Dame in het blauw brengt noodlot 'Rekenen kan niet meer, we moeten er nu staan' Beenhakker gokt op steun publiek Cijfers en feiten Spelers in de boot genomen Zonder kaartje Oranje hoopt tegen Duitsers op extra la-achten Lothar Matthaüs: 'Dit had ook de finale kunnen zijn' VRIJDAG 21 JUN11990 PAGINA 21 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD Programma tweede ronde Het programma vanaf de tweede ronde luidt: 23 juni (wedstrijd nummer 37, Napels, 17.00 uur): Cameroun - Colombia 23 juni (38, Bari, 21.00 uur): Tsjechoslowakije - Costa Rica 24 ju ni (39, Turijn, 17.00 uur): Brazilië - Argentinië 24 juni (40, Milaan, 21.00 uur): Bondsrepubliek - Nederland 25 juni (41, Genua, 17.00 uur): Ier land - Roemenië 25 juni (42, Rome, 21.00 uur): Italië - Uruguay 26 juni (43, Verona, 17.00 uur): Spanje - Joegoslavië 26 juni (44, Bologna, 21.00 uur): Engeland - België Kwartfinales: 30 juni (45, Florence, 17.00 uur): winnaar 39 - winnaar 43 30 juni (46, Rome, 21.00 uur): winnaar 41 - winnaar 42 1 juli (47, Milaan, 17.00 uur): win naar 38 - winnaar 40 1 juli (48, Napels, 21.00 uur): winnaar 37 - winnaaar 44. Halve finales: 3 juli (49, Napels, 20.00 uur): winnaar 45 - win naar 46 4 juli (50, Turijn, 20.00 uur): winnaar 47 - winnaar 48. Derde plaats: 7 juli Bari, 20.00 uur: verliezer 49 - verliezer 50. Finale: 8 juli, Olym pisch Stadion Rome, 20.00 uur: winnaar 49 - winnaar 50. GROEP E UDINE Zuid-Korea - Uruguay 0-1 (0-0) 90. Fon- seca 0-1. Scheidsrechter: Lanese (Ita). Toeschouwers: 29.039. Rode kaart: 71. 8 (ZKo) Zuid-Korea: Choi In-young; Park Kyung- joon, Choi Kang-hee, Yoon Deuk-yeo en Hong Myung-bo; Lee Heung-sil, Hwang Bo-kwan (81. Chung Hae-won), Chung Jong-soo en Kim Joo-sung; Choi Soon-ho en Byung Byung-joo (43. Hwang Seon- hong) Uruguay: Alvez; Gutierrez, De Leon, Her- rera en Dominguez; Perdomo, Ostoloza (46. Aguilera), Francescoli en Paz; Sosa (61. Fonseca) en Martinez VERONA Belgiè - Spanje 1-2 (1-2) 27 Michel (straf schop) 0-131Vervoort 1 -139. Gorriz 1-2. Scheidsrechter: Loustau (Arg). Toeschou wers: 35.950. België: Preud'Homme; Staelens (78. Van der Linden), Demol, De Wolf en Emmers (31. Plovie); Scifo, Albert, Van der Eist en Vervoort; Degryse en Ceulemans. Spanje: Zubizarreta; Chendo, Andrinua en Sanchis; Michel, Roberto, Vazquez, Gorriz en Villaroya; Butragueno (82. Alcorta) en Salinas Spanje 3 5 (5-2) België 3 4 (6-3) Uruguay 3 3 (2-3) Zuid-Korea 3 0 (1-6) GROEP F CAGLIARI Engeland - Egypte 1-0 (0-0) 59. Wright 1- 0. Scheidsrechter: Röthhsberger (Zwi). Toeschouwers: 34.959. Gele kaart: 37. Ab- del-Ghani (Egy), 48. Ibrahim Hassan (Egy), 89. Beardsley (Eng) Engeland: Shilton; Walker, Parker, Pearce en Wright; Waddle (87. Piatt), McMahon, Gascoigne en Buil (84, Beardsley); Lineker en Barnes, Egypte: Shobeir; Ahmed Ramzi, Ibrahim Hassan, Yassein en Yakan; Hany Ramzi, Abdel-Ghani, Youssef en Abdou (78. Ab- dou); Hossam Hassan en Abdel Hamid (78. Abdel Rahman) PALERMO Ierland - Nederland 1-1 (1-0) 11. Gullit 1- 0, 71. Quinn 1-1. Scheidsrechter: Vautrot (Fra) Toeschouwers 33.288. Gele kaart: Rijkaard (Ned). Ierland: Bonner; Morris, McCarthy, Moran en Staunton; Houghton. McGrath, Town- send en Sheedy (63. Whelan); Quinn en Al- dridge (63.'Cascarino) Nederland: Van Breukelen; Van Aerle, Ro nald Koeman, Rijkaard en Van Tiggelen; Gullit, Wouters, Witschge (60. Fraser) en Gillhaus; Van Basten en Kieft (80. Van Engeland 3 4 2-1 Ierland 3 3 2-2 Nederland 3 3 2-2 Egypte 3 2 1-2 TOPSCORERS 1Michel (Spa) 4,2. Matthaüs (BrD) en Vól ler (BrD) beiden 3, 4. Skuhravy (Tsj), Bilek (Tsj), Lacatus (Roe), Balint (Roe), Milla (Cam), Jozic (Joe), Pancev (Joe), Schillaci (Ita), Careca (Bra), Muller (Bra), Klinsmann (BrD) allen 2. 