnse vraagstuk als sneeuw voor de zon verdwijnen zodra de Verenigde Staten, de Europese Ge meenschap en de rest van de wereld de begrippen 'PLO' en 'Palestijnse staat' uit hun politieke woorden boeken schrappen, want "er bestaat geen Israëlisch-Palestijns conflict, alleen een Israëlisch-Arabisch con flict". Die visie vormde de achtergrond van de schrik in Israël toen Was hington eind 1988 besloot een dia loog met de PLO niet langer uit de weg te gaan. Na een desastreus be leid van twintig jaar had Arafat zich bereid verklaard terreur af te zwe ren, Israël te erkennen en voortaan te streven naar een regeling van het Palestijnse vraagstuk in de vorm van twee staten. Het is mogelijk dat Arafats 'bekering' meer te maken had met diens vurig verlangen naar een gesprek met de Amerikanen dan met een werkelijke koerswijzi ging. Maar dat zal pas blijken als de PLO bij onderhandelingen haar kaarten op tafel legt. Israël ondertussen heeft er het af gelopenjaar voor gezorgd dat er nog altijd geen serieuze besprekingen aan de gang zijn. Toen de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken James Baker na eindeloos ge zwoeg een formule had gevonden om in Cairo in ieder geval een soort Israëlisch-Palestijnse dialoog te houden, achtte de Likoed de tijd ge komen om af te haken. De nieuwe rechtse regering in Israël wil de klok terug draaien naar mei 1989, toen Shamir zijn vredesinitiatief lanceerde. Niet eerlijk Als Baker na alles wat er het afgelo pen jaar is gebeurd nog de moed heeft te bemiddelen, dan moet hij wat Israël betreft weer bij af begin nen. Waarbij de regering in Jeruza lem nog aantekent dat ze niet van plan is akkoord te gaan met iets an ders dan het Israëlische vredesplan "in al zijn facetten". De Palestijnen in de bezette ge bieden zijn er meer dan ooit van overtuigd dat Amerika geen eerlij ke bemiddelaar is. Ze begrijpen niet waarom de Amerikaanse regering het Congres er iedere paar maanden van moest overtuigen dat de PLO zich houdt aan de belofte geen ter reur te bedrijven, terwijl Israël het vredesproces stagneert en in de be zette gebieden mag doen en laten waar het zin in heeft. De miljarden dollars aan Amerikaanse economi sche en militaire hulp blijven onver minderd toestromen. Uit een toelichting van president Bush en verklaringen van minister Baker mag worden afgeleid dat de Amerikaanse regering de dialoog met de PLO liever had voortgezet, maar geen mogelijkheden zag dat te doen zonder de steun van het Con gres. Bush en Baker waren-bovendien argumenten uit handen geslagen door de halfslachtigheid waarmee Jasser Arafat de aanval van 30 mei door het Palestijnse Bevrijdings front (PLF) op de Israëlische kust heeft afgekeurd en door diens wei gering PLF-leider Mohammed Abul Abbas te straffen. De regering in Washington heeft de deur op een kier gelaten door met nadruk te ver klaren dat Arafat terug mag komen zodra hij maatregelen tegen het PLF heeft genomen. Voor de Palestijnen is de verlei ding groot om Amerika als bemid delaar of gesprekspartner te laten vallen en hun toevlucht te nemen tot het Palestijnse vredesplan, dat onder meer voorziet in de bijeenroe ping van een internationale vredes conferentie. Maar ze zouden daar mee de Israëlische regering in de kaart spelen, zonder zelf iets te win- Shamir ziet niets liever dan dat de Palestijnen verklaren dat ze niet langer in Cairo met een Israëlische delegatie willen onderhandelen. In dat geval zou Israël de schuld voor het vastlopen van het vredesproces in Palestijnse schoenen kunnen schuiven en een aanvaring met Amerika kunnen omzeilen. De Europese Gemeenschap, die meer dan Amerika het vertrouwen geniet van de Palestijnen in de be zette gebieden, kan Washington aanmoedigen de dialoog met de PLO te hervatten en Israël duidelijk maken dat het niet ongestraft het vredesproces kan terugdraaien. Een vredesproces is niet alleen in het belang van het Midden-Oosten, maar dient ook Europa's eigen vei ligheid. In Israël en de Arabische wereld ligt een zo grote hoeveelheid nucleair en chemisch oorlogstuig opgeslagen, dat een nieuwe oorlog ook voor gebieden buiten de regio afschuwlijke gevolgen kan hebben.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7