Bollenexport overschrijdt het miljard Kemp trok tal van medeplichtigen in zijn kielzog mee Diaconessenhuis schotelt patiënten koude hap voor Casino's krijgen het zwaar te verduren Eerste marathonzitting Haagse rechtbank in zaak tegen Hazerswoudse vuiltransporteur Prof. Groen overleden Strenge regels dempen sloten Oudere zo lang mogelijk zelfstandig laten wonen WOENSDAG 20 JUNI 1990 REGIO PAGINA 17 Opbrengst van stripboek naar dakloze kinderen LISSE Wethouder H.A. Smith (sportzaken) van Lisse heeft vanmiddag namens de Stichting Cartoon Aid in Lisse een boek vol voetbalstrips aan twee jonge sporters uit het bollendorp aangeboden. Het stripboek is de tweede in een Een deel van de opbrengst wordt voor een goed doel be stemd. Zo bracht het eerste exemplaar 150.000 gulden op voor een opvangkamp voor Vluchtelingen in Soedan. Het geld werd daartoe aangeboden aan het Zwitserse Rode Kruis. Ook een deel van de op brengst van het tweede boek wordt aan een goed doel be steed. Nu is een project uitge zocht om de opvang van daklo ze kinderen in Argentinië fi nancieel te ondersteunen. Van het tweede boek zijn 20.000 exemplaren gedrukt. volg V ïl) DEN HAAG - De marathonzitting van gisteren voor de Haagse recht bank, die 's morgens begon en tot in de avond duurde, liet duidelijk zien hoe de eigenaar van het Hazers woudse vuiltransportbedrijf Kemp een stroom medeplichtigen in zijn kielzog meetrok. Vorige maand diende de eerste grote rechtzaak te gen Kemp, een civiele zaak die de Staat had aangespannen en waarbij tien miljoen gulden schadevergoe ding werd geëist voor de vervuiling van de Alphense Coupépolder. Door het Alphense milieuschandaal kwam de man pas echt in de publi citeit. Het gerechtelijk vooronder zoek naar de handel en wandel van Kemp is nog steeds niet afgerond. Het is daarom nog niet te zeggen, wanneer de vuiltransporteur zelf voor de strafrechter moet verschij- De 40-jarige ex-bedrijfsleider van Kemp moest zich gisteren verant woorden voor een waslijst van aan klachten. Zo tekende bij in 1985 een overeenkomst met een aluminium- fabriek uit Hardenberg over de ver werking van giftige afvalstoffen. Hij loog dat voor het afval een vergun ning in België was verkregen. Bijna drie jaar lang werd zo met medewerking van de Belgische be heerder van de stortplaats, die daar voor ook strafrechtelijk zal worden vervolgd, in totaal ruim vier miljoen kilo afval bij het Belgische Mellery gestort. Op dat moment had de Bel gische regering allang besloten dat geen chemisch afval meer mocht worden ingevoerd. Dat dat toch lukte kwam onder meer door de zogenaamde 'Benelux 50'-formulieren die vals werden in gevuld. In plaats van chemisch af val kwam daar 'autovernietingsma- teriaal' op te staan en er kraaide geen haan naar. Deze formulieren 20 De bedrijfsleider had zelfs valse facturen opgemaakt om al te opval lende kasverschillen te maskeren. Doordat het bedrijf Kemp vaak zwart geld aan chauffeurs moest be talen, die langer werkten dan was toegestaan en doordat regelmatig steekpenningen moesten worden betaald, was er veel minder geld in de kas dan in werkelijkheid. De offi cier van justitie beschuldigde de 40- jarige Rotterdammer ervan de fis cus voor ongeveer een kwart mil joen gulden te hebben benadeeld. De Rotterdammer hield zelf wei nig over aan de misdrijven, al ver diende hij wel een uitstekend sala ris. Hij zag het als zijn werk. Later wilde hij van baan veranderen maar ondanks herhaalde sollicitaties luk te dat niet. Eind 1987 stapte hij op zonder een nieuwe baan te hebben. "Pas later zag ik in dat ik stomme verklaarde de gezondheid v. vaar is gebracht. De vertegenwoordiger uit Rid derkerk zag eveneens te laat in dat hij zich inliet met praktijken die strafbaar waren. Hij had werk en wilde dat houden. In