0p zoek naar het gat van de dino's Opiaten tegen pijn zijn niet verslavend Succesvol nieuw middel tegen bloedvergiftiging VI =i i =iWH M Sekte brengt thermale bronnen in gevaar Siliconen gaan pil vervangen Mogelijk verband elektromagnetisme en kankerrisico Leidse vakgroep neemt deel aan EG-project Kosmische berg beëindigde levensvorm De Cambridge-geologen Bohor en Seitz legden een relatie met een op Cuba voorkomende, 450 meter dikke laag die alleen maar is opge bouwd uit rotsblokken tot twaalf meter groot. Die brokken kunnen daar neergesmakt zijn door de gi gantische vloedgolven die door de inslag (in zee) werden veroorzaakt. Bijna echt, deze kop van een dinosauriër, die van het einde van deze maand tot eind oktober is te zien op een door het Nationaal Natuurhistorisch Museum georganiseerde tentoonstelling in het Leidse Pesthuis. (toto gpd> De aarde moet ooit vol zijn geweest van littekens tengevolge van grote inslagen. Het overgrote deel van die litte kens is inmiddels geheel verdwenen als gevolg van erosie en de beweging der continenten. Dit is een betrekkelijk recent litteken: de anderhalve kilometer grote Arzonakrater die 'slechts' 30.000 jaar oud is. (foto gpd) Van onze correspondent Henk Hellema "Opiaten als morfine werken niet verslavend en geven geen (snelle) gewenning bij acute pijn en bij chronische pijn wanneer het gaat om patiënten in de terminale fase van kanker". Dr. W.J. Meyler, neu roloog en klinisch farmacoloog en coördinator van het Pijnteam van het Groninger Academisch Zieken huis, herhaalt wat hij al eerder dit jaar op een symposium over pijn bij kanker in Amsterdam naar voren bracht: "De ervaring heeft geleerd dat verslaving dan wel gewenning slechts heel langzaam optreedt bij pijn bij kanker. Het maakt een groot verschil of opiaten worden ingeno men tegen de pijn dan voor de eufo- De grote terughoudendheid van artsen en paramedisch personeel om vanwege de verslavende eigen schappen aan kankerpatiënten in de laatste fase van hun ziekte morfi- ne-achtige stoffen voor te schrijven, acht Meyler dan ook niet terecht. Te grote voorzichtigheid in de zin van angst voor gewenning, verslaving of afhankelijkheid belemmeren soms een adekwate pijnbestrijding, schrijft hij in een onlangs uitge brachte brochure over de behande ling van pijn bij patiënten met kan ker. Als gevolg hiervan wordt bij veel patiënten en vooral ook bij kinde ren de behandeling te laat begon nen en worden bovendien te lage doses gebruikt. In deze houding weet Meyler zich gesteund door de Gezondheidsraad en de Wereldge zondheidsorganisatie. "Het risico van gewenning en ver slaving is overigens wèl aanwezig", zo voegt hij er aan toe, "bij chroni- sche-pijnpatiënten die jarenlang morfine-achtige stoffen krijgen toe gediend". SCHIEDAM (GPD) - Het einde van de anti conceptiepil lijkt na bij. Door de komst van het 'Ovabloc-draadje' wordt het slikken van de pil straks overbo dig. Met enige terug houdendheid is deze toekomstverwachting eind vorige week in Schiedam bekendge maakt door de gynae coloog dr. G. van der Leij van het Schie- land-Ziekenhuis. Het 'draadje' wordt nu alleen nog toege past bij sterilisatie. Op simpele wijze is de in greep weer ongedaan te maken, waarna zon der probleem een zwangerschap kan op treden. De Amerikaans/Ne derlandse vinding biedt door de gemak kelijke verwerking aanmerkelijk meer mogelijkheden dan al leen het steriliseren van vrouwen. "Voor iets meer dan twintig gulden kan een arts de draadjes weer uit de eileiders verwijderen. Maar daarnaar is nog geen gericht onder zoek gedaan", bena drukt Van der Leij. Wereldwijd