'Illegale mestbassins moeten verdwijnen' Bestrijding vandalisme prioriteit politie Alkemade Lischrijving geopend voor kampioenschap paalzitten Klachten over gifgebruik speelwei De Lis Geschil over vergunning voor kantine bij Wijde Aa Proef met klein chemisch afval in Leiden een succes Hjllegommers verdacht van mishandeling Serie inbraken in Bollenstreek Vrees voor bodemverontreiniging in Hazerswoude LEIDEN/REGIO WOENSDAG 20 JUNI 191 DEN HAAG/HAZERSWOUDE - Burgemeester J. van der Sluijs van Hazerswoude heeft tijdens een hoorzitting bij de Raad van State in Den Haag nogmaals benadrukt het van groot belang te vinden dat drie illegaal gebouwde mestbassins aan de Rijndijk onmiddellijk worden verwijderd. Het college van B en W maakt zich zorgen over mogelijke bodem- en wa terverontreiniging door de mestbassins. stuur doet is puur machtsmisbruik. Ze hebben de milieukolder in hun kop zitten. Elders in de gemeente ligt ook overal mest, maar daar wordt niets aan gedaan. Het ge meentebestuur wil gewoon mijn nek omdraaien door me met die dui zend gulden op kosten te jagen". De veehouder zegt zich vooral druk te maken over het feit dat het Hoogheemraadschap Rijnland in Hazerswoude verontreinigd slib in putten stort, waarbij die putten niet met zeil zijn afgedekt. "In dat slib zitten cadmium en arsenium", al dus Beukeboom. "En dit terwijl Rijnland bij het gemeentebestuur heeft geklaagd over de verontreini ging die ik bij het oppervlaktewater zou veroorzaken". Het college van B en W houdt vast aan de onmiddellijke verwijdering van de putten. Voor de putten is geen vergunning afgegeven en dat zal niet gebeuren ook. "Wij hebben nog wel voorgesteld een put tot sep tember open te houden en de ande re twee te sluiten, maar daar is niet op in gegaan. Wij hebben nu geen andere mogelijkheid", aldus de bur gemeester. De voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, dr. G. Veringa, doet in deze zaak met spoed een uit spraak. reeds scheuren. Het gemeentebe stuur vreest dat er ook scheuren zit ten onder het mestoppervlak en dat het gier de bodem insijpelt. Daarom is de eigenaar van de drie bassins, veehouder J. Beukeboom, aange schreven op straffe van een dwang som van duizend gulden per dag, de mestopslagplaatsen te verwijderen. Tegen die aanschrijving is Beuke boom bij de Raad van State in Den Haag in beroep gegaan. In afwach ting van de behandeling van dat be roep heeft de veehouder gisteren de voorzitter van de geschillenafdeling van de Raad van State, dr. G. Verin- ga, gevraagd de omstreden aan schrijving van het gemeentebe stuur te schorsen. Beukeboom zegt dat hij de mest in september over landbouwgronden zal laten uitrij den. De bassins daarom nu al ver wijderen vindt hij niet reëel, ook al omdat zijn bassins geen lekkages zouden vertonen. 'Machtsmisbruik' DE KAAG Bestrijding van van dalisme en vernieling, snel reageren op milieuverontreiniging en een nog intensiever toezicht op het ver keer. Dat zijn drie beleidspunten waaraan de rijkspolitie Alkemade op korte termijn prioriteit wil ge ven. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1989 van de rayons Roelo- farendsveen en Kaag. Vorig jaar werd 548 keer aangifte gedaan van een misdrijf. De helft van deze misdrijven bestond uit diefstallen. Vernieling vormde qua omvang de tweede groep, terwijl het aantal inbraken 83 bedroeg. In totaal konden 70 misdrijven wor- Beukeboom: "Wat het gemeentebe- den opgelost. In de wijk waar het buurtpreventie-project loopt, bleef het aantal misdrijven duidelijk on der het gemeentelijke gemiddelde. Vorig jaar kwam er 118 maal een alarmmelding bij de politie binnen. VALKENBURG Bij de aanleg van de nieuwe provincialeweg S-4 (Kat wijk-Leiden) is de bouw van de brug over de Oude Rijn bij Valkenburg zo ver gevorderd, dat een deel van de dragende panelen op de pijlers kan wor den geplaatst. Het beweegbare deel van de brug, dat over water werd