Via computers straks m meer musea kijkje Folko Boermans: 'Ik wil van m'n kunst leven' Tweede Poetry International-avond: je moet kijken Mare Jonk: expressionist der Lage Landen Wilde zolderfantasieën Bona Haags Museon presenteert morgen project Dansers wijzen bod af Ontwerper Dick Elffers overleden Uitbreiding Filmmuseum WOENSDAG 20 JUNI 1990 PAGINA 27 In Voorschotense galerie Mercedes Expositie: Gouaches en olieverfschilderijen van Mare Jonk in galerie Mercedes, Voor straat 35b in Voorschoten. Tot 8 juli 1990 te bezichtigen op woensdag en donderdag tussen 13.00 en 17.00 uur en op vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. VOORSCHOTEN - Wie galerie Mercedes in Voorschoten bin nenstapt zal aangenaam verrast zijn. Landschappen en vrouwelij ke naakten in uitgesproken felle kleuren: de specialiteiten van beeldend kunstenaar Mare Jonk. De landschappen zijn opge bouwd uit ongemengde kleur vlakken. De verf ligt er dik op en uitbundig dansen de vlekken op het linnen. Maar er ligt ook rust besloten in de schilderijen, meestal veroorzaakt door de strenge horizon en de onmetelij ke dieptewerking. De vrouwelijke naakten zijn net zo direkt geschilderd als de landschappen. Het zijn stevige, gevulde vrouwen, die Mare Jonk in de gelegenheid stellen om met licht, schaduw, golvende con tourlijnen en constrasterende kleuren een grote plasticiteit te Mare Jonk is een expressionist in zijn kleurgebruik en een kun stenaar uit de Lage Landen in zijn onderwerpkeuze. De landschap schilderkunst is vann oudsher een Noord-Nederlandse traditie. De vrouwelijke naakten herinne ren daarentegen eerder aan de Zuidelijke Nederlanden, aan Ru bens vooral. De achtentwintig gouaches en olieverfschilderijen van Mare Jonk zijn tot 7 juli te bezichtigen. Beslist doen! Het is een kleine, maar mooie expositie. LISETTE OOMEN Toeters en rebellen', musical door leerlin gen en docenten van het Bonaventura-Col- lege. Tekst/regie: Gerard Schelvis. Muziek: Erik Koot, Bernard van Kesteren en Phil Rhebergen. Choreografie: Alice van Zand wijk. Gezien op 19 juni in de Leidse Schouw burg. Aldaar nog vanavond. LEIDEN - Gezien het grote succes van vorig jaar heeft het Bonaventura-Col- lege zich wederom gewaagd aan een muziektheaterproduktie yan eigen makelij. En het is wéér gelukt. 'Toeters en rebellen' heet het gevarieerde spek takel dat met plezier door de vele, vele medewerkers op de planken wordt ge bracht. Vijftien acteurs, elf band-le den, negentwintig koorleden, vieren dertig dansende dames en heren en nog eens ruim veertig medewerkers achter de schermen tekenen voor deze superproduktie. Plaats van handeling is een school: Toeters en rebellen' niet het 'Bona' anno nu, maar het fic tieve Simon van Collem College in 1999. Hoewel de naam anders doet ver moeden, wordt er op deze school niet aan film of iets dergelijks gedaan. Neen, integendeel, zelfs alle zoge naamde expressievakken zijn taboe - er worden alleen 'nuttige' vakken ge doceerd. De zolder van de school is een clandestien toevluchtsoord voor al degenen die wel degelijk waarde hech ten aan zaken als zang, dans, toneel spel en muziek. Op deze zolder kan men zich crea tief uitleven. Via deze verteltruc krij gen wij als publiek in de zaal daarvan leuke voorbeelden te zien. In wisselen de samenstelling brengen leerlingen een paar showdansnummers. Een pracht van een smartlap over de ver maledijde 'Pin Up-Club' wordt puur cabaretesk vertolkt. Zo zijn er ook nog een opera-achtige bijdrage, die veel bijval oogstte, en een mc Maar 'Toeters en rebellen' biedt nog meer wilde zolderfantasieën. Twee leerlingen openbaren hier elkaar hun grote liefde. De illegaal in gebruik ge nomen zolderruimte geeft onderdak aan een vluchteling en aan een van huis weggelopen meisje. Daarnaast houdt de nieuwe concierge er geheime rendez-vous met frivole dames. Na tuurlijk is het de rector die roet in het eten in het eten dreigt te gooien. Hij