Op basis van tips gerichte controles bij bollenkwekers 'Vroege hulp helpt geweldslachtoffers Goede afvalbedrijven voortaan herkenbaar 'Jammer dat Polen niet mogen helpen' Prof. Van der Ploeg bijzonder hoogleraar DEN HAAG/BOLLEN STREEK - Als bollenkwe kers niet genoeg seizoenwer kers kunnen vinden, dan moeten zij zich maar tot de uitzendbureaus wenden. Voor illegale Polen moeten de telers de deur gesloten houden. De dienst Inspectie Arbeidsverhoudingen van het ministerie van sociale za ken controleert dit jaar extra scherp. De dienst bezoekt met de politie bedrijven waarvan zij het vermoeden heeft dat er buitenlanders in dienst zijn die geen werkver gunning hebben. Zeven illegalen aangehouden bij bollenbedrijven HILLEGOM Bij een controle bij een aantal bollenbedrijven in Hillegom zijn gisteren zeven mensen zonder de vereiste papie ren aangehouden. Vier van hen waren afkomstig uit Haarlem en zijn overgedragen aan de politie in die stad. De overige drie is aan gezegd dat zij het land moeten verlaten. Tegen de werkgevers wordt proces-verbaal opgemaakt. De illegale werknemers komen volgens de politie van 'buiten Eu ropa'. Het betreft geen Polen. Bij de actie, uitgevoerd door de dienst Inspectie Arbeidsverhou dingen en de rijkspolitie in de bol lenstreek, werden in totaal 24 per sonen aangehouden. Vijftien van hen bleken legaal in ons land te verblijven, maar waren niet in het bezit van een identiteitsbewijs. Ook zij kregen een bekeuring. Bij een ander bedrijf in Hille gom werden tijdens de controle twee legaal in ons land verblij vend werknemers aangetroffen, die ook nog een uitkering krijgen. Zij werden eveneens verbali- seerd. Hoofd van de dienst Inspectie Ar beidsverhoudingen (DIA), K.H. van Dijk, zegt dat er bij die controles meer mensen worden ingezet dan het aantal dat zich bij de dienst nor maal met agrarische zaken bezig houdt. De ambtenaren van DIA richten zich op de werkgevers, de politie op de buitenlanders. Zo maar bij een bollenteler naar binnen stappen is er niet bij, aldus Van Dijk. Vaak beschikt zijn dienst over voorinformatie. Pas dan stapt de DIA er op af. "Tref je inderdaad illegale werknemers aan, ja, dan moet er nogal wat gebeuren. Op zo'n dag kun je maar enkele contro les uitvoeren. Een werkgever die met illegalen in zee is gegaan, loopt in het uiterste geval de kans een boete van tienduizend gulden per geval te krijgen of een gevangenis straf van een halfjaar, ki de confec tie, waar dit probleem eveneens speelt, is al hechtenis opgelegd. Bo vendien". waarschuwt Van Dijk, "spelen wij via de officier van justi tie alle informatie die we vergaren door aan de fiscus en de bedrijfsver eniging. In het Westland heeft dat tot forse naheffingen geleid". Oogst Hoe dan ook, de regionale kranten staan er bol van: bollenpellers ge vraagd. De bollenkwekers kunnen niet voldoende mensen vinden. Maar Van Dijk kent geen pardon: de minister hééft verklaard dat de werkgever ervoor moet zorgen dat hij zijn zaakjes tijdig heeft geregeld. "De overheid helpt via de arbeids bureaus. In de piek wordt nog eens extra de helpende hand gereikt: werklozen uit Amsterdam worden met busjes naar de bollenstreek ver voerd en krijgen daarvoor een pre mie. Ik weet dat de klacht met name is gericht op kortdurend werk. Dan herhaal ik het maar weer: het is de verantwoording van de werkgevers personeel te werven, eventueel bij de uitzendbureaus. Het is en blijft hun verantwoording". Duidelijk is dat het