LEIDSCH DAGBLAD Aanval Surinaams kger oj) Moengo NODIG! VAN DEZE AANBIEDING VERSCHIET VAN KLEUR. Weer twee leden RAF in DDR gearresteerd Opnieuw IRA-lid bij Chaam aangehouden 2 brillen halen, 1 betalen Rapport: gemeente niet dwingen tot straffen van werkweigeraars HANSANDSRS 'Weinig ruimte voor lagere sociale premies^ (flïlHÖI) DINSDAG 19 JUNI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39269 Prijs fl. 1,35 Marco van Basten toonde zich gisteren tij dens een pers- conferentie van zijn zonnige kant (foto anp) Van Basten: 'We moeten terug naar af Marco van Basten verbrak gis teren in Palermo het stilzwij gen. De beste voetballer van Eu ropa hield gedurende de aan loop naar het WK en ook in de eerste week daarvan zijn mond. Hij deed dat niet in het minst omdat zijn optreden én dat van de ploeg tot nu toe ver onder de maat bleef. Met het cruciale duel tegen de Ieren voor de boeg vond de sluipschutter van Oran je de tijd gekomen om zijn visie op het gebeuren te geven. 'We moeten terug naar af', meende de voormalige Ajacied oprecht. 'Alle tactische beschouwingen kunnen de prullenmand in als we niet eerst de benodigde con centratie en inzet kunnen op brengen. Want daar schortte het in de voorbije weken aan', aldus Van Basten. Intussen kwalificeerden Roe menië en Argentinië zich door een 1-1 gelijkspel voor de twee de ronde. Cameroun, winnaar in die groep B. kreeg een pak slaag van de Sovjetunie. Dat zich met de 4-0 zege weliswaar enigszins rehabiliteerde voor het zwakke optreden in de eerste twee duels, maar desondanks de kof fers kan pakken. Het ziet er naar uit dat de ploeg van Mara- dona in de volgende ronde op Brazilië stuit. In de Italiaanse krant Gazetta dcllo Sport blikte de sterspeler van Napoli alvast vooruit op een dergelijk treffen. 'Beter nu te gen Brazilië dan tegen West- Duitsland', vond hij. 'Al zijn we natuurlijk in staat om iedereen te verslaan', voegde hij daar nog aan toe. Geen vervolging ex-leider Honecker OOST-BERLIJN (AFP/DPA/Rtr) - De Oostduitse politie heeft op nieuw twee ex-leden van de Rote Armee Fraction gearresteerd. Het gaat om Silke Maier-Witt (40) en de 31-jarige Henning Beer. Sinds 6 juni zijn in de DDR inmiddels acht ex-le- den van de extreem-linkse RAF op gepakt. Maier-Witt wordt er van verdacht betrokken te zijn geweest bij de moord op de Westduitse werkge versvoorzitter Hans Martin Schleyer in oktober 1977. De West duitse politie geschikt over aanwij zingen dat zij verschillende keren bij de plek is geweest vlak voordat Brunswijk aangehouden in Frans Guyana CAYENNE/DEN HAAG (GPD/ANP) - In Suriname heeft het Nationaal Leger de aanval geopend op Moengo. dat door het Junglecommando wordt bezet. Eddy Jozefzoon, de woordvoerder in Nederland van Ronny Brunswijks Junglecommando, heeft dit vanmor gen verklaard. In Paramaribo zelf was nog geen bevestiging te krijgen van deze lezing. Brunswijk zelf is gisteren met valse identiteitspapieren aangehouden op het vliegveld van de Frans-Guyaanse hoofdstad Cayenne. Het leger heeft Moengo sinds giste- ren omsingeld. Het Junglecomman do zou zondag al zijn begonnen met de evacuatie van de burgerbevol king naar Langetabbetje. Leger- woordwoordvoerder Badressein Si- tal verklaarde dat de regering haar goedkeuring heeft gegeven voor de Drie kapers van Sovjet-vliegtuig geven zich over HELSINKI (AP) - Een Sovjet-vlieg tuig met 54 passagiers en 'vijf be manningsleden aan boord is van morgen door drie kapers gedwon gen naar de luchthaven van de Fin se hoofdstad Helsinki uit te wijken. De tweemotorige Toepolev-154 landde kort voor" 10.00 uur Neder landse tijd op het vliegveld Vanda. Ongeveer een uur later gaven de ka pers zich over aan de Finse autori teiten, zo heeft de Finse radio be kendgemaakt. Volgens het Zweedse persbureau TT hadden de kapers de piloot te verstaan gegeven dat hij naar Israël moest vliegen en hadden zij tijdens onderhandelingen met de Finse au toriteiten aanvankelijk gedreigd het toestel op te blazen. De Toepolev was vanochtend