Kamer geeft 10.000 aaw'ers jaar respijt Duikvlucht goudprijs eindigt wellicht in 'varkenscyclus' Oplossing gezocht ongelijke behandeling Geen subsidie voor motor op koolzaadolie Per trein meer dan 10 miljard kilometer gereisd Bonden schorten overleg met bestuur Postbank op Duitse tol blijft overeind Ga nooit op vakantie zonder de reisverzekering van de ANWB WOENSDAG 20 JUNI 1990 ECONOMIE PAGINA 5 GRONINGEN (ANP) - De Provin cie Groningen en de Noordelijke Ontwikkelings Maatschappij geven geen geld voor een fabriek voor de produktie van een koolzaadmotor. Reden is dat voor dit project geen goed ondernemingsplan voor han den is. Dat heeft de commissaris van de koningin in de provincie Groningen, H.J.L. Vonhoff, giste ren bekendgemaakt. Constructiebedrijf MMB uit Zwartsluis had bij de provincie het initiatief ingediend om een fabriek op te richten voor de produktie van motoren die op plantaardige olieén kunnen lopen. De olieën worden uit koolzaad gewonnen. Motoren die hier op lopen zijn.schoner voor het DEN HAAG (ANP) De groep van 10.000 mensen met een aaw-uitkering, die deze per 1 milieu. Het bedrijf zou gevestigd juni zouden zijn kwijtgeraakt, krijgt wat de Tweede Kamer betreft nog een jaar respijt. worden in Veendam. Directeur G. Dit moet voorkomen dat opnieuw in de aaw een vorm van ongelijke behandeling ontstaat, iets waarvoor de Nederlandse regering al een paar maal gerechtelijk op de vingers is getikt. Voor de groep van 10.000 zal nu in het komende jaar een oplos sing worden gezocht in samenhang met de categorie van de deeltijd werkers. Het Europese Hof heeft enige tijd geleden uitgesproken dat die groep in de aaw ongelijk wordt behandeld in vergelijking met men sen met een volledige baan. Het kabinet streeft ernaar het aantal mensen dat recht heeft op een aaw-uitkering te beperken om die wet betaalbaar te houden. Het parlement moet daarover nog met het kabinet in discussie. Vorig jaar werd via 'reparatiewetje' bepaald dat er binnen de aaw een groep mensen is, voor wie de wet niet is bedoeld: de mensen die vóór 1 janu ari 1979 zo'n uitkering hebben ge kregen. Deze groep van 10.000 zou een aaw-uitkering hebben gehad zon der dat voldoende is aangetoond dat zij door arbeidsongeschiktheid inkomen zijn misgelopen. Als zij er niet in zouden slagen het bewijs daarvoor te leveren, zouden zij hun aaw-uitkering per 1 juni dit jaar kwijtraken en in de bijstand te rechtkomen. Voor deze oplossing werd destijds bij de reparatiewetge ving gekozen, omdat gevreesd werd dat anders te veel mensen een be roep op de aaw zouden doen, wat de overheid miljarden zou gaan kos ten. Dat blijkt achteraf mee te val len. Het Europese Hof bepaalde on langs dat in de aaw deeltijdwerkers en mensen met een volledige baan ongelijk worden behandeld. Bij de eerste groep wordt gekeken naar het feitelijk gederfde inkomen; de tweede ontvangt 70 procent van het minimum-loon. Dat treft vooral vrouwen, omdat die het meest in deeltijd werken. Gelijkschakeling van beide groe pen ten gunste van de deeltijdwer kers vindt de overheid te duur, want zou 325 miljoen kosten. Daarom zoekt het kabinet voor de werkne mers in deeltijd naar een andere op lossing, die er per 1 juli volgend jaar zou moeten zijn. Uit oogpunt van gelijke behandeling krijgt daarom ook de groep van 10.000 een jaar uit stel. De oppositie (WD, D66, Groen Links) vindt dat het zo langzamer hand een rommeltje begint te wor den met de gelijke behandeling in financië le ondersteuning. de aaw. Deze fracties pleitten voor Volgens Vonhoff en A. van der uitstel voor onbepaalde tijd, omdat Hek, directeur van de NOM, was er het nog maar de vraag is of het kabi- echter geen ondernemingsplan net erin slaagt volgend jaar een ge- voorhanden dat voldoende duide- degen oplossing klaar te hebben lijkheid bood over de manier waar voor de diverse groepen die nu in de op de fabriek zich zou ontwikkelen, aaw zitten. Een andere mogelijk- "Wij ondersteunen een