O R Ruud Gullit: 'We staan nu op scherp GRATIS BIJ BUCKLER DE TOUR DE FRANCE lAPPE SCHUIF Ook de Giraffe maakt wat golfjes Oranje: steun van achtduizend fans Oog kwijt, toch nog international Egypte zou heel graag willen loten Robson zoekt heil bij gebedsgenezer BUCKLER BIER. ZO LEKKER DAT JE DE ALCOHOL NIET MIST. DONDERDAG 21 JUN11990 PAGINA 17 u BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PALERMO - Het zaaltje In de persruimte bij het La Favorita- stadion in Palermo zit afgeladen vol met journalisten. Onderuitge zakt op een bankstel pareert Jacky Charlton de eerste vraag. ..De opstelling tegen Nederland maak ik vanavond aan de spelers bekend. Morgenvroeg krijgen jid- lie hem te horen". Bandrecordertjes doen hun werk. Pennen krassen woorden op blocnotes. En de voornamelijk Ier se en Engelse mediavertegen woordigers knikken begrijpend. De stemming is gemoedelijk. Vol gende vraag graag. Eamon Dunphy van de Sunday Independent schraapt zijn keel en begint aan een zin die nooit zal worden afgemaakt. Na drie woor den al wordt hij ruw door Charl ton onderbroken. Jjij moetje bek houden", briest de Ierse bonds coach. „Met jou praat ik niet. Jij bent geen echte journalist". Dunphy laat zich niet in de hoek zetten en gaat in de contra- attack. Hij is wel degelijk een ech te journalist stelt hij, toont als be wijs zijn aan duidelijkheid niets te wensen overlatende perskaart en zegt het volste recht te hebben op een officiële persconferentie vragen te stellen. Maar Big Jack wil daar niets van weten. „Met jou praat ik niet", schreeuwt hij, het hoofd rood aangelopen van opwinding. Waarna Charlton abrupt opstaat en woedend weg- beent, de verblufte journalisten in verwondering achterlatend. Een beetje stemming maken aan de vooravond van een belangrijke pot kan geen kwaad. Heel even is het doodstil in het snikhete perslokaaltje, waar het transpiratievocht in straaltjes langs de rug naar beneden loopt. Maar dan breekt een enorm tu- midt los. Al snel blijkt dat Dunphy mede- en tegenstanders heeft, die elkaar niet kunnen luchten of zien. Bijna onstaat een handge meen, maar een veter aan-journa list kan dat nog juist voorkomen. Later, in de gangen van de pers ruimte, gaan de verbale scher mutselingen nog geruime tijd door. Eamon Dunphy staat in het middelpunt van de belangstelling en moet aan Jan en alleman uit leggen waarom Jack Charlton uitgerekend met hem niets van doen wil hebben, U2 Navraag leert dat Dunphy een oud-voetballer is - hij kwam zelfs 23 keer uit voor de Ierse nationale ploeg - die later journalist is ge worden. Hij beoefent zijn vak inmiddels twaalf jaar en geldt als kritisch. Hij houdt zich overigens niet alleen bezig met voetbaljournalistiek, hij schreef ook een boek over de bekende Ierse popgroep U2. De biografie, Unfor- getable Fire genoemd, werd aan de andere kant van Het Kanaal een bestseller. Terug naar Jacky Charlton en Eamon Dunphy. De part-time bondscoach van het groene eiland en de voormalige Ierse internatio nal kunnen eikaars bloed wel drinken. Het kwam al eerder tot verbale aanvaringen tussen bei den en zondagavond heeft Charl ton zich groen en geel geërgerd toen hij vernam op de Ierse televi sie onder vuur te zijn genomen door Duyphy. Ook Johnny Giles (ex-Leeds United) liet in het praatprogramma overigens blij ken geen hoge pet op te hebben van de coach Jack Charlton. Voor al zijn taktische kwaliteiten wer den hevig in twijfel getrokken. Dunphy: „Ik heb in dat pro gramma de manier waarop Ier land van Egypte probeerde te winnen falikant verkeerd ge noemd. Het is schaamteloos zoals Charlton spelers als Paul McGra- th, Kevin Sheedy en Ray Hought on wil laten voetballen. Die jon gens kunnen veel meer dan alleen maar achter lange en