LEIDSCH DAGBLAD Wanhopige zoektocht verwoeste Iraanse steden 2WK- EXTRA Zondag toppers Duitslanden keuren staatsverdrag goed Bewijs tegen opgepakt IRA-lid LEIDSCH DAGBLAD Moordcomplot tegen Mandela en De Klerk Zeker 25.000 doden en 20.000 gewonden Sassenheimse sloot ernstig verontreinigd VRIJDAG 22 JUNI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39272 Prijs fl. 1,35 JOHANNESBURG (GPD) - De Zuidafrikaanse veiligheidspolitie heeft gisteravond en vannacht elf mannen gearresteerd die betrokken zouden zijn bij een complot om ANC-leider Nelson Mandela en pre sident Frederik de Klerk te ver moorden. De gearresteerden, onder wie een gemeenteraadslid van de Conservatieve Partij in Boksburg, zouden actief zijn in extreem-recht se kringen, zoals de neo-nazistische Afrikaner Weerstand Beweging (AWB). Hoewel de politie weigert nadere gegevens te verstrekken zolang het onderzoek nog in volle gang is, zou Elf arrestaties Zuidafrikaanse politie het complot goed georganiseerd en wijd vertakt zijn. Volgens een infil trant bij de AWB worden scherp schutters en moordenaars gehuurd om chaos te stichten zodat De Klerk zijn hervormingen van de apartheid niet kan voortzetten. De aanslag op Nelson Mandela zou gepleegd worden na zijn terug keer in Zuid-Afrika op 8 juli. Man dela verblijft nu in de Verenigde Staten. Behalve De Klerk en Man dela zou ook een aantal parle mentsleden op de dodenlijst van de samenzweerders staan. Het is niet de eerste keer dat een aanslag op president De Klerk wordt beraamd. Verleden jaar werd een complot van extreem-rechts opgerold om vrijwel het hele Zuidafrikaanse kabinet te ermoorden. De politie jaagt ook nog op een andere extremist, 'Skiet' Rudolph, die ingebroken had in een wapen depot van de Zuidafrikaanse lucht macht en begin deze week een vi deoband naar het dagblad 'Beeld' stuurde, waarin hij de Afrikaners opriep tot een gewapende opstand. NICOSIA (Rtr) - Reddingswerkers proberen zich vandaag een weg te banen door de gigantische hoeveelheid puin en modder in noord-Iran in een wanhopige zoektocht naar overlevenden van de aardbeving die aan zeker 25.000 men sen het leven kostte. Bij de beving, die complete dorpen en steden verwoestte raakten volgens de laatste berichten ook 20.000 mensen gewond. "Er staat geen huis meer overeind in het gebied", verklaarde boer Ali Mohammadi vanuit de verwoeste stad Roudbar, in de zwaar getroffen provincie Gilan. Duizenden slacht offers liggen anderhalf etmaal na dat de aardbeving de dichtbevolkte provincies Gilan en Zandjan in een kerkhof veranderde nog onder de ruines van hun huizen begraven. Na de ramp is een grote interna tionale reddingsoperatie op gang gekomen. De Verenigde Staten, de EG, Frankrijk, Groot-Brittannië, De Iraanse televisie bracht gisteravond de tot dusver enige beelden uit het JaPen en Zwitserland hebben fi- rampgebied. (foto epa> nanciële en humanitaire hulp aan- geboden. Zelfs Irak, dat Iran tijdens de bloedige Golfoorlog 8 jaar be vocht, heeft steun toegezegd. Vanuit Londen gaat een 17-kop- pig team van de vrijwilligersorgani satie International Rescue Corps met ultrasonische apparatuur en themische camera's naar Iran om in de puinhopen overlevenden op te Sjevardnadze bij opheffing Checkpoint Charlie 'Alle troepen weg uit Berlijn' WEST-BERLIJN (Rtr) - Sovjetminister Sjevardnadze (buitenlandse ken) heeft vanochtend voorgesteld dat alle troepen van de Geallieerden sporen. Ook Artsen zonder Grenzen (de VS, Frankrijk, Groot-Brittannië en de Sovjetunie) 6 maanden na de stuurt een medisch team. hereniging van beide Duitslanden Berlijn verlaten. E>e Iraanse televisie liet zien hoe Sjevardnadze zei dit in West-Berlijn in zijn rede tijdens de plechtige op- reddingswerkers met behulp van heffing van de grenspost Checkpoint Charlie in de Berlijnse Muur. Check- bulldozers de restanten van de hui- point Charlie, een van de bekendste symbolen van de Koude Oorlog, hield zen 0pruimden. Een helikopterpi- loot vertelde dat Gilan compleet verwoest is. „Tussen de provincie- Actie voor Iran DEN HAAG (ANP) - Negen sa menwerkende hulporganisaties in