'Ik werk graag met specialisten' Alexandra Radius na 33 jaar gestopt Mezzo-sopraan Janice Taylor als topatlete naar Holland Festival Vaya Con Dios vaart eigenzinnige koers Steeds minder lezers vinden boek te duur DONDERDAG 21 JUNI 1990 PAGINA 2f AMSTERDAM (ANP) - De Amerikaanse mezzo-sopraan Ja- nice Taylor had drie weken de tijd om zich in het Koninklijk Theater Carré in Amsterdam voor te bereiden op de twee onderdelen van de speciale Holland Festival-produktie waarin zij op 23, 25 en 27 juni een hoofdrol zingt. „De moei lijkheidsgraad van met name het Schönberg-stuk is zo groot dat ik nu leef als een topatlete voor een belangrijke wedstrijd. Ik heb echter ingestemd met de korte voorberei dingstijd omdat ik graag werk met specialisten", vertelt zij tussen de repetities door. Janice Taylor: 'Acteren mag geen negatieve invloed hebben op muzikale vertolking'. razend populair in Europa. BRUSSEL (GPD) - Hun vorige elpee heette gewoon Vaya Con Dios. Daarop hoorde een goed ver staander het bekende nummer 'Johnny' temidden van vele cover versies. De muzikale richting van het trio Vaya Con Dios Jean-Michel Schoufs, Danni en Dirk Klein) is hiermee aangegeven. Liever de akoestische toer dan het punkrock- geweld waarmee men is opge groeid. En dat sloeg meteen aan bij het publiek, dat duidelijk ook eens wat anders lustte dan het geluid van synthesizers. De langspeelplaat Nightowl bevestigt dat. Van Spanje tot Skandinavië gaat men uit de bol voor dit Belgisch - zeg maar - Brus sels trio. Danni Klein is geen onbekende in de showbizz in België. Bij de groep Arbeid Adelt zat zij in het achter grondkoortje. „En ook dat is een zinvolle etappe in je carrière. Je leert op het podium staan, doet 'baanervaring' op. Marcel en Jan van 'Arbeid Adelt' bereiden weer een nieuwe'elpee voor. Dat vind ik plezant. De vriendschap met hen is gebleven". De nieuwe CD/LP 'Nightowl' van Vaya Con Dios bevat veel soulmu ziek. Danni: „Ik drong al jaren aan om soul-elementen in de nummers te verwerken. Muziek van Wilson Pickett, Otis Redding of Aretha Franklin heeft een ongelofelijke uit straling, ritme en swing. Het is puur en echt. Daarom staat er ook een song van Etta James op: 'Some things gotta hold on me'. Die men sen stralen een persoonlijkheid uit." Welke zijn jouw favoriete num mers op 'Nightowl'? „Zonder meer 'Quand elle rit aux éclais'. Hierin bezing ik een meisje dat mannen versiert en flirt. Zelf ben ik niet zo'n type. Ook 'Pack your memories'. Dat gaat over een vriendin die samenwoont met een alcoholist. Zij wordt geslagen, de toestand verslechtert en toch laat zij het toe. Veel vrouwen verdragen te veel. Ze reageren niet of te laat in moeilijke situaties. Ze geraken niet weg. Schuldgevoel, gevoel van mis lukking? Ik maakte het zelf ook mee. Vrouwen mogen zich niet lan ger laten mishandelen! Je kunt uit stappen." Afrika de ongereptheid vindt van de na tuur, maar ook van de mens. De mensen daar zijn bezig met 'echte' problemen als ziekte, honger en dood. Voor de rest proberen ze ge lukkig te zijn. Ze hebben nog na tuurlijke interesse, zijn anders, ge motiveerd. Zij zijn geen aanstellers en leggen eerlijk contacten. Hier mekkeren ze over van alles en nog wat. Ze maken hier problemen waar er geen zijn. En wil je in contact komen met mensen dan moet je vertellen hoe rijk je bent, welke auto je rijdt. Soms vind ik het jammer geen zwarte te zijn, want ik hou van de cultuur, maar ik zal nooit Afrikaans kunnen spelen. Ik groeide er niet op. Toch zie ik in muzikaal opzicht overeenkomsten tussen zigeuner- en jazzmuziek. Ik had altijd al pla ten van Django Reinhardt thuis. Heb je de film 'Time of the Gipsies' gezien? Fantastisch, daar zit niets kunstzinnigs in. Die mensen nemen gewoon de tijd voor het leven. Ze zijn hard, maar kennen tegelijk de tederheid. En, ze geven vertrou- Promotie Tijd is voor Vaya Con Dios