Mamsteeg autobedrijven Volkswagen Jetta: bewezen schoonheid Controle, garantie en vervanging katalysator Zuivelprijzen met een kwart gedaald Walesa wil als president democratie redden Kermisexploitanten willen koffers pakken ALPHEN A/D RIJN 01720-21521 LISSE 02521-19131 HILLEGOM 02522-29423 OEGSTGEEST 071-173414 KATWIJK 01718-15141 VOORSCHOTEN 071-769307 LEIDERDORP 071-899212 DONDERDAG 21 JUNI 1990 Van onze correspondent Siem Leeuwenkamp In opdracht van Pon's Automobiel handel B.V., importeur van de per- sonenautomerken Volks wagen-Au- di-Porsche, en Necam B.V. fabri kant en installateur van autogassys- temen, heeft TNO een Jetta op LPG getest. Het Instituut voor Wegtrans portmiddelen van TNO ging bij die test van de VW Jetta 1.8 ltr (monojet 66 kW) uit van de strengste norm die nu in Nederland geldt: de Ameri kaanse emissietest USFTP'83. De auto werd aan deze test onder worpen op de werking met benzine in de originele uitvoering, dus zon der LPG-installatie en met het nieu we Necam microprocessor gestuur de autogassysteem. Zowel op benzi ne als gas werd ruimschoots vol daan aan de gestelde emissie-eisen. Vergeleken met het rijden op benzi ne bleek de Jetta-motor op gas 57 procent minder onverbrande kool waterstoffen uit te stoten. Aan kool monoxide liefst 81 procent, stikstof oxide 19 procent en kooldioxide 20 procent minder uitstoot dan op ben- zinebedrijf. We mogen dus wel spreken van bewezen schoonheid, want het TNO geeft niet zomaar een testrap port af. Het Necam-systeem is een uitermate nauwkeurig werkende elektronische fijnregeling van de lucht/brandstofverhouding. Het is daardoor bij uitstek geschikt voor een moderne injectiemotor met ge regelde driewegkatalysator. In combinatie met de lambdasonde in de uitlaat werkt het LPG-systeem ook uitstekend bij een constante mengverhouding (lambda=l). Die verhouding van brandstof en lucht is nodig om de hoge omzettings graad te bereiken waarbij de 'kat' schadelijke gassen omzet in on schadelijke. Volkswagen biedt een combina tie aan die standaard 28.395,- incl. btw kost; voor de Necam installatie moet normaliter 2390,- ex. btw ex tra betaald worden. In deze Jetta Pacific ('een volwaardig cruise schip op vier wielen') zit een spe ciaal ontwikkelde 73 ltr TWINtank van 960,- ex. btw. Voor de super- schone auto moet in totaal dus ƒ32.364,75 incl. btw betaald wor den. Het 'schip van de weg' is rijkelijk voorzien van extra's waarvoor niet het volle pond betaald hoeft te wor-, den. Zo zijn onder meer aanwezig een toerenteller, een fraai sportstuur (mooi claxongeluid!), brede 185/60 banden, twee van bin nenuit verstelbare spiegels, een in hoogte en zithoek verstelbare be stuurdersstoel, getint glas, metallic lak en een centrale vergrendeling. Dat maakt er een echt complete au to van, die niet overdadig aandoet. Gedegen indruk De rijtest met de gasgestookte VW laat een gedegen indruk na. Hij gaat heel vlot van start, het enige dat je dan hoort is een wat hol blikkerig geluid, van de in werking tredende LPG-installatie. Daarna merkje aan niets dat de 70 pk's worden verwe zenlijkt door vloeibaar gemaakt pe- troleumgas. Het gaat zelfs iets feller zo lijkt het wel. Menigmaal geven de banden een accelleratie-gilletje af, hoewel er toch op de gangbare ma nier vanuit stilstand wordt wegge reden. Wie mocht denken dat een extra brandstoftank, in deze Jetta zelfs een duo-vat, een enorme aanslag op de bagageruimte betekent zal ver rast zijn bij het openen van de ach terklep. Netjes weggewerkt onder De VW Jetta kwam glansrijk uit het emissie-onderzoek dat TNO verrichtte. Daarbij werd de de strengste norm in Nederland gehanteerd. (foto gpd> de hoedenplank staan de cilinder vormige tanks op elkaar, verzorgd bekleed met dezelfde slijtvaste mat die op de bodem van de kofferruim te ligt. Normaal gaat er 660 ltr in de bak, daar hoeft slechts 15 procent op ingeleverd te worden. 