EVTI wil af van fusie-uitkering aan gemeenten Feestjes in sportkantines aan banden Vergoeding boeren veenweidegebied DONDERDAG 21 JUNI 1990 REGIO PAGINA 15 Voorstel voor miljoenentransactie Van onze redacteur Wim Wegman LEIDEN - De Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) wil zo snel mogelijk af van de fusie-uitkeringen aan de aangesloten gemeenten. Directeur J. Haijkens van het EWR zal volgende maand een voorstel doen om de vergoe dingen in één keer uit te betalen. Deze uitkeringen zijn nu over ten minste tien jaar uitgesmeerd. Gaan de gemeenten akkoord met dit plan, dan moet de EWR een bedrag van en kele tientallen miljoenen op tafel zien te leggen. Bij de totstandkoming van de EWR Dit jaar kan de EWR in elk geval twee jaar geleden is afgesproken een fusie-uitkering geven. Het be- dat de deelnemende gemeenten drijf heeft in lg8g een winst ge. jaarlijks een uitkering krijgen. Dit is maakt van 10,3 miljoen gulden, gedaan omdat sommige gemeenten voorheen de winsten van hun nuts bedrijven in de gemeentekas stop ten. Na de fusie van die bedrijven was dat niet meer mogelijk, waar door die plaatsen een flinke bron van inkomsten dreigden te verlie zen. Met de compensatie-regeling, waarbij de uitkeringen jaarlijks met tien procent worden verminderend, kunnen de gemeenten langzaam 'wennen' aan het wegvallen van die inkomsten. In totaal moet het be drijf op deze manier 69 miljoen gul den uitbetalen. Het probleem is nu dat de uitke ringen moeten worden betaald uit de winsten van de EWR. Maakt het nutsbedrijf niet voldoende winst, of lijdt het zelfs verlies, dan worden de uitkeringen doorgeschoven naar het daarop volgende jaar. Het risico bestaat dus dat als de EWR niet bij zonder goed draait, ze tot in lengte i jaren aan de vergoedingen vast- Daarmee kan 90 procent van de ver goeding worden betaald die het be drijf dit jaar moet uitkeren. De res terende 10 procent wordt doorge schoven naar volgend jaar. Of het bedrijf ook dan aan zijn verplichtin gen kan voldoen, is volgens Ha ijkens allerminst zeker. Een belang rijk deel van de winst is nu veroor zaakt door de meevallende gasba ten. Voor volgend jaar voorziet Ha ijkens op dit gebied al een flinke te genvaller van vijf miljoen. Verplegers weer de straat op LEIDEN - Verplegend personeel van het Diaconessenhuis in Leiden is vanochtend de straat weer opge gaan om aandacht te vragen voor hun eis voor hoger loon en lagere werkdruk. Met rijdende bedden trokken zij door het centrum van Leiden. Een deel van het werk in het ziekenhuis bleef liggen. Het is één van de vele acties die vandaag en morgen in bijna 80 zie kenhuizen en bejaardenoorden plaatshebben. Het kabinet neemt op 29 juni een beéluit over de finan ciering van maatregelen om de knelpunten op te lossen. Daarna moeten in beide sectoren de cao-on derhandelingen nog worden afge rond. In het Diaconessenhuis in Eind hoven staakt het verpleegkundig personeel van de operatiekamers. Het niet verrichten van medische handelingen in het St. Franciscus Gasthuis en het Havenziekenhuis in Rotterdam leidt tot het sluiten van 15 procent van de bedden (maximaal 140) om calamiteiten te voorkomen. Als er zich geen gunsti ge ontwikkelingen in het cao flict voordoen, zal volgende week onder andere het anesthesieperso- neel van het gasthuis een dag ken, waardoor zeven operatieka mers komen stil te liggen. In de week van 2 tot 6 juli dreigen n daagse stakingen van diverse afde lingen. Vrijdag is er een staking in het medisch kleuterdagverblijf Mar griet in Aerdenhout, op verschillen de afdelingen van het Johannes de Deo-ziekenhuis in Haarlem en van het verpleeghuis