een kwalijk begrip „We moeten om onze nieuwe CD te promoten naar Wenen, Parijs, Skandinavië en Duitsland. Dat be tekent weer uren wachten, taxi's ne men en hotelkamers zien. Minder boeiend, maar als het even kan pik ken we een terrasje of gaan wat wandelen in de stad. In september gaan we weer live spelen. En voor de rest leer ik dagelijks meer genie ten van de rust. Gewoon thuis in de keuken, met mijn zoon Simon. Mijn fcoon is een hardrockfreak. Hij is een knap drummer. Af en toe komt hij ook eens naar een concert, maar meestal blijft hij bij mijn ou ders. Hij is pas 13 jaar. Trouwens pa en ma hebben de platen ook. Pa is zelf muzikant en heeft een brede platencollectie. Hij vergeet nooit zijn mening te geven, hij heeft een nuchtere kijk op het leven". Je hebt een moeilijke periode achter de rug. „Ja, ik hoef nu niet meer na te denken hoe de huishuur deze maand wordt betaald, maar toch voel ik me niet rijk. Ik smijt het geld nu niet door de ramen, maar zet het voorzichtig weg voor andere tijden. Als ik me iets extra's permitteer zijn het de reizen. Geld zal nooit mijn le ven veranderen. Ik vind het nu ei genlijk zelfs minder belangrijk". Eregeld Poetry naar Chinese dichter Song Lin ROTTERDAM (ANP) - Het jaar lijkse Poetry International Ere geld is gisteravond toegekend aan de 28-jarige Chinese dichter Song Lin. Song Lin werd in september 1989 door de Chinese autoriteiten opgepakt voor „kritische uitlatin gen". In juni van hetzelfde jaar had hij naar aanleiding van de ge beurtenissen op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking in zijn woonplaats Shanghai een rouw stoet georganiseerd. Hij zit nog steeds gevangen. Het jaarlijkse eregeld, een be drag van 10.000 gulden, werd dit jaar voor de 12e keer toegekend en is bestemd voor dichters die om hun poëtische werk worden vervolgd. Van de elf dichters die eerder het eregeld kregen toege kend, zijn inmiddels acht vrijge laten. Vorig jaar kreeg bij voor beeld de Roemeense dichter Mir- cea Dinescu het eregeld. Hij had toen huisarrest gekregen van het regime van Ceaucescu. Dit jaar is hij een van de deelnemers aan Poetry International. Song Lin, die tot vorig jaar Chi nese literatuur doceerde in Shanghai, is overigens geen poli tiek dichter maar ontleent zijn thematiek vooral aan de natuur. Zijn gedichten werden sinds het midden van de jaren '80 regelma tig in tijdschriften en bloemlezin gen gepubliceerd waarbij hij als een voorbeeld gold van de nieuwe Chinese poëzie. De jury voor de toekenning van het eregeld werd dit jaar gevormd door J. Bernlef, Remco Campert, Laurens van Krevelen, Martin Mooij, Aad Nuis en voorzitter Adriaan van der Staay. Taylor doelt in dit geval op de Schönberg-specialist Reinbert de Leeuw, die het Radio Symfonie Or kest zal dirigeren in het monodrama „Erwartung" van Arnold Schön- berg (1874-1951) en de opera in één bedrijf „Eine Florentinische Tragö- die" van Alexander von Zemlinksy (1871-1941). De regie is in handen van Harry Wich, die ook het decor en de kostuums verzorgt. Schónberg componeerde zijn eer ste stuk voor theater „Erwartung" in 1909. Na zijn start als componist in een laatromantisch en expressio nistisch idioom, was „Erwartung" één van de eerste werken uit zijn zo genoemde atonale periode. „Het enigszins absurde begrip atonaal kan het best worden omschreven door middel van wat het niet is: de muziek is niet in een bepaalde toon soort geschreven en bezit geen har monisch centrum, ofwel de muziek beweegt zich vrijelijk door de tonen heen", schrijft Neil van der Linden in een toelichting van het Holland Festival op de compositie. De luisteraar zal zich moeten openstellen voor een „constante, heftige stroom muziek, waarin ont ladingen en uitbarstingen plaats hebben overeenkomstig de ge moedsaandoeningen van de vrouw over wie het libretto handelt". Kort samengevat komt het libretto van Marie