'En route' gedraagt de iets zwaar dere Jetta zich enigszins anders. Het hogere totaalgewicht laat hem op de bochtige trajecten iets meer slagzij maken en je moet wat meer (niet bekrachtigd) stuurwerk ver richten. Maar voor het overige: een prima investering voor de kilome tervreters die met het milieu begaan zijn. Als je het een beetje kalm aan doet kom je met deze Jetta gemak kelijk zonder tanken van Amster dam naar Milaan. Voor de LPG komt het verbruik uit op ruim 1:12. SKODA verlaagt zijn prijzen om de concurrentieslag met de Favorit te winnen. De nieuwste Tsjechische modellen, gelanceerd op de RAI '88, zijn nu 900 goedkoper. Daarmee is het 5-deurs model met 1.3 ltr motor goedkoper dan de vergelijkbare Russische Lada, maar iets duurder dan de Poolse FSO. Skoda wil dit jaar 3000 auto's verkopen, uitgaande van 480.000 verkochte auto's dit jaar, een marktaandeel van 0.62 procent wordt bereikt. MERCEDES levert met uitzonde ring van de goedkoopste 190 en de 190 D modellen, voortaan standaard ABS op alle personenauto's. De vei- Daarmee is men de grootste concur rent BMW een slag voor en kan er zo vanaf 61 mille al een Mercedes 190 E met ABS worden geleverd. Onge twijfeld zal menig merk het goede voorbeeld volgen. Nu de katalysator al enige tijd is in geburgerd komt de tijd van contro le, vervanging en garantie. Mits er normaal met een auto wordt omge gaan gaat dit uitlaatgas reinigende apparaat vele jaren mee. De Eu ropese Gemeenschap zal vermoede lijk het unanieme voorstel van de lidstaten overnemen om een fa brieksgarantie van 5 jaar of 80.000 kilometer wettelijk vast te stellen. In die periode is het wel nuttig om de katalysator regelmatig te (laten) controleren. Veelal is de APK daar bij het vast terugkerende moment waarop dat geschiedt. Maar er kan in die tussenliggende periode van alles mis gaan, waardoor de kata lysator niet meer werkt. Het gevolg kan zelfs zijn dat u nog meer milieu vervuilend rondrijdt, dan zonder katalysator. Zorg in ieder geval dat de motor niet langdurig vol vermogen hoeft te leveren. In Duitsland is al geble ken dat het steeds op topsnelheid rijden, 'kat-schade' oplevert. Nu de vakanties aanbreken wordt er veel met caravans gereden. Bij lange bergklimmen in de tweede versnel ling, met veel vermogen, maar met weinig snelheid en dus zonder koel- wind, wordt niet alleen de automo tor maar ook de katalysator te heet. De eenvoudigste methode voor controle van de katalysator is, het afgekoelde stalen omhulsel wat heen en weer te schudden. Ram melt er dan wat van binnen dan is hij vrijwel zeker stuk. Het zeer Fijnmazige en dunne keramische fil ter, met een werkzame oppervlakte van ruim 150 m2, kan door een forse klap tegen de mantel breken. Mon tage van een nieuwe katalysator is dan noodzakelijk. Te veel olieverbruik, een liter op 1.000 kilometer, kan de katalysator ook beschadigen. Het aanwezige fosfor en eventuele andere dopes in de olie kunnen schade veroorzaken. In Duitsland bestaat al een speciale 'kat-vriendelijke' olie. Ook het onre gelmatig lopen van de motor kan fu nest zijn. Eert cylinder die slecht meedraait, geeft een onverbrand mengsel. Dat wordt in de katalysa tor naverbrand onder te