dergelijk heid is volgens de oppositie de repa ratiewetgeving van vorig jaar maai helemaal in te trekken. project alleen als er voldoende dui delijkheid is over de investerings plannen en de ontwikkeling van verlies en winst in een reeks van ja- "In dit geval moeten de initiatief nemers ook aangeven hoe ze den ken de koolzaadmotoren te slijten, hoe ze de koolzaadolie willen distri bueren en hoe de prijs van een kool zaadmotor in vergelijking met een gewone motor zal uitvallen. Dat is niet gebeurd en daarom zijn we niet bereid het project verder te steu nen. We kappen nu meteen de on derhandelingen af, omdat niemand gebaat is bij maandenlang over-en- weergepraat". Van der Hek kon niet zeggen hoe- UTRECHT (ANP) - De spoorwe gen melden met voldoening dat vo rig jaar voor het eerst alle treinreizi gers samen meer dan 10 miljard ki lometer hebben gereisd. De vang van het reizigersvervoer steeg heffing van de spoortunnel in Rotterdam (865 miljoen). Daarnaast gaat het onder meer om verdubbeling van een reeks baanvakken in de Randstad i knelpunten vergeleken met 1988 met 5,2 pro- (onder meer bij Utrecht CS). Het cent tot 10,2 miljard reizigerskilo- toekomstplan mikt op een verdub beling van het reizigersvervoer die vandaag rond het jaar 2005. Met een aantal grote projecten (bij Utrecht en Schiphol) is NS inmiddels begon- meters. Dat blijkt uit de definitiev NS-cijfers over J"~ zijn gepubliceerd Het goederenvervoer daalde ech ter in omvang met 1 procent tot 19,4 miljoen ton. Het jaar werd afgeslo ten met een winst van 39 miljoen gulden, weliswaar minder dan de 73 miljoen van 1988, maar meer dan waarop NS begin '89 nog mikte. NS, voldaan met het besluit om het NS-toekomstplan 'Rail 21' snel ler uit te voeren, geeft in het jaarver slag een overzicht van een kleine 40 projecten die in het kader van het toekomstplan ter hand' moeten wor den genomen en die in totaal een in vestering van enkele miljarden ver gen. Duurste project is de aanleg i Sui- Suiker Unie laat meer leden toe buiten de bieten BREDA (GPD) - Suiker Unie overweegt om in de toekomst niet alleen bietentelers, maar ook telers van bij voorbeeld groenten en fruit als lid van de coöperatie toe te laten. De explosieve groei v. ker Unie de laatste jaren al toe te schrijven aan de activiteiten van vooral zaden, groenten en fruit, specerijen en handel in land- bouwprodukten. Dit jaar zal Suiker Unie ongeveer 800 mil joen van de 1,9 miljard gulden aan omzet in deze sectoren be halen. De tijd is naar verwach ting niet ver meer weg dat Sui ker Unie meer buiten dan in de suiker doet. Voorzitter Geerligs: "Onze groei moeten we daarom zoeken in verbreding van onze activitei ten, de zogenaamde 'agrificatie'. Naar mate we meer doen in pro- dukten als doperwten, uien of wortelen, moeten we overwegen ook de telers daarvan als lid van onze coöperatie toe te laten". Geerligs realiseert zich dat daarvoor een statutenwijziging noodzakelijk is. In het najaar zal de directie van Suiker Unie een voorstel aan de (10.000) leden presenteren over de toekomst van het concern. Suiker Unie wil doorgaan met de overname van bedrijven. Op die wil ze de omzet in de groente-1 fruitsector van een 0,5 naar miljard gulden brengen. Het reizigersvervoer bracht vorig jaar 1272 miljoen gulden in het laad- je, 5,2 procent meer dan in 1988. De rijksbijdrage bedroeg 1340 miljoen gulden (1360 miljoen in 1988). De vervoersgroei was in de eerste klas met 10,7 procent veel groter dan in de tweede klas (4,7 procent), en in het internationaal vervoer steeg het eerste klas-vervoer zelfs met 23,3 procent. Het vervoer tijdens de LUXEMBURG (ANP) spits blijft door capaciteitsgebrek Duitsland blijft weigeren voorlopig nog een probleem. NS die het per 1 juli op vrachtwagens provincie hebben gevraagd. "Aan die vraag zijn we eigenlijk niet eens toegekomen. Eerst was de princi piële vraag aan de orde of we het project wilden steunen, of niet." Vonhoff erkende dat het ontwik