vanuit de Letse hoofdstad Riga ver trokken met bestemming Moer- mansk. Gisteren vluchtte een Russische piloot met een klein verkeersvlieg tuig via het luchtruim van Roeme nië en Bulgarije uiteindelijk naar Turkije. Hij zette zijn toestel op het strand van Kefken aan de Zwarte Zee aan de grond en vroeg politiek asiel aan. CADIZ - Het Amerikaanse oliecon cern Amoco moet de Franse staat een schadeloosstelling betalen van 304 miljoen gulden voor de olieramp die de tanker Amoco Ca diz in 1978 aanrichtte voor de kust van het Franse Bretagne. Dit heeft een federale rechter in Chicago gis teren bepaald in een voorlopig von- legeractie, maar president Shankar sprak dat gisteren tegen. "Het Junglecommando heeft strategische doelwitten zoals fabrie ken en bruggen ondermijnd", aldus Jozefzoon. "Als het Junglecom mando zich uit Moengo terugtrekt zal er weinig van de stad overblij ven". Hij beschuldigde het leger er van de strijd te willen laten voortdu ren om zo het gezag van de regering te ondermijnen. Volgens legerleider Bouterse hebben burgers in Moengo het ad vies gekregen "zoveel mogelijk bin nenshuis te blijven". Leden van het Junglecommando die zich willen overgeven, wordt aangeraden zich ongewapend te verzamelen op "een duidelijk herkenbare plek". Huur lingen kunnen volgens het commu niqué van Bouterse rekenen "op een behandeling volgens de gang bare internationale i Ronnie Brunswijk is gisteren met valse papieren aangehouden in Frans Guyana, zo heeft de prefect van Cayenne vandaag bevestigd. Brunswijk werd op het vliegveld van Cayenne, Rochanbeau, in hech tenis genomen met enkele van zijn medestanders. Het ministerie van buitenlandse zaken in Parijs deelde vanmorgen mee dat Brunswijk naar Nederland wilde reizen, volgens Jo zefzoon "voor een korte vakantie". Men legt er in Parijs echter de na druk op dat Brunswijk zich niet in hechtenis bevindt: "Men wil graag het een en ander van hem weten". Verwacht wordt dat de Franse auto riteiten hem niet laten gaan, voor hij een bevredigend antwoord heeft ge geven op de vraag wat hij in Cayen ne kwam doen. De Frans-Guyaanse televisie meldde dat Brunswijk en de zijnen valse paspoorten bij zich hadden. CHAAM (ANP/GPD) - In de bos sen bij het Brabantse dorp Chaam is vannacht IRA-verdachte Paul Hug hes (26) uit het Noordierse County Down aangehouden. Hughes werd aangetroffen door een politiespeur- hond met begeleider. Hij was bij zijn arrestatie ongewapend. De verdachte, in het bezit van een Brits paspoort, is herkend door de agent die hem gistermorgen tijdens een verkeerscontrole probeerde aan te houden omdat hij met een Engels kenteken reed. De politie stelt nu een nader onderzoek in naar de ge stolen Ford Sierra die korte tijd la ter verlaten werd aangetroffen. Ver moed wordt dat Hughes daarmee een andere voortvluchtige IRA-ver dachte, Michael Collins, in veilig heid heeft willen brengen. Collins ontsnapte zaterdag in het Belgische Meerle aan arrestatie, maar werd gisteren in de dorpskern van Q23-31S 309 Showroom: Oudeweg 145 - Haarlem Mogelijk onweer In dc nacht en ochtend regen en moge lijk onweer. In de loop van dc dag en kele opklaringen. Minimumtempera tuur omstreeks 13 en middagterapera- tuur ongeveer 19 graden. Matige wind. eerst uit uiteenlopende richtingen, in de loop van de dag zuidwest. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Van tijd tot tijd bui en. vooral de eerste dagen plaatselijk met onweer. Middagtcmpcratuur rond 19 graden. 24 PAGINA'S Tegen inlevering van deze bon (Geldig t/m 23 juni 1990) In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleur, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. Op beide brillen 1 jaar garantie 0e gratis tweede bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen Het montuur van de bril die u wel betaalt, mag niet goedkopër zijn dan f 100.-. Het montuur van de gratis bril komt uit de kollektie rode driehoekje Leiden, Haar- lemmeistr. 