ruim twee jaar tijd beging hij in totaal 10 strafbare feiten, volgens de officier goed voor twee jaar onvoorwaardelijke gevan genisstraf. Ook hij misleidde de alu- miniumfabriek uit Harderberg en vervalste de Benelux 50-formulie- Daarnaast zorgde hij ervoor dat ruim een miljoen kilo verontreinig de grond uit Vlaardingen illegaal bij Eist werd gestort. In totaal ontving hij voor zijn inspanningen 13.000 gulden van het bedrijf Kemp. Dit bedrag moet hij aan de Staat terug betalen, zo luidde de eis van de offi cier, die vond dat de vertegenwoor diger stelselmatig ertoe had bijge dragen dat het milieu en daarmee Behalve de twee ex-werknemers stonden nog vier andere mensen te recht die samen met Kemp misdrij ven hadden gepleegd. Daarbij was een 62-jarige Zoeterwoudenaar die als werknemer van het Academisch Ziekenhuis Leiden op afleverings bonnen een groter aantal lege vaten noteerde dan in werkelijkheid door Kemp werden geleverd. Het AZL liep hierdoor een schade op van naar schatting twee ton. Officier van justitie Schelfhout eiste tegen hem zes maanden ge vangenisstraf en terugbetaling van de 14.000 gulden die hij aan steek penningen had ontvangen. Een 51-jarige Hazerswoudenaar was bij een groot deel van deze transacties tussenpersoon. Hij was veetransporteur maar kon zijn zaak niet draaiende houden. Door de AZL-werknemer om te kopen en bonnen te vervalsen kreeg hij van Kemp in totaal 32.000 gulden, een bedrag dat hij moet terugbetalen. Bovendien eiste de officier tegen hem een gevangenisstraf van zes maanden onvoorwaardelijk. Twee ambtenaren van het vuil- verwerkingsbedrijf De Meerlanden uit Haarlemmermeer hoorden een straf van drie maanden en boetes van 2500 gulden tegen zich eisen. Het tweetal, beiden woonachtig in Rijsenhout, had smeergeld van Kemp geaccepteerd en facturen on juist ingevuld. Op listige wijze brachten chauf feurs van Kemp asbestresten naar De Meerlanden, die werden ver mengd met ander vuil. Dat werd in grotere containers gestort en afge voerd en vervolgens voor de tweede keer in rekening gebracht. De rechtbank doet 3 juli uit spraak. Italië en VS belangrijkste afnemers HILLEGOM De export van bloembollen heeft dit jaar voor het eerst in de geschiedenis het miljard gulden over schreden. Vorig jaar werd voor 965 miljoen gulden uitge voerd, 35 miljoen minder dan waarvan nu sprake is. De belangrijkste afnemers waren Italië en de Verenigde Staten (beide 17 procent) en West-Duitsland (16 procent). Japan is de sterkste groei markt, meldt het Internationaal Bloembollencentreum in Hillegom. In de laatste twee seizoenen is de uitvoer naar dit land verdrievou digd tot een waarde van 42 miljoen (4,2 procent). De meeste vraag van LEIDEN - Prof.dr. J.J. Groen, oud-hoogleraar van de universiteit in Leiden, is op de leeftijd van 86 jaar plotseling overleden. Prof. Groen werd in 1967 op 65-jarige leef tijd benoemd tot hoogleraar interne geneeskunde, speciaal voor de bio logische psychiatrie. In die periode werkte hij nauw samen met prof. J. Bastiaans, hoogleraar psychiatrie. Op 70-jarige leeftijd ging prof. Groen met emeritaat. De overleden hoogleraar wordt beschouwd als de Nederlandse pio- r op het terrein van de psychoso- cent. Natuurlijk matiek. Zowel nationaal als interna tionaal werd hem grote faam toege schreven. Later, na zijn emeritaat, deed prof. Groen nog onderzoek naar het voorkomen van duizelig heid. Prof. Groen, onder meer ridder in de Orde van de nederlandse Leeuw, drager van de Ramaer-medaille en van de Heymans van den Bergh- penning, werd in 1957 benoemd tot hoogleraar interne geneeskunde aan de Hebreeuwse universiteit in Jeruzalem. Op 65-jarige leeftijd ver liet hij Israël en vestigde zich in Ne derland waar hij nog vijf jaar hoog leraar in Leiden werd. Prof. Groen was