Italië groeit in rol van favoriet Arabieren nemen afscheid in stijl 'Koffie verkeerd' voor Westduitsers 'Kan ik die Gullit een dag krijgen?' Schoppen troef in Florence WOENSDAG 20 JUNI 1990 SPORT PAGINA 23 MILAAN (ANP) - De koffie is de Westduitse spelers een beetje verkeerd gevallen. Franz Beckenbauer trou wens ook. Klinsmann en Voller hebben zich gek laten maken door de fratsen van de bewonderenswaardige Colombiaanse doelman Re- né Higuita. De middenvel ders lieten zich bij vlagen voor aap zetten door Val- derama, Rincon, Estrada, Fajardo en Alvarez. Ruim twee minuten in blessuretijd hebben de Westduitsers bovendien de winst uit handen moeten geven, die Littbarski, net 200 tellen eerder zeker leek te hebben gemaakt. De late treffer van Rincon betekende voor Colombia plaatsing bij de laatste zestien. Het was gistermiddag aan het ein de van het duel immers al zeker dat niet meer dan drie andere landen in de groepen een betere 'derde' zou den kunnen worden dan de Zuidamerikanen. Het positieve doelsaldo, voornamelijk bewerk stelligd door de overwinning op de zeer zwakke Emiraten, stond daar voor garant. De zekerheid van plaatsing bij een gelijkspel had Colombia al voor het duel met de Duitsers en het was dan ook begrijpelijk dat coach Francisco Maturana van een onbe slist uitging. Dat was niet in het be lang van de wedstrijd, maar daar had de tandarts uit Bogota toevallig geen boodschap aan. In een bepaald opzicht heeft Co lombia gistermiddag in Milaan de wind mee gehad. De Bondsrepu bliek speelde niet geconcentreerd, met weinig overtuiging, slordig en zonder de macht, die het elftal in de eerste wedstrijden had uitgestraald. Maakten de Duitsers het de te genstander iets gemakkelijker dan verwacht mocht worden, scheids rechter Alan Snoddy zorgde voor de moeilijkheden. De 35-jarige bank bediende uit Belfast toonde heel wat meer begrip voor de Duitse speelstijl dan voor de Colombiaan se en dat beïnvloedde zijn manier van arbitreren niet zo'n klein beetje. Beckenbauer moest dat zelfs toe geven. „Ik weet gewoon niet meer waar wij aan toe zijn. Ik heb in dit toernooi al op alle mogelijke manie ren zien fluiten. De één doet het bij wijze van spreken met de gele kaart in de hand, de ander kan hem niet vinden. Het zou goed zijn als de FI FA de scheidsrechters beter voor bereidt op de wedstrijden en hen in ieder geval volgens dezelfde lijn laat fluiten". Collega Maturana, die voor het eerst in dit toernooi zijn spelers (drie) geel zag krijgen, uitte geen en kele kritiek. Bij hem overheerste de vreugde. „Het is geen toeval dat wij Duitsland goed partij hebben kun nen geven. Wij hebben de verwach tingen waar gemaakt". „Wij hadden bij het begin van de wedstrijd iets in handen en dat wil den wij graag zo houden. Daarom is gekozen voor een verdedigende op zet, zonder dat wij de aanval hebben verwaarloosd. Wij hebben letterlijk en figuurlijk sterk op balbezit ge speeld, wij hebben gekregen waar wij recht op hadden. En zorgden zelfs nog voor spektakel". Spektakel kreeg het publiek in derdaad geboden. Van Higuita, van het gegoochel van de middenvel ders, van de stervende-zwaan-scene van Valderama. De Colombiaanse aanvoerder probeerde daarmee Snoddy kort voor rust belachelijk te maken, maar dat was totaal overbo dig. Hij had zichzelf al meer dan vol doende voor schut gezet. Colombia kon de moeilijke om standigheden best aan omdat de spelers een onbegrensd zelfvertrou wen bezitten en stuk voor stuk een zeldzame technische vaardigheid. Aanvoerder Valderama combineert beide kwaliteiten nog met een op merkelijk inzicht in spelsituaties en -ontwikkelingen. Hij verstuurde de verukkelijkste passes, ook de be slissende naar Rincon, die heel Co lombia vermoedelijk in de zevende hemel bracht. „Er zijn geen woorden voor mijn vreugde", vertelde Rincon. „Ik had helemaal niet gedacht dat het nog zou kunnen na het Duitse doelpunt, dat gezien de wedstrijd zo onrecht vaardig was". De treffer van invaller Littbarski, na een schitterende