Autoweg door Ardennen gereed 'Nederland op z'n mooist in de winter' DE MENING VAN EEN BUITENLANDER BER KAMPEREN! e-buto Spreiding kleine vakanties lijkt kwestie van tijd Stadsmens Barrie Stevens over onze toeristische charmes VRIJDAG 22 JUNI 1 Jjekkeruieg üveigesv land. UW VAKANTIE BEGINT BU BERGMAN CARAVANS/ Kom nu in onze verwormde showroom von 2000 m' de nieuwste modellen tourcorovans bezichtigen. Topmerken als Choteau. CHATEAU HOME-CAR ADRIA 3DVAG CARAVANS AUTO EN TRUCKVERHUUR St. Aagtenstraat 10-14 Leiden 071-125709- 153627 Kom eerst naar KAMPEERCENTRUM DE JONG Permanente show van 40 tenten en zeer uitgebreide campingshop. Beeklaan 24a, Hillegom/De Zilk. Tel. 02520-17717. Doezastraat 30, 2311 HB Leiden - Telefoon: 071-133941 /TOERKOOP Als alles volgens plan verloopt, zullen nog deze maand de laatste ontbrekende stukken in de autoweg door de Belgische Ardennen worden geopend. Het betreft de gedeelten vlak voor en vlak na Houffalize. Vanaf Luik kan daardoor nu in een ruk worden doorgereden naar de Luxemburgs/Franse grens en vandaar naar de Middellandse Zeekust. Vooral voor toeristen die Parijs willen vermijden een uitstekend en in de meeste gevallen zelfs sneller alternatief. Overigens blijft Lyon in beide routes een knelpunt. Deze stad en de bijna altijd verstopte tunnel daar, kunnen (zolang men tenminste geen gebruik maakt van de met Bison Futé-borden aangegeven omleiding) alleen worden ontweken als vanuit Parijs niet de Autoroute du Sud wordt genomen, maar de autoweg richting Orleans, Clermont Ferrand en Saint Etienne. Het nog ontbrekende part in deze weg (tussen Bourges en Monlucon) werd eind vorig jaar voor het verkeer opengesteld. Men rijdt via deze route wel iets om, maar komt beneden Lyon (bij Vienne) pas op de autoweg door het Rhónedal. Andere uitbreidingen van het Europese wegennet die voor Nederlandse toeristen van belang kunnen zijn, vormen de openstelling van de Emstunnel bij het Westduitse stadje Leer (het beruchte dorp Weener en de files voor de Emsbrug in de route Groningen-Bremen kunnen hierdoor worden vermeden) en de verlenging van de autoweg bij Chur door het Zwiterse kanton Graubünden. Het nieuwe stukje maakt deel uit van de toekomstige autoweg tussen Chur en Lugano, die overigens voorlopig nog niet klaar is. Vanuit Zwitserland (Genève) is Lyon een stuk beter bereikbaar geworden na de openstelling (vlak voor Kerstmis vorig jaar) van het 13 kilometer lange gedeelte Bellegarde-Nantua. Spreiding van de zogenoemde kleine vakanties lijkt nog een kwestie van tijd. Eind vorig jaar zwengelde voorzitter Ferdinand Fransen van de ANVR (Algemene Nederlandse Vereniging van Reisorganisatoren) de discussie weer eens aan. Ditmaal werd ook de herfstvakantie in het overleg betrokken. Bij Piet Bukman, de met toeristische zaken belaste staatssecretaris van Economische Zaken, vond Fransen een willig oor, waarna een door het NBT (Nederlands Bureau van Toerisme) uitgevoerd onderzoek ook nog eens uitwees dat een meerderheid van de Nederlandse gezinnen eveneens voor spreiding van de kleine vakanties is. Zelfs in het zuiden van Nederland. In de reiswereld verwacht men nu ook dat de gevraagde spreiding binnen niet al te lange tijd een feit zal zijn. In Amsterdam pakte een proef met een 'late' krokusvakantie begin dit jaar zo goed uit, dat er volgend jaar een herhaling zal plaatshebben. Daarbij zal ook een groot deel van de omgeving van de hoofdstad worden betrokken. Het voorstel van Fransen om scholieren recht te geven op een bepaald aantal snipperdagen per jaar, lijkt minder kans van slagen te hebben. Vooral in onderwijskringen heeft men weinig op met dit plan. Uit eerder genoemd onderzoek van het NBT blijkt overigens dat ook de Nederlandse gezinnen geen voorstander zijn van het invoeren van vrij opneembare snipperdagen voor scholieren. Hoewel de vraag hem al door de telefoon is voorgelegd, gaat hij toch nog even bij zich zelf te rade. "Ik twijfel", zegt hij met het onvervalste Barrie Stevens-accent, "ik twijfel, maar ik denk dat ik toch kies