Voorlopig geen villa's op landgoed Endegeest Oegstgeest plaatst omstreden kunstwerk voor een jaar Dak en toren van raadhuis afgehaald Groene Kerkje blijft zichtbaar ondanks langer geluidscherm Raad van State schorst bouwvergunniiig Burgerlijke Stand Massale en spontane protesten kunnen tot afbraak leiden aan Hofdijckplantsoen INBRAAK - Uit een rijwielzaak aan de Oegstgeester Terweeweg zijn vannacht twee terrein-fietsen gesto len. Omstreeks vier uur werd de eta- lageruit ingegooid om binnen te ko- OEGSTGEEST - De gemeen te Oegstgeest laat Frans de Wit zijn omstreden kunst werk 'Doorgaande beweging' plaatsen, maar wanneer er na een jaar massale protesten ko men neemt de gemeenteraad die beslissing in heroverwe ging. Als het moet, kan het kunstwerk worden verwij derd. Met dit voorstel wist burgemeester Sj. Scheenstra gisteravond voor- en tegen standers op één lijn te krijgen in de gemeenteraadsvergade ring. Voorstanders zijn blij dat het kunstwerk, dat moest wijken voor de aanleg van de Haas- wijkrotonde, de komende weken een plaatsje krijgt in het Hok- dijkckplantsoen. Tegenstanders kunnen hun achterban vertellen dat ze niet helemaal hebben toe gegeven aan de zeven tweeëneen- halve meter hoge poorten van balkstaal die over een lengte van dertig meter worden geplaatst. Toch was er ook kritiek. Groen Links, D66 en - in mindere mate - CDA lieten weten dat de gemeen te verzet oproept met dit voorstel. Iedere beslissing kan worden te ruggedraaid, maar dat hoeft niet zo duidelijk te worden aangege ven. Voorstander A.M.J. van Ei sen (Groen Links) benadrukte dat de raad een besluit neemt 'ervan uitgaande dat het goed is'. Voor stander M.J. Poelmans (D66) her innerde eraan dat er ook nu al protesten zijn. CDA-raadslid D.J. de Ruijter weerlegde de opmerking van de burgemeester dat de gemeente raad had ingestemd met de plaat sing. Het ging slechts om een be slissing van het vorige college en in dat college had de CDA-wet- houder P. van Veen zijn stem voorbehouden. De burgemeester erkende dat, maar liet wel weten dat het college tot zijn beslissing was gekomen nadat de meerder heid van de raadscommissie alge mene zaken had ingestemd met plaatsing. Alleen de WD-verte- genwoordiger Kuntze had in de commissie tegen gestemd. Kampen Omwonenden van het Hofdijck plantsoen hebben de beslissing tot plaatsing tot aan de Raad van State aangevochten. Het gevaarte zou niet passen in het parkje voor hun deur. Toen deze instantie in februari liet weten dat het kunst werk kan worden geplaatst, lieten B en W weten dat het kunstwerk na de gemeenteraadsverkiezin gen een plekje zou krijgen in het plantsoen. Ze deden dat 'uit eer bied voor de nieuwe raad' en niet om een nieuwe discussie uit te lokken. Ze vinden nu eenmaal dat de nieuwe raad en het nieuwe col lege 'oude' afspraken moet vol gen en kwamen eerder deze maand overeen dat de plaatsing 15.000 gulden mag kosten. Vorige week lieten de gemeentebestuur ders Frans de Wit keurig weten dat hij aan de slag kan met zijn Een omwonende schreef de zo veelste bezorgde brief en menig "Ik ga geen hoorzittingen organi seren zo van: burger verzet je eens. Het verzet moet spontaan komen en masaal zijn". Volgens de eerste burger was het tot nu toe een kleine kern die zich roer de tegen een niet-geplaatst feno meen: "En dan is het moeilijk praten. Je kunt er beter een paar seizoenen overheen laten gaan en kijken of het voldoet aan kunst zinnige verlangens". Van de kunstenaar hoorde Scheenstra dat de plaatsing onge veer een week in beslag zal ne men. Voor hij de veertien gaten kan maken, moet de kunstenaar nog de nodige voorbereidingen