gaat echter overstag, als de leerlingen uitvoerig verwijzen naar het werk van de schrijver Nescio en hun waardering daarvoor laten blijken. Hier ligt het zwakke punt van de voorstelling. In zijn bespiegelingen over een minder star op geld en carriè re gericht levensdoel en - in het ver lengde daarvan - in zijn hartstochtelij ke pleidooi voor de muzische vakken gaat schrijver/regisseur Gerard Schel vis soms een betje op de prekerige toer. Dat haalt aan het eind van de voorstelling de vaart uit het program ma dat nu juist zo'n bonte en vlotte aaneenschakeling van uiteenlopende gebeurtenissen was. De boodschap is al duidelijk en kan minder nadrukke lijk. Bewijst immers de wervelende produktie 'Toeters en rebellen' zelf niet in ruime mate dat op het 'Bona' geen Simon van Collemcollege-toe- standen heersen?! WIJNAND ZEILSTRA Van onze correspondent Gerlof Leistra DEN HAAG Bezoekers van het Museon in Den Haag kunnen binnenkort via een multimediaal computersys- gaat kosten. Zo'n systeem moet de plotseling mogelijk is". Ondanks zijn grote enthousiasme vraagt Visser zich echter af of het systeem in '92 al optimaal kan func tioneren. „We hebben nog geen twintig uur in de lucht zijn, maar het is de vraag of dat wel uit kan. En zo zijn er heel veel dingen die nog moeten worden uitgezocht. Maar ding is zeker: de mogelijkheden flauw idee hoeveel het uiteindelijk zijn gigantisch. In die z s het v teem een kijkje nemen in de collecties van diverse andere musea. Deze informatie kan onder meer bestaan uit af beeldingen van objecten, teksten, videobeelden, ge luid en animaties. In eerste instantie zijn slechts ne gen musea aangesloten op het Eura- pean Museums Network, maar dat aantal zal na afronding van de test fase in 1992 worden uitgebreid. Het systeem is ontwikkeld onder auspi ciën van de Europese Gemeen schap en kost in totaal circa 25 mil joen gulden. Doel van het project, dat morgen in Den Haag officieel wordt gepre senteerd, is door middel van gea vanceerde technieken de uitwisse ling van multimediale gegevens mogelijk te maken. Volgens Friso Visser van het Museon is het sys teem uitermate gebruikersvriende lijk. ,,0p het beeldscherm is continu een demo te zien. Door een knop aan te raken stopt de demo en ver schijnt een scherm waarop verschil lende mogelijkheden worden aan geboden. Stel dat de bezoeker in het Museon een Balinese lijkstier heeft gezien waar hij meer over wil weten. Dan tikt hij het bijbehorende num mer in en op het scherm verschijnt vervolgens een afbeelding van de stier. Nu kan hij alle mogelijke aan vullende informatie krijgen. Daar naast kan hij het systeem via be paalde trefwoorden naar gedetail leerde informatie laten zoeken. Je tikt bij voorbeeld de woorden 'cere monie' en 'crematie' in en vervol gens krijg je een video te zien van de ceremonie rond de lijkverbranding op Bali. Het is ongelooflijk wat er Handboek over vrouwelijke architecten anwege het tijdsverschil revolutionaire ont- AMSTERDAM (ANP) - De leiding van het Nationale Ballet heeft de dansers van het gezelschap gisteren een bod van 1000 gulden gedaan voor de televisie-registratie van het ballet .Corps' van Hans van Manen door de NOS-televisie. De dansers hebben dat als volstrekt onvoldoen de van de hand gewezen, aldus een woordvoerder van de Kunstenbond FNV. Bij de afwijzing is de kantteke ning gemaakt dat de dansers hopen op verdere onderhandelingen. Als de partijen niet nader tot elkaar ko men, overwegen de dansers een boycot van de opnamen van don derdag. Al eerder weigerden zij me dewerking aan de repetitie. Het conflict over de honorering leidde vorige week vrijdag tot een kort geding van de Kunstenbond FNV tegen het Nationale Ballet en omgekeerd. De bond eiste recht streeks overleg met de leiding van het gezelschap in plaats van in hel kader van het Werkgeversoverleg Podiumkunsten. De leiding eiste LEIDEN Een muzikaal zomer- een verbod op de dreigende