Fietsvakantie is er voor iedereen 'Onze reactie is eens maar nooit weer' [üüMultiRent Met z'n vieren op vakantie in een vijfdeurs? MET DE FIETS ER OP UIT Historische fietstocht De fietsbus in discrediet GRATIS APK LadyServwe Fietsbussen rijden naar alle uithoeken van Europa VRIJDAG 22 JUNI 1990 Ooit was een fietsvakantie iets voor extravagante spe cialisten die in broeken met zeemleren kruizen en ultra- lichte rijwielen voorzien van twaalf versnellingen Euro pa doorkruisten. Wie in de jaren zestig vertelde dat hij per stalen ros van Amsterdam naar Nice zou gaan rijden, kon op twee reacties rekenen: a) men stond stijf van be wondering en verklaarde je voor gek; b) men wees naar het hoofd en verklaarde je ook voor gek. De laatste jaren evenwel is men wat minder vreemd tegen het fenomeen fietsvakantie gaan aankijken. Sterker nog: het dreigt zo'n populair tijdverdrijf te worden dat Jan en Alleman zich op die.markt heeft gestort. Zoals bleek uit het aan bod, begin april getoond op de Fietsvakantiebeurs in de Jaap Edenhal in Amsterdam. Door Rob van den Dobbelsteen Oude bekenden als France Individuelle, Cycletours en Eigen-Wijze Reizen presenteerden zich met fraaie, zeer uitgebreide en dikwijls ook kleurrijke gidsen, maar ook kleinere, soms volstrekt onbekende en wellicht beginnende reisorganisaties, probeerden aanstaande Fietsers te lokken met bescheiden of soms zelfs helemaal geen folders. Waarbij het er veel van weg had dat onderhand de hele wereld is afgegraasd. Al dan niet verhard, want ligt er ergens geen beton of cement, wel, daar is dan nog altijd de ATB, de kekke crossfiets, waarmee zelfs een ruig land als IJsland kan worden bedwongen. Fietsbus Steeds gewilder zo bleek op de beurs wordt de fietsbus. De formule is simpel. De fietser zet z'n karretje in de speciale busaanhanger, neemt zelf plaats in de touringcar en laat zich vervolgens vervoeren naar de gewenste plek. De fietsbus-fan kan onderhand kiezen uit vele mogelijkheden. Fietsbussen rijden inmiddels naar vele tientallen bestemmingen in Europa. Frankrijk blijft nog altijd des fietsers beloofde land, maar ook Denemarken, Tsjechoslowakije, Hongarije en Spanje zijn in opkomst. Nieuw dit jaar is Polen. SRC laat een bus naar Warschau rijden, die op vrijdag vertrekt. Naast de gewone zitbussen, rijden er ook slaapbussen. De Royal Class schijnt daarbij het toppunt van comfort te zijn. Wie nadere informatie wil, belle de Fietsvakantiewinkel in Woerden (tel. 03480-21844) die ook dit jaar een handige folder uitbrengt, met daarin vermeld alle fietsbussen. Overigens: de fietser die er in het gekozen vakantieland zelf op uit wil trekken en geen trek heeft in daar georganiseerde tochten, kan volstaan met een busretourtje. Huren Hoewel huurfietsen bijna nooit kunnen tippen aan de eigen fiets, gebeurt het nog dikwijls dat vakantiegangers de fiets ter plaatse huren. Maar ook is het mogelijk omdat het eigen vehikel niet geschikt is om cols te bestijgen reeds in eigen land een speciale fiets te huren. Onder meer Cycletours biedt, als bij die organisatie een reis wordt geboekt, die mogelijkheid. De rijwielen zijn bij uitzondering van een voortreffelijke kwaliteit. MacBike Rental (tel. 020-200985) verhuurt al randonneur-fietsen voor 125 per week. En het zware werk? Daarvoor kan men ook terecht bij Le Champion, een club van toerfietsers die zich de laatste jaren steeds meer toelegt op het organiseren van zeer exclusieve fietstochten. In samenwerking met het Zaanse reisbureu Van Vulpen trekt men al sinds enige tijd jaarlijks naar Indonesië. Dit jaar wordt er van 9 tot en met 23 juni ook een Ronde van Portugal georganiseerd, maar deze rit was een week na de aankondiging al volgeboekt. Wat iets zegt over de belangstelling die er voor fietsvakanties is. Le Champion heeft tevens enige naam op het gebied van 'klassiekertje-narijden', een zeer Voor de eerste keer wordt zondag 1 juli de podagristentocht gefietst, genoemd naar de drie 'podagristen' die in de vorige eeuw een voettocht door Drenthe maakten. Nu gaat het om een monsterfietstocht van Assen naar Bentheim en terug. De afstand bedraagt 300 kilometer. Volgens Fietsplatform Drenthe, een samenwerkingsverband dat deze fietstocht organiseert, "een uitdaging voor kilometervreters'. De tocht