13. Bein (BrD), Littbarski (BrD), Hasek (Tsj), Luhovy (Tsj), Baggio (Ita), Giannini (Ita), Omam Biyik (Cam), Rincon (Col), Redin (Col), Valderrama (Col), Caligiuri (VSt), Murray (VSt), Brolin (Zwe), Ekstróm (Zwe), Strömberg (Zwe), Flores (CRi), Medlord (CRi), Cayasso (CRi), Lineker (Eng), Wright (Eng), Sheedy (Ier), Qumn (Ier), Degryse (Bel), De Wolf (Bel), Vervoort (Bel), Ceulemans (Bel), Clijsters (Bel). Scifo (Bel). Kieft (Ned), Gullit (Ned), Abdel-Ghani (Egy), Troglio (Arg), Burruchaga (Arg), Monzon (Arg), Khaled Ismail Mubarak (VAE), Jumaa (VAE), Mc- Call (Sch), Johnston (Sch), Hwangbo (ZKo), Bengoechea (Uru), Protassov (Sov), Zigmantovitsj (Sov). Zavarov (Sov). Dobro- volski (Sov). Susie (Joe), Prosinecki (Joe), Rodax (Oos), Ogns (Oos), Fonseca (Uru), Gorriz (Spa) allen 1 PALERMO (GPD) - Pieter van Vol lenhoven heeft de spelers van het Nederlands elftal en hun vrouwen gistermiddag een boottochtje door de neus geboord. Zij waren van plan de uren voor de wedstrijd tegen Ier land op het water door te brengen, maar moesten in het hotel blijven omdat de man van prinses Margriet de spelers de hand wilde schudden. PALERMO - „West-Duitsland? Dat is goed voor ons, denk ik. Wedstrijden tegen de Duit sers zijn aparte wedstrijden, waarin ook sentimenten een grote rol spelen". Blij is een ver keerd woord, maar Ruud Gullit was wel content met onze oosterburen zondag in Milaan als tegenstander in de achtste finales van het veertiende WK-toernooi. PALERMO (ANP) - Een groep van 2000 Ierse voetbalsup porters had geen kaartje voor Ne- derland-Ierland kunnen bemach tigen. Pogingen om alsnog aan een geldig toe gangsbewijs te komen misluk ten. want ook het aanbod op de zwarte markt was uiterst gering. Het organisatie comité verwees de fans naar een park in de buurt van het stadion, waar ze via groot beeldscherm het duel konden vol gen. Overigens was de sfeer rond Ne- derland-Ierland uiterst gemoede lijk. "Iedereen was volmaakt ontspannen, zelfs de Italiaanse po litie". aldus woordvoerder Meilink van de Nederlandse po- litiedelegatie. PALERMO (GPD) Leo Beenhak ker maakte gisteravond na het be kend worden van de loting een re delijke ontspannen indruk. West- Duitsland is een attractieve tegen stander voor Nederland en Milaan een prima plaats voor Nederlanders om te vertoeven. De opluchting gold voornamelijk het feit dat het tot een dergelijke loting was geko men. Oranje heeft zich na de voor ronde ingesteld op elke tegenstan der. "Om verder te komen, zul je van het sterkste land moeten win nen", stelde hij simpel vast. De Oranje-coach vond na de ont moeting tegen Ierland dat zijn ploeg weer een stap in de goede richting had gezet. Met name was hij tevre- den over de rol die Gullit anderhalf uur lang had vertolkt. "Je merkt