De magen knorren in Suriname Jongeren rijden beter dan ouderen 'Antisemitisme in Sovjetunie groeit' REPORTAGE Spanning loopt op door voortschrijdende verpaupering PAGINA 2 DINSDAG 19 JUNI 1990 GEESTELIJK LEVEN De economische hoop van Suriname is onder meer op de rijstbouw gevestigd, maar door acties van opstandige Tucayana-indianen komt daar voorlopig niets van terecht. Van ANP-vcrslaggcefster Karolien Bais) PARAMARIBO - Het jonge tje is hooguit zes jaar en heeft hartverscheurende ogen. Hij schiet een vrouw aan en vraagt met een sme kend stemmetje of ze een ro ti van hem wil kopen. Nu zijn Surinamers gek op ro ti's, een soort pannekoek met hartige vulling, maar niet echt als die uit een viezi ge plastic tas van een straat jochie komen. Het moeder hart is echter geraakt. Hij krijgt wat kleingeld in de hand gedrukt: "Hier schatje, houd je roti en ga een ijsje kopen". Het kind zal zijn inkomsten uit deze geslaagde bedeltruc ongetwij feld thuis inleveren want ze zijn on ontbeerlijk voor de betaling van de dagelijkse kost. Suriname verarmt. De inflatie neemt toe. De schaarse produkten van de lokale markt worden steeds duurder. Bijna alles wordt geïmpor teerd en is voor de meeste mensen onbetaalbaar. Een aardewerk mok (made in China) die in Nederland een rijks daalder kost, is in de Surinaamse winkel te koop voor het vijfvoudige. Terwijl bij voorbeeld het salaris van een Surinaamse leraar ongeveer de helft is van dat van zijn Nederlandse collega. De sociale situatie in Suri name is dan ook gespannen. Het la waai van het wereldkampioenschap voetbal overstemt tijdelijk het ge knor van de lege magen, maar de ac tieplannen liggen klaar. Vlak voor de aftrap in Italië be sloot de vakbeweging, verenigd in de Ravaksur, uit de Nationale Dia loog te stappen. De Nationale Dia loog is een platform waarop politie ke partijen, werkgevers en werkne mers zich buigen over economi sche, maatschappelijke en politieke problemen. Aangezien men werkt op basis van consensus valt er zel den een besluit. "Er zit geen schot in de beraadslagingen en al onze ad viezen worden in de wind gesla gen". aldus de motivering van de Ravaksur om af te haken. Uitbuiters De ambtenarenbond CLO deed vo rige week een oproep de politieke top te vervangen omdat die niet bij machte is de crisis in het land op te lossen. De politieke top "spant sa men met de uitbuiters van het volk", aldus de CLO. Begin deze week deed de voorzitter van de Moederbond, Fred van Russel, een duit in het zakje door nieuwe ver kiezingen te eisen. "De samenwer king van de twee grootste partijen in het regerende Front voor Demo cratie en Ontwikkeling is een on werkbaar monsterverbond geble ken", aldus Van Russel. Zijn recept: een nieuwe president en een nieu we regering. Even zag het er naar uit dat de re gering de eer aan zichzelf zou hou den en collectief zou aftreden. Want ook de jongere parlementariërs van het regerende Front zijn zeer onte vreden over de besluitvaardigheid van de ministers. Begin deze week was er topberaad achter gesloten deuren tussen de president en par lementsleden van het Front. Het scenario voorzag in een elegante manier om een stuk of vijf ministers die beneden de maat zijn te lozen zonder tot omslachtige, dure en ge zichtsverlies opleverende nieuwe verkiezingen te hoeven overgaan. Maar deze verjongingskuur ging niet door. De politici hadden zich toch maar met andere zaken onle dig gehouden, zo bleek. En op deze manier ging er weer kostbare tijd verloren met het maken van veel passen op éën en dezelfde plaats. Achteruitgang Dat stilstand achteruitgang is, is in een tropisch land als Suriname pijn lijk duidelijk. Het oerwoud neemt in een mum van tijd bezit van ver waarloosde plantages, de regen slaat stukken asfalt weg en de zon vreet aan verveloze gebouwen. In het moeilijk bereikbare binnenland lijden de mensen honger en kunnen de kinderen niet naar school. Medi sche voorzieningen worden schaars. Suriname begint nog geen vijftien jaar na de onafhankelijk heid alle trekken van een Derde- Wereldland te vertonen. Het wrange is