actie van Vol ler, in de 43ste minuut van de twee de helft was overigens van verge lijkbare schoonheid. Dat was op merkelijk in een wedstrijd, die zich vrijwel helemaal buiten de straf schopgebieden afspeelde. De Duitsers kwamen, een fraaie boogbal van Matthaus en een ge miste kans van Klinsmann daarge laten, niet zo ver doordat zij steeds geïrriteerder raakten door de spel- vertragingen van de Colombianen. Colombia kan alles, zo lang er maar niet gescoord behoeft te wor- Freddy Rincon na zijn goal. <f< den. Het was 87 minuten ook niet nodig, al hadden Fajardo en Estrada het natuurlijk wel moeten doen. Het gebeurde pas op het moment dat het al bijna onmogelijk was. „Ondanks het besef dat ik mijn land iets geweldigs kon aanbieden, bleef ik in de belangrijkste secon den van de wedstrijd volledig rus tig", vertelde Freddy Rincon, San Siro te koop MILAAN Het San Siro stadion in Milaan wordt verkocht. De gemeen te wil er 166 miljoen dollar (320 mil joen gulden) voor hebben. Aan de bespelers van het stadion, Interna- zionale en AC Milan, is gevraagd of er interesse bestaat de accommoda tie over te nemen. De renovatie voor het WK kostte 125 miljoen dollar. FLORENCE (ANP) - De Vere nigde Staten verliet gisteravond geenszins geruisloos de eind ronde om de wereldtitel verla ten. Uit frustatie over de eigen onmacht in Italië schopten de Amerikanen, over vier jaar gast heer van het mondiale toernooi, in de laatste groepswedstrijd (1- 2) tegen Oostenrijk wild om zich heen. De tegenstander, die nog een minieme kans heeft op de tweede ronde, liet zich in Flo rence evenmin onbetuigd. Scheidsrechter Jamal Al Sha rif gaf in totaal 9 gele kaarten en 1 rode. Een dieptepunt tot dus ver. De Amerikanen kwamen er met vier gele kaarten genadig af. Het rood was voor de Oosten rijkse middenvelder Artner. De Syriër, die in de openingsfase te lankmoedig optrad, had de grootste moeite het grimmige duel in de hand te houden. De spelers toonden geen greintje respect voor elkaar. Oostenrijk eindigde in groep A door de zwaar bevochten zege op de derde plaats met twee punten en een negatief doelsal do van 1. De ploeg is nu afhan kelijk van de resultaten in groep C, E en F. Minimaal twee landen moeten in die groepen met slechtere cijfers als nummer drie eindigen, wil Oostenrijk doorgaan naar de tweede ronde. Die kans is uiterst klein. De kof fers kunnen dus worden gepakt, maar de terugreis moet nog twee dagen worden uitgesteld. De vele overtredingen, die ar biter Sharif consequent bestraf te, maakten het spel volkomen dood. Na ruim een half uur moest Oostenrijk met tien man verder. Middenvelder Artner kwam met gestrekt been in op Vermes, die krimpend van de pijn bleef liggen. De Volendam- spits kon door de verzorger wor den opgelapt, Artner werd te recht weggezonden. Oostenrijk was aangeslagen, maar niet verslagen. Met Reisin- ger, die meteen tegen een gele kaart opliep, voor de opnieuw teleurstellende Polster werd de wankele Amerikaanse afweer na de rust onder druk gezet. Het offensief mondde uit in doel punten van Ogris en Rodax. Zes minuten voor tijd profi teerde Murray van een blunder van doelman Lindenberger, die de bal^knullig door zijn handen liet glippen. SANT'ELIA (GPD) - „Ik ben een Franse schilderes. Zou het mogelijk zijn dat ik die Gullit een dag krijg? Hij heeft zo'n mooi li chaam. Ik wil hem schilderen bo ven op een rots op een eiland hier in de buurt". Een van de honder den verzoeken die persvoorlich ter Ger Stolk bereiken. Alle tele foontjes naar de. Oranje-spelers toe worden via zijn kamer geleid. De vijftigjarige ex-journalist van de Haagse Courant vormt de on overwinnelijke barriere tussen al die verzoekjes en de voetballers. „De vreemdste telefoontjes ko men binnen. Gehonoreerd wordt vrijwel niets, want anders blijf je aan de gang. Soms vind ik dat rot, maar je kunt niet anders. De hele wereld wil wat. Er moet echter ook nog gewerkt worden". Een greep uit de talloze tele foontjes van gisteren. Stolk: „Ik heb anderhalf