Uitbaters WK komen bedrogen uit SPO£TV Cruijff beschimpt Nederlands elftal Costa Rica droomt rustig verder ViaUi houdt zich groot WK 90 Bakker Mondiale Zweden diep geschokt WK 90 mm&m PAGINA 23 PALERMO (ANP) Het organisatie-comite van het toer nooi om het wereldkampioenschap voetbal heeft het Itali aanse volk maandenlang rustig gehouden met schone be loften. Alle rompslomp rond het organiseren van het we reldkampioenschap moest maar voor lief worden genomen. Zelfs de doden die op de bouwplaatsen in en rond de sta dions vielen, moesten als offer worden gezien voor de geld stroom die op gang zou komen zodra het toernooi eenmaal begonnen was. De praktijk valt echter bitter tegen. De stadions zijn weliswaar redelijk tot goed bezet, maar de stroom toe risten brengt amper geld in het laatje omdat veruit de meeste voet balfans kiezen voor een eendaags arrangement. Daarbij blijft meestal zo weinig tijd over dat er niet eens gelegenheid is geld uit te geven. Laat staan aandacht te besteden aan het programma dat de Italiaanse toeristenorganisaties hebben opge steld voor de buitenlandse bezoe kers. Ook op Sicilië voelt de bevolking zich lichtelijk bekocht. Het eiland is weliswaar overstroomd door een in vasie Ierse en Nederlandse suppor ters, maar behalve de reiswereld in Ierland en Nederland is niemand daarvan veel wijzer geworden. Vooral de middenstand en de hore ca in Palermo klaagt steen en been. „Wij zijn lekker gemaakt met ver halen dat wij financieel zouden bin nenlopen, maar dat valt lelijk tegen. De omzet wijkt nauwelijks af van wat normaal is", luidt de gezamen lijke klaagzang. VVV Lucio Messina, directeur van de provinciale WV op Sicilië, heeft begrip voor de sombere geluiden die ook hij dagelijks hoort. „Begin dit jaar gingen wij er nog vanuit dat de meeste supporters twee weken op Sicilië zouden blijven. De mid denstand en de horeca zag dat na tuurlijk wel zitten." „Pas later is die prognose van het organisatie-comité drastisch bijge steld", vervolgt Messina. „De reizen waren te duur, waardoor ruim drie kwart van de voetbalfans koos voo ééndaagse reizen. Een enorm genvaller, waar het alcoholverbod op wedstrijddagen nog eens i heen kwam. Op zich een begrijpelij ke maatregel, maar wel eentje die dodelijk is voor de café's en de taurants. Te meer omdat ook de lo kale bevolking zelf amper aan een drankje kan komen." Ook het programma dat de regio nale WV opstelde vond nauwelijks aftrek bij de voetbalfans. „De com binatie voetbal en cultuur werkt kennelijk niet", geeft Messina toe. „De belangstelling voor onze dag programma's was minimaal. Ener zijds omdat er veel minder suppor- gerekend. Anderzijds omdat de fans liever het strand of het zwembad opzoeken dan kennis te maken met de rijke culturele achtergrond van Sicilië." ROME (Reuter) - Volgens bonds coach Vicini is spelbepaler Donado- ni maandag in Rome in de achtste finales niet inzetbaar. Aanvaller Vi- alli wel, maar die zal waarschijnlijk op de bank moeten plaatsnemen na het succesvolle optreden van het koppel Schillaci en Baggio deze ters zijn dan waarop week tegen de Tsjechoslowaken. Donadoni raakte in de wedstrijd tegen Tsjechoslowakije gebles seerd aan zijn knie bij een botsing met doelman Stejskal. Hoewel zijn knie niet gezwollen is, verwacht Vicini niet zijn middenvelder te kunnen opstellen. Vialli liet gisteren niets merken van zijn onzekerheid over zijn posi tie in het Italiaans elftal. Baggio en Schillaci scoorden beiden tegen Tsjechoslowakije. „Ik doe niet moeilijk tegenover de bondscoach, ik ben alleen lastig voor de tegen stander indien ik moet spelen", al- dus Vialli. Supporter wilde met pistool stadion betreden CAGLIARI (Reuter) - Italië