aan Gullit dat hij terugkomt", aldus Beenhakker. "Ik ben altijd blij als spelers doelpunten maken, maar in dit geval was ik bijzonder verheugd dat het Ruud betrof'. De onbegrijpelijke terugval na het openingsdoelpunt was ook voor de bondscoach onverklaarbaar. "We begonnen goed maar na die treffer hebben we het niet meer waargemaakt. Er kwam onzeker heid in de ploeg en we begonnen steeds meer achteruit te lopen. We hebben daar tijdens de rust uitge breid over gesproken, maar toen was er al niets meer aan te verande ren. Te veel spelers hinkten op twee gedachten. Ze misten de durf het karwei af te maken". De grootste lichtpunten die Been hakker in zijn formatie had gecon stateerd, waren inzet en werklust. Vooral de arbeid die Van Basten op het middenveld verrichtte, lichtte Beenhakker eruit. "Tijdens de rust heb ik het met hem erover gehad. Ik vond dat-ie zich te ver liet terugzak ken. Hij vond dat ik er niets aan moest veranderen. Hij wilde wer ken voor het elftal en vond dat hij in de middenlinie nadrukkelijk aan de bal kon zijn dan in een meer voor uitgeschoven positie". Het feit dat West-Duitsland-Ne- derland in de thuishaven van het Milan-trio wordt afgewerkt, ziet Beenhakker als een voordeel. "Ik word niet nerveus van een tegen stander als West-Duitsland", aldus Beenhakker. "Je komt ze toch ooit een keer tegen. We hebben het voor deel dat die wedstrijd in Milaan wordt gespeeld. Ons trio wordt daar op handen gedragen. Ik weet dat ook de Duitsers daar geliefd zijn. Wij zijn echter in een positie dat de morele steun die ik daar vanaf de tribunes verwacht ons goed uit komt. Dat kunnen we gebruiken te gen een ploeg die de vorm wel heeft". Revanche Lothar Matthaüs, aanvoerder en topscorer van West-Duitsland, be treurt het dat 'die Mannschaft' al in achtste finales op Nederland stuit. "Dit had ook de finale kunnen zijn. Het is jammer dat twee topteams el kaar in deze fase al ontmoeten. Het zal een historische wedstrijd wor den waarbij het publiek een belang rijke rol gaat spelen. De Inter-fans zullen ons blijven steunen en de Milan-fans zullen nu achter Holland staan", aldus Matthaüs. Na het overtuigende spel in de eerste ronde geldt West-Duitsland als favoriet. "Die rol ligt ons niet zo, maar het is nu eenmaal niet anders. We moeten de goede lijn gewoon doortrekken. De nederlaag tijdens het Europees kampioenschap in Hamburg ligt ons vers in het geheu gen. We willen graag revanche. We zijn nu een stuk sterker dan toen. Dus ik heb goede hoop dat we de kwartfinale kunnen bereiken. We hoeven in elk geval geen enkele angst te hebben". De eerste goede actie van Ruud Gullit tijdens het WK leverde prompt een treffer op. McGrath komt te laat en Pat Bonner heeft het nakijken. PALERMO De ontknoping voor Oranje speelde zich uit eindelijk af in Rome. Bijna een half uur na de zwaarbevoch ten puntendeling in Palermo tegen Ierland (1-1) tekende een dame in het blauw kort voor middernacht het doodvon nis over het Nederlands elftal. Met West-Duitsland zondag avond in Milaan als tegenstander zijn de overlevingskansen van Oranje, op papier althans, vrijwel tot nul gereduceerd. Ten zij de Europees kampioen ineens de geest krijgt. over gepraat. Zijn gedrevenheid was echter zo groot