hebben tweeduizend vrouwen de nieuwe methode ondergaan. Op ver zoek is bij vier van hen de sterilisatie onge daan gemaakt. Allen raakten zwanger. De Ovabloc-methode lijkt dus in de naaste toe komst een geducht concurrent voor de an ti-conceptiepil. "Futuristisch gezien is dat zeker niet on denkbaar", aldus de gynaecoloog. Maar hij waarschuwt voor al te veel optimisme op korte termijn. Er zijn fossielen van vele soorten dinosauriërs gevonden. Sommige waren niet groter dan kippen maar er waren er ook waarbij onze tegen woordige blauwe vinvissen nietig zouden ogen. Neem bijvoorbeeld Supersaurus, meer dan 100 ton zwaar, van kop tot staart ruim 50 meter lang en met po ten zo massief als de stammen van woudreuzen. Met zijn belachelijk kleine kopje had hij gemakkelijk door de ramen van de bovenste ver dieping van een vijftien meter hoog flatgebouw naar binnen kunnen kij ken. Net als zijn wat minder giganti sche broertjes en zusjes, de Diplo- docus, de Brachiosaurus en de Brontosaurus, was de (waarschijn lijk) oliedomme reus voornamelijk te vinden in poelen en moerassen en vrijwel altijd bezig met het verorbe ren van grote massa's groenvoer dat overvloedig aanwezig was. Het wa ter hielp deze reuzen bij het torsen van hun gewicht. Bovendien bood dat milieu ook enige bescherming tegen de op het land ronddaverende, vleesgewor den nachtiperries zoals de Al- losaurus en de Tyrannosaurus, die door de evolutie waren voorbe schikt vlees te eten inplaats van planten. Sommige andere landbewoners waren door diezelfde evolutie weer voorzien van een beenderig harnas tegen onverhoedse aanvallen van de vleeseters. De gepantserde Ankylosaurus bijvoorbeeld was voor dat doel zelfs uitgerust met een zware knots aan het eind van zijn staart waarmee hij pijnlijk kon meppen tegen de schenen van een hongerige Tyrannosaurus. Het waren dus bepaald roerige tij den van eten en 'gege'ten worden, maar nog veel roeriger was het eind van die tijden. Massaal uitsterven Al sedert het begin van deze eeuw stellen onderzoekers zich de vraag waarom de dino's, die toch zo goed aan hun omgeving aangepast leken te zijn, zo massaal en plotseling uit stierven, 'precies' op het moment dat het Krijttijdperk, 65 miljoen jaar geleden, eindigde en het Tertiair (het 'Derde Tijdvak') aanbrak. Tien jaar geleden maakte een on derzoeksteam, onder leiding van Walther en Luis Alvarez, bekend dat men in de grenslaag tussen het Krijt en het Tertiair (K/T-laag ge noemd) sterk verhoogde concentra ties van op aarde zeldzame, platina- achtige elementen, zoals Iridium, had gevonden. Iridium komt echter nog wel voor in de kleine hemelli chamen-zoals planetoïden en kome ten. De Nederlander Jan Smit, die in zuid Spanje enkele jaren onderzoek verrichtte aan de K/T-laag en in 1981 op dit onderwerp promoveerde, kwam op grond van de verdeling en aard van de fossielen onder meer tot de uitspraak dat de duur van het massale uitsterven (massa-extinctie genoemd) minder dan 200 jaar be droeg en zich mogelijk zelfs heeft voltrokken in enkele uren of dagen. Iridium De onderzoeksresultaten leidden tot de tegenwoordig min of meer al gemeen aanvaarde theorie dat de K/T-laag met Iridium werd verrijkt door de enorme inslag van een pla netoïde of een komeet op aarde. Tij dens de catastrofe werden miljar den tonnen materie hoog de damp kring ingeworpen waardoor het zonlicht werd geblokkeerd en het stof zich over de gehele aarde kon verspreiden. Op het aardoppervlak trad een scherpe temperatuurdaling op ter wijl ook de ozonlaag vrijwel geheel verdween. Van de plaats van de in slag uit walste een vernietigende