kelen van een ondernemingsplan het nodige geld kost, waarvoor de initiatiefnemers nu juist bij de pro vincie hebben aangeklopt. "Zo'n plan kan al gauw een paar ton kos ten. Inderdaad is er hier sprake van een kip-en-eiprobleem: zonder geld geen ondernemingsplan en zonder ondernemingsplan geen geld". Wat Vonhoff betreft hoeft dit niet meteen het einde te betekenen van het koolzaad-project. "Het staat de initiatiefnemers vrij om nieuwe ini tiatieven te ontplooien. Ik wil dit veel geld de initiatiefnemers van de project zeker niet afdoen als lucht fietserij. Het is alleen het beleid van de provincie Groningen om alleen dan projecten financieel te onder steunen als er geen onduidelijkhe den meer bestaan". Het constructiebedrijf MMB. de initiatiefnemer voor een fabriek van koolzaadmotoren in Veendam. is zeer teleurgesteld door de beslis sing van de provincie Groningen en de NOM. Het bedrijf verwijt het pro vinciaal bestuur en de NOM eerder gewekte verwachtingen niet te zijn nagekomen. Volgens MMB heeft de provincie aanvankelijk zeer enthou siast gereageerd op het plan om in Veendam de 'Elsbett Environmen tal Engines' te gaan produceren. De afwijzing van de provincie wil volgens woordvoerder G. Moeken van MMB niet zeggen dat de initia tiefnemers nu bij de pakken neer gaan zitten. "Het project staat of valt niet met de deelname van de provincie Groningen en de NOM. Wij richten ons nu op de pioniers geest van de particuliere investeer ders en hebben er alle vertrouwen in dat we de produktie van deze milieuvriendelijke motor van de grond krijgen". AMSTERDAM (GPD/ANP) - Om dat de Postbank geen werkgelegen- heidsgarantie wil geven, hebben de vakbonden gisteren het overleg over de modernisering en reorgani satie van het betalingsverkeer opge schort. Bestuurder Hamaker van de Dienstenbond FNV sluit niet uit dat er stakingen komen. De Postbank wil in de toekomst 2800 arbeidsplaatsen opheffen als gevolg van een breed opgezet auto matiseringsproject, dat vooral ge paard gaat met de installatie van verzekeraars 15 zwaarder belast veel meer geld- en betaalautoma ten. De vakbonden vrezen dat die 2800 slechts de ondergrens vormen en denken dat er aanzienlijk meer arbeidsplaatsen worden geschrapt. Het enige waartoe het bestuur van de Postbank (inmiddels met NMB Bank samengegaan in de NMB Postbank Groep) volgens Ha maker bereid was, kwam neer op een verklaring dat er geen collectie ve ontslagen vallen. De bonden kunnen daar niet mee akkoord gaan omdat individueel ontslag wel mo gelijk blijven. Ze hebben nu van de Postbank geëist dat die de gevolgen van het automatiseringsproject pre cies in beeld brengt. Volgens woordvoerder Vonk van de NMB Postbank-groep heeft de raad van bestuur gisteren tijdens het overleg gesteld dat er geen col lectieve ontslagen vallen tijdens de Beleggings- zeven jaar die met de reorganisatie en groot deel is gemoeid. Deze toezegging is niet verzekeraars eerder gedaan. De raad van bestuur wil dit schriftelijk toezeggen. Voorlopig is het wachten tot de bonden hun leden hebben geraad pleegd. Inmiddels hebben werkne mers van de Postbank-vestigingen in Amsterdam, Den Haag, Arnhem Leeuwarden en van de vijf DEN HAAG (ANP) instellingen die voor in handen zijn vai moeten meer belasting gaan beta len. De Eerste Kamer heeft gisteren in grote meerderheid voor een wets voorstel daarover aangenomen. Het kabinet wil de koerswinsten en herbeleggingsreserves van fond sen die voor meer dan 45 procent in handen zijn van verzekeringsmaat- deer-centra gisteren anderhalf uur Prijs voor Fokker probeert daarom vooral het gaat heffen op te schorten. Maar het Economie kort Werkloosheid Het aantal geregistreerde werklo- de periode maart- r te spreiden over de wat rusti- gesprek in de Europese trans- ger daluren'. portraad de afgelopen twee dagen De daling van de omvang van het in Luxemburg heeft toch tot iets ge- goederenvervoer bleef tot 1 procent leid. "We hebben nu eindelijk zwart