ministerie van sociale zaken een grote stroom Po len verwacht. Van Dijk relateert dat aan een verhoogde aanvraag van vi sa. Hij zegt: "Er komen veel Polen, ondanks het feit dat ze bij het afha len van hun visum zijn gewaar schuwd. Ze weten dat ze niet in de bollen mogen werken. Op de am bassade hebben ze in hun eigen taal een folder meegekregen waarin staat dat ze niet in Nederland aan de slag mogen. De harde valuta zijn erg gewild. Ik verwacht dat er heel wat Polen een poging zullen doen een centje bij te verdienen". De eerste controles zijn inmid dels uitgevoerd. In Lisse, Haarlem mermeer en Aalsmeer zijn enige tientallen illegale Polen aangehou den. Er werden in 1989 in de agrari sche sector drie keer zoveel proces sen-verbaal uitgeschreven dan in het jaar ervoor. Het aantal bedrijven dat werd gecontroleerd was hetzelf de. Geen heksenjacht De controles worden aangescherpt. Niet alleen de bollenkwekers wor den in de tang genomen, ook andere sectoren die met pieken te maken hebben en daarvoor illegale wer kers inzetten, lopen kans de DIA op bezoek te krijgen. "Nee, van een heksenjacht mag niet worden ge sproken. Op basis van voorinforma- tie gaan wij aan de slag. Controle kan nooit meer zijn dan het uitdelen van een speldeprik. Controle is het sluitstuk van het beleid, maar overi gens geen sluitpost. Als wij drie honderd van de, zeg maar, tiendui zend bedrijven kunnen bezoeken, dan houdt het op. Kijk, de werkge ver moet ervoor zorgen dat hij z'n zaakjes op orde heeft, de DIA is een stok achter de deur in de zelfregule ring van de agrarische sector". Dus is de pakkans niet zo groot? Van Dijk: "We praten over een pak kans die groter is dan bij motorrij tuigenbelasting. De DIA heeft voor kennis. Voorinformatie die afkom stig is van werkgevers en werkne mers. Juist uit de hoek van de vreemdelingen die hier wèl mogen werken, krijgen we nogal eens tips. Hij dreigt op straat te komen staan, omdat zijn baas gebruik wil maken van goedkopere zwartwerkers". Bollenkwekers schreeuwende behoefte aan tijdelijke krachten DUIN- EN BOLLENSTREEK - De late schoolvakanties bezorgen de bollenkwekers dit jaar nog meer problemen dan anders. De pellerijen kunnen pas in juli reke nen op vakantie werkers, maar dan is de grootste drukte in deze sector al achter de rug. Veel bol- lenpellerijen werken op dit mo ment dan ook op halve kracht, of zien zich genoodzaakt 's avonds door te gaan. Dat leert een korte rondgang langs enkele bollenbe drijven. De Vroomen Holland uit Lisse heeft op dit moment zo'n 20 bol lenpellers aan het werk. "Dat zijn er tien te weinig", verklaart woordvoerder Theo Godyla van het bedrijf. "We kunnen er echter weinig aan doen. De animo voor het bollenpellen loopt sowieso al jaren terug. Studenten en scholie ren hebben door de studiebeurs die ze tegenwoordig krijgen steeds minder zin om er wat bij te verdienen. Een baantje op zater dag of twee weken vakantiewerk vinden ze wel voldoende". Grote problemen ondervindt De Vroomen niet. "Met dit verschil dat het werk nu waarschijnlijk drie weken in plaats van twee we ken duurt". Mevrouw C. van Eeden uit Noordwijkerhout heeft nu 16 bol lenpellers in dienst. "Terwijl we er eigenlijk ongeveer 50 nodig hebben". Ook zij geeft vooral de late schoolvakanties de schuld van het tekort aan personeel. "Het betekent dat we 's avonds tot een uur of tien moeten door werken. Vroeger hoefde dat nooit". Mevrouw Van Eeden vindt het 'erg jammer' dat ze geen Polen