Door boeren en vissers belazerd Politieke thriller: valt Canada uiteen? Negen kerken in Leidse binnenstad houden open huis De vertroebelde relatie tussen Gerrit Braks en zijn achterban I REPORTAGEi DONDERDAG 21 JUNI 199i GEESTELIJK LEVEN DEN HAAG 'Voorwaarts kameraden, we moeten te rug'. Een titel van een Duitse oorlogsroman van lang geleden, die zou kun nen slaan op het landbouw beleid van minister Gerrit Braks van de laatste jaren: Inkrimpen van de melk- produktie, graanproduktie en visserij om te zorgen voor een gezonde agrari sche sector waarmee Ne derland de volgende eeuw kan binnen stappen. Daar toe werden de afgelopen jaren in de EG genomen besluiten in Den Haag om gezet in moeizame en inge wikkelde regels. Boeren en vissers werden gedwongen die tot op de letter na te le ven. Het ministerie treedt op als het cen trale landbouw- en visserijbedrijf Nederland. Met Braks al tien jaar aan het hoofd. Boer met Europees gezag. Maar in eigen land taant dat: vissers en boeren zeggen na veel uit leg 'ja' en 'amen' maar denken tege lijkertijd: 'Barst maar, we gaan onze eigen weg. Braks, wij willen brood op de plank'. De vissers vormen een aparte groep. De Nederlandse vloot is te groot en te modern. Die is in staat hele oceanen leeg te zuigen met alle gevolgen van dien. Ook voor hen kwamen er regels: een vanuit Brus sel opgelegde quotering en sane ring van de vloot. Nederland telt 600 moderne vissersschepen die als stofzuigers tekeer gaan. Met tiental len regels werden de visnetten dichtgeknoopt. Braks was steeds de man die vanuit Brussel de bedrjfstak de on aangename boodschap moest be zorgen. Met de van hem bekende voortvarendheid toog hij met zijn medewerkers op het ministerie aan de slag om de Brusselse opdracht in voor Nederland geldende regels om te zetten. Daarvoor voerde hij met iedereen overleg. Hij onderhandel de en kwam tot overeenstemming. Controle op naleving van de regels kwam in handen van een eigen con trolerende dienst: de Algemene In spectie Dienst, in nauwe samenwer- king met Justitie. Rolletjes Tot zover liep alles voor Braks op rolletjes. Hij, zijn ambtenaren en de Kamer gingen er van uit dat de za ken goed waren geregeld met de lei ders van de vissers. De ervaring had geleerd dat je blind kon varen op wat die leiders namens hun achter bannen afspraken. Maar dat pakte anders uit. Zoals de vissers al tien tallen jaren mazen vonden in de Brusselse en vaderlandse regelge ving om de vloot drastisch uit te breiden en te moderniseren, von den ze ook nu tientallen mazen in de regelgeving. Braks kwam met aanscherping van de regels. En nog eens. En nog eens. Totdat bleek dat die vissers vrijwel alle regels aan de laars lap ten. Uit een onderzoek van een com missie uit de Tweede Kamer (onder aanvoering van de CDA'er Huib Eversdijk) bleek bovendien dat het ministerie ook niet alle regels had gecontroleerd en nageleefd. Braks beloofde beterschap. Tegelijkertijd verklaarde hij de oorlog aan de vis- En de afgelopen maanden leek het alsof de vissers het hoofd had den gebogen voor het justitieel en controlerend geweld. Tot bekend werd dat Braks' eigen controle dienst, de AID, kennelijk had ge sjoemeld met die controles. Al thans: er was gecontroleerd, maar niet alle misstappen van de vissers waren aan Braks en Justitie doorge geven. Braks kwam zelf tot de con clusie dat de Nederlandse vloot zo'n 50 procent meer vis aan wal had ge bracht dan was toegestaan. Als blijkt dat ambtenaren van het ministerie van landbouw boter op hun hoofd hebben, dan zullen de eerst-verantwoordelijken daarvoor, door Braks of zijn opvolger waar schijnlijk gedwongen worden op te stappen. De oorspronkelijke direc teur van de AID is geen directeur meer. Zijn plaats is enkele maanden geleden ingenomen door mevrouw Kostwinder. Maar mogelijk zullen ook secretaris-generaal Joustra, die regelmatig met de top van de AID overleg voert, en directeur-generaal Van der Lely, die voor vrijwel al het reilen en zeilen van het departe ment verantwoordelijk is, slachtof fer (worden. Veel fracties in de Kamer menen dat een eventuele opvolger van Braks ook niet in staat zal zijn op al le vissersschepen een AID-ambte- naar te laten meevaren en achter ie dere koe of varken een boekhouder te plaatsen die bijhoudt hoeveel mest het dier produceert en voor al le overtredingen een bekeuring schrijft. De PvdA is voorlopig tevreden met de handelwijze van Braks die, nadat vanuit deze fractie op nadere controle-maatregelen op de visserij is aangedrongen, heeft toegezegd die voorstellen te zullen uitvoeren. De PvdA wijst er op, dat Nederland wat betreft de controle op de vissers voorop loopt in geheel Europa. "Als we kijken hoe de controle in Frank rijk verloopt, hebben we geen enkel belang bij het verdwijnen van Braks". Aanfluiting De WD'er Blauw zegt het ver schrikkelijk te vinden dat nu pas blijkt dat de vangstquota in 1968 met 60 procent op verschillende vis soorten zijn overschreden. "Dit is de grootst mogelijke aanfluiting van de deskundigheid van het amb telijk apparaat op het ministerie. De beschuldigingen van enkele AID- ambtenaren aan het adres van de ambtelijke top wordt nu op waar heid getoetst door de rijksrecher che. Misschien blijkt wel dat die mensen bij hun vertrek uit de amb telijke dienst te weinig onderschei dingen hebben gekregen". D66 heeft al de suggestie geopperd de AID onder te brengen bij Justi tie. Van Zijl (PvdA) zal wel voorstel len het functioneren van het minis terie en de ambtelijke diensten ten opzichte van elkaar en naar de mi nister toe te laten onderzoeken door een onafhankelijk bureau van bui ten de Rijksoverheid. De WD vindt dat de ambtelijke diensten be hoorlijk moeten worden gereorga niseerd. "Als uit onderzoeken blijkt dat bij voorbeeld de directie visserij op het ministerie niet wist van het niet naleven van de regels, dan deu gen die ambtenaren niet voor hun werk", aldus Blauw. In februari dit jaar al had CDA- parlementariër Eversdijk gewaar schuwd. Volgens hem brachten de vissers 30 tot 60 procent meer vis aan wal in de vorm van zwarte vis, illegale vis, grijze vis. Hij werd toen min of meer uitgelachen door bijna 149 Kamerleden, maar bleek ach teraf goed geïnformeerd. Nota bene door enkele voormannen uit de vis serijwereld zelf. Rotzooi Intussen kondigde de Algemene Rekenkamer een paar maanden ge leden een onderzoek aan naar de na leving van mestregels. Ook zij zou den gerotzooid hebben met de cij fers over hun mestproduktie. Ook hier zou de AID steken hebben la ten vallen. Dat zou betekenen dat de boeren te weinig hebben betaald aan mestheffing. Geld dat nodig is om onder andere mestverwerkings fabrieken te bouwen. Onder de vee boeren rommelt het nu ook. Zij be raden zich op acties omdat ze vin den dat de mestregels die nog zullen worden aangescherpt, niet meer zijn na te leven en hun bedrijfsvoe ring in de knel komt. Boeren en vissers beschouwen Braks nog als hun minister. Als een minister die zijn zaakjes als geen an der kent. Die boeren en vissers, die de kluit hebben belazerd - de goed- willenden zullen altijd onder de kwaad willenden moeten lijden - be seffen terdege dat, als het vaandel van Braks wordt gestreken, zowel kabinet als parlement danig zullen gaan huishouden in de sectoren landbouw en visserij. Een eventuele opvolger van Braks zal alleen maar tot taak krij gen koste wat kost het gedonder binnen alle sectoren van Landbouw en Visserij met wortel en tak uit te roeien. Dan zullen bijvoorbeeld ka binet en parlement de schepen van vissers die doorgaan met het aan de laars lappen van de regels aan de ketting leggen en moeten boeren die het niet zo nauw nemen met de mestregels hun koeien en varkens linea recta naar het slachthuis bren gen op een datum die jaren eerder zal liggen dan 1995. Uiteindelijk zal dan blijken dat boeren en vissers niet Braks en zijn ambtenaren te pakken hebben ge had, maar zichzelf. Ruim honderd boze akkerbou wers uit Groningen en Drenthe hebben gistermiddag met hun tractoren gedurende enige uren verhinderd dat landbouwminis- ter Braks een