De Bieslandhof in Delft. In verschillende instellingen zoals onder meer in de zwakzinni geninrichting Ursula in Nieuwveen, geldt een zondagsdienst. (foto wim EG past 'Bergboerenregeling' ook in ons land toe zit. "Voor ons is dat een zeer onhelde re situatie", meent directeur Ha ijkens. "Een nutsbedrijf moet er in principe naar streven zo goedkoop mogelijk gas, water en elektriciteit te leveren. We mogen geen verlie zen lijden, maar moeten ook voor komen dat we winsten maken. Nu spelen die uitkeringen echter voort durend in ons achterhoofd mee. We laten er ons niet door leiden, maar op een of andere manier zullen we het geld toch moeten betalen". Van onze redacteur Monica Wesseling DEN HAAG Boeren in gebieden stand) zoveel belemmeringen ople veren dat de bedrijfsopbrengsten duidelijk achterblijven, kunnen de die qua afwatering of landinrich- boeren aanspraak maken op ting niet optimaal zijn, kunnen het vervolg een beroep doen op de zogeheten bergboerenregeling. Met name de boeren in veenweidegebie- den, waar de grondwaterstand hoog wordt gehouden om de flora en fau na te sparen, kunnen aanspraak ma ken op ning. Gedeputeerde staten van Zuid- ergoeding. Voor de veengronden bedragen deze maximaal 260 gul den per hectare, op klei- en zand gronden maximaal 180 gulden. Van de 8500 hectares is een be langrijk deel in het veenweidege bied gelegen. GS hebben in Ade financiële ondersteu- igoo hectare, in de Rijnstreek- noord 350 hectare en in Aarlander- hectare als bergboerenge- Verwarring Holland hebben bekend gemaakt bied aangewezen. Ook de boeren J_. de provincie 8500 hectares de 170 hectare grote polder Acht- mm ,i,,a,, extra oncier de zogeheten bergboe- tienhoven (Nieuwkoop-Zegveld) Volgens de EWR-directeur zijn de renregeling komt. De bergboeren- in de 130 hectare grote polder Blok vergoedingen ook elk jaar weer de regeling is een regeling van de Eu- - oorzaak van verwarrende discus- ropese Gemeenschap en i--. a~ - - voor agrariërs die onder moeilijke der produktie-omstandigheden moeten werken. De regeling is oorspronke- "Telkens komt de vraag terug de tarieven verhoogd n ten worden terwijl het bedrijf gunstig resultaat heeft. De prijzen jjjj^ ontworpen voor boeren die worden niet verhoogd om de ver- bergachtige gebieden in de EG goedingen te kunnen betalen, agrarisch bedrijf land en Buurt (Nieuwkoop-Noor- bqstemd den) kunnen steun vragen in het ka de bergboerenregeling. Reserve In het zuiden van de provincie wor den momenteel ruilverkavelingen uitgevoerd. Omdat het provinciaal dicaps te kampen zullen krijgen, is van de beschikbare 8500 hectare, 5100 gereserveerd voor dit deel van de provincie. Met de regeling voor Zuid-Holland is in totaal twee mil joen gulden gemoeid. Verspreid over heel Nederland is in totaal 100.000 hectare landbouw grond extra onder de werkingssfeer van de bergboerenregeling ge bracht. Voorheen konden alleen boeren met land in zogeheten rela- tienotagebieden aanspraak maken op geld van de bergboerenregeling. In een relatienotagebied moet een agrariër zijn bedrijf op zo'mn ma nier runnen dat de natuur hiervan geen schade ondervindt. In ruil hiervoor krijgt hij een vergoeding. De bergboerenregeling legt geen extra beperkingen op aan de boe ren. Zij moeten 'slechts' hebben de natuurlijke handicaps (grondwater stand, versnippering landschap) ac cepteren. Boeren in he veenweidege bied, zoals ii Aarlanderveen, kunnen spraak maken op subsidie in het kader bergboerenrege ling. (foto Wim Dijkman) band is tussen deze twee zaken". Om aan alle problemen een eind te maken, wil Haijkens voorstellen de uitkeringen in één keer af te ko pen. Er