TAD LEIDEN Bouwplan HCG wellicht beproefd in windtunnel Diefstal van partij zilverwerk van 175.000 gulden opgelost LEIDSCH DAGBLAD Kritiek op bouwplan op lokatie bij Lorentzkade Drie bedrijven willen vestiging in Roomburg Voorwaardelijke straf geëist wegens ontucht NIEUW PLAN VOOR STUDENTENFLAT AAN VIJF MEILAAN s VRIJDAG 22 JUNI 1990 LEIDEN - TNO verricht een technisch onderzoek naar de invloed van de wind op de woontoren die wordt ge bouwd op het HCG-terrein aan de Zoeterwoudseweg. Mogelijk wordt het plan daarna getest in een wind tunnel. Daar werd gister avond tijdens een commis sievergadering op aange drongen door raadslid J. Laurier van Groen Links. De architect waarschuwde de commissie er echter voor dat met een test in een windtun nel hoge kosten zijn ge moeid. Per woning zou een dergelijk onderzoek vijfhon derd gulden kosten. Leden van de raadscommissie volkshuisvesting en ruimtelijke or dening stelden veel vragen over de overlast van de wind op de toren die is ontworpen door het architecten- bureau Verheijen, Heuer en De Kramp heeft moeite met het plan woningen de wind die rond de woontoren zou kunnen gieren en het leefklimaat nadelig zou beïnvloeden. Architect Verheijen erkende dat er mogelijk door de wind proble men kunnen worden veroorzaakt. Daarom wordt het plan op dit mo ment bekeken door TNO. Met de toezegging dat het plan voor de woontoren zal worden bekeken op de windgevoeligheid ging de com missie akkoord. De commissie vroeg zich ook af of naastgelegen woningen veelvuldig in de schaduw komen te liggen door de woontoren die veertien lagen zal tellen. Maar op dit punt kon de ar chitect de vrees wegnemen. Com puterberekeningen hadden aange toond dat de woningen maar drie uur per dag in de schaduw zouden staan van de toren. De commissie sprak haar waarde ring uit over de woningbouwplan nen die door twee architectenbu reaus zijn ontworpen. Met de 25 drie-kamerappartementen die langs de Veilingkade komen - een plan van het architectenbureau Van Swieten - had de commissie geen enkel problemen. Dat betekent dat er uiteindelijk op het veilingterrein 125 woningen komen. De woningbouw wordt ge realiseerd door projectontwikke laar en bouwer De Raad. Op het ter rein komen verder bedrijfsruimten in een deel van de bestaande hallen en er zullen ook enkele nieuwe kan toren worden neergezet. Het CDA-raadslid gelijk werd gemaakt. Dit plan voo Haan. Vooral fietsers die gebruik aangepaste woningen te leggen fiets- chamelijk gehandicapten dat moge pad langs de woontoren zouden lijk Lorentzkade/Beij- ten plan raste mij", aldus Kramp. Zij wilde wethouder Van Rij (PvdA) we- het oorspronkelijke verlaten. de toren passe- van 50 woningen ren. Bovendien toonde eenm aantal maal 15 worden bestemd commissieleden zich bevreesd Tentoonstelling van Mexicaans keramiek LEIDEN - Keramiek van de Mexi caan Gorky Gonzalez is vanaf vrij dag 29 juni te zien in het Rijksmuse um voor Volkenkunde aan de Steenstraat. De pottenbakker werd in 1939 ge boren. Hij bestudeerde de zogehe ten Majolica-keramiek van zijn land en studeerde vervolgens in Japan. In de jaren zeventig gaf hij les aan veel mensen in de Mexicaanse stad Guanajuato. Hij houdt zich bezig met de pottenbakkerskunst die is geworteld in de oude koloniale tra ditie. Voor zijn werk ontving Gon zalez vele onderscheidingen. Hij ex poseerde in Mexico, Amerika, Ca- geld de sport werd geholpen nada en Europa. handicapten. Het is de bedoeling dat de gen verspreid worden over h plex en de lichamelijk gehandicap ten zelfstandig wonen waarbij ze wel kunnen rekenen op hulp