Wellicht verlaging van wegenbelasting Poster moet ongelukken bij voorkomen 'Haven Amsterdam schendt olie-embargo Zuid-Afrika PvdA wil Braks horen over AID Explosieve scheepslading overgeladen Voor dit geld kan je je eten toch niet laten verpieteren? V0rdacht0 IRA-kcfen uitg0l0V0rd aan België WOENSDAG 20 JUNI 1990 BINNENLAND - j Maij denkt aan compensatie accijnsverhoging DEN HAAG (GPD) Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) wil "wel eens bezien" of verlaging van de motorrijtuigenbelasting mogelijk is om de verhoging van de benzine accijns per 1 november te compenseren. Vooral mensen die "verstandig" gebruik maken van de auto zouden dan minder last hebben van de accijnsverhoging met acht cent per li ter. Maij-Weggen zei dat gisteren op een commissievergadering over het verkeer- en ver voersbeleid. AMSTERDAM (GPD) - De ge- meente Amsterdam is niet brand schoon als het om de door- en uit- voer van omstreden produkten naar Zuid-Afrika gaat. Sinds juni vorig jaar hebben zeker negen schepen olieprodukten vannuit de Amster damse haven naar Zuid-Afrika ver voerd. Dit blijkt uit een „verken nend" onderzoek dat in opdracht van het Komitee Zuidelijk Afrika (KZA) en de werkgroep Kairos is verricht. blijkt uit het onderzoek van het in de hoofdstad gevestigde Shipping Research Bureau (SRB) een vast pa troon in het vervoer van oliepro dukten van Amsterdam naar Zuid- Kairos en KZA zeggen "ernstig Afrika. De schepen laden een olie- geschokt" te zijn "door de onver wacht grote rol die de Amsterdamse haven speelt in het doorbreken van het olie-embargo tegen Zuid-Afri ka". Zij eisen van de gemeente Am sterdam dan ook een grondig on derzoek naar de gang van zaken. Volgens de twee groeperingen produkt in de Amsterdamse haven. Vaak gaat het om benzine. Bij ver trek uit Amsterdam geven de sche pen een valse bestemming op, vaak wordt Gibraltar genoemd, en varen naar Zuid-Afrika om te lossen. Doorgaans duiken de schepen eni ge tijd later elders in de wereld op met een lading .bulkgoederen, meestal Zuidafrika'ans steenkool, aldus KZA en Kairos. Volgens de Nederlandse wet is het niet verboden olie-produkten naar Zuid-Afrika te exporteren. Ne derland kent slechts een verbod op de uitvoer van ruwe olie naar Zuid- Afrika. De twee anti-apartheids- schepen die vanuit de Amsterdam- port van olieprodukten naar Zuid- Afrika. Het is volgens de twee groeperin gen tot nu toe onduidelijk waar de olieprodukten oorspronkelijk van daan komen. "Indien dit uit een land is waar ook de export van olie produkten naar Zuid-Afrika verbo den is. wordt de Amsterdamse ha ven gebruikt voor het omzeilen van nationale wetgeving in een ander land", stellen KZA en Kairos. De twee organisaties stuurden begin dit jaar al een brief naar de Amsterdamse gemeenteraad waar de raad werd gewezen op twe groeperingen eisen echter toch een onderzoek, omdat zij niet uitsluiten dat het om "illegale activiteit" gaat. De meeste andere landen kennen hij nog niet op de agenda namelijk wel een verbod op de ex- handeling. benzine hadden vervoerd Zuid-Afrika. Deze brief is nog steeds niet beantwoord. Ook staat PvdA-fractievoorzitter Wöltgens drong afgelopen weekeinde aan op verlaging van de wegenbelasting. Hij kreeg meteen antwoord. Maij- Weggen beloofde de Kamer een aparte nota, waarin zij ook aangeeft of de motorrijtuigenbelasting in de toekomst kan worden geheven op grond van de cilinderinhoud in plaats van op grond van het ge wicht. De minister hield gisteren, tij dens het mondeling overleg met de Tweede Kamer, alle mogelijkheden open om het onverwacht sterk groeiend autogebruik (de autover