Keepers onderscheiden zich Engeland verstoort Arabische droom Egypte mag naar huis Zavarov over naar Nancy Uruguay redt gezicht in de laatste minuut Nederlandse politie: 'Dit is echt een ramp' Engelse supporter verongelukt Zuinig Spanje houdt België van eerste plaats af CAGLIARI Tranen met tuiten huilde hij, Ibrahim Hassan. De stoere Egyptische verdedi ger was zo kapot van de uitschakeling door Engeland, dat hij na afloop als een kleine jongen midden op het veld ging staan huilen. Minuten lang. Hij weigerde de kleedkamer op te zoe ken, wilde naar niemand luisten en kon door niemand getroost worden. Het was typerend voor het verdriet van Egypte, dat door zijn verrassen de optredens tegen Oranje en Ier land was gaan geloven in een WK- sprookje. In het toch al bloedhete Egypte was de WK-koorts de afgelo pen dagen tot het maximum geste gen. Het hele land was in de ban ge raakt van Mahmoud El-Gohary en zijn volgelingen. De Egyptische journalisten moes ten in de dagen voorafgaande aan het beslissende duel Engeland- Egypte hun stroom van kopij op voeren, omdat het volk niets anders wilde dan alle informatie over het wel en wee van haar eigen balgoo chelaars. Een Egyptische multi-mil- jonair beloofde iedere international die erin zou slagen tegen Engeland te scoren een kapitale villa aan de Middellandse zee. Voor het berei ken van de tweede ronde zou de vol tallige selectie een reis rond de we reld krijgen. Na de stormen van kritiek in ei gen land en de harde woorden van Jack Charlton na het negatieve op treden tegen de Ieren had de Egyp tische bondscoach Mahmoud El- Gohary voor een iets meer aanval lende speelwijze gekozen. Het drie tal Yakan, Ramzi, Hamid, samen goed voor 160 interlands en tegen Ierland buiten de basis gelaten, mocht tegen Engeland weer zijn op wachting maken. Lange tijd dachten de Afrikanen voor een stunt te kunnen zorgen en hun wereldreis te verdienen. De 2000 fanatieke Egyptenaren op de tribune, die 's middags met passa gierschepen in de haven van Caglia- ri waren aangekomen en de 6000 Britten in het lang niet uitverkochte stadion overstemden, gingen naar mate de wedstrijd vorderde steeds meer uit hun bol. De wetenschap dat Nederland in Palermo een uur lang met 1—0 leidde, bracht het le ger van witte petten en badjassen volledig in extase. Stuurloos Zonder zijn aanvoerder Bryan Rob- son zwalkte Engeland als een stuur loos schip in de Middellandse zee rond. De 32-jarige krachtpatser tob de de afgelopen dagen met een bles sure aan zijn grote teen. Als het aan Robson had gelegen had hij met twee injecties in zijn voet toch zijn opwachting gemaakt. De medische staf van de Engelsen weigerde ech ter zijn medewerking te verlenen, omdat het risico bestond dat Rob son dan in de volgende ronden hele maal niet meer zou kunnen spelen. Daarop besloot de ambitieuze middenvelder van Manchester Uni ted hulp van buitenaf in te schake len. Hij liet ene Olga Stringfellow, die in Engeland a la Ted Troost naam heeft gemaakt als haptono- me, te elfder ure overvliegen. Ook haar 'magische' handen kondén evenwel geen uitkomst bieden. Bondscoach Bobby Robson: „Haar vliegticket en haar verblijf heeft Robson zelf betaald. Daaruit blijkt hoe graag die jongen wil voetballen. Hij is in feite onmisbaar voor de ploeg, maar het was onverantwoord om hem tegen Egypte de wei in te sturen. Er wachten ons nog een paar hele zware klussen, willen we een eind komen. In de volgende ronde wil ik weer een beroep op hem doen". Treffer Zonder Bryan Robson slaagde En geland er toch in de klus te klaren. Uit een vrije trap van Paul Gascoig- ne kon verdediger Mark Wright de enige en winnende treffer binnen- koppen. Doelman Ahmed Shou- beir, die 240 minuten de sterren van de hemel had gespeeld, tastte voor het eerst volledig mis. Wie had gedacht dat de dappere Egyptenaren daarna zouden instor ten, kwam bedrogen uit. Tot de laatste minuut renden Hossam Has san en de zijnen de benen uit hun lijf. Peter Shilton moest in de slotfa se zelfs nog een drietal reddingen verrichten om een nog grotere lote rij in groep F te voorkomen. Bobby Robson later: „Al met al moeten we respect hebben