TAD LEIDEN Ruim 60 ideeën voor referendum in Leiden Speciaal bouwplan voor gehandicapten Ruzie over gebruik grasveld Agaatlaan LEIDSCH DAGBLAD Rapenburg dempen; herstel carillon, etc. Ruim 63 miljoen voor betere zuiverings installatie Zuid-West s DONDERDAG 21 JUNI 1990 LEIDEN - Herstel van de caril lon in de toren van het stadhuis. Het Rapenburg dempen en er een weg van maken, de terug keer van de zaterdagmarkt op de Hooglandse Kerkgracht, al leen oude auto's door de bin nenstad laten rijden of het in stellen van een tramlijn. Onder meer deze ideeën zijn door Leidenaars aangedragen als moge lijke onderwerpen voor het referen dum dat volgend jaar maart wordt gehouden. Totaal schreven 21 bur gers een brief naar aanleiding van de oproep van de gemeente om on derwerpen aan te dragen. Dat kon tot en met afgelopen maandag. Lei denaars opperden in bij elkaar 50 Kruiwagen ligt midden op rijksweg LEIDEN - Een kruiwagen heeft gisterochtend rond negen uur gezorgd voor een gevaarlij ke situatie op de rijksweg A4. Agenten in een politieauto za gen de kruiwagen midden op de weg liggen, stopten en zagen kans om de kruiwagen te verwij deren. Volgens de politie was sprake van een 'bloedlinke' situatie, omdat automobilisten zigzag gend over de weg moesten rij den om de kruiwagen te ontwij ken. Ongelukken zijn niet ge beurd. Later bleek dat de krui wagen uit een vrachtwagen is gevallen van een 25-jarige man uit Voorburg. Strenge controle op Breestraat LEIDEN - De Leidse politie is gis teren begonnen met een strengere controle van het verkeer op de Bree straat. Tien automobilisten kregen een proces-verbaal omdat ze het in- rijverbod negeerden. Enkele bus chauffeurs van touringcars werden onderhouden omdtft ze tegen de re gels in door de winkelstraat reden. De straat is alleen toegankelijk voor bussen in lijndienst. Voorts werd een waarschuwing uitgedeeld aan vijf automobilisten die wel een ont houding hebben om de straat vanaf een kant in te rijden, maar dat de den vanaf de andere zijde. De politie heeft besloten de ko mende tijd strenger te gaan contro leren omdat gebleken is dat veel verkeersdeelnemers de regels aan hun laars lappen. De winkelstraat is anderhalf jaar geleden afgesloten voor personenauto's. Vlak na de af sluiting werd streng toezicht gehou den. "Toen de regels wel duidelijk waren, is de controle verminderd. Nu blijkt de een na de ander de Breestraat in te sluipen. Daardoor ontstaan gevaarlijke situaties, voor al voor het winkelende publiek", verklaart politiewoordvoerder D. Graveland. De actie van de politie duurt "totdat iedereen weer weet hoe de regels zijn en hoe die moeten worden nageleefd. We willen de za ken weer tot normale proporties te rugbrengen", aldus Graveland. Bejaarde vrouw mogelijk beroofd LEIDEN - Een 81-jarige Leidse vrouw die gisterochtend ernstig ge wond werd aangetroffen op de To paaslaan, is vermoedelijk het slachtoffer geworden van een tasjesroof. Dat blijkt volgens de po litie uit het feit dat haar handtas is verdwenen en uit het feit dat haar arm uit de kom is geraakt. De vrouw liep tevens een schedelbasisfrac- tuur op en een hoofdwond. Ze is buiten kennis opgenomen in het Diaconessenhuis. Het slachtoffer werd rond kwart over tien bloedend aangetroffen. Haar boodschappen lagen ver spreid over straat. Een getuige die haar kort daarvoor nog had gespro ken, vertelde dat de vrouw een zwarte tas bij zich had. Ze is moge lijk bij het oversteken van de weg plotseling benaderd door iemand die vervolgens de handtas van haar schouder kan hebben gerukt, aldus de politie. Er zijn nog politiehonden ingezet om de mogelijke dader te vinden, maar die