treffen. Procedure Overigens loopt tegen de plaat sing nog een zogenoemde bodem procedure. De uitspraak daarvan laat nog zo'n jaar op zich wachten, maar volgens de burgemeester is er geen enkele link tussen 'zijn' jaar en het jaar van de Raad van State: "Dat is echt toevallig". Vol gens de burgemeester is het han dig om eerst de uitspraak van de Raad van State af te wachten, maar kan een keihard en massaal 'nee' van de bewoners een 'ja' van de Raad van State overstemmen. Wat er dan met het werk moet gebeuren, weet hij niet. "Moreel zijn we verplicht een andere plek te vinden, maar het houdt natuur lijk een keer op", zegt hij. "Als ei genaar kunnen we de Doorgaan de Beweging ook begraven op de gemeentewerf of er een nieuwe wijk mee opsieren". j VOORSCHOTEN - Geboren: Marijke C., dv. W.A.I.M. Segers en J. van Amstel; Kirsten E., dv. F.J. Planting en M. Gerling; Stefan S., zv. A.J. Slats en M.E.M. Eligens; Jodocus F., zv. R.J van der Zwan en J.L. Grootveldt; Joris J., zv. A.S. Griffioen en C. van der Niet; Matthias R., zv. R.R. Hoiting en D. Herzog: Pieter L., zv. J.A. Bijloo en S.B. Kaal; Machiel. zv. N. Ter- .louw en M.M. Bastiaans. Ondertrouwd: J.Th.M. Bos en R.W.M. Leen- ,ders; F.P.M. van der Krogt en Y.E. Cordromp; J W.D. Hagg en J. Taal; Y. Boomsma en A.M. 'Scholten; A F. van Vliet en A.C.P.M. Waaijer; éG J.P. van der Luit en J.M.Th. Roodakkers. Gehuwd: R. Pater en J.M.J, van Gent; A.H. Kuperus en C.M.H. Hillenaar; C.J. Houweling en K.W.J. Raats; F.M. van der Mijle en P.E. Ka merbeek; R. Scheltens en A. Joustra; N. Ver kerk en T.H.M.C. Groen; J.T. de Windt en A.F.M. Rozema; H.J Eoskamp en A.N. Grif fioen; R.F. Gootjes en J.P. Lapré. Overleden: A.J van Geldrop, oud 80 jaar; C.J. V reeburg, oud 76 jaar. fractieleider liet weten bezorgd te zijn. De burgemeester besloot met een compromis te komen in de raadsvergadering. Hij hoopte op die manier de vorming van twee kampen te voorkomen en greep gisteren de kans aan om te benadrukken dat niet-plaatsing zou getuigen van onzorgvuldig heid richting kunstenaar, burgers en de adviescommissies. Tijdens de vergadering ging hij, om tactische redenen, amper in op de kritiek als zou hij verzet op roepen. Na afloop was hij stellig: Het omstreden kunstwerk Doorgaande Beweging hoeft niet lang meer te liggen op de Oegstgeester gemeente- werf. Kunstenaar Frans de Wit mag het de komende weken plaatsen in het Hofdijckplantsoen. (foto Etien provincie ontheffing vragen. De provincie mag echter alleen een vrijstelling geven wanneer de over last onder de 55 decibel blijft. Het college verwacht een positief ant woord. Onderzoek Het aantal geplande woningen is niets veranderd. In het gebied ach ter de Dorpsstraat komen 13 pre mie-C woningen, 8 premie A-wo ningen en 35 vrije sector woningen. De wijk is bereikbaar via een weg tussen het restaurant De Roocle Leeuw en het Tolhuis. De eerste wo ningen zijn gepland op het voorma lige terrein van het transportbedrijf Van der Luyt, dat is verhuisd naar de Morsebelpolder. Het terrein is in middels gesaneerd. Voor de rest van het gebied volgt nog een ver kennend bodemonderzoek. Het voetpad langs en over de Pas toorswetering is in de plannen ver vallen. Financiële overwegingen en angst voor misbruik door brom mers en fietsers speelden hierbij een rol. Wel komt er een zitplaats bij de Pastoorswetering, ten zuiden van de Pastorie. Zoeterwoudse ambtenaren klonteren samen ZOETERWOUDE - Het torentje van het Zoeterwoudse raadhuis is gistermiddag met een kraan verwijderd. Het honderd jaar oude bouwsel is tijdelijk opge slagen op de gemeentewerf, wachtend op een nieuwe be stemming. Dat het