De saaie salon-remise van Napels Sovjetunie temt leeuwen Cameroon Libanon 11 in de ban Vijf miljoen Verkoop WK-artikelen valt tegen Paus: geen commentaar bij wedstrijd tijdens WK Argentinië en Roemenië geplaatst voor de tweede ronde 1 van het WK DINSDAG 19 JUNI 1990 PAGINA 21 Opleving van Kussen in Bari komt te laat:WK-avontuur toch voorbij BARI (Rtr/ANP) De Sovjetunie heeft de leeuwen van Cameroun getemd, maar kreeg daarvoor geen beloning. De royale over winning van 4-0 in het warme Ba ri betekende de eerste nederlaag van de Afrikaanse 'wonderploeg' tijdens een eindronde van een we reldkampioenschap. Een schrale troost voor de Rus sen die door de remise tussen Ar gentinië en Roemenië op de laatste plaats in Groep B eindig den. De geslaagde jacht op een grote zege bleek tevergeefs. De opleving kwam na de twee ont luisterende nederlagen te laat. De formatie van de scheidende bondscoach Lobanovski nam in Italië voor de zesde keer deel aan een eindtoernooi om de mondiale titel. De uitschakeling in de eerste ronde was een primeur. De wanprestatie van het reeds geplaatste Cameroun bleef zon der nadelige gevolgen. De ploeg van de Russische trainer Nepom- niasji werd toch de (verrassende) groepswinnaar en treft zaterdag in Napels de nummer drie van Groep A, C of D. Cameroun is na Marokko (in Mexico 1986) de tweede Afrikaanse ploeg, die zich bij de laatste zestien landen schaart. "Mijn spelers waren met hun gedachten al bij de volgende wed strijd", verklaarde Nepomniasji, de voormalige assistent van Lo banovski. "We hebben heel slecht gespeeld. Ik hoop dat deze neder laag mijn ploeg weer met beide benen op de grond zet". Aan de vooravond van het voor hem pikante duel had Nepom niasji geen twijfel over zijn voor keur laten bestaan. "Mijn hart ligt bij de Sovjetunie, mijn verstand bij Cameroun". Aanvoerder Stephen Tataw nam het pak slaag lakoniek op. "Wat maakt het uit? Dat is voet bal. Het belangrijkste is, dat we de tweede ronde hebben gehaald. Zaterdag nemen we revanche". Cameroun verzaakte in Bari de sportieve plicht. Vanaf de eerste minuut werd de gretige ploeg van de Sovjetunie alle gelegenheid en ruimte geboden het eerste doel punt van het eindtoernooi te ma ken. Met de jeugdige debutant Sjalimov voor de gepasseerde Za- varov speelden de Russen vol op de aanval. De openingsfase kwam Came roun met geluk ongeschonden door. Doelman N'Kono, die zwak ke met sterke momenten afwis selde, zag aan alle kanten tegen standers voor zich opdoemen. De routinier had aanvankelijk rede lijk oog op de bal. De openingstreffer kon echter niet uitblijven. Protassov was de maker. Een scherpe voorzet van Demjanenko werd door de sluwe spits glijdend achter N'Kono ge tikt, 1-0. Het was het vijftigste doelpunt van de Sovjetunie tij- atoellin kon de bal net van de lijn koppen. Na de rust bracht Lobanovski de getergde Zavarov voor de fa lende Sjalimov in. Die ingreep bleek snel succesvol. In de 53ste minuut maakte de bij Juventuns mislukte spits 3-0, na een fraaie solo. De vierde treffer, een kopbal van Dobrovolski, leek tien minu ten later van beslissende beteken nis, omdat in Napels twee minu ten eerder Monzon Argentinië op voorsprong had gebracht. De snelle gelijkmaker van Bal- int maakte van de Sovjetunie weer een kansloze ploeg. Hoe groot de overwinning ook zou uit pakken, bij een gelijkspel was de uitschakeling definitief. In die wetenschap speelden de Sovjetunie de wedstrijd uit. Met gebogen hoofden verlieten beide elftallen het veld. Cameroun schaamde zich voor de afstraf fing, de Sovjetunie besefte dat het avontuur in Italië voorbij was. Coach Lobanovski had dit keer over de rol van de scheidsrechter (Wright uit Brazilië) geen klagen. In de wedstrijd tegen Argentinië voelde de Sovjetunie zich bena deeld door arbiter Fredriksson. "Deze triomf kan De teleurstel ling over die nederlaag niet weg nemen", sprak Lobanovski bit- - ter. "Mijn ploeg is tegen Argenti nië groot onrecht aangedaan. Maan