actie had geen re sultaat. De politie is op zoek naar getuigen van het voorval (tel. 071- ïdeeën. Ambtenaren en politieke fracties dienden eerder al 29 onder werpen in. Tal van ideeën zijn meer dan een keer genoemd, zodat het to taal aantal verschillende voorstel len op ruim 60 uitkomt. S. Roels die bij de gemeente is be last met de organisatie van het refe rendum, kan niet zeggen of het aan tal reacties vanuit de burgerij haar mee- of tegenvalt. "Ik had geen flauw idee over het aantal brieven dat ik kon verwachten". Ze denkt wel dat uit het totale aanbod een keuze kan worden ge maakt. "Er zijn zoveel verschillende ideeën aangebracht, ik zeg steeds: daar moet voldoende tussen zitten". De onderwerpen worden getoetst aan criteria. Zo mag de besluitvor ming over het onderwerp nog niet in een vergevorderd stadium zijn. Bovendien moet het plan waarover de Leidenaars zich kunnen uitspre ken uitvoerbaar zijn; moet het gaan om een onderwerp van algemeen belang voor alle inwoners van Lei den; moet de gemeente de volledige bevoegdheid hebben om over dat onderwerp een besluit te nemen en moet er een duidelijke vraag kun nen worden geformuleerd. Het defi nitieve onderwerp wordt door de gemeenteraad vastgesteld in sep tember. De meeste inzendingen hebben volgens Roels betrekking op het 'schoner en mooier maken van de stad' en op het autovrij èn bereik baar maken van de binnenstad. Zo vCil de Leidse afdeling van Milieu defensie dat er alles aan wordt ge daan om er voor te zorgen dat Lei den in het jaar 2000 een autoluwe stad is. Een ander idee is om het ver keer in de bebouwde kom te verbie den harder te rijden dan 30 kilome ter per uur. Het voorstel om alleen auto's die ouder zijn dan 25 jaar in de binnenstad toe te laten is gedaan omdat daardoor het verkeer af neemt. De indiener van het plan verwacht tevens dat de bestuurders van deze auto's voorzichtig zullen rijden omdat de voertuigen meestal zijn gerestaureerd. Een aantal mensen wil dat Leide naars zich via het referendum uit spreken tegen graffiti en overlast van honden. Anderen willen dat meer aandacht wordt besteed aan het onderhoud van de grachten of dat meer bomen worden geplant in de stad. Ook is het idee geopperd om de veiligheid in de Haarlemmer straat te verbeteren door de komst van restaurants met overdekte ter rassen die ook 's avonds open zijn. en door meer bomen te planten. Een Leidenaar vindt dat door middel van het referendum moet worden geprotesteerd tegen de 'zonne- brilfsicades' bij het station, zoals hij de kantoorpanden met glazen ge vels noemt. Iemand anders stelt voor geld uit te trekken voor de be scherming van molens in Leiden en omgeving. Ook de sluitingstijden van de ho reca worden genoemd door bur gers. "Een man heeft in een beetje kwaaie brief voorgesteld om alleen de bewoners van de binnenstad zich daarover te laten uitspreken. Omdat dat volgens hem de mensen zijn die de meeste overlast van de cafés ondervinden", aldus Roels. Een briefschrijver stelt voor aan de Leidenaars tijdens het referen dum de vraag voor te leggen of werklozen en aow'ers kunnen wor den vrijgesteld van het betalen van onroerend-goedbelasting. Man (50) valt van steiger LEIDEN - Een 50-jarige Leidenaar is gistermiddag gewond geraakt toen hij van een steiger bij een pand aan de Turfmarkt afviel. De man had alcohol genuttigd voordat hij op de stelling ging staan en de poli tie vermoedt dat dat iets met de val te maken heeft. De man liep een ge broken pols op, een hersenschud ding en een gat in zijn hoofd. Hij is overgebracht naar het AZL. Leidse week alfabetisering LEIDEN - De 'Leidse week van de alfabetisering' begint