IJ - V tv Müller doorbreekt 'pact' van Turijn Tien profs en Johnny mogen weer naar huis Ji 2 Uil, m - i Ti t «ii* Ajax verstrikt in eigen netten 90 DONDERDAG 21 JUNI 1990 SPORT PAGINA 21 Regering wil deel opbrengst WK-gras ROME (AP) - De Italiaanse re gering wil mee delen in de op brengst van de verkoop van het gras van het Olympisch Sta dion waar op 8 juli de finale van het WK wordt gespeeld. Stuk ken van de voet- balmat zullen als souvenir worden ver kocht door een Italiaanse firma voor prijzen van 150 tot 330 gul den. Firma en voetbalbond de len de op brengst (naar verwachting zo'n 32 miljoen gulden), maar de regering vindt dat het stadion open baar bezit is en dat de gemeen schap dus recht heeft op een deel van de op brengst. - ~V; - -vfWÊÊÊÉÊk Ook Braziliaanse liefdadigheid kent grenzen TURIJN (ANP) Er is geen toekomst meer voor het zuive re vechtvoetbal. Schotland heeft het gisteravond in Turijn ondervonden. Brazilië won de laatste groepswedstrijd met 1-0, maar die magere score was uitsluitend te wijten aan de desinteresse van de Brazilianen. Müller tikt 1-0 voor Brazilië binnen. De Schotse keeper Jim Leighton en verdediger Gil lespie (l) kijken ontzet toe. Daar tussen (met been omhoog) ligt Ca- reca. (foto epa) Het leek een liefdadigheidswed strijd in het belang van het Schotse voetbal. Maar ook voor Brazilië zijn er grenzen. Negen minuten voor tijd schopte invaller Müller de bal langs Leighton. In de slotseconden miste Johnston, door een geweldige reac tie van Taffarel, de kans op de ge lijkmaker. Voor het eerst in het bestaan van het Schotse voetbal heeft het natio nale elftal desondanks nog steeds de kans de eerste ronde van een we- reldtoernooi te overleven. Schot land, géén land heeft meer wedstrij den verloren in de eindronden van wereldtoernooien, moet nog één dag tussen hoop en vrees leven. Of er uit de groepen van Nederland en Costa Rica verrassend verder GENUA Zweden hebben het juiste karakter voor topsport. Het land wemelt van de top pers in vele takken van sport. Bij de Zweedse voetbalploeg loopt eigenlijk maar één quasi- prof. Zijn naam; Johnny Ekström. Tegen Costa Rica maakte de spits de goal die beslissend had moeten zijn. Vervolgens hielp hij de kwalificatie persoonlijk weer om zeep, door bij een tweetal zeker niet gevaarlijke aanvallen van Costa Rica volledig mis te tasten. 1-2 werd het en de vreugdedans van de voetbaldreumes uit Midden Amerika geselde de Zweden. BARI (Reuter/AFP) - Bertin An- dré Ebwelle, speler van Came- roun, voorziet problemen als zijn land de kwartfinales van de we reldtitelstrijd bereikt. Tegen die tijd verwacht zijn baas hem na melijk achter de balie van de bank in Yaoundé. "Op 25 juni moet ik weer werken", zegt Eb welle, "maar ik denk dat ze me wel begrijpen als ik wegblijf als we verder komen". De anekdote is kenmerkend voor Cameroun. Elf van de 22 spe lers in de selectie zijn volbloed amateurs. Toch zetten de Afrika nen de voetbalwereld op zijn kop door als winnaar van groep B te eindigen. De nederlaag tegen de Sovjetunie deed niet meer terza ke. Alle spelers die in Cameroun voetballen, zijn amateurs. Ebwel le werkt bij een bank, anderen zijn gymnastiekleraar of verdie nen hun brood op kantoor. Na het Amateurs van Cameroun dromen van profbestaan toernooi vallen de 'ontembare leeuwen' terug in hun vaste le venspatroon. Ebwelle: "Elke morgen sta ik om 07.00 uur op. Om 7.15 uur begint mijn werk, tot 12.15 uur. De training is van 12.30 tot 14.00 uur, een kwartier later ben ik weer bij de bank". Ebwelle krijgt vrij om voor zijn club Tonnerre Yaoundé uit te ko men. Hij is blij met zijn baan. Niet alle voetballers hebben namelijk werk. Vandaar dat velen hopen van het succes in Italië te profite ren via een contract bij een club in Europa. Ze houden het WK van 1982 in het