voor dit kleine voetballand. Nederland dacht het varkentje wel even te zul len wassen, Ierland eveneens, maar geen van beide landen slaagde daar in Wij hebben de grootste moeite met Egypte gehad. Op een gegeven moment dacht ik dat die allesbeslis- sende goal nooit meer zou komen". PARIJS (Reuter) Alexander Zavarov heeft donderdag een driejarig contract getekend bij de Franse eerste-divisieclub Nancy, die afgelopen seizoen promoveerde. Zavarov (29), de ze week met de Sovjetunie uit geschakeld voor de tweede ron de om de wereldtitel, werd door Juventus vrijgegeven. De Sov jet-speler had nog een verbinte nis bij de winnaar van de UEFA- cup. Door de koopwoede van ei genaar Agnelli was Zavarov overbodig geworden in Turijn. Verdediger Kut^netsov van de Sovjet-ploeg gaat bij het Schotse Glasgow Rangers voet ballen. Egypte met opgeheven hoofd te rug naar de woestijn, de Engelsen dank zij twee moeizame puntende- lingen en e en schamele treffer te gen Egypte groepswinnaar. „Ik blijf volhouden," sprak Bobby Robson, „dat dit de lastigste groep van alle maal was. Er is veel gezeurd over slecht voetbal, maar naar mijn me ning vormden de solide, overvolle defensies het grootste probleem. Op Nederland na steunden alle ploegen op hun hechte verdediging. Daarom kijk ik met verlangen uit naar het duel met de Belgen, die in de eerste ronde sprankelend voet bal hebben laten zien". Robson verklapte vanaf het begin rekening te hebben gehouden met een treffen met België. „Van de Bel gen heb ik de meeste rapporten en analyses gekregen, omdat we in groep E de meeste scouts hadden zitten," aldus Robson. MARCEL VAN DER KRAAN UDINE (ANP) - Trainer Oscar Washington Tabarez en zijn staf keken al vertwijfeld op hun horlo ges. Uruguay oneervol van het WK-platform. Zelfs niet echt er van afgeschoten, maar door eigen onkunde voortijdig naar huis. Het 0-0 gelijkspel tegen Zuid- Korea zou de hoon van de natie én waarschijnlijk het ontslag voor Tabarez tot gevolg hebben. Daniel Fonseca redde het ge zicht van de Uruguezen en de functie van de bondscoach. De pas 21-jarige invaller kopte in de allerlaatste minuut de bal achter de Zuidkoreaanse doelman, 0-1. De Aziaten hadden negentig minuten, waarvan twintig met tien spelers, de Zuidamerikanen in bedwang kunnen houden. De laatste tellen bleken een paar te- Mark Wright zorgt voor op luchting in het Engelse kamp. Zijn treffer bete kende kwalifi catie voor zijn ploeg. Doelman Shobeir is kans loos. (foto AP) veel. Tot grote opluchting van Ta barez. „Zo heb ik nog nooit gele den op de bank", zei hij. „Ik zag me al in het vliegtuig zitten. Ik ben nog nimmer zo zenuwachtig geweest. Wat een lijdensweg." Het was de eerste overwinning siftds twintig jaar voor Uruguay op een toernooi van de eindronde om het wereldkampioenschap. Fonseca was negen maanden oud toen de tweevoudige wereldkam pioen voor het laatst won. De laatste zege dateerde van 1970 in Mexcio toen de Sovjetunie moei zaam opzij werd geschoven. De overwinning tegen de Zuidko- reanen krijgt geen eervolle ver melding, want de twee punten werden niet overtuigend gepakt. Het tegendeel was waar. Uruguay, voor het begin van Ita lia '90 nog getipt als een van de sub-favorieten, voetbalde als een groep die gewoon is de vrije tijd op andere plaatsen dan een voet balveld door te brengen. Het begin van de partij tussen Uruguay en Zuid-Korea was veel belovend. Amper een minuut on derweg kopte Francescoli tegen de paal. Martinez had zes minuten later, na een pass van Francescoli, de openingstreffer op zijn schoen. Doelverdediger Choi In-young wierp zich moedig in de baan van het schot. Tussendoor had colle ga Alvez van Uruguay een goed genomen vrij trap van Hwangbo uit de rechterhoek gestompt. Voor het overige viel in de eer ste helft weinig te beleven in het Friuli-stadion van Udine, waar het zwoel warm was. De Italiaan se scheidsrechter Lanese ver richtte het meeste werk. Vier keer moest hij een gele kaart tevoor schijn halen. De donkere wolken pakten zich samen boven het hoofd van Tabarez, totdat in de laatste seconden Daniel Fonseca na een voorzet van Dominguez zijn land toch nog de achtste