Nederland hebben een giro nummer (800 800) opengesteld voor hulp aan het door een aard beving getroffen Iran. De actie wordt gecoördineerd door Artsen zonder Grenzen. Vanavond en morgenochtend vertrekken twee vliegtuigen met goederen van de hulporganisatie naar de getroffen gebieden. Vanuit Brussel vertrekt vanavond bovendien een Belgisch vliegtuig met aan boord tien me dewerkers van Artsen zonder Grenzen uit Nederland en België. Behalve het team artsen is er ook 20 ton hulpgoederen aan boord. Oranje speelt tegen Duitsers Zondag wordt een grote dag bij het WK-voetbal: 's middags het Zuidamerikaanse titanenduel Brazilië - Argentinië (de broe derstrijd van de Napolitanen Alemao, Careca en Maradona) en 's avonds de grote derby van Milaan: West-Duitsland - Ne derland. Zowel het Hollandse Milan- trio Van Basten-Rijkaard-Gul- lit als het Duitse Inter-drietal Matthaus, Klinsmann en Breh- me speelt een thuiswedstrijd en eindelijk zal het San Siro-sta- dion op dit WK zinderen van spanning. Oranje, dat maar met de hak ken over sloot kwam na een 1-1 tegen Ierland, moet het zondag bijna zonder de steun van het legioen klaren. Van de 75.000 toegangskaarten zijn er al 50.000 in Duitse handen. De KN VB beschikt tot nu toe pas over 2.000 kaarten. Reisorganisato ren en KNVB werden vanmor gen 'platgebeld' voor kaartjes. Oad had gisteren pas 200 kaarten voor busreizen toebe deeld gekregen. KNVB-secre- taris Huijbregts was vandaag druk doende om nog zoveel mo gelijk kaartjes te bemachtigen. Dat gebeurde onder meer via ruil met uitgeschakelde landen. Nederland-West-Duitsland spreekt ook in Italië bijzonder tot de verbeelding. Na de ont moetingen in München (74), Cordoba (78), Napels (80), Ham burg (88) en de twee kwalifica tiewedstrijden staan beide ri valen weer tegenover elkaar. „Een topper die het WK op zijn kop kan zetten", becommenta rieert Tuttosport. Alleen de politie Van Breukelen dolblij gpd) heeft overigens een pijnlijke Spanje. dat groepswinnaar traditie voor Oranje: in 1934 en werd. De ploeg van Guy Thijs in 1980 kwam in dit stadion tel- werd daardoor gekoppeld aan kens een einde aan een Italiaans Engeland. Spanje neemt het op Milaan eindtoernooi. tegen Joegoslavië. Uruguay (en Nederland) had het duel lie- België kon het niet bolwerken ontsnapte in de laatste minuut ver niet in San Siro. Milaan tegen het defensief ingestelde aan uitschakeling. vanochtend om 10.47 uur op te bestaan. Een hijskraan tilde de barak op c der het toeziend oog van de ministers van buitenlandse zaken van beide Duitslanden.de VS, de Sovjetunie, Frankrijk en Groot-Brittannie. Een mi- hoof(jstad Rasht en Loushan, 120 litaire kapel speeldê marsmuziek terwijl het wachthuisje op een platte kilometer zuidelijker, is geen plaats vrachtwagen werd afgevoerd. BERLIJN/BONN (GPD) - De par- parlementen hadden eerder nogal lementen van de DDR en van de wat moeite met het verdrag. Daarin Duitse Bondsrepubliek*hebben gis- wordt geregeld dat de DDR-econo- teren het staatsverdrag tussen bei- mie onder de Duitse wetgeving valt. de landen goedgekeurd, waardoor Men vreest dat zonder enige be de DDR op 1 juli een groot deel van scherming van de DDR-bedrijven, de eigen bevoegdheden uit handen de werkloosheid in dit deel van geeft. Beide parlementen hebben Duitsland veel te hoog wordt. Uit- eveneens uitgesproken dat de grens eindelijk hebben de socialisten zich. tussen Polen en de DDR, ook de in beide delen van Duitsland neer- grens wordt van het toekomstige gelegd bij de situatie, omdat men op verenigde Duitsland. gespaard door de ramp". De ziekenhuizen in Iran zijn over vol, sommige slachtoffers worden op 1.000 kilometer van het rampge bied ondergebracht. Het reddings werk wordt enorm bemoeilijkt doordat de meeste wegen onbe gaanbaar zijn en veel steden en dor pen zonder water zitten. Met het staatsverdrag is de vere niging van de twee Duitslanden in het laatste voorbereidende stadium gekomen. Met het grensbesluit is vastgelegd dat het toekomstige Duitsland geen aanspraak meer zal maken op een kwart van het voor oorlogse Duitse grondgebied. De sociaal-democraten in