meer in dienst mag "Dat zijn heel betrouwbare wer kers". Ook dit jaar hebben ver scheidene Polen zich weer aange boden als tijdelijke arbeidskrach ten. "Gemiddeld komen er twee tot vier per week langs. En dat zullen er straks waarschijnlijk wel meer worden. Maar ik neem niemand aan. Ik kan me de boetes niet veroorloven". Mevrouw C. Alkemade uit Noordwijk zegt redelijk tevreden te zijn over de belangstelling. ''Maar wij zitten dan ook midden in het dorp. In het Langeveld en rond Lisse is het een stuk minder, dat weet ik". Polen zijn bij haar niet langs geweest. "Die zoeken vooral naar werk bij bedrijven in de buurt van de campings. En meestal slagen ze er ook wel in om werk te vinden". Van onze redacteur Jan Westerlaken LEIDEN Oorlogslachtoffers en slachtoffers van geweld zijn ge baat bij snelle hulp. Vroege hulp draagt ertoe bij dat klachten en problemen op lange termijn ver minderen, verminderd worden en zelfs worden voorkomen. Dat zei prof.dr. H.M. van der Ploeg vanmiddag bij het aanvaar den van de bijzondere leerstoel psychotraumatalogie aan de fa culteit geneeskunde van de Leid- se universiteit. Om snel hulp te kunnen bieden komt er in Neder land een centrum waarop slacht offers een beroep kunnen doen. In sommige gevallen moet de the rapeut het initiatief nemen en zelf het slachtoffer opzoeken, meent Van der Ploeg. In Nederland leven meer dan een miljoen mensen die slachtof fer zijn van de een of andere vorm van geweld. De groep bestaat uit vervolgden, verzetsdeelnemers, burger- en militaire oorlogsge troffenen, vluchtelingen, gemar- telden, alsielzoekers en slachtof fers van gijzelingen. Tenminste twee procent van hen ontving in 1985 hulp. "Een miljoen mensen kun je nooit en te nimmer alle maal opzoeken", zegt Van der Ploeg. Daarom, vindt hij, moeten hulpverleners en hulpzoekers een duidelijke identiteit verto nen. De hulpzoeker zal zich er kend en geborgen moeten voelen. Van der Ploeg voorziet dat er nog geruime tijd plaats nodig zal zijn voor een 'eigen huis' voor de di verse groepen slachtoffers. De hoogleraar: "We werken aan de totstandkoming van een cen traal punt waar de slachtoffers te rade kunnen gaan als er sprake is van problemen. Voor de naoor logse generatie komt dat trefpunt met telefoonnummer op korte termijn beschikbaar. Er wordt sa mengewerkt met een organisatie die hulp biedt aan oorlogsslacht offers. Maar het is redelijk om te veronderstellen dat er ook in Lei den en Oegstgeest een bundeling van activiteiten (Centrum '45, AZL, Riagg, universiteit) plaats heeft. En dan is er natuurlijk de leerstoel die speciaal voor dit doel is ingesteld". Jaren Prof. Van der Ploeg zei het al: in Nederland leven nog ^en miljoen die op de een of andere met oorlogsgeweld in aan raking zijn geweest. Niet iedereen heeft daar klachten aan houden. De gedachte is rond de 15.000 mensen e roep op psychische hulp 1 gedaan. Een getal dat vo( hoogstwaarschijnlijk niet af neemt. "Overigens zegt dat getal niets over het lijden", benadrukt Van der Ploeg. "Onder hen bevinden Prof. Van der Ploeg: "Als ik ooit eens zou worden gegij zeld, dan deed ik niets anders dan erover pra ten. Set zolang tot ze tegen me zeiden dat ze het nu wel wis ten. Maar dan was ik m 'n ver haal kwijt". (foto Lork Zuydrrduin) zich mensen die vreselijk lijden. De groep waar we over praten vergrijst. Die mensen waren in de oorlog 20 jaar en zijn nu 65. Ze worden gepensioneerd, hebben weinig meer om handen en juist dan kunnen