fina les binnenkopte. PALERMO (ANP) - De vele schietgebedjes van de Ne derlandse politiedelegatie hielpen niet. „Vreselijk, een ramp", was de verschrikte reactie van woordvoerder Lex Meilink, nadat duidelijk werd dat het Nederlands Elftal zondag in Milaan tegen de Bondsrepubliek Duitsland speelt. Ook Peter van Essen, hoofd van het Centraal Infor matiepunt Voetbalvandalisme (CIV), deed geen enke le moeite opkomend gevloek te onderdrukken, nadat Meilink hem via de mobilofoon op de hoogte had ge bracht van de jobstijding. „Beroerder had het niet ge kund. Op zondag spelen is al een ramp, maar uitgere kend Duitsland als tegenstander is een regelrecht dra ma. We hebben amper tijd alles te kunnen regelen". De tijdsdruk wordt de belangrijkste tegenstander voor de politie. Meilink: „Voor Sicilië en Sardinië had den we een half jaar om de zaak op poten te zetten. Nu eigenlijk maar één dag, want vrijdag zijn we kwijt aan reizen. Daar komt bij dat Nederland-Duitsland van oudsher ook op het supportersvlak een prestigeslag is. Kortom: dit wordt een slopende klus om alles in goede banen te leiden". Veel zal afhangen van het voorwerk dat Jannie Wier- da heeft verricht. De Utrechtse hoofdinspectrice maakt namens het ministerie van binnenlandse zaken deel uit van het beleidscentrum dat de WK-organisatie heeft ingericht in Rome. Op topniveau heeft zij alvast werkafspraken ge maakt met de lokale autoriteiten. Afspraken die CIV- hoofd Peter van Essen morgen bij aankomst in Milaan nader moet uitwerken. „Kort dag", reageert Van Essen. „Er zal heel wat moeten worden geimproviseerd. Gelukkig hebben de Nederlandse supporters inmiddels een goede naam opgebouwd. Dat opent misschien extra deuren in Mil aan". De politie heeft nog totaal geen zicht hoeveel Neder landse supporters af zullen reizen naar Milaan. Mei link: „De KNVB heeft drieduizend kaartjes. Daar naast zijn er handelaren die op voorhand duizenden toegangsbewijzen hebben vastgelegd. Hoeveel is nog onduidelijk. Ook dat zullen we proberen te traceren". CAGLIARI (Reuter) - Bij een ongeval met twee supportersbussen is gister avond een Engelse voetbalfan het leven gekomen. Het 20-jarige slachtoffer was met een groep fans op weg naar de wedstrijd Engeland-Egypte, die gisteravond in Cagliari werd gespeeld. Een politiefunctionaris op Sardinië deelde mee, dat bij de botsing 33 En gelse supporters gewond zijn geraakt. Die zijn voor behandeling naar een ziekenhuis in Cagliari overgebracht. Ongeveer de helft werd vrij kort daarna weer ontslagen. Volgens de functionaris raakte niemand ernstig gewond. De twee bussen maakten deel uit van een convoy, dat onder politiebege leiding op weg was naar het stadion. Volgens het hoofd van de politie moest een buschauffeur in de buurt van Monastir plotseling op de rem trappen voor een tegenligger. De volgende bus reed er op in. Vijftien am bulances werden ingezet om de gewonden naar het ziekenhuis te vervoe- De Britse fans gedroegen voor aanvang van de wedstrijd rustig. Wel werd een massale trektocht van de Engelsen naar het stadion door de poli tie verbonden. De maatregel volgde op de ongeregeldheden van zaterdag, toen een groep Engelsen op weg naar het duel met Nederland slaags raak ten met de Italiaanse politiemacht. Michel Preud'homme houdt de Spaanse spits Salinas van scoren af VERONA De inzet tijdens Spanje-België (2-1) was bijna van bizarre aard: wie won liep niet het risico tegen Ne derland te moeten spelen. Spanje won, maar België ook. Twee winnende ploe gen, maar 35.000 verliezende tribuneklanten. Van België is bekend dat de ploeg niet vol op de aanval speelt, maar van Spanje werd meer ver wacht dan een counterspel letje. Jan Ceulemans: „Wij komen gesterkt uit deze wedstrijd vandaan". Cruijff en Beenhakker hebben een grote invloed in Spanje (gehad), maar tot een aanvallend spelend na tionaal elftal heeft het niet geleid. In de Spaanse selectie is de speelwijze niettemin nog altijd een punt van discussie. De spelers van Real Ma drid en Barcelona, voetballers dus die bekend zijn met de Hollandse school, willen offensiever spelen dan bondscoach Suarez toestaat. Barcelona-spits Julio