resteert na de vergoedingen van 12 miljoen in 1989 en mogelijk 10 miljoen dit jaar, nog een bedrag van in totaal 47 miljoen gulden. Of de gemeenten dit geld volledig in handen krijgen, staat volgens Ha ijkens nog allerminst vast. "Het is voor de gemeenten voordelig om het bedrag in één keer te krijgen. Ze zijn dan af van het risico dat vergoe dingen wegens gebrek aan winst worden doorgeschoven. Bovendien hebben ze een rente-voordeel. Dat mag best in de hoogte van de af koopsom tot uitdrukking komen. Maar daarover moet nog worden onderhandeld; als de gemeenten ten minste instemmen met deze re geling", stelt de EWR-directeur. Hij heeft voor zijn ideeën inmiddels de steun gekregen van de raad van commissarissen. Haijkens denkt de afkoopsom voor een deel te kunnen betalen uit de reserves van het bedrijf. Hij sluit echter niet uit dat de EWR hiervoor ook geld zal moeten lenen. Wat voor gevolgen dit heeft voor de tarieven, is volgens Haijkens nog niet te zeg gen. "Maar uiteindelijk komt alles hoe dan ook terecht bij de verbrui kers". Gasprijs gaat met 2,1 cent omhoog LEIDEN - De EWR verhoogt het gastarief op 1 juli van dit jaar met 2,1 cent per kubieke meter. De tariefs stijging wordt veroorzaakt door de hogere inkoopprijs die de Gasunie het bedrijf heeft opgelegd. Het ta rief voor stadsverwarming, dat aan de gasprijs is gekoppeld, stijgt met bijna een gulden per gigajoule, naar 18,52 gulden. De EWR zou de prijsverhoging voor een deel kunnen opvangen door de winst van 17 miljoen gulden die het bedrijf vorig jaar op de gasle vering heeft gemaakt. Het bedrijf heeft daar echter niet voor gekozen. Volgens EWR-directeur J. Haijkens staat nog allerminst vast dat de winst over 1989 van structurele aard is. Bovendien verwacht hij voor dit jaar enkele flinke financiële tegen vallers. Door de zachte winter bij voorbeeld heeft het bedrijf bijna vijf miljoen gulden minder aan gas af gezet dan verwacht. Het elektriciteitstarief verandert per 1 juli niet. De waterprijs gaat in enkele gemeenten wel omhoog. Dit is het gevolg van een al eerder afge sproken gelijkschakeling van tarie ven in het EWR-gebied. verkaveling, hoge grondwater- hier met de nodige natuurlijke han- Gemeentelijke vergimning nodig voor bruiloften en partijen Dat de gemeente Wassenaar en het attractiepark Duinrell permanent met elkaar overhoop liggen, is niet waar. "Over de hoofdzaken zijn we het eens", wist directeur Graaf van Zuylen van Nijevelt gisteren te melden bij de ingebruikneming van een nieuwe attractie in bet park, de Aqua Shute. Het betreft een tien meter ho ge glijbaan, waarbij men plaats neemt in een plastic kuipje, naar beneden suist en uitkomt in een goot met water, die de snelheid remt. Kinderen hadden al eerder de glijbaan geprobeerd en ze von den het prachtig. Ook burge meester Schoute van Wassenaar en ANWB-directeur Nouwen vermaakten zich uitstekend op de glijbaan, als waren zij giste ren op schoolreis. De tweede ploeg, die bij wijze van officiële opening naar beneden kwam, bestond uit het voormalig WD- kamerlid Jacobse en thans voorzitter van de landelijke club van recreatie-onderne mers Recron, en op de andere baan Duinrcll-baas Van Zuylen. Burgemeester Goekoop van Leiden, die voor de halsbreken de toeren niets voelde, maakte zich nuttig door met een alarm pistool het startschot te geven. Bij de eerste 'heat' won Nouwen verrassend, terwijl Schoute toch geoefend had. Bij de twee de ploeg wierp de training voor af door Van Zuylen wel vruch ten af. Op de foto gaat hij schuil achter het watergordijn dat Ja cobse opwierp. Het oud-kamer lid viel door de snelheid achter over in bet kuipje