voetbal blijft een spel. Soms krijg je niet wat je verdient". Er wordt nu bij EDCO vrijwel niets meer besteld door de detailhandel. Bij het bedrijf is dan ook alle hoop gevestigd op de uitslag van Nederland- Ierland. Alleen een overgang van het Nederlands elftal naar de tweede ron de kan een dreigende sof voorkomen. dens een eindtoernooi om de we reldtitel. Protassov stond model voor de herwonnen spelvreugde en da dendrang bij de Sovjetunie. De spits van Dinamo Kiev, met Alej- nikov de grote gangmaker, ont popte zich als een ware kwelgeest voor de rammelende afweer van Cameroun. Negen minuten later was het opnieuw raak voor de Sovjetunie. Zigmantovitsj rea geerde attent op een schot van Alejnikov, dat via de lat terug het veld insprong. N'Kono en zijn verdedigers waren volledig uitge speeld. In de slotfase van de eerste helft liet Cameroun, met 'super invaller' Milla voor verdediger Kunde, de eerste aanvallende ac ties zien. M'Bouh was met een fraai lobje dicht bij de (onverdien de) tegentreffer. Libero Tsjidij- Franco Baresi ziet zijn ploeggeno ten van Oranje nog een hoofdrol op dit WK vertolken. De libero van AC Milan en Italië: ,,Ik ben ervan over tuigd dat ze straks gewoon weer in hun oude doen zijn en meedingen om de wereldtitel. Als ze tegen Ier land gewoon uitblinken, dan is ie dereen straks die eerste week verge ten. Marco en Ruud hebben de pech dat ze voorin te weinig steun krijgen van hun ploeggenoten, terwijl Frank bergen werk verzet zonder dat het wordt begrepen. Nederland is ontzettend afhankelijk geworden van die drie spelers, afhankelijker dan Milan. Voor Marco is het be langrijk dat hij tegen Ierland scoort. Een doelpunt en de lucht is opge klaard, zo gaat dat nu eenmaal op een WK. Trouwens op het EK be gonnen de Nederlanders ook aarze lend en iedereen wëet hoe het toen afliep. Oranje doet gewoon mee, al denk ik wel dat het iets minder in huis heeft als West-Duitsland en Brazilië". Scifo Enzo Scifo, de uitblinker van de Belgische ploeg, heeft de leiding van Inter, de club waar hij nog altijd onder contract staat, te kennen ge geven dat hij gaarne terugkeert bij de blauwzwarte club. Dat laatste lijkt onmogelijk, gezien de Duitse inbreng, maar Scifo wil voorkomen dat hij definitief in Frankrijk wordt gedumpt: „Tegen Uruguay speelde ik als Matthaus. Ik hoop dat ze bij Inter nu ook een positieve indruk van me hebben en dat ze mijn con tract respecteren. Desnoods verhu ren ze me aan een andere Italiaanse club". Scifo speelde het afgelopen seizoen bij het Franse Auxerre, na dat eerder een avontuur bij Bor deaux was spaakgelopen. Beckenbauer Franz Beckenbauer ging er zater dag voor zitten. In zijn hotelkamer zette hij zich voor de tv om Enge- land-Nederland te zien. Na een half uur kon hij het duel in Caglian niet meer aanzien en schakelde hij over op het andere net om Schotland- Zweden te zien. „Het was echt een saaie wedstrijd. Als we beide ploe gen mochten treffen, spelen ze toch veel beter dan ze zaterdag deden". Gansier De Amerikaanse coach Bob Gansier wil de grenzen van zijn land sluiten voor de emigratie van inter nationals tot aan het WK in de USA „Het zou beter zijn om zonder ver plichtingen aan buitenlandse clubs aan een ploeg te bouwen, die op het volgende WK een goed figuur kan slaan. We zouden daarom onze in ternationals een goed contract moe ten aanbieden. Dan hoeven ze niet meer naar het buitenland. Het slui ten van de grenzen zou voor mij ide aal zijn, maar in mijn land is een der gelijke wet een utopie. We moeten het de spelers naar hun zin maken Mexico heeft drie jaar gewerkt aan de ploeg die in 1986 zesde werd. Een dergelijk resultaat moet ook met mijn ploeg mogelijk zijn". De spelers reageerden verbaasd op de wens van de coach. Tab Ra mos, die rond zou zijn met Roda JC, maar dat pas na het WK wil bevesti gen, piekert er niet over om van een Europees seizoen af te zien: „Bin nenkort maak ik mijn nieuwe club bekend en ik zie