1)Al«wtie Marken blijft een apart eiland ANDERE KIJK Toeristen komen niet verder dan Sijtje Boes rn VAKANTIEVERVOER DOOR HEEL NEDERLAND VRIJDAG 22 JUNI 1990 - oostwal natuurlijk. Foto's van de door schotsen bedreigde vuurtoren haalden de wereldpers, maar echt angstig was het pas in de winter van '50/'51 toen bij de Rozewerf het ijs was opgerukt tot aan de voordeuren van de huisjes. Nu hebben de Markers, op een paar meter buiten de dijk, ijsbrekers gebouwd. Schuin uit het water stekende dikke balken die de schotsen omhoog tillen en terug kieperen. Ze hebben zich altijd goed kunnen verdedigen, de Markers. En bang zijn ze voor niemand. Zelfs niet voor de duvel. Een keer luidde de koster van de Hervormde Kerk de klok pas om kwart over negen in plaats van om negen uur. "Hoe kan dat Jan?" De koster: "Toen ik naar boven ging, zag ik de duivel op de trap zitten. Dus ben ik eerst even naar beneden gegaan om een stok te halen. Daar heb ik 'm mee weg gejaagd." Heel goed van Jan. Want stel je voor dat de duvel was gebleven en - om maar meteen het ergste geval bij de kop te nemen - een Marker tot het katholicisme had bekeerd. Zoals die arme drommel van een Grietje Schouten. Of schilder Jan Moenis die doofstom was en daarom liever 'het zichtbare geloof aanhing dan het sobere protestante zoals dat op Marken wordt gepredikt. De enige twee op Marken geboren katholieken, Grietje en Jan. En daarom alleen al legendarisch. Op heteiland, maar ook op de wal. Jan omdat hij zo 'akelig lief kon schilderen (voor zijn werk worden nu topprijzen betaald) en Grietje omdat er na haar overlijden in januari 1947 (tbc) een piepklein boekje onder de titel 'Grietje Schouten, een overwinning der eucharistische genade' verscheen. 'Fel in de leer' Daarin wordt het meisje door een pater beschreven als iemand die ondanks helse pijnen 'glimlachend verstarde in de dood' en 'stierf als een heilige'. Ouderen op Marken herinneren zich nog goed hoe de in het zwart geklede familie op een sombere winterochtend in de haven de schaatsen onderbond en zwijgend de wit bevroren Gouwzee opreed op weg naar haar begrafenis. "Een indrukwekkend gezicht" volgens een vrouw die zegt zelf Nederlands Hervormd te zijn, "maar niet fanatiek". Van het type 'fel in de leer' schijnen er op Marken overigens nog altijd voldoende voor handen te zijn. Men schijnt wat aardiger voor elkaar te worden, maar nog niet eens zo heel lang geleden schetste een waarnemer een vergadering van het schoolbestuur als 'heidens onder de heidenen', zo heet ging het er tussen de broeders en zusters aén toe. En tussen de kerkeraden onderling kan het bij tijd en wijle ook flink donderen. Markers nemen geen blad voor de mond. Zelfs niet tegen een toevallige bezoeker die vraagt waar de sleutels van de begraafplaats te krijgen zijn. Zonder enige introductie krijgt de 'moderne jeugd van tegenwoordig' meteen van onder uit de kan. "Ze zitten de hele avond met hun bek dicht naar dat vieze kassie te kijken. Er is geen gezelligheid aan". Volgt een verlekkerde terugblik op die goeie ouwe tijd toen de kinderen in de winter in de haven nog schotsen moesten hakken, zodat moeder die kon smelten. Met dat water kon het gezin zich schoon soppen, werd de was gedaan en de vloer gedweild, zodat de ton (met regenwater) kon worden gespaard. Een waterleiding was er niet in die tijd en het elektrische licht kwam pas in 1931. Vlak voordat ene Ringeling de radiodistributie op het eiland introduceerde. Voor een rijksdaalder in de maand. "Zo mooi was dat, konden we naar hoorspelen luisteren... Maar waarom moet u die begraafplaats op? Die is alleen op zaterdagihorgen open. Wij Markers leggen nooit bloemen bij graven. Dat hoort niet" Een kalere dan de begraafplaats van Marken vind je nergens. Slechts links achteraan staan een paar grafstenen. Verder alleen houten paaltjes met een nummer boven naamloze graven. Want zoals de psalmist zegt: "Men