EG-leden tekenen Schengen-akkoord Te slank zijn is ook niet alles Een hapje horzeiïarve Pastrami:nieuwe delicatesse met lange, mysterieuze geschiedenis Radijs heel lijnvriendelijk Grenzen tussen vijf landen open Noodkreet van werkgevers in welzijnssector 'Onderzoek bloedbad Zaïre' Dertien gematigde Tamil- leiders in India vermoord WOENSDAG 20 JUNI 1990 TIBET AAN TAFEL Een bekende delicatesse is de horzellarve. Net als bijen leven deze grote insecten in zwermen, maar dan ondergronds, in nes ten. Wie trek heeft in een horzel moet omslachtig te werk gaan: het nest wordt met takjes en twijgjes bedekt, vervolgens wordt het nest in brand gesto ken en daarna moeten de 'ja gers' een veilig heenkomen zoe ken. Pas de volgende dag, of soms zelfs na twee dagen, is de kust veilig en kunnen de larven, die eruit zien als kleine witachtige worstjes, worden verzameld. Er wordt namelijk beweerd dat zes horzelbeten voldoende zijn om een rund te doden. De vangst van horzellarven staat beschreven in 'Tibet aan tafel'. Volgens de omslag 'be slist geen kookboek', hoewel de schrijfster bijzonder scheutig is geweest met recepten. Behalve met kook- en eetgewoonten kan echter uitgebreid worden ken nisgemaakt met de zeden en ge woonten van de Tibetanen. Ont dekkingsreizigster Alexandra David-Neel wist namelijk als eerste westerse vrouw door te dringen in Lhasa, de hoofdstad van het verboden Tibetaanse rijk. Zij was toen al 75 jaar oud; eerdere expedities hadden de autoriteiten weten te verhinde- Met 'Tibet aan tafel' had Alexandra David-Neel zij stierf in 1969 op 101-jarige leef tijd meer dan een bedoeling. Zij wilde de westerse wereld niet alleen op de hoogte brengen van een aantal uitheemse recep ten; door te schrijven over de ge Alexandra David Néel gekleed als Tibetaanse bedelpelgrim. boden en verboden met betrek king tot voedsel begaf ze zich ook op het terrein van de cultu-' rele antropologie. Dat Tibetanen, in plaats van aan een gemeenschappelijke ta fel, aan een klein privétafeltje eten met daarop allemaal kom men en schalen, is misschien niet zo verwonderlijk. Maar dat een bediende de punt van zijn tong uitsteekt, bij wijze van be groeting, geeft een aardige in druk hoe anders de zeden en ge woonten zijn in Centraal Tibet. De bewoners van Tibet zijn volgens Alexandra David-Neel grote eters, en vooral grote drin kers. Dat ze sober leven is meestal omdat de middelen hen ontbreken om toe te geven aan hun voorliefde voor een goede maaltijd en niet omdat het hun vrije keuze is. Tot de geliefde spijzen beho ren onder meer gedroogd vlees,"" bloedworst en momo's ofwel vleespasteitjes. Van boter wordt veelvuldig gebruikt gemaakt: in de thee, in alle gekookte voed sel, als geneesmiddel voor in- en uitwendig gebruik, als crème voor de huid en als lekkernij. Veel Tibetanen eten stukjes bo ter zoals wij biskwietjes eten. Kaas is er in verschillende vormen. De gestremde en ver volgens gedroogde melk is ver krijgbaar in poedervorm, maar kaas wordt ook verkocht in' blokjes aan een ketting. Reizi gers maken onderweg een blok je los, hakken er met een langs de kant van de weg gevonden steen een stukje af en steken een of twee stukjes in de mond. Vervolgens wordt er langdu rig gesabbeld: na ongeveer een half uur is de kaas iets minder hard en kunnen de tanden als men tenminste over een stevig gebit beschikt hun werk be ginnen. Voor die tijd is het niet verstandig de kiezels door te bij ten: men zou er zijn tanden op breken. Een andere voor westerlin gen onsmakelijke gewoonte is om na het slachten van een dier de maag te vullen met de nieren, het hart, de lever en de ingewanden van het dier. De maag wordt dichtgenaaid, zodat hij een soort zak vormt, en de in houd laat men enkele dagen, en kele weken (of langer) trekken. Daarna is het smullen geblazen: soep van orgaanvlees! Tibet aan tafel' kost f 17,50 en is uitgegeven door Sirius en Siderius in Den Haag. ELLEN SCHOLTF.NR Van onze medewerkster Patricia Schutte, diëtist