hoge ballen aanrennen. Weet je wat het pro bleem met Charlton is, hij kan niet tegen kritiek en is ook geen kritiek gewend. Nadat hij op het EK van Engeland (Ierlands erf vijand) had gewonnen, kon hij in Ierland geen kwaad meer doen. Maar ik heb geen hoge pet van hem op en zeg dat ook. Het zou mooi worden als je je mening niet meer zou mogen spuien". Niet alleen Dunphy moet niets van Charlton hebben, steeds meer Ierse journalisten raken op de no nonsense-coach uitgekeken. Zij zeggen er niets van te begrijpen dat de Giraffe in Nederland als sympathiek wordt afgeschilderd. In hun ogen is hij een lomperik van het ergste soort. Zonder partij te willen kiezen moet gesteld wor den dat Charlton zich de afgelo pen dagen als een hork heeft ge dragen. Zondag, na afloop van de 0-0 tegen Egypte, sabelde hij de Noordafrikanen en hun coach El Gohary genadeloos neer (in de Egyptische media werd Charlton later een 'kameel' en een 'racist' genoemd). Maandag weigerde hij bot een ieder te woord te staan. En gisteren ontplofte hij bijna van woede op een onschuldige pers conferentie. JAN MENNEGA PALERMO (ANP) - Het Neder lands elftal krijgt vanavond in het sleutelduel tegen Ierland de steun van zo'n 8000 fans. Aanvankelijk werd gerekend op slechts de helft, maar nu er voor Oranje veel, zo niet alles op het spel staat, is de belang stelling van Nederlanders erg groot. Politiewoordvoerder Meilink: "Wij hebben onze prognose moeten bijstellen. Op het laatste moment zijn nogal wat extra chartervluch ten ingezet. De grootste hap komt vandaag, de dag van de wedstrijd: ruim 4000 supporters". Het Oranjelegioen is beduidend kleiner dan dat van de Ieren. Een woordvoerder van de zes man ster ke Ierse politiedelegatie rekent op minimaal 15.000 supporters. "Dat is het aantal dat er nu al zo'n beetje is. Mogelijk dat het aantal oploopt tot 20.000, want ook vanuit Ierland zijn op het laatste moment vluchten in gezet". Niet alle Ieren zijn in het bezit van een kaartje. Dat leidde gisteren tot Wim Kieft staat vanavond vrijwel een opstootje bij het perscentrum, zeker in de basis van Oranje. Des- pal naast het stadion. Een groep van tijds in '88 scoorde de spits tijdens 400 Ieren eiste op hoge toon een het EK de enige treffer tegen Ier- kaartje. Uiteindelijk konden er na land. doto gpd) loting negentig worden geholpen. Het gros van de Ieren gedraagt zich overigens voorbeeldig op Sici lië. Weliswaar wordt in sommige hotels tot diep in de nacht op de ter rasjes doorgezongen, waardoor an dere hotelgasten amper kunnen sla pen, tot ontsporingen heeft dat niet geleid. Alleen in hotel Zagarella, waar de Nederlandse sportpers lo geert, brak vanochtend vroeg een vechtpartijtje uit tussen dronken Ieren. Dat binnenbrandje was ove rigens snel geblust. Soortgelijke probleempjes doen zich ook voor in Catania, het onder komen van de meeste Hollandse supporters die langer dan een dag op Sicilië verblijven. Enkele hotels willen zelfs geen Nederlanders meer onderdak bieden omdat zij te luidruchtig zijn. De politie hoefde tot op heden echter geen Neder landse supporters van het eiland te verwijderen. Ook rond Nederland-Ierland wor den geen problemen verwacht. Mei link: "Ieren en Nederlanders gaan altijd goed met elkaar om. De lands aard is een beetje hetzelfde. Toch blijven we ook nu erg waakzaam. Er hoeft maar één idioot tussen te lo pen en de poppen zijn aan het dan- SANT'ELIA (GPD) Te laat of niet, een etmaal voor het cruciale WK-duel met Ierland maakt Oranje ineens een ui terst gemotiveerde indruk. „We hebben voor het eerst sinds lange tijd weer eens lekker getraind", zegt Marco van Bas ten. Het zweet droop van zijn gezicht. De spits van AC Milan beleefde er zelfs zoveel plezier aan dat hij na af loop nog