achterhoofd, toen en kele spelers na de goede presta ties in Spanje op het continent achterbleven. Aanvoerder Step hen Tataw, eveneens lid van Ton nerre, hoopt na Italië het land te verlaten. "Het is de droom van el ke Afrikaanse voetballer prof te worden." "Onze landgenoten die al in het buitenland voetballen zullen alles doen ons te helpen", vertelt Al- phonse Yombi, reserve-verdedi ger. Zelfs de 38-jarige Roger Mil- la, die zijn loopbaan al afbouwde maar op aandringen van hoger hand in de selectie werd opgeno men, heeft weer trek in een avon tuur. De spits, die twee keer scoorde tegen Roemenië, is op zoek naar een club in Frankrijk, de VS of zelfs Italië. Al zijn kwaliteiten bij elkaar opge teld, kom je tot de slotsom dat John ny Ekström een goede hardloper is. In tenue lijkt Ekström ook net een voetballer, maar als de bal eenmaal rolt, valt hij snel door de mand. Hij werkt niet hard, maar doet net alsof. Hij laat alle ballen van z'n voeten springen, de indruk wekkend dat de pass te moeilijk was. Elke pass is te moeilijk voor Johnny, die echter - 25 ook nog pas - nog altijd kan wat hij altijd al kon: hard lopen. Die kwaliteit was genoeg voor een vet contract bij het Italiaanse Empoli, waar Ekström vijf doelpun ten tot stand bracht, verspreid over Nummer 1400 voor Ekström De treffer van de Zweed Johnny Ekström in de 32ste minuut van de wedstrijd in Genua tegen Costa Rica betekende een jubileum. Het was het 1400ste doelpunt in de zestigjarige historie van de strijd om de wereldtitel. Het eerste doelpunt kwam in 1930 op naam van de Fransman Laurent, de 500ste treffer was in 1958 van de Westduitser Rahn en nummer duizend liet Rob Rensenbrink in 1978 in Argentinië aantekenen. De lijst van jubileumtreffers ziet er als volgt uit: Eerste doelpunt: Laurent (Fra) 1930 100ste doelpunt: Jonasson (Zwe) 1934 200ste doelpunt: Wetterström (Zwe) 1938 300ste doelpunt: Chico (Bra) 1950 400ste doelpunt: Lefter (Tur) 1954 500ste doelpunt: Rahn (BrD) 1958 600ste doelpunt: Jerkovic (Joe) 1962 700ste doelpunt: Bobby Charlton (Eng) 1966 800ste doelpunt: Jairzinho (Bra) 1970 900ste doelpunt: Yazalde (Arg) 1974 1000ste doelpunt: Rensenbrink (Ned) 1978 1100ste doelpunt: Barmos (Tsj, eigen doel) 1982 1200ste doelpunt: Papin (Fra) 1986 1300ste doelpunt: Lineker (Eng) 1986 1400ste doelpunt: Ekström (Zwe) 1990 twee seizoenen. Vervolgens trapte Bayern Munchen in de niet zonder talent gemixte video-beelden van Johnny's manager, maar in Zuid- Duitsland zat Ekström al snel op de bank. Nu speelt hij bij Cannes in Frankrijk, ook al zonder veel sue- Serieus Tegen Costa Rica moest Johnny Ekström eigenlijk tegen beter we ten in het veld in. Mats Magnusson was geblesseerd, een andere spits, Ajacied Stefan Pettersson, moest op het middenveld opereren. Aan types als Pettersson heeft Zweden nooit gebrek gehad. Serieuze, be kwame, eerlijke sporters, zeer in trek bij buitenlandse clubs, omdat ze de taal snel onder de knie heb ben, anderszins zelden aanpas singsproblemen kennen en weka- lijks presteren. Ajax heeft zo zijn plezier van Pet tersson en Larsson. De laatste, in Zweden bekend als De Berg, werd afgelopen seizoen nog eens langdu rig de les gelezen door Jan Wouters, die vond dat Larsson 'het' niet zag. Wouters bedoelde dat Larsson nooit de beste oplossing zag als hij aan de bal was. Een spoedcursus voor de Zweed volgde, waarna Wouters maanden later niet zonder respect voor zijn ploegmaat kon concluderen dat het al een stuk be ter ging. Leergierig Zo zijn ze, de Zweden, leergierig en zelfkritisch, ook met tientallen interlands op de naam. Tegen Costa Rica bleek weer eens datje dé Skan- dinaviers om een boodschap kunt sturen. Er moest gewonnen wor den, vervolgens was het dan wach ten op de onvermijdeljke, schlemie lige uitschakeling van de Schotten in