Speedboten teisteren De Kaag 'Hun verdriet is ook mijn verdriet KLEINSTE HEMA IN WASSENAAR Gemeenten willen bijsturen na Idachten watersportvereniging Defensie wil kluisje voor munitie rijkspolitie sluiten Alphense teamcaptain bij WK zweefvliegen in Verenigde Staten Voorschotense wethouders de (Krim)wijk in REGIO LEIDEN WOENSDAG 20 JUNI 1990 Wegens ontbreken hinderwetvergunning LEIDERDORP - Het ministerie van defensie wil een kleine munitie-op slag in het districtsbureau van de rijkspolitie in Leiderdorp sluiten, omdat de gemeente weigert hier snel een hinderwetvergunning voor te verstrekken. Het ministerie heeft bij de raad van State beroep aange tekend tegen deze weigering. De munitie-opslag bestaat uit een kluisje waarin ongeveer tien doos jes patronen voor schietoefeningen zijn opgeslagen en twee dozen traangas voor de ME. De kluis staat in het gebouw aan de Van der Valk Boumanweg. Volgens een ambtenaar hinder wetzaken van de gemeente is het ministerie niet ontevreden over de veiligheid van het kluisje. "Er is geen milieuprobleem en er bestaat geen ontploffingsgevaar", zegt de woordvoerder. Ben ambtenaar van het ministerie heeft de zaak gecon troleerd en alles zou aan de eisen van de wet milieuhygiëne voldoen. Maar het Rijk blijft erbij dat een munitie-opslag zonder hinderwet vergunning gesloten moet worden. De gemeentelijke woordvoerder j zegt dat die hinderwetvergunning er heus wel komt, maar dat het dis trictsbureau "nog niet aan de beurt is". De gemeente hanteert een lijst van bedrijven die een hinderwet vergunning moeten krijgen en het disctrictsbureau staat "nog niet bo- het disctrictsbureau mogelijk gaat verhuizen. Het huidige pand aan de Van der Valk Boumanweg is te klein. De afdeling hinderwetzaken wacht de beslissing hierover af, voordat wordt begonnen met de lange hinderwetvergunning-proce dure. De woordvoerder zegt dat zo iets minstens zeven maanden in be slag neemt. De kluis met patronen en traan gas staat sinds het begin van de ja ren '80 in het districtsbureau. Het ministerie dringt er sinds 1983 bij de gemeente op aan om een hinderwet vergunning voor de opslag af te ge ven. Het beroep van het ministerie wordt 29 juni door de Raad van Sta te behandeld. WASSENAAR - In de Wasse- naarse Langstraat is vandaag een van de drie kleinste Hema- vestigingen van Nederland ge opend. De vestiging is, evenals de vestigingen in het Limburgse Horst en het Brabantse Best, vierkante meter groot. In de winkels ligt de nadruk op mode- en toiletartikelen, woningin richting, huishoudelijke en vrije-tijdsartikelen. Levensmid delen ontbreken, maar klanten wordt wel een gordijnmaakser- vice en een fotoservice geboden. Met de kleine vestigingen hoopt de Hema goed te kunnen draaien in een verzorgingsge bied met 20 tot 30.000 inwoners. Bij de Wassenaarse Hema heb ben negentien mensen een gehele of gedeeltelijke arbeidsplaats gevonden. Mevrouw A. Walburg, rechts op de foto, leidt het filiaal. In het najaar wordt de proef met de drie mini-vestigingen geëva lueerd. De Hema zint op een uit breiding, maar sluiting wordt niet uitgesloten, (foto Jan Hoi WARMOND - De watersport vereniging De Kaag maakt zich zorgen over het geringe toezicht op boten die te snel varen op de Kagerplassen. De politie treedt sinds vorig jaar harder op tegen snelheidsmaniakken, maar er kent dat het toezicht door be perkte mankracht tekort schiet. Volgens de Warmondse burge meester mevrouw G.W. van der Wel willen gemeenten rond de Kagerplassen hun beleid