dat er enorme geld bedragen liggen te wachten om in Suriname te worden uitgegeven. Niet alleen Nederland heeft een worst van 200 miljoen gulden jaar lijks aan ontwikkelingsgeld voor de neus van de regering gehangen. Ook de Internationale Ontwikke- lings Bank (IDB) heeft voor de ko mende vijf jaar bijna 400 miljoen gulden gereserveerd. En de Europe se Gemeenschap heeft ruim 60 mil joen gulden voor Suriname uitge trokken met de toezegging dat dit bedrag kan stijgen als de economie op de juiste wijze gesaneerd wordt. Maar alle drie de geldschieters hebben zo hun voorwaarden ge steld. Nederland heeft, zoals be kend, gezegd dat er een Meerjaren Ontwikkelings Plan (MOP) moet komen voordat het geld wordt vrij gegeven. Aan dat MOP wordt nu al 2,5 jaar gewerkt. Maar ook al zou het binnenkort worden afgerond, dan nog heeft het meer het karakter van een boodschappenlijst dan van een economisch beleidsplan. In de tus sentijd financieert Nederland pro jecten voornamelijk op het gebied van onderwijs en gezondheidszorg. Daarnaast verstrekt Nederland voor enkele tientallen miljoenen guldens noodhulp op het humani taire vlak. Maar investeringen in landbouw en industrie zijn er nog niet bij. Rijstbouw De IDB heeft grootse plannen met de rijstbouw in het westen van het land. Rijst kan een belangrijk ex portartikel voor Suriname worden en het land dus helpen aan de broodnodige deviezen. Maar de IDB kijkt wel uit geld te pompen in een gebied waar het gezag volledig ondermijnd is door de acties van de opstandige Tucayana-indianen. De Europese Gemeenschap wil dat Su riname zich onderwerpt aan een streng aanpassingsprogramma voor de economie voordat Brussel ook maar een cent overmaakt. Dat aanpassingsprogramma heeft de EG ontworpen op verzoek van de Surinaamse regering. Para maribo verkoos de op dit terrein on ervaren EG boven het Internationa le Monetaire Fonds of de Wereld bank, omdat de Twaalf hebben toe gezegd de sociaal zwakkeren niet over de rand van de afgrond te du wen bij de ongetwijfeld harde be zuinigingsmaatregelen. Eind deze maand komt een Brits adviesbureau een analyse van de economische situatie maken en en kele voorlopige aanbevelingen doen. De regering zal zich binnen acht weken aan die aanbevelingen moeten verbinden, anders gaat het werken aan een definitief aanpas singsprogramma niet door. Kenne lijk kent men inmiddels de trage ra deren van de Surinaamse bureau cratie. Nu al is duidelijk dat het re cept van de EG diep in het vlees zal snijden. Wisselkoers De vertegenwoordiger van de EG in Paramaribo is de Westduitse econoom L. Salzmann. Volgens hem zijn twee dingen onontkoom baar: aanpassing van de wissel koers (misschien zelfs devaluatie) en sanering van de publieke sector (privatisering dus). Daarnaast zal het begrotingstekort, dat in 1989 on geveer 360 miljoen Surinaamse gul dens bedroeg, teruggedrongen moeten worden en moeten er maat regelen komen op het gebied van de werkgelegenheid De wisselkoers is een enorm pro bleem. Officieel krijgt men voor een Nederlandse gulden 85 Surinaamse centen. Maar op de zwarte markt acht Surinaamse guldens. Bijna het tienvoudige dus. Salzmann is niet bepaald optimistisch over de kans van slagen van het EG-project. Hij somt een deprimend rijtje obstakels op: "De bevolking is in Vergelijking met bij voorbeeld Afrikaanse lan den gewend aan een hoge levens standaard. Naar beneden gaan doet pijn en dat zal grote weerstanden oproepen. Dat zou dus voor de rege ring moeilijk te verkopen zijn aan de bevolking en aan de vakbonden. Als je hier devalueert, breekt de hel los. En de mensen schuiven de ver antwoordelijkheid af op de rege ring, terwijl ook de vakbonden en het bedrijfsleven boter op hun hoofd hebben. Het zijn de demago gen die het meest profiteren van de huidige situatie". Bauxiet Een tweede obstakel vormt het feit dat het oosten van het land in han den is van het Jungle Commando en het westen in feite onder contro le staat van de Tucayana-indianen. Salzmann: "De economische activi teiten krimpen dus in omdat je in bepaalde gebieden van het