schokgolf over de aarde. Niet alle le vensvormen op het land zullen tij dens en vlak na de ramp zijn ge dood; de overlevenden werden ech ter blootgesteld aan een ingrijpende klimaatverandering en overdoses ultraviolette straling wat niet alleen allerlei genetische afwijkingen ver oorzaakte maar ook het wegkwij nen van het plantenrijk en het in zee levende plankton. Ook in andere, oudere grenslagen tussen belangrijke geologische tijd perken werden later verhoogde Iri- diumconcentraties gevonden en ook de fossielen in die lagen getuig den van massa-extincties van be langrijke dieren- en plantensoorten. Er leek geen twijfel meer over te bestaan: de evolutie werd als het ware gestuurd door catastrofes van kosmische oorsprong. Het 'dino-gat' Eén belangrijke vraag restte: waar is die kolossale krater gebleven, het 'Gat van de Dinosauriërs'? Uitgaan de van het wereldomvattende ka rakter van de gebeurtenis kan men zich een ruw beeld vormen van de minimale afmetingen van de krater en, dus ook, van die van het neer stortende hemellichaam. De krater moet minstens 100 kilo meter in middellijn zijn (geweest) en de planetoïde of de komeetkern die zich daar begroef minimaal tien kilometer groot. Dergelijke formaties kunnen we onder andere in zuid Duitsland (Riess-formatie), de Sovjet-Unie en Tsjechoslowakije (de Praag-forma tie, maar liefst 360 kilometer in mid dellijn) vinden maar ze zijn te klein, te oud of te jong. De Arizonakrater in Californië, een 30.000 jaar oud gat met een doorsnede van 1450 meter, zinkt totaal in het niet bij de ge noemde formaties. Relatie Amerikaanse onderzoekers van de universiteiten van Cambridge en Arizona hebben onlangs op dè zee bodem van de Caribische Zee, fos siele restanten gevonden die lijken te wijzen in de richting van twee on der de zeebodem begraven, reus achtige inslagkraters. Het ene ge bied ligt tegen Cuba aan en het an dere een paar honderd kilometer ten Noorden van Colombia. Alan Hildebrapd, een geoloog van de universiteit van Arizona, vond in 1988 op sommige plaatsen op de zeebodem stenige restanten die afkomstig moeten zijn van een betrekkelijk nabije, kolossale inslag Bohor en Seitz denken dat de kra ter onder de Caribische zeebodem ligt, iets ten Zuiden van Cuba. Reuzeninslag Hildebrand zat intussen niet stil, zette alles nog eens op een rijtje en schreef in het wetenschapsblad Science een artikel waarin hij uit eenzette dat het 'gat van de dino's' onder de zeebodem ten noorden van Colombia moest liggen. Het seismische profiel van de zeebodem daar verraadt een ruwe cirkelvorm met een middellijn van ruim 300 ki lometer. Hij wijst verder op het voorkomen van Iridium, kwarts dat werd vervormd door een intense schok en tectieten op Haïti. Tectie- ten zijn glasachtige, vaak druppel vormige en veelal doorschijnende lichaampjes waarvan men denkt dat het opgeworpen, gesmolten ma terie is geweest dat tijdens een grote AMSTERDAM (ANP) - In het Academisch Medisch Centrum Amsterdam zijn goede resultaten geboekt met een nieuw middel te gen bloedvergiftiging door bacte riën (sepsis). Het aantal sterfge vallen is er aanzienlijk door ge daald. Met de huidige behandelings methoden (antibiotica, middelen die de bloeddruk op peil houden en beademing) sterft 30 tot 50 pro cent van de patiënten met sepsis. De sterfte is ondanks nieuwe anti biotica de laatste tien jaar niet verminderd. Het aantal gevallen van bacte- inslag werd weggeslingerd. Hildebrand vermoedt dat de spo ren afkomstig zijn van de reuzenin slag ten noorden van het tegen woordige Colombia. Andere onderzoekers houden het voor onmogelijk dat 