Pappenheim neer op de ge schiedenis van een vrouw die tot i vervalt nadat ze haar min- vermoord vindt. Moeilijk Janice Taylor omschrijft de muziek van „Erwartung" als het moeilijkste dat ooit voor een vrouwenstem is geschreven: „Door het atonale ka rakter van de compositie moet ik in de eerste plaats een eigen vocale lijn volgen. Het orkest gaat in de parti tuur zijn eigen gang en biedt mij al leen incidenteel aanknopingspun ten. De wisselingen in tempo en toonhoogte komen daar nog bij. „Erwartung" is zo een technische uitdaging van het hoogste niveau". Het libretto (van Oscar Wilde) ver telt het verhaal van een man die de liefde - en vooral de fysieke begeer te - van zijn vrouw pas herwint als hij haar minnaar heeft gewurgd. Van der Linden schrijft in zijn toe lichting dat de composities van Von Zemlinsky een tussenpositie inne men: zij zijn niet atonaal van karak ter, maar wel op de grens daarvan. Door de inspanningen gedurende de Tweede Wereldoorlog om joodse en avantgarde-componisten in dis- crediet te brengen, raakte onder meer zijn werk in vergetelheid. Daar begint pas de afgelopen jaren verandering in te komen. „In Eine Florentinische Tragödie bereiken vermogen, kleurschilde- ring en dynamische expressie hoog tepunten; alle middelen van harmo nie, instrumentatie en lyriek wor den in dienst gesteld om de dreigen de atmosfeer van drift en emotie te verklanken", aldus Van der Linden. De mezzo-sopraan moet zich bo vendien emotioneel inleven in de waanzin van de vrouw en daarmee gepaard gaande uitbarstingen van hysterie. Zij vertelt dat dit haar geen moeite kost: Marie Pappenheim wist waar ze het over had toen ze het libettro schreef en Schönberg heeft zich tijdens het componeren perfect ingeleefd in de emoties van de vrouw. Ik moet zelfs oppasen dat ik me niet laat meeslepen door de pas sie die zijn muziek in mij opwekt. Het acteren moet tenslotte geen ne gatieve invloed hebben op de muzi kale vertolking". De „Florentinische Tragödie" van Von Zemlinsky noemt Taylor in vergelijking met „Erwartung" een makkelijk werk, al biedt het de nodige ritmische problemen. „Ik zing het na Schönberg en dat voelt alsof ik weer een hap lucht kan ne- Taylor blijkt het daarmee eens: „Ik kende Von Zemlinksy nog niet, maar ik vind zijn post-romantische composities écht een ontdekking en heerlijk om te zingen. Hij ver dient het om meer uitgevoerd te worden." De mezzo-sopraan trad in de loop van haar carrière op met de orkes ten van San Francisco, Boston, Phi ladelphia, Los Angeles, Cleveland, Pittsburgh, Dallas en Minneapolis en met befaamde dirigenten als Kurt Masur en Edo de Waart. In Eu ropa debuteerde zij bij de opera in Spoleto met de Shostakovitch-ope- ra Lady Macbeth van Mtsensk. Na de opvoeringen in Carré ver trekken Janice Taylor en haar man Ron (die optreedt als zakelijk leider) onmiddellijk naar San Francisco voor een Beethoven-concert. Taylor maakte inmiddels met het Cleve land Orchestra ook een opname van de Missa Solemnis en de Negende Symfonie van Beethoven. Naar aanleiding van dit overzicht vertelt Taylor: „Mijn voorkeur gaat uit naar de wat oudere componisten en in het bijzonder Mahler en Strauss. Dat heeft niet zozeer een muzikale reden, als wel een prakti sche. De voorbereiding voor de uit voering van hedendaagse compo nisten kost niet alleen veel tijd, maar vooral extra energie. Dat valt niet altijd op te brengen." Dat is goed voor te stellen als Tay lor vertelt over de Amsterdamse re petitieperiode. Zij is nu van negen tot zes uur in touw, terwijl ze in de avonduren nog veel tijd besteedt aan studie van de partituur. „Aan zo'n manier van werken is natuur lijk een risico verbonden. Ik moet gezond blijven en vermijden dat ik stemmoeheid oploop door de lange repetitie-uren. Dat betekent dat ik leef als een topatlete. De uitdaging van deze produktie is echter zö groot dat ik dat