Milaan, eventueel op de laatste wedstrijden in de groepen E en F. Die goal kwam er dus, maar die ene die alle Zweedse plezieF vergal de ook. Wederom met Johnny Ekström in de hoofdrol. Hij stond als een amateur te kijken hoe verde diger Flores in kwam lopen om de bal te ontmoeten uit de vrije trap vanaf de zijlijn: 1-1. En even later nog eens een goal, zodat het nu hele maal afgelopen was en er op geen enkele uitslag meer gewacht hoefde te worden. Olie Nordin was kort over Het Moment. „Het is niet erg professio neel als iemand zo vrij kan komen in een dergelijke situatie, al weet ik niet wie hem had moeten dekken". - m jggf mg' v m Z m m m*f tmmWBL <ygn§ f gjH§ Wm Computer voor bom aangezien CAGLIARI (GPD) Marcel van der Kraan, voor de GPD-bladen - waaronder het Leidsch Dagblad - actief bij het wereldkampioenschap in Italië, heeft negen dagen na aankomst in Sardinië zijn bagage terug gekregen. Van der Kraan was al zijn kleding, computerapparatuur en schrijfgerei kwijtgeraakt toen hij bijna twee weken geleden in Milaan overstapte op het vliegtuig naar Cagliari. De Italiaanse luchtvaartmaatschappijen konden niet vertellen waar zijn bagage zich zou kunnen bevinden. Achteraf blijkt de douane bij het 'screenen' van de koffers de seinapparatuur van Van der Kraan te hebben aangezien voor een bom. De verzegelde koffer is vervolgens dagenlang opgeslagen in een bunker. In de tussentijd werd Van der Kraan uit de brand geholpen door de kledingsponsor van het Engelse elftal. Die verstrekte hem op het snik hete Sardinië een stapel zeer opzichtige korte broeken en T-shirts, waarop met dikke letters de naam van de sponsor te lezen was. Van der Kraan: „Je zag de Engelse fans soms denken: allemachtig, als het En gelse elftal maar niet in die gekke oranje en gele broeken gaat spelen. Niemand begreep waarom ik er elke dag zo bijliep". Omdat de koffer na zeven dagen niet was geëxplodeerd, werd deze afgelopen weekeinde verder onderzocht en ontdekte men de vergis sing. Zonder excuusbrief werd de bagage vervolgens alsnog afgele verd. Uiteraard wilde aanvoerder Glen Hysen geen zondebok aanwijzen. „Costa Rica was in de tweede helft de betere ploeg, wij zijn gestopt met voetballen". Stefan Pettersson: „We werden een beetje moe". Misschien omdat je wel even met tien man kunt spelen, maar geen hele wed strijd? Hysen: „Ik weet wat je be doelt". Slapen Peter Larsson noemde man en paard, nadat hij klokslag twaalf zijn doping-plasje had geproduceerd.' „Tot die goal was er niks aan de hand, achteraf moet je zeggen dat we het in de eerste helft hadden moeten afmaken. Toen had het 3-0 moeten worden. Dan krijg je die goal tegen. Ekström liet z'n man lo pen, die stond gewoon te slapen. Typsch Ekström". En Johnny zelf? „Nee hoor, dat was mijn fout niet. Ik moest die an dere van Costa Rica dekken volgens Doelman Conejo van Costa Rica is bijzonder moeilijk te passeren. Dat ondervindt hier ook Glen Hysen van Zwe den die zijn inzet op miraculeuze wijze gestopt ziet. (foto epa) mij HENRI VAN DER STEEN AMSTERDAM (GPD) - „Ach, me vrouw de rechter, in de voetballerij is alles anders. U hebt daar geen weet van. Er gebeuren absurde din gen. Ik zou er zoveel over willen zeggen. Maar omdat ik in hart en nieren Ajacied ben, hou ik liever m'n mond". Niet voor de eerste keer verviel ex-penningmeester Lou Bartels gisteren, tijdens de derde zittingsdag van het strafproces te gen Ajax, in een emotioneel en soms aandoenlijk naïef pleidooi voor zichzelf. De absurditeit van de bedrijfstak betaald voetbal kwam weer eens aan het licht. De derde procesdag stond giste ren geheel in het teken van de frau duleuze handelingen bij de trans fers van Frank Arnesen en Frank Stapletorj. Voor het gerommel met Arnesen moesten zich voor de rechtbank verantwoorden de 'rechtspersoon' Ajax, ex-kasbe- heerder