voorzitter van de Stichting voor Interdisciplinair Ge dragswetenschappelijk Onderzoek en erelid van de Nederlandse Vere niging voor Psychosomatisch On derzoek. DEN HAAG Het dempen van slo ten, poelen en drassige terreinen in het landeljk geb'ied wordt door de provincie aan banden gelegd. De af gelopen maanden is geïnventari seerd welke gebieden uit natuur- oogpunt beschermd moeten wor den tegen demping. Er worden uit eindelijk zestig gebieden aangewe zen waar dempen wordt verboden. Ontheffing krijgen op hef verbod zal nagenoeg onmogelijk zijn. Volgens gedeputeerde staten zijn sloten en drassige terreinen belang rijk bij de verbreiding van planten en dieren. Ook uit landschappelijk en cultuurhistorisch oogpunt ver dienen de 'natte' terreinen volgens GS bescherming. Door in de pro vinciale verordening Bescherming Landschap en Natuur een artikel op te nemen waarmee demping wordt verboden, denken GS de waarde volle gebieden beter te kunnen be schermen. De selectie van gebieden waar het dempingsverbod streng zal worden gehandhaafd, wordt dit najaar toe gestuurd aan gemeenten, water schappen, natuur- èn recreatie schappen en agrarische organisa ties. Na een inspraakronde wordt definitief vastgesteld voor welke gebieden de verordening gaat gel den. de buitenlanders gaat naar tulpen (1,8 miljard bollen) en gladiolen (1,3 miljard bollen). De stijging met 35 miljard gulden is voor een groot deel te danken aan de export van lelies, die met twintig procent steeg. Italië, Japan en de Verenigde Staten waren de grootste afnemers. Tulpebollen prijken dan wel bovenaan de exportlijst, maar toch is de stijging van de uitvoer klein. De export van crocussen steeg met vijftien procent, die van narcissen met tien procent. Bert Nollen van het Internatio naal Bloembollencentrum vertelde vanmorgen dat het overschrijden van het miljard gulden al enkele ja ren in het verschiet lag. Tot nu toe schurkte de bloembollenwereld te gen die magische grens aan, er over heen kwam ze niet. In het seizoen 1986-1987 scheelde dat overigens maar een fractie. Nollen vertelt dat de bollenex- port een erg goed seizoen heeft ge had. "En daar zijn we vanzelfspre- R,uimt6 kend zeer blij mee. Het enige pro- dukt waar het eigenlijk niet zo best mee liep waren de gladiolen. Wij no teerden een teruggang van drie pro- Nieuwe acties in de gezondheidszorg LEIDEN/NOORD WIJKERHOUT De patiënten van het Diacones senhuis in Leiden moeten het mor gen tussen de middag met een bo terhammetje doen. Die dag is er tus sen half tien en half één een werk onderbreking. Op die manier zet de verpleging haar cao-eis kracht bij: vier procent loonsverhoging en twee procent extra geld aanwenden om de werkdruk te verminderen. Minimale zorg is gegarandeerd en spoedgevallen worden geholpen. De poliklinieken draaien gewoon door, maar voor laboratorium-, röntgen- en functieonderzoek kun nen de patiënten pas in de middag in het ziekenhuis terecht. In het psychiatrische ziekenhuis Sint Bavo in Noordwijkerhout was vandaag een opnamestop, de derde. Ondanks dat de Nationale Zieken huisraad oproept voor opna mestops in ziekenhuizen, staat de directie van Bavo niet achter de ac tie. De directie vindt dat er wat haar betreft geen opnamestop is, maar dat actievoerenden van plan zijn geen medewerking te verlenen aan sommige opnames. Het actiecomité zegt het stand punt van de directie reguliere zie kenhuizen moeten de kastanjes maar uit het vuur halen") te betreu ren. "Het is een extra stimulans om hard actie te gaan voeren", aldus het comité. AMC akkoord De acties van de verpleegkundigen van de intensive-care afdeling van het AMC in Amsterdam zijn van de baan. De AbvaKabo en de raad van bestuur van het AMC hebben giste ren overeenstemming bereikt over de functiewaardering