receptie verliet van het Instituut voor Bodem- vruchtbaarheid (IB) in Haren. Een agent van de geheel verraste politie loste een waarschuwing- schot toen hij zich in het nauw gebracht voelde door de actie voerders. De boeren hadden de bewinds man in een proefboerderij van het IB omsingeld. Volgens woordvoerder C. Graavendaal van het ministerie van Land bouw ging het om een gijzeling. De boeren noemen dit 'onzin'. Na aanvankelijk weigering kwam Braks naar buiten wara hij werd toegesproken door actielei der Willem Schaap. Met hun actie protesteerden de boeren tegen het feit dat er geen haast wordt gemaakt met de uit voering van het advies van de Commissie De Koning. Volgens de akkerbouwers worden de af spraken, zoals de premie voor het braakleggen van land en de medeverantwoordelijkheidshef fing, niet nagekomen. "De mi nister dacht: de boeren bewer ken hun akkers en zijn weer een seizoen rustig. We zijn zeer te leurgesteld in de politiek", aldus Schaap. Van onze correspondent Henk Dam WASHINGTON - Slechts 52 parle mentariërs in Newfoundland en een enkele parlementariër in Manitoba, een Cree indiaan, hebben het lot van Canada in handen. Van hen zal het afhangen of het land bijeen blijft, of uit elkaar valt. Van de tien provincies die Canada telt, hebben alleen Manitoba en Newfoundland nog niet het zogenaamde Meech La ke akkoord getekend. Als zij dat niet doen vóór zaterdag (23 juni), dan staat het vrijwel vast dat in ie der geval de provincie Quebec Ca nada de rug toekeert. Andere provincies zouden dan ook kunnen overwegen Canada te verlaten en bijvoorbeeld aanslui ting bij de Verenigde Staten te zoe ken. Tot vrijdagnacht twaalf uur hebben de 53 parlementariërs de tijd om dat te verhinderen. De Cree indiaan houdt tot nu toe in het par lement van Manitoba de behande ling van het akkoord op. Het parle ment van Newfoundland komt pas morgen, op het allerlaatste mo ment, bijeen om zich over het ak koord te buigen. Het is een politieke thriller, waar bij de centrale vraag is: blijft Cana da bij elkaar? Canada is sinds 123 jaar een onafhankelijke staat, maar het is al die tijd ook een staat ge weest zonder overkoepelende, ei gen identiteit. Canada bestaat uit, zoals de Britse Lord Durham al vóór de onafhankelijkheid zei: "Twee na ties die in de boezem van één staat vechten". Canada is ook, om de schrijver Hugh MacLennan te cite ren, "Twee soorten eenzaamheid, de Engelse en de Franse". Franse cultuur Die situatie is aan de Britten te dan ken. Toen zij in 1763, na een lange strijd, de Fransen versloegen en zo de kolonie Nieuw Frankrijk - een groot deel van Noord-Amerika met als kern de huidige Canadese pro vincie Quebec - veroverden, namen ze een goedbedoeld maar dubieus beslüit. Om de bevolking van de ko lonie voor zich te winnen, moedig den de Britten het behoud van de Franse taal en de Franse cultuur aan. Toen Canada ruim een eeuw later onafhankelijk werd, was die Franse cultuur dan ook net zo hecht veran kerd als de Engelse. Maar in het overwegend Engels-talige Canada werd de Franstalige minderheid fors gediscrimineerd. Dat leidde tot een niet minder forse rancune. Het is niet voor niets dat de auto's in Quebec ook nu nog nummerplaten hebben waarop staat: "Je me sou- viens" - ik herinner me. Het ressentiment van de Fransta lige minderheid van Canada, vooral wonend in Quebec, uitte zich in de vroege jaren '60 in politieke eisen. Actief werd meer autonomie voor de provincie nagejaagd, en toen dat niet snel genoeg gebeurde, werd die wens met geweld onderstreept. In het midden van de jaren '60 begon nen terroristen van het 'Front voor de bevrijding van Quebec' met het plaatsen van bommen in de dure Engelstalige wijken van Montreal. Het geweld leidde in 1970 tot een hoogtepunt toen een minister van Quebec werd ontvoerd en ver moord, en een Britse diplomaat werd gekidnapt. Dat bracht de toenmalige premier Trudeau er toe, de staat van beleg af te kondigen, en dat maakte al snel een eind aan de terroristische fase van de separatistische beweging. Maar