kent en vindt hun standplaats zelfs niet meer". Jawel, Marken wordt straks samen met onder meer Monnickendam en Broek in Waterland ondergebracht in de gemeente Oost-Waterland. Maar het blijft een apart eiland natuurlijk. Marken, zondagochtend vroeg. De eerste vegen roze bo- ven een grijze ochtendmist. Recht vooruit ligt 'Het Witte Paard', rechts de Rozewerf. Of Rozenwerf. Daar zijn de meningen over verdeeld. Het smalle, ongeveer zeven ki lometer lange klinkerpaadje langs de oever van het IJs- selmeer is verlaten en zal dat verder de hele morgen blij ven. Toeristen komen hier niet of nauwelijks. Die blij ven hangen in de haven bij de winkel van Sijtje Boes en de snackbar daar recht tegenover, Bere Hap' geheten. De dappersten schuifelen voorzichtig de kerkbuurt door. Door Rob van den Dobbelsteen De Rozewerf is nu op z'n mooist. Vlak boven 'Het Witte Paard', de vuurtoren op het uiterste noordoost puntje van Marken, komt de zon op. Gloeiend als een stuk houtskool. Het water krijgt de kleur van makreel die hier al lang niet meer zwemt. De muggen zijn vroeg wakker vandaag. Als rookwolkjes hangen ze in zwermen boven de dijk. Soms aangevallen door vogels. Een grutto snerpt scherp naar de vroege bezoeker en in het land zitten kievitten elkaar met opgestoken veren achterna. Marken is mooi. Dat vinden de toeristen in eerste instantie ook. In drommen stappen ze te Volendam op de boot. Om er twee uur later weer terug te keren. Want niet zodra's zijn de eerste 'oh's' en ah's' weggewaaid over het IJsselmeer, niet zodra ook zijn wat kiekjes gemaakt van de fris geverfde huisjes langs en bij de haven of men vaart weer naar Volendam. Naar dat leutige vissersplaatsje waar een ononderbroken rij van tingeltangels, bemand door slim kijkende eigenaars voor het ware vakantievertier zorgen. "Dat viel een beetje tegen", zegt een mevrouw uit Londen op de Volendammer boot. Slimmer Zij heeft precies een uur in Marken vertoefd. Lang genoeg, vindt ze. Van Rozewerf, Moeniswerf en Wittewerf heeft ze nooit gehoord. "Hoe lang is dat lopen?" Ze haalt haar schouders op als ze het antwoord verneemt. Ze kan zich niet voorstellen dat Marken zoveel anders is dan Volendam. Alleen is het in dat laatste plaatsje veel gezelliger. Dat geven ze in Marken overigens zonder meer toe. "Die van dé wal zijn altijd al slimmer geweest". Het wordt gezegd door een Marker in burgerkloffie. Hij is 66, maar 'het pak' draagt hij bijna nooit meer. Hij werd geboren in de Kerkbuurt, maar woont nu alweer geruime tijd op de Rozewerf, een in groen en wit getatoueerd bolletje huisjes boven op een terp. De straatjes zijn er zo smal datje elkaar maar net kunt passeren. Het stuur van een fiets glijdt precies tussen de geveltjes door, maar als je een bocht wilt nemen, moetje eerst remmen, afstappen en dan voorzichtig het achterste deel optillen zodat je dat in de goeie richting kunt zetten. Na drie of vier haakse bochten beland je op het dijkje. De Marker man: "Als klein jochie heb ik hier wel eens de hele Zuiderzeevloot zien varen. Een prachtig gezicht, de hele zee vol met zeilen. Maar toen de Afsluitdijk kwam, was het over. Voor de Markers tenminste. We hadden het altijd al arm, maar toen werd het nog erger. Mijn ooms hebben nog ansjovis gekopt voor tien cent de mand. Die manden gingen naar Monnickendam. Daar zijn ze er stinkend rijk van geworden". Vlug warm Hij lacht en laat zijn huis zien. Dat is vooral klein. Een voordeel, want dan is het in de winter vlug warm. Een enkele gaskaehel is genoeg. Vroeger stookten ze turf. Zijn moeder kocht elke winter drieduizend korte turfjes en een paar honderd lange voor het aansteken. Het moet een ontzettende stank zijn geweest in dat huis, maar dat wasje gewoon blijkbaar. Hij weet er tenminste niets meer van. Als hij aan die tijd terugdenkt, ziet hij eigenlijk alleen maar zijn moeder borduren. Bij het gele schijnsel van een petroleumlamp. Ze moet de