vanuit een in de buurt gevestigd steun punt. Kramp zei gisteravond missie volkshuisvesting en ruimte lijke ordening geen enkel probleem te hebben met de woningen handicapten, maar wel met de geko zen plaats. In het vooraar ging de gemeenteraad akkoord met de leg van twee kunstgrasvelden de hockeyclub Roomburg. Een der de veld zou dan kunnen worden be bouwd met dure villa's. De op brengst van de grondverkoop werd deels gebruikt voor de aanleg van het kunstgras en zou worden be stemd voor het realiseren van wo ningen voor ouderen op de hoek Lo- rentzkade/Beijerincklaan. "Wij hebben die dure villa's al leen maar geslikt, omdat met het Maar volgens de wethouder was dat niet het geval. Er liggen plannen volgens hem plannen voor aange paste woningen, voor een gezamen lijke soos voor de ouderenbonden - "Als ze tot samenwerking komen", aldus Van Rij - en voor ouderenwo ningen. "Bovendien ligt er nog een claim voor een plek waar psychia trische bedden kunnen worden ge realiseerd. We bekijken wat kan worden gecombineerd", zo zei Van Rij. Omdat Kramp pleitte voor alleen ouderenwoningen, beloofde de wet houder uit te zoeken wat er in het verleden precies is afgesproken. Hij zal dat de commissie meedelen. Een groep leerlingen van het Bonaventuracollege was gisteren te vin den rond het gebouw van het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel. Ze tekenden het monumentale pand na omdat over de ontwerper, de Ne derlandse architect Dudok, in september in hun school een tentoonstel ling wordt gehouden. Dudok ontwierp ook het Bonaventuragebouw aan de Burggraven- laan. Met de twee Leidse gebouwen hield hij zich bezig in de jaren 1915- 1917. De scholieren vertelden dat ze overeenkomsten zagen. Zo blijkt uit beide gebouwen dat Dudok graag natuurelementen gebruikte als basis r een Ontwerp. (foto Wim Dijkman) ADVERTENTIE A.W. Bruno Uitgevers B.V. LEIDEN - De Leidse politie heeft vier mensen aangehouden, die er van worden verdacht een rol te heb- ben gespeeld in diefstal en heling van een partij zilverwerk ter waarde van ongeveer 175.000 gulden. Van morgen is een van de verdachten voorgeleid voor de officier van justi tie. De diefstal van de grote partij zil verwerk, onder meer antiek bestek, werd in april gepleegd in een wo ning aan het Rapenburg. Dat pand werd op dat moment verbouwd. Uit veiligheidsoverwegingen - er zou den immers veel vreemden over de vloer komen - besloten de bewoners het zilverwerk in dozen te pakken en op te slaan op de vliering van de woning. Tijdens de verbouwingswerk zaamheden zijn de dozen gestolen. De politie besloot de zaak in het ge heim uit te zoeken, in de veronder stelling dat de dader geen weet had van de grote waarde van de gestolen buit en die daarom niet snel zou af stoten. Die gok bleek gedeeltelijk juist. Uiteindelijk kon een deel wor den achterhaald. Na een onderzoek van twee maanden door twee rechercheurs werd deze week een 33-jarige Leide- klusjesman betrokken te zijn weest bij het opknappen var huis aan het Rapenburg. Hij kocht het zilverwerk aan een 35-jari- woonachtig aan de Kastan- dat volgens de politie niet te achter- Op zijn beurt verkocht deze Lei- Vermoed wordt zelfs dat denaar het grootste deel van de par- van het zilver in het buitenland te- tij door aan een bewoner (57) van de recht is gekomen. LEIDEN - De gemeente is in on derhandeling met drie bedrijven over de vestiging op industrieter rein Roomburg. Het gaat om twee kleinere firma's uit de Leidse regio, die in de nieuwe vestigingen werk bieden aan totaal 35 personen en om een groter bedrijf. Dat