dat hij op die manier veder wilde gaan, omdat-ie meer aan de bal was dan normaal". Nonchalant Dat bleek allerminst een succes. Van Basten miste de kracht om ac ties te maken en speelde bovendien te slordig en te nonchalant om voor Oranje van optimale waarde te kun nen zijn. De beste spits ter wereld hoort gewoon thuis in het centrum van de aanval, nergens anders. De interim-bondscoach kan dat niet zijn ontgaan. Evenmin als de zwak te aan de linkerkant van Witschge en Gillhaus, voor wie dit niveau dui delijk te hoog gegrepen is. Dat heeft PSV dus goed gezien en verkocht hem een half jaar geleden voor veel geld aan Aberdeen. Net als bij de Duitsers (Augentha- ler) is het centrum van de verdedi ging ook bij Oranje de achilleshiel van de ploeg. Ronald Koeman speelde andermaal onthutsend zwak; niet beter verging het Van Aerle. Het was daarom geen toeval dat de PSV-verdediger halverwege de tweede helft met een terugspeel bal aan de basis stond van de Ierse gelijkmaker. Tot overmaat van ramp taxeerde Van Breukelen de bal verkeerd en sprong die via zijn handen voor de schietgrage voeten van Nialli Quinn, de Ierse uitgave van Van Loen. Toen pal daarop de tussenstand bij Engeland-Egypte (1-0)) bij de spelers bekend werd, sloten de spelers een pact en werd het slotkwartier een schertsverto ning. Angst Oranje hoefde niet langer in angst te zitten om vandaag al de koffers te moeten pakken. „Deze eerste ron de", meende Gullit, „moeten we maar zo snel mogelijk vergeten. Als je twee zulke slechte wedstrijden hebt gespeeld als tegen Egypte en Engeland is het niet vreemd dat er angst in de ploeg kruipt". De aan voerder van Oranje was zielsblij met zijn treffer, de eerste voor Oran je sinds anderhalf jaar (Wales) en be wees gisteravond dat hij langzaam weer in goede doen komt. Beenhak ker over hem: „Ik ben altijd blij als iemand scoort, maar zeker voor Gullit. Daar put een voetballer zo veel moraal uit dat-ie de volgende morgen toch iets vrolijker uit z'n bed stapt". Nederland-West-Duitsland wordt op de eerste plaats een gevecht tus sen de drie van AC Milan (Gullit, Van Basten, Rijkaard) en het drietal van Inter: Matthaüs, Brehme, Klin smann. „Die drie van ons zijn er blij mee. Zij spelen een thuiswedstrijd. Waartoe de steun van het publiek kan leiden, ondervonden in het Sta- dio della Favorita de Ieren. Dank zij hun fantastische aanhang en de on buigzame wil om een ronde verder te komen, werd Oranje bijna op de knieën gedwongen. Met de hulp van Vautrot, die een doelpunt van Aldridge ten onrechte wegens bui tenspel annuleerde, haalde het Ne derlands elftal tenslotte het einde. Maar vraag niet hoe. Zondagavond moet blijken of Oranje tot een stunt in staat is. ALBERT GEESING Maar wie gelooft daarin na de droe fenis die het ploeterende Oranje achter de rug heeft? Zou een ploeg die niet eens in staat is te winnen van Egypte of een veredeld café-elf- tal uit Ierland wel bij machte zijn de WK-finalist van '82 en '86 te trotse ren? De wonderen zijn weliswaar de wereld nog niet uit, maar zou een elftal dat vorm en zelfvertrouwen mist perfecte toernooivoetballers als de Duitsers de weg naar de laatste acht kunnen blokkeren? In de negen toernooien waaraan West-Duitsland sinds 1954 deel