land niet kunt komen. Zonder vrede is er geen perspectief'. Hij verwijst naar de situatie waar in het bauxietbedrijf Suralco, Sur name's belangrijkste bron van bui tenlandse valuta, zich bevond. De winning van bauxieterts in het oos ten ligt sinds enkele weken stil van wege de toegenomen oorlogshande lingen tussen het nationale leger en het Jungle Commando. En daar door dreigt het bauxietvenver- kingsbedrijf ten zuiden van Para maribo zonder grondstoffen te ko men. Suralco probeert de Suri naamse regering tot een oplossing van de burgeroorlog te dwingen door sinds een week geen deviezen meer over te maken. "Ik kan me voorstellen" aldus Salzmann, "dat de Amerikaanse moedermaat schappij Alcoa er genoeg van krijgt en een manier zoekt om zich lang zaam uit Suriname terug te trek ken". Een derde hinderpaal noemt Salzmann de politieke verkokering langs etnische scheidslijnen: "Als de mensen niet in het nationaal in plaats van het etnisch belang gaan handelen, zal er van ontwikkeling geen sprake zijn". Dan is er nog de onzekerheid over de houding van het leger tegenover een economisch saneringsplan. Gaan de militairen meewerken of zullen zij de gelegenheid te baat ne men om de sociale onrust tegen het regeringsbeleid aan te wakkeren? "Misschien" zegt Salzmann niet he lemaal voor de grap, „komt minister Pronk op het juiste tijdstip naar Su riname. Namelijk net als de EG-aan- bevelingen klaar zijn. Als Suriname niet naar hém luistert, naar wie dan wel?" Vooral jongeren zouden zich bezondigen aan roekeloos rijgedrag en daardoor vaak ongelukken veroorzaken. (foto gpü) Van onze correspondent van Jos Heymans DEN HAAG/RIJSWIJK - Als het plan van minister Maij-Weggen om jongeren een voorlopig rijbewijs te geven werkelijkheid wordt, is er sprake van onrecht. Het voorstel suggereert dat de autorijdende jeugd een gevaar is op de weg en dat is niet waar. Uit de cijfers blijkt zelfs het tegendeel. "De rijvaardigheid van jongeren is stukken beter dan van ouderen", zegt Hein Verhoef, woordvoerder van het Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen (CBR). Jaarlijks neemt het CBR 650.000 rijexamens af, waarvan een kwart miljoen suc cesvol wordt afgerond. De meeste kandidaten (76 procent) variëren in leeftijd van 18 tot 24 jaar. "Daarvan slaagt 44,8 procent", zegt Verhoef. "Naarmate de kandidaten ouder zijn, zakt het percentage geslaag den. In de leeftijd van 40 tot 49 jaar slaagt nog maar 23 procent en van de mensen van 60 jaar en ouder slechts 15 procent. Op grond van die cijfers mag je stellen dat de rijvaar digheid van jongeren beduidend groter is". Minister Maij-Weggen wil voor jongeren een voorlopig rijbewijs in voeren, zo onthulde zij gisteren. Als na drie jaar blijkt dat de jongeren zich in het verkeer kunnen gedra gen, krijgen ze een definitief rijbe wijs. Het plan is ingegeven door ver ontrustende cijfers over de stijging van het aantal verkeersongevallen. Veel van die ongelukken worden door jongeren veroorzaakt. Roekeloos Dat juist de jongeren de zwarte piet krijgen toegespeeld, ligt in hun ver onderstelde gedrag. Het heet dat ze roekeloos zijn, eerder met een bor rel op achter het stuur kruipen en het niet zo nauw nemen met de ver keersregels. Verhoef: "Wij hebben daar geen zicht op, omdat we alleen de rijvaardigheid meten en niet het gedrag. Bovendien zal niemand tij dens het examen door rood rijden. Dan is 't meteen afgelopen". Maar Verhoef wijst ook op een ander ge geven. "De meeste autorijders zijn jongeren. Logisch dus dat het aan tal verkeersongelukken in die cate gorie het grootst is". Het CBR is zeker geen tegenstan der van de invoering van een voor lopig rijbewijs. Maar evenals Veilig Verkeer Nederland pleit Verhoef ervoor dat niet te beperken tot een bepaalde leeftijdsgroep. "Dat zou dan voor iedereen moeten gelden. Want een 40-jarige die examen heeft gedaan, is net zo onervaren als een 18-jarige". Ook vindt het CBR dat de kwali teit van het examen in ieder geval moet worden gehandhaafd. "Er zijn mensen die denken dat de normen omlaag kunnen, omdat het toch maar om