sta- feest voor jong en oud. Onder deze king. De Amsterdamse vice-presi- noemer wordt op zaterdag 30 juni in dent van de rechtbank mr, J.M. de dependance van het Stedelijk Vrakking wees beide vorderingen Gymnasium (Du Rieustraat) een af. programma gepresenteerd van mu- De Kunstenbond doet vandaag ziek en volksdans, een tegenvoorstel aan het Nationale Ballet en zal in de loop van de mid- De organisatie van deze 'speel dag opnieuw met de dansers over- dag' berust bij Streekmuziekschool deze dag samengebracht leg plegen over het antwoord van de Leiden e.o. en de afdeling Den Haag zakelijke leiding. van de Vereniging voor muziek en PARIJS - Kunstenaar Frama poseert in zijn Parijse atelier voor zijn schilderij 'Op weg naar de ontdekking van Amerika'. Het schilderij werd onlangs aan een kunstverzamelaar in Arizona (VS) verkocht voor 25 miljoen dol lar, vermoedelijk het hoogste bedrag ooit neergeteld voor het werk van een nog in leven zijnde kunstenaar. -»/r •11 11 willen deelnemen, in twee speel- IVlUZLKaie speeldag groepen worden ingedeeld. De vol- meld, instrumentenbouw, Huismuziek, groepen. Blokfluitleerlingen van de Muziek- De leding van deze dag berust bij school zijn vanaf half mei bezig met piet Kunst, Mechtild Boog, Marion het doorspelen van een aantal mu- Mulders, Jitske Lancel en Dick ziekstukken, door de leiding voor Hermsen. Johan Tijssen zal liefheb bers van volksdans aan hun trekken laten komen. De 'speeldag' duurt van tien uur tot half vijf. Dankzij de Chagall-beurs naar Schotland ENSCHEDE - Een beetje ver rast is hij nog wel, de 24-jarige Folko Boermans uit Enschede. Als eerste Nederlandse kunstenaar krijgt hij de Chagall-beurs. „Ik had al zeven tien fondsen aangeschreven. Als het dan eindelijk lukt, is dat een re den om feest te vieren. Dit is voor mij echt een droom die werkelijk heid wordt". Boermans krijgt een geldbedrag van 22.000 gulden. Geld dat hij be steedt om negen maanden te gaan studeren aan het Duncan College in het Schotse Dundee. „Een lang ge koesterde wens. Daar heb je moge- ROTTERDAM (GPD) Het eerste lijkheden die je elders niet hebt. Ze handboek tecten in Nederland is gisteren ver schenen. Het naslagwerk 'Architectes' voor opdrachtgevers in de bouw is een gezamenlijk initiatief van de beide in Rotterdam gevestigde Stichting Vrouwen, Bopwen en Wo nen en Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting. De uitgave is ver schenen bij THOH uit Amsterdam en is samengesteld door Marga Ku- perus en Harkolien Meinsma. Het omvat documentatie (o.m. driehon derd illustraties) over het werk van zevenenveertig van de naar schat ting in totaal tweehonderd vrouwe lijke architecten in het land. Het eerste exemplaar van het boek ging gistermiddag tijdens de presentatie in Den Haag symbo lisch van hand tot hand. Minister d'Ancona van WVC nam het in ont vangst om het („Gelukkig mag ik er zelf ook één houden") onmiddellijk door te geven pan voorzitter ir. J.A.P. van Oosten van de Vereni ging van Nederlandse Projectont- wikkelings Maatschappijen (NE- PROM). De minister vertelde haar gehoor een paar jaar geleden betrokken te zijn geweest bij de samenstelling van een handboek over vrouwelijke deskundigen.,,Wij hebben toen aan bekende journalisten van radio en televisie gevraagd voor tien onder werpen tenminste drie vrouwelijke woordvoerders te noemen. Het bleek voor hen toen nog een groot probleem te zijn. Ik kan mij voor stellen dat opdrachtgevers die om hoog zitten dit boek gebruiken bij het vinden van een vrouwelijke ar chitect. Andere belangstellenden kunnen aan de hand van dit boek nagaan of het al dan niet verschil maakt om met een vrouwelijke ar chitect te doen te hebben". Nederlands beeld op pool 1 KEMIJARVI (ANP) - De Noord pool wordt sinds kort gesierd door een Nederlands kunstwerk. „Ope ning the Artie Circle" heet de door de Nederlandse kunstenaar Lucien den Arend ontworpen roestvrij-sta len constructie. Het