koop nam de eerste vijf maanden ook flink toe) terug te dringen en het openbaar ren. Over twee weken verwacht Ma- ij met een nieuw Structuurschema Verkeer en Vervoer te kunnen ko men. In de aanloop naar de discus sie daarover in het kabinet mochten de Kamerfracties gisteren aangeven wat daarin moet worden opgeno- Voor de aangekondigde verho ging van de accijns op benzine per 1 november verwacht Maij ook de steun van haar eigen CDA-fractie, al heeft die bezwaren wegens de zoge noemde 'grens-effecten'; automobi listen die in de grensstreek wonen, kunnen uitwijken naar het buiten land om de benzine-tank te vullen. De PvdA verklaarde zich gisteren voorstander van de accijnsverho ging, de WD is tegen en dat zou met CDA-steun een Kamermeer derheid kunnen opleveren. Maij-Weggen vindt echter dat de grens-effecten "niet moeten wor den overdreven". Zij wijst erop dat in EG-verband wordt gewerkt aan een studie beginnen die tot een ge lijktrekking van de accijnzen moet leiden.. Toch kondigde Maij-Weg gen een aparte notitie over de pro blematiek aan. Dieselaccijns Van een verhoging van de accijns op diesel en autogas, ook een voor- stel-van de PvdA, wil de minister niets weten. Eerst moet worden af gewacht of de EG-studie tot gelijk trekking van de accijnzen leidt. Ook is de dieselaccijns afgelopen januari al verhoogd en worden verdere ver hogingen in 1991 verwacht als ge volg van Europese besluitvorming, u nuLU1iQ vvvl Ilccll C1 kan volgens Maij - moeite mee als de Kamer alsnog het Weggen en het CDA ook niet om- voorstel van WD'er Hermans aan- J>°°& ,omfat de °p diesel rijdende neemt om de reclamezendtijd uit te Nederlandse vrachtwagens te ma- breiden en zondagsreclame op tv krygen met Jtolhieffing op de mogelijk te maken. d'Ancona heeft co a" r"*r,° "'oiro" ting. Automobilisten die in de spits willen rijden, moeten daar extra voor betalen. Dat betekent geen verhoging van de collectieve lasten druk, stelde de minister, omdat het om "vermijdbare kosten" gaat: de w automobilist kan er immers voor tefinancië- kiezen buiten de spits te rijden. De spitstoeslag wordt beperkt tot het gebruik van de wegen in de Rand stad. Maij-Weggen studeert op de mo gelijkheid de spitstoeslag niet jaar lijks of per kwartaal te laten betalen,' maar per week. De automobilist zou de spitstoeslag dan niet voor het he le jaar hoeven betalen, maar alleen voor de perioden dat hij gedurende de rand- Minister Maij-Weggen. d'Ancona toch niet tegen zondagsreclame dit gisteren in de Kamer laten i ten. Verleden week verklaarde d'An cona zich nog tegen het voorstel- Hermans omdat het te ver zou gaan. Daarmee kwam de PvdA-minister in conflict met haar eigen partij,, die wel voor STER op zondag is. Omdat WD en D66 het voorstel ook steu nen zou zo een Kamermeerderheid ontstaan. Volgens d'Ancona is er geen spra ke van een conflict met de PvdA. Omdat er over de zaak niets in het regeerakkoord is geregeld, is vol gens haar sprake van een vrije kwestie. Wel gaf de minister aan te hechten aan het binnen het kabinet bereikte compromis voor zondags reclame. Volgens dit compromis kan de STER alleeen gaan uitzen den op zondag als een commerciële omroep in Nederland wordt opge richt. Per geval zal de minister van wvc toestemming moeten geven. Daarbij spelen de financiële positie van de 'Hilversumse' omroepen en de hoogte van de omroepbijdrage een doorslaggevende rol. Het CDA is fel tegen het voorstel voor zondagsreclame. Morgen wordt het debat over het voorstel- Hermans voortgezet. Duitse autosnelwegen. Maij-Weggen houdt, ondanks de bezwaren van de PvdA, vast aan haar plan om een spitstoeslag