bedrijf heeft grond nodig met een oppervlakte van 5000 vierkante meter. In het nieuwe pand wordt begonnen met 40 personeelsleden en dat aantal zou moeten uitgroeien tot 80. Overigens moet de Leidse ge meenteraad zich binnenkort buigen over de uitgifte in erfpacht van een perceel grond met een oppervlakte van 3200 vierkante meter aan Vas- ton Nederland. Vaston wil op Roomburg een vestiging openen van Anitec/Ulford, een bedrijf dat voornamelijk hoogwaardige op lasertechnieken gebaseerde appa ratuur levert aan de grafische en fo- totechnische industrie. Anitec be schikt over een vestiging in Delft en Ulford is in Amsterdam gevestigd. Nu deze bedrijven samengaan is ge kozen voor één vestiging in het cen traal gelegen Leiden, aldus R. van Mullem van de gemeentelijke afde ling grondzaken. Het bedrijf biedt werk aai De voorbereidingen voor de bouw zijn inmiddels al begonnen. Van Mullem verwacht dat het pand nog dit jaar gereed komt. Het be drijfsgebouw is volgens hem doel matig en eenvoudig, terwijl het kan toorgedeelte 'heel modern' oogt. Overigens zijn er al plannen om de vestiging uit te breiden met nog eens 500 vierkante meter. Met de twee bedrijven uit de Leidse regio zijn de onderhandelin gen al in een vergevorderd stadium. Het gaat om percelen grond van 1800 en 1000 vierkante meter. Er bestaat meer onzekerheid over de komst van het grotere bedrijf. Dat bedrijf houdt zich bezig met la boratoriumonderzoek. "Ze willen verhuizen naar Leiden omdat dat centraler ligt. Omdat vanuit Leiden minder hoeft te worden gereisd. wordt minder tijdverlies geleden", verklaart Van Mullem. Als de drie bedrijven komen, is ruim drie hectare van Roomburg volgebouwd. Het terrein heeft een oppervlakte van 15 hectare. Enkele weken geleden heeft de gemeente naar enkele honderden bedrijven in de wijde regio informatie gestuurd over Roomburg. "We hopen dat daar wat uitkomt. Dan kan het in eens heel snel gaan", aldus Van Mullem. Dienstverlening voor mishandeling DEN HAAG/LEIDEN - Het Haag se Hof heeft een 25-jarige Leide- naar in hoger beroep gisteren 40 uur dienstverlening opgelegd wegens mishandeling. De officier van justi tie had honderd uur dienstverle ning en zes weken voorwaardelijk geeist. De Leidenaar was eerder tot drie weken cel veroordeeld. De man heeft in september 1988 in Leiden een man zodanig mishan deld dat deze een scheur in zijn juk been en een ingedeukte oogkas op liep. Voorhang synagoge Leiden gerestaureerd LEIDEN De voorhang van de Leidse synagoge is gerestaureerd. Volgens de joodse gemeenschap in Leiden is de opknapbeurt mogelijk gemaakt door het Anjerfonds Zuid- Holland, dat een schenking heeft gedaan van 3750 gulden. De voorhang dateert uit het begin van deze eeuw. Het is vervaardigd ter nagedachtenis aan R. Beuth, die van 1839 tot 1889 voorganger was van de joodse gemeente in Leiden. De restauratie heeft plaatsgehad in de Werkplaats tot herstel van An tiek Textiel in Haarlem. Reigerhorst. Deze man beweerde tegenover de politie te goeder trouw te hebben gehandeld. Desondanks kreeg hij toch een proces-verbaal, omdat hij volgens de politie had kunnen vermoeden dat er een luchtje kleefde aan de verkoop van zo'n grote partij antiek zilver. aangehouden in zijn woning handelaar, die een deel verkocht op de Sperwerhorst. Hij bleek als markten en beurzen. Slechts een ge deelte van de buit ter waarde van 60.000 gulden kon worden achter haald. De rest van de buit moet als verloren worden beschouwd, DEN HAAG/LEIDEN - "Een straf is mosterd na de maaltijd", zo meende raadsman mr. Anema die 39-jarige Leidenaar verdedig