LEIDSCH DAGBLAD Gorbatsjov mogelijk partijleider-af NODIG! Brunswijk wil asiel in Nederland Moeilijke situatie ontstaan voor Oranje Bronwater van Victoria uit de handel Sovjet-president zwaar onder vuur op congres Russische federatie Twee en drie jaar geëist tegen medewerkers Kemp 'Vrij onderhandelen over cao ambtenaren' Protesten bij aids-congres Man op Leicis station met 40 konijnen en 5 kippen WOENSDAG 20 JUNI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39270 Prijs fl. 1,35 Het verrassende 1-1 gelijke spel dat Colombia behaalde tegen West-Duitsland heeft de situatie er voör Oranje niet ge makkelijker op gemaakt. Het is immers allerminst zeker dat drie punten zonder meer vol doende zijn voor de achtste fi nales. Dit heeft te maken met het feit dat de vier beste num mers drie over gaan naar de volgende ronde. Dit wordt eerst berekend aan de hand van het aantal punten, dan vol gens doelsaldo en dan volgens het hoogst aantal gescoorde doelpunten. Tot nu toe zijn drie nummers drie bekend: poule A-Oosten rijk 3-2 pt (doelsaldo 2-3), pou le B-Argentinië 3-3 pt (3-2), poule D-Colombia 3-3 pt (3-2). Gesteld dat in poule E Urugu ay wint van Zuidkorea dan staat ook Uruguay als r drie op drie punten. In dat ge val geeft de derde plaats in groep F met drie punten, al leen rechtstreeks toegang tot de achtste finales als in groep C de nummer drie op twee punten blijft staan. Dat kan alleen als Zweden van Costa Rica wint, of Schot land van Brazilië verliest. Komt in poule C de nummer drie echter ook op drie punten, dan gaat het doelsaldo beslis sen tussen de vijf nummers drie die drie punten hebben behaald. De doelsaldi van Ar gentinië, Costa Rica of Schot land, Colombia, Uruguay en de nummer drie van groep F, waarin Nederland speelt, wor den dan naast elkaar gelegd. De ploeg met het slechtste doelsaldo valt dan af met Oos tenrijk, dat immers slechts twee punten heeft behaald. Eindigt echter in groep C of groep D de nummer drie op twee punten dan volstaat voor Oranje een gelijk spel, mits er een beslissing valt bij Enge- land-Egypte. Het Nederlands elftal weet voor de wedstrijd tegen Ierland of er twee num mers drie zijn met slechts twee punten. Dat komt omdat Oranje de laatste poulewed strijd van hét WK speelt. Het schema dat vervolgens in werking treedt, is door de FIFA vantevoren vastgesteld. Via een kansberekening-tabel is voorzien in de thuisreis van twee willekeurige drie. Nu zeker is dat de num mer drie van poule B, Argenti nië, zich nagenoeg plaatst, vloeit uit het schema voort dat de nummer drie van poule F in elk geval tegen West-Duits- land speelt. Wordt Nederland tweede, dan speelt het maan dag om vijf uur tegen Roeme nië. Wordt het eerste dan speelt het dinsdag om negen uur tegen Spanje of België. Freddy Rincon scoort voor Co lombia de verlossende gelijkma ker. De Westduitse doelman Illgner had de benen bij elkaar moeten hou den. (fotoEPA) Johnny en Rijk weer als duo? HILVERSUM (GPD) - Het komi sche duo Johnny Kraaykamp en Rijk de Gooyer gaat wellicht weer samenwerken, nu voor de VARA te- levisie. Op dit moment worden door j de VARA besprekingen met beide heren gevoerd en wordt onderzocht hoe de shows er uit moeten zien en j hoe duur het project mag worden. "Het idee is bij ons opgekomen omdat we John Kraaykamp al in huis hebben met zijn comedy-serie Laat maar Zitten. Met Rijk de Gooyer zijn we nu in onderhande ling over een andere komische se rie. Als we die twee heren toch in het VARA-huis hebben, ligt het voor de hand dat we gaan denken aan een hernieuwde, incidentele, samenwerking tussen dat duo. Con crete plannen zijn er nog niet. Ik kan