nam, eindigde de tweevoudige we reldkampioen zeven keer bij de eer ste vier en stond het vier keer in de finale. Toch zal Franz Beckenbauer de uitslag van de loting, uniek voor het WK, met gemengde gevoelens hebben aangehoord. Sinds het Ne derlands elftal dé Duitsers in juni '88 in Hamburg voor de eerste keer na 32 jaar versloeg, is het respect voor Oranje groot. De twee recente kwalificatieduels (0-0 en 1-1) bewe zen dat dit over en weer geldt. Tot bijna stomme verbazing van de Ieren, die als tweede in de groep op Roemenië stuiten, deden trainer Leo Beenhakker en de spelers vrij laconiek over de sensationele kop peling met de Duitsers. „Liever West-Duitsland dan Roemenië", was de eerste, spontane reactie van Ruud Gullit meteen na afloop van het duel op het snikhete Sicilië. „Daar spelen nog andere dingen mee dan de wedstrijd". De Oranje captain wilde daarmee maar zeggen dat de beladen wedstrijd in het uit verkochte San Siro-stadion wel eens extra krachten kan vrijmaken bij hem en zijn medespelers. Kater Dat zal ook hard nodig zijn om de kater van de wedstrijden tegen Egypte (1-1), Engeland (0-0) en Ier land (1-1) weg te spoelen. Italië over kwam acht jaar geleden in Spanje ongeveer hetzelfde. Net als Oranje nu kwamen de Italianen in de ope ningsronde met de hakken over de sloot, maar twee weken later ston den zij wel in de finale. Het zijn dat soort feiten waaraan iedereen die Oranje een warm hart toedraagt zich in Palermo vastklampte. Te recht of niet. Gemeten naar de prestatie van gisteravond, heeft de Beenhakker- brigade zondagavond geen schijn van kans. Beenhakker: „Tot dat vroege doelpunt van Gullit liep al les volgens plan. Daarna zijn we zelf achteruit gaan lopen en hebben we onze bedoelingen niet waar kunnen maken. We hadden afgesproken de Ieren op de eigen helft aan te pak ken, maar bij sommige spelers heer ste onzekerheid. Daardoor zijn we op twee gedachten gaan hinken en hebben we het niet waar kunnen maken. Ik moet de spelers echter nageven dat zij hebben gevochten voor elke meter". Hoe groot de macht van de ster spelers binnen Oranje is, bewees Marco van Basten. Om wat meer balcontact te krijgen, nam Kieft de honneurs waar in de punt van de aanval en zou Van Basten kort ach ter hem spelen. Daar kwam in de praktijk niets van terecht. Beenhak ker: „Het was niet de bedoeling dat Marco zich zo ver terug zou laten zakken. Daar hebben we in de rust Frank Rijkaard had Lothar Mat- thèus en Co liever nog enige tijd links laten liggen. „Duitsland is de zwaarste ploeg die je kunt treffen. Maar aan de andere kant, het is een aansprekende tegenstander en dus weer een hoogtepunt. In dat opzicht vind ik Duitsland wel weer leuk, maar het zal enorm moeilijk voor ons worden". Hans van Breukelen hoopt op een herhaling van die wonderschone ju- ni-avond van 1988, toen Oranje de Mannschaft in Hamburg met 2-1 de weg versperde naar de EK-finale. „Al was ik toch liever tweede in de groep geworden. Roemenië lijkt me toch makkelijker dan Duitsland. Maar goed, dan moet het zondag maar gebeuren. Er is geen weg te rug meer. Rekenen kan nu niet meer. We zullen gewoon de potten bak opmoeten en dat gaan we doen ook". Strijdvaardig: „Laat die Duit sers maar komen hoor. Als je de