woensdag 27 juni met een open huis in het Leidse Studiehuis. Onderwijswethouder Van Dongen opent de week om 13.00 uur in het pand aan de Ma- resingel. In Leiden zijn 4000 mensen die niet kunnen lezen of schrijven. Doel van de week is aan dit probleem meer aandacht te geven. In het Stu diehuis is een tentoonstelling die de hele week te bezichtigen is. Boven dien wordt er op vrijdag 29 juni in de foyer van de Stadsgehoorzaal een symposium gehouden met als onderwerp: "Hoe herken je analfa beten en hoe kun je deze mensen verder helpen". Sprekers op het symposium zijn Noud Dirks, secretaris van de natio nale stuurgroep van het Jaar van de alfabetisering, en Stef Gresnigt, di recteur van het Studiehuis. Het fo rum begint om 13.30 uur. LEIDEN - Dat er inderdaad veel tamme konijnen in een doosje gaan, bewijst deze foto. Het plaatje toont het trieste resultaat van de handelingen van een 60-jarige Hagenaar die maandag werd aangehouden op het Leidse station. Hij bleek 40 konijnen en 5 kippen te vervoeren in twee kleine doosjes van 29 bij 35 bij 40 centimeter. Drie konijnen en een kip overleefden het benauwde avontuur niet. De overige dieren zijn er slecht aan toe. Ze verblijven in een opvangcentrum m Wassenaar. Fokus-project aan Lorentzkade en Beijerïncklaan LEIDEN - Indien voldoende belangstellenden worden ge vonden, wordt aan de Lorentz kade en Beijerincklaan een zo genaamd Fokus-project gereali seerd. De gemeente heeft een plan goedgekeurd voor 50 wo ningen, waarvan maximaal 15 huizen zijn bedoeld voor licha melijk gehandicapten die zelf standig wonen met verzorging. De gemeentelijke werkgroep 'Wo nen 1', die de bouw voorbereidt, ontvouwde het plan gistermiddag tijdens een bijeenkomst in het ge bouw van de BaGD aan de Rooden- burgerstraat. CDA: houd Leidse postkantoren open LEIDEN - De raadsfractie van het CDA wil dat het college de PTT vraagt geen Leidse postkantoren of agentschappen te sluiten. Ze heeft dit in schriftelijke vragen aan B en W laten weten. De fractie meent dat een eventue le sluiting van de bijkantoren van de PTT een slechte zaak is, vooral voor bejaarden en minder-validen. Zoals de zaken er nu voorstaan is het wachten op 30 gehandicapten die belangstelling hebben voor een woning in het complex. De finan cier van het plan, het ministerie van vrom, stelt dit aantal als minimum. Uit alle aanmeldingen worden 12 tot 15 mensen gekozen. De filosofie achter het plan is sim pel. Uit ervaringen van bij voor beeld kruisverenigingen is geble ken dat veel gehandicapten graag zelfstandig willen wonen indien ze de zekerheid hebben dat ze hulp krijgen als dat nodig is. Begin jaren tachtig ging daarom het landelijke project Fokus van start. Het doel hiervan is om in het hele land bouwprojecten te realise ren waarvan een bepaald aantal wo ningen huizen is gereserveerd voor bewoning door invaliden. Die kunnen 24 uur per dag be schikken over medische hulp of verzorging. Daarbij valt te denken aan hulp bij het opstaan of naar toi let gaan. Een simpel telefoontj steunpunt zijn ondergebracht, is voldoende. Alvorens de plannen verder uit te Leiden. Hij heeft werken moet eerst worden bekeken in Leiden gewerkt, of er wel voldoende belangstelling bestaat voor de woningen. Overi- verenigingen en BaGD) dat de J. de Nooij van de BaGD. norm van 30 belangstellenden niet In afwachting van de aanmeldin- wordt gehaald. Inschrijving staat gen is het plan niet verder uitge- namelijk open voor gehandicapten werkt. Het is dus ook onbekend hoe uit het hele land. de woningen er uit zullen zien. Niet iedereen die zich aanmeldt evenmin wat de kosten worden. Wel komt in aanmerking voor een wo- *s