Korrelatie al 25 jaarbezem van de media Brigitte Kaandorp maakt volgende week van Antoniusclubhuis een nachtclub EO's Bunkeren naar NCRV HILVERSUM (GPD) De NCRV zal met ingang van het nieuwe seizoen, het populai re EOtelevisieprogramma Bunkeren onder een andere naam voortzetten. Een woordvoerder van de NCRV heeft dit desgevraagd beves tigd. Bunkeren is twee jaar lang door de Evangelische Om roep onder de noemer 'alter natief actualiteitenprogram ma' uitgezonden. Enkele we ken geleden werd bekend dat de EO met Bunkeren - met in de hoofrollen de toekan sir Geoffrey en de hond Smirna, die op onbevangen en bijna spottende wijze vaak hoog geplaatste personen inter viewen - stopt. Komende woensdag brengt deze om roep de laatste aflevering op de buis. Volgens de woordvoerder van de NCRV zijn poppen speler Aad Peeters, het 'brein' achter Bunkeren, en de tv-directie van de NCRV momenteel met elkaar in ge sprek over een serie pro gramma's, die niet zal luiste ren naar de naam Bunkeren, maar die wel met dit pro gramma vergelijkbaar is. Ook in de serie van de NCRV zullen poppen een belangrij ke rol spelen. Het is nog niet bekend hoeveel afleveringen de NCRV-serie zal tellen. Volgens de zegsman is het niet verwonderlijk dat het populaire programma van de EO door de NCRV wordt voortgezet. "Het is uiteinde lijk een heel leuk program ma. En verder past Aad Peet ers goed bij de NCRV. Hij is duidelijk iemand uit het pro testant-christelijke achter land". De EO stopt het program ma Bunkeren omdat Tiet nieuwe er nu wel van af is', zoals een EO-zegsman enke le weken geleden verklaarde. DEN HAAG Méér pre ventie en voorlichting over gevoelige maat schappelijke onderwer pen verstrekken. Zélf de aandacht van media en hulpverlening vragen over nieuwe maatschap pelijke 'gevoeligheden', en dus niet afwachten tot televisie of kranten be paalde taboes aansnijden. Dat zijn de belangrijkste toekomstplannen van Stichting Korrelatie, de opvang-instelling voor de media. Gisteren presen teerde Korrelatie het jaar verslag over 1988 en 1989. Met een feestelijk tintje, want dit jaar viert de stich ting haar 25-jarig jubile um. In die jaren heeft 'de bezemwa gen van de media', zoals Korrela tie wel eens spottend wordt ge noemd, haar bestaansrecht wel bewezen. Eéns begonnen als een soort 'psychologisch radio-praat je' bij de AVRO, is Korrelatie nu uitgegroeid tot eert erkende hulpverleningsinstelling, finan cieel gesteund door WVC. Naast 11 vaste medewerkers heeft de stichting beschikking over twin tig hulpverleners die bij top drukte kunnen worden ingezet. Omroepen die verwachten dat een programma emotionele reac ties bij kijkers zal oproepen, kun nen bij Korrelatie aankloppen. Als de Stichting zo'n aanvraag terecht vindt, komt bij de aftite ling van een programma het tele foonnummer van Korrelatie in beeld. Daar zitten geschoolde en ervaren hulpverleners klaar voor eerste opvang van geschokte kij kers. "Wij proberen bij de beoorde ling van zo'n aanvraag altijd uit te gaan van de kijkers", legt D. Huybregts, directeur van Korre latie uit. 'Wat zullen zij van een programma vinden?' Een drake rige tv-film over incest of een ge sprek bij 'Linda' over 06-versla- ving roept soms meer reacties op dan een goede aangrijpende do- Noodgeval Hoewel Korrelatie een opvang instelling voor alle media is, ha len vooral televisieprogramma's een hoop - al dan niet weggestopt - leed naar boven. Televisie brengt niet alleen amusement en ontspanning meer. Zware onder werpen als incest, zelfmoord, verslaving en mishandeling wor den niet geschuwd. De laatste twee jaar bleken vooral programma's over analfa betisme, 06- en gokverslaving en dwangneuroses, traumatische gevoelens bij kijkers op te wek ken. Rond 5 mei en tegen half au gustus, wanneer de slachtoffers van de oorlog in voormalig Ne derlands-Indië worden her dacht, staan de Korrelatie-tele- foons traditiegetrouw roodgloei end. "Dit soort onderwerpen kan iemand aardig uit het lood slaan", aldus Korrelatie-voorzit- ter G. Kooien. "Bovendien wordt er steeds meer alléén naar tv-pro- gramma's gekeken, zodat er nie mand in de eigen omgeving is om mee te praten. Televisie kan de eenzaamheid verdrijven, maar kan je ook diep in de put gooien". Gemiddeld komen er per jaar rond de achtduizend - vooral te lefonische - reacties van vertwij felde, boze of eenzame kijkers bij Korrelatie binnen. "Het