de. De man stond gistermorgen terecht wegens ontucht die hij pleegde met zijn twee kinderen die toen 6 en 8 jaar oud waren. Of ficier van justitie Van den Broek eiste echter negen maanden voor waardelijke gevangenisstraf en 2500 gulden boete. De Leidenaar had in de jaren 1985 en 1986 verschillende keren met zijn kinderen seksuele han delingen verricht. Volgens de va der deed hij dat uit opvoedkundi ge motieven. De psychiater be vestigde dat de man sterk vermin derd toerekeningsvatbaar was. Het bevredigen van de eigen seksuele lustgevoelens speelde volgens de psychiater absoluut geen rol. "Verdachte wist niet de grens te trekken tussen lichame lijkheid en erotiek", zo luidt het rapport. Nadat de echtgenote naar de Riagg was geweest en uit onder zoek bleek dat de kinderen scha de ondervonden van de ontucht, stopte de man onmiddellijk zijn handelingen. Na dreigementen van de echtgenote, die van hem wilde scheiden, stapte de Leide naar in 1987 uiteindelijk zelf naar de politie om aangifte te doen. Hoewel de zaak al een aantal ja ren geleden is gepleegd en de kans op herhaling is uitsloten, wilde de officier de man toch ver volgen. "Ik wil hiermee laten doorklinken dat de kinderen schade is berokkend", aldus Van den Broek. Raadsman mr. Anema vond het vreemd dat de officier de zaak niet heeft geseponeerd, nadat de psychiater de man verminderd toerekeningsvatbaar verklaarde. Bovendien vond hij dat de echt genote, die van alles af wist, eer der haar verantwoordelijkheid had moeten nemen. "Die dreigde de zaak pas aan te geven toen mijn cliënt weigerde zich van haar te laten scheiden", aldus Anema. De rechtbank doet 5 juli uit spraak. Van Diemen wil nieuwbouw op Weminly terrein LEIDEN - Het Leidse en containerbedrijf Van Diemen wil verhuizen naar het Werninkterrein. Het bedrijf wil een werkplaats, stal ling, kantoorruimte en mogelijk een dienstwoning bouwen op een per ceel grond langs de spoorlijn. Het bedrijf is gevestigd op het vei lingterrein. Op dat terrein worden nieuwe bedrijfspanden en wonin gen gebouwd. Van Diemen moet daar weg omdat de vestiging van het bedrijf niet overeenkomt met het geldende bestemmingsplan. ANWB-fietsroute door binnenstad LEIDEN - Met het plaatsen van een bordje bij Molen De Valk com pleteert verkeerswethouder J. Walenkamp de ANWB-fietsroute in de Leidse agglomeratie. De witte ANWB-bordjes zijn al geplaatst in de buitengebieden en in omliggen de gemeenten. Plaatsing van de bordjes in de binnenstad is het laatste gedeelte van het bewegwij zeringsplan. De officiële handeling heeft plaats op donderdag 5 juli om 17.15 LEIDEN - De Stichting Leidse Studentenhuisvesting heeft tekeningen gepresenteerd van het nieuwe studenten complex aan de Vijf Meilaan. Het plan voorziet in 240 woningen en 15 drie kamer-appartementen. Het huidige ontwerp is een alternatief voor een eerder plan dat op veel verzet stuitte van bewoners van bejaar denflat Rosenburch. Ze vreesden veel overlast van het omvangrijke SLS-complex. Daarop heeft archtitect Bosman uit Zoeterwoude een nieuw ontwerp gemaakt, dat flink afwijkt van de oor spronkelijke plannen. Zo is het aantal kamers (in eerste instantie 340) belangrijk ingekrompen en komen de geza- melijke keukens aan de achterzijde van het complex. Verder is afgezien van de L-vorm waardoor het gebouw een langgerekt geheel wordt langs de Vijf Meilaan. Tijdens de inspraakprocedure die nog volgt moet blijken of de omwonenden dit plan positiever beoordelen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDrN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17