hoge tem peraturen, waardoor de zaak kan verbranden. Voor doe-het-zelvers en de gara ges is het daarom extra opletten met de ontstekingstestbank. Als er te lang wordt getest komt er ook te veel onverbrand mengsel in de ka talysator. De '3-weg-kat' kan gekoppeld zijn aan een lambda sonde, een meetap paraat dat ook gecontroleerd moet worden. Zo kan de sensor van de sonde die de buitenlucht meet, niet werken als het gaatje met blubber of tectyl is afgedicht. De sonde, eveneens van kwetsbaar keramiek, is breekbaar. Kijk dus naar uitwen dige beschadiging en controleer de elektrische aansluiting. Mensen die een nieuwe auto met katalysator kopen, genieten nog steeds een financieel voordeel. De overheid subsidieert dit 'schone' rij den. Enkele jaren na het introduce ren van de katalysator in Nederland rijdt ongeveer 1:4 auto's 'schoon' rond. En het wordt al nauwelijks meer geaccepteerd als een merk niet alle danwel de meeste model len als 'kat-auto' kan leveren. Auto's die niet meer zo jong zijn hebben een klein probleem omdat de moto ren meestal voorzien zijn van een gewone carburateur, waarvoor dan de ongeregelde katalysator als ver vangingsmontage in aanmerking komt. Die heeft een aanmerkelijk minder reinigende werking dan de geregelde 3-weg katalysator, die te genwoordig standaard op vrijwel al le nieuwe auto's zit. De ongeregelde kat 'schoont' de schadelijke stoffen tot 50 procent. Officieel valt men dan in de categorie 'beperkt arm aan schadelijke stoffen A'. Doe-het-zelvers kunnen de inbouw van een katalysator beter niet ter hand nemen. Het apparaat is im mers geen onderdeel dat je net als een uitlaat zo kunt vervangen. Om de katalysator na montage op zijn goede werking te controleren, kan het noodzakelijk zijn om meer dan twintig punten na te lopen. Wie zich niet aan die voorschriften houdt loopt de kans dat de automotor nog meer gaat vervuilen dan voorheen zonder katalysator het geval was. Daarnaast kan er schade aan de motor worden toegebracht, bestaat de kans op een onregelmatige mo torloop of een verhoogd benzine verbruik. Van belang is wel dat voor de inbouw de tank met loodhou dende bezine wordt leeggereden. Na minimaal twee tanken met lood vrije benzine te hebben verbruikt kan de katalysator door een garage worden gemonteerd. Loodhoudende benzine tanken is fataal voor een katalysator. Of dat ooit getankt is, raadzaam om te we ten bij aanschaf van een occassion, kan de garage meten met Plumbtes- mo. Het niet loodvrij tanken be schadigd ook de lambda sonde. Daardoor raakt de motor ontregeld, waardoor er een te rijke of te arme afstelling van het mengsel ontstaat. RIJSWIJK (GPD) - De prijzen op de internationale zuivelmarkt zijn de afgelopen maanden met 25 pro cent gedaald. Dat komjidoor de ont wikkelingen in Oost-Eüropa, het te ruglopen van de vraag en een voort gaande daling van de botercon- sumptie in vrijwel alle westelijke landen. In de EG wordt verwacht dat er aan het eind van dit jaar weer een boterberg van 275.000 ton en een poederberg van 200.000 ton zal zijn ontstaan. De voorzitter van het Produktschap voor Zuivel, Harm Schelhaas, zei dat gisteren tijdens de openbare vèrgadering van het schap. Illustratief voor Oost-Europea noemde Schelhaas de ontwikkelin gen in Polen. Net als in de meeste Oostbloklanden is de melkproduk- tie er gestegen en de consumptie ge daald. De prijzen van melk en melk- produkten zijn er dertien tot veer tien keer zo hoog als in 1988. Polen werd dientengevolge exporteur van zuivelprodukten en hanteert zeer lage prijzen op de