zijn lang niet altijd noodgevallen", vertelt Kooien. "Sommige mensen wil len alleen hun hart luchten over een bepaald programma. Maar voor anderen is zo'n telefoontje wél een kwestie van de laatste stok in het water grijpen voordat ze kopje onder gaan". Ruim een derde van de cliën ten wordt doorverwezen naar an dere hulpverlenende instanties. Ongeveer 65 procent van de hulpvragers can na één of meer dere gesprekken met een Korre- latie-medewcrker op eigen kracht verder. Naast hulpverlening verzorgt Korrelatie telefooncursussen voor cliënten-organisaties. ("Te lefonische hulpverlening is een vak") Ook worden brochures uitge geven over bijvoorbeeld kanker en seksueel misbruik. De stich ting wil zich in de toekomst een actievere preventieve rol aanme ten. Meer voorlichting dus, en in tensievere contacten met de om roepen en andere hulporganisa ties. Ondanks deze uitbreidings plannen blijft Korrelatie een kleine instelling, verzekert Kooien. "We blijven klein. We willen geen droge beleidsclub worden; we willen mensen met raad en daad bijstaan. Blijven fungeren als maatschappelijke antenne. Ik zie ons als een be langrijk voorloket van de geeste lijke gezondheidszorg". ASCOT De prinses van Wales en de hertogin van York be hoorden uiteraard tot de bezoekers van de jaarlijkse paarden races op Ascot, die deze week enige dagen in beslag nemen. Le den van de Britse koninklijke familie, zoals Lady Diana en Lady Sarah Ferguson, trekken daar altijd veel bekijks. (foto ap) DONDERDAG 21 JUNI 1990 ASCOTS DAMES Omroepen gaan uitpakken op Firato in najaar HILVERSUM De omroepen van Nederland 1 (NCRV, VARA en NCRV) zullen zich in nauwe samenwerking met Philips geza menlijk én op grootse wijze op de Firato presenteren. Deze twee jaarlijkse tentoonstelling voor consumenten-elektronica vindt vanaf 22 augustus plaats in het RAI-complex in Amsterdam. "Wij gaan op twee etages van het Congrescentrum zitten", zegt Jan-Henk Finckers van de NOS, die de samenwerking tussen de Nederland 1-omroepen en de NOS coördineert. De overige zendgemachtigden opereren tijdens de Firato zelf standig. De Tros zal vertoeven in een op 700 vierkante meter beursvloer te bouwen 'TROS-Pa- viljoen', van waaruit 50 uur rechtstreekse radio wordt uitge zonden en waarin ook tv-opna- men worden gemaakt. De omroep bouwt een eigen studio met redactie- en produk- tieruimten, een groot toneel, een restaurant, informatie-balies, Te letekst en een presentatie van de Nationale Top 100 hitlijst. De dj's van Radio 3 maken de hele dag programma's en ontvangen er in totaal ruim 150 artiesten. Tijdens de Firato brengt de TROS elke dag een extra-editie van het programmablad TROS- Kompa? Veronica heeft het Commissa riaat voor de Media gevraagd op de Firato-dagen 24 uur per et maal Nieuwsradio te mogen ma ken. RTL-Véronique zal op de Fira to samen met schotel-leverancier Armstrad 'sterren' presenteren, flitsen uit het komende winter- programma tonen en schotel ontvangst aanprijzen voor de naar schatting 600.000 kijkers, die niet op de kabel zijn aange sloten. De VPRO laat zich niet op de Firato zien. Van de Rest begint eigen drama-studio HOEVELAKEN (GPD) - Vanuit een speciaal voor tv- drama gebouwd en daardoor uniek studio-complex in Hoe velaken gaat regisseur John van de Rest (50) vanaf zater dag tv-drama-series exporte ren naar andere Europese landen en naar Amerika. In de studio zullen Duitse en Vlaamse versies van de serie 'Laat maar zitten' worden vervaardigd. Van de VARA heeft Van de Rest bovendien de opdracht gekregen voor de komende twee winterseizoe nen nog eens 40 afleveringen van deze serie, met Johnny Kraaykamp in de hoofdrol, te vervaardigen. Op 29 decem ber komt uit Hoevelaken bo vendien de eerste van een serie Johnny en Rijk'-shows, waar in voor het eerst sinds jaren John Kraaykamp en Rijk de Gooyer samen zullen optre den. Van de Rest heeft Frans Boelen, directeur van de Leidse Schouw burg en ex-VARA-tv-regisseur, aangetrokken als media-direc teur van zijn bedrijf en verder heeft hij onder meer drama-re gisseur Jan Keja in de arm geno men. Behalve Kraaykamp sr. en Josine van Dalsum (getrouwd met Van de Rest) maakt nu ook Willem Nijholt deel uit van de groep sterren, waarmee Van de Rest ook met toneelprodukties het land doortrekt. Naast de miljoenen, die het tv- en theaterbedrijf Van de Rest in de nieuwe studio's in vesteerde, installeerde