beperkt, ondanks de beëindiging op wit dat de regering in Bonn de tol per 1 september 1989 van het erts- zal afschaffen als er een bevredigen- vervoer naar Dortmund in de de regeling komt voor de belasting- Bondsrepubliek. De vrachtop- heffing in het Europese wegtrans- dit jaar gemiddeld op 343.000 miljoen gulden (exclusief een rijks- (214.000 mannen en 129.000 vrou- bijdrage van 27 miljoen). Niet alleen wen). Dat is gemiddeld 11.000 lager werd er minder vervoerd,ook dan in de voorgaande driemaands- ren t' periode, februari-april. Dat blijkt laag gisteren gepubliceerde werkloosheidscijfer van het CBS, dat meent dat de werkloosheid op wat langere termijn onverminderd gen vorig jaar 3288 miljoen (35 mil blijft dalen. Banen weg Bij elektriciteitsproducent UNA bijvoorbeeld de vrachtprijzen gentol heeft gegrepen om druk te erden relatief veel goede- zetten op gelijktrekking van de be lastingen. De Europese verkeersmi nisters hebben dan ook besloten om een werkgroep van hoge ambtena ren in het leven te roepen. Die gaat De be- bezien hoe men in de Gemeenschap zo snel mogelijk de belastingver schillen in het wegvervoer kan weg- vervoerd gelden. De bedrijfsopbrengsten bedroe- joen meer dan drijfslasten stegen met 86 miljoen tot 3059 miljoen gulden. Het perso 26.604 werken. Het gaat daarom bij zaken Koninkrijk hebben transportraad een besluit tegenge houden over de maximale lengte van Europese vrachtwagens met aanhangers, de zogeheten road train. EG-commissaris voor trans portzaken Karei van Miert wil de to tale lengte daarvan beperken tot 18,35 meter. Het Nederlandse weg transport wil daar niets van weten. Tijdens de bijeenkomst hebben België, Nederland en Luxemburg hebben besloten om binnen de EG nauwer te gaan samenwerken. Daarbij hebben zij in het achter hoofd dat als ze gezamenlijk een kleinere kans lopen door de grote lidstaten in de Gemeenschap te worden vermorzeld. De nauwere samenwerking tus sen de Beneluxlanden wierp giste ren meteen al vruchten af. De ver keersministers van de drie landen besloten gisteren dat de cabotage transport binnen vreemde lands grenzen in het wegvervoer op 1 TOKYO Het wassen van vlieg tuigen nodig om de stroomlijn en brandstofverbruik optimaal te hou den kan voortaan machinaal ge schieden. Net zo goed als er auto- de Europese wasstraten zijn is er nu ook Jumbo- jaar 185 miljoen op, daarna 100 rrtil- schappijen zwaarder belasten. Tot het werk neergelegd, dusver gebruikten de verzekeraars de fondsen deels om vennoot schapsbelasting te ontgaan. Dat kon, omdat de bestaande wetgeving een bepaling kent, maar die is be doeld om dubbele belastingheffing voor de kleine, particuliere beleg ger te voorkomen. Als een verzekeraar meer dan 45 procent van de aandelen bezit van een fonds dat op de beurs is geno teerd, moet hij 15 procent belasting betalen over een deel van zijn reser ves. In de oorspronkelijke plannen was dat 35 procent. Het nu aanvaar de wetsvoorstel levert het eerste wasserettes. In Tokyo werd deze gis- joen per jaar. teren bij de Japanse luchtvaart maatschappij JAL gedemonstreerd. Op de foto is te zien hoe robotarmen voorzien van grote sponzen de neus lenbezit. De anderhalfjaar die van een Boeing 747 afboenen. De zekeringsmaatschappijen is Jumbowasserette kan negen vlieg- gund tuigen per dag De Eerste Kamer sputterde aan vankelijk tegen waar het ging om de 45 procent van het aande- i deel van hun aandelen (foto afp) vond zij voorts wat kort dag. DEN HAAG (ANP) - Minister An- driessen van economische zaken pleit voor overheidsteun voor Fok ker. De minister zei dat gisteren in Den Haag bij de uitreiking van de Koning Willem I-prijs voor 'uitmun tend en gedurfd ondernemerschap'. Die tweejaarlijkse prijs werd in de Ridderzaal uitgereikt door prins Claus, ere-voorzitter van de Koning Willem I-Stichting. Fokker heeft de Koning Willem I- prijs, aldus de jury, gekregen vooral omdat het bedrijf na een moeilijke periode erin is geslaagd "met de ge lijktijdige ontwikkeling en produk- tiestart van twee nieuwe typen ver keersvliegtuigen haar positie in nauwkeurig gekozen marktseg menten in de civiele vliegtuigbouw te versterken". gaan in de komende jaren zeker dit jaar verwacht NS echter honderd tot honderdvijftig arbeids plaatsen verloren als gevolg van een reorganisatie. De zwaarste klappen vallen bij de centrales in Velsen en Diemen. Bij de UNA, het gezamen lijke elektriciteitsbedrijf van Noord-Holland, Utrecht en Amster dam, werken in totaal 1400 mensen. Russische telefoon De Belgische onderneming Bell Te lephone, een dochter van het Fran se telecommunicatieconcern Alca tel, gaat de Sovjetunie voor 5,5 mil jard gulden telefooncentrales en - toestellen leveren. Hierover is sinds 1987 onderhandeld. Bell Telephone gaat met het in Leningrad gevestig de bedrijf Krasnaja Zarja een geza menlijke onderneming oprichten onder de naam LenBell Telephone. Vrije markt Bulgarije De nieuwe Bulgaarse regering moet de dienstensector' uitbreiden, het particulier initiatief aanmoedigen en de produktie van consumptie goederen opvoeren om de lege schappen in de winkels te vullen. Het op grote schaal privatiseren van de landbouw, zoals de oppositie dat wil, zou echter een grote vergissing zijn. Dat heeft de nieuwe Bulgaarse premier Lukanov aangekondigd. Demonstratie Zo'n honderd leden van de bouw en houtbonden FNV en CNV heb ben vanochtend gedemonstreerd bij het kantoor van de Centrale Bond van Woninginrichters in Bilt- hoven. Ook kregen de werkgevers een petitie aangeboden waarin wordt aangedrongen op deugdelij ke cao-afspraken. Werkgevers en bonden onderhandelen vandaag weer over de'cao voor de meubelin dustrie en meubileringsbedrijven (17.000 werknemers). 26.271. Voor eind zoals de wegenbelasting, accijnzen januari mag. Vervoersondernemers op brandstoffen enzovoorts. Nederland, België, de Bondsre publiek Duitsland en het Verenigd zijn dan vrij in het gehele Benelux- gebied vrachten op te nemen en die te vervoeren waarheen ze willen. AMSTERDAM - zijn glans dit jaar in een paar maan den verloren. Niet bij de juwelier maar wel op de internationale markten van edele metalen. Vanaf februari is de goudprijs dramatisch gezakt van 425 tot rond de 350 dollar per ounce (31,1 gram), ruim 21.000 gulden per kilo. Dat is in dollars het laagste punt van de afgelopen vier jaar. Gemeten in Westduitse mar ken of Zwitserse franken zakte de prijs zelfs naar een dieptepunt dat tien jaar geleden voor het laatst werd genoteerd. Volgens goudanalisten is het nog lang niet zeker dat aan de duik vlucht een einde is gekomen. "Ik vind de huidige prijs wel heel laag, maar ja, dat zei ik ook al toen nog 380 dollar per i worden", zegt grote bank. Een collega van hem "Niemand weet wat er gaat gebeu ren. Als er nog een paar grote verko pers komen, gaat de prijs verder deruit. Ik houd hart vast". De goudmarkt is, beweren des kundigen, vrij ondoorzichtig. gaan voor veel Australische en Noord-Amerikaanse industrieën, ware het niet dat de meeste produ- Het goud heeft centen in deze landen goud op ter mijn verkopen als de prijzen om hoog gaan. Dat is in de periode voor februari van dit jaar gebeurd. In september 1989 begon de goudprijs, die daar voor gedurende zo'n twee jaar ei genlijk continu was gedaald, aan een 'rally'. Analisten voorspelden al snel dat de neergaande markt (bear market) voorbij was en dat een buil market was aangebroken die in 1990 en 1991 zou doorzetten. Rede nen daarvoor: de voorspelling van een lagere Amerikaanse dollar (waardoor beleggers in goud vluch ten), dalende rente, hogere olieprij zen en oplopende inflatie. Onvergetelijk betaald moest De prijs van goud steeg van 360 dol- analist bij een lar per ounce in de afgelopen herfst tot een piek van 425 dollar in februa ri. Dat niveau kon niet worden ge handhaafd. Op ongeveer 420 dollar werd behoorlijk verkocht, inclusief ieder geval mijn de termijntransacties door Australi sche