Salinas zei het gisteren nog diplomatiek. „De nationale ploeg speelt inderdaad niet steeds even aanvallend. Dat is ook wel logisch als je onze wedstrijd tegen Uruguay hebt gezien. Wij moeten goed op de verdediging let ten. Maar het is aan de andere kant zo dat de spelers van Real en Bar celona aanvallender willen spelen, ja. Mijn persoonlijke voorkeur? Ja, ik ben spits, dus dat is wel duide lijk". De Madrileen Martin Vasquez heeft andere argumenten van Sua rez onthouden om te kiezen voor veel geschuif in de opbouw en wachten op de mogelijkheid diep te spelen. „Het kan hier ook moeilijk anders, dit is een wereldkampioen schap. Ik zeg niet dat de stijl van Cruijff helemaal niet kan, maar de omstandigheden zijn anders. De hitte vandaag bij voorbeeld was ver schrikkelijk. Soms heb je tegen standers die pressing spelen, op een ander moment heb je weer te ma ken met de stand in de groep. Ik heb hier in Italië nog niet één ploeg echt offensief zien spelen. Dat is niet voor niets". Het zijn teksten die hout snijden voor voetbal-analisten, niet voor be talende toeschouwers. In Verona moest het publiek zich gisteren wat de Spanjaarden betreft behelpen met enkele leuke uitvallen, alsmede twee doelpunten, beide uit dode momenten. Karig Voor een ploeg met zo veel talent is dat een beetje karig. Bondscoach Luis Suarez, in zijn eigen dagen een voetballer van het puikste soort, be weerde na afloop dat de ploeg 'nog beter' kan. Tegen de defensieve houding van zijn elftal verweerde Suarez zich door te stellen dat hij toch diverse aanvallen had waarge nomen waar wel vijf van zijn spelers bij betrokken waren. Het is de gebruikelijke praat van een trainer die ook maar beoordeeld wordt op de punten. Tegenstrever Guy Thijs heeft wat dat betreft wat meer krediet. De Belgen waren graag in Verona gebleven en waren achteraf al lang blij dat Spanje zich had ingehouden. Zonder Gerets, Clijsters, Grun en Versavel leverde België wel erg veel kwaliteit in. Met die kennis hoeft er niet laatdunkend gedaan te worden over de krappe nederlaag. Scifo miste daarbij nog een strafschop. Zubizarreta had een engeltje meer op de lat zitten dan Preud'homme aan de andere kant, die de penalty van Michel net niet te pakken kreeg. Duidelijk werd wel, dat twee van de beste keepers ter wereld op het veld stonden. Leeftijd schijnt bij doelmannen geen voorname rol te spelen. De Bask Zubizarreta wil zijn illustere land- en streekgenoot Zamora ach terna, die het Spaanse doel ooit achttien jaar achtereen verdedigde en op z'n 38ste stopte. Zubizarreta is pas 29 en kan dus nog even vooruit. Terreur De laatste jaren lijkt het wel een ter reur van keepers die maar door gaan. Shilton is 40, Preud'homme's voorganger Pfaff (36) speelt nog steeds, Dino Zoff werd op zijn veer tigste nog wereldkampioen. Onder de dertig lijkt je als keeper niet eens meer mee te tellen! Michel Preud'homme (van '59) verwacht ook nog vele jaren door te gaan. „Zeker tot m'n 35ste, mis schien langer". Wanneer het dan straks tijd wordt om te stoppen is niet aan anderen om uit te maken, vindt Preud'homme. „Niemand die een keeper goed kan beoordelen, behalve een andere keeper", zegt hij. Het lijkt inderdaad een voorrecht van keepers en toptrainers de doel man te beoordelen. Ernst Happel moest bij HSV eens kiezen tussen Jupp Koitka en Uli Stein en koos op gevoel, erkende hij later, voor de laatste. Stein werd vervolgens inter national, van Koitka werd nooit meer iets vernomen. En Cruijff zet te Stanley Menzo in het doel, toen 'de publieke opinie' Hans Galjé nog beter vond. Zubizarreta en Preud'homme le verden gisteren in elk geval de mooiste staaltjes voetbal af. De Belg ondermeer door op een fantastische manier Salinas van scoren af te hou den, toen het al 2-1 stond. De Bask hield die stand even later overeind door te winnen van DeGryse, die al leen voor hem verscheen. Mis schien ook was het gezichtsbedrog en moesten de twee keepers zich wel onderscheiden. Bij gebrek aan aanvallers. HENRI VAN DER STEEN "Dat gisteren de zomer begon, daar hebben we hier in Rotter dam althans weinig van ge merkt. Maar dat het de langste dag en zéker de