De Vries met lege handen in overleg Verzekeraars maken vuist in bange tijden van plan-Dekker Franse rechters voeren actie tegen verloedering Ruding voorzitter van christelijke werkgevers EG wantrouwt Brits idee voor 'harde'ecu Beurs in Hongarije open VRIJDAG 22 JUNI 1990 ECONOMIE PAGINA 5 Rijk geen voorbeeld bij aannemen 'kansarmen' DEN HAAG (GPD/ANP) Het rijk legt zichzelf niet vast om met ingang van 1991 een vas te percentage langdurig werklozen, mensen uit etnische minderheden, herintredende vrouwen en arbeidsongeschikten in dienst te nemen. Minister De Vries (sociale zaken en werkgelegenheid) komt daardoor vanmiddag met lege handen in het Voorjaarsoverleg met werkgevers en vakbonden over het werkloosheidsbeleid. Minister De Vries zag zijn voorstel- Minister Dales keerde zich tegen len om als rijksoverheid het goede concrete taakstellingen en blok- voorbeeld te geven aan bedrijven en keerde een kabinetsvoorstel aan kabinet door toedoen van minister de overheid de taakstelling etnische al niet kan waar maken. Dales ziet dan ook niets in nog scherpere taakstelling. De Vries had de afgelopen weken bedrijf in dienst moet hebben, als bedrijven en vakbonden daarvoor niet vrijwillig afspraken zouden maken. Met name de werkgeversor ganisatie VNO kaatste de bal echter terug met de opmerking dat de rijksoverheid zelf wel eens wat meer gehandicapten in dienst te ne- Van onze correspondent Rudolph Bakker PARIJS De ruim zesduizend rechters in Frankrijk hebben giste ren het werk neergelegd uit protest tegen de verloedering van het rechtswezen door onvoldoende fa ciliteiten, kortingen op het budget en een veel te hoge werkdruk. De meeste rechters verdienen niet meer dan zo'n vijfduizend gulden in de maand en boksen in ruil daar voor op tegen steeds hoger worden de stapels dossiers waar ze in jaren niet door komen. Niet meer dan 1,36 pet van de Franse staatsbegroting is voor de justitie gereserveerd. Dat betekent ook dat er geen geld is voor een be ter onderhoud van de zalen en kan toren en voor het aannemen van personeel. Er zijn op dit moment 6000 rechters en 53 miljoen Fran sen. Kort voor de Eerste Wereldoor log waren dat er 6600 en 39 mil joen. Omdat de wet hun verbiedt te sta ken, voerden de rechters actie door processen te verdagen en protest bijeenkomsten te organiseren. Al- leen de meest dringende strafzaken Niemand werden door de rechtbanken be- zijn rechters handeld. De protestdag van giste- Frankrijk houdt van n dat komt ook voor deel omdat ze naar de pijpen door de rechters. Dat was om hun ongenoegen over diciplinaire maat regelen tegen collega's kenbaar te nancieel geknoeid hadden met de maken. De drie vakbonden van de rech ters, die normaal altijd sterk ver deeld zijn, steunden gezamenlijk de acties. Het Syndicaat van de Ma gistratuur, de meest linkse vak bond, riep haar leden op om in sta king te gaan, ondanks het verbod uit 1958. De gematigde bonden ad viseerden hun leden om naar legale actievormen te zoeken. Het zwarte schaap van de rech ters die gisteren staakten, is minis ter van justitie Pierre Arpaillange. Hij was een onkreukbaar collega tot hij door Mitterrand bij de aanvang van zijn tweede ambtsperiode tot minister werd benoemd. De stijve slecht en is tegen de problemen, die overigens van lang voor zijn tijd stammen, niet opgewassen. Als de opvolger van minister Ar paillange bij een komende kabi netshervorming in de herfst wordt de salon-advocaat Maitre Georges Kiejman genoemd. Het is dezelfde Kiejman die dezer dagen Jean- Christophe Mitterrand, de zoon van de president die 'Afrikaanse zaken' doet op het Elysee. had verdedigd tegen beschuldigingen in de pers dat hij naast zijn vertegenwoordi gende rol ook privezaken zou doen met de landen in Afrika die hij voor zijn presidentiele vader bezoekt. Het weekblad TEvenement de jeudi' was daarbij tot omgerekend 24.000 gulden schadevergoeding veroordeeld. Toch had Maitre Kiej man, zo brengt het satirische week blad 'Le Canard Enchaine' in herin nering, met zijn geslaagde actie de al uit de vorige eeuw stammende wet op de persvrijheid met voeten getreden. De