en belandde bijna languit in de watergoot. (foto Loek Zuyderduln) DEN HAAG/REGIO - Sportkanti nes, club- en buurthuizen en andere verenigingsgebouwen mogen in de toekomst geen bruiloften en partij en meer verzorgen zonder toestem ming van het gemeentebestuur. Een uitzondering vormen instellin gen die een overeenkomst hebben gesloten met het Bedrijfschap Ho- Dit is gebleken tijdens een debat over een wijziging van de drank- en horecawet. Een kamermeerderheid schaarde zich achter de wetswijzi ging. De professionele horeca be schouwt deze nevenactiviteiten van de instellingen als concurrentiever valsend. De horeca, die al jaren op deze wetswijziging heeft aange drongen, spreekt dan ook van para- commercialisme. De instellingen worden vaak gesubsidieerd en val len onder een ander belastingre gime. Het beleid van gemeentebesturen op dit onderdeel loopt nogal uiteen. Zo bestaat in Leiden al jarenlang de afspraak dat sportkantines niet ver huurd worden ten behoeve van feesten en partijen. "Niet alleen vanwege de concurrentievervalsing maar ook om overlast voor de buren te voorkomen", zegt H. Niessing van de directie sport en recreatie. Haar indruk is dat die afspraak over het algemeen goed wordt nage komen. "Ik durf niet te zeggen dat het nooit gebeurt maar in ieder ge val niet veel. Het zal wel eens stie kem gebeuren. Als er bij voorbeeld iemand in de eigen vereniging trouwt. Maar als wij er achter ko men, treden we op". Het gemeentebestuur van Alphen maakt er geen probleem van. "Wij hebben op dit punt geen beleid en zijn ook niet van plan daar haast Loco-dijkgraaf weg LEIDEN - Loco-dijkgraaf Joh. Noordam van het Hoogheemraad schap van Rijnland heeft gisteren de Rijnlandse ere-penning gekre gen. De penning werd hem door dijkgraaf Van Tuyll van Seroosker- ken uitgereikt tijdens de vergade ring van de Verenigde Vergadering van het schap. Hij kreeg de onder scheiding ter gelegenheid van zijn afscheid. Noordam treedt terug om dat hij de pensioengerechtigde leef tijd heeft bereikt. Hij maakte sinds 1971 deel uit van het Rijnlandse be stuur. mee te maken", aldus een woord voerder. Hij heeft niet de indruk dat de Alphense sportclubs op grote schaal hun kantines verhuren. "Er zijn wel enkele verenigingen waar bij dat gebeurt. Dat is niet plezierig want het hoort natuurlijk niet. Maar het zijn slechts incidenten". De club die officieel om toestemming vraagt, kan in Alphen rekenen op medewerking van de gemeente en politie. De indruk bestaat dat dat sport clubs uit zichzelf steeds minder ge neigd zijn hun kantines beschik baar te stellen voor feesten en hu welijken. Dat heeft mede te maken met het feit dat het steeds moeilij ker wordt vrijwilligers te vinden om achter de bar te staan. De sport clubs en welzijnsinstellingen heb ben zelf overigens al eerder getracht nevenactiviteiten in hun zaaltjes aan banden te leggen. De sportbon den KNVB en NSF en de koepel van welzijnsinstellingen hebben over deze kwestie met het Bedrijf schap Horeca schriftelijke stemmingen gesloten. Alleen de hockeybond, de tennisbond en de kerkelijke instellingen hebben zich tot nu toe afzijdig gehouden. Tekort personeel in Elisabeth-ziekenhnis LEIDERDORP - Het Elisabeth-zie- kenhuis is dit jaar vroeger dan ande- re jaren begonnen met het sluiten van bedden voor de zomerperiode. Het tekort aan personeel in de zo mermaanden is daar de oorzaak van. Een vijfde van het aantal bed den is nu buiten gebruik. Voor een klein aantal patiënten moeten af spraken voor opname worden ver zet. Volgens directeur patiëntenzorg Boesten van het ziekenhuis is het ie der jaar gebruikelijk dat een aantal bedden