een tijdje doorging en op aangeven van Ronald Koeman bal len afvuurde op gelegenheidsdoel man Jan Wouters. Zou de invloed van Ted Troost dan toch groter zijn dan zijn sceptici denken? Vanavond in het Stadio della Fa- vorita moet het antwoord komen. In de vorm van een overwinning, want dat is de enige manier voor het Ne derlands elftal om de zorgen van zich af te schudden. „We zijn alle maal een beetje getergd, ik in het bijzonder", deed Ruud Gullit al even monter na de laatste training op het snikhete Sicilië. Vleiend Het heeft de Oranje-captain geirri- teerd dat er de laatste dagen weinig vleiend over hem is geschreven en UDINE (Reuter) De Zuidko- reaanse spits Lee Tae-Ho loert met één oog op zijn kansjes. De aanval ler is blind aan het andere. Twee jaar geleden dacht de 29-ja- rige Lee dat zijn loopbaan als voet baller voorbij was. Hij verloor zijn linker oog toen hij laag wilde kop pen, terwijl een andere speler een spectaculaire omhaal probeerde. De noppen van de tegenstander be schadigden het netvlies van Lee voorgoed. Maar hij kwam terug in de selec tie van de nationale ploeg. "Ik heb me neergelegd bij het feit dat ik met mijn linker oog niets kan zien", al dus de voetballer die meer dan hon derd interlands heeft gespeeld. "Maar ik weigerde me neer te leg gen bij het feit dat ik niet meer zou kunnen voetballen. Na verloop van tijd ontwikkelde ik een zicht dat waarschijnlijk beter is dan dat van veel andere gesproken. Hij voelt zich daardoor getergd, niet gekrenkt. „Aan de e kant weet ik dat ik beter kan, r aan de andere kant voel ik me beetje gepiepeld. Dat de mensen in de straat nu wat smalend over mij praten, doet me niet zoveel. Die we ten tenslotte beter. Toch wil ik mij niet aan die kritiek onttrekken. Ik ga niet de kop in het zand steken en denken: laat ze maar barsten". Gullit laat in het midden of die kritiek terecht is of niet. „Je weet gewoon dat het gebeurt. Na een jaar stilstand kun je van mij geen won deren verwachten. Ik kan niet n doen dan ik in huis heb. Iedereen verlangt heel veel van mij, maar dat is niet reëel. Het lijkt misschien niet zo, toch doe ik er alles aan. Ik blijf ook mijn taken doen, daar zal ik mij niet aan onttrekken. Ik kan nu toch niet zeggen: ik schei ermee uit, laat een ander het maar doen. Maar als er verloren wordt, ben ik de eerste naar wie jullie vragen. Als ik die uit de weg zou gaan, ben ik helemaal een Jan joker". Aanvulling Met Gullit en Van Basten voorop staat de hele ploeg eindelijk op scherp. Dat is al heel wat na het dra ma tegen Egypte en de schijnverto ning tegen Engeland. Of dat de ver dienste is Van Troost? Gullit: „Ted is belangrijk voor mij. Hij is een he le goede aanvulling. Ik was al eerder getergd door alles er omheen, maar toen kwam het er niet uit. Ik hoop morgenavond alles van me af te kunnen zetten". „Het werd tijd", meent Van Bas ten, „dat Troost langskwam. Daar om heb ik hem gebeld. Bij Milan komt hij ook eens in de vier, vijf we ken aanwippen". Afgaande op de laatste trainings partij speelt Gullit vanavond aan de rechterkant, net als eerder na de rust tegen Egypte. Aan de overkant staat Gillhaus, die kennelijk toch de voorkeur krijgt boven Roy. Leo Beenhakker weigerde echter reso luut de opstelling prijs te geven. „Om de dóódsimpele reden dat ik er nog niet uit ben. Er zijn twee moge lijkheden: we spelen met twee vaste vleugelspitsen of we komen inci denteel via de vleugels door. Die Het laatste overleg aan zee. Het is voor Oranje nu nog slechts een kwestie van erop-of eronder. (foto GPD) laatste keuze heeft als nadeel dat er weinig mensen in het centrum zijn". Wissel Het ligt daarom voor de hand dat de interim-bondscoach kiest voor de tweede optie. Het zou betekenen dat hij voor