betreffende rechter had hem daarbij geholpen. Vader Arpaillange onde^andélt echter M.tterrand had het toegeJUlcht. Dales (binnenlandse zaken). Om de arbeidsongeschiktheid terug te minderheden dringen stelde De Vries voor om met ingang van volgend jaar 5 pro cent van het aantal ambtenaren te laten bestaan uit gehandicapten. Zo zou voldaan kunnen worden aan de gedreigd om quota wet arbeid gehandicapte werkne- het aantal gehandicapten dat een mers (wagw). DEN HAAG (GPD) - Voormalig minister van financiën Onno Ru- ding wordt voorgedragen als nieu we voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond NCW. Wanneer de algemene verga dering van het verbond akkoord gaat met de benoeming, kan Ru- ding per 1 september aanstaande het nieuwe NCW-kantoor aan de Haagse Johan de Wittlaan betrek ken. Zijn voorganger als NCW-voor- zitter, dr. J.E. Andriessen, is dan bij na een jaar minister van economi sche zaken. Na de mislukte lobby van rege ring en diplomaten om de Herstel- bank voor Oost-Europa naar Am sterdam te krijgen met Ruding als algemeen directeur is de belangstel ling voor de oud-bankier en ex-mi nister bij het NCW al snel bekend geworden. Ook andere organisaties als de Amsterdamse Effectenbeurs zouden belangstelling hebben ge toond. Het NCW is naast het alge mene VNO de kleinere van de twee organisaties van grote ondernemin gen, maar wordt algemeen gezien als zeer invloedrijk temidden van andere christelijke organisaties. Overigens zoekt ook het VNO een de richting opvolger voor de huidige voorzitter king. Met name de christelijke - - Van Lede, die komende herfst sta- werkgevers zijn bijzonder gehecht len de werkgevers maatregelen af- de nodige scepsis ontvangen. Vol- Ruding...eindelijk een baan (archieffoto) ner, die de beide ondernemers-or ganisaties moet adviseren over een fusie of nauwere samenwerking. Een tussentijdse rapportage commissie wees overigens r de Om de bedrijven de wind uit de zeilen te nemen had De Vries het kabinet voorgesteld om zelf als rijksoverheid een aantal maatrege len te nemen voor 'kansarmen' op de arbeidsmarkt: gehandicapten en arbeidsongeschikten. Daarnaast had De Vries voorstellen op tafel ge legd om het ziekteverzuim binnen de rijksoverheid daadwerkelijk te rug te dringen. Op basis van een onderzoek kwam De Vries tot de conclusie dat nu 2,85 procent van het aantal over heidsdienaren onder de wagw kan vallen. Dat is veel meer dan het tot nu toe bekende cijfer dat onder de twee procent lag. Bovendien reken de De Vries voor dat door een pre ventief beleid nog eens een extra procent aan de wagw toegerekend kon worden. Zo kwam de bewinds man op 3,85 procent. De Vries stelde de ministers ver der voor om het ziekteverzuim bin nen de rijksoverheid nauwkeuriger te gaan registreren. Chefs van afde lingen zouden van het verzuim op de hoogte gesteld moeten worden om zo een preventief beleid van de grond te kunnen tillen. Dales wees hem er echter op dat bedrijfs-ge- zondheidsdiensten geen gegevens over ziekteverzuim aan derden mo gen verstrekken, omdat het hier gaat om de privacy van betrokkene. Algemeen wordt in politiek-Den Haag verwacht dat het overleg tus sen kabinet, werkgevers en vakbon den vandaag niets oplevert. Het ka binet wilde de sociale partners tot eind dit jaar de tijd geven om met name ter beperking van het aantal LONDEN/PARIJS (Rtr/ANP/KRF) arbeidsongeschikten maatregelen De Britse voorstellen om in te nemen. Die maatregelen zouden plaats van een centrale Europese in het najaar besproken moeten bank op te richten de Europese worden. Nu de overheid zelf niet in munt ecu 'hard' te maken, is binnen staat is een voorbeeld te stellen zul- de Europese Gemeenschap zijn met Amsterdam is gisteren r Unigro sleept Schuitema weer voor de rechter HOUTEN (GPD) - Levensmidde lengroothandel Unigro in Houten is in zijn nimmer aflatende strijd te gen concurrent Schuitema in Amersfoort opnieuw in een rechts zaak verzeild geraakt. Unigro wil bereiken dat Schuitema uit de Spar- organisatie wordt gezet. Achtergrond van deze procedure is dat Unigro twee jaar geleden een pakket aandelen