beide Arts gewaarschuwd UTRECHT (ANP) - Het Medisch Tuchtcollege heeft een gynaecoloog gewaarschuwd omdat hij bij een 36- jarige zwangere vrouw geen vrucht waterpunctie wilde uitvoeren. Ze kreeg een mongooltje. De vrouw slikte anticonceptiepil len. De huisarts kwam er pas na 5 consulten achter dat ze toch zwan ger was. Omdat ze in het begin van de zwangerschap hormonen had ge bruikt, vroeg de vrouw de gynaeco loog een abortus. Hij weigerde dat vanwege de lange duur van de zwangerschap (15 weken). termijn mogelijk aanvullingen op het verdrag kan regelen. De Oostduitse PDS, de opvolger van de communistische SED, stem de tegen. Die partij zegt dat het uit handen geven van de souvereiniteit van de DDR tegen de Grondwet is. Bovendien vindt de PDS het ver drag sociaal onacceptabel. In de Bondsdag verklaarden de Groenen zich tegen het staatsverdrag omdat de vereniging van beide Duitslan den volgens deze partij meer lijkt op een inlijving van het gebied. In Polen is in eerste instantie te rughoudend gereageerd op de ver klaringen van beide parlementen. De duidelijke uitspraak wordt toe gejuicht, maar na de vereniging moet er met het nieuwe Duitsland wel een verdrag worden afgesloten de grens wordt vastgelegd. Sterfte 100.000 zeehonden door raketbrandstof UTRECHT (GPD) De sterf te, begin deze maand, van on geveer 100.000 zeehonden in de Barentsz-zee en de Witte Zee, is volgens de milieu-organisa tie Greenpeace een gevolg van chemische verontreiniging. In de militaire Sovjet-basis Se verodvinsk aan de monding van de rivier de Dvina is een grote hoeveelheid lekkende raketbrandstof via de rivier naar de Barentsz-zee ge stroomd. Fransé Verdeuzeldonk van Greenpeace zegt dat een kwart van de fauna in de Witte Zee door de milieuramp is ge storven. De vergiftiging van het water met raketbrandstof is gebleken uit onderzoek van twee Russische marinebiolo gen, met wie Greenpeace con tact heeft gehad. Begin juni was de mysterieuze sterfte on derwerp van speculaties over een mogelijke kernramp. ZOMER 1990 KATWIJK - Met de langste dag begon giste ren officieel de zomer van 1990. Aan het weer was het niet te merken. Regen buien en een bij vlagen storm achtige wind. Het strand van Katwijk lag er stil en verlaten bij. Geen lief hebbers voor de strandhokjes. Een schril con trast met vorig jaar toen de temperatuur op 21 juni opliep tot 26 graden. (foto Wim Dijkman) Roermondse politie vindt vingerafdruk HERKENBOSCH (ANP/GPD) - Het vierde gepakte IRA-lid Paul Hughes (26) wordt officieel beschul digd van het 'medeplegen' van de IRA-aanslag op twee Australische toeristen in Roermond op 27 mei. In een vluchtauto die na de aanslag werd gebruikt is één vingerafdruk van Hughes aangetroffen. Wapenverkoop Derde Wereld gedaald Buien WASHINGTON (AP) - De omvang van de wapenleveranties aan de Derde Wereld is de afgelopen jaren fors afgenomen, zo blijkt uit een tegen de VS r rapport van het onderzoeksbureau leverden het afgelopen jaar Dat heeft de woordvoerder van het recherche bijstandsteam giste ren meegedeeld nadat Hughes was voorgeleid aan de officier van justi tie in Roermond. Hughes is uit vei ligheidsoverwegingen overge bracht naar een geheime plaats in Nederland waar hij in voorarrest Grootste wapenleverancier van blijft. Hughes is de man die eerder jEA ZftTERDAG-BIJLAGE VAN HET LEIDSCH Morgen: op zoek naar een'gat in de krantenmarkt. De val van een marxistische miljardair. De slaven van de offshore-industrie. Half tot zwaar bewolkt en buien. Mini mumtemperatuur omstreeks 11 gra den. Middagtemperatuur 17 graden. Matige zuidwesten wind, aan en op het IJsselmeer krachtig. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Perioden met zon en overwegend droog. Middagtempera tuur oplopend tot 26 graden op dinsdag en woensdag. 