Voorlichtingsbu reau Voeding) Slank zijn is iets wat veel r en met name vrouwen - nastreven. De (dames)bladen staan er vol van, adverteerders doen of er niets an ders bestaat. Het is alsof je niet mee telt als je je niet in maatje 38 kunt hullen. Maar aan de zijkant van de (slan ke) lijn staat een groep die met een heel ander probleem worstelt: het zich veel te mager voelen. Ondanks jaloezie van al die molligerds, zou den ze graag wat meer vet om 't lijf voelen. Zelden lees je echter iets over deze moeilijkheid. Een dieet om dikker te worden bestaat niet. Met een goede voeding en dagelijks wat extraatjes kunnen er wat pondjes aankomen, maar daar blijft het wel bij. Slagroom mag dan lekker zijn, een slagroom- küur zal meestal niet baten. Vette voedingsmiddelen, zoals room, leg gen een filmlaagje vet in de maag. Daardoor kan het voedsel de maag minder vlug verlaten. Dat geeft snel en langdurig een vol gevoel ('mach tig eten'). Zo'n slagroomkuur be derft'dus de eetlust: in plaats van méér, ga je minder eten. Het is dui delijk dat het gewenste resultaat op die manier uitblijft. Daar komt nog als nadeel bij dat slagroom weinig waardevolle voe dingsstoffen bevat. Die zitten wel in brood en aardappelen, denk bij voorbeeld aan eiwitten, koolhydra ten en vitamines. Wie een roomkuur volgt, heeft geen plaats meer voor deze waardevolle produkten. Het is zelfs mogelijk dat daardoor een te kort ontstaat aan belangrijke voe dingsstoffen. Hoe kom je nu aan een paar pondjes extra? Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding adviseert magere mensen regelmaat aan te brengen in hun dagmenu. Het lichaam went daar aan en geeft een seintje dat het 'etenstijd' is. Sla geen maaltijd over. Ook al heb je geen trek of weinig tijd, probeer altijd iets te eten. Het is het best over de hele dag verspreid meerde re, niet te vette maaltijden te gebrui ken. Behalve ontbijf, lunch en avond maaltijd kunnen magere mensen rustig enkele tussendoortjes ne men. Dat kan bijvoorbeeld een be kertje vruchtenyoghurt zijn of een puddinkje, een tosti, een krenten bol, een handje rozijnen of gedroog de abrikozen. Keus genoeg. Deze lichte tussendoortjes zorgen ervoor dat de trek in eten voor de rest van de dag niet verloren gaat. Een goede eetlust is namelijk erg belangrijk. Het helpt als de maaltijd er aantrekkelijk uitziet. Wie met an dere mensen samen eet, eet al gauw meer dan wanneer hij of zij alleen zit. Ook een kop bouillon, een appel of een aperitief (enige tijd voor de maaltijd) wekken de eetlust op. Dat zelfde geldt voor een half uurtje wandelen of fietsen in de buiten lucht. Verandering van spijs doet eten. Brood hoeft niet altijd belegd te zijn met kaas, worst of jam. Verrassende combinaties zijn bijvoorbeeld roomkaas en tomaat, pindakaas en komkommer, ham en ananas, rook vlees en perzik, gemberjam en kaas. Brood kan ook vervangen worden door een bord pap, een schaaltje müsli of een rauwkostslaatje. Uiteraard zijn er ook factoren die een negatieve uitwerking hebben op de eetlust. Vermoeidheid en haast zijn de grootste eetlustbeder- vers. Sporten waarbij de spiermas sa zich ontwikkelt, kunnen een ge wichtstoename tot gevolg hebben. Al met al kan men met boven staande tips best een paar pond aan komen. Veel meer zit er echter meestal niet in. Radijs is er het hele jaar door. De knolletjes bevatten gigantische hoeveelheden mineralen, voedings- zouten en vitamine C. Hun lijn- vriendelijke aard staat bovendien buiten kijf: 0,2 gram vet per 100 gram radijs. De smaak van radijs is aange naam pittig maar niet overheer send, waardoor zij met allerhande andere groenten gecombineerd kan worden. Vrijwel alle vlees- en vis soorten komen ermee tot hun recht, maar ook kaas- en eiergerechten krijgen met radijs extra smaak en pep. Radijs wordt zowel in bosjes als zakjes verkocht, en is de dag van aankoop uiteraard het lekkerst. Be waren is geen probleem, een paar dagen in de koelkast houden ze ze ker uit. Ietwat slappe