uur met Unicef zit ten bellen. Ze wilden iets doen met Ruud Gullit. Verder kreeg ik het volgende verzoek: een jeugdi ge scholier was met een prima rapport thuis gekomen. Als belo ning kreeg hij een vakantie naar Nederland aangeboden. Hij bleef echter achter in Palermo omdat- ie dolgraag met Marco van Basten op een foto wilde... Of de vraag van een wat oudere man. Hij kweekt al jaren tulpen en einde lijk was het hem gelukt om een zwarte variant te ontwikkelen. Of die even mocht worden aangebo den aan meneer Gullit". Spanningsveld Ger Stolk schermt af, maar moet in zijn functie als persvoorlichter tevens de heren voetballers zover krijgen dat ze- dagelijks een uur voor de nationale en internationa le pers ter beschikking zijn. Daar bij worstelt de aimabele Rotter dammer zich voortdurend door een spanningsveld. De ploeg moet uit de wind gehouden wor den, terwijl de pers aan zijn trek ken moet komen. „Ik dien twee heren. Een tien kan ik nooit ha len, want wat voor de een prima is, staat de ander niet aan. Als ik een zesje scoor ben ik tevreden. Dan heb ik mijn werk goed ge daan. Afgelopen vrijdag vond de schrijvende pers dat hij die zes niet verdiende. Bondscoach Leo Beenhakker gaf op een voor och tendkranten onmogelijk tijdstip de opstelling van het Nederlands elftal door. Een brief op poten en een felle discussie volgden. De pers voelde zich gebruskeerd en ging ook verhaal halen bij Stolk. „Ik wist er niets van", pareert Stolk de aanval. „Het was een communicatiestoornis tussen Leo en mij. Als ik had geweten dat hij de opstelling tegen Enge land prijs zou geven, had ik tevo ren de namen aan het nationale persbureau doorgegeven. Het was geen kwestie van kwade trouw. De boze brief was het ge volg. Een emotionele uiting hoort bij voetbal. De soep werd uitein delijk niet zo heet gegeten als ze werd opgediend". Ger Stolk is voldoende journa list om te beseffen dat niet louter en alleen positieve zaken vermeld worden. Zeker bij dit WK, waarin Oranje zo stroef begon, was de kritiek niet van de lucht. „De spe lers lezen dergelijke stukken ook en soms is het dan moeilijk, voor al als ze aangepakt worden in de kranten, ze te bewegen toch weer met journalisten rond de tafel te gaan. Daar komt bij dat een speler die de vorm mist, of geblesseerd is of anderzins slecht presteert, geprikkeld is. Marco van Basten nam tijdens het EK in West- Duitsland elke dag exact een uur de tijd voor de pers. Geen 61 mi nuten, maar een uur. Hier op Sici lië moet ik allerlei toeren uithalen om hem zover te krijgen dat hij op een persconferentie verschijnt". Wat dat betreft is Stolk beter te spreken over Beenhakker. „Dat moet voor de pers toch een dank baar man zijn,,, stelt hij vast. „Ik heb bewondering voor hem. „Hij praat veel, geeft iedereen ant woord en gaat alle discussies aan. Daardoor stelt hij zich kwetsbaar op. Hij is uitstekend bestand te gen kritiek en heeft begrip ervoor dat niet alles even, positief de krant in kan". Met dikke nederlaag tegen Joegslaven en groot banket ongeslagen Bondsrepubliek met vier punten op de tweede plaats. Volgende week dinsdag speelt Joe goslavië in Verona tegen de win naar van Groep E, België of Spanje. "We hebben ons verdiend bij de beste zestien landen van de wereld geschaard", meende bondscoach Osim, die in Bologna voor de 35ste keer op de bank zat, een Joegosla- visch record. "De verdediging baart me echter zorgen. We geven in iede re wedstrijd te veel kansen weg". De Verenigde Arabische Emira ten was vrijwel de volledige wed strijd gelijkwaardig aan het gemak zuchtige Joegoslavië. Enkele goede mogelijkheden ^/aren echter niet aan de Arabische aanvallers be steed. "Mijn spelers zijn jong en moeten nog veel leren", wist de Bra ziliaanse coach Perreira. "Vooral het benutten van de kansen kan be ter". Hoewel de verwende spelers van de Verenigde Arabische Emiraten genoten van iedere minuut van hun verblijf in Italië, moesten ze veel on gemakken voor lief nemen. Het ho tel in Imola lag naast