Leiderdorpers veel meer kwijt aan reiniging Groen Links Oegstgeest roept op tot verzet 'Grote zaal Muzenhof brandveilig maken voor komend theaterseizoen' ZOMERAVONDCONCERT IN WARMONDSE STRAAT Twee weekmarkten in Leiderdorp aaasinffia Tegen bouwplannen voor de Overveerpolder rond zwembad Poelmeer DINSDAG 19 JUNI 1990 Gemeenteraad reserveert geld OEGSTGEEST - Groen Links Oegstgeest roept de andere par tijen op om tegen de bouwplan nen voor de Overveerpolder te stemmen, het gebied rond zwembad Poelmeer. Volgens de partij voorzien de plannen niet in de beloofde goedkope woningen, moeten scouts, woonbootbewoners en volks tuinders wijken voor woning bouw en speelt de groene pol der een belangrijke rol in de groenstructuur van Oegstgeest en regio. Dit blijkt uit een persbericht van de partij die twee raadsleden heeft en PvdA-wethouder A.F. Kohlbeck steunt. Om de jaarlijkse exploita tielasten van het zwembad van 650.000 naar 500.000 gulden terug te dringen besloot de gemeente wo ningbouw toe te staan op het terrein waar nu nog het buitenbad is en het binnenbad meer 'toeters en bellen te geven'. Groen Links noemt het terug dringen van het exploitatietekort een lovenswaardig streven al vindt de partij het geen doel op zich: 'We moeten niet vergeten dat geen en kele voorziening méér gebruikt wordt dan het zwembad. Verhou dingsgewijs kost bijvoorbeeld voet ballen en korfballen veel meer geld'. Met die gedachte in het ach terhoofd, acht Groen Links de vier ingediende plannen voor het gebied 'onaanvaardbaar'. Het plan waar B en W eind mei 'zonder enige inspraak' voor kozen, noemt de partij zelfs 'de slechtste keuze'. Waar andere plannen uit gaan van 141 tot 282 woningen, houdt het plan Park Overveer het bij 131 woningen voor het gebied tussen Abtspoelweg, Haarlemmer trekvaart en Lange Voort. 'De grootste ruimteverspiller', oordeelt Groen Links dan ook. 'De twaalf CDA-raadslid A. Roest: ..'Ondui delijk'.. (foto Wim Dijkman) KLEEDKAMER - Uit een kleedka mer in een sporthal aan de Apol- lolaan in Oegstgeest is gistermor gen 65 gulden ontvreemd uit een portemonnee. Een 16-jarige Oegst- geestenaar had de portemonnee na het omkleden in zijn broekzak laten zitten. De dief heeft het geld gesto len en de portemonnee terugge schoven. goedkope huurappartementen gaan zeker 700 gulden per maand kosten, echt wat je sociale woning bouw noemt. De koopwoningen moeten zo'n 500.000 gulden opbren gen'. Ruimte 'Binnen het Oegstgeester volks huisvestingsbeleid is er geen enkele behoefte aan dit bouwplan', klaagt de partij. 'Als je ook de discussies over de ruimtelijke ordening in Oegstgeest gevolgd hebt, dan zal duidelijk zijn dat de ruimte voor de toekomst beperkt is en dat we zui nig met ons grondgebied moeten omgaan om over een tijdje nog iets te kunnen bouwen voor de Oegst geester woningzoekenden'. Een ander bezwaar is financieel van aard. Door zaken te bekostigen uit de verkoop van gemeentelijke grond, zou het college zijn eigen programma ondergraven. In dat programma staat namelijk dat een dergelijke uitverkoop slechts in 'uitzonderlijke gevallen' is toege staan. 'Is dit na Endegeest en de ge- meentewerf nu alweer een uitzon derlijk geval?', heet het prikkelend. Conclusie van Groen Links: 'Als er iets aan het zwembad gedaan moet worden, en daar zijn we niet tegen, dan dient er een andere fi nanciering gevonden te worden. Is die er niet. dan zullen de zwembad plannen de ijskast in moeten'. Vorige week heeft de gemeente een eerste informatiebijeenkomst gehouden over de bebouwing van de Overveerpolder. Van het begin af aan was duidelijk dat het winnende plan aangepast kan worden aan de wensen en behoeften van de ge meente Oegstgeest. De winnaar, projectontwikkelaar IBB Kondor, kreeg de belofte dat hij met de ge meente