107 I (tegenover C&A) I het lichaam van Schleyer werd ge vonden. De Oostduitse minister van binnenlandse zaken Peter-Michael Diestel liet weten dat Maier-Witt geen verzet bood bij haar arrestatie. Diestel meldde vanochtend op een persconferentie ook de arresta tie van Henning Beer in Neubran- denburg. Hij wordt in de Bondsre publiek gezocht wegens medeplich tigheid aan de bomaanslag op de Amerikaanse luchtmachtbasis Ramstein in augustus 1981. Ook zou hij in juni 1988 geprobeerd hebben een aanslag te plegen in het Spaan se Rota, bij Cadiz. Beer heeft sinds 1982 in de DDR gewoond waar hij bescherming genoot van de voor malige staatsveiligheidsdienst, de Stasi, aldus Diestel. In hoeverre de vroegere Oostduit se leider Ench Honecker en andere topfiguren in de DDR een rol heb ben gespeeld bij het ondersteunen van terroristische activiteiten door RAF-leden is nog onduidelijk. Vol gens Alexander von Stahl. de pro cureur-generaal bij het hoogste fe derale gerechtshof in de Duitse Bondsrepubliek, zijn er slechts va ge aanwijzingen. Hij is niet van plan om gerechtelijke stappen te onder nemen tegen het Honecker en ande re topfiguren uit Oost-Berlijn. Alleen het verlenen van onderdak aan leden van de RAF acht hij niet voldoende voor een aanklacht. Al leen als bewezen kan worden dat Honecker en de zijnen willens en wetens actieve RAF-leden hebben geholpen kan hij een gerechtelijk onderzoek tegen hen beginnen. Het hoofd van de Oostduitse ge heime dienst, Markus Wolf, heeft nadrukkelijk ieder kontakt met RAF-leden ontkend. Hij zou pas voor het eerst, na de arrestatie van Susanne Albrecht en Inge Viett, uit de pers hebben vernomen dat beide vermoedelijke RAF-terroristen in de DDR verbleven. PEKING - Drie eerstejaars studentes van de universiteit van het Volk in Peking verlaten het universiteitsterrein voor een tweeweekse militaire training in een kamp in de provincie Hebei. De colleges voor de eerstejaars eindig den eerder dan die voor de oudere studiegenoten om de studenten in staat te stellen de verplichte militaire trai ning te volgen. (foto afpi Chaam alsnog aangehouden. Hij had de handboeien nog om. Na de arrestatie zaterdag van de Ierse Donna Maguire (23) in Meerle en Gerard Majella Harte (27) in het Brabantse Baarle Nassau, en de aanhouding van de twee andere ver dachten, is bij het rechercheteam Roermond de hoop toegenomen dat de moord op twee Australische toe risten op 27 mei kan worden opge lost. De verdachten vormden waar schijnlijk een IRA-cel die in West- Duitsland, Nederland en België moorden op Britse militairen pleeg de. Zelf weigeren ze iets te zeggen. Technisch onderzoek van de wa pens die zaterdag in Meerle zijn ge vonden, moet nu uitwijzen of die ook in Roermond zijn gebruikt. DEN HAAG - Dreigementen van 'Den Haag' dat gemeenten strenger moeten optreden tegen werklozen die zich onvoldoende inspannen om aan het werk te komen, zijn zin loos. Dat staat in een rapport van het Leidse onderzoeksbureau Re search voor Beleid over de in gang gezette samenwerking tussen ar beidsbureaus en sociale diensten. Deze samenwerking, waarbij on der meer gegevens van werklozen worden uitgewisseld, heeft nergens geleid tot een strikter sanctiebeleid als strafkortingen op de uitkering. Vastgesteld wordt dat 'druk van rijkszijde op gemeentebesturen, ar beidsbureaus of sociale diensten geen enkele zin heeft zolang deze zelf niet overtuigd zijn van het nut van sancties. Zij hebben bovendien 'een vrijwel oneindige reeks moge lijkheden' om regels te negeren. Opmerkelijk is dat minister De Vries (sociale zaken) juist naar aan leiding van het rapport opnieuw heeft aangekondigd strenger te zul len optreden tegen gemeenten die weigeren sancties op te leggen. De Vries schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. "Er lijken gemeenten te zijn die consequent van het voorgeschre ven sanctiebeleid afwijken", schrijft De Vries. Hij overweegt 'maatregelen in de toezichthouden de sfeer'. Of hij ook sancties gaat op leggen, wordt volgens een woord voerder van het ministerie onder zocht. Dat het