65 miljoen jaar oude kraters nu nog op de Caribi sche zeebodem zouden voorkomen. Zij wijzen er op dat de tectonische bewegingen van de aardschollen ter plekke de kraterrestanten inmid dels onder het vaste land van Zuid- Amerika hadden doen verdwijnen. Het gebied zag er 65 miljoen jaar ge leden totaal anders uit dan tegen woordig. Noord- en Zuid-Amerika zaten nog niet aan elkaar vast en Cu ba maakte toen deel uit van een vul kanische eilandenboog. Het is dus de vraag of het 'gat van de dinosauriërs' eigenlijk nog wel te vinden is en niet reeds lang geleden met een landschol in de diepte is verdwenen. riële bloedvergiftiging neemt toe omdat steeds meer patiënten een grote chirurgische ingreep in de buikholte ondergaan, een ver minderde afweer hebben (bij voorbeeld door chemotherapie) of met instrumenten inwendig worden onderzocht. Ook stijgt de gemiddelde leeftijd van de pa tiënten. De sepsis wordt m verreweg ae meeste gevallen veroorzaakt door gram-negatieve bacteriën. Het vrijkomen van de gifstoffen van deze bacteriën (endotoxinen) ver oorzaakt een groot aantal afweer reacties in het lichaam. Als die te sterk verlopen ontstaat een zoge naamde spetische shock. Die kenmerkt zich door hoge koorts, rillingen, ernstige verlaging van de bloeddruk en aantasting van lever, nieren en longen. Bij een wereldwijd onderzoek met een antistof (menselijke mo- noklonale anti-endotoxine), waaraan het AMC als enige Euro pees centrum heeft deelgeno men, is gebleken dat bij toedie ning ervan - meestal kort na een buikoperatie - de sterfte bij pa tiënten met gram-negatieve bac teriën in de bloedbaan met 39 pro cent daalt. In het AMC stelden de onder zoekers bovendien vast dat die daling nog forser is, 59 procent, onder patiënten bij wie tijdens het toedienen van de antistof en- dotoxines in het bloed circuleren. C.H. Wortel van de vakgroep Hemostase, Thrombose en Atherosclerose, die het onder zoek in samenwerking met de in- tensive-care-afdeling heeft uitge voerd, noemt de nieuwe ontwik kelingen van zeer groot belang voor de behandeling van gram- negatieve sepsis. Hij verwacht dat de toch nog zeer hoge sterfte door het toepassen van deze im- muuntherapie drastisch zal da len. Er bestaan aanwijzingen dat elekt romagnetische straling met een heel lage frequentie kanker kan ver oorzaken. Dit blijkt uit een tweeja rig onderzoek van het Amerikaanse Milieu Beschermings Bureau (EPA). Het Britse vaktijdschrift Na ture meldt dat zekerheid over het verband niet bestaat, maar dat de resultaten van het onderzoek sterk in die richting wijzen. Elektromagnetische velden met een lage frequentie komen bijna overal voor, zoals in de buurt van elektriciteitsleidingen, video-af- speelapparatuur en gewone huis- houdapparaten. Een uitgelekte versie van het rap port van het bureau maakt niet dui delijk wat de kankerverwekkende werking van elektromagnetisme is, maar '"dierproeven en epidemiolo gische onderzoeken wijzen op een oorzakelijk verband". Het rapport is in de Verenigde Staten controver- siëel. Dat komt vooral omdat het on- derzoéksbureau op grond van de onderzoeksresultaten elektromag netische straling eenzelfde risico- klassificatie geeft als bijvoorbeeld DDT, formaldehyde en PCB's. Volgens de uitgelekte gedeelten van het rapport komt het sterkste bewijs voor de vermoede kanker verwekkende eigenschappen van elektromagnetisme uit onderzoe ken onder kinderen met leukemie en hersentumoren. Daarnaast ba seert men de resultaten op dertig onderzoeken onder mensen in be roepen waarin gewerkt wordt met elektronica in Europa, Nieuw-Zee- land en de Verenigde Staten. De