aan- £!ne QeV?erd, is inmiddels ook op zijn plek gebracht. Het bouwwerk moet volgens planning aan het eind opgeleverd. De brug vormt een belangrijke schakel in het traject van de dat loopt van de Voorschoterweg in Valkenburg tot aan de Plesmanlaan Leiden. Het tracé van de S-4 dat begint bij de Provincialeweg S-l in wijk en voert tot aan de Voorschoterweg, is onlangs al voor het SASSENHEIM - De Stichting Ac tiviteiten Noord wij kerhout (SAN) is op zoek naar achttien kandidaten voor het wereldkampioenschap paalzitten. Deze wedstrijd wordt ge houden van 24 tot 29 juli in en op de oever van het Oosterduinsemeer in Noord wij kerhout. Het wereldkam pioenschap heeft voor de tiende en de laatste keer plaats. Het huidige paalzitrecord staat op 113 uur. Gegadigden voor deelname aan het wereldkampioenschap kunnen een inschrijfformulier aanvragen bij de VW Noordwijkerhout, tele foon 02523-72096. De inschrijving sluit op 25 juni. Daarna begint de se lectie van de deelnemers die mini maal 18 jaar oud moeten zijn. Bij de selectie wordt onder andere reke- o ning gehouden met de gezondheid verschillende evenementen. Behal- vierkante meter voldoet, omdat het zijn. De oorzaken hiervan zijn vol gens het jaarverslag technische sto ringen van de alarmmelder, een te gevoelige afstemming ervan, ver gissingen van het personeel en at mosferische omstandigheden zoals wind en onweer. Gemiddeld wordt aan elke melding een uur tijd be steed zodat de politie in totaal ruim 139 manuren hieraan kwijt was. Het aantal aanrijdingen bedroeg vorig jaar 259. Hierbij viel één dode en raakten 29 personen gewond. In LISSE - De Milieugroep Bollen- samenwerking met de verkeers- streek maakt zich zorgen over het groep zijn regelmatig bromfietscon- gebruik van gif op de speelwei van troles gehouden. Ook dit jaar zullen het zwembad De Lis. Aanleiding is die weer plaatshebben, ondanks het een klacht bij de Milieugroep van geringe resultaat ervan in 1989. een moeder die constateerde dat Rayoncommandant F. van der kinderen zaten te spelen met, vol- Ploeg: "Het lijkt wel of de bromfiet- gens de Milieugroep, 'zwaar bespo- sers elkaar opbellen om te waar- ten gras'. De Milieugroep geeft deze schuwen zodra we gaan controle- klacht door aan het Lissese ge meentebestuur in een brief. Bedrijfsleider Lisses zwembad: Onnodig paniek veroorzaakt uur is op dit moment in handen zeven mensen: José Turk, Janny ren Bouwmans, Ria Grimbergen, René de Boer, Bülent Jongens, Winfried Dijker en Harry Reijers. Hun record is, als alles volgens plan verloopt, op zondag 29 juli om twee uur 's mid dags gebroken. Het kampioenschap eindigt om vier uur 's middags waarna het record op 115 uur staat. Paalzitters die het tot zaterdag- av?.n.^ 2® juli tien uur volhouden DEN HAAGAVOUBRUGGE - De den Braven weten dat ze al bereid geweest om het horeca-diplo- De moeder van het kind consta teerde op 9 mei dat het grasveld bij het Lissese zwembad was afgezet missie met touwen en borden. Daarop precies stond dat het verboden was het grasveld te betreden omdat het met gif was bespoten. Dit bleek een mid del te zijn dat het onkruid zo snel laat groeien dat het dood gaat. Vol gens de Milieugroep konden de kin deren een week later het veld weer op waar het inmiddels gemaaide gras nog op lag. Bedrijfsleider van zwembad De Lis B. Rooijakkers erkent dat een bestrijdingsmiddel is gebruikt om het onkruid in het gras weg te krij gen. "We gebruiken een licht del dat weinig kwaad kan. Als mans zegde toe eerst informatie te willen inwinnen bij de beheerscom- i het zwembad over wat er gebeurd. "Mocht het om ernstig giftig middel gaan, dan staat het de gemeente vrij om van te zeggen. We moeten eerst cies weten wat er precies aan hand is", aldus de wethouder vi openbare werken. LEIDEN - De proef met bewaar boxen voor klein chemisch afval en de chemokar zijn een succes. Dit 'We gebruiken een licht mid- blijkt uit een onderzoek dat