staat in het Fin se plaatsje Kemijarvi (Lapland). De opdracht voor het kunstwerk werd gegeven door de gemeente Kemijarvi zelf, die Den Arend ken de van een symposium over hout al daar. hebben er apparatuur die normaal gesproken voor een videokunste naar onbereikbaar is. Ik vind het een uitdaging om daarmee te kun nen werken". Het lesgeld voor de prestigieuze Schotse academie was door de En- schedeër zelf niet op te brengen. Sinds zijn afstuderen vorig jaar aan de AKI in Enschede timmert hij weliswaar stevig aan de weg, maar een dik gevulde portemonnee is er voorlopig niet bij. „Het is heel moei lijk om als videokunstenaar aan de kost te komen. Video-installaties' kun je nu eenmaal niet verkopen. Het is echt vechten om het hoofd i water te houden". Video-kunstenaar Folko Boermans: raadsels moderne leven het gebied van videokunst in Euro pa. Dat komt doordat de Schotse De Chagall-beurs stelt hem als- overheid nogal wat geld stopt in r de kwaliteit van de Schotse op- speelt e leiding gehoord. „Je zou hét wel- lijn kunstopleidingen. Het land wil r gaan tellen. Ook het bedrijfsleven heel Europa' Folko Boermans werd in Spijke- nisse geboren. Via de nodige om- i rol. Van de school lopen zwervingen belandde hij in 1984 op de Schotse televise en de AKI in Enschede. Hij studeerde licht in Schotland niet verwachten, zenders als Channel Four. Het geld er fotografie, maar begon dat gaan- maar deze school is dé opleiding op dat ze daarmee verdienen, stopoen deweg te combineren met video- ze in de opleiding. Dat werkt per- kunst. „Voor mij was dat een van- fect. Er studeren nu kunstenaars uit 'zelfsprekende stap. Ze liggen in el- kaars verlengde. Wat videokunst in mijn ogen zo aantrekkelijk maakt is dat je begrippen als tijd en bewe ging kunt uitbeelden. Ten opzichte van de per definitie statische foto grafie is dat een groot voordeel." Centraal i en videoinstallaties staan de proble men van de moderne samenleving. „Mij interesseert de manier waarop mensen zich in onze massacultuur gedragen. De videotechniek is pri ma geschikt om dat in beeld te bren gen. Wat ik wil laten zien, is het iso lement waarin heel veel mensen le ven, de contrasten tussen stad en platteland, tussen een druk plein en datzelfde plein op zondag, als het stil is en verlaten. In die contrasten vind je iets terug van de raadselach tigheid van het moderne leven". Folko Boermans nam in zijn nog korte loopbaan deel aan een groot aantal video-festivals. Vorig jaar kreeg hij de 'Foto 89 Award', een prijs die hem in staat stelt om in juli een workshop in Amerika te gaan doen. „Tja, de zaken gaan niet slecht", glundert hij. „Het komende jaar wordt heel spannend. Als ik straks terugkom uit Schotland, hoop ik weer een stap verder te zijn. Ik wil van mijn kunst kunnen leven. Des noods doe ik er wat televisiewerk bij, maar het moet kunnen". Dat videokunstenaars nauwelijks de kost kunnen verdienen vindt hij onrechtvaardig. „Als ik aan een fes tival meedoe, draai ik zelf voor een groot deel voor de kosten op. Dat is toch te gek. Wat ik doe, beschouw ik als mijn werk. Daarvoor moetje ook betaald worden. Een video-installa tie kun je niet verkopen, natuurlijk niet, maar verhuren kun je 't wel. Dat gebeurt nog steeds onvoldoen de. Het is de hoogste tijd dat de kunstwereld in Nederland in dat zijn foto's, videofilms opzicht wakker wordt". AMSTERDAM (ANP) - De grafisch ontwerper en beeldend kunstenaar Dick Elffers (Rotterdam, 1910) is af gelopen zondag op 79-jarige leeftijd in Amsterdam overleden. Dit is dinsdag bekend geworden. Met zijn affiches voor het Holland Festival heeft Elffers vooral in de ja ren vijftig het gezicht van de Neder landse grafische vormgeving in sterke mate bepaald. Hij slaagde er steeds in het evenwicht te vinden tussen zijn vrijheid als kunstenaar en zijn gebondenheid als ontwer per, aldus Tineke van Manen in de catalogus bij de tentoonstelling van ontwerpen voor