en Noord-Amerikaanse goud- producenten. Speculanten waren hevig teleur- Koersbewegingen kunnen zelden gesteld dat het goud dé 425 dollar Lekker op vakantieMaar ga dan ook écht zonder zorgen van huis. Want al vanaf f 1,55 per persoon per dpg bent u goed en veilig verzekerd tegen schade aan bagage en medische be handeling in het buitenland. Regel die zekerheid meteen. Zo'n reisverzekering, uw ANWB-lidmaatschap en de Internationale Reis- en Kredietbrief geven de perfecte combinatie voor complete zekerheid Dus: voor u vertrekt eerst langs bij uw ANWB-kantoor of bel gratis 06 - 0503 Zeker op reis met de ANWB ((Bel gratis 06-0503 glashelder worden geïnterpreteerd. Dat de prijs omlaag gaat als er meer aanbod dan vraag is, geldt ook bij het zaken doen in goud. Maar waar om er meer aanbod is en waar dat vandaan komt, blijft een kwestie van gissen. Rond de goudhandel is geheimzinnigheid troef. Ook nu weer. Het antwoord op de vraag waarom de Saudi-Arabische National Commercial Bank of Jed- dah recent tot ongeveer 100 ton goud op de Londense markt heeft gedumpt, is in nevelen gehuld. Geen enkele analist weet precies waarom en in wiens opdracht dat is gebeurd. Slechts het gevolg, een on gekende prijsval en een daarmee gepaard gaande immense psycholo gische knak voor goudbeleggers, staat vooralsnog vast. niet meer kon 'pakken'. In tegen stelling tot hun verwachtingen gin gen de rentevoeten in de wereld om hoog, trok de Amerikaanse dollar aan en daalden de olieprijzen. Dit gevoegd bij de vrees dat de Sovjetu nie extra hoeveelheden goud zou gaan verkopen, zette de prijs extra onder druk. Vervolgens werd maandag 26 maart de eerste van twee dagen die de Londense goudhandelaren vol gens de Financial Times 'nooit zul len vergeten'. De National Commer cial Bank of Jeddah verkocht en verkocht goud, ten minste 50 ton: de prijs zakte met 20 dollar tot 368 dollar per ounce. Twee maanden la* ter, op 23 mei, verscheen de Saudi- Arabische bank wederom. Er werd naar schatting 15 ton goud Bijna de helft van de goudpro- kocht, met als gevolg een koersda- duktie van Zuid-Afrika, de grootste ling van 11 dollar tot 364 dollar per van de wereld, is op het huidige prijsniveau niet meer rendabel. Hetzelfde zou waarschijnlijk op- De prijsval was minder dra matisch dan de eerste keer, m bear trend werd bevestigd Waarom verkochten de Saudi's zoveel goud? Er wordt gesugge reerd dat de National Commercial Bank handelde in opdracht van de Sovjetunie, dat snel geld nodig heeft om aan haar aflossingsver plichtingen te voldoen. Nogal wat analisten zijn van mening dat Saudi-Arabië goud heeft verkocht, omdat voorzien werd dat de prijs nog meer naar beneden zou gaan als gevolg van een lagere dollar en lage re olieprijzen. Als olie minder kost, wordt de inflatie kleiner en dat 'stuurt' de goudprijs naar beneden. Varkens En dan zijn er ook analisten die ge loven dat de aankondiging in maart van India, dat goud in het vervolg vrij mag worden geïmporteerd, heeft gezorgd voor de enorme ver kopen op 26 maart in Londen. Door importbeperkingen was in India een omvangrijke zwarte markt ont staan. waardoor de goudprijzen in Bombay 50 procent boven die in Londen lagen. Vooralsnog ziet het er voor goud- producenten niet goed uit. Door de hoge rentestanden in de wereld bij voorbeeld, want goud levert im mers geen rente op. Maar ook de re latief lage inflatie en het feit dat de wereld waarschijnlijk een stuk 'vei liger' is geworden doen de goud prijs geen goed. "Beleggers verto nen al jaren nauwelijks-belangstel ling voor goud en dat is er de laatste tijd alleen maar slechter op gewor den", aldus een analist. Er zal, treurig genoeg, wellicht eerst een goudcrisis nodig zijn voor dat de prijs weer omhoog gaat. Dat zou dan geschieden als gevolg van het feit dat de goudproducenten zo weinig zullen leveren dat de vraag het aanbod overtreft: de theorie van de 'varkenscyclus'

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5