in Lei den is verricht door de Rotterdamse zorgsmaatregel hebben we het gras- Erasmus Universiteit. strijden om de eerste drie geldprij- Raad van State moet beslissen of zen van 1500, 1000 en 750 gulden, het echtpaar Den Braven een café- Een verbetering van het wereldre- -vergunning krijgt voor de kantine cord levert 2500 gulden op terwijl de bij camping en jachthaven De Wijde langst zittende vrouw 500 gulden Aa in Woubrugge. ontvangt. Het ministerie weigerde die ver- Naast het paalzitten zijn op het gunning omdat het gebouwtje niet strand van het Oosterduinsemeer aan de minimum-afmeting 1 i de deelnemers. Paalzitters r ten op dinsdagavond 24 juli om ne gen uur hun plaats op de paal inne men. Ze krijgen van de organisatie een zitkussen. Het huidige wereldrecord van 113 ma te halen omdat aan passanten 5 af en toe een biertje of een wijntje wordt verkocht. Bij de gemeente werd ook vergunning gevraagd voor het plaatsen van een iets grote re kantine, zonder dat daar werd ge zegd dat die minstens 35 vierkante meter moet zijn om voor een café- verschillende kermisattracties iets te laag is en omdat er geen toi- -vergunning in aanmerking te kun- zijn er onder andere touwtrekwed- letten binnen zijn. Het echtpaar nen komen. De kantine die het echt- strijden, schatgraven, vuurwerk, Den Braven ging tegen deze weige- paar Den Braven aanschafte was 30 paalzitloop, een Miss Zomer- ring in beroep. veld afgesloten, terwijl dat eigenlijk De proef met verschillende be- nog niet eens nodig is. We hebben waarmiddelen is gedurende ander- met de bordjes zelf de kat op het half jaar uitgevoerd in drie wijken spek gebonden en onnodige paniek veroorzaakt", vertelt Rooijakkers. Hij stelt wel vast dat als de volgende binatie van chemokar en bewaar- keer het middel wordt gebruikt, de box leverder een resultaat op i bordjes opnieuw worden neergezet. Vragen Tijdens de vergadering v vierkante meter. Het ministerie v Lambada Kon- Gisteren tijdens de hoorzitting bij onverbiddelijk en gaf geen vergun de Raad van State liet. C. ning. Gebeier (I) Elke rechtgeaarde Leidenaar heeft het natuurlijk al lang ge merkt. Het stadhuiscarillon is niet meer wat het geweest is. Van af het moment dat de stadsbeiaar- dier in 1987 met pensioen is ge gaan heeft Leiden geen eigen bei aardier meer en sinds vorig jaar is ook het elektrische speelwerk van het carillon kapot. Op hele en halve uren laten de klokken nog wel van zich horen. Maar wat al ruim een jaar ontbreekt is de voorslag. Dat zijn die paar pingel- tjes voor ieder uur, half uur en kwartier die je doen beseffen dat Leiden een historische stad is met één van de mooiste carillons van Nederland. "Sommige mensen denken nog steeds dat er elk kwartier iemand de toren inrent om een melodietje ten gehore te brengen. Maar dat gebeurt al eeuwen automatisch", vertelt Hein van Woerden die al meer dan twintig jaar het stad huiscarillon beheert. "Het auto matisch speelwerk is nu kapot en een nieuwe speelcomputer gaat bijna dertigduizend gulden kos ten. Daarnaast moet ook de bin nenkant van de stadhuistoren worden opgeknapt. Momenteel 'rent' nog maar één maal per week iemand de stad huistoren in om een carilloncon cert te geven. Dat gebeurt op de woensdagmiddag en wordt ge daan door de beiaardier van de maand, beurtelings een leerling van de Nederlandse Beiaard school in Amersfoort en een afge studeerde beiaardier die nog geen eigen toren heeft. De beiaardier neemt plaats in een verwarmde houten cabine, halverwege de to ren, tussen de klokken in. Tijdens de Lakenfeesten wordt op elke door-de-weekse dag een carillon concert gegeven. Sinds de laatste stadsbeiaar- dier, M. Ritter, met pensioen is gegaan is deze functie door de be zuinigingen verdwenen. Van Woerden betreurt dat zeer. "Lei den heeft eeuwenlang een eigen beiaardier gehad. Ik hoop dat de ze functie in de toekomst weer in ere hersteld zal worden". Gebeier (2) We