exemplaren worden weer knapperig fris als ze een uurtje in koud water worden ge legd. Als de knolletjes voordien in- i door SCHENGEN (AP) West-Europa is gisteren een stapje dichter gekomen bij afschaffing van de slagbomen aan de grenzen tussen de lidstaten. Frankrijk, Nederland, België, Luxemburg en de Bondsrepubliek ondertekenden in het Luxemburgse plaatsje Schen- gen een verdrag waarin de opheffing van grenscontroles in principe is geregeld. gekruisd worden, trekken de kou vanzelf open. Als garnering is radijs een veel en graag gebruikte groente; jammer genoeg wordt ze daadwerkelijk maar al te vaak alleen als kleurig aardigheidje toegepast. In tegen stelling tot wat men denkt kan ra dijs namelijk uitstekend als zelf standige, gekookte groente opge diend worden. Experimenteren loont echt de moeite: maak 4 bosjes radijzen schoon, was ze en kook ze in 2,5 dl water met een half bouillon tablet in 8-10 minuten gaar. Giet ze af en bewaar het kookvocht. Maak een gebonden saus van 25 g boter, 25 g meel en het kookvocht. Roer van het vuur een scheut room met 1 eetlepel peterselie, 1 eetlepel selde rij en 1 eetlepel dille of kervel (alle fijngeknipt) door de saus. Giet deze over de radijzen en geef er vis van eigen keuze bij, en vergeet vooral het stokbrood niet. BINNENLAND/BUITENLAND MOSKOU (AP) Minister Sjevard- nadze van buitenlandse zaken heeft Sovjet-functionarissen ervan be schuldigd uit de voorraden chemi sche wapens van de Sovjetunie veel meer dan nodig was te hebben laten groeien. In een interview met het Sovjet weekblad Nieuwe Tijden, dat vrij dag verschijnt, verklaart Sjevard- nadze dat de veronderstelling juist is dat de Sovjetunie over veel meer chemische wapens beschikt dan het Westen. Hij zei dat degenen die daarvoor verantwoordelijk waren onverantwoordelijk hadden gehan deld. Op welke functionarissen hij precies doelde bleef onduidelijk. Volgens Sjevardnadze probeer den de voorstanders van meer che- Bij slagers en delicatessenzaken met veelzijdig assortiment kan men het kopen: pastrami. Een stuk rundvlees, waarvan dunne roze plakken gesneden worden. Het vlees is gepekeld, gedroogd, licht gerookt en het smaakt heel kruidig, beetje exotisch. Het is erg lekker op een volkorenbo terham, maar men kan er ook mooie rolletjes van maken, bijvoorbeeld met asperges, augurkjes, een slaa tje, als onderdeel van een feestelijke koude schotel. Het is te beschou wen als een zeer luxueus verfijnd soort pekelvlees. Oeroud Gedroogd vlees is oer- en oeroud, drogen in de wind is één van de oud ste manieren om vlees te conserve ren. De indianen van Noord-Ameri- ka hebben het sinds jaar en dag ge daan, in avonturenboeken komen we het tegen als pemmican, bikkel hard gedroogd vlees, dat de man nen in de wildernis in leven hield. Een zeer oude traditie in ge droogd vlees bestaat ook in Zwit serland, het Bündnerfleisch uit het Kanton Graubünden. Oorspronke lijk was dit gemzevlees, gepekeld, met kruiden ingewreven en vervol gens opgehangen in de koude berg wind om te drogen. Nu de gemzen beschermd zijn maakt men het van rundvlees. Ook pastrami behoort tot deze fa milie van in de bergwind gedroogd vlees. Waar waar het precies van daan komt is niet duideljk. Men kent het in de Kaukasus, vooral in Armenië, waar het chaimen ge noemd wordt en waar het vooral ge kruid wordt met gemalen fene griek, een heel licht bitter kruid. Men eet pastrami daar graag gebak ken met spiegeleieren. Heel geliefd is dit vlees, onder de naam pastirma, in Turkije. Ook daar eet men het met gebakken eieren, maar men fruit dan eerst wat uien met tomaat, bakt daarmee de past rami, breekt daarover de eieren. Op de markt Pastirma is overal te koop op Turkse markten. Het zijn langwer pige, platte stukken vlees van bui ten oranjerood door de paprika, bik kelhard en sterk geurend. Komt men in Istanboel onder de poort door van de Egyptische bazar, de overdekte levensmiddelenmarkt aan de Gouden Hoorn, dan ruikt men het onmiddellijk, een