heeft gisteren een 32-jarige Oostenrijker het land uitgezet die had gepro beerd met een pistool een stadion te betreden. De rechtbank veroordeel de Rainer Ulbrich woensdag tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee jaar. Ulbrich werd zaterdagavond net voor de wedstrijd tussen Nederland en Engeland in Cagliari gearres teerd. De politie had in zijn auto een automatisch pistool en zes kogels aangetroffen. De Oostenrijker, die in München woont, verklaarde voor de rechter dat hij was vergeten dat hij het pistool bij zich had. Hij werd schuldig bevonden aan illegaal be zit van een wapen en munitie. De prefect van Olbia op Sardinië heeft gisteren 23 Engelse voetbal supporters en een Italiaan heenge zonden die waren beschuldigd van geweldpleging en vernieling na de 2-0 zege van het Italiaanse voetbal elftal tegen Tsjechoslowakije. Volgens de politie in Olbia waren na de wedstrijd van dinsdag onge veer 200 Italianen slaags geraakt met een dertigtal Engelsen. Tijdens de twee uur durende vechtpartij werden verscheidene auto's be schadigd en winkelruiten inge gooid. De politie moest traangas ge bruiken om de vechtenden te schei den. Va7i de supporters op Sardinië en Sicilië kon de horeca weinig vangen. Zonnig Desondanks ziet Messina de toe komst van het toerisme op Sicilië zonnig tegemoet. Begrijpelijk, want de overheid pompt veel geld in deze bedrijfstak in een poging de hoge werkloosheidscijfers te bestrijden en de lage inkomens wat op te vijze len. „In dat kader heeft dit wereld kampioenschap ongetwijfeld toch een positieve uitstraling", zegt Mes sina. „Sicilië heeft veel publiciteit gekregen, vooral voor het toernooi. De effecten daarvan zijn nog niet te meten, maar op termijn verwacht ik, mede dankzij dit toernooi, toch een gunstige uitstraling op de ont wikkeling van het toerisme op Sici lië." Ninni Occhipinti, directeur van het toeristenoord Zagarella, sluit zich daarbij aan. „Wij hebben al veel Duitse en Franse vakantiegangers. Ook Japanners melden zich steeds vaker aan de balie. Ik hoop dat ook de Nederlanders Sicilië nu hebben ontdekt. Dat zou een positief gevolg van het toernooi om het wereld kampioenschap zijn. Vergeet niet dat ook al die supporters die slechts één dag naar Palermo zijn geweest toch een bepaalde indruk hebben overgehouden. Misschien werkt dat door naar de toekomst. Als pakweg tien procent ooit nog eens terug komt zijn alle inspanningen ten minste niet voor niets geweest". Johan Cruijff begrijpt niet dat Or> kwaliteit op het veld. i zo slecht kan spelen met zo veel MADRID (GPD) De grote afwezi ge op het wereldkampioenschap in Italië heet nog altijd Johan Cruijff. De Amsterdammer heeft zich voor alles en iedereen verscholen in zijn vakantiehuis in de bergen rondom Barcelona, waar hij met zijn gezin van enkele weken vakantie geniet. Elk verzoek om met zijn mening over de WK naar buiten te treden wordt afgewimpeld. Johan Cruijff volgt het evenement weliswaar op de voet, maar heeft zich voor even bewust een spreekverbod opge legd. De accu voor het nieuwe sei zoen met Barcelona moet blijkbaar in volkomen afzondering opgela den worden. Cruijff wilde slechts een uitzon dering maken. In het plaatselijke dagblad 'El Periodico', kwa oplage de tweede krant in Spanje, licht hij dagelijks een tipje van de sluier op. Zo ook over het Nederlands elftal. En uit die reacties blijkt dat Cruijff niets menselijks vreemd is. Ook de voormalige 'nummer veertien' was niet te spreken over de wedstrijden tegen Egypte en Engeland. De uit slag van Nederland-Egypte om schreef hij cynisch als 'een groot succes voor Oranje'. Hoewel Cruijff best wilde erkennen dat 'het mak kelijk oordelen is na