gaat door het zeer afwisselende en natuurrijke landschap van Oost-Nederland en het graafschap Bentheim. Langs de route zullen verzorgingsposten worden ingericht, waar ook technische hulp kan worden geboden. Meedoen kost 17,50. Meer informatie Stichting Drentse. Rijwielvierdaagse postbus 10010, 9400 AC Assen, tel. 05920 - 53838. GELE FIETS - Toeristen en dagjesmensen kunnen nu op een gele fiets Amsterdam verkennen. Twee Amsterdammers hebben de organisatie Yellow Bike opgezet en hebben twee fietstochten uitgezet: een door Amsterdam, een naar Marken. Wie mee wil fietsen moet zich melden op het Damrak, bij de Beurs van Berlage. Wie wil gaan fietsen in het buitenland moet wel wat problemen het hoofd bieden. Zo moet het ter plaatse huren van een rijwiel in de meeste gevallen ten sterkste worden afgeraden. Of de fiets is te klein dan wel te groot, öf hij is van een inferieure kwaliteit, öf - en dat geldt voor negentig procent van alle gevallen - hij is beide. Hetgeen knap link is als je een tochtje gaat maken door berg en dal. Eigen fiets meenemen dus maar? Het blijft het beste, maar wat te doen als je met de trein wilt reizen? Of met de bus? De eerste mogelijkheid moet al direct worden afgeschreven. Vervoer van een fiets per trein is onmogelijk. Je kunt het wel doen natuurlijk, maar ten eerste zijn er door de Nederlandse Spoorwegen allerlei restricties in het leven geroepen waaraan je dient te voldoen, wil je de fiets alleen maar mogen afgeven aan de zuchtende stationschef ("Getverderrie een fiets") en ten tweede moet je maar zien wat er van je karretje is overgebleven als hij ergens in het buitenland uit de goederenwagon wordt gesmeten. Het enige land waar je nog met een beetje vertrouwen je fiets per spoor kunt opsturen is Zwitserland. Maar blijf dan wel binnen de grenzen. Niet zodra worden die gepasseerd of de fiets is vogelvrij. Gedeukt, gebutst en op twee lege banden arriveert hij - meestal nog een paar dagen te laat ook - te bestemder plaatse. Jarenlang was de eigen auto plus fietsimperial het enige behoorlijke alternatief tot onder aanvoering van inventieve reisorganisatoren als Ilja Bendeler van Cycletours en Richard Smeets van France Individuelle (tot vreugde van veel fietsfanaten weer terug na het faillissement van eind vorig mar) de fietsbus in het leven werd geroepen. Uitkomst. Passagier in de touringcar zelf; fiets in het speciaal geconstrueerde aanhangwagentje erachter. Zo'n succes waren die fietsbussen dat al snel een aantal grotere touroperators zich er mee gingen bezighouden. Met voorop OAD, van oudsher een reisbedrijf dat zich een specialist op het gebied van busreizen mag noemen. Is er toen iets misgegaan? Of is het gemor in de januari- en maartnummers van het blad 'Fiets' gebaseerd op een paar uitzonderingsgevallen? De kritiek is niet mals. Vooral de bestuurders van de fietsbussen moeten het ontgelden. "De chauffeur was van mening dat eventuele schade aan de fietsen jammer was, maar niet zijn zaak", schrijft een boze lezer die zich beklaagde over het feit dat de fiets van zijn dochter zodanig in de aanhanger werd opgehangen dat hij tegen andere fietsen kon slaan. Bovendien werd "er bagage tussen de fietsen gepropt", jeremieert dezelfde man. Nog slechter waren de ervaringen van twee lezers die met de fietsbus naar respectievelijk Catalonië en de Pyreneeën waren geweest. Beiden meldden dat de heenreis weliswaar voortreffelijk was verlopen ("geen enkel malheur"), maar dat de terugtocht was uitgelopen op een regelrechte ramp. "Door de scherpe randen van het rek in de bagagewagen waren de banden van onze fietsen doorgesneden en vernield, een velg gescheurd, de lak beschadigd en nog meer. Van Weert naar Amsterdam was daarna geen fietsbus beschikbaar. We zijn met een gewone bus vervoerd en moesten de fietsen zelf vervoeren door ze in het gangpad te plaatsen en vast te houden". Een andere lezer laat weten dat de terugreis eveneens een fiasco was. 