geen reden om die transfer plotseling te blokkeren. Het lijkt mij juist goed dat een paar internationals in Europese competi ties een aantal jaren ervaring op doen". DEN HAAG (ANP) De tegenvallende resultaten van het Nederlands elf tal op het WK voetbal in Italië hebben de verkoop van Oranje-artikelen enigszins gestagneerd. "Er is een zekere flauwte, maar van echte verliezen is nog geen sprake" aldus J. Spek, inkoper van Intertoys. De speelgoedketen is nog niet van plan om de petjes, balletjes, sjaals, buttons en al die andere oranje artikelen uit de winkels te halen. "Nee, we wachten eerst de wedstrijd Nederland-Ierland van donderdag af voordat we dit besluiten. En daarna volgt er eventueel nog een loting". Volgens Spek hoeft er geen sprake te zijn van verliezen op de ingekochte artikelen, omdat het WK-spul maar een zeer klein deel uitmaakt van het to tale assortiment van de speelgoedzaken. Spek verwacht een opleving wan neer Nederland donderdag wint van Ierland. Fabrikant en distributeur van de meeste oranje-artikelen, de firma ED CO in Eindhoven laat een pessimistischer geluid horen. Volgens woord voerder Adriaans ligt de verkoop 'op z'n gat'. "Tot en met vorige week dinsdag liep het storm, maar nu is het niks meer". Lobanovski: "Soms krijg je niet wat je verdient". VATICAANSTAD (DPA) - Het Vaticaan heeft een bod van meer dan een miljoen dollar afgewezen dat een Amerikaans tv-station wilde neertellen om de paus commentaar op een WK-wedstrijd te laten ge ven. Johannes Paulus II, een befaamd voetballiefhebber, hoefde er niet eens de deur voor uit. Gezeten voor een tv in zijn bibliotheek had hij een voetbalpartij van commentaar mogen voorzien. Het Vaticaan, dat de laatste jaren te kampen heeft met tekorten van vele miljoenen guldens, sloeg het aanbod hooghartig af. "De paus is niet te koop". Met de inwijding van het verbouwde Olympisch Stadion in Rome, de plaats van onder meer de openingswedstrijd en de finale, was hij vol gens sommige prelaten al verder gegaan dan goed voor hem was. Ener zijds had hij duidelijk gewaarschuwd tegen de verkeerde afgoden, zoals commercie en geweld, anderzijds had hij indirect toch m^ar zijn zegen aan het hele spektakel gegeven. Opgestoten Er zijn echter ook prelaten die wat minder negatief over het voetballen denken. De Amerikaanse Curiekardinaal William Baum had vorige week alle 'Vaticaanse' Amerikanen in zijn flat uitgenodigd om samen naar de wedstrijd Italië-Verenigde Staten te kijken. Verder zijn de Afrikaanse Curiemedewerkers de laatste dagen zoer in hun nopjes. "Cameroun heeft Afrika opgestoten in de vaart der voet balvolkeren," aldus kardinaal Bernardin Gantin, afkomstig uit Benin. "Het voetbal is niet langer een Europese zaak". Volgens directie-secretaris Lempers van Vroom en Dreesmann loopt de verkoop van WK-artikelen naar verwachting. "Al is het nu wat rustig". De woordvoerder van het warenhuis zegt zeker niet pessimistisch te zijn. Mocht Nederland de tweede ronde niet halen, dan heeft het volgens hem weinig zin meer de WK-artikelen in het assortiment te houden. W-kijkers !de BAYRUT (AP) - Ook Libanon is in er- de greep van het wereldkampioen- ge- schap Voetbal. Het toernooi slaagt erin te bewerkstelligen wat politici aar 'n 15 jaar burgeroorlog nimmer is eg. gelukt. Zodra de wedstrijden begin- ng nen, leggen de diverse strijdgroe- rts pen hun wapens neer en worden o's draagbare televisietoestellen inge- schakeld. Voor anderhalf uur is het rustig. Al naar gelang het favoriete team wint of verliest, worden ver- I volgens schoten in de lucht ge- vuurd. „D$ Wereldcup is Goddelijke in terventie," aldus een inwoner van christelijk Oost-Bayrut. „Wij had den de afleiding nodig, al was het al- bia leen maar voor een maand", en Voetbal verbroedert, zelfs de riva- aaf liserende christenen van Michel bij Aoun en Samir Geagea. Beide groe- jio pen stonden achter West-Duitsland en in de wedstrijd tegen Joegoslavië en en beiden vuurden