zware exotische kruidengeur. Het wordt op de machine in dunne plakken ge sneden die er ongeveer uitzien als rauwe ham, met een vet randje maar het is rund- of schapevlees. Men eet het bij de mezeler, de uitge breide hors d'oeuvre-gerechtjes. Hoe komen de Turken eraan? Uit Armenië, of misschien van de grote Armeense kolonie in Istanboel? Er is nog een mogelijkheid. Pastrami is in Roemenië vanouds, waarschijn lijk al sinds vele eeuwen, een ge zochte lekkernij, wellicht afkomstig van de herders in de Karpaten. Ook de naam is Roemeens: pastra bete kent 'bewaren'. In Roemenië woonde vanouds een grote Armeense minderheid. Hebben Armeniërs het vandaar meegenomen naar Turkije? Of ken den ze zoiets van huis uit? In Roemenië neemt men er jong schapevlees voor, soms geit. Het wordt in houten kuipen gepekeld, daarna geperst en gerookt, en in de wind gedroogd. Het is dan zeer hard en kan eindeloos worden bewaard. Het wordt vaak gebakken in het ei gen vet van het vette randje en gege ten met de traditionele maisbrij, mamaliga. Het heeft zo'n vaste plaats gekregen in het dagelijks le ven dat er naar goed Roemeense trant vele grapjes en spreekwoor den over zijn. Koppige en eigenwij ze mensen hebben 'billen zo hard als pastrami', droogpruimen zijn 'zo droog als pastrami'. Joden Met joodse emigranten uit Roe menië, misschien ook met Armeen se, moet de pastrami in Noord-Ame rika zijn gekomen. Daar koopt men het in joodse delicatessenwinkels en het wordt ook vooral door joden gegeten. De Amerikaans-joodse pastrami is echter wel iets anders dan de Roemeense en de Turkse. Het vlees is roze, vochtig, en sterk gekruid, vaak met knoflook, wat Roemenen nooit doen. Men eet het graag op roggebrood (zonder boter, joodse spijswetten verbieden im mers vlees met zuivel te combine ren: gij zult het bokje niet koken in de melk zijner moeder, staat er in de bijbel), met mosterd. Vanuit de VS is de pastrami te ruggekomen in Europa, vooral naar Engeland, en nu ook in ons land. En dan zien we het merkwaardige feit, dat bij ons de twee typen verkrijg baar zijn: de vochtige joods-Ameri kaanse met knoflook, en de droge Turkse, de laatste bij Turkse slagers en op Turkse markten. Beide soor ten zijn de moeite van het proberen waard. Sovjetunie geeft overwicht toe in chemische wapens mische wapens een prestigeslag te winnen voor het socialisme, met als gevolg dat de produktie van strijd gassen werd verhoogd op een mo ment dat de rest van de wereld de produktie van die wapens juist stopzette. De uitlatingen van Sjevardnadze komen een week nadat Sovjet-pre sident Gorbatsjov en zijn Ameri- Het akkoord, waaraan al werd ge werkt sinds 1985, dient evenwel nog goedkeuring te krijgen van de par lementen van de betrokken lidsta ten en zal niet eerder dan eind 1991 in werking kunnen treden. Oorspronkelijk was het de bedoe ling om al begin dit jaar de grenzen tussen de vijf landen open te stellen. Eén van de redenen waarom uitstel onvermijdelijk bleek, waren de plotselinge plannen voor politieke vereniging van beide Duitslanden. Nieuwe onderhandelingen leidden ertoe dat de vijf betrokken landen zich bereid verklaarden om op het moment van inwerkingtreding uit te gaan van een verenigd Duitsland. De kern van het akkoord wordt gevormd door het hoofdstuk uit zonderingen, dat de veiligheid van de betrokken landen na het wegval len van de grenzen garandeert. Ver der zal een in Straatsburg gevestig de databank worden aangesloten op de informatiesystemen van de afzonderlijke staten, zodat de poli tiekorpsen niet alleen problemen zullen ondervinden, maar ook hun voordeel kunnen doen met de op heffing van de grenscontroles. Te gelijkertijd geldt dat de regelingen voor bescherming van persoonsge gevens in de verschillende landen worden aangescherpt en geharmo- i het akkoord, dat wordt gezien wegbereider v 131 december 1992, de door de soort- EG gestelde tijdslimiet, hun gren- hun burgers elimineren. Personen het akkoord niet geldt, overwegen die