alleen melden dat de VARA Johnny en Rijk graag samen in een show zien", aldus een woordvoer der van de VARA. DEN HAAG (GPD) - De Coca Cola Bottelmaatschappij heeft dehele voorraad Victoria-bronwater uit de handel laten nemen en de produktie in het Brabantse Dongen stilgelegd, nadat twee weken geleden 'vlokvor- ming' door dode bacteriën in de flessen was vastgesteld. De directie van het bedrijf besloot tot die stap m overleg met de Rotterdamse Keu ringsdienst van Waren na klachten van klanten. Uit de winkels werden 180.000 flessen teruggehaald, en in Dongen gingen de magazijnen met eenzelfde hoeveelheid op slot. Aan de operatie is geen rucht baarheid gegeven omdat het vol gens de fabrikant gaat om een on schadelijke waterbacterie die geen gevaar voor de volksgezondheid op levert. Hij is in deze mening ge staafd door de Rotterdamse keu ringsdeskundigen, die zijn gespe cialiseerd in de controle van bron water. Bij de dienst hebben zich wel verontruste Victoria-drinkers ge meld, maar van ziektegevallen is niets bekend. Straffen voor smokkel cocaïne HAARLEM (ANP) - De Haarlemse rechtbank heeft vanmiddag in de IJmuidense cocaïnezaak aan vier verdachten straffen opgelegd van zeven tot dertien jaar celstraf. Te gen hen waren straffen van twaalf tot zestien jaar geëist. De 47-jarige Haarlemse die verantwoordelijk wordt gedacht voor de afhandeling van de smokkel in Nederland kreeg elf jaar, haar 37-jarige vriend dertien jaar. De 22-jarige zoon van de Haar lemse kreeg zeven jaar. Een 23-jari- ge Colombiaan kreeg twaalf jaar. Morgen spreekt de rechtbank zich uit over celstraffen voor de overige leden van de smokkelbende. MOSKOU (GPD/Rtr) - Sovjet-president Gorbatsjov zal vol gende maand wellicht aftreden als leider van de communis tische partij van de Sovjetunie. Gorbatsjov zei dit vanmor gen tijdens het oprichtingscongres van de communistische partij van de Russische Federatie, de grootste Sovjet-repu bliek. De partijleider, die gisteren veel kri tiek te verduren kreeg, zei dat er in tien of twaalf dagen "een andere al gemeen-secretaris zou kunnen zijn". Gorbatsjov bekleedt nu deze functie naast die van staatshoofd. Het was niet onmiddellijk duidelijk of Gorbatsjov dreigde met zijn af treden of dat hij bedoelde dat hij rribgelijk aan de kant zal worden ge schoven als de centrale communis tische partij van de Sovjetunie op 2 juli begint aan het 28e partijcon gres. Gorbatsjov werd gisteren vooral door de conservatieve gedelegeer den, die gemeten naar het voor hen bestemde applaus in de meerder heid zijn, zwaar aangepakt. De par tijleider was nog niet uitgesproken of hij kreeg het al breed uitgemeten Michael Gorbatsjov tijdens zijn bezoek aan Vïlnus in januari van dit jaar. (fotoANP) van een afgevaardigde uit het con servatieve Leningrad. Onder don derend applaus zei deze dat de par tij terug moest naar de wortels van het marxisme-leninisme. Een hoge militair, kolonel-gene raal Makasjov, hield Gorbatsjov voor dat leger en marine woedend zijn over het gebrek aan daadkracht van partij en regering. "In het Wes ten wordt een herenigd Duitsland mogelijk lid van de NAVO. Japan groeit uit tot een militaire macht in het Oosten. Maar onze hooggeleer de politici vertellen dat niemand ons bedreigt", zo kritiseerde hij de bezuinigingen op defensie en de verloren gegane militaire posities in Oost-Europa. Makasjov hekelde ook het zijns inziens slappe optreden tegen de duizenden recruten die zich aan hun dienstplicht onttrekken onder invloed van het nationalistische streven in verschillende republie ken. Makasjov: "Kameraden, de Sovjet-krijgsmacht blijft nodig. Achtenzestig procent van