mag praten over de 'concre te invulling' van het zwembadter rein en de verbouwing van het bin nenbad. Burgemeester A.J.A.L. Brug ge- man: 'Risico's van brandgevaa nooit precies te traceren LEIDERDORP - Voor het be gin van het nieuwe theatersei zoen hopen B en W van Leider dorp 4^ grote zaal van cultureel centrum de Muzenhof zo te heb ben aangepast dat zij voldoet aan alle eisen van brandveilig heid. Er komt een tweede vluchtweg, er worden extra blusmiddelen geplaatst, vloer en dakbedekking worden ver vangen en er komen nieuwe stoelen. Een meerderheid van de gemeente raad ging gisteravond akkoord met dit pakket van maatregelen. Alleen (foto Wim collegepartij CDA stemde tegen de aanschaf stoelen. Een Ook CDA akkoord met collegevoorstel LEIDERDORP - De reinigingsrechten in Leiderdorp gaan 1 juli omhoog van 14,95 gulden per maand naar 21,20 gulden per maand. De lastenverhoging is noodzakelijk omdat de gemeente binnenkort extra kosten heeft door de aangekon digde sluiting van de Leidse vuilverbranding. College-par tij CDA ging gisteravond tijdens de raadsvergadering mor rend akkoord met dit voorstel. Oppositiepartijen Groen Links en PvdA stemden tegen deze lastenverhoging. De collegepartners WD en D66 wilden de reinigingsrechten eigen lijk verder verhogen. In de afgelo pen raadscommissie financiën wer den de fracties nog benaderd met een voorstel om de reinigingsrech-, ten de laatste helft van 1990 en ko mend jaar volledig door te bereke nen aan de burgers. Tot nu toe neemt de gemeente steeds 20 pro cent van de kosten voor haar reke ning. Een meerderheid van de frac ties, CDA, PvdA en Groen Links, steunde dit voorstel echter niet. Het CDA ging gisteravond ak koord met een compromis waar ook D66 en de WD zich in konden vin den: de gemeente zal de komende anderhalfjaar twaalf procent van de afvalverwerking zelf betalen. CDA- fractievoorzitter A. Roest yroeg zich wel af of het noodzakelijk is de ta rieven voor anderhalf jaar vast te legggen. De financiële gevolgen van de sluiting van de vuilverbranding zijn immers nog niet geheel duide lijk. Roest pleitte er daarom voor de hoogte van de reinigingsrechten voor 1991 nog niet vast te stellen. Toen de PvdA dat idee later in stem ming liet brengen, kregen de soci aal-democraten overigens alleen steun van Groen Links. Een voor stel van de PvdA om de gemeente lijke bijdrage op te schroeven naar 15 procent wachtte hetzelfde lot Bedrog WD, CDA, Groen Links en PvdA weigerden het gewijzigde college voorstel een compromis te noemen. WD'er P.J. Muller sprak zelfs van 'optisch bedrog'. De gemeentelijke bijdrage in de afvalverwerking gaat in het gewijzigde voorstel welis waar terug van nul naar 11 procent, maar de lastenverhoging wordt al ingevoerd op het moment dat de ge meente nog geen extra kosten maakt. De reinigingsrechten gaan 1 juli omhoog, de vuilverbranding sluit naar verwachting pas in sep tember. Groen Linies-raadslid Voorschoten mag zich niet laten vervangen VOORSCHOTEN - De fractievoorzitter van Groen Links in Voorschoten mag tijdens raads- en commissievergaderingen niet worden vervangen door iemand die geen raadslid is. Een niet-raadslid mag wel meepraten, maar deze persoon krijgt geen stemrecht. Op Groen Links na gingen gis teravond in de raadscommissie algemene zaken alle partijen akkoord met dit voorstel van B en W. Groen Links heeft in Voorschoten slechts één raadslid, S. Harlaar. Daar om wil deze partij dat de fractievoorzitter zich kan laten vervangen door het volgende lid op de kieslijst. Wanneer de nummer twee niet kan opdra ven, zou de nummer drie in aanmerking komen, enzovoorts. Harlaar vond gisteravond dat zijn vervanger wèl stemrecht zou moeten krijgen. De ge meentewet staat deze situatie toe en ook andere partijen zouden gebruik kunnen