het Holland Festi val in de periode 1948-1990. De ex positie is nog tot en met 30 juni te zien in het Stedelijk Museum in Amsterdam. Elffers verzorgde affiches, folders en programmaboekjes voor het Holland Festival in de periode 1954- 1965. Hij had toen al bekendheid ge kregen met zijn affiches voor de ten toonstellingen „Weerbare democra tie" (1946) en „Het expressionisme van Van Gogh tot Picasso" (1949). Van 1969 tot 1972 schakelde het Holland Festival hem opnieuw in voor de affiches. Het figuratieve, ex pressionistische element uit zijn ontwerpen bleek verdwenen en hij gebruikte voortaan scherp omlijn de, geometrische patronen. Rudi Fuchs schreef in 1970 over deze stijlverandering in De Gids: „Hoewel het expressionisme inder tijd aan Elffers' diepste behoeften tegemoet was gekomen, was het als idioom van vormgeving onbruik baar geworden. In de loop van de ja ren zestig verloor het expressionis me zijn actualiteit. Elffers werd daarom bijna gedwongen tot een ander idioom." Elffers was behalve op het terrein van de grafische vormgeving onder meer ook actief op het terrein van de tentoonstellingsarchitectuur, als fotograaf, keramist, illustrator en schilder. aMSTERDAM (GPD) - Het Neder lands Filmmuseum gaat verbou wen en hoopt daardoor over een jaar een grote en een kleine projec tiezaal rijker te zijn. Het bioscoop café Vertigo en de expositie-ruim ten zullen aanmerkelijk worden uit gebreid. De ruimte hiervoor is gevonden door aankoop van een belendend schoolgebouw, waar de bibliotheek en de leeszaal van het Filmmuseum nu reeds naartoe zijn verhuisd. Bo vendien zal de reeds bestaande filmzaal een facelift ondergaan via transplantatie van interieur afkom stig uit het voormalige Cinema Pari- sien, een bioscoop die dateert van 1910. Met de totale operatie zal een bedrag zijn gemoeid zijn van circa 2 1/2 miljoen gulden, gedeeltelijk te financieren via externe fondsen, o.m. sponsoring. Als gevolg van de werkzaamhe den zal het Vondelparkpaviljoen gedurende een jaar gesloten blijven en worden de voorstellingen van Filmmuseum georganiseerd in de bovenzaal van theater Kriterion. Directrice Blotkamp heeft boven dien aangekondigd de achterstand op de filmconservering fors te zul len inlopen dankzij extra wvc-sub- sidie van telkens 2,7 miljoen gulden gedurende de drie komende jaren. Laatje niet vertrappen door de poë- Zachte lucht, open winkels. Scherpe herinnering. Alleen jij bent ware begoocheling. Je loopt door een wat verfomfaaide gemiddelde Rotterdamse straat. En wat je helemaal niet verwacht: er gens klinkt pianomuziek. Geen cd- speler, maar echte muziek. Je moet ergens naar toe, maar toch blijf je staan. De muziek dwingt je. Als De bussy in een volksbuurt zijn de ge dichten van Dahlia Herz. Ze lijken alledaags op het eerste gehoor. Maar horen bedriegt vaak. Dus blijf je staan om beter te kijken. Uit ge wone werkelijkheden duiken mys terieuze fijnzinnigheden op, ver pakt tussen woorden die je honderd keer op een dag gebruikt. Poëzie is een plek waar je niet over godsdienst en politiek hoeft te praten. Israël is niet alleen maar oorlog, PLO of bioscopen dicht op sabbath. Er wonen hartelijke, war- als Dahlia Herz en er is een groot publiek voor gedichten. Dagbladvoorpagina's doen zoiets wel eens vergeten. Sinds kort is er in Israël een nieu we bundel van Dahlia Herz versche nen 'Ir-Sharim' (Stad van Gedich ten) die allerwegen lovend werd be sproken. Zij woont in havenstad Tel Aviv en voelt zich in Rotterdam meteen thuis. Zij vertelt met en thousiasme over het eerste Poetry International-festival dat in februa ri in Jeruzalem werd gehouden. Het Chan-theater zat een week lang vol toen dichters als Ajgi, Holub, Duo duo, Bei Dao en zijzelf er te beluiste ren waren. Martin Mooij was in Je ruzalem als exporteur van zijn Poe- try-formule. Is Israël met zijn 4,5 miljoen men sen zo'n poëtisch land? Of is het zoals bij ons waar driekwart van de