een bouwput en de snelweg naar Adria, één van de drukste verkeersaders van de streek. De woestijn-voetballers wer den gek van het lawaai, dat hen er overigens niet van weerhield lang uit te slapen. Iedere morgen werd het ontbijt overgeslagen en meld den de eerste spelers zich pas rond twaalf uur beneden in de eetzaal. De zwemkleding kon in de kof fers blijven. Het bad bij het hotel be vatte geen water. De dagelijkse ge bedsdiensten werden bij gebrek aan een luisterrijk parkje in de buurt, op de parkeersplaats van het hotel gehouden. De Arabieren moesten, kortom, improviseren in Italië, maar de spelers en de om vangrijke bestuursdelegatie, met sjeiks en gevolg, hielden zich groot. Met een groot banket en vele com plimenten aan het adres van hun gastheren, namen de Arabieren de ze week afscheid van de Italiaanse bevolking. De levensstandaard mag in het thuisland dan hoog zijn, deca dent gedrag was in Imola niet te be speuren. Op het veld was armoe troef bij de Arabieren. De spelers kwamen tem po, techniek en kracht te kort. Te gen Colombia bleef de schade (0-2) beperkt, tegen de Bondsrepubliek (1-5) maakte het dpelpunt van Mu barak de grote nederlaag draaglijk. Kon in de eerste twee wedstrijden in het eerste half uur de nul nog worden gehandhaafd, tegen Joego slavië was de start zwak. Binnen tien minuten leidde de Europese te genstander met 2-0 door treffers van Susic (kopbal) en Pancev (een schot uit de kluts). Susic (35) speelde in Bologna zijn vijftigste interland. Joegoslavië leek op jacht naar het record van 1974, toen Zaïre met 9-0 werd verslagen. Tijdig herstelde het Arabische team echter de orde in de aanvanke lijk chaotische verdediging. Met dank aan de Joegoslaven, bij wie de concentratie na het wervelende be gin beduidend verslapte, werd de controle op de wedstrijd zelfs ver overd. Het doelpunt van Ali Thani Jumaa halverwege de eerste helft was een logisch gevolg van de ver minderde tegenstand. In de tweede helft konden de Joe goslaven hun technische surplus niet etaleren. De doelpunten van Pancev, invaller voor de geblesseer de Katanec, en Prosinecki vielen vlak na de rust en ver in blessure tijd. In de tussenliggende tijd zorg de alleen de rode kaart voor Khalil Ghanim Mubarak (natrappen) voor enige opwinding. ROME (GPD) - Italië is het eerste gastland in de WK-historie dat in de groepsronde geen punten heeft verspeeld. Met een 2-0-zege op Tsjechos- lowakije heeft de ploeg van Azeglio Vicini zich verzekerd van het recht om het toernooi voort te zetten in Rome. De ploeg kan zich nu in alle rust voorbereiden op het cruciale gedeelte van de Mondiale, waarin het maan dag uitkomt tegen Schotland of Uruguay. De weg naar de finale begint langzaam maar zeker de omvang van een autostrada te krijgen, hoewel de ploeg bij elk tolhuisje een pijnlijke uitschakeling riskeert. BOLOGNA (ANP/Rtr) - Voor de Arabieren is het 'Spartaanse' leven in Italië voorbij. Met een nederlaag van 1-4 tegen Joegoslavië nam het elftal van de Verenigde Arabische Emiraten gisteren in Bologna af scheid van het eindtoernooi om de wereldtitel. De kans op een weer zien over vier jaar in de VS moet klein worden geacht. Daarvoor is het potentieel van 450 voetballers in het 2 miljoen mensen tellende olie staatje te klein. Met in de bagage drie verliespar- tijen en een negatief saldo van ne gen doelpunten stappen de Arabie ren in het vliegtuig. Bij aankomst staan voor de spelers Khaled Ismail Mubarak en Ali Thani Jumaa een Rolls Royce gereed. Een gulle gever beloont het duo voor hun doelpunt tegen de Bondsrepubliek en Joego slavië. Een 'kinderhand' in het schatrijke oliestaatje is gauw ge vuld. De eerste plaats in groep A zal het schiereiland in de komende dagen weer in vuur en vlam zetten. De tifo- si lijken hun elftal naar de wereldti tel te willen schreeuwen. Zij ont haalden hun favorieten in het Olym pisch Stadion met een sinds de ja ren dertig in Italië niet meer ver toond gevoel voor nationalisme. In deze kakafonie van lawaai