fi nale wilt halen, zul je van iedereen moeten winnen. Oké, West-Duist land is in prima vorm, daar kunnen wij ons dan mooi aan optrekken". counteren. We hebben ons gewoon weg laten drukken door die Ieren en daar kun je toch je bedenkingen over hebben". Van Tiggelen had de gelijkmaker van de Ieren (nadat Ruud Gullit voor 1-0 had gezorgd) aan zien komen. „Hij hing in de lucht. Wij gingen te ver terug, dan kom je in de problemen. Al mag die bal er natuurlijk nooit op deze wijze Dat vond ook Hans van Breuke len. De verder vlekkeloos keepende PSV'er nam grootmoedig de schuld op zich van de Ierse gelijkmaker. Al ging ook Berry van Aerle niet vrij uit. Van Aerle speelde de bal met een rare boog terug op Van Breuke len, die de knikker niet onder con trole kon krijgen, waarna Niall Quinn dankjewel zei. Van Breuke len: „Het was een blunder van mij. Ik had die bal gewoon vast moeten houden. Ik dacht, ik pak hem even, maar dan pak je hem juist niet. Zo zie je maar weer, je moet altiid volle dig geconcentreerd blijven. Op zo'n moment hoop je dat jouw fout geen fatale gevolgen zal hebben". Een afgang bleef Oranje nog net bespaard. Het Nederlands Elftal was na de gelijkmaker van Quinn stormrijp, maar tien minuten voor tijd kwamen beide partijen een staakt het vuren overeen. De bal werd toen op de eigen helft alleen nog maar rondgespeeld, aanvallen de acties werden angstvallig geme den. „Op het moment dat Cascarino op de grond lag en Van Loen er bij ons in zou komen, hoorde iedereen dat Engeland met 1-0 voor stond te gen Egypte. Zonder dat er dan ook maar één afspraak wordt gemaakt, wordt dan tot een soort wapenstil stand besloten. Iedereen is dan te vreden omdat we met 1-1 allebei naar de volgende ronde zouden gaan". En Van Tiggelen: „Meer dan 1-1 zat er niet meer in. Nou, dan moet je stoppen". JAN MENNEGA Adrie van Tiggelen liet zich in ge lijkluidende bewoordingen uit. „Als je in de finale wilt staan, zul je iedere tegenstander moeten pak- ken, dus ook West-Duitsland. Of ik liever eerst een andere tegenstan der zou hebben gehad? Lieve broodjes worden op een WK niet ge bakken. En blijkbaar krijg je watje toekomt". Waterloo Het had weinig gescheeld of het Ne derlands Elftal had op Sicilië al zijn Waterloo gevonden. De groepswed strijden waren stuk voor stuk ver beneden het niveau een Europees kampioen waardig. Of, zoals Frank Rijkaard het uitdrukte: „We zijn door het oog van de naald ge kropen". Tegen Ierland had de Milanees nochtans enige vooruit gang geconstateerd in vergelijking met de wedstrijden tegen Egypte en Engeland. „Maar het moet nog be ter. We hebben ons te veel onder druk laten zetten. Dat heeft ook te maken met het feit dat we niet op buitenspel spelen. De trainer wil dat niet omdat er te weinig tijd is ge weest om er op te oefenen. Maar de buitenspelval kan toch een goed wapen zijn". Wim Kieft vond dat Oranje de fout had gemaakt mee te zijn ge gaan in de temposlag die Ierland er van wilden maken. „We hadden de bal veel meer in de ploeg moeten houden en van daaruit moeten Het lot is on verbiddelijk. FI- FA-secretaris Blatter toont de uitslag en is als gevolg daarvan gekoppeld aan West-Duitsland. (foto EPA)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21