voor Nederland in de winter. Ik vind Amsterdam op een vroege zondagmorgen ook mooi, maar het summum... Nee, dat is toch ijs op de sloten en grach ten, mensen op schaatsen, kinderen op sleetjes, zo'n tentje met chocolademelk, die tintelende vrieskou... Toen ik hier 26 jaar geleden naar toe kwam, woonde ik eerst bij de Montelbaanstoren, op de Binnenkant. Op een ochtend werd ik wakker, ik keek naar buiten en ik zag een kind achter een stoel over het ijs schuifelen. Samen met wat ouderen. De lucht was van dat lichte blauw, de wereld wit en dat kind had een rood jekkertje aan. In de verte hoorde ik een carillion. Ik geloof dat ik Nederland nooit meer zo mooi heb gezien." Barrie Stevens was achttien toen hij in Nederland arriveerde. Hij kwam in het Engelse Newcastle (vlak hij de Schotse grens) ter wereld en alles wat hij over Nederland wist, had hij van de aardrijkskundeles. Nu kent hij het beter dan zijn geboorteland. Hoewel... Toen je me vroeg wat ik als buitenlander het mooiste van Nederland vind, schrok ik een beetje. Ik bedoel, ik wilde de vraag wel beantwoorden, maar ik vond mezelf niet direct de geschiktste figuur. Ik denk namelijk dat ik Nederland nog niet voldoende ken. Ik ben zo door en door een stadsmens. De country, het platteland, ik moet eerlijk bekennen, ik kom er bijna nooit." Groningen favoriet Stevens werd in Nederland vooral bekend via de televisie. In de kinderserie Ti-Ta-Tovenaar 'speelde hij op de opvallend gecostumeerde Kwarkie. Maar hij stond ook op het toneel en reisde als acteur kriskras door het land. Barrie, sinds driejaar eigenaar van een druk beklante dansschool op de Amsterdamse Kloveniersburgwal: "Het klinkt veel Nederlanders mischien gek in de oren, maar ik ging dolgraag naar Groningen. Dat vond ik zo'n ontzettend mieterse stad. Ik had het er altijd naar mijn zin. Er hing daar een speciale sfeer die ik niet goed kan omschrijven, maar waarvan ik veel hou. Het was er zo ontspannen, zo relaxed. En ik denk. het zal er nog wel zo Een hekel had hij aan Rotterdam. Of nou ja, en hekel... Stevens: "De stad laat me koud, er is geen warmte. Als ik er moest optreden, ging ik na afloop van dè voorstelling altijd meteen naar huis. Terwijl ik in Haarlem of in Leiden rustig bleef hangen. Daar ben ik ook overdag wel eens naar toe gegaan. Prachtige steden zijn dat met hele mooie straatjes. Ik ben een romantisch type. Daarom heb ik ook zo'n zwak voor België. Het hoort in dit verhaal niet helemaal thuis, maar ik moet het toch even kwijt: Antwerpen en Brugge, dat vind ik pas echt beeldschone plaatsen. Ik ben in staat om er speciaal naar toe te rijden. En dat heb ik niet voor erg veel steden over". Zelfs niet voor Engelse steden. Londen 'haat' hij. "Het is niet meer te herkennen. Ik moet er naar toe voor mijn werk, maar ik vertrek altijd weer zo vlug mogelijk. Het is zo cosmopolitisch. De identiteit verdwijnt. Dat bevalt me zo van Amsterdam. Je hoeft op een film maar één beeldje te zien of je weet: hé Amsterdam. Het is zo eigen, zo uniek... Maar ik ben bang dat het ook hier de verkeerde kant opgaat. Al die auto's op de grachten; je kunt de schoonheid vaak niet meer recht in de ogen kijken". Fascinerend Maar hij voelt zich er nog altijd Door Rob van den Dobbelsteen Barrie Stevens geniet van een vroege zondag ochtend in Amsterdam, vermaakt zich uitstekend in de Limburgse heuvels maar een Nederland op de schaats, dat vindt hij het einde. thuis, in Amsterdam. Vooral op zondagochtend. Barrie: "Alle mensen zouden het er voor over moeten hebben een keer per jaar vroeg op te staan om Amsterdam te zien zoals het is. Echt fascinerend. Je hoort de vogeltjes fluiten, je eigen stappen op de straat... Als mijn ouders overkomen uit Engeland maken we altijd een ochtendwandeling. En die eindigt dan in de Begijnehof achter de Kalverstraat. Daar is het zelfs midden op de dag nog doodstil. Die twee kerken, dat pleintje, goh wat is dat beeldschoon". Maar de traditionele rondvaart verveelt ook nooit. "Vorig jaar heb ik ze getracteerd op zo'n candlelight-rondvaart. Heerlijk