in te voeren op de motorrijtuigenbelas- Melkpak van karton niet best voor milieu DEN HAAG (GPD) - Trots pre senteerde het Zweedse bedrijf Tetra Pak gisteren de resultaten van een TNO-onderzoek naar het kartonnen melkpak. Vol gens TNO is 'eenmalig' karton niet slechter voor het milieu dan de glazen statiegeldfles. Het om slagpunt ligt volgens TNO bij tien keer hergebruik. Wordt de fles tien keer of minder herge bruikt dan is karton beter voor het milieu. Het eenmalige pak hoeft immers niet telkens naar de fabriek te worden getrans porteerd om te worden schoon gemaakt. Dat scheelt flink in de belasting van het milieu. Maar het TNO-onderzoek en de trots bij Tetra Pak, een van de grootste melk- en vruchtensap- verpakkers ter wereld, is snel gelogenstraft. In de praktijk blijkt dat de fles vaker dan tien keer wordt hergebruikt. Melkfa briek Frico-Domo in Warga noemt twintig keer als onder grens. Bij Coberco in Arnhem komen de flessen gemiddeld tussen de twintig en dertig maal terug bij de fabriek. GEERTRUIDENBERG In Geertruidenberg wordt gewerkt aan de nieuwe Amercentrale, de Amer 9. De kolen- gestookte centrale zal in 1993 klaar zijn. De centrale zelf heeft een hooge van 97 meter, de schoorsteen wordt 160 meter hoog. Voor de cijferaars: het vermogen van de centrale wordt 600 MW elektrisch en 300 thermisch voor warmtelevering aan stadsverwarming en glastuinbouw. (foto anp> DEN HAAG (GPD) - De PvdA wil Braks' ministerie noemt PvdA-ka- r infor- minister Braks (visserij) nog de zomer nader aan de tand voelen over de fraude in de visserijwereld. Het door Braks aangekondigde merlid Van Zijl "niet voldoende". De Rijksrecherche onderzoekt op dit moment of sprake is van strafba- feiten bij de AID. Zo gaan er ge- KREEKRAK (GPD) - De explosie ve lading van de Seolto een schip van de Antwerpse reder Antrolijn is gisteravond in het Zeeuwse Ril land overgeladen op een vrachtwa gen. Dat kon, na bijna twee weken gekrakeel, nadat de reder een verze keringsmaatschappij bereid had ge vonden het risico van de overslag voor 20 miljoen gulden te dekken. De Seolto werd bijna twee weken geleden door Rijkswaterstaat aan de ketting gelegd omdat het schip 18,5 ton van het explosieve tertiori- butilperoxibenzoaat vervoerde. Van dat gevaarlijke goedje mag per schip slechts vijf ton worden ver voerd en dan nog onder strenge voorwaarden. De Seolto kreeg een vaarverbod. Rijkswaterstaat eiste dat de lading zou worden overgela den in een vrachtwagen. Om alle ri sico's te voorkomen, moest een borg van 20 miljoen gulden worden gestort. Tegen die borgstelling spande de reder een kort geding aan. De rech ter besliste echter dat Rijkswater staat een dergelijke zekerheidstel ling kon vragen, wat de reder weer in problemen bracht: verzekerings maatschappijen stonden niet in de rij om het risico te dekken. Daarop spande Rijkswaterstaat weer een kort geding aan tegen Antrolijn, dat morgen zou dienen. Dat geding is de baan. De explosieve derzoek door de Rijksrecherche ruchten dat de inspectiedienst ïlle- de handelswijze van de Alge- gaal aangevoerde vis niet in de boe- Inspectie Dienst (AID) van ken heeft opgenomen. Maar de Schoonmaker belde zichzelf rijl AMSTERDAM (GPD) De Amsterdamse politie heeft een 27-jari£ schoonmaker aangehouden wegens fraude van minstens 15.000 gulden met een 06-lijn. De man draaide vanuit de bedrijven waar hij schoon maak te zijn eigen 06-nummer en liet de hoorn urenlang naast het toestel liggen. PvdA wil van Braks ook mei matie over het functioneren van en kele diensten op het ministerie zelf. Van Zijl vindt het niet voldoende dat Braks vorige week heeft