onze mankracht is gelegerd in de repu bliek Rusland. Wij zijn niet bereid tot ideologische capitulatie". Ook sommige hervormers uitten forse kritiek. Aleksander Melnikov, partijleider in de Siberische mijn werkersprovincie Koezbas: "Onze partijconferentie eist dat het Cen traal Comité en het Politbureau af treden", zei hij. Ook waarschuwde hij Gorbatsjov tegen 'persoonsver heerlijking'. Overigens boet Gorbatsjov als partijleider ook in aan gezag als hij niet aftreedt, nu de Russische com munisten met grote meerderheid besloten hebben tot de oprichting van een eigen partij. De Russische Federatie was totnogtoe de enige Sovjet-republiek zonder een eigen Communistische Partij. DEN HAAG - Tegen twee voormali ge werknemers van het Hazers- woudse vuiltransportbedrijf Kemp zijn gisteren gevangenisstraffen van twee en drie jaar geëist. In de periode januari 1985 tot en met ok tober 1987 pleegden de Rotterdam mer (40) en de Ridderkerker (38) volgens officier van justitie Schelf hout enkele ernstige milieumisdrij ven. Ze vervalsten stortbewijzen en douanepapieren, gaven bedrijven valse informatie over de bestem ming van het afval en ontdoken be lasting. De twee worden verant woordelijk gehouden voor het stor ten van miljoenen kilo's gevaarlijk chemisch afval in onder meer het plaatsje Mellery in België en Eist. Een medewerker van het AZL hoorde een eis van een half jaar te gen zich eisen, omdat hij volgens de officier afleveringsbonnen heeft vervalst en daarvoor geld heeft ge kregen. Tegen een Hazerswoude- naar die hem daartoe had aangezet, werd ook een half jaar geëist. Ten slotte stonden voor de Haag se rechtbank ook twee ambtenaren van een vuilverwerkingsbedrijf in Haarlemmermeer terecht voor het aannemen van smeergeld van Kemp en het onjuist invullen van facturen. Tegen hen werd drie maanden geëist. De Hazerswoudse vuiltransporteur zelf zal zich later voor de rechtbank moeten verant woorden. Pagina 17: 'Kemp trok tal van mede plichtigen in zijn kielzog mee' Politieagenten arresteren een demonstrant bij het gebouw van de Ameri kaanse Immigratie Dienst (INS) in San Francisco. (foro epa) LEIDEN - Een 60-jarige Hage-, naar is gistermiddag op het Leid- se station aangehouden omdat hij in twee kleine dozen 40 konijnen en 5 kippen vervoerde. Drie ko nijnen en één kip overleefden het verblijf in de doosjes niet. Na vraag bij de Haagse politie leerde dat bij de man in de laatste drie maanden al enkele honderden dieren in beslag zijn genomen omdat hij ze niet goed verzorgde. De man stond op het perron te wachten op de trein naar Den Haag met de twee doosjes van 29 bij 35 bij 40 centimeter. Omstan ders, die dat zagen, belden ver ontwaardigd de politie. De poli tiemensen troffen in het ene doos je 28 konijnen aan. Drie waren in middels overleden, de rest ver keerde in een slechte toestand. In het tweede doosje zaten 12 konijnen en 5 kippen, waarvan er inmiddels één was overleden. Hij had de dieren 's ochtends op de Leidse veemarkt aangeschaft. De nog levende konijnen en kippen zijn door de dierenambulance overgebracht naar een opvang centrum in Wassenaar. Een onderzoek van de Leidse en Haagse politie in en rond de woning van de man leverde nog eens 14 levende konijnen op. In zijn tuin werden vier dode dieren aangetroffen, één daarvan was voor de helft al opgegeten, ver moedelijk door een hond. De Haagse politie heeft de laatste drie maanden 300 dieren in beslag genomen. SAN FRANCISCO (AP) - Samen met 10.000 wetenschappers zijn de monstranten uit de gehele VS in San Francisco gearriveerd voor de opening van de zesde internationale conferentie over aids, die vandaag is