Nederlanders gedichten lijkt te schrijven, maar een uitgever soms met pijn zijn duizend exemplaren van een nieuwe bundel verkocht krijgt. „De zeven landelijke en de drie of vier belangrijke regionale kranten hebben elke vrijdag een stevig kunstkatern, waarin niet alleen kri tieken, maar ook literaire verhalen en gedichten worden opgenomen", zegt Dahlia Herz als voorbeeld voor het poëtische klimaat in haar land. Een nieuwe gedichtenbundel heeft daar ook al gauw een oplage van 1000 tot 1500 exemplaren. En: „Wat ook wijst op een goede houding te genover poëzie is dat er op school veel aan wordt gedaan". Zij schreef haar eerste gedichten toen zij zeventien jaar was. Zij zegt: „Ik ben van een generatie die veel aan het onderwijs heeft te danken. Er was toen een geloof in ons land dat alles wat je in een kind stopt, er op den duur ook weer uitkomt, zoals water en zon aan een plant die er later vruchten voor teruggeeeft. Een goed geloof. Ik ben er zelf het bewijs van". Daarom heeft zij veel gedaan om poëzie, literatuur en kunst onder de gewone man te brengen, in volks buurten in grote steden en in veraf gelegen dorpen. „Uit het gevoel dat ik iets terug moest doen", zegt zij, want literatuur en poëzie moet zich niet naar het publiek toebuigen. Wat een mens moet doen is, laten zien en horen dat het er is, zodat ie der zijn keus kan maken. Die keus moet er zijn. Daarom heeft ze tien jaar lang bij de radio gewerkt aan li teraire programma's. Nu brengt zij Israëlische kunstenaars terecht bij culturele centra overal ter wereld. De tweede Poetry-avond was ge lukkig gepromoveerd tot Italiaans finale-niveau. Geen loterijdreiging om uit onbeslist te geraken. Gister avond ging het over bomen en hun vruchten, politiek en beeldende kunst. Dichters en beeldende kun stenaars hebben alles met elkaar te maken. Je moet kijken.. Michael Hamburger, in 1933 met ouders die voor Hitier vluchtten in Engeland beland, kweekt daar oude bomen in de hoop op de smaak van de oorspronkelijke teloorgegane vruchten. Over bomen dicht hij en over de dood. Hij vond zich een Mis ter Littlejoy uit om iemand te heb ben die nog zwartstemmiger was dan waarvoor zijn vrienden hem al hielden. En je bent weg, waar zij zullen vol- Je hebt door te gaan de zeepbel tijd doorgeprikt Zodat je wijdopen ogen aandrin- In dagtaai worden dingen woorden of zelfs erger: wetten. In poëzie wor den gedichten dingen en dat kan zelfs een graftombe zijn. Jan Kuij- per las sonnetten waarin hij graf tomben van kinderverzenmakers en andere literatoren doet spreken. Balling Bei Dao had geen belang stelling voor politiek, maar schreef gedichten die de mensen lazen. In dat hele grote China is voor hem geen schrijftafel meer. Zo pakt de politiek, deze wraakzuchtige godin, jou terug. De Poolse Ewa Lipska was er die politiek gevaarlijk vindt voor literatuur. „In de crisis werd onze poëzie goed gelezen. Nu kie zen uitgevers voor populaire uitga ven". En Gennadi Ajgi was er, - klei ne, grijze man die met zijn niet-Rus- sische nationaliteit en zijn Paster- nak-vriendschap jarenlang had moeten zwijgen, maar in het westen werd gedrukt. Nu loopt hij rond met verrukt gezicht en zit, waar hij maar kan, Russische tekens op witte vel len te schrijven. Het Hebreeuws van de Herze ge dichten van gisteravond liggen nu door de Chinese karakters van Bei Dao heen. Intrigerende lekkende vlammetjes uit het land van bloei ende woestijnen samen met hollen de mannetjes en omgevallen pro testbordjes. Maghiel van Crevel, een aanstekelijke sinoloog uit Lei den, heeft van Bei Dao vloeiende vertalingen gemaakt. De mannetjes blijven i een ochtend, gebouwd op het gevJeld vdn taal maakt dat de mensen 's ochtends anders hoesten maden rukken op naar de vruchte- pit de vmchtepit komt uit een traag bergdal in de trage mensenmassa zoekt de regering haar woordvoer- trekken hetzelfde gezicht

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 27