langste avond was, is mij in elk geval wèl duide lijk geworden. Misschien is het goed om niet te veel terug te blikken en a la Frank Arnesen, gisteravond in Studio Sport, de zaak van de positieve kant te bekijken. Daar ben ik best toe bereid, maar dan nog kan ik niet heen om de conclusie dat we ons met hangen en wurgen hebben geplaatst voor de tweede ronde. Laten we maar eerlijk zijn: we boften dat Engeland tegen Egypte op voorsprong was gekomen en dat die tussenstand ook tot de Ie ren was doorgedrongen. Want had er in Cagliari op het moment dat Van Breukelen in de fout ging nog een gelijke score op de borden gestaan, dan zou de luchtmacht van Jacky Charlton nog wel even zijn doorgegaan met aanvallen. En of de Nederlandse verdediging die druk zou hebben weerstaan...? Misschien is de manier waarop Nederland en Ierland de negentig minuten vol maakten, niet goed te praten. Als zulke dingen in de competitie gebeuren denk maar aan PEC—Volendam van een paar jaar geleden en aan NEC—Ajax van begin mei wordt er schande over gesproken. Toch kan ik er onder deze om standigheden wel begrip voor op brengen. Je praat over een WK, je hebt te maken met een ploeg die voelt dat ze niet lekker draait, die weet (en dat geldt ook voor Ier land) dat ze naar huis moet als ze de pottenbak in gaat. Dan kuit je wel vrijuit blijven spelen, probe ren er nog een overwinning uit te slepen. Maar gaat het dan fout, dan krijg je als coach, als spelers, pas goed. het kolenhok over je heen. Nee, het enige dat in zo'n si tuatie telt is het bereiken van de volgende ronde. Zó, en niet anders, redeneerde ik ook toen we ons destijds plaats ten voor dit toernooi. Een normale reactie na alle ellende die ik tij dens de kwalificatiewedstrijden over me uitgestort had gekregen. Natuurlijk wil je als coach het liefst met grote cijfers winnen, maar als dat er door welke oor zaak ook niet inzit, pakje puur het resultaat. Nu ligt dat precies zo. Het ver schil is alleen, dat je Gullit en de anderen nu voortdurend hoort roepen "dat we niet méér mogen verlangen". Anderhalf jaar gele den verlangden diezelfde spelers alles. Tijden veranderen. Maar goed, ik zou positief blij ven. Terug daarom naar het eer ste kwartier, het eerste half uur voor mijn part van Oranje tegen Ierland. Dat bood meer voetbal, meer beweging, meer agressivi teit, kortom, dat bood perspectief. Maar na Gullits goeie goal bleek al snel dat we het initiatief niet vast konden houden. Zo goed zijn we gewoon (nog) niet. De Ieren, vechters als ze zijn, gooiden alles op de aanval, brachten bij alle lengte die ze al in de ploeg hadden nog wat extra's in en dan kun je je maar één ding afvragen: hoelang hou je dit vol? Het was uitgere kend Van Breukelen, met Frank Rijkaard de enige die een con stant toernooi speelt, die de fout maakte die tot de (overigens dik verdiende) gelijkmaker leidde. Misschien dat, nu het spook beeld van een vroegtijdige thuis reis is verdwenen, de druk iets is afgenomen en het Nederlands elf tal bevrijd zoals dat heet gaat spelen. Dat zal nodig zijn ook, want met West-Duitsland wacht ons natuurlijk geen voudige opgave. Ik kan meegaan met de theorie die zegt, dat zo'n wedstrijd klassieker, beladen met sentimen ten je juist over de drempel zou kunnen helpen. Het is natuurlijk een pot waarbij je niet over peppen hoeft te praten, waar je Ted Troost geen spreekuur hoeft te laten houden. De dood of de gla diolen, erop of eronder. Kun je de Duitsers verslaan, dan kun je bij wijze van spreken de hele wereld weer aan. De vraag is alleen: is Oranje al klaar voor? Komt die kraker niet te snel? Kan de ploeg het dagavond niet alleen mentaal op brengen om te domineren, v ook om foutloos te spelen? Ik houd, eerlijk gezegd, hart vast. Eén voordeel heb je, of eigenlijk twee: we beginnen i de verandering een keer als derdog. De Duitsers zijn veruit fa voriet en moeten dat nog ri zien waar te maken. Lukt ze en moeten we uiteindelijk tóch naar huis, dan zijn we tenminste uitgeschakeld door een titelkan didaat. En dat klinkt toch ever iets anders dan door Egypte. Waar of niet?"

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25