die problemen van toen enorm opkomen. Deze slachtoffers hebben een verhaal dat soms heel moeilijk te vertel len is. Voor de mensen in hun om geving is dat verhaal moeilijk te beluisteren. Er kunnen zulke he vige emoties ontstaan die bij bei de partijen zoveel angst en on macht veroorzaken dat er over het doorstane geweld wordt ge zwegen". Een zwijgen, zegt Van der Ploeg, dat moet worden doorbro ken om een sociaal isolement te voorkomen. Hij vindt dan ook dat gespreksgroepen, herdenkingen, reünies, gezelligheidsbijeenkom sten en vieringen een uiterst nut tige functie hebben om dat zwij gen te doorbreken. En dat zou juist in dit herdenkingsjaar van de Tweede Wereldoorlog nog eens kunnen worden benadrukt. Kinderen Van der Ploeg vraagt zich in een adem af wat voor invloed dat op de ontwikkeling van de kinderen van deze mensen heeft. Dingen waarover thuis niet kon worden gepraat. "We weten dat er mensen zijn die daar behoorlijk last van kunnen hebben. Er lopen er nog steeds rond die heel rechtlijnig denken: het is 'goed' of het is 'fout'. Hun kinderen hebben dat in hun ontwikkeling meegeno men. En daar komt de verdienste van prof. Bastiaans (emiritaat- hoogleraar psychiatrie) om de hoek kijken. Met name hij heeft er meermalen op gewezen dat ge weld ook later gevolgen heeft. We zien nu dat dat 'later' in de volgen de generaties doorwerkt. Basti aans heeft aandacht voor dit pro bleem gevraagd. Als een soort pionier heeft hij die dingen neer gezet". Als je als kind in zo'n gezin bent opgegroeid hoe doe je het dan met je eigen kinderen? Komt er ook nog een derde generatie oor logsslachtoffers? Prof. Van der Ploeg: "In een klein aantal gevallen hebben we het gevoel dat de kinderen van die kinderen in de problemen kunnen komen. We zitten nu 45 jaar na de Tweede Wereldoorlog. Als je weet dat vroege hulp helpt, ga er dan mee naar die mensen die het nodig hebben. In de oplei ding zal ik daar al heel vroeg wat over vertellen. De studenten moe ten het idee hebben dat geweld gevolgen kan produceren". DEN HAAG Belanghebbenden, zoals gemeenten en'bedrijven, kun nen een witte lijst raadplegen met daarop de namen van 280 firma's die voldoen aan de eisen van kwali teit en zorgvuldigheid voor trans port en verwerking van afvalstof fen. Bedrijven met een kwaliteitsla bel dus. dat het ene afvalverwer- kings- of afvaltransportbednjf moet onderscheiden van het andere. Minister Alders van VROM nam gisteren het eerste exemplaar van de lijst in ontvangst van de Zuidhol landse milieugedeputeerde Van der Vlist. Van der Vlist is voorzitter van de Raad van Toezicht van de stich ting Milieuhygiënische Overbren ging en Beheersing van Afvalstof fen (Miloba). Miloba heeft de eisen opgesteld waaraan de bedrijven op het gebied van milieu en zorgvuldigheid moe ten voldoen om op de witte lijst te worden geplaatst. De lijst wordt ge regeld aangepast. De witte lijst moet de kwaliteit waarborgen van zo veel mogelijk bedrijven die zich met transport en verwerking van afvalstoffen bezig houden. De eisen zijn gebaseerd op een nationale en internationale ge dragscode. De bedrijfstak heeft zelf een kwaliteitsmeetsysteem opge zet. De 280 bedrijven op de lijst heb ben de toets aan de eisen doorstaan. Dat betekent dat ze beschikken over de wettelijke vergunningen en over voldoende kennis over de sa menstelling en bestemming van het afval. Daarnaast heeft een witte- lijstbedrijf voldoende vast perso neel in dienst dat de continuïteit