het NOB nog eens voor miljoenen aan speciale tv-drama-licht- apparatuur. Het NOB heeft plannen om samen met Van de Rest ook een drama-tv-studio in Hilversum in te richten. LEIDEN Het Leidse Antoni usclubhuis verandert volgende week maandag tijdelijk in een nachtclub. De feestzaal is vanaf 25 juni in smoezelige sferen ge huld en als attractie zal - verper soonlijkt door Brigitte Kaandorp - een aantal nachtelijke coryfee ën de revue passeren. Zo zal elke avond (de nacht club is tot en met 1 juli geopend) de 28-jarige Britse zangeres Dol ly Overhead (Engelse moeder, Friese vader) optreden. Over heads repertoire is van gevoelige aard, haar lichaamsverhoudin gen zijn imposant. Tweede ster is Tekla, huis vrouw van beroep, maar in de avonduren uitgegroeid tot een specialiste op het gebied van het betere levenslied. En verder zal Kaandorp natuurlijk ook als Kaandorp optreden, zij het in dit gezelschap als vreemde eend in de bijt. Het is voor het eerst dat de cabaretière met een grote band optreedt. Het evenement is toevallig tot stand gekomen, toen de Leidse drummer van Seth Gaaikema, Frank Schermer Voest, vorig jaar op Aruba Kaandorp ont moette. Brigitte Kaandorp gaf toen te kennen wel eens met een band te willen optreden om in in formele sfeer wat uit te proberen. Schermer Voest toog bij terug komst aan het werk en vond een lokatie (Antoniusclubhuis) die uitermate geschikt bleek te zijn. De Amsterdammer Tony Onder- water werd bereid gevonden tij delijk als huurder van dit etablis sement te figureren. Een band werd samengesteld uit familieleden en aanverwante kennissen. En zo kan maandag avond om half tien het feest be ginnen. Voorverkoop bij: Tim merman én Timmerman, Boter markt 9, Leiden (donderdag, vrij dag en zaterdag tussen 11.00 en Brigitte Kaandorp zoals ze eerder in zomerse sferen haar talent voor 20.30 uur); ook aan de zaal zijn show uitleefde. (foto gpd) kaarten verkrijgbaar. Liefhebbers van de Oriënt- Express kunnen zo'n hele droomtrein kopen op zaterdag 23 juni in Parijs. De trein be staat uit een eet-, een slaap- en een keukenwagon, die worden voorafgegaan door een wat morsige stoomlocomotief uit '23 die wel nooit een Oriënt-Ex- press getrokken zal hebben. De wagons werden in 1940 ge bouwd. Ze waren gebruikt als Train bleu - Etoile du Nord tus sen Amsterdam en Parijs en als Oriënt-Express van Parijs naar Istanboel. Het treinstel dat nu te koop is stond de afgelopen jaren opge steld achter de Parijse Porte de Sèvres en het was ingericht als restaurant. De wagons en hun kostbare en originele inboedel waren verzameld door Jean- Jacques Azoulay, een vroegere steward van Air France die, voor hij het treinstel kocht, ach tereenvolgens vier restaurants zonder wielen bezat. (foto gpd) Bijziend Als gevolg van het landurig be studeren van de Torah en het be wegen van het hoofd tijdens het bidden lopen studenten aan jood se seminaries twee maal zoveel kans op bijziendheid als de ge middelde Israëlische tiener. Dat blijkt uit een onderzoek van pro fessor David Berson van het Shaar Zedek Ziekenhuis in Jeru zalem. Berson zei woensdag dat hij 'acht jaar geleden onderzoek had gedaan naar het leesgedrag van studenten aan het Kol Tora Yes- hiva in Jeruzalem, een^joods se minarie. Uit het onderzoek bleek dat 46,7 procent van de jongens kippig was en dat 13,1 procent leed aan ernstige bijziendheid. Deze percentages lagen voor de leerlingen van een middelbare school in Jeruzalem respectieve lijk op 24,6 en 1,6. Lijkkisten Het smokkelgilde in Polen heeft een nieuwe goudmijn ontdekt; het illegaal verhandelen van Poolse doodskisten in de Sov jetunie. De laatste weken is een groot aantal doodskisten verdwe nen in de streek rond de plaats Lublin. Smokkelaars brengen vervolgens de kisten over de na bijgelegen grensrivier Bug naar de Sovjetunie. Het is een lucratjeve handel. De kisten brengen in Polen zo'n 200 gulden op. In de Sovjetunie krij gen de handelaars het viervoudi ge uitgekeerd. De Poolse smokkelaars nemen de gelegenheid te baat om in het buurland voor gemiddeld 75 gul den een varken op te kopen. Zij slachten het dier bij thuiskomst in Polen waarna de stukken vlees op de zwarte markt wel het drie voudige opbrengen. HET IS VEKHEUGENP TE ZIEN PAT PE PIKTATORIALE REGIMES IN EUROPA ALLEMAAL GEVALLEN ZON JA ER 15 ER NO N06 MAAR

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 26