'Oververmoeide' èhauffeurs gingen veel te 'nonchalant' om met de fietsen en de aanhangwagen was zo klein dat "zes, soms splinternieuwe, dure fietsen een nacht lagen te rammelen tussen de bagage Van de 26 passagiers hadden er 12 schade. Van kale frames tot gescheurde zadels. De chauffeurs waren 'af en het opnemen van de schade, wat hun taak is, werd afgewimpeld, zodat je ook nog eens moeite moest doen om de schade te regelen. Onze reactie is: eens maar nooit meer". Ilja Bendeler van Cycletours en Albert Boorsma van OAD i de kritiek weliswaar ar wensen toch een paar kanttekeningen te plaatsen. Bendeler: "Dat geval van die vader die klaagde over de behandeling van de fiets van zijn dochter ken ik toevallig. Het is bij een reis van ons gebeurd. Ik kan er het volgende op antwoorden: de betreffende man heeft nooit een schadeclaim ingediend. Dat zegt genoeg, denk ik. Toen ik die brief las heb ik er uiteraard wel de chauffeur over aangesproken - ik ken hem als heel betrouwbaar - en die vertelde mij dat die man al begon te schelden voordat de fiets goed en wel was ingeladen. Want hij had bij andere bussen gezien dat het allemaal zo chaotisch ging. Dat is onzin, vind ik. Kijk, we krijgen gerust wel eens een klacht, die dan altijd keurig wordt afgehandeld, maar hier ben ik verder niet op ingegaan". Albert Boorsma van OAD komt het uiterst vreemd voor dat de heenreis door de kritikasters als uitstekend wordt omschreven en dat de problemen zich pas gingen voordoen bij de terugreis. Boorsma: "Dat vind ik onbegrijpelijk. De aanhangwagen kan alleen maar terugkomen uit Frankrijk of Spanje als hij er eerst naar toe is gereden. Hoe komt het dan dat we van de heenreis geen klachten hebben ontvangen en van de terugreis wel? Dan denk ik toch: dat verhaal klopt niet helemaal. Maar hoe dan ook, we gaan die zaak uitspitten, dat is duidelijk. We hebben in de loop der jaren met de fietsbus een uitstekende naam opgebouwd en die gooien we niet zomaar te grabbel". Met de reserveringen voor reizen per fietsbus in de komende zomer, loopt het overigens uitstekend, laat zowel Boorsma als Bendeler weten. Beiden verwachten een recordjaar... bij een grote onderhoudsbeurt 071 - 125709- 153627 ST AAGTENSTRAAT 14 Ik was al in Griekenland en ik heb genoten van al die mooie badkleding Mooie badkleding hebben wij nog volop, voor uw vakantie! Tot ziens bij Lady Service Doezastraat 19 - Leiden 071-140728 Twee manieren om de fiets mee te nemen om in het bui tenland te fietsen. geliefde bezigheid voor toerfietsers die wel eens willen weten wat de beroepsrenners meemaken als ze op de keitjes van Parijs-Roubaix hobbelen of wanneer ze dwars door heuvels van de Belgische Ardennen stuiven. Luik-Bastenaken-Luik wordt gereden 18 augustus. Informatie over deze rit:Emiel Bellis, tel. 02518-55424. Nederland Tenslotte kan er natuurlijk ook uitgebreid worden gefietst in Nederland. Zo heeft onder meer de Postillon-organisatie een tocht uitgezet langs de vooral in het oosten gelegen Postillon-motels. Bagage wordt nagebracht door een speciaal busje en dat fietst lekker natuurlijk. Inlichtingen: alle Postillon-motels. De Nederlandse Jeugdherberg Centrale (NJHC), waarschijnlijk de oudste fietsvakantie-organisatie van Nederland, heeft een Tour d'Auberge uitgezet. De lengste is 850 kilometer en voert door bijna het hele land. Geslapen wordt er uiteraard in een van de 44 jeugdherbergen die de NJHC exploiteert en informatie kan worden ingewonnen bij de NJHC, Prof. Tulpplein 4,1018 GX Amsterdam, tel. 020 - 5513155. Auto- en Motorverhuur Vondellaan 80,2332 AH Leiden Tel. (071) 31 00 01 Dat kan. Bij MultiRent. Stel dat je met z'n vieren op vakantie wilt. Met de auto. Omdat je eigen auto niet zo betrouwbaar is. Of omdat je gewoon meer beenruimte wilt. Nou, dan huur je toch gewoon een auto bij Multi- Rent. Dan rij je voor een leuk prijsje als een vorst door pak-'m-beet Frankrijk. Of Italië. Want hoe ver je ook gaat, als je 7 dagen huurt zijn alle kilometers inclusief. Een vijfdeurs Opel Kadett huur je voor f 399,-- exd. BTW per week (en een Corsa zelfs voor f 315,-- exd. BTW!). Daar laatje zo'n wagen toch niet voor staan? MultiRent verhuurt alles op wielen. Bij elkaar zo'n 300 auto's, motoren, vrachtwagens, personen- en bestel busjes. Allemaal met een volle tank en WA Casco verzekerd. Bovendien is de ongevallen-inzittendenver- zekering gratis. MultiRent is de hele week van 8 tot 18 uur geopend en op zaterdag van 9 tot 17 uur ('s zondags gesloten). Voor meer informatie kun je contact opnemen met:

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11