een volgende fase begon toen de verkiezingen van 1976 in Quebec de naar onafhankelijkheid streven de Parti Quebecois van Rene Leves- que aan de macht bracht. Vrees voor afscheiding bracht veel Engelstalige zakenlieden er toe uit Quebec te vertrekken. Precies dat haalde de mat onder de Parti Quebecois vandaan. Want de toch al niet sterke economie van Quebec leed een gevoelige klap door het vertrek van zoveel door Engelstali gen geleide bedrijven. Toen de be volking dan ook in 1980 mochten kiezen of ze al dan niet in Canada wilden blijven, koos 58 procent voor handhaving van de status quo. Het werd toen even rustig, want de Quebecois hadden wel wat an ders te doen dan dromen over een onafhankelijke staat. Er moest geld worden verdiend, en dat gebeurde ook. De exploitatie van natuurlijke hulpbronnen als hout en water kracht leidde het herstel jn, maar Premier Mulroney. (foto gpd) ook op industrieel en dienstverle nend gebied maakte Quebec ineens grote sprongen voorwaarts. De laatste drie jaar is de economie van Quebec sterker gegroeid dan die van de rest van Canada. Geruzie Dat succes zorgde onvermijdelijk voor een herleving van de separatis tische idealen in Quebec. Die herle ving kreeg onverwacht een vrucht bare voedingsbodem in het niet af latende geruzie tussen Quebec en de andere negen provincies over de Canadese Grondwet. In 1982 werd die Grondwet - de eerste echte Ca nadese Grondwet nadat Canada al die jaren een Britse wet uit 1867 als basis voor haar constitutie had ge had - door Trudeau door het parle ment geloodst. Negen provincies ratificeerden de Grondwet, maar Quebec deed niet mee omdat die provincie vond dat de nieuwe wet te weinig macht aan de provincies gaf. Quebec eiste onder meer het vetorecht over fede rale besluiten en grotere zeggen schap. Ook werd geeist dat Quebec als een "aparte samenleving" zou worden erkend. Trudeau voelde niets voor decen tralisatie van de macht, en liet het probleem over aan zijn opvolger, Mulroney. In 1987 riep deze de pre miers van de tien provincies op naar een buitenverblijf nabij Meech La ke, bij Ottawa, te komen, om over de impasse te praten. Wat uiteinde lijk uit de bus kwam, was het Meech Lake akkoord, waarbij Quebec in grote lijnen zijn zin kreeg. Quebec werd onder meer, als brandpunt van de Franse taal en cultuur in Ca nada, duidelijk als een aparte sa menleving binnen het land erkend. Boulangerie Drie provincies wilden het akkoord aanvankelijk niet tekenen, New Brunswick, Newfoundland en Ma nitoba. Nu was dat niet zo erg, om dat destijds, in 1987, was afgespro ken dat het verdrag pas op 23 juni 1990 door alle provincies zou moe ten zijn geratificeerd, en dat het daarna pas kracht van wet zou krij gen. Zo was er tijd eventuele twijfe laars over de streep te helpen. Maar Quebec zelf maakte het die twijfelaars er niet makkelijker op. Want eind 1988 nam de provincie een wet aan waarbij de Engelse taal op reclameborden, uithangborden en dergelijke werd verboden. Dat betekende, dat je als bakker niet meer 'bakery' op je winkel mocht zetten. Dat moest 'boulangerie' zijn. De wet leidde een nieuwe periode van Frans-Engelse botsingen in. Engelse activisten in de staat Onta rio trapten op de vlag van Quebec. Hockey fans in Rock Forest, Que bec, verbrandden de Canadese vlag. Studenten in Laval, Quebec, gingen met elkaar op de vuist toen sommi gen van hen eisten dat er op de uni versiteit geen Engels meer zou wor den gesproken. Zo stonden de kaarten begin juni, toen Mulroney, die de 23e snel dich terbij zag komen, besloot druk op de ketel te zetten. Hij riep ander maal alle premiers van de provin cies bij elkaar. Het werd een mara thon-sessie die uiteindelijk meer dan 70 uur duurde en die ongewoon emotioneel verliep. Maar zondag ochtend 10 juni kon Mulroney dan toch zeggen, dat hij het voor elkaar had. Alle premiers hadden nu be loofd het Meech Lake akkoord te te kenen, zei hij. Canada was van de rand van de afgrond weggetrokken. O ja? Een dag later zei premier Wells van Newfoundland dat hij al