sanctiebeleid na de sa menwerking niet is verscherpt, heeft een aantal redenen. Vaak instellingen soms dat sancties niet heeft het arbeidsbureau geen zin helpen om werklozen aan het werk om rapporten te schrijven over te krijgen. Ten slotte, schrijven de werklozen omdat het te véél tijd onderzoekers, zijn er gemeentebe- kost of de sociale dienst 'er toch sturen die niets van sancties willen niets mee doet'. Ook vinden beide weten. BRIL MET MEEKLEURENDE GLAZEN 99." U ziethetgoed! Een complete bril met (bruin) meekleurende glazen kost nu bij Hans Anders maar F 99,-! Keus uit de gehele collectie van 750 monturen. 23 OPTICI I N S U vindt onze adressen in de Gouden Git He sterkte van de glazen is van e is geldig t/m 30 juni 1990, Zweden willen aandelen Volvo van Staat kopen HELMOND/DEN HAAG (ANP/GPD) Het Zweedse Volvo-concern wil het belang van 70 procent van de Neder landse Staat in Volvo Car over nemen. Volvo heeft hiertoe on derhandelingen geopend met de Nederlandse regering, zo heb ben Volvo Zweden en het minis terie van economische zaken gisteren bekendgemaakt. Het kabinet staat niet onwel willend tegenover de verkoop van aandelen in Volvo Car BV aan het Zweedse AB Volvo. Daartoe zal echter alleen wor den overgegaan als de werkgele genheid bij Volvo Car BV ge waarborgd wordt en de vestigin gen in Helmond en Born intact blijven. In zijn brief laat Gyllen- hammar weten dat AB Volvo ook na aankoop van de aandelen Volvo Car BV ons land 'als in dustriële basis wil handhaven'. De Industriebond FNV is vierkant tegen de verkoop van de aandelen aan Volvo Zweden. Bestuurder Van Rees vreest dat ook indien garanties worden gegeven op de lange termijn werkgelegenheid bij de Hel- mondse afdelingen Ontwikke ling en Marketing gaat verdwij nen. Ook de ondernemingsraad van Volvo Car heeft bezwaren tegen de overname. "In ieder ge val zullen stevige garanties voor het behoud van de werkgele genheid worden geëist", aldus COR-voorzitter Kortenoeven. (pagina 5: Zweden hebben Volvo Car nodig wegens alliantie met Renault) Alphen a/d Rijn, vManderslootstr. 9 DEN HAAG (ANP) De sociale fondsen, waarin de premies zitten opgepot om uitkeringen van te be talen, zeggen dat zij te weinig geld hebben om de sociale premies aan zienlijk te verlagen, zoals CDA en PvdA in het regeerakkoord voor 1991 hebben afgesproken. Terwijl bij de opstelling van het regeerak koord werd uitgegaan van een be steedbare reserve eind 1989 bij de centrale sociale fondsen van 5,5 mil jard gulden, waar nog eens een re servevorming van 500 miljoen gul den bij de wao in 1990 bovenop zou komen, rekenen de fondsen voor dat 'slechts' 3 tot 4 miljard beschik baar is. Alleen bij het Algemeen werk loosheidsfonds (AWf) en het alge meen fonds bijzondere ziektekos ten (awbz) zyn wat miljarden 'over': respectievelijk 3,7 miljard gulden 1.2 miljard. Bij de andere fondseen zijn er uitsluitend vermogenstekor ten, indien wordt afgezien van de aow. De twee arbeidsongeschikt heidsfondsen hebben 1,1 miljard gulden te weinig, bij de ziektewet wordt een negatief saldo voorzien van ongeveer een kwart miljard gul den. In het regeerakkoord werd ervan uitgegaan dat in de vier jaren vanaf 1991 per jaar aan premie-opbreng sten in totaal per jaar 1,4 miljard gulden minder binnenkomt dan er aan uitkeringen wordt uitgegeven. In de (concept-)premienota van de fondsbesturen wordt voor de jaren 1991-94 voorgesteld het vermogens- overschot bij het werkloosheids- fonds weg te werken door de pre mie te verlagen van 2,1 procent dit jaar tot 1,61 procent. De premie aaw moet omhoog van 1,15 tot 1,87 pro cent en de premie wao van 12,15 tot 12,23 procent. óók voor een blik over onze grenzen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Oat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27,50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 74,15* Wij nemen een jaarabonnement 1285,50" Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats De2e bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1