afloop', waren de schimpscheuten richting Leo Beenhakker overduidelijk. „Een coach", aldus Cruijff, „heeft tijdens een wedstrijd altijd mogelijkheden om in te grijpen. Dus als je merkt dat de tegenstander met een spits speelt, is het absurd om drie ver dedigers achter te houden". BIJNA Verhalen en roddels en ruzies en onvrede en Michelsen die de boel verneuken en Beenhakkers die de nastoot geven en gezeik over niet scherp genoeg en geëtter over EK- mythen en gezeur over weer nede rig en getergd zijn en masseurs van de pscyhe en verlepte cabare tiers die er ook zo graag bij willen horen en journalisten van grote landelijke bladen die elkaar op kinderachtige manier vliegen af vangen en dat tactisch wanhopig miserabel gerotzooi van Beenhak ker en al het gedonder in de kant lijn, het gemiereneuk over de hal ve krachten van Gulllit en dat ge bral van Van Tig gelen, wie is god betere Van Tiggelen, die de Bobo's er na de gewonnen finale wel eens uit zal gooien en het verzwijgen door Erwin Koeman van een bles sure en dan weer wél Van 't Schip, dan weer wèl Roymaar dan toch weer niet en de idiote branie van Van Breukelen, die zoals we alle maal konden zien 'maar niet echt' naar de bal dook en die ellendig verkeerde tactieken met drie cen trumspitsen en toch achteruit voetballen, terwijl al een lichtjaar bekend is dat verdedigen Oranje nog altijd slecht bekomen is en dat, als je dat dan wilt, gewoon maar vergeten van een fatsoenlij ke linksback, waardoor grootbek Van Tiggelen zonder sliding in het linkerbeen op die positie moet spelen en dan weer Michels die zich na het teleurstellend gelijk spel tegen Egypte obstinaat dui delijk op de training meldt, daar mee de boel alleen nog maar meer verziekend en dat gefriemel met Troost die de spelers maar weer eens ging voorhouden dat ze zich zelf moesten zijn, nou dat hebben we gezien en dan die dokter Kes- sel die Troost voordat-ie hem door de voordeur toegang verleent eerst uitmaakt voor charlatan en onbetrouwbaar sujet en Gillhaus die oorlogszuchtige taal uitslaat om daarmee Beenhakker te ster- A ken in zijn trouvaille, want van je nooit niet ga je er als Beenhakker Roy in gooien op links. Winter op het middenveld en Gullit op rechts, want dat had Cruijff voor af al geroepen en Ronald Koeman die gewoon maar kilo's te zwaar op een WK arriveert en die als miljoenen verdienend prof zegt dat-ie af en toe een schop onder zijn kont nodig heeft, ja recht streeks het elftal uit en idiote wis sels met Fraser voor Witschge in plaats van Gillhaus en Van Loen voor Kieft, die jandorie als enige een bal voorin vast kon houden en .dat een kilometer lang houden van het speelveld, alleen omdat de coach van twee walletjes wil eten en kiest voor een vededigend sys teem en niet voor het op basis van de buitenspelval spelen van pres sievoetbal met een klein speelveld, afgestemd op je beste speler, je grootste kracht. Van Basten in de zestien en De Jonge die zegt datje als je tegen jezelf aan het vechten bent, maar een andere tegenstan der moet kiezen, dat hadden we sinds de Joden als zondebok niet meer gehoord, goed zo Freek, al leen maar om een voetbalelftal aan de praat te krijgen dat nou juist alles moet gaan doen behalve praten en Ruud Gullit die het liefst tegen Duitslaiid^peelt, want dan spelen er andere dingen een rol, daar gaan we weer met dat opgeklopte nationalistische haat dragende gedoe, bah. wat heb ik onderhand veel begrip voor de tuinman die vóór Nederland- Egypte al zei dat-ie niet ging kij ken, zat als-ie de bagger in de kantlijn al was en wat ben ik blij dat mijn lieve kleine pasgekregen dochtertje nog geen kranten kan lezen en geen t.v. kan kijken en dat ze komende