internationale markt. In Nederland liep de uitvoer van zuivel naar derde landen het eerste kwartaal belangrijk terug. Aan bo ter werd maar liefst 63 procent min der buiten de EG gebracht, aan vol poeder 18 procent en aan condens 16 procent. Alleen de uitvoer van kaas steeg met 1,6 procent. Schelhaas is van oordeel dat de EG zich vorig jaar met de hoge prij zen min of meer buitenspel heeft ge zet. Bovendien is de melkproduktie in Japan, Indonesië, Zuid-Korea, Venezuela, India en sommige Zuidamerikaanse landen gestegen en zijn Uruguay, Costa Rica, Zimba bwe en Kenia weer zuivel gaan ex porteren. De produktie van melk in de wereld zal dit jaar met 1,5 pro cent stijgen en de vraag naar zuivel zal stagneren of dalen. Boter begint een probleem te worden, zei Schelhaas. Van de melk in de wereld wordt nog steeds 37 procent gebruikt voor het maken van boter, maar in bijna alle weste lijke landen daalt de consumptie - in de EG zelfs met 6 procent. In Fin land is het niet anders (-25 procent) en ook de Verenigde Staten laten een daling zien. Er wordt nu actie ondernomen om in 1993 het ver bruik weer op het niveau van 1989 te hebben. Boter is duur,, is slecht te smeren, de verkoopmethode is traditioneel en het aanbod vertoont weinig vari atie, aldus Schelhaas. Bovendien lijdt het produkt onder de anti- melkvetcampagne. Daar komt bij dat de produktie van boter stijgt, omdat men toch ergens met hel melkvet heen moet. Zwarte melk Bij het Produktschap voor Zuivel hebben zich geen overigens buiten landse melkhandelaren laten regi streren. Dat blijkt uit de lijst met goedgekeurde kopers van melk die gisteren bekend is geworden. De Algemene Inspectie Dienst (AID) heeft daarmee de mogelijkheid ge kregen veehouders aan te pakken die aan niet-geregistreerde kopers melk leveren. Minister Braks (land bouw) hoopt op deze manier een einde te kunnen maken aan het ont duiken van de superheffing op melk. Op de lijst staan zeventig 'bedrij ven die officieel als koper van melk zijn goedgekeurd. Dat zijn grote zui velbedrijven. Melkopkopers als de Melkmakelaar, Agro-Impex en Agriana NV - die vaak in verband worden gebracht met zwarte of grij ze melk - komen op de lijst niet De afgelopen maanden is tot vier maal toe de beschikking superhef fing aangepast in pogingen het zwarte en het grijze melkcircuit in te dammen. Opvallend is het dat er thans onderscheid wordt gemaakt tussen 'zwarte' en 'grijze' melk. 'Zwarte' melk is de melk die wordt geproduceerd boven het aan de melkveehouder toegestane quo tum. Om de superheffing van drie kwartjes per liter melk te omzeilen, wordt deze melk aan opkopers ver kocht en buiten de boeken gehou den. De aanpassingen van de regelge ving zijn echter met name ingege ven door het grijze melkcircuit. Het gaat hier om melkhandel door bui tenlandse (tussen)handelaren, die Nederlandse melk opkopen en aan bieden aan buitenlandse coöpera ties. Daarmee werd de Nederlandse quotering omzeild. Braks vond dat in strijd met het beleid van de Eu ropese Gemeenschap en kwam met een nieuwe beschikking, waarin sprake was van een registratie van de kopers. De AID heeft nu de mogelijkheid om controle uit te oefenen, omdat niet-geregistreerde kopers geen melk mogen ontvangen en omdat boeren niet mogen leveren aan ko pers die niet zijn geregistreerd. Zo moeten kopers de AID inzage geven in de boekhouding en kan een bankgarantie worden gevraagd voor af te dragen superheffing. Problemen in Rotterdam onopgelost TOKYO (AP) - Zestien bemanningsleden zijn giste ren gewond geraakt en twee