toege- grondstof voor de kunststofindus- zegd de Rijksrecherche alle be- trie is per vrachtauto naar Antwer- schikbare dossiers op zijn ministe- pen vervoerd, rie ter beschikking te stellen als Rijkswaterstaat geeft toe dat de daarom wordt gevraagd. discussie over de regeling nu pas xj ,nnA j* *u begint. Op het vaarverbod is forse Het CDA vindt vooralsnog dat het kk D g h d d „on dg rijksrecherche ,.,11 bestemming nog maar een dikke onderzoek moet worden afgewacht, ook weten welke rol Braks heeft ge- 27^§f >-d moest afleggen tien kilometer te varen terwijl het spul nu een veel langere weg over gisteren dat Braks wat hem be treft moet aftreden als blijkt dat hij de fraude van de AID op de CD A-er Brunssum Zo streek hij een kwartje per minuut op. Om tijdens het bellen niette kun- hoogte was. CDA-fractievoorzitter •-XL nen worden betrapt, had hij een antwoordapparaat geïnstalleerd dat een Brinkman^wil eerst de ^resultaten Uit 1UX1C110 £2J0Z0t bandje afdraaide met een in-gesprektoon. Iemand die de naast het toestel 1 "r" u* liggende hoorn oppakte, wist daardoor niet dat met eer gebeld. Maandag liep hij in het Beursgebouw tegen de lamp. Moulinex magnetron FM 2735T. Met deze magnetron brengt u 't eten niet alleen snel op temperatuur, u kunt er ook uitste kend mee koken. Bij de Moulinex FM 2735T krijgt u dan ook de "Magnetron Video Kookkursus". Heeft een inhoud van 24 liter, 5 standen, een digitale klok en tiptoetsbediening. Met binnenver- lichting, draaiplateau en geluids signaal. Moulinex-prijs 879,- V&D-prijsjJ^ Of per maand 30,- met electronica card. 't Wordt steeds leuker bij V&D. Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 30 juni of zolang de voorraad strekt. het onderzoek afwachten, aldus werd z'Jn woordvoerder. D66-kamerlid Ter Veer pleit er voor de AID weg te halen bij het mi- nisterie van landbouw en visserij en onder te brengen bij Justitie. "De werkwijze van de inspectiedienst staat op gespannen voet met die van het departement van landbouw, waar alles is gericht op produceren. Dat leidt onherroepelijk tot span ningen", zegt hij. BRUNSSUM (ANP) - De in ops praak geraakte CDA-fractievoorzit ter in de raad van Brunssum, J. Pal men, is door het CDA uit zijn func tie ontheven. Dat heeft het CDA-af- delingsbestuur besloten. Palmem was adviseur van een bouwbedrijf dat vijftig zwartwerkers in dienst had en daardoor de fiscus en het bouwfonds voor minstens 1,5 mil joen gulden heeft benadeeld. BREDA (ANP/GPD) - De twee IRA-verdachten die in de Brabant se plaatsen Baarle-Nassau en Chaam zijn aangehouden, worden waarschijnlijk uitgeleverd aan Bel- gie. De verdachte die gisternacht in de bossen bij Chaam is aangetrof fen, wordt verder door de Neder landse justitie verhoord. De politie in Breda heeft dit gisteren meege deeld. Voor de zaterdag aangehouden verdachte, Gerard Harte, is in Breda inmiddels een uitleveringsverzoek uit België ontvangen. Voor de man die maandag in de dorpskern van Chaam is aangehouden is een der- Openbaar vervoer Als het aan minister Maij-Weggen (verkeer) ligt, heeft de jaarlijkse prijsverhoging van de kaartjes voor trein en bus niet op 1 april maar al op 1 januari plaats. Volgens haar rij zen de exploitatietekorten van Ne- derlandse Spoorwegen en het Van onze correspondent streekvervoer anders nog verder de Leo van Gelderen pan uit. De PvdA echter vroeg de AMSTERDAM Een Dwid wordt minister gisteren nog helemaal nooit een RAD. En Road Rash? Met geen prijsverhoging door te voeren beschermingsmiddelen heb je daar om zo de automobilist naar het geen last van. Deze, voor de niet-in- openbaar vervoer te