wordt gesloten. Gedurende de zomermaanden zijn er minder patiënten maar is er ook minder personeel beschikbaar. "Dit jaar hebben we door personeelstekort in verhouding tot andere jaren iets meer bedden iets eerder moeten sluiten", aldus Boesten. Hij wijdt dit aan het feit dat de to tale personeelsbezetting nogal krap is. Vacatures blijken moeiUjker te vervullen en ook de uitzendbu- reau's zijn niet in staat aan de vraag naar personeel te voldoen. Volgens Boesten heeft het tekort ook te ma ken met 'alle commotie die is ont staan over honorering en werkdruk in de gezondheidszorg'. Volgens Boesten zullen slechts weinig patiënten hinder ondervin den van de maatregelen. "Maar ook voor die enkelen is het heel verve lend", aldus de directeur. Nota aangeboden aan commissaris Patijn Landbouwgebied Zuid-Holland beschermen tegen verstedelijking DEN HAAG - In het zuidelijk deel van Zuid-Holland is sinds 1965 een derde deel van het agrarisch grondgebied opgeslokt door wo ningbouw, verkeer en industrie. Volgens een studiegroep van het Landbouwschap moet een einde komen aan het verlies van land bouwgronden. Dit blijkt uit het rapport Toe komstvisie land- en tuinbouw', dat vanmiddag aan commissaris der koningin Patijn is aangebo den. Erkend wordt dat er ruimte nodig is voor woningbouw, maar de nu al karige ruimte voor land bouw mag niet opgeofferd wor den. Gewezen wordt op het eco nomisch belang van de agrari sche sector in Zuid-Holland, waar elk jaar voor 3,3 miljard gulden wordt geproduceerd. Om landbouwgronden tegen verstedelijking te beschermen, moet er volgens het rapport con centratie gebieden worden aan gewezen. Daarbij horen het West- land, Pijnacker, Nootdorp en Stompwijk. De glastuinbouwsec tor meent zelfs dat het een be voorrechte positie moet krijgen en dat hiervoor grond beschik baar moet worden gesteld. De glastuinbouw dreigt anders nog voor het jaar 2000 uit haar jasje te groeien. Ouöilifutos Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Door de Studenten-roeivereeni- ging „Njord", zijn de officieren der infanterie uitgenoodigd tot het pleiziertochtje per stoom boot, hetwelk den 27sten Juni a.s. naar het W'armonderhek zal worden gehouden. - De te Arnhem „benaderde" rid derhandschoenen, welke dienst moeten doen in de Maskerade, alhier op 24 Juni, zullen morgen. Zaterdag, aan de deelnemers aan den optocht worden afgele verd. - Bij de gisteren in „Artis" te Amsterdam gehouden tentoon stelling van bloemen en planten, uitgeschreven door de Neder- landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, be haalde de heer G.C. van der Hoef te Oegstgeest eene dankbetui ging, voor nieuwe pioenen. - Eenige winkeliers in sigaren, te Haarlem, zijn voornemens te trachten eenparig hunne win kels des Zondags te sluiten. Maandag-avond zal daartoe eene vergadering worden be legd. Vijftig jaar geleden: - De organisaties op het gebied van den tabakshandel hebben in dezen oorlogstijd een regeling ingevoerd, waarbij bepaald is, dat de fabrieken aan de gros siers en de grossiers aan den kleinhandel per maand geen grootere hoeveelheden van ieder merk en iedere soort mogen afle veren dan een twaalfde deel van het verbruik van den betreffen- den afnemer over het vorige jaar. Ten aanzien van den aan voer van grondstoffen heeft men goede hoop op aanvoer van ta bak uit de Balkanlanden. Het rookend publiek, dat zich op En- gelsche en Amerikaansche siga retten geworpen had, zal zich dan weer aan een anderen smaak moeten wennen. Men her- innere zich de goedkoope Griekse sigaretten, die hier vroe ger wel verkocht werden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15