een voorlopig rijbewijs gaat. Dat is een verkeerde gedachte. Het B-examen (voor personenau to's, red.) zou juist moeilijker moe ten worden, op hetzelfde niveau moeten worden gebracht als de rij examens voor motoren en bussen". Voor het CBR betekent de invoe ring van het voorlopig rijbewijs een extra belasting. Want wie zich in drie jaar niet bewezen heeft als voorbeeldig automobilist, moet op nieuw examen doen. En het CBR heeft het al zo druk. Deze zomer worden 50.000 extra examens afge nomen om de achterstand een beetje weg te werken. "Iedereen wil voor de zomer nog even z'n examen halen. We hebben onze 500 exami natoren gevraagd om over te wer ken. Ze gaan twaalf in plaats van ne gen examens per'dag afnemen. En er wordt ook op zaterdag geëxami neerd". De enorme stijging van het aantal examens wordt vooral veroorzaakt door motorrijders. "De populariteit van het motorrijden is enorm toege nomen. Twee jaar terug deden 30.000 motorrijders examen. Vorig jaar waren dat er al 51.000 en dit jaar verwachten we er 60.000", zegt Ver hoef. Ook de belangstelling voor personenauto's stijgt. "Werkelijk ie dereen vraagt het rijexamen aan. Tot voor kort gingen we ervan uit dat 85 procent van de meisjes en 90 procent van de jongens rijexamen wilde doen. Dat hebben we moeten bijstellen tot 90 procent van de meisjes en 95 procent van de jon gens. En binnenkort zal dat voor beide seksen honderd procent zijn", weet Verhoef. De groeiende belangstelling is volgens hem het gevolg van de verbeterde economi sche situatie. Toch wil het CBR het aantal exa minatoren niet uitbreiden. "In 1992 en 1993 zal het aantal 18-jarigen drastisch dalen. Dan wordt het weer een stuk rustiger. Als we nu nieuwe mensen aannemen, moeten we die straks weer ontslaan". Elena Doebjanskaja signaleert: AMSTELVEEN (ANP) - "De antisemitische beweging Pamjat is daarom zo gevaar lijk, omdat de Sovjetunie zich in een overgangsperiode be vindt. Het land kent geen de mocratische traditie, er is geen normaal gezag en de au toriteiten zijn niet tegen het antisemitisme opgewassen". Aan het woord is Elena Doebjans kaja. Ze vroeg in 1976 een visum aan voor Israël en mocht pas in 1988 van de Sovjetautoriteiten emigreren. Zij woont nu in Tel Aviv. Onlangs was zij in Neder land op uitnodiging vna het Cen trum Informatie en Documenta tie Israël. Pamjat (herinnering) werd in de jaren zeventig opgericht bin nen het ministerie van luchtvaart. De beweging wilde de herinne ring aan de oude, ook religieuze gebouwen van Rusland levend houden. Na 1985 is zij een zeer na tionalistische koers gaan varen. Het programma ademt een fel an tisemitisch karakter. Leden moe ten aantonen, dat ze geen joodse wortels hebben. Bij hun aanvraag voor het lidmaatschap moeten ze een lijst van drie joodse families indienen. Volgens een onderzoek dat is gepubliceerd door het Sov jetweekblad 'Argumenten en fei ten', zou tien procent van de jon geren in de Sovjetunie met Pam jat sympathiseren. Niet alleen de activiteit van Pamjat heeft de naar schatting twee miljoen joden in de Sovjetu nie angstig gemaakt. Er zijn meer uitingen van antisemitisme waar te nemen. In de steden Moskou, Leningrad en Odessa zijn pam fletten verspreid, waarin de be volking wordt opgeroepen op 5 mei, de geboortedag van Karl Marx, aanvallen op joden uit te voeren. Minister van buitenlandse za ken Edoeard Sjevardnadze heeft enige tijd terug aangekondigd, dat de Sovjetregering wetten te gen het antisemitisme gaat invoe ren. Doebjanskaja reageert laco niek. De wetten verbieden nu al het antisemitisme. "Niemand is tot nu toe gestraft, omdat hij ac tief is in een antisemistische orga nisatie of zich aan antisemitische daden schuldig heeft gemaakt". Doebjanskaja wijt deze hou ding van de autoriteiten aan de beroerde economische situatie. "De Sovjetunie staat niet ver van een ramp". De politieke leiders zien liever dat de schuld voor de ze crisis op de joden en niet op hen wordt geschoven. Door de angst voor het antise mitisme zullen nog veel joden er voor kiezen naar Israël te emigre ren, verwacht