op el kaar afstemmen, maar zal dat dit jaar niet meer lukken. C.W. de Groot, bestuurssecretaris van 'De Kaag', denkt dat er steeds meer speedboten op de plassen ver schijnen. "Als je kijkt op de Hiswa (een grote jaarlijkse botententoon- stelling, DL), zie je dat 80 procent van de verkochte boten bestaat uit speedboten". Volgens De Groot er niets aan de hand zijn wanneer de bestuurders van speedboten 'be heerst' zouden varen. In zijn ogen gebeurt dat maar zelden en bezor gen de snelheidsmaniakken andere watersporters veel overlast. Op het Warmondse gemeentehuis zijn dit jaar al 100 'snelvaar-vergun ningen' afgegeven. Vorig jaar waren dat er 125. De houder van zo'n ver gunning mag op het Norremeer en de Dieperpoel, in het noordwestelij ke deel van de Kagerplassen, zo hard varen als hij wil. Elders dient' hij de maximumsnelheid van 15 ki lometer per uur in acht te nemen. Mooi weer Een gemeentewoordvoerder durft nog niet te zeggen of het aantal speedboten is toegenomen, omdat het seizoen nog niet voorbij is. Wel hebben 'de vaste klanten' dit jaar eerder een vergunning gehaald. "Het mooie weer is hiervan de oor zaak". G. Kuyt, lid van de bootbeman ning bij de politie te water, geeft aan dat er de afgelopen maanden veel overtredingen voorkwamen. "Het aantal speedboten is vooral afhan kelijk van het weer. Door het mooie weer van de afgelopen maanden was het drukker op de plassen en komen overtredingen vaker voor", verklaart hij. Hij kan niet zeggen of de snelheidslimieten in toenemen de mate worden overtreden, maar voegt eraan toe dat oudere collega's dat wel vinden. Kuyt zegt dat 80 procent van het werk van de waterpolitie bestaat uit het. betrappen van de snelheids- overtreders. "Het is een aparte men taliteit, he. Eerst ik en dan de rest. Men wil overal tussendoor". Som mige speedboten hebben tegen woordig zoveel vermogen dat ze 80 of 90 kilometer per uur halen, weet Kuyt te vertellen. Ter vergelijking: de speedboot van de waterpolitie haalt 50 kilometer per uur. Uniform beleid Watersportvereniging De Kaag heeft tijdens een jaarlijks gesprek met een afvaardiging van de ge- De gemeente maakt bovendten geen haast met het verstrekken van een hinderwetvergunning omdat INBRAAK - Uit een woning aan de Leiderdorpse Muzenlaan zijn van nacht een cd-speler en walkman ge stolen. Omstreeks elf uur werd de inbraak door de bewoners ontdekt. De daders kwamen de woning bin nen via een raampje. AUTO IN BRAND - De auto van een Oegstgeestenaar is vanochtend plotseling, door nog onbekende oorzaak, in brand gevlogen. De au tomobilist was op weg naar Amster dam, maar kwam niet verder dan het Rhijnzichtviaduct in zijn woon plaats. Daar merkte hij dat er rook onder zijn motorkap vandaan. De man parkeerde zijn auto rechtsaf de oprit op, waar de auto verder uit brandde. Gemeente Wassenaar kapt veertig bomen WASSENAAR - De gemeente Was- senaar kapt de komende weken veertig zieke en oude bomen. In de Donker Curtiusstraat verdwijnen drie zieke iepen en in de 's Heeren bergstraat heeft de iepeziekte vier bomen rijp voor de kap gemaakt. Ook tegen de vlakte gaan abelen, ei ken, beuken, esdoorns en een linde. Ze staan onder meer langs Herte laan, Oud Wassenaarseweg, Rust en Vreugdlaan, Schouwweg en de Storm van 's Gravesandeweg. Ook in het bos bij raadhuis De Paauw staan bomen die reddeloos verloren zijn en gevaar kunnen opleveren voor bewoners en passanten. Waar mogelijk komen nieuwe bomen op de plek van gekapte exemplaren. Groen Linies wijzigt bestuur