begonnen en tot zondag duurt. Tijdens deze conferentie staan de ontwikkelingen op medisch gebied, zoals nieuwe medicijnen en behan delingswijzen, centraal. De protesten begonnen gisteren met een demonstratieve mars van meer dan 1.000 mensen. De beto ging was gericht tegen een uit 1987 stammende wet die mensen die be smet zijn met het hiv-virus de toe gang tot de VS ontzegd. De demonstratie was georgani seerd door de militante groep (ACT UP). ACT UP vindt dat de Ameri kaanse regering veel te weinig doet aan de aids-epidemie. Volgens een woordvoerder van de politie van San Francisco werden er acht de- monstanten gearresteerd. Zij had den geprobeerd het politiecordon rond het gebouw waar de aids-con- ferentie wordt gehouden te door breken. De vice-voorzitter van de conie- rentie, Paul Volberding, heeft al ge waarschuwd dat de volgende confe rentie, die voor 1992 gepland is in Boston, misschien wel buiten de Verenigde Staten gehouden moet .worden als de INS de beperkende immigratie-maatregelen niet op heft. De INS heeft in april zijn re gels enigszins versoepeld zodat per sonen die sero-positief zijn een vi sum voor tien dagen kunnen krij gen en de AIDS-conferentie kun nen bijwonen. Onderzoek naar bewakingspolitie' DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van binnenlandse zaken bekijkt de mogelijkheid om de politie uit te breiden met ongediplomeerd personeel. Deze goedkopere arbeidskrachten zouden kunnen worden belast met be waking en controle. Volgens mr. H.C.J.L. Borghouts, directeur politie bij het ministerie, blijkt dat de huidige hulpagenten, zoals stadswachten, zeer nuttig zijn bij het tegengaan van de veelvoorkomende criminaliteit. DEN HAAG (GPD/ANP) - De lo nen en salarissen van ambtenaren, ziekenhuispersoneel en andere werknemers bij de overheid zouden in de toekomst via echte vrije cao- onderhandelingen tot stand moeten komen. Tot nu toe was de loonstij ging van deze groeperingen in feite afhankelijk van de gemiddelde loonsverhoging in het bedrijfsle- Werkgevers, vakbeweging en door de regering benoemde leden (kroonleden) zijn het gisteren in een commissie van de Sociaal-Econo mische Raad (SER) vrijwel geheel eens geworden over de koppeling van de uitkeringen aan de lonen. Het akkoord wordt binnenkort be handeld in de SER, die hierover een zwaar wegend advies aan de rege ring zal uitbrengen. In haar advies over deze koppe ling stelt SER-commissie voor het recht op vrij cao-overleg voor de overheidsgroepen in te voeren. De loonsverhoging die hieruit voort komt, moet dan meetellen in de ge middelde loonstijging in Neder land. Deze laatste is via de koppe ling richtlijn voor de hoogte van de uitkeringen. Het advies van de commissie houdt in dat er een einde komt aan de gelijke behandeling van lonen van ambtenaren en uitkeringen. Mi nister Dales van binnenlandse za ken heeft al eerder aangekondigd VERHUUR... luxe auto's v.a. 30,- p/dag bij PRANGERS Hoofdstraat 104. Leiderdorp, tel. 071-89.40.40 dat de ambtenaren met ingang van 1991 vrij over hun lonen zullen kun nen onderhandelen. Dat betekent dat de financiële ruimte niet van te voren al definitief wordt vastge legd. De commissie, van wier advies de voltallige SER zelden afwijkt, is het er over eens dat de koppeling niet intact hoeft te blijven als de loonstij ging in het bedrijfsleven zo uit de hand loopt dat de werkgelegenheid gevaar loopt, als het aantal mensen met een uitkering schrikbarend groeit en indien de loonontwikke ling per bedrijfstak zeer uiteen gaat lopen. In dat laatste geval moeten de uitkeringen meer de laagste loonsverhogingen volgen dan het gemiddelde. Na afloop van het