leen beloofd had het aan de bevol king van zijn provincie te zullen voorleggen. Een referendum onder de 568.000 inwoners van Newfound land organiseren, daarvoor was te weinig tijd. Daarom zouden de 52 le den van het parlement de knoop mogen doorhakken. En in de staat Manitoba zorgde deze week een 41- jarige Cree indiaan, Elijah Harper, met behulp van allerlei procedure- trucs ervoor dat het parlement van deze provincie zich niet over het ak koord kon buigen. Met de veer van een adelaar in zijn hand, eiste Har per keer op keer dat het akkoord ook de aparte rechten van de oor spronkelijke bewoners van Canada, de indianen en de eskimo's, zou moeten vastleggen. Als het Meech Lake akkoord niet op zaterdag door alle tien provin cies is getekend, valt Canada dan echt uit elkaar? Daar gaat het wel op lijken. Quebec heeft duidelijk ge maakt zich dan niet aan de Canade se Grondwet gebonden te achten, en het alleen te zullen proberen. Quebec is'nu welvarend en zou heel goed op eigen benen kunnen staan: een onafhankelijk Quebec zou twee keer de omvang van Frankrijk heb ben, meer inwoners dan Denemar ken en een groter Bruto Nationaal Produkt dan Oostenrijk. Een onafhankelijk Quebec zou echter ook de doodssteek voor Ca nada zijn. De geografische ligging van de provincie zorgt er voor, dat Canada's westelijke provincies dan zouden worden afgesneden van de oostelijke. De premier van een van die provincies, Nova Scotia, zei on langs dat zijn provincie dan maar het best aansluiting bij de Verenig de Staten kan zoeken. De ironie van het probleem is groot. Want terwijl de oude moederlan den, Engeland en Frankrijk, steeds meer deel gaan uitmaken van één Europese Gemeenschap zonder grenzen, drijven hun kinderen juist verder en verder uiteen. Het is nu zo ver gekomen dat, zo blijkt uit peilin gen, het veel Canadezen buiten Quebec eigenlijk niet eens meer kan schelen of de lastige provincie zich afscheidt. Een citaat, afkom stig uit het leidende Canadese opi nieblad Maclean's: "Och, laat ze maar. Als ze vandaag niet weggaan, dan horen we morgen wel hun adieu". LEIDEN Gezien de grote belangstelling op de Kerke- pad-dagen van de NCRV, vo rig jaar, hebben negen kerken in de Leidse binnenstad be sloten om deze zomer op vijf achtereenvolgende zaterda gen hun deuren te openen voor het publiek. Onder het motto 'Langs Leidse Kerken' kunnen belèngstellen- den op zaterdag 30 juni en op de zaterdagen in juli een wandeling maken langs de kerken waarin voor een groot deel rondleidingen zijn georganiseerd, orgelconcer ten worden gegeven, tentoonstel lingen staan opgesteld of korte vesperdiensten plaatsvinden. De deelnemende kerken zijn in volgorde van de route, die is uit gezet: Waalse Kerk, Hartebrug- Radboudstichting wil 10 leerstoelen UTRECHT (ANP) - De rk Rad boudstichting hoopt binnenkort tien bijzondere leerstoelen aan openbare universiteiten bezet te hebben. "Zonder overheidssteun zijn wij er in geslaagd in ruim tien jaar tijds als het ware een bijzon dere faculteit in te richten en te bemensen", zegt voorzitter dr. I.W. van Spiegel met gepaste trots. In het komende studiejaar hoopt de Radboudstichting leer stoelen te openen aan de universi teiten van Twente en Groningen en de vacante leerstoel in Utrecht opnieuw in gebruik te nemen. Daarmee heeft de stichting, die in 1978 in Delft de eerste leerstoel vestigde, het doel bereikt dat zij zich halverwege de jaren zeventig had gesteld. Radboud ontwaakte toen uit "een enigszins slapende periode". kerk, Kapel van het Elisabeth- gasthuishof, Marekerk, Gerefor meerde Kerk (vrijgemaakt) He rengracht, Hooglandse Kerk, Lo- dewijkskerk, Lokhorstkerk en de Pieterskerk. Via 'Langs Leidse Kerken' wil len de initiatiefnemers meer men sen laten genieten van het cul tuurbezit van de Leidse binnen stad dan alleen de (kleiner wor dende groep) kerkgangers. "In de zomermaanden zitten er bij ons 's zondags hooguit 25 mensen in de kerk", illustreert Pauline van Schieveen van de Waalse Kerk. De organisatoren hopen dat 'Langs Leidse Kerken' een