in Oegstgeest OEGSTGEEST - Kees van Gelder 1 volgt Joar van Raalte op als voorzit ter van Groen Links Oegstgeest. Eddy Neumann is vice-voorzitter geworden, Nelly Raedts secretaris en Berend Verloren penningmees ter. De ledenvergadering moest een nieuw bestuur kiezen omdat me vrouw Van Raalte een van de twee Groen Links-raadsleden werd. ALPHEN AAN DEN RIJN - Ze heeft er veel vrienden aan over gehouden, maar ook veel aan verloren. Zweefvliegen blijft nu eenmaal een gevaar lijke sport. Toch kan de Alp hense Rietje Schuit de span ning van de wedstrijden nog niet missen en gaat ze vol gend jaar als teamcaptain met de Nederlandse ploeg naar de wereldkampioenschappen zweefvliegen in de Verenigde Staten. Ook bij de voor-WK die deze maand op dezelfde plaats als de WK worden gehouden, staat ze 'haar mannen' met raad en daad terzijde. "We zijn eigenlijk één grote familie en dat boeit me Enthousiast vertelt Schuit over haar rol als 'regelnicht', zoals ze zichzelf noemt, tijdens de komen de proefwedstrijden in Minden in de Amerikaanse staat Nevada. "Als teamcaptain moet je zóveel regelen. Je moet vooraf zorgen dat de verzekeringen in orde zijn, dat alle vliegtuigen goed worden verscheept en dat vergt veel tijd. Ik heb het geluk dat ik kan profi teren van de contacten die ik in voorgaande jaren heb gelegd, zo dat het nu allemaal wat sneller en goedkoper kan". Sponsors Hoewel zweefvliegen in wed strijdverband een kostbare hob by is (een vliegtuig kost rond de 100.000 gulden), wordt een groot deel van de kosten van de Neder landse ploeg gedekt door spons orgelden. "In de toekomst kun nen we ook niet meer zonder die sponsors, want wanneer de WK buiten Europa worden gehouden, kost dat een deelnemer zelfs mèt bijdragen van sponsors al gauw zesduizend gulden. Wij steken er ook al ons geld in. We wonen in een heel eenvoudig huis met een hoop oude rotzooi". In de tijd dat sponsoring nog geen vanzelfsprekendheid was, verrichtte de nu 44-jarige Alphen se baanbrekend werk door op 18- jarige leeftijd als enig meisje mee te doen aan een zweefvliegkamp van een mannelijke Eindhovense studentenvereniging. De praeses van die vereniging stapte toen Rietje Schuit: "Zweefvliegen is heel mooi. Je bent helemaal alleen in de na tuur". zelfs op omdat naar zijn mening een vrouw de clubgeest verziekte. Intussen is de emancipatie van de vrouw in de zweefvliegerij nog niet tot ongekende hoogten geste gen. Ook aan de WK in '91 doen geen vrouwen mee. Nederland wordt volgend jaar door zes vliegers vertegenwoor digd, onder wie de ex-Alphenaar en jongste wereldkampioen aller tijden Baer Selen en George Schuit, de echtgenoot van Rietje. De teamcaptain, die elk jaar op nieuw wordt gekozen door het team, zorgt ervoor dat de organi satie binnen de groep in goede ba nen wordt geleid, waarbij ze kan stoelen op jarenlange ervaring in wedstrijdbegeleiding. "Het zijn vrij zware dagen, 's Ochtends haal ik de postbakken leeg en zorg ik ervoor dat de deelnemers de start volgorde hebben, want die is elke dag anders. Verder sta ik via de radio constant in contact met de vliegers en houd ik in de gaten hoe laat andere landen starten. Dat is heel belangrijk omdat de vliegers dan weten of ze vóór of achter liggen". Begeleiding Kortom, een bezige bij die naast de praktische zaken ook nog een gaatje weet te vinden voor 'het geestelijk welzijn' van de deelne mers. "De psychische begelei ding vind ik heel belangrijk, daar doe ik veel aan. Je moet tenslotte ook weten wanneer je