is dat. Varen door het verlichte Amsterdam met kaas en wijn aan boord: verrukkelijk, iets heel gezelligs. Alleen moest ik op een gegeven moment wel oppassen niet in slaap te vallen. Dat gebrom van die motor, de wijn, de duisternis buiten.... Hahahaha, ik denk dat ik me even al teveel thuis voelde". Musea Thuis voelde in een stad die hij ook bewondert om zijn musea. Barrie: "Ik vind het Rijksmuseum fantastisch. Ja, van alle musea ga ik daar toch wel het liefst heen. Het is zo veelzijdig, er zijn zoveel totaal verschillende dingen te zien. En dan dat gebouw; een plaatje. Naar het Stedelijk Museum ga ik vooral om bij te blijven. Soms zijn er tentoonstellingen waarvan ik niets begrijp, maar soms ook ben ik verbijsterd. Ze durven daar in elk geval. Ik hou ook veel van het VarrGoghmuseum, maar nu zien ze mij er niet. Veel te druk. Schilderijen moetje in alle rust kunnen bekijken." En de drukte in het Anne Frankhuis? Barrie Stevens zijn woorden voorzichtig kiezend: "Ik heb daar toch wel problemen mee. Ik vind het heel goed dat het er is, maar emotioneel doet mij het weinig. Het is te mooi neer gezet allemaal. Ik begrijp de bedoeling wel, maar ik ben me er steeds van bewust dat de werkelijkheid veel gruwelijker moet zijn geweest. Ik heb wel eens een foto gezien van dat monument bij Westerbork in Drenthe. Een stuk rails met een stootblok. Heel symbolisch voor zo'n doorgangskamp. Ik ben er nog nooit geweest, maar die foto maakte meer emoties los dan het Anne Frankhuis. Laat staan als ik het ooit nog eens in het echt zal Dichtbij huis Hij rijdt geen auto, Barrie Stevens en blijft in zijn vrije tijd daarom bij voorkeur dicht bij huis. "Ik fiets veel. Ik weet bij de Bosbaan een prachtig plekje, zo mooi, zo mooi... Dan schijnt de zon door het gebladerte, dat spel van licht en schaduw, dat doet me echt wat. En dat stuk land tussen Amsterdam en Weesp, met die polders en die kronkelweggetjes en al dat water. Daar is Holland ook zo mooi. Ik heb wel eens het idee dat een heleboel Nederlanders dat niet weten. Die gaan altijd maar naar het buitenland". Hij zelf trouwens ook. Barrie lachend: "Ja ja, dat moet ik toegeven. Als ik op vakantie ga, wil ik echt tot rust komen, helemaal tot rust. Ik ga dit jaar naar Griekenland. Hoppen. Van eiland naar eiland, net zo lang tot ik een eiland heb gevonden waar niemand is. Je moet weten, ik ben natuurlijk redelijk bekend in Nederland. Ik vind het heus niet erg herkend te worden, maar soms heb ik echt behoefte aan absolute stilte. Die vind ik alleen buiten Nederland". Maastricht Ofschoon... "Ik trad een paar jaar geleden op in Maastricht. Een paar vrienden van me hebben me toen overgehaald een wandeling te maken door de heuvels daar. Ik stelde me er niet zoveel van voor. Mooier nog dan Nederland in de winter? Weer die twijfel. Stevens: "Wil je een rangorde? Nou, vooruit. Dan zet ik die wandeling door Limburg op de derde plaats, Amsterdam zondagochtend vroeg op de tweede en ja, Nederland in de winter toch echt op de eerste plaats. Ik was met mijn ouders een jaar of twee geleden in Marken en daar zag ik foto's van de bevroren zee waarop die Markers aan het schaatsen waren. Dat was zo'n fantastisch schouwspel. Als het weer gaat vriezen, huur ik een taxi en laat ik me naar Marken brengen. Dat moet prachtig wezen. Ik vind schaatsen ook zo'n prachtige beweging. Ik hou niet van sport, alleen van turnen. Maar schaatsen is ook mooi. En dan vooral door zo'n transparant Nederland. Ja hoor, Nederland in wintertime, mooier bestaat voor mij niet". Neder land op de schaats: Barrie Stevens kan er kijken. Om je de waarheid te zeggen, was ik liever in Maastricht gebleven, want dat vind ik net als Groningen een heerlijke stad. Maar die vrienden bleven zeuren. Ik heb toen een rugzak gekocht en we hebben drie dagen gelopen. Vraag me niet hoe het allemaal heette, maar ik ben langs riviertjes gekomen en door plaatsjes... schattig. Ik denk daar nog met heel veel plezier aan terug".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13