torentje na de verbouwing weer bovenop het raadhuis wordt geplaatst, lijkt niet waarschijnlijk. Het ge meentebestuur zal naar ver wachting kiezen voor een ande re locatie in het dorp. Veertien maanden celstraf geëist voor onterecht incasseren van drie uitkeringen DEN HAAG/ZOETERWOUDE - Tegen een 43-jarige Zoeterwoude- naar is gistermiddag een gevange nisstraf van 21 maanden geëist waarvan 7 voorwaardelijk. De man heeft gedurende verscheidene jaren van drie instanties ten onrechte uit keringen gekregen. In totaal gaat het om een bedrag van 159.000 gul den. Bovendien werd bij een huis zoeking een geladen revolver aan getroffen. Het grootste bedrag, 120.000 gul den, kreeg de man van het ministe rie van onderwijs. Daar had hij van december 1984 tot augustus 1988 een wachtgelduitkering opgestre ken. Op de aanvraagformulieren vermeldde de verdachte elke keer dat hij geen werk en geen vast inko men had. Uit het onderzoek bleek echter dat de man al die jaren een handel in kippen dreef. Volgens president van de rechtbank E. Tim mermans had het bedrijf van de Zoeterwoudenaar in 1987 een jaar omzet van 250.000 gulden. Verdachte trok dat bedrag in twij fel. Het getal is weliswaar afkomstig uit zijn eigen boekhouding, maar klopte niet. Er was namelijk ook een bedrag in verwerkt dat tot een ander bedrijf behoorde, zo verde digde de Zoeterwoudenaar zich. Eveneens ten onrechte had hij van december 1985 tot juli 1988 een bijstandsuitkering en van mei 1985 tot juli 1988 huursubsidie genoten. Ook hierbij pleegde hij valsheid in geschrifte door te verklaren dat hij werkloos was. Bu de huiszoeking werd behalve de met scherpe patronen geladen revolver, ook nog 18.000 gulden contant geld en voor 35.000 gulden aan sieraden aangetroffen. De officier eiste dat het geld en de sieraden verbeurd werden ver klaard. De twee paspoorten van de verdachte - hij had een paar jaar ge leden ten onrechte gemeld dat-hij zijn paspoort had verloren - moes ten weer in bezit komen van de staat. De raadsman mr. Doorpaal vroeg de rechtbank rekening te houden met de penibele financiële situatie waarin de verdachte verkeerde. De man zit nu helemaal zonder inko men, omdat zijn bedrijf inmiddels op fles is gegaan. Een aanvraag om bijstand is door de gemeente Zoe- terwoude afgewezen. Daarnaast dreigt ook nog de te rugvordering van 159.000 gulden, waarvan overigens nog geen cent is terugbetaald. Ten slotte is er de fis cus die belasting wil heffen over de inkomsten die de verdachte had uit zijn kippenhandel. De raadsman verzette zich tegen het verbeurd verklaren van de ge vonden 18.000. Het geld zou, anders dan de verdachte bij de politie ver klaarde, van diens zoon zijn. De sie raden zouden evenmin van hem zijn: hij had ze gekregen van zijn moeder. De rechtbank doet uitspraak op 5 juli. Het dak van het voorste gedeelte van het raadhuis is er inmiddels he lemaal af. De ambtenaren zitten nu 'bovenop elkaar' in het achterste ge deelte van het gebouw, dat ge spaard blijft. "Het komende jaar moeten we ons behelpen", zegt ge meentesecretaris L. Kruithof. Vol gens hem kan het allemaal netf: "Het personeel staat er achter, en we spa ren nu mooi het geld voor noodge- bouwtjes uit, die we anders hadden moeten plaatsen". Omdat ook raads- en trouwzaal onder de slopershamer gaan, moet voor trouwpartijen en vergaderin gen worden uitgeweken. Huwelij ken worden de komende maanden ingezegend in multi-functioneel ge bouw Ons Huis of in de vergader zaal van de r.k. Christus Dienaar- kerk. Toekomstige echtelieden kunnen dus kiezen tussen rooms- katholiek of neutraal terrein. De gemeenteraad zal voorlopig