ogen van een havik hebben gehad. Alle moeders van Marken trouwens, want als je dat borduurwerk uit die tijd nu nog ziet... "Onvoorstelbaar zo mooi, dat kunnen ze niet meer". Is trouwens ook niet meer nodig. Markers dragen hun Mamelukken- pakken niet meer. "Ik zal wel gek zijn", zegt het vriendelijke meisje dat in jeans met een sloof ervoor en op basketballschoenen koffie met appelgebak serveert. Ze werd geboren in Marken, woont in Amsterdam, maar keert in de zomer naar het eiland terug om te helpen in het restaurant van haarvader. Ze houdt van Marken, maar alleen in de zomer. In de winter is het een gat. En dan heb je de sociale controle nog. "Die is hier verschrikkelijk. Je kunt je kont niet keren of ze weten het allemaal". "Een drukkende gemeenschap", noemt even later een jonge vent Marken. Hij staat bij het gebouwtje van de reddingsboot aan een bromfiets te prutsen en meldt dat hij het eiland zal verlaten zo vlug hij in de gelegenheid komt. "Dat doen alle jongeren", bromt hij. Maar een oude man die zijn huis staat te verven in de Kerkbuurt ("Dat moet eens in de vier jaar") noemt dat "Misschien dat het anders wordt als we over een paar maanden een gemeente worden met Monnickendam en Broek, maar voorlopig valt het best mee met die uittocht. We krijgen er zelfs mensen bij. Amsterdammers die op de werven gaan wonen. Die vinden dat prachtig. En ik ga hier trouwens ook voor geen goud weg". Palen De trouw aan een eiland. Op Marken zijn de verschrikkelijkste dingen gebeurd. Tot aan de achttiende eeuw bijvoorbeeld hadden eb en vloed zelfs vrij spel op het dijkloze eiland. Maar de bewoners zaten er niet mee. Ze bouwden hun huizen op palen, plaatsten hun bedstee weer op een •verhoging in de kamer (je wist het nooit helemaal zeker met het water) en dat was dan dat. Je moest je Houten huizen en smalle straatjes, waar je moet afstappen als je de bocht om wilt, dat is Marken. vooral niet bang laten maken door een paar golfjes. Ook branden waarbij hele buurten werden verwoest (Marken heeft nog altijd een enorme brandweerkazerne met uitmuntend getrainde spuitgasten) vermochten de emigratielust van de bewoners niet aan te wakkeren. Men bleef waar men zat en veroerde zich niet. Het verhaal gaat dat tot vlak na oorlog veel Marker vrouwen zelfs nog nooit op het vaste land waren geweest. En toen er dan eindelijk eens twee avonturiersters met de 1 boot in Monninckendam arriveerden, schrokken ze zo van dat monster dat tram werd genoemd, dat ze bijna meteen waren teruggevlucht naar dat aan de horizon dobberende, kleine reepje land. De conducteur van het tot Amsterdam rijdende trammetje hebben ze toen gevraagd of ze in Vlaardingen konden worden gewaarschuwd. Zodat ze rustig de ogen konden sluiten als het al te spannend werd. Uit het verhaal mag overigens niet de conclusie worden getrokken dat Markers op hun achterhoofd zouden zijn gevallen. Integendeel. De algemene ontwikkeling heeft op het eiland altijd vrij hoog gelegen. In de achttiende eeuw reeds kregen alle Marker kinderen onderricht in lezen en schrijven, wat voor die tijd een vrij unieke zaak was. "Ze kijken alleen een beetje raar aan tegen wat zij buitenissig vinden", zegt een man op de Volendammer boot. "Maar wereldvreemd zou ik ze niet durven noemen. Als ze wat merkwaardig reageren dan komt dat vooral voort uit een soort minderwaardigheidcomplex. Ze kijken nog altijd op tegen de mensen van de wal". Voetballen Dat bleek vroeger al bij voetballen. Op het vaste land wonnen ze weinig, die Markers, maar thuis waren ze bijna niet te verslaan. Wat ook kwam door het speeltuig dat ze gebruikten. De geplastificeerde bal was al lang uitgevonden, toen ze op het eiland nog altijd met het bruin lederen monster met veters speelden. Als de potigste van het De vuurtoren op het uiterste puntje van het eiland. elftal zijn eerste vrije trap in de buurt van je doel nam, vormde je nog een muurtje. Maar bij