de vijfde achtereenvol gende keer schuift met spelers. Nog belangrijker is echter dat de speel wijze die Beenhakker nu voor ogen staat een enorme wissel trekt op het incasseringsvermogen van Witsch- ge en Van Aerle. „Voetbal op dit ni veau kost altijd kracht. Ik zal moe ten beoordelen of die kracht toerei kend is. Voor de rest zie ik niet zo veel verschil tussen de twee varian ten". Beenhakker heeft de indruk dat de spelers de laatste dagen een paar pasjes vooruit hebben gemaakt. Het is hem niet ontgaan dat de ploeg agressief is en er alles aan wil doen om zich te revancheren voor de mis lukte WK-opening. Het maakt hem ook weinig uit of Ierland nu wel of niet met een 'sweaper' speelt ('dat zien we vanzelf wel'), aan reken werk wil hij z'n tijd al evenmin ver doen. „Het enige wat morgenavond telt, is een plaats in de tweede ron de. Daarvoor kan een gelijk spel ge noeg zijn, maar daar zal ik nooit van m'n leven van uitgaan". CAGLIARI (SID) - Waar Engeland, Nederland en Ier land gruwen van een gelijke eindstand in groep F, wil Egypte best loten. Bondscoach El Gohary is duidelijk: „Wij willen gelijk spelen tegen Engeland en hebben niets tegen een beslissing door het lot. Voor ons zou het een geweldig succes zijn, gelijk met de Engelsen te eindigen". De vier landen in groep F staan precies gelijk en moeten met zijn vieren loten als de twee duels onbe slist blijven en de uitslag hetzelfde is. Eindigt één duel gelijk, dan loten de twee betrokken landen voor de plaatsten twee en drie. Gelijktijdig met Engeland - Egypte in Cagliari wordt in Palermo de wedstrijd Ier land - Nederland gespeeld. El Gohary beloofde zijn ploeg niet zo defensief te la ten voetballen als in het duel met Ierland dat in 0-0 ein digde. De Ierse bondscoach Charlton haalde na afloop verwoestend uit naar de instelling van de Afrikanen. Charltons collega Robson hecht weinig waarde aan de belofte van El Gohary. Hij stelt zich alvast in op een richtingsverkeer naar het Egyptische doel. „Als wij de wedstrijd dikteren, zullen ook doelpunten vallen", houdt hij moed. Robson mist zijn naamgenoot Bryan, die gebles seerd is. Spits Lineker, licht gekwetst geraakt in het treffen met Nederland, is echter weer Fit getuige zijn uitspraak: „Tegen Egypte scoor ik weer". ADVERTENTIE CAGLIARI (ANP/Reuter) - De Nederlandse spelers zoeken hun heil in haptonomie, Bryan Rob son bij een gebedsgenezer. De aanvoerder van het Engelse elftal liet gisteren Olga Stringfellow, zijn steun en toeverlaat in moeilij ke tijden, op eigen kosten overko men naar Cagliari. Stringfellow moet de midden velder van Manchester United verlossen van zijn slepende bles sure aan de hiel, zodat hij van avond kan meespelen in de wed strijd tegen Egypte. Robson heeft goede ervaringen met de gebeds genezer. Zij behandelde hem drie keer in de laatste anderhalf jaar. De laatste keer vlak voor de Cup- final tegen Crystal Palace. String fellow nam bij die gelegenheid nog een United- en twee Crystal Palace-spelers onder handen. Het kwartet was in beide wedstrijden (Finale en replay) van de partij. Bondscoach Bobby Robson stelde zich tegenover Stringfel low op zoals Leo Beenhakker te genover Ted Troost. "Ze heeft mijn zegen", verklaarde hij. "Hij denkt dat zij hem Fit kan krijgen. De beslissing over zijn meespelen wordt wel genomen op basis van medische en wetenschappelijke gronden. Het is Bryans goed recht haar te laten komen. Hij heeft het mij gevraagd en ik ben er niet op tegen. Het is tekenend voor zijn instelling. Hij wil met al le geweld spelen tegen Egypte." Bobby Robson bevestigde dat de aanvoerder zelf voor de kosten opdraait van de komst van String fellow. Bovendien had hij zijn aanvoerder verteld dat hij pas mee kan spelen als hij de gebrui kelijke conditietest van een kwar tier goed doorkomt. Bryan Robson trainde gisteren overigens niet mee met de selec tie. Hij keek toe met Gary Line ker. De spits is ook nog niet zeker van zijn plaats. Lineker heeft een ontstoken teen. "Hij kon gisteren zijn schoen nog niet aan", zei coach Robson. "Maar we zijn op timistisch over zijn meespelen. Desnoods zetten we de spuit er Buckler GROEP C TURUN Brazilië - Schotland 1-0 (0-0). 