vergaderen in Ons Huis. Ook voor lichtingsavonden en hoorzittingen verhuizen naar dit gebouw aan het Kosterspad. De raadscommissies blijven in het raadhuis. De leden zullen genoegen moeten nemen met een geïmproviseerde vergader ruimte in de hal op de eerste etage. Ondanks alle werkzaamheden aan de voorgevel van het raadhuis blijft de hoofdingang geopend voor het publiek. Kruithof verwacht dat de Zoeterwoudenaren tijdens de verbouwing wel enige moeite zul len hebben met het vinden van de juiste ambtenaar: "Vroeger wist ie dereen de juiste afdeling gemakke lijk te vinden. Bouw- en woningtoe zicht zat bijvoorbeeld boven en daar kon je zo naartoe lopen. Nu zit die afdeling daar niet meer". Lamp Behalve het torentje blijven nog een paar andere onderdelen van de voorgevel gespaard. De oude lamp die boven de ingang hing en de ge denksteen die herinnert aan de ge vallenen van de Tweede Wereldoor log, krijgen na de verbouwing weer een plaats in de moderne voorgevel. Ook een aantal staande, antieke lan taarns, wordt later weer teruggezet. "Zo'n combinatie kan best", meent Kruithof. "Vergelijk het met een huiskamer. Die kan je toch ook heel modern in richten en er één an tieke kast in zetten? Dat staat toch ook prima? Zoiets hoeft elkaar hele maal niet te bijten". Veel Zoeterwoudenaren zijn hele maal niet te spreken over de ver bouwing van de voorgevel. Ze vre zen dat de moderne voorpui, die dichter op de weg komt te staan le lijker wordt dan de huidige. Meer malen is gesteld dat het een reuze- schoenendoos gaat worden. De pro testen hebben de verbouwing ech ter niet kunnen tegenhouden. DEN HAAG/OEGSTGEEST - De bouw van dertig villa's op het terrein van het Oegstgees ter landgoed Endegeest kan voorlopig niet doorgaan. De Raad van State heeft vanmorgen in een spoedprocedure de bouwvergunning geschorst. Diverse groeperingen hadden om deze schorsing gevraagd. Wethouder H.A. Rijks (VVD) van ruimtelijke ordening vindt het 'bij zonder jammer' dat de woning bouw wordt vertraagd. Voor Oegst geest betekent het dat ook de res tauratie van kasteel Endegeest wordt uitgesteld. Bouwer IBB Kon- Restauratie dor heeft zich namelijk verplicht ter heeft, omdat het gekoppeld is aan de restauratie van het kasteel. Over twee jaar verkeert het kasteel in slechtere staat en kost restauratie dus meer. P. Sevenster van de Stichting Be- houd Buitenplaatsen stelde giste- t tijdens de behandeling van het schorsingsverzoek, dat nauwelijks is gehouden met de na tuur- en milieubelangen. Volgens reren in ruil voor het recht 30 villa' op het landgoed te bouwen. De Raad van State meent dat de rekening bouw pas mag doorgaan als het ge- hem blijft er van buitenplaats Ende- ,e - geest door dit plan niets over. Kroon is goedgekeurd. Het rechts college vindt de bouw van villa'; niet 'spoedeisend' genoeg om op dit dén a'ls'Brazüië besluit vooruit te lopen. Welke juridische stappen Oegst- "Waarom vragen zorgvuldig om te gaan met de natuur, terwijl we - hier in een welvarend land zoiets geest nu gaat nemen is nog ondui- doen?", aldus Sevenster. Hij hekel- euJ ?e, weth?udfr ze«' "j"?' d? de het feit dat de gemeente Leiden schriftelijke motivatie van de Raad het plan heeft geianceerd om via de 1 State te willen afwachten. Als grondverkoop aan geld te komen Het raadhuis van Zoeterwoude werd gistermiddag i oude torentje bevrijd. gemeente doen wij voorlopig ge- de restauratie 1 •n wat dit rechtscollege besloten teel Ende^feesti heeft Oegstgeest vindt dat de vil- Cornelissen van de gemeente OEGSTGEEST - Het geluids scherm tussen de rijksweg A44 en de 55 nieuw te bouwen huizen aan de westkant van de Oegstgeester