van deze spe cialistisch verpleegkundigen. Het akkoord behelst een hogere inscha ling van de verpleegkundigen en een eenmalige gratificatie van 3200 gulden. De nu al weken durende acties in de gezondheidszorg baren staatssecre taris Simons (volksgezondheid) groté zorgen. Zijns inziens zouden de acties ertoe leiden dat werkelijk niemand meer in de gezondheids zorg wil werken. "Je moet wel een malle Eppie zijn als je nu nog in de reden In de Italiaanse en Spaanse bolbroeierij is de afname gedaald. Tegelijk zien we dat de export van lelies naar die landen geweldig toe neemt. Kortom, de broeiers stappen over op de lelie, omdat ze daaraan meer geld kunnen verdienen dan aan de gladiolen. Niet zo verwond derlijk, want het assortiment lelies De branche is altijd weer actief om de bloembol in het buitenland te pro moten. Zo werden duizenden bloembollen aan de Westduitse stad Karls ruhe aageboden, die dit jaar herdacht dat ze 275 jaar geleden stadsrechten kreeg. (archieffoto) volop activiteiten ondernomen om met name de lelie erin te krijgen. Nollen zegt geen tekenen te zien waarop een eventuele terugslag zou kunnen worden gebaseerd. "Het gaat gewoon goed", stelt hij. "De broeierij is geweldig in ontwikke ling. Daarom is er geen enkele re den om aan te nemen dat hierin de klad zou kunnen komen. Wat we wel zien is dat de verkoop van 'dro ge' bollen (bollen die rechtstreeks aan de consument worden ver kocht) in de tuincentra wat stagneert. Hierin zit dan ook weinig rek. In Duitsland, één van de groot ste afnemers, heeft negentig pro cent van de tuinbezitters bollen in zijn tuintje geplant". Thuiszorg en kruiswerk uitbreiden En nog altijd ziet Nollen ruimte op de wereldmarkt om bloembollen af te zetten. De Verenigde Staten noemt hij opnieuw als voorbeeld. Toen de dollar in waarde daalde, ging het ook niet goed met de ex port. Dit jaar importeerden de Vere nigde Staten negen procent meer bollen dan het jaar ervoor. "En dat is niet gering", beweert de woord voerder van het Internationaleel Bloembollencentrum. Volgens hem zijn er goede contacten met de Ame rikaanse broeiers en worden er DEN HAAG Ouderen moeten zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen. Dat is alleen mogelijk als de senioren kunnen rekenen op een uitgebreid stelsel van zorgvoorzie ningen. Om de opname van oude ren in een verpleeg- of verzorgings huis zo lang mogelijk uit te stellen, is een nauwe samenwerking tussen provincie en gemeente noodzake lijk. Bovendien moet de provincie meer geld stoppen in het ouderen beleid zodat thuiszorg en kruiswerk kunnen worden uitgebreid. Een en ander blijkt uit de zogehe ten contourennota ouderenbeleid Justitie, GAK en gemeente liggen op de loer LEIDEN - Justitie in het dis trict Den Haag geeft de aanpak van Golden Ten-casino's geen hoge prioriteit. Maar de casino's blijken van andere kanten on der vuur te liggen. Zo ontvingen bijna zestig casino's in Neder land vorig jaar een naheffing van het GAK omdat zij onjuiste gegevens over de perso neelsomvang hadden versterkt. Een aantal van hen besloot ver volgens dc deuren te sluiten. Ondertussen pakt het gemeen tebestuur van Leiden elk casino aan dat illegaal en niet volgens het bestemmingsplan is geves tigd. Resultaat: drie casino's gingen het afgelopen jaar dicht. Justitie worstelt al jaren met de aanpak van het populaire Golden Ten kansspel. De ham vraag of Golden Ten een behen digheidsspelletje is of een kans spel, doet er allang niet meer toe. Het gaat slechts om de be wijsvoering. Sinds kort wordt de bewijsvoering gebaseerd op een speltheoretische analyse die is ontwikkeld door TNO. Maar het was de vraag of de rechter de analyse als bewijs middel zou aanvaarden. Een van de zaken die met be hulp van de analyse werd aan gebracht, leidde