er graag voor over heb." Alexandra Radius verdwijnt achter het gordijn van het Amsterdams Mu ziektheater na haar afscheidsvoorstelling met het Nationale Ballet. Achter haar Alexandra's echtgenoot en voormalige danspartner, Han Ebbelaar. AMSTERDAM (ANP) "Alexandra de Stralende en Zegevie rende". Zo omschreef artistiek leider Rudi van Dantzig van het Nationale Ballet gisteravond na haar afscheidsvoorstelling in het Amsterdamse Muziektheater prima ballerina Alexandra Radius. De 47-jarige Radius nam na een car rière van 33 jaar, die haar ook op in ternationale podia faam bezorgde, afscheid met delen uit haar recente programma 'Ballerina, een tijds beeld'. De dansers van het Nationa le Ballet, waaraan zij vanaf 1970 als eerste soliste verbonden is geweest, brachten haar een eerbewijs met een uitvoering van het Brahms- Schónberg Kwartet in een choreo grafie van Balanchine. Bovendien danste Radius na de laatste pauze nog eenmaal de Balkon-pas de deux uit 'Romeo en Julia' (choreografie Van Dantzig) en de laatste solisten- rol in 'Corps' van Hans van Manen. Na afloop van de voorstelling, dankte Rudi van Dantzig verder haar echtgenoot Han Ebbelaar, die tegelijk met Radius vertrok als ad junct-artistiek leider van het gezel schap. Bestuurslid T. Gardeniers- Berendsen sprak de hoop uit dat de kennis, ervaring en het inzicht van Radius en Ebbelaar niet voor het Nederlandse ballet verloren zullen gaan. Zou het niet een goed idee zijn als zij zouden willen meewerken aan masterclasses voor ballet zoals ook de muzieksector die kent, zo vroeg Gardeniers zich af. Alexandra Radius zelf dankte voor de steun die ze gedurende haar loopbaan heeft mogen ondervinden van onder anderen haar leermees ters Nel Roos, Sonia Gaskell en Ben Harkarvy, de choreografen Van Dantzig, Van Manen en van Schayk en haar echtgenoot. "Zonder hem zou ik niet zo lang hebben gedanst", aldus Radius. Verder zei zij het moeilijk te vinden bij dit afscheid de juiste woorden te vinden: "Mijn antwoord ligt in de dans. Daarin heb ik mijn gevoelens tastbaar ge maakt." De NOS-televisie zendt morgen avond een portret uit van de prima ballerina, die voorgoed afscheid heeft genomen van de danskunst. Trilogie Rosa von Praunheim over gevecht tegen Aids in New York PARIJS Meer dan tweehon derd werkstukken van de enkele jaren gele den overleden Amerikaanse kunstenaar Andy Warhol zijn te zien in het Centre George Pompidou in Parijs. De meeste werken zijn afkomstig van het Museum of Modern Arts in New York. Tot Warhol kunstwerken behoort een serie portretten van Marilyn Monroe. (foto api Vijfde internationale dag architectuur AMSTERDAM (GPD) - In het ka der van het 69 uur durende Seropo sitieve Bal over Aids, Aids-patien- ten en kunst - vanaf vandaag in het Amsterdamse Paradiso - wordt de Aids-filmtrilogie van Rosa Von Praunheim vertoond. Enkele jaren terug maakte Rosa Von Praunheim een komische mu sical over Aids, Ein Virus Kennt Kein Moral. Daar kreeg hij nogal wat kritiek op van de homoseksuele actiegroepen uit de hele wereld, waarschijnlijk omdat om die film nog gelachen kon worden. Camp en flamboyant zijn twee woorden die in sommige Nederlandse kringen favoriet zijn om het werk van Von Praunheim te omschrijven. In de twee delen van de trilogie die aan de pers zijn vertoond zit weinig wat aanleiding kan geven tot vermaak. Twee eerlijke, expliciete en onthul lende documentaires over wat Aids heeft aangericht in de New Yorkse homoseksuele kringen. De trilogie is geproduceerd voor de Duitse regionale televisie en moet dus wel voor een groot pu bliek gemaakt zijn. In de eerste film Positive zitten beelden van de eer ste safe sex porno film. De tweede film Silence Death begint met een onaangekondigde performance van een New Yorkse artiest met een ein de dat bij iedereen een schok zal te weegbrengen. Rosa Von Praunheim heeft zijn Berlijnse vriendenkring gebruikt voor de derde film, het ca. 30 minu ten durende Feuern Unterm Arsch. Voor de twee eerste delen in New York heeft hij hulp gekregen van New Yorkse filmmakers, die al ja ren met die problematiek aan het werk waren. Met name Phil Zwickler en Steven Weiss hebben hun aandeel geleverd in de tot standkoming van de twee docu mentaires. 