schoten in de de! lucht toen de Duitsers met 4-1 zege- enj vierden. Uiteraard geschiedde dit in na verschillende loopgraven en met aia inachtneming van de nodige af- al- stand tussen elkaar, en Maar ook shi'itische moslim-strij- en ders, tegenover elkaar staande in de e- pro-Iraanse Hezbollah en de pro- he Syrische Amal, leggen de wapens en neer zodra het voetaluurtje is gesla de gen. se Sinds afgelopen februari zijn de ot inwoners van Bayrut voor hun elek- n- triciteit aangewezen op eigen gene- de ratoren, aangezien in die maand de l0- centrales werden opgeblazen. De n generatoren produceren een hin- is. derlijk gehum, reden waarom het n normaliter 's nachts is verboden n- elektriciteit op te wekken. De auto- e- riteiten hebben in verband met het WK speciaal toestemming gegeven ld om de generatoren tot middernacht 1- de laten draaien, j. Even voor de wedstrijden begin- [jj nen, wordt het stil in Bayrut. De [d straten liggen er verlaten bij. Voor r- de winkels hangen rolluiken. Men- e- sen gaan naar huis of kijken naar te levisie in een bar. Libanon heeft al jaren geen natio naal voetbalteam meer en toen het nog wel bestond, wist het nimmer ook maar in de buurt te komen van kwalificatie voor een WK. De Liba^ nezen hebben hun eigen gevoelens van verbondenheid met de diverse teams, die volledig willekeurig lij ken te worden bepaald en die per straat verschillen. Alleen in de match van Neder land tegen Egypte lag de sympathie unaniem bij Egypte en kregen Ara bische emoties de overhand. De 1-1 resulteerde in een oorverdovend vreugdesalvo; er werd met Egypti sche vlaggen gezwaaid en met zak ken vol water gegooid. Speciaal het gooien met zakken water om een overwinning van een favoriet te vieren, is de afgelopen dagen een rage geworden. Een slachtoffer vertelde dat hij op een gegeven moment 30 zakken met wa ter naar zijn hoofd had gekregen. Een non in Oost-Bayrut demonstreert haar pupillen de 'dubbele schaar' van Maradona. De jochies kijken wat bedachtzaam toe. HILVERSUM (ANP) - Ruim vijf miljoen mensen hebben zaterdag de voetbalwedstrijd Nederland-En- geland via de televisie gevolgd. De eerste helft van de wedstrijd haalde een kijkdichtheid van 40 procent. Dat wil zeggen dat 5,3 miljoen men sen keken. In de tweede helft was het aantal gegroeid tot 5,6 miljoen mensen ofwel een kijkdichtheid van 42 procent. De eerste helft werd door de kij kers gewaardeerd op 7,2, maar over de tweede helft was men aanzienlijk minder te spreken; die kwam niet verder dan een waarderingscijfer van 6,4. Al meer dan een week moesten de inwoners van Sudan het licht en andere elektrische apparaten uit draaien als zij naar het WK-voetbal in Italië op tv wilden kijken. Er was niet genoeg elektriciteit voor zowel de tv-toestellen als de andere elektrische apparaten in de huishoudens. Omdat het water van de Nijl inmiddels flink gestegen is kan er weer voldoende stroom op gewekt worden, zodat de Sudane- zen niet langer in het donker hoe ven te kijken. De Roemeen, in het duel met de Sovjetunie geschorst en tegen Ca meroun gewisseld, wordt in zijn land wel de Maradona van de Kar paten genoemd. De toekomstige speler van Real Madrid won de ver gelijking op punten. Hij eiste ballen op, passeerde, passte, schoot. Vooral de vrije trappen van Hagi zorgden voor gevaar in de zwakke Argentijnse verdediging. Na een half uur pakte invaller-doelman Goycoechea een pegel van de Roe meen keurig, tien minuten na de pauze legde de speler van Steaua Bukarest een vrije schop precies op het hoofd van Balint, die zonder te genstander in de buurt over kopte. Twee minuten eerder speelde Hagi zich prachtig vrij op rechts. Zijn voorzet werd door Balint via Goy coechea over geschoten. Toch brak 'concurrent' Maradona de wedstrijd open. toen zijn hoek schop een kwartier na de rust door Monzon werd ingekopt. Maradona knielde en sloeg een kruis. Hij wist waarschijnlijk niet, dat de Sovjetu nie vrijwel gelijktijdig Cameroun op 4-0 