Doebjanskaja. "De joden voelen zich in gevaar. Zij voelen zich vluchtelingen in ei gen Jand.'Zelfs mensen die daar vroeger nooit over dachten, vra gen nu een visum aan. En in elk joods gezin wordt althans over emigratie gedacht". Het is nu gemakkelijk een vi sum te krijgen, maar het is veel moeilijker de Sovjetunie uit te ko men. De emigranten kunnen nu alleen via Budapest en Bukarest naar Israël reizen, maar de vluch ten via Budapest zijn tot 1992 vol geboekt. Oekraïne baart Aleksej zorgen MOSKOU (EPD) - Patriarch Aleksej II, het nieuwe hoofd van de Russisch-Orthodoxe Kerk, heeft in zijn gesprek met, Gor- batsjov zorg geuit over ontwikke lingen in de Oekraine. Russisch-orthodoxe parochies in het buitenland, die niet onder lik huisarts in Urk geweigerd URK (ANP) - Huisarts R. Koele- man uit Lemmer gaat in beroep tegen de weigering van het colle ge van B en W in Urk hem een vestigingsvergunning te verle nen. Als reden was aangevoerd dat hij niet van protestants-chris telijke maar van rooms-katholie- ke huize is. Volgens de arts stond in de ad vertentie waarop hij reageerde slechts dat hij affiniteit met het protestants-christelijke geloof moest hebben. Hij bestrijdt ver der dat zijn aanstelling proble men zou geven bij de Urker be volking. Volgens voorzitter W. H. Cense van de huisartsenassociatie rea geerden slechts vier kandidaten op de bewuste vacature. Drie van hen hadden een rk achtergrond. Koeleman bleek de meest ge schikte kandidaat. Bij vaststelling van het advies aan de gemeente, waren vier van de vijf leden van de vestigings commissie voor benoeming van Koeleman. Volgens hen was dui delijk gebleken dat de man vol doende affiniteit had met het pro testants christelijke geloof. Al leen de Nederlandse Patiënten Vereniging (NPV) was tegen. De gemeente Urk heeft dat minder- standheidsstandpunt overgeno- Omdat de associatie verwacht te dat Koeleman benoemd zou worden, werd deze gevraagd tij dens de vakantie te beginnen met zijn assistentsschap. Dit is voorlo pig omgezet in een waarnemers- contract. De hoorzitting van het beroep vindt in juli plaats. Patriarch Aleksej leidde zondag een kerkdienst in de Sint Isaak-ka- thedraal in Mos kou. Het was voor het eerst sinds 1920 dat er in de kathe draal een dienst werd gehouden. De populistische politicus Boris Jeltsin woonde de samenkomst bij. (foto ap) de jurisdictie van het Patriar chaat van Moskou vallen, stich ten sinds kort eigen gemeenten op Sovjetbodem. Aleksej pleit in de Sovjetkrant Izvestija voor her stel van de gesprekken tussen de Russisch-Orthodoxe en de Oek- rains-Katholieke Kerk. Hij vindt dat parochies in de Oekraine zelf moeten beslissen bij welke kerk zij willen horen. Aleksej vindt de huidige tekst van de wet op de godsdienstvrij heid 'een stap terug'. In de wet ontbreekt, in tegenstelling tot eerdere versies, de vrijheid voor de kerk om godsdienstonderwijs op scholen te geven. Kerken DDR en BRD in '93 samen op weg HANNOVER (EPD) - De Evan gelische kerken in de Bondsrepu bliek en de DDR vormen een overlegorgaan, zo is gisteren in Hannover in de zitting van de raad van de Evangelische Kerk in Duitsland (EKD) besloten. De vorming van dit overlegor gaan is een nieuwe stap op weg naar kerkelijke hereninging, al dus EKD-voorzitter Otto von Campenhausen. Hij denkt dat het herenigingsproces van de Duitse Evangelische kerken voor 1993 afgerond kan worden. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Barne- veld en Kamerik J. P. Nap Huizen, te Hengelo E. van Houwelingen Doorn, te Nieuw-Stadskanaal A. D. Poortman Wijnjewoude-Duurswoude; aangeno men naar Zwaag-Risdam N. J. Pronk Scharwoude. Gereformeerde Kerken: beroepen te Waalre drs. P. K. Pilon Grijpskerk. Gcref. Kerken vrijgemaakt: bedankt voor Rijnsburg en Amersfoort-N. C. J. Mewe Terneuzen. Christelijke Gcref. Kerken: beroe pen te Biezelinge D. Dunsbergen kand. Apeldoorn. Geref. Gemeenten: beroepen Den Haag-Z. R. Bogaard Leiderdorp, te Goudswaard E. Venema Elspeet, te Nieuwdorp A. B. van der Heiden Doe- tinchem.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2