on derzoekers hebben nog geen idee welke hoeveelheid straling gevaar inhoudt. Van onze correspondent Nico Hylkema Een Amerikaanse religieu ze sekte heeft geologen in het westen van de Verenig de Staten voor een onver wacht probleem gesteld en een van 's lands natuurlijke schatten in gevaar ge bracht. De sekte, die door het leven gaat onder de naam 'The Church Univer sal and Triumphant', een vereniging omschreven als 'New Age-christenen' heb ben een 144 meter diepe bron gegraven bij de warme bronnen van Le Duke ter voorziening in de waterbe hoefte met water van 56 gra den warmte. De Le Duke- bronnen liggen echter 25 ki lometer noordelijk van de Mammoth Hot Springs in het bekende Yellowstone Park. De twee bronnen maken deel uit van de grootste con centratie geysers en warme bronnen in de wereld, vol gens John Varley, hoofd on derzoek in Yellowstone. Niemand weet zeker of de bronnen van Le Duke en Mammoth met elkaar in verbinding staan. Als dat het geval is, zo waarschu wen geologen, en de secte het plan doorzet zo'n dui zend liter water per minuut omhoog te pompen, zou de Mammoth-bron kunnen uitdrogen. Het Amerikaanse Con gres heeft in 1987, uit angst voor aantasting van een na tionale natuurlijke schat, verdere uitvoering van het project verboden en weten schappelijk onderzoek ge ëist. Een onderzoeksgroep doet nu proeven met het water uit beide bronnen ter vergelijking van gehalten van koolstoffen, chloriden en sulfaten. Sommige van de resultaten van het onder zoek geven inderdaad aan, dat er verband bestaat tus sen de twee bronnen. Ze kerheid daarover is er even wel niet. Volgens de onderzoekers zou er een verbinding kun nen bestaan tussen de bron nen, maar de hogere druk van de bron bij Le Duke zou doorstroming van water uit de Mammoth-bron voorko men. Als de druk in Le Du ke door de activiteiten van de sekte de druk in Le Duke zou verminderen, zou het water van Mommoth opge zogen kunnen worden, al dus de onderzoekers. Ze zullen in ieder geval een zeer beperkt gebruik van thermale water van Le Du ke aanbevelen. De sekte die een nieuw Armageddon ziet aanko men stelt alles in het werk om de leden van de sekte dit nieuw aangekondigde einde van de wereld te laten overleven. Ze zijn al eerder in conflict gekomen met milieugroepen, zo meldt New Scientist, door het bouwen van ondergrondse bunkers voor ongeveer ze venhonderd mensen. Een aantal maanden geleden lekte in de bunkers opgesla gen brandstof in het lokale grondwater. Het zou beken kunnen bedreigen waar fo rellen kuitschieten. „Ze hebben al ongekende schade aan het milieu toe gebracht," aldus Joan An- zelmo van de National Park Service in New Scientist. De activiteiten van de sekte zijn overigens legaal: men heeft grote stukken grond aangekocht in het gebied. De sekte telt ongeveer ze venhonderd leden. EINDREDACTIE HANS S0NDERS De aantrekkelijkheid van het voetbalspel zou aanzienlijk ver hoogd worden door, in analogie met de spelregels van basket ball, de aanvallende partij te ver plichten binnen twee minuten een doelpoging te ondernemen. De voorgestelde besterftijd van twee tot vijf dagen voor lams bout, zoals aangegeven door Courtine in een recept van graaf de Croze, is te lang? (Peter Verheij, RUL) In het kader van het milieube leidsplan is krachtige stimulatie van overschakeling op LPG een zeer simpele en niet minder ef fectieve maatregel. (J.A. Hoek, Univ. van A'dam) Het verschijnen van tal van nieu we publiekstijdschriften logen straft de bewering dat televisie reclame een nadelige invloed heeft op het uitgeven van derge lijke bladen. Met meer recht kan worden