overleg taxeer den de deelnemers dat de politiek hiermee uit de voeten kan. De kop peling blijft in stand de PvdA zou niet anders kunnen en het wordt mogelijk het besteedbare mini mumloon afhankelijk van de ont wikkeling van de werkgelegenheid wat meer of desnoods wat minder te laten stijgen dan de minimum-uit kering voor mensen die niet meer aan de slag kunnen en zijn aangewe zen op eèn uitkering. SCHADECLAIMS - Het aantal Nederlandse schadeclaims wegens oorlogsleed tegen Japan bij de stichting Japanse ereschulden is binnen twee maanden gestegen tot 15.000. De stichting, die is gevestigd aan de Stadhouderslaan 94 in Den Haag, wil in september met de claims naar de Verenigde Naties stappen. ZEGMAAR( TEGEN KAMSTEEG OCCASION Minder buien Af en toe zon maar ook nog een enkele bui, in de ochtend mogelijk met on weer. Minimumtemperatuur rond 12 graden, middagtemperatuur om streeks 19 graden. Matige zuidwesten De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Wisselvallig weer met 30 PAGINA'S PARAMARIBO/DEN HAAG (GPD/ANP) - Ronnie Brunswijk, de leider van het Surinaamse Jungle commando, wil politiek asiel aan vragen in zowel Nederland als Frankrijk. Hij heeft de leiding van het commando voorlopig overge dragen aan commandant Castro, die bekend staat als radicaal. Volgens het ministerie van bui tenlandse zaken hoeft Brunswijk niet te rekenen op asiel in Neder land. Hij moet zich met zijn asielver zoek te richten tot de Franse autori teiten, omdat Frankrijk het eerste land van opvang is. Buitenlandse zaken heeft Brunswijk niet willen uitnodigen naar Nederland te ko men. Volgens een woordvoerster van het Franse ministerie voor Overzeese Gebiedsdelen (DOM- TOM) zal een beslissing over de asielaanvraag van Brunsvyijk "zeer snel" vallen, en is er geen sprake van dat Brunswijk de grens met Su riname wort overgezet. Het Surinaams leger heeft giste ren het Junglecommando verdre ven uit het centrum van het bauxietdorp Moengo. Volgens me dedelingen zijn de militairen bezig met een 'zoekactie' naar een sinds zondag vermiste verkenningspa trouille. De legerleiding maakte be kend dat "een deel van de vermis ten" is opgespoord en dat enkele lichtgewonden zijn afgevoerd naar het militair hospitaal in Paramari bo. Voor zover bekend zijn onder de i 3000 burgers die in Moengo wonen geen slachtoffers gevallen. Eerder had het leger Moengo om singeld. Het Junglecommando heeft ter verdediging de toegangs wegen naar het bauxietdorp opge blazen met dynamiet dat eerder bij Suralco in beslag was genomen. Na een poging van de regering om het Junglecommando tot kalmte te ma nen, werden het hoofdkantoor en het havencomplex van het bauxiet- bedrijf Suralco opgeblazen. Brunswijk verklaarde maandag bij zijn aanhouding op het vliegveld tegenover verslaggevers dat hij "er geen zin meer in had nog langer in de jungle te blijven". Hij heeft vier jaar lang de strijd van de rebellen te gen het leger van Suriname aange voerd. Hij zei zijn vertrouwen in de daadkracht van de Surinaamse re gering om een eind te maken aan de burgeroorlog te hebben verloren. Brunswijk werd maandag op het vliegveld Rochanbeau bij Cayenne aangehouden toen hij het land wil de verlaten. Hij was in het bezit van een Surinaams paspoort en een ver valst Nederlands paspoort. Bruns wijk is in administratieve hechtenis genomen, hetgeen betekent dat hij binnen 48 uur na de aanhouding vrijgelaten moet worden. óók voor de laatste mode nieuwtjes Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 127,50 Ik neem een kwartaalabonnement 174.15" Ik neem een jaarabonnement 1 285.50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1