van de dienstverlening kan waar borgen. Toetsen De toetsing geschiedt onder verant woordelijkheid van de Stichting Miloba, een initiatief van het be drijfsleven, het ministerie van VROM en de milieugedeputeerde van Zuid-Holland. Een onafhanke lijke controle-instantie verricht de feitelijke toetsing. Zij mag sancties toepassen als na toetsing of op basis van klachten blijkt dat het bedrijf niet aan de eisen voldoet. Het afval- verwerkings- of afvaltransportbe dnjf kan dan van de lijst worden ge schrapt. Met de witte lijst in het achter hoofd weten ontdoeners van afval nu exact naar welk bedrijf z< best toe kunnen gaan. Ook de heid kan hiermee rekening houden aldus de stichting. Het is te wachten dat de Witte Lijst nog der wordt uitgebreid. Een aantal be drijven wordt op dit moment nog getoetst. In deze regio hebben achi be drijven inmiddels een plek kregen op de lijst: Astra Containers en I. Schaddé van Dooren uit Kat wijk, het Noordwijkse Gebr. v.d Putten, J.K. van den Dool uit Was senaar, Gebr. Westdijk en Jannes Vos uit Alphen, Meeuwenoord Ver voer uit Noordwijkerhout er Leiderdorpse bedrijf Vliko. Ook geld voor opvang kinderen tot 12 jaar ROTTERDAM - Gemeenten krijgen met ingang van dit jaar ook geld voor kinderopvang voor kinderen in de leeftijd tot 12 jaar. Dat maakte S.G. Rijpma, directeur jeugdbeleid van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (wvc), gisteren bekend. Behalve dat de kinderopvang wordt uitgebreid tot de leeftijd van 12 jaar, geeft het kabinet gemeenten nu ook toestemming geld voor kin deropvang te besteden aan vormen van buitenschoolse opvang. Het gaat hier om opvang voor kinderen die de basisschool bezoeken. Zij hebben voor, tussen en na de schoollessen, op vrije (mid)dagen en in vakanties ook verzorging en opvang nodig als één van de ouders er niet is of beide ouders om wat voor reden dan ook niet thuis zijn. Voor dit jaar heeft het kabinet 150 miljoen gulden aan kinderopvang beschikbaar gesteld. In 1991 gaat het om 218 miljoen en in 1993 wordt er in totaal 290 miljoen gulden - via de gemeenten - aan kinderopvang uitgegeven. Rhijnhofweg afgesloten OEGSTGEEST De Rhijnhofweg in Oegstgeest is volgende week in verband met de bouw van een via duct over de Rijn van maandag tot en met vrijdag voor alle doorgaande verkeer afgesloten. Fietsers wordt geadviseerd de route Oude Rijns- burgerweg-Universiteitsterrein te kiezen. Prof. Leertouwer voorgedragen als rector-magnificus Leidse universiteit LEIDEN - Prof.dr. L. Leertouwer is door het college van dekanen voor gedragen als rector-magnificus van de Leidse universiteit. De theoloog Leertouwer neemt de plaats in van prof.dr. J.f Beenakker die in maart volgend jaar met pensioen gaat. De benoeming van Leertouwer wordt vermoedelijk in juli officieel wanneer de universiteitsraad over zijn voordracht is gehoord. Een de legatie van de raad heeft reeds inge stemd met de kandidatuur van Leertouwer. De benoeming ge schiedt door de Kroon. Leertouwer (58) studeerde theolo gie in zijn geboortestad Groningen waar hij cum laude slaagde voor zijn doctoraal. In 1977 promoveerde hij op een proefschrift met de titel 'Het beeld van de ziel bij drie Suma- traanse volken'. In 1979 werd hij aan de Leidse universiteit benoemd tot lector in de geschiedenis van de godsdiensten en de vergelijkende godsdienstwetenschap. Van '84 tot '86 was hij dekaan van de faculteit godgeleerdheid. Buiten de universiteit vervulde de theoloog diverse