82. Muller 1-0. Scheidsrechter Kohl (Oos). Toe schouwers- 62.502. Gele kaart 4. Johnston (Sch). 6. McLeod (Sch). Brazilië: Taffarel; Jorginho, Mauro Galvao en Ricardo; Rocha, Alemao. Dunga, Valdo en Branco; Romano (66. Muller) en Careca. Schotland- Leighton; McLeish. McPherson. McKimmie en Malpas; Aitken, McCall. McStay en MacLeod (38. Gillespie); Johns ton en McCoist (79. Fleck). GENUA Zweden - Costa Rica 1-2 (1-0). 32. Ekström 1-0,75. Flores 1-1,87. Medford 1- 2. Scheidsrechter Petrovic (Joe). Toe schouwers: 30.223. Gele kaart: 18. Strom- berg (Zwe), 29. Gomez (CRi), 59. Marche- na (CRi). 75. Schwarz (Zwe) Zweden: Ravelli; Roland Nilsson, Hysen en Schwarz. Petterson, Larsson, Ström- berg (82. Engqvist). Ingesson en Joakim Nilsson, Ekstróm en Brohn (35. Gren). Costa Rica: Conejo; Gonzalez, Flores, Montero en Chavez; Chavarria (74. Guima- raes). Ramirez. Gomez (61 Medford) en Marchena, Cayasso en Jara. Eindstand: Brazilië 3 6 (4-1) Costa Rica 3 4 (3-2) Schotland 3 2 (2-3) Zweden - 3 0 (3-6) TOPSCORERS 1. Michel (Spa), Matthèus (BrD) en Völler (BrD) allen 3, 4. Skuhravy (Tsj), Careca (Bra), Lacatus (Roe). Balint (Roe). Milla (Cam), Jozic (Joe), Bilek (Tsj), Klinsmann (BrD), Pancev (Joe), Schillaci (Ita), Muller (Bra) allen 2, 13. Bein (BrD), Hasek (Tsj), Luhovy (Tsj), Baggio (Ita), Gianmni (Ita), Omam Biyik (Cam), Redin (Col), Valderra- ma (Col), Caligiuri (VSt), Murray (Vst), Bro- lin (Zwe), Ekström (Zwe). Stromberg (Zwe), Flores (CRi), Medford (CRi), Cayasso (CRi), Lineker (Eng), Sheedy (Ier), Degryse (Bel), De Wolf (Bel), Ceulemans (Bel), Clijsters (Bel), Scifo (Bel), Kieft (Ned), Ab- del-Ghani (Egy), Troglio (Arg), Burruchaga (Arg), Monzon (Arg),, Khaled Ismail Mu barak (VAE), McCall (Sch), Johnston (Sch), Hwangbo (ZKo), Bengoechea (Uru), Protassov (Sov), Zigmantovitsj (Sov), Za- varov (Sov), Dobrovolski (Sov), Littbarski (Brd), Rincon (Col), Susie (Joe), Prosinecki (Joe), Jumaa (VAE), Rodax (Oos), Ogris (Oos) allen 1 DE KAARTEN Argentinië: Serrizuela (2). Batista, Bur ruchaga, Sensini, Caniggia, Maradona, Monzon; België: Gerets (2); Bondsrepu bliek: Brehme (2). Berthold; Brazilië: Mo- zer (2). Branco, Dunga, Jorginho. Came- roun: Kana Biyik (rood en geel), Massing (2), Milla, N'Dip, M'Bouh, Onana, N'Kono; Colombia: Herrera, Gabriel Gomez, Alva rez; Costa Rica: Jara, Gomez (2). Marche na. Engeland: McMahon; Egypte: Sho- beir, Ahmed Ramzi. Ierland: Morris; ftafië: Ferri. Baggio. Berti, Joegoslavië: Stojko- vic, Brnovic, Sabadadzevic, Pancev, Ne derland: Kieft; Oostenrijk: Artner (rood), Peel (2), Zsak (2). Streiter (2). Herzog. Pfef- fer, Aigner. Reismger. Lmdenberger; Roe menië: Lacatus (2), Klein, Hagi, Lupescu; Schotland: McPherson, Johnston, McLe od; Sovjetunie: Bessonov (rood), Tsjidij- atoelm (2), Protassov, Zigmantovitsi; Spanje: Jimenez. Villaroya, Tsjechosio- wakije: Kubik (2). Chovanec, Skuhravy. Kadlec, Bilek, Moravcik Uruguay: Per domo. Francescoii, Sosa; Ver. Ara. Emi: Khalesi Ghanim Mubarak (rood en geel), Hussam Mohamed (2), Eissa Abdulrah- man, Ibrahim Abduylrahman, Abbas; Vere nigde St: Mynalda (rood), Banks (2), Meo- la, Trittshuh, Caligiuri, Murray, Wmdisch- mann; Zuid-Korea: Soon-ho, Hwangbo. Yoon Zweden: Joakim Nilsson. Them. Strömberg, Schwarz.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17