zondag haar te der baby-slaapje zal slapen als vader voor de buis bijna zit te ho pen dat Duitsland aan alle ni- veauloze gelazerstraal een einde maakt. THEO BAKKER De coach van Barcelona had zich sowieso verbaasd over de speelwij ze van Nederland. „Egypte had dui delijk gebrek aan kopsterke verde digers. Als je dat weet, moet je na tuurlijk de nadruk leggen op twee buitenspelers die de bal vanaf de zij kanten voor kunnen trekken. Al leen op die manier komen spelers als Van Basten, Gullit en Kieft aan hun trekken". Cruijff besloot zijn column over dit duel met de mede deling dat de critici in Nederland het voorafgaande aan deze wed strijd 'juist hadden ingeschat'. Het tweede treffen met Engeland beschouwde hij ook als 'zwaar te leurstellend'. „Ik begrijp niet dat een elftal met zoveel kwaliteit zo slecht kan spelen. Hoewel een ver gelijking met het EK van '88 snel ge maakt is. Ook toen begon Oranje te leurstellend, maar speelde vervol gens bijna perfect voetbal. Maar ik kan me het wantrouwen van de Ne derlandse supporter heel goed voorstellen. Wie garandeert ons dat zo'n opleving zich k nu weer voordoet? GENUA (DPA/SID) - De Zweden waren diep geschokt. Met het hoofd diep gebogen en in een ware graf stemming werd na het duel tegen Costa Rica (1-2) de kleedkamer op gezocht. De Scandinaviërs, die het toernooi begonnen als één van de outsiders, gingen totaal verloren in de Schotse dadendrang en het Zuid- en Middenamerikaanse ge weld. Na drie nederlagen mocht het team gisterochtend in alle vroegte, ruim anderhalve week na het begin van het WK, de thuisreis aanvaar den. „Dit is de grootste catastrofe na het verlies (2-3) tegen Japan tijdens de Olympische titelstrijd van 1936 in Berlijn", verwoordde een Zweed se journalist de „ramp" van Genua. Twaalf jaar hadden de Zweden gewacht om weer bij een eindronde van een toernooi om de wereldtitel voetbal vertegenwoordigd te zijn. Ze kregen te weinig tegen de Brazi lianen, die toch al een nare rol spe len in de voetbalhistorie van de Zweden. Ze werden overdonderd door de Schotten en waren te „klein" voor het nietige Costa Rica dat tevoren ook Schotland al te kijk had gezet. Niemand had een verkla ring voor het collectieve falen. Glen Hysen, de grijzende routinier, ver loor zelfs even zijn nauwelijks te verstoren zelfbeheersing. „Omdat we drie wedstrijden verloren heb ben", bitste hij. De 30-jarige aanvoerder mag zich evenals doelman Ravelli en Glenn Bergström rekenen tot een verloren generatie. Tesamen konden ze het verwachtingspatroon, dat de Scan dinaviërs de laatste jaren hadden opgebouwd, niet waar maken. In de laatste vijf jaar voor de eindronde van de het toernooi om het wereld kampioenschap had het elftal slechts zeven keer verloren. Die re putatie en de toernooiwinst van 1988 in Berlijn, toen de ploeg ein digde voor Argentinië en de Bonds republiek Duitsland, bleken in Ita lië waardeloos. Op de momenten dat het erop aankwam blokkeerde er iets in het hoofd, de zenuwen en de benen van de Zweden die in 1992 het EK organiseren. Van onze correspondent Jurriaan van Wcssem FINALE LIGURE (GPD) - „We zijn aan het dromen. Svp niet sto ren". Dit verzoek staat op de deur van het hotel waar Costa Rica zich voorbereidde op de wed strijd tegen Zweden. De droom waarin Costa Rica zich nu be vindt, begon twee jaar geleden met een nachtmerrie. De nationa le ploeg speelde de eerste kwalifi catiewedstrijd thuis tegen Pana ma gelijk. Een doelpunt van Clau- dio Jara voorkwam een pijnlijke nederlaag: 1-1. De ploeg werd door de eigen aanhang uitge jouwd. Hetzelfde team behoort na verdienstelijke overwinningen op Schotland en Zweden tot de beste zestien nationale elftallen van de