Dorpsstraat moet geen 360 maar 400 meter lang worden. Het Groene Kerkje aan de Haarlemmerstraat- weg wordt door de verlenging aan de zuidkant niet aan het zicht van de automobilist onttrokken. Dat blijkt uit nieuwe plannen die het college heeft gepresenteerd. Vorig jaar wees een onderzoek naar de te verwachten geluidsover last uit dat het scherm aan de west kant het Oegstgeester Kanaal zou moeten kruisen. Raadsleden voel den daar niets voor, omdat het zicht op het Groene Kerkje verloren zou gaan voor de automobilist op de rijksweg. In de nu gepresenteerde plannen behouden automobilisten een 'doorkijkje'. Het scherm wordt niet hoger dan twee meter. Een hoger scherm zal nauwelijk meer geluidsoverlast wegnemen, maar zal wel veel duur der zijn. Omdat de te verwachten overlast voor de toekomstige bewo ners boven de provinciale norm van 50 decibel ligt, moeten B en W de labouw wel een spoedeisend karak- Oegstgeest antwoordde dat met de restauratie van het kasteel eigenlijk niet langer kan worden ge\Vacht. Volgens hem zullen de kosten aan zienlijk stijgen als op goedkeuring van het bestemmingsplan moet worden gewacht. Dat kan namelijk twee jaar of langer duren. De kosten van de restauratie worden nu op ze ven miljoen gulden begroot. De stelling van enkele tegenstan ders dat de gemeenteraad van De gemeente kwam op het volle- Oegstgeest in zijn huidige dige plan acht ton tekort. Door inmiddels stilgelegd. IBB soberingen' zoals het laten verval- !iet P1?"' werd door woordvoerder len van bruggetjes over de Pas- Cornelissen ontkend, toorswetering en minder beschoei- Het voorbereidende werk vooi ing langs dit watertje wordt twee «llawuk^mssen ^ijksweg^A44 ton bespaard. De provincie geeft ,c ,r,rr" een bijdrage van drie ton voor de restauratie van het Tolhuis, het ver plaatsen van parkeerplaatsen bij De Roode Leeuw en voor het dichtbou- wen van het gat aan de Dorpsstraat. De projectontwikkelaar neemt het resterende tekort van drie ton voor zijn rekening. Bij het restaurant komen 30 par keerplaatsen. Over de verkoop van de benodigde gronden en de aanleg van deze parkeerplaatsen wordt nog onderhandeld met de eigenaar van het restaurant. Het parkeerter rein van het restaurant wordt strikt gescheiden van het overige verkeer in de wijk om parkeerproblemen te voorkomen en meer verkeersveilig heid te bieden. Volgende week donderdag wordt er om 20.00 uur een informatie avond gehouden over de bebou wing in het restaurant De Roode Leeuw aan de Dorpsstraat 55. Aparte inzameling groenafval kost Leiderdorpers 35 tot 50 gulden extra LEIDERDORP - De gemeente Lei derdorp wil in januari beginnen met het gescheiden ophalen van groen te, fruit- en tuinafval (gft-afval) in de hele gemeente. De invoering zal per wijk gebeuren. De afvalstoffenhef fing gaat daardoor met ongeveer 35 gulden per gezin omhoog, alleen staanden moeten jaarlijks ongeveer 50 gulden meer gaan betalen. Vol gendjaar zomer is naar verwachting iedereen op het systeem aangeslo ten. Hoe het gft-afval zal worden inge zameld is nog onduidelijk, maar B en W hebben een voorkeur voor de aanschaf van mini-containers. Flat bewoners zouden hun composteer bare huisvuil moeten inzamelen in keukenemmertjes die geleegd moe ten worden in speciale wijkcontai- Het gescheiden inzamelen van huisvuil kost de gemeente jaarlijks drie ton extra. Verwacht wordt dat het gescheiden inzamelen over een paar jaar geld oplevert omdat de verbrandingskosten van 'gewoon' vuil zullen stijgen. Zo'n 25 procent van het huisvuil bestaat uit gft-af val. Kiest de gemeenteraad voor het gescheiden inzamelen in mini-con tainers, dan moeten de