rakelen even een klein stukje recente geschiedenis op. Eeu wenlang leidde het carillon eigen lijk een vrij ongestoord en werk zaam bestaan. Totdat in 1929 de stadhuisbrand het klokkenspel in een denderend slotakkoord het zwijgen oplegde. De toen groten deels uit hout opgetrokken toren stortte neer in een laaiende vuur- De stadhuistoren werd iets ver derop herbouwd en in 1939 is een volledig nieuw carillon met 47 klokken in de toren geplaatst. Niet voor lang, want in 1942 wer den de klokken door de Duitsers afgevoerd om te worden omge smolten tot werktuigen die met het maken van muziek niets te maken hadden. Alleen de groot ste,. bijna zesduizend kilogram wegende, klok die de uren slaat bleef hangen, omdat de Duitsers was wijs gemaakt dat hij de toren niet meer uit kon. In 1950 werden wederom 43 nieuwe klokken gegoten die, aan de vooravond van 3 oktober, fees telijk in gebruik werden geno men. Omdat er nogal wat klach ten waren over de verminderde kwaliteit van het nieuwe klok kenspel werden in 1968 31 klok ken opnieuw gegoten, de andere bijgestemd en drie klokken aan het carillon toegevoegd. Tot dan toe vond de bespeling van het carillon, elk kwartier, plaats via een mechanisch speel werk. Een soort speeldoos, be staande uit een cilinder met uit stekende pennen die de toetsen van het carillon bespeelden. De cilinder was zo groot dat er ie mand in kon. Dat moest ook wel want als er een ander melodietje gespeeld moest worden moesten van binnenuit de pennen worden verzet. "Dit was een zeer arbeids intensief systeem. Als de Sinter klaasliedjes moesten worden ver- gemiddeld 1,7 kilogram klein che misch afval per persoon per jaar. Ten opzichte van sommige wijken waar geen bewaarboxen zijn uitge zet is sprake van meer dan een ver- openbare werken werden dubbeling van de hoeveelheid inge- gisteravond ook enige kritische vra- zameld klein chemisch afval: van gen gesteld over de brief van de 0,7 naar 1,7 kilogram per persoon Milieugroep. Wethouder J. Meule- per jaar. Volgens de onderzoekers zijn de mensen die over een bewaarbox be schikken meer geneigd het klein chemisch afval apart te houden. De bewaarbox wordt door alle gebrui kers beter gewaardeerd dan een plastic zak. Wanne,er de chemokar door de straten rijdt en het afval op haalt levert dit ook aanzienlijk bete re resultaten op dan wanneer het klein chemisch afval naar het ge meentelijk chemo-depot moet wor den gebracht. Het rondrijden van REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Het carillon in de Leidse stadhuistoren: het elektromagnetische speelwerk is kapot, zodat niet r tier een pingeltje ten gehore wordt gebracht. vangen door kerstliedjes duurde dat wel twee dagen", weet Van Woerden. In 1968 werd het mechanische speelwerk vervangen door een elektromagnetisch speelwerk dat heel gemakkelijk wisselende liedjes ten gehore kon brengen door middel van banden (zoals bij een draaiorgel). "Dat speelwerk werkt nu dus niet meer. Er vallen gaten in de muziek omdat bepaal de toetsen niet meer worden aan geslagen". Wanneer een nieuwe speelcom puter wordt geïnstaleerd zullen ook de banden tot het verleden behoren. "Zo'n computer bevat een soort cd-plaatje dat voor de aanslag zorgt en via welke een zeer groot aantal melodietjes ten gehore kunnen worden ge bracht". Gebeier (3) Met Hein van Woerden en Jan Belt, van de directie gebouwen, beklimmen we de toren van het stadhuis. Belt wijst op de con structie van de, in de jaren dertig, herbouwde toren. De buitenkant is een kopie van de stadhuistoren, van voor de brand. Maar, binnen in blijkt het skelet opgetrokken uit staal en beton. Met name de staalconstructie is hard toe aan een opknapbeurt", vertelt Belt. "Alle klokken van het carillon moeten bovendien worden schoongemaakt en nagekeken. Als ze uit de toren zijn is dat een mooie gelegenheid om het schil derwerk en andere noodzakelijke werkzaamheden te doen. Deze operatie