jaar lijkse happening kan worden. Een duidelijke voorstelling van de bezoekersaantallen heeft men niet. Op de twintigduizend bezoe kers die vorig jaar op één Kerke- pad-dag de Leidse kerken op zochten, wordt niet gerekend, maar 'tientallen' zijn te weinig om alle vrijwilligers aan het werk te houden. De kerken zullen geopend zijn van elf tot vijf uur. Bij het VVV- kantoor is een gratis folder met de route en een korte historische be schrijving van de kerken te krij gen. Vrijgemaakte synode wil nu duidelijkheid LEEUWARDEN (GPD) - De sy node van de Gereformeerde Ker ken (vrijgemaakt) wil van de Christelijke Gereformeerde Ker ken een nadere verklaring en nauwkeurige omschrijving van de ernstige verschillen die een be lemmering zouden zijn voor ker kelijke eenheid. Bovendien moet nu maar eens de balans worden opgemaakt van wat beide kerkge meenschappen verenigt en scheidt. Dat zijn twee van de opdrach ten die de synode gisteren meegaf aan een nog in te stellen deputaat- schap (adviescollege) dat de ge sprekken met de christelijke ge reformeerden moet voortzetten. Tegelijk sprak de synode teleur stelling uit over de weinig toe schietelijke houding die de chris telijke gereformeerde synode vo rig jaar innam ten aanzien van het groeiproces naar eenheid. De synode had gisteren nog twee dagdelen nodig om de be sluitvorming over dit agendapunt af te ronden, nadat dinsdagavond al een eerste discussieronde had plaatsgevonden. Het unaniem aangenomen besluit kreeg uitein delijk een wat mildere toon dan het bestuur in eerste aanleg had voorgesteld. Zo werd niet de te leurstelling voorop gezet, maar de dankbaarheid voor de breuk van de Christelijke Gereformeerde Kerken met de Gereformeerde Oecumenische Raad. De vrjjge- maakten vatten deze breuk op als een bewijs van belijdenistrouw. Het lidmaatschap van de GOR werd al in 1969 door een vrijge maakte synode een 'struikelblok voor de vereniging' genoemd. Nieuw tijdschrift optimistisch over 'groene gelovigen' LEIDSCHENDAM (ANP) - "Groene gelovigen zijn niet lan ger buitenbeentjes en hier en ginds verdwijnen de plastic be kertjes uit de kerk en komt het zelfs tot een autoloze zondag". Eindredacteur Evert van der Poll is zeker niet pessimistisch bij de verschijning van het eerste num mer van Kerk en Milieu. Het driemaandelijks blad, een uitgave van de werkgroep Kerk en Milieu van de Raad van Ker ken, past volgens Van der Poll ge heel in het groeiende milieube wustzijn in brede kerkelijke kring. 'Dat is "een opmerkelijke en positieve ontwikkeling die best eens genoemd mag worden naast alle deprimerende zaken die kerken en christelijke groe pen beroeren". Veel christenen zijn op dit spoor gezet door het conciliair proces voor gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping, al dus Van der Poll. Kerkleden die bezwaren hebben tegen dit ker- kèlijk bezinningsproces, zoals baptisten, christelijk-gerefor- meerden en Nederlands gerefor meerden, hebben op eigen wijze het milieu ontdekt. "Het besef groeit dat de zorg voor het milieu alles te maken heeft met bijbel en geloof, ook met dierbare thema's als vrede en gerechtigheid", schrijft Van der Poll. Moker. In de uitzending van vanavond (aanvang zeven uur) besteedt Moker o.a. aandacht aan de interkerkelijke woningruil. Ontvangst via FM 105.7 of kabel FM 88.1. Film. De jongerenfilm 'Blood on the mountain' wordt morgen avond vertoond in de Alphense Sionskerk (Meteorlaan). Aanvang half negen. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Gro ningen D. M. van de Linde Hattem; aangenomen naar Badhoevedorp- Lijnden (herv.-geref.) mw. J. C. van de Putte Amsterdam, naar 's-Gravenha- ge-Loosduinen als geestelijk verzor ger van bejaardencentrum Loosdui nen) J. de Ruiter Rotterdam-IJssel- monde. Gereformeerde Kerken: beroepen te Uithoorn drs. W. Hortensius kand. Amsterdam. Het Hagerbeer Orgel in de Pie terskerk zal tij dens de open da gen worden be speeld. (foto pr) Op vijf achtereenvolgende zaterdagen

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2