Bartels, Arie van Eijden (in dertijd bestuurslid algemene zaken) en oud-voorzitter Ton Harmsen, die om gezondheidsredenen niet ver scheen. Arnesen zelf ontkwam aan gerechtelijke vervolging door tij dens het vooronderzoek accoord te gaan met een financiële schikking. Hoe Arnesen aan die ton zwart geld kwam, werd gisteren haarfijn uit de doeken gedaan. Bij een tus sentijdse contractverlenging in 1979 had Arnesen bedongen dat hij twee jaar later voor de 'gelimiteer de' transfersom van 900.000 gulden bij Ajax mocht vertrekken. Medio 1981 wist Arnesen zich, via zijn zaakwaarnemer, voor een bedrag van 1.350.000 dollar te verkopen aan de Spaanse club Valencia. Zoals af gesproken ontving Ajax, via een Zwitserse bankrekening, 544.000 dollar 900.000 gulden) voor Arne sen. Het verschil (bijna 1,5 miljoen gulden) gleed bij Arnesen in de bin nenzak. Tot zover weinig aan de hand, wa re het niet dat Arnesen in 1980, via door Van Eijden ondertekende che ques, een 'lening' van 100.000 gul den bij Ajax had gekregen. Toen Ar nesen eenmaal in Spanje zat, loste Ajax de lening boekhoudkundig via een handigheidje op. Van de ont vangen 9 ton, werd 8 ton als ontvan gen transfergeld geboekt en één ton als 'aflossing lening' opgevoerd. In gewikkeld? Misschien. In feite komt het er op neer dat Ajax heeft verzuimd de 'lening' als loonbeta- ling (lenen is ook verdienen) aan te geven. Het meest merkwaardige in de zaak is echter dat Ajax nooit een po ging ondernomen heeft om het geld bij Arnesen terug te halen, waar door de verdenking ontstaat dat er in 1980 nooit een lening is verstrekt, maar dat toen 'gewoon' met teken- of handgeld is gewerkt. Op verzoek van trainer Johan Cruijff ging Ajax in het voorjaar van 1987 op zoek naar een nieuwe spits- speler. Via via kwam men uiteinde lijk terecht bij de dan bijna 31-jarige Frank Stapleton. Behalve een vast bruto-salaris van 95.000 Engelse pond per jaar, wil Stapleton voor de drie seizoe nen dat hij naar Amsterdam komt tevens een tekengeld van 100.000 pond (circa 350.000 gulden). Via een door de zaakwaarnemer van Staple ton bedachte constructie wil Ajax aan die eis tegemoet komen, ten minste als de belastingdienst daar ook vrede mee heeft. De FIOD snuf felt dan immers al enige tijd bij Ajax rond en veel rare fratsen kan de club zich daardoor niet permitte ren. Ajax krijgt geen toestemming om het geld naar een BV van Staple ton, waarvan de speler er in Enge land ook al drie heeft, te laten stro men. Ajax (i.e. Van Eijden) begaf zich echter op glad ijs door in de jaarboeken de 100.000 pond op te voeren als 'transferfee' en dat te ver talen met transferkosten. Tevens komt het woord 'transferfee' voor in een overeenkomst met Stapleton, die mede ondertekend is door admi nistrateur (en in die hoedanigheid onbevoegde) Holsheimer. Volgens de justitie is transferfee niet anders op te vatten als hand- of tekengeld. Het meest merkwaardige is nu dat Ajax, kennelijk bang geworden door de meekijkende FIOD, maar liefst 72 procent loonbelasting heeft afgedragen over de 100.000 pond 'transferfee'. Merkwaardig omdat Harmsen, Van Eijden en tot voor kort Stapleton zelf blijven vol houden dat de Ierse speler nooit één cent van dat bedrag dat hij had be dongen heeft ontvangen. België nog een land op de derde plaats eindigt met twee winstpun ten en een doelsaldo van min één of slechter. Tot nu toe bevindt alleen Oostenrijk zich in precies dezelfde positie, waardoor een beslissing via het lot tot de mogelijkheden be hoort. Coach Roxburgh noemde dat een zuiver academische mogelijk heid. De waarde van het vechtvoetbal van de Schotten moet laag worden ingeschat. Heel laag. Dat deerde een kwart van de toeschouwers, de 15.000 Schotse supporters, niet. Het Schotse legioen, enthousiaster pu bliek is er waarschijnlijk niet, moest