2 LIVE CREW De rapgroep 2 Li ve Crew treedt zeker op tijdens het Parkpop-festival 24 juni in Den Haag. Dat maakte haar platenmaat schappij CRN-record gisteren be kend. Nadat twee leden van de band in de Amerikaanse staat Florida wer den gearresteerd, wegens het voor dragen van obscene teksten was het onzeker dat zij naar Den Haag zou den komen. Het tweetal is echter na verhoor op vrije voeten gesteld. De groep werd in Nederland bekend met de hit 'Me so horny'. AMSTERDAM - Op 1 juli wordt voor de vijfde keer ook in ons land de Internationale Dag van de Archi tectuur gevierd. De bedoeling daar van is de aandacht voor de gebouw de omgeving bij het grote publiek te stimuleren, aldus een bekendma king van de organisator, de Konink- 1 lijke Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst Bond van Neder landse Architecten BNA. Overal in het land is door de Krin gen BNA een programma georgani seerd dat bestaat uit publieksprij zen, forumdiscussies, tentoonstel lingen, boottochten, wandelroutes, fietstochten en rondleidingen door steden en gebouwen. Zo heeft het gemeentebestuur van Maastricht de prijsvraag „sloopfestival Eurohal Maastricht" georganiseerd, waarbij architecten en het publiek worden uitgenodigd een idee te leveren voor een laatste gebruik van de binnenkort te slo pen hal. In Den Haag zullen onder meer de ministeries van buiten landse zaken (op voorintekening), sociale zaken, verkeer en waterstaat en de nieuwbouw van de Tweede Kamer worden opengesteld voor het publiek. Een overzicht van alle activiteiten is te verkrijgen bij de VW-kanto- ren in het land. AMSTERDAM (GPD) - De Neder landse lezer vindt de prijzen van boeken steeds minder vaak te duur. Dat blijkt uit een onderzoek van het NIPO. Voor het derde achtereen volgende jaar ondervroeg het NIPO in een enquête mensen over het ko pen, lezen en lenen van boeken. Het vaktijdschrift Boekblad publiceer de deze week de eerste cijfers. In 1987 werd het boek nog door 42 pro cent van de ondervraagden duur ge vonden, bij de enquête van dit jaar was dat nog maar het geval voor 37 procent van de mensen. Een opmer kelijk feit, omdat de boekenwereld al jaren te kampen heeft met het imago duur te zijn. Onderzoeker Wim van Leeuwen daarover: „Ik denk vooral dat het ermee te maken heeft dat mensen een steeds groter besteedbaar inkomen hebben. Dan hebben ze ook weer wat meer geld over voor boeken". Minder leuk voor het vak is daar om de uitkomst dat 42 procent van de ondervraagden meedeelt juist minder boeken dan vroeger te ko pen. Zo'n 31 procent koopt even veel en 17 procent koopt meer. Toch heeft de gemiddelde Nederlander volgens h£t onderzoek nog 206 boe ken in de kast staan. Jongeren tussen de 18 en 24 jaar kopen het meest. Zij zijn dan niet het kapitaalkrachtigste, maar heb ben voor studie vaak wel de meeste boeken nodig. Het spannende boek lijkt bij alle ondervraagden het meest favoriet. De jeugd leest het liefst strips (34 procent), 27 procent heeft een voorliefde voor literatuur en 13 procent houdt het bij het jeugdboek. Voor de toekomst zijn de ver wachtingen volgens de Amster damse onderzoekers Tom Herpers en Wim van Leeuwen toch positief te noemen. Van Leeuwen: „Door de vergrijzing neemt het aantal poten tiële boekenkopers toe. Tot nu toe zaten in deze groep dan wel niet de meeste kopers, maar de nieuwe zes tigplussers zijn beter opgeleid dan oude zestigplussers en zullen naar mijn verwachtingen meer boeken lezen en kopen".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25