wereld. In Costa Rica barstte woensdag spontaan een gigantisch feest los na de overwinning van het natio nale voetbalteam. Het overgrote deel van de Costaricaanse bevol king had aan de televisie gekluis terd naar de wedstrijd gekeken. Toen het fluitje van de scheids rechter het einde van de wed strijd aangaf, renden duizenden fans de straat op om met de natio nale vlag in de hand de overwin ning te vieren. Op (Je tonen en ritmes van de swingende en opzwepende La- tijnsamerikaanse „merengue" en „salsa" danste jong en oud tijdens het grootste volksfeest dat Costa Rica ooit beleefde. Politici, amb tenaren, winkelpersoneel, stu denten en toeristen, iedereen ging de straat op. Het verkeer lag volledig stil. Coach Zelfs voor de pas in dit voorjaar aangestelde bondscoach Bora Milutinovic komt het succes zo maar uit de lucht vallen. De trai ner rende van dolle vreugde het veld in toen Medford zijn ploeg tegen Zweden op voorsprong zet te. Na afloop raakte Milutinovic tussen de vele felicitaties door niet uitgesproken over de stunt van Costa Rica: „Natuurlijk ben ik er niet van uitgegaan dat mijn team eventjes de tweede ronde zou halen, toen ik in maart aan de ze klus begon. Maar ik was er wel van overtuigd dat dit team niet bij voorbaat kansloos was", meent de coach, die door de spelers van Sampdoria na afloop in de haven» stad werd gefeteerd. De EC li-winnaars hadden de WK-debutant na de overwinning op Schotland al uitgenodigd voor een afscheidsfeest. In Genua zul len de Costaricanen niet meer ko men, gisteren reisden ze naar Bari waar Tsjechoslowakije de tegen stander is. „Het wordt een open gevecht van twee ploegen die nu al kunnen terugkijken op een goed toernooi, maar voor ons is het toernooi nog lang niet voor bij", aldus de Joegoslaaf, die nu in het bezit is van de Mexicaanse nationaliteit. Voetreis Voor de wedstrijd tegen Zweden had hij zijn spelers beloofd dat hij bij het bereiken van de tweede ronde katholiek zou worden en dat hij een voetreis naar Rome zou maken. Hij werd er gisteren liever niet aan herinnerd: ,Ik heb gelukkig nooit een tijdstip ge noemd waarop ik dat zou doen, maar ik beloof alle Costaricanen dat ik mijn belofte na zal komen. Dit is echt het mooiste succes in mijn loopbaan. Mooier nog dan de kwartfinaleplaats die ik vier jaar geleden met Mexico behaal de. De rillingen lopen over mijn rug, dit heb ik in mijn loopbaan nog nooit meegemaakt". De zwerver onder de voetbal trainers lacht weer ouderwets als hij de pers te woord staat op de eerste ochtend na de stunt van zijn ploeg tegen Zweden. Aan de andere kant van de oceaan is een extra vrije dag afgekondigd door president Rafael Calderon. „Het is feest in Costa Rica. Jammer dat mijn spelers er niets van mogen merken, want die moeten zich weer voorbereiden op de wed strijd tegen Tsjechoslowakije. We zullen er alles aan doen om de kwartfinale te halen. Die zou mijn team moeten spelen tegen We'st- Duitsland. Tegen dat land staat nog een persoonlijke rekening open, hè", meent Milutonivic, die daarbij doelt op de met straf schoppen verloren wedstrijd van Mexico tegen de Mannschaft. „Hugo Sanchez was toen niet fit. Ik ben er tot de dag van vandaag van overtuigd, dat mijn ploeg met een fitte Sanchez de finale van het WK had kunnen halen. We had den West- Duitsland en Frankrijk dan zeker verslagen en wie zegt mij dat Mexico met de steun van het volk in de finale niet Argenti nië had kunnen verslaan". Standbeeld Voor Milutinovic mag het Mid denamerikaanse voetbal een standbeeld oprichten. De coach heeft in dat werelddeel een unie ke missie volbracht. De oud-spe ler van Partizan Belgrado bouw de in Mexico zijn actieve loop baan af en begon er als