met heel weinig tevreden zijn. Het elftal van Andy Roxburgh, zonder zijn 'vaste' verdedigiers Gough en Levein, had vergeleken met Brazi lië buiten wilskracht maar een klein beetje in huis. Overtuiging Dat kleine beetje is wel voor de vol le honderd procent gebruikt, zoals de traditie het wil. De overtuiging waarmee McPherson en McLeish de ongelijke strijd aangingen met Careca, Romario en later Müller, toch voetballers van een andere or de, was indrukwekkend. De grim migheid van sommige Schotten echter bleek pijnlijk. In de eerste minuten al gaf scheidsrechter Kohl gele kaarten aan Johnston en McLe- od, die Jorginho erg hard aanpak ten. Schotland zag, niet ten onrechte, de rechter verdediger als de gevaar lijkste man. Hij was, misschien sa men met Alemao, de enige die echt een duel aanging. De anderen voel den zich zo zeker van het gegeven dat een nederlaag tot de onmoge lijkheden behoorde, dat zij niet ver der wilden gaan dan in laag tempo hun kwaliteiten tonen. Voor de Schotten was dat zelfs nog te veel. Roxburgh had op een gelijkspel gemikt en daardoor vooral zijn ver dediging georganiseerd en de aan val, dit keer Johnston en McCoist, aan het toeval overgelaten. Brazilië, met slechts twaalf bestrafte overtre dingen, voelde zich niet aan zijn stand verplicht het verschil tussen kunde en wilskracht duidelijk te maken. "Tussen verdediging en aan de andere kant aanval en midden veld liep het niet soepel", consta teerde Sebastiao Lazaroni. "Wij hebben van de eerste tot de laatste minuut in rust gespeeld en gepro beerd kansen te verwerven. Dat laatste is ook gelukt." Niet fit Romario, voor het eerst in een wed strijd sinds zijn beenbreuk van ruim drie maanden geleden, kwam kort na rust twee keer in goede posi tie. PSV's topscorer haalde er geen profijt uit. "Romario", oordeelde de Braziliaanse coach, "is nog niet he lemaal fit. Hij was terughoudend in de duels, hij zakte na rust ook dui delijk weg. Aan de ene kant vonden wij het nuttig hem in te zetten in een wedstrijd die moeilijk zou zijn, aan de andere zijde hebben wij meer goede voetballers achter de hand. Müller heeft dat in de slotfase ge toond met zijn doelpunt". Schotland, dat tegen Zweden over het hele veld stoorde, liet de Braziliaanse verdediging van vijf man alle tijd de bal onder controle te brengen. Roxburgh durfde het gewoon niet aan zijn middenvel ders vooruit te schuiven. "Ik kon niet anders", legde de coach uit. "Wij wisten dat wij tegen een ster ker elftal stonden. Ons doel was één punt, waarmee de kwalificatie prak tisch zeker zou zijn geweest". Klap Ruim vijf kwartier hielden de Schotten het aantal fouten beperkt. De Brazilianen immers dwongen weinig af. Schotland echter kwam nooit in de buurt van Taffarel. Eén van de incidenteel goede acties van de Schotten, een hoekschop van McCall, ingekopt door Johnston, en een redding van Branco op de lijn, schokte de Brazilianen toch even. In het laatste kwartier gooiden zij er iets meer vaart in. Alemao leidde het doelpunt in met een schitterend schot, Leighton kreeg de bal niet onder controle, Careca zat er tussen en tenslotte gaf sneltrein Müller het laatste tikje. Een harde klap voor de Schotten, die naar hun mogelijkheden speel den, maar geen moment hun beper kingen konden verbergen tegen een elftal dat zijn kwaliteiten niet echt wenste te tonen. Huwelijkstherapie voor de Tsjechen FLORENCE (ANP) - De Tsjechoslowaakse spelers geno ten gisteren en vandaag van'wat hun coach Venglos 'huwe lijkstherapie' noemde. De vrou wen en vriendinnen van de spe lers waren op bezoek in Italië. Een ander teken dat het gedaan is met het communisme in het vaderland. Het was de eerste keer voor de spelers, dat zij tij dens de eindronde van het WK bezoek kregen van de vrouwen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21