bestuursfunc ties. Hij was onder meer lid van het bestuur van de IKON, voorzitter van de Vereniging van Academici bij het Wetenschappelijk Onderwijs (VAWO) en bestuurslid van de Stichting voor Theologisch en Godsdienstwetenschappelijk On derzoek verbonden aan het NWO. Leertouwer staat bekend om zijn zakelijke kwaliteiten en bereidheid tot vernieuwing. Zo was hij de mo tor achter de ingrijpende herstruc turering van de faculteit der godge leerdheid en was daarom fel tegen stander van de komst van een eigen hervormde theologische universi teit. Ook geldt hij als een getalen teerd redenaar. Zelf beschouwt hij zich als 'een straatvechter'. Forse celstraf voor valse aangifte omzetbelasting DEN HAAG - De rechtbank in Den Haag heeft een 42-jarige inwoner van Lisse voor het valselijk invullen van aangiftebiljetten omzetbelas ting veroordeeld tot 2,5 jaar gevan genisstraf. De verdachte, eigenaar van een klein administratiekantoor, wordt verweten dat hij samen met een man uit Katwijk, die voorgaf een exportbedrijf in bloemen te hebben, de Staat voor miljoenen heeft benadeeld. Beide mannen hebben tussen fe bruari 1987 en september 1988 de Staat ruim 17 miljoen gulden afhan dig gemaakt. Daarbij bediende hij zich van valse facturen van een niet bestaande leverancier. Van het geld heeft justitie nauwe lijks iets teruggevonden. De Katwij- ker heeft het grootste deel van het geld in Zwitserland op een bankre kening gestort, waardoor het geld ongrijpbaar is voor de Staat. De rechtbank veroordeelde hem vorig jaar al tot 4,5 jaar gevangenisstraf. Prof. L. Leertouwer. 0UÖ Jïimtoi Honderd jaar geleden stond er in de krant: Waneer men buiten de Witte Poort over het Rijnspoor rechts het laantje afloopt, dat toegang geeft tot de overhaal naar de zweminrichting „Rhijnzigt", dan zal men aan het einde daar van, over de schutting ziende, een houten gebouwtje opmerken, niet grooter dan een paar meter oppervlakte. Daar woont een zonderlinge figuur, genaamd oude "Thijs", die. sinds twintig jaren al degenen die naar „Rhijnzigt" willen in zijne roeischuit overzet. En waarom vestigen wij he den de aandacht op hem? Om dat Thijs heden 80 - zegge tach tig - jaren oud geworden is. Al len, die Thijs kennen zullen hem van harte gelukwenschen met het bereiken van deze hoogen leeftijd! Welaan dan Thijs, be weeg u nog lange jaren op het water met uwe ijzersterke ge zondheid en mogen we nog lan gen tijd getuigen zijn van uw ge lukkig en tevreden leventje! Vijftig jaar geleden: Het Leidsche gemeentebe stuur streeft er naar om het werkloozencijfer, dat in onze stad in de laatste weizen met on geveer 1500 tot boven de 4000 is gestegen, zoo snel mogelijk te doen afnemen, door allen bin nen het plaatselijk verband aan productieven arbeid te helpen. Moge dat streven met succes worden bekroond, opdat velen den zegen van den arbeid deel achtig worden en de gemeen schap worde ontslagen van den drukkenden last, welken de soci ale voorzieningen haar op de schouders hebben gelegd. Te Apeldoorn wordt in de kringen van het onderwijs ge klaagd over de ongewone slape righeid, die veel leerlingen den laatsten tijd op school ver- toonen. Deze wordt toegeschre-, ven aan de nieuwe tijdregeling, waardoor het 's avonds zooveel langer licht is, zoodat de kinde ren onwillekeurig later naar bed gaan dan anders. De mede werking van de ouders is ver zocht om hun kinderen vroeger naar bed te sturen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19