tot een veroor deling door de rechtbank. Ook het gerechtshof accepteerde het nieuwe bewijsmiddel. De ver dachte ging echter in cassatie bij de Hoge Raad. Vorige week liet de Hoge Raad weten dat er geen uitspraak zou worden ge daan en de zaak niet ontvanke lijk is verklaard. Justitie in het arrondisse ment Den Bosch besloot daarop de strijd weer aan te binden en inmiddels zijn de exploitanten van Golden Ten-gelegenheden in dat gebied gemaand hun be drijven voor half september te sluiten. In het arrondissement Den Haag, waar onder meer Leiden onder valt, is het zover nog niet, zegt officier van justi tie Vos. "De bestrijding van de casino's heeft bij ons geen hoge prioriteit. Er is landelijk een werkgroep samengesteld van officieren van justitie die voor stellen zal doen om tot een ver hoogde activiteit te komen. Die voorstellen verwachten we in augustus. Dan kijken we ver der". Maar er zijn andere middelen om casino's tot sluiting te dwin gen. Zo stelde medio 1988 het GAK een onderzoek in naar fraude bij het afdragen van so ciale premies door de casinoba zen. Geconstateerd werd dat 56 van de 91 gecontroleerde casi no's hadden gefraudeerd. Zij ontvingen een naheffing van 10 miljoen gulden. Oorspronkelijk hadden ze 2,5 miljoen gulden betaald. Een aantal casino's be sloot daarop de activiteiten te staken. Vrijwel zeker waren er bij dat onderzoek ook casino's in de re gio betrokken. De gemeente Leiden telde in die tijd maar liefst vier casino's waar het Golden Ten-spel werd bedre ven. Een woordvoerder van het GAK in Leiden weigert echter hierover informatie te ver strekken. Ondertussen voert de ge meente Leiden een actief beleid om ongewenste casino's tot slui ting te dwingen. Dat gebeurt wanneer het casino volgens het bestemmingsplan illegaal is ge vestigd. Dat leidde er toe dat twee casino's aan De Haven en de St. Aagtenstraat werden ge sloten. "Die aanpak heeft suc ces. Andere casinohouders zijn geschrokken van het feit dat we niet lijdzaam toezien. Vorige maand is het casino aan de Turf markt uit eigen beweging dicht gegaan", zegt gemeenteambte naar Lamers. Daarmee is het aantal casino's in Leiden terug gebracht tot twee: aan de Prin- sessekade en in Holiday Inn aan de Plesmanlaan. Zij kunnen al leen door justitie worden geslo ten. die onlangs door de provincie is uit gebracht. Voorheen was de provin cie alleen bij het ouderenbeleid be trokken voor zover dit de verzor- gings- en verpleeghuizen betrof. De gemeenten zorgden voor het op po ten zetten en instandhouden van voorzieningen ten behoeve van ou deren die nog wel thuiswonen. Met de nota wil de provincie een eind maken aan het 'naast elkaar werken' van provincie en gemeen ten. Dit jaar al wordt een aantal door de provincie gefinancieerde projec ten uitgevoerd die alle tot doel heb ben de opname in verzorgingshui zen te voorkomen. Zo is er in Lei- den-noord een project van 60 wo ningen voor ouderen, gecombi neerd met een uitgebreid diensten centrum. Eveneens in deze regio wordt ge werkt aan het project preventie de mentie. Doel van dit project is hulp geven aan dementerende bejaarden die nog niet kunnen worden opge nomen en aan hun partners. Geheu gentrainingen en begeleiding van de partners in het accepteren van en omgaan met dementie maken on derdeel uit van het project. Overigens zullen de politici van de provincie de komende maanden moeten uitmaken hoeveel extra geld hiervoor beschikking komt. Studie geschiedenis etnische minderheden Leidse universiteit LEIDEN (ANP) - De vakgroep ge schiedenis van de Leidse universi teit biedt vanaf het nieuwe college jaar aan studenten geschiedenis de mogelijkheid zich in hun doctoraal fase te specialiseren in de historie van etnische minderheden. Het be treft een geheel nieuwe richting. Sinds een