iemand kunt storen en wanneer niet. Sommigen willen graag alleen zijn als het een dag niet zo goed is gegaan, terwijl anderen daarjuist óver willen praten". "Sfeer is volgens mij de allerbe langrijkste factor tijdens de wed strijden. Als die goed is, presteren de mensen ook beter. Dat wil niet zeggen dat de sfeer niet leuk is als de wedstrijd slecht gaat". De fo to's in de dikke albums spreken boekdelen. Met z'n achttienen in een voortent barbeeuën tekent de gezelligheid die uit Schuits woor den spreekt. Het is dan ook niet verwonderlijk dat tijdens zo'n in ternationale wedstrijd veel vriendschappen ontstaan die ook na de kampioenschappen stand houden. Schuit: "Dat merk je vooral wanneer iemand is veron gelukt. Dan leeft echt de hele zweefVliegwereld met de nabe staanden mee". Ongelukken Op de ongelukken die in deze tak van sport regelmatig gebeuren wordt volgens de Alphense veel te veel nadruk gelegd. Procentu eel gezien verongelukken bij het zweefvliegen niet meer mensen dan in het verkeer, aldus Schuit. "Het is ook vaak de onzorgvuldig heid van de vlieger zelf'. Ondanks het feit dat ze toegeeft dat er dan nog te veel dodelijk on gelukken gebeuren ('Ik heb zelf een zoon en veel goede vrienden verlóren'), wil ze vooral duidelijk maken hoe mooi zweefvliegen kan zijn. "Je bent helemaal alleen met je vliegtuigje in de natuur. Maar het is geen sport die je hele maal in je eentje doet. Je hebt mensen nodig om je de lucht in te helpen en om je na de landing op te halen. Bovendien is het heel milieuvriendelijk", voegt ze er na drukkelijk aan toe. Door haar drukke baan bij een Alphense galerie zit het er dik in dat Schuit volgend jaar voor de laatste keer de Nederlandse équi pe vergezelt. "Het is heel leuk, maar we werken ons de blubber in de galerie". Niet zonder spijt zegt ze dat ze in de toekomst haar tijdrovende hobby niet meer zo intens kan beoefenen als voor heen. Ze zal ze missen, 'haar man nen', want: "Hun succes is ook mijn succes en hun verdriet is ook mijn verdriet". meente Warmond gepleit voor maatregelen om de overlast door speedboten in te dammen. Burge meester Van der Wel geeft aan dat de gemeenten rond de Kagerplas- j sen hun beleid op elkaar willen af stemmen. Gedacht wordt aan een uniform vergunningenstelsel en een gedragscode bij overtredingen. Overleg met justitie en politie is hiervoor noodzakelijk. Als het gaat om de naleving van regels is de gemeente echter ook af hankelijk van de waterpolitie. Door de reorganisatie van de waterpoli tie. die deze maand door de Tweede Kamer wordt besproken, is een uni form beleid dit jaar niet meer te ver wachten. De Warmondse post wordt waarschijnlijk opgeheven en ingedeeld bij Alphen aan de Rijn. De bemanning zou in hetzelfde ge bied werkzaam blijven en het 'op af spraak' bedienen. Hoe dat in de praktijk zal uitpakken is nog ondui delijk. Desondanks treedt de politie sinds vorig jaar al strenger op. Een boot wordt in beslag genomen wan neer een bestuurder drie keer de snelheidslimiet overtreedt. De eige naar krijgt de boot uiteindelijk wel weer terug, maar dat kan even du ren. "De officier van justitie doet hierover een uitspraak en dan is zes maanden wachten niets", aldus Kuyt. Vorig jaar heeft de politie één keer een boot in beslag moeten ne men. Dit jaar hebben enkele be stuurders al twee processen-verbaal gekregen en staan ze op de nomina tie om hun boot te verliezen. Hoewel het nieuws als een lopend vuurtje rondging, sorteert de maat regel toch eert beperkt