wettig van buiten tot het blok ieder op eigen wijze toetreding. Nog zonder dat zij een visum behoeven, opend. Het beleid van de vijf landen met betrekking tot asielzoekers zal wor den gelijkgetrokken, opdat wordt voorkomen dat asielzoekers van het ene land naar het andere worden ge zonden. Uitleveringsprocedures en wetgeving met betrekking tot wa penbezit worden op elkaar afge stemd. Wat betreft het wegverkeer zullen de vijf de grenscontroles 'op het UTRECHT (ANP) laagst mogelijke niveau' houden, ziekenhuiswezen totdat een regeling tot stand bracht die geldt voor alle EG-lidsta- ten. Het akkoord bevat de clausule dat iedere staat gemachtigd herinvoering van volledige grens controles al wordt geacht nale veiligheidsbelangen. De Nederlandse staatssecretaris Dankert noemde het akkoord keningsplechtigheid voor bewegingsvrijheid binnen de gemeenschap'. Dan^ Niet alleen het de bejaarden oorden hebben last van een tekort personeel en mede daardoor hoge werkdruk. Ook in kruis- tot werk, gezinsverzorging, dagverblij- ns- ven en tehuizen voor gehandicap- noodzakelijk ten en grote delen van de welzijns- verband met natio- sector, vooral bij de kinderopvang, spelen deze problemen. Dit heeft de Federatie van Werk- buitenlandse zaken geversverenigingen in de Welzijns- i de onderte- sector (FWW) gisteren meegedeeld, een model Stafmedewerker H. Strating erkent dat de noodkreet juist nu is gedaan om te voorkomen dat alle aandacht kert voegde hieraan toe te betwijfe- uitgaat naar de problemen niseerd, De vijf landen zullen in het kader len of alle 12 lidstaten bereid zijn ziekenhuiswezen de bejaarden zorg. "Als we dat nu niet doen, lo pen we het risico dat onze sectoren over het hoofd wordt gezien", aldus Strating. De FWW heeft geen concreet be- buitenlandse zaken drag in gedachten om de knelpun ten op te lossen, maar wil wel op BRUSSEL (AP) De Belgische minister Eyskens heeft gisteren zijn oproep herhaald voor een internationaal onderzoek het vermoedelijke bloedbad onder Zairese studenten op de universiteit korte termijn overleg met de be- van Lubumbashi begin windslieden van het ministerie van Hij is niet tevreden met het onderzoek van het Zairese parlement, hoe- volksgezondheid. Als ziekenhuis- kaanse ambtgenoot Bush tijdens hun top in Washington een akkoord tekenden over het terugdringen van chemische wapens. Beide supermo- gendheden kwamen overeen 80 procent van hun voorraden onmid dellijk te vernietigen en de komen de acht jaar hun arsenaal chemische wapens terug te brengen tot 2 pro cent van het huidige niveau. Vervol gens zullen ook die laatste voorra den worden vernietigd op voor waarde dat ook alle andere landen hun chemische wapens volledig ontmantelen. Volgens officiële cijfers beschik ken de Verenigde Staten op dit mo ment over 30.000 ton chemische wa pens en heeft de Sovjetunie een voorraad van 50.000 ton. NCM trekt handen af van Trump-jacht MAKKUM (ANP) - De Nederland- sche Credietverzekering Maat schappij (NCM) heeft zich terugge trokken als kredietverzekeraar voor de 'Trump Princess', het vele mil joenen kostende jacht van de Ame rikaanse zakenman Donald Trump. Het jacht van de zakenman wordt in hoofdzaak gebouwd bij jachtwerf Amels in het Friese Makkum. Vori ge maand kocht Trump de werf Amels om naar eigen zeggen de bouw van de Trump Princess en het voortbestaan van de werf te waar borgen. De NCM heeft echter geen vertrouwen meer in de financiële positie van de zakenman en heeft de kredietverzekering van de toeleve rende bedrijven bij de bouw van de Trump Princess ingetrokken. De bouw is enkele weken geleden al stilgelegd. Sindsdien is echter steeds duidelijker geworden dat de zakenman in ernstige financiële problemen verkeert. Ter Beek niet eens met Jazov over Duitslanden MOSKOU (ANP) - De besprekin gen die minister Ter Beek (defensie) gisteren in Moskou met zijn collega Jazov heeft gevoerd, hebben de standpunten van Nederland en de Sovjetunie over een herenigd Duitsland niet