huisvuilwa- gens worden aangepast. Speciale wijkcontainers dienen in de buurt flats te worden geplaatst. Bewo- kunnen daarin hun emmertjes n/i..»:» i met afval legen. B en W willen de Music and licjhtshow mini-containers en emmers gratis Het Zoeterwoudse jongerencentrum uitdelen. Utopia houdt vanavond een Exodus Mu- In de wijk Voorhof wordt sinds sic and Lightshow in de Westender in ruim een half jaar een proef gehou- Zoeterwoude. De show begint om 21.00 den met het gescheiden inzamelen huisvuil. Veel wijkbewoners stelling niet akkoord zou gaan met hebben geklaagd over deze i van inzamelen omdat de papieren zakken zouden lekken. Volgende Vlietland tussen week_maandag wordt het voorstel W besproken door de ruimtelijke Triathlon In het Zoeterwoude en Leidschendam wordt zondag een triathlon gehouden. Het gaat raadscommissie om een triathlon waarbij sporters moeten ordening en milieu, surfen, fietsen op een mountainbike Van de gemeenten in de Leidse hardlopen. De wedstrijd is voor toe- regio heeft alleen Wassenaar al be schouwers goed te volgen en begint om sloten gescheiden te gaan i 12.30 uur. len. ZATERDAG 23 JUNI Alphen bingo in Halfje Wit, aanvang 20.00 uur. Bad to the Bone speelt in Het kasteel, aanvang 21.30 uur. Hazerswoude midzomernachtsfeest in De Stek, aanvang 23.00 uur. Katwijk zeilwedstrijden bij Skuytevaert voor de boulevard. PAC winkelcentrum, optreden van The Real Dixie Man Band', aanvang 14.00 uur. openluchtschaken bij restau rant 'De Zwaan', aanvang 14.00 Leiden muziek in de Pancras, orgel concert, aanvang 13.30 uur. swingen op Motownmuziek in De Droomfabnek, aanvang 21.30 ïULVC e St. Feta een voorstellmgs- avond van met o.a. 'Achalay" en buikdanseres Nadia in het Bona- Mu- venturacollege Marienpoelstraat, aanvang 19.30 uur. vlooienmarkt in de Groenoord- hallen, tot 16.30 uur. Leiderdorp Veronica Drive-In Show ii zenhof van 21.00 tot 01.00 i Noordwijk Galerie de Linde, Voorstraat 107, tentoonstelling 'Amerikaanse Quilts' en Antieke aardbeienpot jes, tot 17.00 uur. open tuin dagen georganiseerd door de Vereniging De Oude Dorpskern en de Noordwijkse Tuinctub. route verkrijgbaar op het Lindenplein. markt 'Onder de linden' op het Lindenplein, tot 17.00 uur. Oegstgeest werkgroep milieuzorg organi seert een manifestatie omtrent het thema water, in het Groot Proffijt, aan het Boerhaaveplein van 16.00 uur, met o.a. elk uur een rondvaart naar de Kagerplassen vanuit Oegstgeest. Voorschoten F-Kwadraat organiseert een daverende Hip House Dansparty Warmond pleintje bij de pomp, Zomer- kunstmarkt met demonstratie van div. kunstenaars, aanvang 11.00 Wassenaar optreden in Tent'door De Dop- pelgangers en Final Decision, ge bouw Nijevelt, van 20.00 tot 01.00 Zoeterwoude ruilbeurs voor alles op muziek gebied bij Drumfanfare 'Vios' tot 16.00 uur. ZONDAG 24 JUNI Alphen Parktheater, 'Alice Nietus' the atervoorstelling, matinee 14.00 uur, avondvoorstelling 20.30 uur. Katwijk zeilwedstrijden bij Skuytevaert, voor de boulevard. openluchtschaken bij restau rant 'De Zwaan', aanvang 14.00 Leiden zomerwandeling onder leiding van een gids door de binnenstad vanaf het Stadhuis, aanvang 14 00 uur. lietstocht "Haarlemmermeer- toer" over 35 of 65 km, vanaf club huis Swifttour, starten tot 12.00 'Oude Singel Vest-ival', diverse demonstraties, optredens e.d. door K&O, Leidse Schouwburg, De Droomfabriek. Leidse Hout, optreden Old Rhi ne Jazzband, aanvang 14.30 u Noordwijk Bos-en Duinwandelingen 5,10,15,25 en 40 km, starte km tot 09.00 uur, uur, 5,10,15, kn vanaf CR De Duinpoort, Lange- velderlaan 22. 40 11.00

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 20