zal, de vervanging van het elektromagnetisch speelwerk incluis, een kleine drie ton gaan kosten. Het staat op het program ma voor 1993". Van Woerden en Belt vinden dat al eerder iets gedaan moet worden aan het carillon. "Als de politiek dat ook vindt kan de aan schaf van de speelcomputer naar voren worden gehaald. Dat kost nog geen dertigduizend gulden", aldus Van Woerden die hoopt dat de gemeenteraad hierover spoe dig positief zal besluiten. Vrijwilligerscentrale Met ingang van 20 juni verandert het te lefoonnummer van de Leidse Vrijwilli gerscentrale. Het nieuwe nummer geldt ook de Talentenbank en het project Tie ners Aktief. Het nummer wordt: 123143. de chemokar heeft dus een stimule rend effect op het apart houden en inleveren van klein chemisch afval, zo concluderen de onderzoekers. De provincie gaat aan de hand van de onderzoeksresultaten bekij ken of het mogelijk is de bewaarbox voor klein chemisch afval op grote schaal in Zuid-Holland uit te zetten. De kosten van het uitzetten van de boxen in de provincie en het laten ophalen door een chemokar wor den geraamd op 4,60 gulden per huishouden per jaar. HILLEGOM De politie van Hille- gom heeft vanmorgen rond zes uur twee plaatsgenoten van 22 en 27 jaar van hun bed gelicht omdat zij wor den verdacht van mishandeling in de nacht van zondag op maandag in de Molenstraat. Daar werden twee Hillegommers 24 en 25 jaar oud toegetakeld. Een van hen werd met een leeg bierflesje op het hoofd ge slagen en kreeg glas in één van de ogen. Het slachtoffer is in een zie kenhuis geopereerd. De twee vermoedelijke daders werden aangehouden na getuigen verklaringen. Postzegels De Leidsche Vereeniging van Postzegel- BOLLENSTREEK - Bij verzamelaars houdt dinsdag 26 juni een bijeenkomst in het restaurant van zwem bad De Zijl aan de Paramaribostraat. Er dief stal in een kantoorpand aan de Jagt- lustkade in Sassenheim is gister avond een portefeuille met 1000 gul- wordt eerst vergaderd. Aansluitend is er den gestolen. De dader is het pand een veiling en gelegenheid tot koop, ver- via een openstaande deur binnen gekomen. De inbraak moet zijn ge pleegd tussen 18.00 en 19.30 uur. In dezelfde periode werd ook een automatiseringsbedrijf aan de An ton Philipsweg in Sassenheim be zocht. Hier werden een portefeuille met 150 gulden, een draagbare per sonal computer en een dictafoon ontvreemd. Het kantoor was afge sloten. Uit een aan de Schoolstraat in Noord wij kerhout geparkeerde per sonenauto is in de nacht van zondag op maandag een radio-cassettere corder gestolen. Om in de auto te komen werd het rechterportier- raam opengebroken. Tevens werd de buitenspiegel en één van de slo ten van de auto vernield. Een radio-cassetterecorder ter waarde van 600 gulden was de buit van een inbraak in de macht van maandag op dinsdag in een perso- Leidse Hout In het kader van de reeks Leidse-Hout- concerten treedt zondag 24 juni The Old Rhine Jazzband op nabij het Theehuis in de Leidse Hout. De band bestaat uit 8 man en speelt voornamelijk dixieland met op het repertoire veel Morton en El lington. Aanvang 14.00 uur. Burgerlijke Stand sley, zv. T.W. Friedhoff Martine, dv. A. Rueb en K.E.H. Braakman; Mi chelle, dv. W. Westmaas en M^ Pelgri Alexander Martijn, zv. J. Beijer bergen; Bob Jonne, zv. I.L.E. van der Mast; Cornelis Hendricus, zv. H.G.M. de- Ridder en J.P.A. de Winter; Lisanne Jacoba, dv. H.G.M. de Ridder en J.P.A. de Winter; Claudia Natha lie, dv. G.H. Lucassen en A.E. Joekes; Annika Emelie, dv. A.P.M. van Nieuwland en J.G.M. den Hollander de Sportlaan in De Zilk. Door de da ders werd het rechterportierraam C.W. Baal- ingeslagen. De politie in Hillegom heeft aan de Avenbeeck in het bollendorp drie fietsen teruggevonden die in de avonduren van 16 juni waren gesto len uit een schuur aan de Breughel- laan. De schuur was niet afgesloten. BRUGDEK OP PIJLERS GEZET

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16