achterstand zette. Op het mo ment dat Maradona God dankte, was Argentinië virtueel groepswin naar. Dat vond coach Bilardo be langrijk, omdat de ploeg in dat ge val in Napels mocht blijven. Nu volgt verhuizing naar Turijn of Mil aan, met Brazilië of de Bondsrepu bliek als waarschijnlijke tegenstan der. De wedstrijd was open, niet bere kend. Dat gebeurt soms opzichtig als het teams uitkomt. Beide landen kregen kansen op de zege. Dat het uiteindelijk gelijk werd, was min of meer toeval. Pas in de laatste tien minuten vonden vooral de Roemenen het wel goed. Immers: dankzij het gelij ke spel waren zij tweede en dus ze ker geplaatst. Ze maakten een doel punt meer dan de Argentijnen. En moeten voorlopig in Italië blijven. Op die manier moeten ze van een af stand toezien hoe de situatie zich in Roemenië zelf ontwikkelt. NAPELS (ANP/Reuter) - Elke dag van hun verblijf in Italië maken de Roemeense voetballers van de na tionale ploeg zich zorgen om het thuisfront. In Bukarest dreigt de burgeroorlog, kunnen ze lezen en zien op televisie. Tussendoor moe ten ze voetballen. Dat lukt ondanks de verwarde gedachten nog aardig. Voor het eerst in de geschiedenis van het WK plaatsten de Roemenen zich voor de tweede ronde. Het ge lijke spel tegen wereldkampioen Argentinië (1-1) was genoeg om in groep B de tweede plaats achter Ca meroun in de eindstand te bereiken. Volgende tegenstander is de num mer twee uit de groep van Neder land. Overigens weet ook nummer drie Argentinië zich al zeker van deelname aan de achtste finales. Met geheven armen vierden de Roemenen de kwalificatie. Ze be dankten de tweeduizend landgeno ten in stadion Sao Paulo van Na pels, waarmee ze grote verbonden heid voelen. Alle Roemenen in Ita lië maken zich ongerust over de si tuatie in hun land. Velen vragen poltiek asiel. Vooral vorige week, toen mijnwerkers op afroep van president Iliescu te keer gingen te gen de oppositie, schrok het legioen in Italië. De harde confrontaties in de straten van Bukarest waren uit gebreid te zien op de Italiaanse tv. Roemenië verloor prompt van Ca meroun. Bondscoach Jenei sloot een oorzakelijk verband niet uit. Doelman en aanvoerder Silviu Lung was gisteren duidelijk: „We zijn zeer emotioneel. Voor ons is de plaatsing voor de achtste finales fantastisch. Ik wil iedereen bedan ken die ons gesteund heeft. Thuis en hier in het stadion. We denken constant aan die mensen". Balanceren Roemenië was beter dan Argenti nië, maar balanceerde desondanks zeven minuten op de rand van de uitschakeling. Monzon opende de score voor de wereldkampioen, vrij- De Roemeense verdedigers Andone (4) en Rediiic vallen elkaar juichend om de hals na de gelijkmaker van Bal int. De Argentijn Serrizuela kijkt bedremmeld toe. (foto epa> wel gelijktijdig bracht de Sovjetu nie in Bari de stand tegen Came roun op 4-0. De Russen waren op dat moment derde in groep B, Roe menië vierde. In Bari bleef de stand gehandhaafd. Roemenië kwam dankzij Balint op gelijke hoogte en passeerde zowel de Sovjetunie als Argentinië in de stand. De Argentijnse coach Bilardo zei overigens niet op de hoogte te zijn geweest van de spectaculaire ont wikkeling in Bari. Collega Jenei was vooral trots: „De plaatsing is historisch. We konden die vooral bereiken door onze grote wil om te winnen. We domineerden de wed strijd, maar waren uiteindelijk te vreden met een punt. Maradona is door mijn ploeg uit de wedstrijd ge speeld". Maradona werd in zijn eigen sta dion, dat van Napoli, meteen flink aangepakt. In de vijfde en tiende minuut kregen Lacatus (diens twee de) en Hagi een gele kaart na forse overtredingen op de Argentijnse aanvoerder. Jenei kritiseerde na af loop de Portugese scheidsrechter Carlos Silva Valente voor het 'kaar- ten-beleid' en gaf toe dat het moei lijk voor hem wordt Lacatus te ver vangen. Real Madrid Het duel tussen de linkspoten Mara dona en Hagi was toch interessant.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21