effect. "We moeten met beperkte middelen een gigantisch gebied bestrijken. De kans dat iemand wordt gepakt is niet zo groot", erkent Kuyt. "En uit breiding van het politie-apparaat zit er niet in". VOÖRSCHOTEN - De drie wethou ders van Voorschoten brengen za terdag een bezoek aan de Voorscho tense Krimwijk, een van de kleinste wijken van de gemeente. Het colle ge is van plan elk half jaar een ande re wijk te bezoeken om contact te onderhouden met de bevolking. Het college wordt om 15.00 uur ontvangen door het bestuur van de Krimwijkvereniging en zal aanslui tend een rondwandeling door de wijk maken. De groep zal even voor vier uur op het Krimveld aanko men. Daar zullen de drie wethou ders buiten op een podium of bin nen in een tent een inleiding hou den over problemen die in deze wijk spelen. PvdA-wethouder mevrouw M.J. Breunesse zal het spits afbijten met een toespraak over het welzijnsbe leid van de gemeente. CDA-wet- houder F.J.M. ten Have zal het heb ben over de plannen met het kas- sengebied tussen Vliet en wijk, het braakliggende terrein naast de Lau- rentiuskerk en de woonboten. WD-wethouder J.W.E. van de Poel zal onder meer het verkeersplan Krimwijk aan de orde stellen en het parkeren van vrachtwagens op de hoek van de Boerhaaveweg/Gast- huisstraat. WOENSDAG 20 JUNI Alphen jeugdinstuif volleybal, gymnas tieklokaal van de Zonnebloem- school. Jongkindt Coninckstraat 36. van 18.30 tot 19.30 uur. het regionale jeugdorkest geeft school, aanvang 19.30 Katwijk woensdagavondzang Nieuwe Kerk aar mmv de koren Eben Haezer e het Ger. Jongeren en Jeugdkoor olv Martien v Knijff. aanvang 20.00 uur. openbare vergadering van de raadscommissie voor verkeer, ruimtelijke ordening, stadsver nieuwing en de raadscommissie voor financiën, volkshuisvesting, personeelszaken en informatie beleid in het Raadhuis, aanvang 16.00 uur. informatiepunt Gemeenschap pelijk wonen, spreekuur van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Cen- Noordwijk Bollenbad, zwemvierdaagse, tussen 18.00 en 20.30 uur. zomeravondhengelwedstrijd georganiseerd door de Noordwijk- se Hengelaarsvereniging "De Sportvisser" van 18.45 tot 21.15 bij de Fagelenbrug in de Leidse Vaart. Bollenbad, zwemvierdaagse, starttijd tussen 18.45 en 21.15 Café- De Red- schuur, Kon. Wilhelminaboule- vard 12a, optreden van de Eger- Lander Blaaskapel "De Zeedorper aanvang 19.30 uur. Voorschoten poppentheater Wellus Nietus geeft voorstelling 'Wie niet blauw Warmondse avonddriedaagse voor het hele gezin, start va. 't Trefpunt, tussen 18.30 en 19.00 u. DONDERDAG 21 JUNI Katwijk laatste avond van de Katwijkse Postzegelvrienden in wijkgebouw De Mijlpaal aan de Stadhouders- dreef. aanvang 18.45 uur. klaverjassen en jokeren bij n de Zwanenburg, aanvang 20.00, Leiderdorp bewegingsgym voor dar Mensendiecktherapeute, ii ter van 12.30 tot 13.15 13.30 tot 14.15 uur. koppelklaverjastoernooi De Buitengewonen, Frerikshof, aan vang 20.00 uur. Oegstgeest zwembad Poelmeer, zwem men voor mensen met Astma en Cara onder leiding van een fysio therapeute, van 13.30 tot 14.15 en van 14.15 tot 15.00 uur, Noordwijk Bollenbad, zwemvierdaagse, van 18.00 tot 20.30 uur. VRIJDAG 22 JUNI Alphen SHA heeft i bouw SHA aan de Prinses Marij- kestraat 71, aanvang 21.00 uur. optreden van de Rotterdamse Dansacademie in het Parktheater, aanvang 20.30 uur. Hazerswoude bridgetournooi aanvang 19.30 uui Leiden swingavond met dj Yoeri in de Droomfabriek, aanvang 21.30

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 18