gesteld, dat het (nog) verschijnen van menig (opninie- )weekblad mede is te danken aan de jaarlijkse bijdrage uit de opbrengsten van televisierecla me. De transfers van zeer talentvolle profvoetballers naar het buiten land zou moeten worden verbo den door deze transacties onder te brengen bij de wet op de be scherming van nationale kunst schatten. Het (her)invoeren van de Grego riaanse mis zou kunnen bevor deren dat minder mensen voor het zingen de kerk verlaten. (A.W.A. Lensing, Univ. v. A'dam) De zitplaatsen in het Amster damse Concertgebouw zijn ook na de verbouwing in het kader van het 100-jarig bestaan ge stoeld op de gemiddelde lengte van de mens van een eeuw gele den. Bij teamsport is een gelijkspel als uitslag een volstrekt nutte loos resultaat; reglementair dient dit te worden voorkomen. (J. Gerritsen, Univ. v. A'dam) LEIDEN De vakgroep Sociaal- Wetenschappelijke Informatica van de Rijksuniversiteit Leiden zal deelnemen aan een vijfjarig Euro pees onderzoeksproject. Het pro ject Imagine (Integrated Multi- Agent Interactive Environment) heeft een budget van ongeveer 23 miljoen gulden en wordt voor de helft gefinancierd door het Esprit- programma van de Europese Ge meenschap. Het Leidse aandeel in het project bedraagt ongeveer 800.000 gulden. De andere deelnemers zijn Sie mens (Duitsland), Steria (Frank rijk), Plessey (Groot Brittanië), Im perial College (Groot Britanië) en University of Keele (Groot Brota- nië). Doel van het Imagine-project is de ontwikkeling van een computer omgeving waarin diverse compu terprogramma's enerzijds betrek kelijk zelfstandig kunnen functio neren en anderzijds goed en snel met elkaar kunnen communiceren. Deze computerprogramma's wor den agenten genoemd. Zij kunnen eventueel op verschillende compu ters draaien, maar toch gezamenlijk taken uitvoeren. Met behulp van de te ontwikkelen computer-omge ving zal het mogelijk zijn de samen werking tussen de computerpro gramma's te verbeteren waardoor betere resultaten worden verkre gen. De computer-omgeving kan wor den gebruikt op zeer uiteenlopende terreinen, van kantoor-automatise ring tot luchtverkeersleiding, lan delijke transport-netwerken en communicatie-systemen. Centraal staat daarbij steeds dat in het bij zonder vooruitgang wordt geboekt in situaties waarin diverse compu terprogramma's zeer regelmatig ge gevens moeten uitwisselen. Lichtgevoelig condoom DEN HAAG (GPD) - Condoomfa brikant London International maakt een condoom waarmee we in de toekomst, zo lijkt het, alleen nog in het donker 'veilig kunnen vrijen'. Deze grootste condoomfirma van Groot-Brittannië test namelijk een condoom dat sneller oplost als het aan licht wordt blootgesteld. De fabrikant wil met het nieuwe voorbehoedsmiddel een bijdrage le veren aan de verbetering van het milieu. De bestaande condooms verteren op den duur ook wel, maar niet snel genoeg. London International wil nu met dit nieuwe condoom de lo zing van rubber in zee terugdrin gen. Van ónze correspondent Ben Apeldoorn Ongeveer 65 miljoen jaar geleden, vele tientallen miljoenen jaren voordat de eerste mens- achtigen op deze planeet verschenen, kwam een vrij plotseling einde aan het bestaan van enkele heel belangrijke levensvormen. De bekendste daarvan waren de dinosauriërs. Duizenden, soms kolossaal grote versteende fossielen liggen overal op de wereld ver spreid en op sommige plaatsen, zoals in de Amerikaanse staat Montana, is zelfs sprake van hele massagraven. Ze getuigen van een imposant, bijna heroïsch tijdperk dat ongeveer 150 miljoen jaar duurde.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11