32 PAGINA'S het Amerikaanse Congres. In het topjaar 1982 vertegenwoor digde de wapenverkoop aan de Der- de Wereld een waarde van 117 mil de kust jard gulden. In 1989 beliepen de wa pentransacties nog 55 miljard gul den, aldus het rapport. De cijfers omvatten de hele wapenstroom naar de Derde Wereld op regerings niveau; de commerciële wapenhan del, die volgens het rapport het af gelopen jaar 3 miljard gulden be droeg, en de illegale handel is bui ten de becijfering gebleven. deze week in Chaam de geboeide en -o gevluchte IRA-compagnon wilde procent. De Sovjets ophalen. Evenals de andere ver- gelopen jaar voor 21 dachten weigert hij te praten. De miljard gulden aan wapens De pogingen tot verhoor zouden dan Fransen verkochten het afgelopen QOsteeds van slechts korte duur jaar nog maar voor 570 miljoen wapentuig, terwijl dat het jaar daar voor nog ruim 6 miljard was. West-Duitsland wijkt geheel van de trend af en begint zich te ontwik kelen tot een wapenexporteur van de eerste orde. Exporteerden de Duitsers in 1988 nog maar voor 167 miljoen gulden aan militair mate rieel, het afgelopen jaar liep dat op tot 2,5 miljard. De belangrijke afne mers in de Derde Wereld zijn Saudi- Arabie en Iran. De politie zegt met de vingeraf- POLITIE VERMOORD - In het Co lombiaanse Medellin zijn gisteren vier politieagenten vermoedelijk vermoord door het drugskartel van Medellin. Sinds begin dit jaar zijn al 140 agenten gedood door huur moordenaars die worden betaald door de drugsmaffia. druk het bewijs in handen te heb- of de wapens mogelijk zijn gebruikt ben waardoor vast staat dat Hughes *n Roermond, op zijn minst 'medeplegen van de aanslag' ten laste kan worden ge legd. In welke vluchtauto de vinger afdruk van Hughes is aangetroffen, wil de politie niet zeggen. "We we ten niet of hij de schoten heeft ge lost of dat hij gefungeerd heeft als chauffeur. Het enige dat voor ons vast staat, is dat hij erbij was", aldus woordvoerder Clabbers. Inmiddels beschikt het Roer mondse team over een grote hoe veelheid sporen die is gevonden in de vluchtauto die na de aanslag uitgebrand werd aangetroffen in het Belgische Leopoldsburg, de ro de Kadett die in Turnhout stond, de Ford Sierra van Hughes in Breda en een vierde auto waarover geen me dedelingen worden gedaan. West-Duitsland heelt lörmeel een uitleveringsverzoek bij België inge diend voor IRA-lid Donna Maguire. Zij werd zaterdag aangehouden in de bossen ten noorden van Turn hout. België wil dat Nederland de IRA-leden Harte en Collins (van wie de identiteit nog niet voor honderd procent zeker is) uitlevert. Politie-mensen uit België, Neder land, West-Duitsland en Groot-Brit- tanië hebben gisteren in Turnhout afgesproken dat ze gezamenlijk on derzoek doen naar de wapens die bij de arrestatie van de IRA-leden zijn aangetroffen. Daarbij moet blijken SASSENHEIM De Sassenheim se sloot tussen de wijk Wasbeek en Huize Bernardus is ernstig ver vuild. Bewoners van de wijk wordt in een gemeentelijke brief afgera den hun tuin te sproeien met water uit de sloot of hun kinderen in de sloot te laten spelen of vissen. In de bagger van de sloot zijn oe- strijdingsmiddelen gevonden zoals kwik, ddd, ddt, dde en enkele soor ten pak's. Hoe groot het gevaar voor de volksgezondheid is, wordt op dit moment nog onderzocht. "Er is absoluut geen reden voor paniek. Het gaat om bestrijdings middelen die aan het slib hechten. We hebben een brief naar de wijk bewoners gestuurd als voorzorgs maatregel. Kinderen moeten niet met de bagger in èanraking komen voordat we meer weten. Het is nu even beter om het licht op rood te zetten voor deze sloot", aldus wet houder van milieu H. de Vries. Voor nader onderzoek is contact gezocht met het Hoogheemraadschap Rijn land en de provincie waar een toxi- cologe in dienst is. Een woordvoerder van het Hoog heemraadschap van Rijnland ver wacht niet dat de aanwezigheid van het vervuilde slib ernstige gevolgen heeft voor de volksgezondheid. "Dit soort slib komt erg veel voor in Zuid-Holland". LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD dam ja, ik wil een abonnement op de krant voor m*n eigen stuk DUN van nederland Ik neem het Leidsch Dagblad 7 weken op proef voor maar 27,50 Noteer mij voor een kwartaalabonnement 74,15 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (Aankruisen wat van toepassing is) Naam: Telefoon: Opsturen ii

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1