van 46 procent te- rugverkocht aan Schuitema om daarmee de weg naar een volledige fusie vrij te maken. Tot grote erger nis schoof Schuitema dit pakket echter meteen door naar Ahold. Unigro heeft sindsdien diverse ma len tevergeefs voor de rechter ge staan om die aandelen terug te vor deren. Nu is het Unigro een doorn in het oog dat Ahold via zijn belang in Schuitema "in de keuken kan mee kijken van de Spar-organisatie", al dus directeur E. Albada Jelgersma lof gisteren tijdens de toelichting op np) het jaarverslag. Thatcher verdacht van vertragingstactiek in strijd tegen monetaire unie tutair moet aftreden. Binnen enkele maanden wordt ook het eindverslag verwacht Economie kort Jacob Suchard Het Zwitserse koffie- en chocolade- concern Jacobs Suchard komt vol gens het Zwitserse financiële blad Cash in handen van de Amerikaan se tabak- en voedingsmiddelengi gant Philip Morris. Beide concerns hebben gisteren commentaar op het bericht geweigerd. Grootaan deelhouder en topman Klaus Ja cobs zou volgens Cash in acute geldnood verkeren en zijn belang van zestig procent te gelde willen maken. Jacobs Suchard boekte vo rig jaar een winst van 275 miljoen frank (365,8 miljoen gulden), ruim tien procent minder dan in 1988. Ja cobs Suchard maakte in april be kend op zoek te zijn naar een part- Zwarte melk Bij het Produktschap voor Zuivel hebben zich geen buitenlandse melkhandelaren laten registreren. Dat blijkt uit de lijst met goedge keurde kopers van melk die giste ren bekend is geworden. De Alge mene Inspectie Dienst (AID) heeft daarmee de mogelijkheid gekregen veehouders aan te pakken die aan niet-geregistreerde kopers melk le veren. Minister Braks (landbouw) hoopt zo een einde te kunnen ma ken aan het ontduiken van de su perheffing op melk. hun identiteit. r. Herman Onno Christiaan i-Wag" Rudolf Ruding (geboren in 1939) werkte achtereenvolgens bij het mi nisterie van financiën, de Amro Bank, als bewindvoerder bij het In ternationale Monetaire Fonds, op nieuw de Amro Bank - nu als lid van de Raad van Bestuur - en als minis* ter in de kabinetten Lubbers I en II. Op dit moment vervult hij een aan tal commissariaten en advi seurschappen bij Nederlandse en buitenlandse ondernemingen. het Britse verzet tegen de monetaire eenwording slim wordt voortgezet. EG-voorzitter Jacques Delors verklaarde blij te zijn met de ver schuiving van het Britse standpunt naar een positievere benadering de EMU. Hij zei echter scep- van het plan voor een 'harde' ec Delors noemde het idee om de ei eenzelfde status te geven als de luta's van de EG-landen 'niet ov< tuigend'. Vervoersverbod vee na nieuwe golf varkenspest DEN HAAG (ANP) - Het ministe rie van landbouw, natuurbeheer en visserij heeft gisteren voor een deel van Noord-Brabant opnieuw een vervoerverbod voor alle vee inge steld. Afgelopen dinsdag was er een nieuw geval van klassieke varkens pest in het Belgische Merksplas. Ook de Europese landbouw-com- missie zit niet stil nu in België weer nieuwe gevallen van varkenspest zijn geconstateerd. Hoogstwaar schijnlijk komt er verbod op uitvoer van varkens en varkensvlees uit een groot gedeelte van België naar de andere EG-landen. kundtiglneu"tailde0'Gemeenschap Nationale Nederlanden en Aegon willen nog meer partners heeft dat gisteren geadviseerd De directeuren Van Koert Nationale Nederlanden, links) en Storm (Aegon)...schouder aan schouder waarvan de waardevastheid wordt gegarandeerd door een nieuw op te richten Europees Monetair Fonds (EMF). Deze valuta zou binnen de EG betaalmiddel moeten worden naast de munteenheden van de lid staten. Op het ogenblik blijft het ge bruik van de ecu voornamelijk be perkt tot verrekeningen binnen de EG en de uitgifte van obligatiele ningen. De voorstellen wijken op twee es sentiële punten af van de plannen van de voorzitter van de Europese Commissie, Jacques Delors. Die wil, met steun van belangrijke lan den als Frankrijk en de Bondsrepu bliek, dat de toekomstige nieuwe EG-munt de bestaande valuta's op termijn gaat vervangen. Het mone taire beleid zou moeten worden be paald door een federaal gestructu reerde