een aangewezen waar het ning. Gehandicapten worden bij project kan worden gerealiseerd, voorbeeld geselecteerd op leeftijd, l-*e werkgroep Wonen 1 waarin ze moeten tussen de 18 en 65 jaar vertegenwoordigers zitting hebben oud zijn. Voorts wordt gekeken van de gemeentelijke directies naar het aantal uren dat ze moeten woonruimteverdeling en volkshuis- worden verzorgd. "We moeten vesting, heeft het oog laten vallen voorkomen dat er alleen mensen °P een lpkatie aan de Lorentzkade komen die elke week dertig uur be- en de Beijerincklaan. geleiding nodig hebben, dat wordt Overigens hoeft de gemeente veel te duur", aldus woordvoerder geen cent te betalen voor het pro ject. De bouw wordt uitgevoerd op kosten van het rijk en het verzor gende personeel komt in dienst bij de volksverzekering AAW. Op 4 juli wordt in het Stadsbouw- huis een informatie-avond gehou den voor potentiële bewoners en belangstellenden. Een forum met vertegenwoordigers van gemeente, BaGD, kruisverenigingen en een bewoner van een Fokus-project el ders in Nederland beantwoorden hier vragen. R. de Haas overleden LEIDEN - Op 68-jarige leeftijd is dinsdag in zijn woonplaats Den de buurt te realiseren Haag plotseling overleden de heer de verzorgenden R. de Haas, voormalig plaatsvervan gend brandweercommandant te kleine tien jaar Leids congres 25.000 mensen in jaar 2000 LEIDEN - 'Het aanzien van Leiden in het jaar 2000', dat is het thema van de manifestatie die zondag 1 juli wordt gehou den in de Pieterskerk. Dat ge beurt in het kader van de Inter nationale Dag van de Architec tuur. Tijdens de bijeenkomst wor den plannen gepresenteerd van zeven ontwerpers die moeten aangeven hoe Leiden eruit zou zien als in de stad in het jaar 2000 een groot congres zou worden gehouden, dat zes weken zou duren en door 25.000 mensen uit de gehele wereld zou worden bezocht. Alle nieuwe gebouwen die daarvoor nodig zijn, zouden in de jaren daarna als een deel van Leiden moeten worden be schouwd. Na de presentatie worden de ontwerpen besproken door de leden van een gastforum. Leden zijn voormalig wethouder M. van der Molen, directeur F. Boe len van de Leidse Schouwburg, H. Priemus, hoogleraar volks huisvesting aan de Technische Universiteit in Delft, A. Mulder, voormalig directeur van de Wo ningbouwvereniging Leiden en thans directeur van de Hoge school voor de Kunsten in Am sterdam, en journalist M. van Rooy. De forumleden houden tevens een inleiding. Zij spre ken onder meer over de vraag hoe Leiden de komende jaren een goede oplossing kan vinden voor het woonruimteprobleem. De bijeenkomst begint om 13.00 uur en duurt tot 16.00 uur. De toegang is gratis. De organi satie is in handen van de kring Rijnland van de Bond van Ne derlandse Architecten. LEIDEN - "Ik mag niet zeggen: ei wonen hier mensen, jullie moeten hier weg blijven. Het is eigenlijk te zot om los te lopen", zegt mè- vrouw Van der Plas. Zij woont sinds een jaar in een van de stads villa's die achter de Agaatlaanflat zijn neergezet. De stadsvilla's tellen elk drie woningen. Ze staan los van el kaar. Ertussen ligt een grasveld en dat is de bron van ërgenis. "Mensen die naar de bushalte lo pen, of naar de snackbar, mensen die hun hond uitlaten, die lopen over het grasveldje, als je daar al van kunt spreken. Ik heb hier een plaatsje en de mensen lopen daar gewoon over heen. Ze doen zelfs m'n achterdeur dicht. Dat klopt toch niet?" zegt ze. Het grasveldje verkeert nog steeds in een slechte staat. Kale. zanderige plekken overheersen. "Vorig jaar met die hete zomer leek het wel een woestijn, toen het ging regenen werd het een soort moeras. Bovendien mag ik er helemaal