halve eeuw hebben et nische minderheden hun stempel op de Nederlandse samenleving ge drukt. Hieraan hebben wetenschap pelijke onderzoekers tot dusver voornamelijk uit een oogpunt van beleid en sociaal belang aandacht besteed. De Leidse vakgroep wil nu ook het geschiedkundig aspect gaan benadrukken. De specialisatie zal zich richten op drie groepen minderheden: mi granten als gevolg van de liquidatie van het koloniale rijk (Indo-Europe anen en Molukkers, Antillianen en Surinamers), arbeidsmigranten (Italianen, Spanjaarden, Grieken, Joegoslaven, Marokkanen en Tur ken) en politieke vluchtelingen (Hongaren, Tsjechen, Chilenen, Vietnamezen en Tamils). zorg gaat werken", aldus Simons in een vraaggesprek met het FNV-ma- gazine. Simons wil de problemen rond de werkdruk oplossen door middel van meerjarige afspraken. Er moet zijn inziens een onderscheid wor den gemaakt tussen hogere en lage re functies. De lagere functies moe ten worden vervuld door mensen 'die nu nog werkloos butien de poort staan', terwijl voor het zuiver verpleegkundige werk de hoger op geleiden in aanmerking komen. De echte verplegers r behoren in Si mons' optie een salaris te krijgen dat gelijk opgaat met het bedrijfsle- 'Vuilverbranding bij Prins Clausplein' DEN HAAG - De provincie heeft een voorkeur voor de bouw van een nieuwe vuilverbrandingsinstallatie nabij het Prins Clausplein in Leids- chendam. Ze steunt daarmee de keus van de SAVA, het samenwer kingsverband dat de installatie wil bouwen. Volgens het provinciebe stuur is het niet nodig om nog te kij ken naar plaatsen buiten dit deel van Zuid-Holland, zoals onder meer de gemeente Rijswijk wil. Een voordeel van de bouw nabij het Clausplein is volgens de provin cie dat ze daar geen belemmeringen oplevert voor de geplande verstede lijking van deze regio. De restwarm te van de installatie kan daar boven dien gebruikt voor de verwarming van (toekomstige) woonwijken en bedrijfsterreinen. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - De illuminatie gisteravond van eerepoort met ster boven den hoofdingang van het Invaliden huis alhier slaagde aanvanke lijk goed en maakte van de over zijde, op de Ouden Rijn, gezien, een aardig effect; later evenwel werkte de regenvp de vetlichtjes niet gunstig, evenals dat het ge val was op het getal der toe schouwers. Op de Vischmarkt was het logement „Het Scheepje" bij gelegenheid van den Water- loodag met groen versierd en des avonds met gekleurde ballons verlicht. Ook werd er ben- gaalsch vuur ontstoken. - Hedenmorgen vóór zevenen verliet eene sleepboot met twee schuiten achter zich onze ge meente door den Vliet. Door dat water wilde iemand van buiten met een klein vaartuig onze stad bereiken. In dat vaartuig ston den ketels melk. Sleepboot en melkschuit kwamen in botsing. De laatste kantelde, het geen ten gevolg had dat negen ketels en 70 liter melk verloren gingen en vier ketels werden teruggevon den. De man kwam met den schrik en het verlies der melk vrij. Vijftig jaar geleden: - Van Regeeringswege zal bin nenkort een telling worden ver richt van alle honden. Dit houdt' verband met het feit, dat er voor onze trouwe huisvrienden een oorlogsvoedsel zal worden sa mengesteld naar voorschriften, die van hoogerhand gegeven zullen worden. Het voer zal wor den gedistribueerd. De samen stelling, die men op het oogen- blik ontworpen heeft en waarin geen dierlijk afval verwerkt is het zou gedeeltelijk uit fijnge malen aardappelen bestaan belooft een weinig smakelijk en weinig voedzaam gerecht voor de dieren te worden. De voedsel- commissie zit echter niet stil en doet al het mogelijke om een be tere samenstelling te bereiken. Voor kattenvoer zal niet van overheidswege worden gezorgd.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17