Europese centrale bank, die onafhankelijk is van de regeringen. Het door Major voorgestelde EMF zou heel wat minder te vertellen hebben. Toenemend gebruik van de ecu door centrale banken, bijvoorbeeld voor interventie op de wisselmark ten, zou volgens Delors een nuttige volgende stap kunnen zijn. De com missie-voorzitter zei echter aarze lend te blijven ten aanzien van uit- <foto ANP) breiding van het particuliere ge bruik parallel met de nationale va luta's. Dat schept problemen bij het monetaire beleid en kan contrapro- duktief zijn bij de bestrijding van de inflatie, aldus Delors. Wel vond hij dat het voorstel van M^jor verdere studie verdient. De Britse regering is in elk geval zowel binnenslands als in de EG uit het defensief gekomen. Het mo ment dat daarvoor is gekozen valt niet geheel toevallig enkele dagen voor de Europese topconferentie van komende maandag en dinsdag in Dublin. Daar is de monetairè een wording een belangrijk agenda punt. Premier Thatcher kan nu poseren als een goed Europeaan die niet bij voorbaat is gekant tegen elke vorm van monetaire samenwerking. Zij nam gisteren echter al wel een sprankje hoop weg dat haar schat kistbewaarder bij 'Europeanen' had gewekt. Major zei woensdag dat de ecu "zich op zeer lange termijn, als de bevolkingen en de regeringen dat willen, zou kunnen ontwikkelen tot de enige valuta". Thatcher maakte duidelijk dat "zeer lange termijn" wat haar betreft gelijk staat aan "nooit". De Britse premier zal het in Du blin niet eenvoudig vallen om haar partners ervan te overtuigen dat het door Major gepresenteerde alterna tief voor een Europese Monetaire Unie oprecht is en niet slechts een vertragingstaktiek. Maar zelfs als dat lukt is het volgens veel deskun digen te laat om het tij nog te keren. De andere EG-landen, onder aan voering van Frankrijk en de Bonds republiek, lijken vastbesloten om de weg naar monetaire eenwording te blijven volgen, desnoods zonder de Britten. Pathé en MGM dat wordt naar alle waarschijnlijk heid door de Commissie bekrach tigd, zo zei een woordvoerder van de Commissie. De fatale ziekte on der varkens heerst al enkele maan den in Oost- en West-Vlaanderen. Uit het gebied waar 80 procent van de Belgische varkensstapel Pathe Communications, het amuse- vandaan komt, mogen geen levende mentsconcern van de omstreden varkens worden uitgevoerd en ook Italiaan Giancarlo Parretti, heeft geen vlees en produkten van var- zijn bod op de Amerikaanse filmon- kenSf die na 2 juni zijn geslacht, derneming MGM/UA verhoogd van Frankrijk, dat gisteren de gren- 1,2 miljard tot 1,31 miljard dollar zo zen sloot voor Belgisch varkens- gisteren bekendgemaakt. Pathe vlees na de ontdekking DEN HAAG (GPD/ANP) Ver- krachten te bundelen, is volgens mindering van kosten en verster king van de concurrentiepositie. Dat zijn de belangrijkste motieven - -. v... voor de twee grootste Nederlandse heeft °nder *Pe?r j. Gannon-bio- pesthaard vlakbij de Franse grens, verzekeraars Nationale Nederlan- scopen in Nederland in bezit, lime zaj ^at importverbod opheffen als den en Aegon om te gaan onderzoe- 1 Nederland Warner, die bij het eerste bod fors deel van de financiering van de overneming op zich zou nemen, is nu niet meer bij de transactie be trokken. Poederkool Minister Andriessen (economische zaken) krijgt steun van een kleine meerderheid van de Tweede Kamer voor de bouw van een poederkool- centrale op de Maasvlakte voor de opwekking van elektriciteit. CDA en WD zijn het met hem eens dat uitstel van de bouw niet wenselijk is. De andere fracties in de Kamer, waaronder Andriessens coalitiege noot de PvdA, vinden dat er een centrale moet komen die het milieu minder belast. ADVERTENTIE Regionaal Jaguar Centrum A. Blankespoor b.v. JAGUAIT Oostdorperweg 29-31 Wassenaar Tel. 01751-19359 ken of het mogelijk is in ziektekos tenverzekeringen samen te werken. Beide maatschappijen hebben nu ongeveer 400.000 verzekerden, wat neerkomt op een marktaandeel van ongeveer 10 procent. Storm het feit dat er al jaren kerheid over de koers van de ge zondheidszorg bestaat en de plaats van de particuliere