opvarenden worden ver mist als gevolg van twee explosies en een brand op het Amerikaanse vliegdekschip Midway. De Midway be vond zich op het moment van hPt ongeval op ongeveer 200 kilometer ten zuidoosten van een legerbasis in Yo- kosuka, niet ver van Tokyo. Het duurde vier uur voordat de brand werd bedwon gen. De autoriteiten van de havenstad Yokosuka, de thuisbasis van de Midway, weigerden het schip toe te laten tot de haven zolang de oorzaak van de brand niet was vastgesteld. Over de oorzaak was nog niets be kend. De explosies vonden plaats in een ruimte waar machines staan die gebruikt worden voor het lanceren van de vliegtuigen vanaf het schip. Japanse media meldden dat er bezorgdheid bestaat over de mogelijke aanwezigheid van kernwapens op het schip. De 51.000 ton metende Midway heeft 4.500 koppen aan boord. (fotoAP) ROTTERDAM (GPD) - Als de stichting 1990 aanstaande maandag geen plan op tafel kan leggen waar in de kermisexploitanten van Rivoli zich kunnen vinden, dan betekent dat direct het eind van het noodlij dende evenement op de Müllerpier. Verschillende uitbaters van Rivo- li-attracties, waaronder de West- duitse eigenaar van het reuzenrad, zijn inmiddels zo teleurgesteld in de houding van de Rotterdamse ge meente en de stichting Rotterdam 1990 dat ze nu al hun koffers willen pakken. Ze wensen hun verliezen niet verder te laten oplopen en zul len naar de rechter lopen in een po ging schadeloos te worden gesteld, als er geen vergelijk komt met Rot terdam 1990. De stichting Rotterdam 1990, die Rivoli naar de Müllerpier haalde, wil uiterlijk volgende week maan dag een oplossing bieden voor de noodlijdende kermis en tot die tijd zullen de exploitanten gewoon doordraaien. Het bestuur van de stichting vergaderde gisteravond en ontving een delegatie van de ker misexploitanten. Volgens de raads man van de exploitanten, mr. J. Mentink, heeft het stichtingsbe stuur dat wordt voorgezeten door burgemeester Peper, geen concrete plannen op tafel gelegd. De woordvoerder van de stich ting, J. Goeijenbier, wilde gister avond niet zeggen welke mogelijk heden de komende dagen door de stichting worden nagegaan om Ri voli te redden. Hij wilde slechts kwijt dat het "alleen maar om geld draait". De kermisexploitanten zijn van mening dat er onvoldoende promo tie is geweest voor Rivoli en eisen van de gemeente geld voor een bete re reclame-campagne. In de Rotter damse gemeenteraad bestaat echter niet zoveel bereidheid de porte monnee nogmaals open te trekken voor dit 1990-evenement. Men ver wacht in ieder geval initiatieven van de kermisexploitanten zelf. De raadsman van de kermisex ploitanten, Mentink, onderzoekt nu wie verantwoordelijk kan worden gesteld voor de problemen van Ri voli. Mentink: "Ik heb gisteravond geprobeerd te weten te komen hoe het contract eruit ziet dat is afgeslo ten met de organisator Janvier van de kermis, maar de uitleg loopt uit een. Janvier, de gemeente noch de stichting Rotterdam 1990 wensen de verantwoordelijkheid te nemen, terwijl de kermisexploitanten toch met grote beloften naar Rotterdam zijn gelokt. Het lijkt wel de Wereld kampioenschappen verdekt opstel len". 