nader tot elkaar ge bracht. Wat betreft de kernwapens voor de korte afstand en de nucleai re artillerie is de mate van overeen stemming veel groter. Een herenigd Duitsland dat zon der meer lid wordt van de NAVO betekent een verschuiving van het machtsevenwicht ten nadele van de Sovjetunie, aldus Jazov. Ter Beek wil aan deze bezwaren tegemoetko men met eem vermindering van de omvang van het Duitse leger, vast gelegd in een tweede overeenkomst tussen NAVO en Warschaupact over het beperken van de conven tionele strijdkrachten in Midden- Europa. Een eerste akkoord, over het verminderen van tanks, artille rie, gepantserde personeelsvoertui- gen, helikopters en vliegtuigen, zal vermoedelijk later dit jaar worden gesloten. Tekenend voor de ontspannen en plezierige sfeer was Ter Beeks ont vangst in de werkkamer van zijn collega bijna even groot als de vergaderzaal ernaast. Op een enor me aardbol gaf Jazov met brede armgebaren de omvang van de Sov jetunie aan. Daarna liep hij naar zijn bureau, en pakte een vergrootglas om Nederland te zoeken. Ten slotte zei hij: "ik geloof dat u dat bent". wel hij zich hierover op een aantal punten lovend uitliet. Uit dit onder- bejaardenzorg i zoeksverslag bleek dat de plaatselijke autoriteiten verantwoordelijk wa- krijgen voor verbetering geld r het sturen van de commando's als vergelding voor het slaan van beidsvoorwaarden, wil de FWW drie ontmaskerde informanten. Het parlementaire onderzoeksteam kon daar een evenredig deel van krijgen, echter slechts de dood van één persoon bewijzen. "We opereren tenslotte op dezelfde De Belgische minister waardeert in ieder geval dat het rapport erg gede- arbeidsmarkt. Ten opzichte van het tailleerd was, dat de onderzoekers meer dan 20 groepen met verschillende ziekenhuiswezen is de toestand in achtergronden ondervraagd hebben en dat zij belangrijke getuigen heb- de andere gepremieerde en gesubsi- i zolang blijft Bel- dieerde sectoren zelfs nog zorgelij- HOUSTON Deze antieke Ford Thunderbird heeft af en toe ook een lapje nodig. Scott Prescott, uitbater van een hard rock café in de Texaanse stad Houston, moet alpi- nistische toeren uithalen om zijn uithangbord even te poetsen. Vol gens het cafépersoneel is de schoon maakbeurt met het oog op de econo mische topconferentie die in juli in Houston wordt gehouden, (foto apj VLIEGASBERG De voorraden vliegas bij de elektriciteitscentrales in ons land zijn vorig jaar voor het eerst geslonken. Bij het stoken van kolen werd vorig jaar 766 miljoen kilo vliegas geproduceerd, maar de industrie verwerkte 983 miljoen ki lo van het goedje in vooral bouw producten. NEW DELHI (AP) - In een huis in Madras in het zuiden van India zijn gisteren 13 gematigde Srilankaanse Tamil-leiders vermoord. De verden king van de Indiase autoriteiten ging onmiddellijk uit naar de mili tante Srilankaanse Tamil-beweging LTTE, de Bevrijdingstijgers van Ta mil Eelam. De vermoorde Tamil-leiders be hoorden tot het gematigde Revolu tionaire Volksbevrijdingsfront van Eelam (EPRLF). Bij de met machi negeweren! em handgranaten uit gevoerde aanval raakten vijftien mensen gewond. De daders van de overval wisten in twee auto's te ontkomen. Een van de vluchtauto's werd later leeg te ruggevonden. De minister-presi dent van de Indiase deelstaat Tamil Nadu, Muthuvel Karunanidhi, heeft onmiddellijk de aanhouding van al le bekende militante Srilankaanse Tamils gelast. De politie zei al ver scheidene Tamils te hebben opge pakt. z Onder de slachtoffers van de overval waren de algemeen secreta ris van het pro-Indiase EPRLF, K. Padmanabhan, en de minister van financien van de Srilankaanse Noordoostelijke provincieraad, R. Kirupakaran. De door het EPRLF bestuurde provincieraad werd vo rig jaar door de Srilankaanse rege ring ingesteld ingevolge een ak koord tussen India en Sri Lanka uit 1987, dat voorzag in beperkt zelfbe stuur voor de Tamils in het noord oosten van Sri Lanka.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13