ziektekostenver zekeringen daarin. Daarmee doelde hij op de plannen van de regering om een soort basisverzekering in te volgens het plan-Dekker. Aegon en Nationale-Nederlanden hebben met elk ongeveer 200.000 verzekerden samen tien procent van de particuliere ziektekostenver- zekeringsmarkt. Het premie-inko men uit deze sector is voor Aegon de voorzitters van de directies Ne-» zowel als voor Nationale-Nederlan- derland van Nationale Nederlanden en Aegon, drs K.J. Storm en A.L. van Koert, dat de voorgenomen sa menwerking beperkt blijft tot ziek tekostenverzekeringen. Die zorgen voor ongeveer 12 procent van de to tale premie-inkomsten van de Ne derlandse bedrijven van Nationale Nederlanden en Aegon. verzekeraar van deelneming uitge sloten, aldus Storm. De twee ondernemingen hopen tegen het einde van de zomer hun onderzoek naar samenwerking te hebben afgerond. Op de afdelingen ziektekosten van Aegon en Natio nale-Nederlanden werken in totaal 250 mensen. De directies verwach ten niet dat de samenwerking tot verlies aan arbeidsplaatsen zal lei den. De Nederlandse Vereniging van Makelaars in Assurantiën en Assu rantieadviseurs NVA te Amersfoort met ruim 920 aangesloten assuran tiekantoren staat positief tegenover het plan. De NVA acht de plannen een logische reactie op de voort- Knopen zijn nog niet doorgehakt schrijdende concentratietendens om andere verzekeraars die mee bij de ziekenfondsen, willen doen bij de verdere uitwer- De NVA gaat er van uit dat na een king te kunnen betrekken. Verzeke- integratie van de ziektekostenpor den ongeveer 275 miljoen gulden. raars waaraan beide maatschappij en in dit verband denken zijn de Goudse, de Amersfoortse/Stad Rot- Een belangrijk argument om op terdam, Delta Lloyd en Interpolis, het gebied van ziektekosten de Maar in principe wordt geen enkele tefeuilles van Aegon en NN de pre mies en voorwaarden van de be staande verzekerden ten minste op het huidige niveau gehandhaafd zullen blijven. Van onze correspondente Runa Hellinga BUDAPEST Na een proeftijd van driekwart jaar is in Budapest gisteren de eerste effectenbeurs van Oost-Europa geopend. De op zet is nog bescheiden, maar het begin is er. Terwijl buiten een aantal met bolhoeden uitgedoste krantejongens voorbijgangers in Budapests chique winkelstraat voor de gebeurtenis probeerden te interesseren, begonnen de han delaren aan hun eerste beursdag. Tijdens de proefperiode werd er driemaal per week gehandeld en soms was de totale handel van een week in anderhalf uur afge wikkeld. Vanaf nu gaat de beurs vijf dagen open. De beursvloer bestaat voorlopig uit een twintig tal computers, hooguit het dub bele aantal telefoons en een zeer klein koersenbord met één note ring. Het Hongaarse reisbureau Ibusz werd gelijktijdig aan de beurzen van Budapest en Wenen geïntroduceerd. De aandelen openden op 5000 forint, stegen snel naar 8000 forint om te sluiten op 7280 forint (211 gulden). De omzet kwam uit op 55 miljoen fo rint (1,6 miljoen). Tot nu toe was de interesse van de Hongaren voor aandelen ge ring. Maar toen afgelopen week een emissie van de aandelen Ibusz plaatsvond, bleek de be langstelling overweldigend. De emissie werd 23 maal overtekend en het waren niet alleen maar bui tenlanders die in de rij stonden. Bij de verdeling van de aandelen zullen Hongaarse particulieren voorrang krijgen, gevolgd door buitenlandse kleine aandeelhou ders. Daarna maken grote inves teerders een kans. Hongarije had voor de oorlog een tamelijk florerende beurs, die door de communisten in 1948 werd gesloten. Sinds 1982 bestaat er op beperkte schaal handel in obligaties. Maar de interesse in aandelen is danig geslonken sinds Hongaren in de jaren vijftig min of meer gedwongen werden 'vredesaandelen' te kopen, die in tegenstelling tot hun naam be doeld waren om de wapenwed loop in de Koude Oorlog te finan cieren. Bovendien hebben veel mensen in de afgelopen tijd, tij dens de proeftijd van de beurs, slechte ervaringen gehad met de aankoop van obligaties, waarvan de rente achterbleef bij de infla tie.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5