lokken. gewijde geheimtaal, is voor de ge- p middelde skater normale om- r muren gangstaai. De acrobaten van de Bij langdurig frituren bestaat de 'planken op wieltjes' hebben zo hun kans dat afbraakprodukten ont- eigen codes taal. Skaten is niet zo- staan die het erfelijk materiaal (dna) maar een sport, het is een manier in de cel aantasten en de vorming van leven. Een gevaarlijke manier van kanker bevorderen. Da.t blijkt van leven, want vorig jaar raakten uit onderzoek van ir. Hageman van maar liefst 3500 skaters min of meer de universiteit Limburg. Hageman ernstig verwond. Voor de Stichting maakte voor haar onderzoek ge- Consument en Veiligheid aanlei- bruik van monsters van frituurvet- ding een voorlichtingscampagne te ten die de Maastrichtse Keurings- beginnen om de sport veiliger te maken. Diederik Samwel van de Stich ting Consument en Veiligheid: "Er is al heel lang sprake van een stij gend aantal ongelukken in deze Aids Twaalf procent van de Nederlan ders tussen 18 en 50 jaar vèrtonen sport. Dat blijkt uit de steekproeven seksueel gedrag dat enig houdt voor besmetting met het hiv- virus, dat aids kan veroorzaken. Van die twaalf procent beschermt bijna de helft zich afdoende tegen eventuele infectie. De andere helft doet dat echter niet, ook al is die wel i verschillende ziekenhui zen in het land houden. De EHBO- afdelingen registreren de aard van de verwondingen die zij behande len. Op die manier kunnen wij, waar nodig met voorlichtingscampagnes reageren. En die voorlichting be- op de hoogte van de risico's. Dat slaat een heel breed terrein. Van c blijkt uit een onderzoek van het Ne derlands Instituut voor Sociaal Seksuologisch Onderzoek dat is ge presenteerd op de aidsconferentie in San Francisco. gelukken in de huiskamer tot kneu zingen en breuken opgelopen op de skate-baan". Door het verspreiden van een op vallende poster en de nodige publi- De poster die de stichting Consument en Veiligheid in de strijd gooit te gen de ongeluk ken met skate boards. (foto GPD) citeit hoopt 'Consument en Veilig heid' met name de groep skaters van tien tot vijftien jaar te bereiken. Samwel: "Dat zijn de beginners. In feite doen we over hun hoofden heen tevens een beroep op de ou ders. Die denken vaak niet goed na als ze een skateboard voor zoon- of dochterlief aanschaffen. Niet uit on wil. Nee, men is gewoon niet op de het mogelijk de komende jaren het al de lagere scholen benaderen. Ook aantal ongelukken drastisch terug al omdat de ouderen zich niet zoveel Gedragscodes Beeld Samwel geeft schoorvoetend toe Samwel zegt een duidelijk beeld te dat het terugdringen van de onge lukken onder skaters een hele klus zal worden. Niet in de laatste plaats omdat deze groep jongeren met 'ei gen gedragscodes' maar moeilijk bereikbaar is. "Eigenlijk moet je aan het begin van een nieuwe campagne optimis- hebben van het 'soort' jeugd dat zich met deze acrobatiek bezig houdt. "Je kunt het vergelijken met de kleine groep fanatieke surfers. Die hebben ook zo hun eigen regels. Alleen tilt de skater niet aan uiter lijk vertoon. Sterker, felle kleuren en opvallende spullen zijn uit den tisch zijn. De eerlijkheid gebiedt boze. Het mag ook allemaal niet te echter te zeggen dat het nog maar perfect zijn. Een beetje nonchalant, de vraag is of deze actie slaagt. Zo'n Op de baan moetje het waarmaken. groep het gaat om ruim 200.000 jongeren voelt zich al heel snel betutteld. Vandaar ook dat we de poster in hun eigen taal hebben op gesteld. Op de poster laten we een paar echte kanjers aan het woord. Die vertellen dat het helemaal niet stoer is om zonder bescherming op skate-board