de tweede, derde en de vierde liet je dat wel uitje hoofd. "Kiepertje" riep je en je maakte dat je uit de buurt kwam. Het 'kiepertje' trouwens ook. Het voetbalveld ligt nog altijd op dezèlfde plek. Achter het dorp, vlak bij de nieuwbouw. Je loopt er langs als je het dijkje helemaal afloopt. Van de Rozewerf, via "Het IJzeren Paard" terug naar de Kerkbuurt en de haven. Een schitterende wandeling. Tussen de basaltblokken gorgelt in een lome deinig het water en groeien wilgeroosjes, gele en blauwe lis, kamille en wingerd. Het krioelt er van de reigers die opwieken als de wandelaar langs komt. Hier en daar ook een aalscholver. De oostelijke route is het mooist. Zeker als de zon net opkomt en een briesje uit het noorden de lucht schoonveegt. Terug in de havén is het nog stil. Ondanks de zon zijn alle terasjes leeg. Maar ten eerste is het tien uur 's ochtends en ten tweede begint het echte seizoen pas half juni. Pogingen om de toeristen ook in de winter naar het eiland te lokken, zijn er nooit ondernomen. Niet nodig. Markers zijn onderhand ook slim geworden. Over hun rijkdom doen sterke verhalen de ronde. Toen er voor de bouw van de gereformeerde kerk een lening werd uitgeschreven van zeshonderdduizend gulden was deze binnen een week volgetekend. Met die van vierhonderdduizend gulden voor de pastorie gebeurde hetzelfde. Maar waarmee de tweeduizend inwoners dat vermogen dan hebben verdiend, blijft duister. "Met hard werken", zegt een man in hotel De Jong. Mooie plaatjes En met nijver sparen, mag worden aangenomen. Want een Marker geeft niet veel uit. Is hij ook nooit gewend geweest, geïsoleerd als hij altijd heeft gewoond. Nu is de dijk er; vroeger alleen de boot én - in de winter - het ijs. Marker vrouwen en mannen zwierend over het gestolde water, er bestaan mooie plaatjes van. En van het kruiend ijs aan de DE GROOTSTE SORTERING TOER-VOUW- en STA-CARAVANS VINDT U BIJ ONS o.a. LMC.MUNSTERLAND.DETHLEFFS Vouw Caravans ESTEREL Vouwwagens ANDRE JAMET Sta-Caravans: SILVERSTAR.MONTANA PRESTIGE.REGINA. Altijd vele OCCASIONS HCC. 00k voor a||e ACCESSOIRES HCC. ook voor VERHUUR HCC. ook voor alle REPARATIES HCC. voor service en vertrouwen Rijksstraatweg 179 WASSENAAR 01751-12561 Voor uw vakantievervoer voor binnen- en buitenland. Met 9-pers. luxe bussen naar uw vakantieverblijf. Wij zijn speciaal ingericht voor extra bagage te vervoeren, dat alles tegen zeer aantrekkelijke prijzen. Terugreis half tarief. Vervoer door het gehele binnen- en buitenland. Inlichtingen: Taxibedrijf H. Knegt Kastanjelaan 33, Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071 -891020 of 01718-25170 JONGERENSTICUTING LE BATEAU UNIEKE VAARVAKANTIE!! Le Bateau heeft voor een beperkte groep jongeren een vaarvakantie van een week op het luxe mo- torhotelschip de "Marianne" tegen een gereduceerde prijs namelijk OOU," 311'lfl, kunnen reserveren. De tocht gaat door Zuid-Nederland en Zee land en eindigt op donderdag met de Rotter damse havenfeesten. Informatie en reservering: per briefkaart met gegevens naar Secretariaat Stichting Le Bateau, Rietschans 21, 2352 BB Leiderdorp. U ontvangt dan een informatiepakket en een acceptgiro voor de aanbetaling. Boek nu of vraag de gratis Hotelgids aan met nog meer aantrekkelijke romer arrangementen bij uw reisbureau of DORINT Bel gratis: Dorint Nederland: 06-0221 i.l3 Maandag t/m vrijdag 9-18 u Zaterdag 9-13 u. Dorint HOTELS EN VAKANTIEPARKEN De iets betere manier om van de zomer te genieten. Dorint Hotels vindt u in fascinerende gebieden zoals de Eifel, Ardennen, Sauerland. Harz. Beierse Rhon en Zwitserse Alpen. Met volop gelegenheid voor rust en sportieve ontspanning met een gastronomisch tintje. DORINT HOTEL SPA-BAIMORAL 4-seizoenenarrangement D( ornn 4 nachten halfpension p.p. Dir. OJÜUf- (Inclusief hel ruisen van de bomen) Vraag ook naar ome speciale kinderkortingen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10