trainer. Met de universiteitsclub UNAM uit de hoofdstad won hij een paar continentale titels en ook de In- teramericana-beker (tussen de kampioen van Noord- en Zuid- Amerika). De grote speler in die ploeg was Hugo Sanchez, die een zwak heeft voor zijn leermeester. „Bora is een kanjer. Hij weet de spelers te overtuigen dat ze kwali teiten bezitten die ze bij zichzelf nog niet hebben ontdekt", meent de spits van Real Madrid. In 1982 werd hij benoemd tot bonds coach. „Binnen een jaar had ik mijn ploeg geplaatst voor het vol gende WK. Weet je hoe?", lacht hij naar Nietsvermoedende jour nalisten. „Doordat Mexico de or ganisatie van de Mundial van Co lombia overnam, ha, ha", luidt het antwoord. Menotti Binnen een paar jaar bouwde Milutinovic een hechte en goed georganiseerde ploeg, die uitein delijk op de zesde plaats eindig de. Daarna zwierf de coach de we reld over, overal dook hij op om even snel weer te verdwijnen. „In maart werd ik opgebeld door de voorzitter van de Costaricaanse bond. Hij had eerst Menotti ge polst maar die had geen interesse, waarschijnlijk was hij gewoon bang om af te gaan. Ik vond het een prachtige uit daging. Welke trainer wil er niet een WK meemaken. Daarbij had ik niets te verliezen. Ik stond on bevangen tegenover deze spelers groep. Neem bij voorbeeld Ro nald Gonzalez. Hij heeft bij zijn club geen vaste plaats, maar voor het systeem dat ik met de ploeg wil spelen is hij heel belangrijk. Ik heb natuurlijk wel volledige vrijheid van handelen gevraagd voordat ik aan deze klus begon". Aanvoerder Roger Flores weet het zeker dat Milutinovic de basis heeft gelegd voor dit onverwach- - te succes: „Het is allemaal de ver dienste van de coach. We werken pas een paar dagen met hem, maar hij heeft ons de technische en tactische foefjes aangeleerd, zodat wij op dit niveau stand kun nen houden. Hij heeft ons tot ver velend toe op onze fouten gewe zen, maar wij spelen niet geraffi neerder en sneller dan onder Mar vin Rodriguez, de coach met wie het WK haalden". Het dubbele succes van Costa Rica op twee Europese ploegen is zeer bijzonder, afgezien van de successen van Mexico op de twee eigen WK's was een ploeg uit Midden-Amerika er nog nooit in geslaagd om de groepsronde te overleven. Het laatste succes van een ploeg uit dit continent op een Europese ploeg dateerde van 1938, toen Cuba het zwakke Roe menië verschalkte. VRUDAG 17.00-20.15 BBC 2 Sport: met cricket (Engeland-Nieuwzeeland). paarderennen ie). 19.00-19.30 EURO: Motor Sport News. 19.00-19 45 Sportnet Info en bowlen: Bri tish Matchplay 19.30-20.00 EURO: Trax: Sportmix. 19.45-20.15 Sportnet: Paardesport: vanuit Compieone. 20.00-22.00 EURO: Worstelen. 20.15-21.00 Sportnet: Autosport: Europe se Truck-kampioenschappen. 20.15-21.00 Ned 1: Tourquiz: spelpro- gramma rond de Tour de France. 21.00-22.00 Sportnet: International Mo- 2°2S00°-23.00 EURO: Boksen. 22 00-00.00 Sportnet. Amerikaans honk bal. 23.00-23.30 EURO: Autosport: formule I GP van Mexico, blik achter de schermen. 23.08-00.00 Ned 3 Mondiale: met o.a. een verslag van de hockeywedstrijd Ne- derland-Pakistan in het Zeslandentoer- nooi in Amstelveen. 23.30-00.30 EURO: Paardesport: EC Tro- 50 BBC 2. Cricket: samenvat ting. 00.30-02.00 EURO: Tennis vanuit Went- worth en Golf (Open Ierse kampioen- 00.50-01.15 BBC 2: Paarderennen: sa menvatting. 01.00-02.00 Sportnet: Boksen vanuit York Hall. 02.00-03.30 Sportnet: TV Sport. 03.30-05.30 Sportnet; Amerikaans honk bal. ZATERDAG 07.30-08.30 Sportnet: Internationale Mo torsport. 08.30-09.15 Sportnet: Bowlen: British Matchplay. 09.15-11.40 Sportnet: Tennis: Dow Clas- 10.00-10.30 EURO: Judo.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23