niets planten. Het moet groen blijven", vertelt Van der Plas. Rond het groen staat een heel laag hekje. "Ik snap niet dat we er geen struiken mogen plaatsen, of dat er een hoger hek komt, zodat mensen er niet zomaar over heen stappen. Maar dat kan allemaal niet. Ik vraag het fatsoenlijk of ik plantjes mag neerzetten, dat wordt afgewezen. Anderen doen het gewoon en die krijgen dan al leen een briefje dat ze in overtre ding zijn". Hoofd bewonerszaken Van Woudenberg van de Woning bouwvereniging Leiden, de ver huursters van de woningen, be vestigt dat de bewoners niets mo- Mevrouw Van der Plas is boos dat buurtbewoners hun hond in het grasveld voor haar woning uitlaten. gen planten. "Het moet een groen laken worden, zo is het opgeno men in het bestek en zo is het af gesproken met de architect. De bewoners wisten dat ook toen ze in de woningen trokken". De klachten van mevrouw Van der Plas zijn volgens Van Wou denberg niet echt terecht. Vol gens hem is de huurster zelf ook verantwoordelijk voor de ruzie met de buurt. "Ze is nogal drif tig", zegt Van Woudenberg. "We hebben als woningbouwvereni ging nog proberen te bemiddelen maar dat is niet gelukt". Een hoger hek of struiken als afscheiding van de stoep zal er ook zeker niet komen. "Het is ge meenschappelijk groen en wordt door ons onderhouden. Er kan geen hoog hek om heen omdat de hovenier erbij moet kunnen. Bo vendien, een hoger hek houdt mensen toch ook niet tegen. En dat het nog geen mooi gazon is, kan kloppen. Het ligt er pas een jaar en moet nog een beelje dicht groeien". LEIDEN - Het Hoogheemraad schap van Rijnland trekt 63,5 mil joen uit voor de uitbreiding en de vernieuwing van de rioolwaterzui vering in Leiden Zuid-West. De Verenigde Vergadering - het alge meen bestuur - van het schap heeft dit gisteren besloten. De grootscha lige verbetering is bedoeld om het lozingswater van de installatie aan merkelijk schoner te maken. Bo vendien hoopt het schap daarmee een einde te maken aan de stank overlast, waarover omwonenden al sinds jaar en dag klagen. Het werk aan de ongeveer 20 jaar oude rioolwaterzuivering begint in de loop van het volgende jaar. Rijn land wil er onder meer twee nieuwe beluchtingstanks aanleggen en vier zogeheten nabezinktanks. Een aan tal bestaande bassins blijft gehand haafd. Omdat die na de uitbreiding aanzienlijk minder belast worden zullen ze, verwacht het schap, beter werken dan nu het geval is. Een van de problemen met de rioolzuivering is dat ze op topcapa citeit draait. De installatie is ooit ge bouwd om 75.000 inwonerequiva lenten (ie) te verwerken. Dat is, grof gezegd, de hoeveelheid rioolwater die gemiddeld door 75.000 bewo ners wordt geproduceerd. Na de in grijpende opknapbeurt is de zuive ring geschikt om 120.000 inwonere quivalenten te verwerken. Een tweede uitbreiding, die waarschijn lijk over ten minste tien jaar plaats heeft en ruim 28 miljoen gulden kost, moet de capaciteit vergroten tot 140.000 inwonerequivalenten. Aan de installatie worden de mo dernste technische snufjes 'gehan gen' om fosfaat en stikstof uit het af valwater te verwijderen. Het schap maakte al eerder bekend dat ze de komende jaren rond 40 miljoen gul den extra wil uittrekken om de hoe veelheid stikstof in het water tot aanvaardbare hoogten wil terug brengen. ADVERTENTIE U zult Surakarta nog dag moeten missen Een toenemend aantal mensen weet ons sfeervolle restaurant te vinden, vandaar dat wij onze capaciteit uit gaan breiden. Vanwege de daarmee gepaard gaande s Indonesisch restaurant vandaag gesloten. Vrijdag 22 juni bent u weer van harte welkom! STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13