te gaan staan. Je Daar worden reputaties gevestigd en overeind gehouden. Die door gewinterde skater bepaalt ook het beeld dat men in het algemeen heeft van deze sport". "Metershoge sprongen en bijkans onnavolgbare figuren. Dat er heel wat oefeningen, en dus veel valpar tijen, aan dat hogeschoohverk voor- hoopt dan maar dat zo'n voorbeeld- af zijn gegaan, dat wordt gemakke- functie werkt. Maar zoals ik al zei, je lijk vergeten. Vandaar ook dat we hoogte. Wij hameren erop dat bij moet optimistisch blijven. Vandaar ons in de toekomst vooral gaan rich- skateboard altijd bescherm- ook dat we er de komende weken middelen horen. Ook de sportzaken hard aan zullen trekken om de cam- die boards verkopen hebben we be- pagne tot een succes te maken. Dus naderd en ze gewezen op hun voor- rustig aan doen is er niet bij. Ster- lichtende taak. En ik moet zeggen, ker, nu al kan ik melden dat er hoe die samenwerking is prima. Overal dan ook een vervolg op deze voor in de sport- en speciaalzaken moch- lichtingscampagne komt. Volgend ten we de poster ophangen. Geluk- jaar gaan we deze blessuregolf nog kig wel. Alleen op deze manier is eens extra te lijf. Dan gaan we voor ten op de jongste groep. Die moet het normaal gaan vinden datje zon der beschermmiddelen niet op een skateboard gaat staan. Maar voor dat het zover is... In ieder geval geeft het schrikbarend aantal blessures aan, dat we hard moeten blijven werken aan een goede voorlich ting". gelijk verzoek onderweg. Neder land gaat daar op in omdat de twee eerder de Belgische justitie zijn ont vlucht. Het is wel de vraag wie de Belgische justitie in handen krijgt. Tot nu toe ging de politie ervan uit dat de man die in Chaam werd gear resteerd IRA-lid Michael Collins was, maar zekerheid over zijn iden titeit is niet te geven. De 26-jarige Paul Hughes, die gis ternacht na een uitgebreide zoekac tie in de bossen van Chaam is aan getroffen, blijft volgens de politie in Nederland omdat hij is aangehou den op verdenking van activiteiten op Nederlands grondgebied. Hug hes ontkent overigens betrokken te zijn bij de IRA. Ook is onduidelijk of hij inderdaad met een snelle actie Michael Collins uit handen van de politie wilde houden, nadat deze za terdag uit een busje van de Belgi sche rijkswacht was ontsnapt. Hughes zit vast in de zwaarbe waakte marechausseekazerne in Hoogerheide. Hij wordt net als de twee andere verdachten, Collins en Harte, verhoord door het politie team dat de moord op twee Austra lische toeristen, 27 mei in Roer mond, onderzoekt. De wapens die zaterdagmiddag in het Belgische Meerle zijn gevonden, worden in het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk onderzocht. Daaruit moet blijken of met name de gevonden pistoolmitrailleur gebruikt is bij de aanslag in Roermond. Of met de arrestatie van de ver meende IRA-leden een hele cel is opgerold, zoals de politie vermoedt; is de vraag. Volgens terrorisme-ex- pert C. Visser van het Instituut Clin- gendael bestaat zo'n cel uit vijf le den. Dat zou kunnen kloppen met de waarneming van enkele getui gen en politiemensen die in de auto van Hughes en in de bossen van Chaam twee personen hebben ge- De politie wordt bij het verhoor van de arrestanten bijgestaan door buitenlandse inlichtingendiensten. Volgens adjudant W. Driessen van de rijkswacht in het Belgische Turnhout krijgt hij ondersteuning van MI-5, de Engelse inlichtingen dienst. Uit die informatie is geble ken dat Donna Maquire die zater dag in België als eerste werd gear resteerd op 5 juni via Schiphol Ne derland is binnengekomen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3