'We hebben iemand nodig met een bijl, besluitvaardig en direct' WARSCHAU (AP) - Lech Walesa, leider van het Poolse vakverbond Solidariteit, heeft in een interview met de krant Gazeta Wyborcza ge zegd dat hij de nieuwe president van Polen moet worden om de Pool se democratie te redden. De vak bondsleider spoorde tevens Bronis- law Geremek, fractievoorzitter van Solidariteit in het Poolse parle ment, en Adam Michnik, de hoofd redacteur van Gazeta Wybrocza, aan een eigen "centrum-lipkse" partij op te richten en zich niet lan ger te verbergen achter Solidariteit. "Ik wil geen president worden. Ik zal president moeten worden", al dus Walesa tegen Gazeta Wyborzca, de grootste krant van Polen. Hij zei te worden gedreven door zijn angst voor de vorming van een nieuw machtsmonopolie in Polen. "Ik ben dodelijk bang voor een monopolie, niet van mijn vrienden, maar van hun opvolgers, bang dat ik opnieuw in de gevangennis zal zitten en of in ieder geval mijn kinderen, omdat elk monopolie daar uiteindelijk toe leidt", zo zei de vakbondsleider. Om dit te voorkomen wil Walesa "een oorlog in de top" veroorzaken. "Het is een oorlog die ik wil winnen", zei hij resoluut. Tussen Walesa en de Poolse rege ring onder premier Tadeusz Mazo- wiecki is een hevige politieke strijd uitgebroken. Walesa wordt daarbij gesteund door de onlangs opgerich te Centrum Alliantie. Dinsdag voer de hij tevens besprekingen met ver tegenwoordigers van de Boerenpar tij, wier steun hem zeer welkom zou zijn. Mazowiecki en zijn aanhang zijn druk doende een tegenbeweging te uit de zogeheten Burgerco- mite's, de politieke vleugel van Soli dariteit. Deze groep is voorstander van stabiliteit en eenheid in Polen om de economie drastisch te kun nen hervormen en het Westen te verlokken tot meer investeringen. Walesa zei zich als president niet te zullen keren tegen premier Mazo wiecki, maar wel decreten te willen uitvaardigen "om de problemen van ons land op te lossen". "We heb ben een president nodig met een bijl: besluitvaardig, scherp, direct", aldus Walesa. Gevraagd of hij hier bij wellicht aan zichzelf dacht, ant woordde Walesa: "Tot op zekere hoogte wel, ja. De situatie vraagt om zo'n persoonlijkheid: snel, gevoelig, snuffelend en blokkerend, maar niet tegen de democratie en de rege ring". Als president wil Walesa het recht hebben presidentiele decre ten uit te vaardigen die van kracht moeten blijven totdat het parle ment zich over een kwestie heeft uitgesproken. Hij wil hiermee naar eigen zeggen vooral voorkomen dat leden van de oude machtselite zich verrijken door voormalig staatsei gendom op hun eigen naam te laten zetten. Officieel loopt de ambtstermijn van de zittende president Wojciech Jaruzelski in 1995 af en staan nieu we parlementsverkiezingen pas voor 1993 op het programma. In Po len bestaat echter de algemene ver wachting dat zowel de presidents als de parlementsverkiezingen ui terlijk volgend voorjaar zullen plaatshebben. Walesa gebruikte het interview met Gazeta Wyborcza duidelijk om de verdeeldheid binnen Solidariteit naar buiten te brengen. Hij zei dat de meningsverschillen binnen de vakbond niet met de mantel der lief de moeten worden bedekt, zoals dat vroeger binnen de communistische partij gebeurde. "Laten wij onszelf nader bepalen, evenals de leuzen onder welke wij bijeenkomen", al dus Walesa. Volgens Walesa geloven zijn voormalige naaste medewerkers Geremek, die nu de fractie van Soli dariteit in de Sjem, het Poolse parle ment aanvoert, en Michnik, de hoofdredacteur van Gazeta Wybor cza, dat "economische kwesties het belangrijkst zijn en wij tezamen door deze Poolse armoede moeten gaan". "Wij gaan samen", zo luidde Walesa's reactie hierop, "maar Ge remek zou als professor verder moeten gaan, Walesa als een electri- cien, en Adam (Michnik) als hoofd redacteur...Iedereen zou achter zijn eigen banier moeten lopen".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9