was het voor de Tsjechoslo waken (finalis ten in 1934) bijna ondoenlijk om Ita lië echt partij te geven, maar toch had het team van Josef Venglos bij na nog voor een daverende stunt ge zorgd. Typerend beeld: de Joegoslaaf Vujovic wringt zich moeizaam tussen Mu barak (l) en Sultan r) van de VAE door. (foto epa) Joegoslavië plaatste zich door de eenvoudige zege, waarin aanvaller Darko Pancev met twee treffers een groot aandeel had, voor de eerste keer sinds 1974 voor de tweede ron de. De formatie van bondscoach Osim eindigde in Groep D achter de Dat gebeurde halverwege de tweede helft toen de Feyenoorder Griga zijn ploeg naast de Azzurri kopte. Scheidsrechter Quiniou keurde de glaszuivere treffer af op advies van de Belgische arbiter Van Langenhove. „Het was een zuivere treffer, maar ik denk niet dat we dan toch gelijk hadden gespeeld", meende Venglos, die verder gros sierde in vriendelijkheden. De gelijkmaker had Italië uit Ro me verbannen, maar de coach weet dat het WK-avontuur van zijn ploeg via Bari nog wel twee rondes kan duren, indien Costa Rica vandaag voor een stunt zorgt. De enige echte schade voor zijn ploeg waren de ge le kaarten die Chovanec en Skuhravy kregen. Ze zijn twee be langrijke spelers in dit elftal. Tot de afgekeurde treffer hoefde Italië op dit toernooi nog geen gebruik te ma ken van de arbitrale voordeeltjes, die een gastland meestal ten deel vallen. Twee keer wilde de Franse scheidsrechter niets weten van een strafschop na charges op Schillaci, hoewel tv-beelden duidelijk in die richting spraken. Italië nam net als tegen de VS snel afstand van de tegenstander. Uit een afgeslagen aanval scoorde Schillaci weer met het hoofd na aan geven van Giannini. De Siciliaan begint zich langzamerhand te ont poppen als de lieveling van het pu bliek. Na zijn bevrijdende treffer te gen Oostenrijk schreeuwt het volk om zijn basisplaats, maar gisteren dankte hij die slechts aan Vialli die geplaagd wordt door een spierbles sure in de rechterdij en daarom niet wilde spelen. Carnevale werd vol gens de plannen van Vicini uit de ploeg gelaten ten faveure van Ro berto Baggio. Die wisseling was be doeld om de aanval meer dynamiek te geven. Een solo van die Floren- tijn, die op deze specialiteit Marado- na naar de kroon steekt, maakte een einde aan reeks van 1-0-zeges van Italië op dit WK. 'Toto' Schillaci staat precies op de juiste plaats afzwaaier alsnog met het hoofd tot doelpunt te promoveren. Doelman Stejkal is kansloos. (foto EPA) De aanstaande vedette van Ju- ventus maakte waar, waarom Fiat baas Agnelli een slordige 28 miljoen gulden voor hem heeft uitgegeven. Baggio omspeelde vanaf de mid denlijn drie Tsjechen (Kinier, Hasek, Kadlec en doelman Stejskal) om vervolgens doelman Stejskal te passeren. „Een mooie goal, waar mee ik mijn ploeg éen dienst heb bewezen, maar waarmee ook voor mijzelf een belangrijke stap heb ge zet op dit WK", luidde de reactie van de gelukkige schutter, die ei vanuit mag gaan dat het vervolg van het toernooi als spits naast Vialli mag meemaken. Engelsen misdragen zich weer CAGLIAR1 (AFP) - Bij vechtpartijen tussen Engelse voetbalsupporters en Italiaanse agenten die geholpen werden door Sardijnse jongeren, zijn gis teravond vier gewonden gevallen: twee Britten en twee Italianen. In Villasimius, een dorpje aan de oostkant van het eiland, werd'een groep van zo'n vijftig Britten met flessen en stenen bekogeld door een aan tal Sardijnse jongens. Een Engelsman raakte gewond aan zijn hoofd toen hij getroffen werd door een fles. In het centrum van Villasimius werden eni ge Britten eveneens bekogeld. Ook hiér raakte een Engelse fan gewond. In Santa Margherita du Pula kwam het tot gevechten tussen de politie en tientallen fans toen agenten twee Britten wilden aanhouden wegens het be zit van verdovende middelen. Minder ruig ging het er aan toe in Alghero. Daar 'verbouwden' fans een bar. Gewonden of arrestaties waren er echter niet.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23