maken van de nieuwe regeling. De andere partijen voelden niets voor het voorstel van Groen Links. Ze schaarden zich achter het college dat vindt dat alleen democratisch geko zen leden zitting kunnen hebben in commissies. Harlaar is teleurgesteld. Hij verwacht niet dat hij in de toekomst alle ver gaderingen kan bijwonen en wil in zulke gevallen een partijgenoot laten meepraten: "Ons geluid moet in ieder geval worden gehoord". Yoorschotense fracties: liever Rijnland dan lokale omroep VOORSCHOTEN - Alle Voor- schotense raadsfracties vin den dat Omroep Rijnland op nieuw een vergunning moet krijgen om uit te zenden. Lo kaal Voorschoten zal, als het aan de fracties ligt, geen machtiging krijgen. Dat bleek gisteravond tijdens de verga dering van de raadscommissie algemene zaken. Volgens de Mediawet kan slechts één lokale omroepin stelling een machtiging krij gen. De raadsfracties vinden de plannen van Omroep Rijn land professioneler. Omroep Rijnland heeft het afgelopen jaar veel ervaring opgedaan en zou zorgen voor continuïteit. Het Commissariaat voor de Media en de gemeente Voor schoten hebben aangestuurd op samenwerking tussen beide omroepen, maar gesprekken tussen beide organisaties zijn op niets uitgelopen. Een van de knelpunten was dat Lokaal Voorschoten meer zendtijd eiste dan Omroep Rijnland wilde leveren. Het Commissariaat voor de Media zal maandag om 10.00 uur een hoorzitting beleggen in het gemeentehuis. Daar kunnen beide organisaties, ge meente en toehoorders hun zegje doen. Vervolgens zal het Commissariaat de knoop door hakken en beslissen wie de machtiging krijgt. Ruilbeurs De Stichting Muziekcentrum houdt zater dag een ruilbeurs voor verenigingen en particulieren in het gelijknamige gebouw aan de Zoeterwoudse Schenkelweg. Tussen tien en vier uur worden hier nieu we en gebruikte instrumenten aangebo den. Muziekverenigingen uit de hele pro vincie hebben hun komst aangekondigd. Disco De Top 40 drive-in show warmt zaterdag avond de Leiderdorpse Muzenhof aan de Cor Gordijnsingel op. Sociaal-cultureel centrum Sjelter tekent voor de organisa tie en dient als een van de voorverkoop adressen. De aanvang is 21.00 uur. Dubbeloptreden In het Wassenaarse jongerencentrum Tent aan de Van Zuylen van Nijevelt- straat is zaterdagavond een dubbelop treden met de Rotterdamse Doppelgön- gers en het Wassenaarse Final Decision. De zaal gaat om acht uur open, het eer ste optreden begint rond half tien. Schrijver Een van de meest gerenommeerde schrijvers van Vlaanderen, Ivo Michiels, verzorgt zaterdagavond een lezing in het Ambachtshuis aan de Voorschotense Voorstraat. De 67-jarige schrijver van ro mans als Het Afscheid, Journal Brut, Het INBRAAK - Naar nu pas bekend ia geworden hebben indringers bij een inbraak in een woning aan de Loevestein in Leiderdorp in de nacht van zondag op maandag vi deo- en computerapparatuur weg genomen. De indringer kwam bin nen via een bovenlicht van een keu kenraam aan de achterzijde van de woning. De bewoners waren op va kantie. Het hele huis werd door zocht. Boek Alfa en Orchis Militaris leest voor, licht toe, beantwoordt vragen en sig- Ter gelegenheid van dit optreden wordt een boekje uitgegeven met een her schreven episode uit Het Afscheid, geti teld Maria Morella. De avond begint om half negen. Avonddriedaagse De Warmondse toneel- en muziekvere niging St. Matthias houdt donderdag, vrij dag en zaterdag een avonddriedaagse in en om Warmond voor het hele gezin. De start is tussen 18.30 en 19.00 uur vanaf Het Trefpunt aan de Herenweg. Boekenmarkt De afdeling Voorschoten/Wassenaar van Amnesty International houdt vrijdag en zaterdag een markt voor tweede- handsboeken in de Trompflat aan de Wit te de Withlaan in Voorschoten. De markt begint vrijdag om 18.00 uur en zaterdag om 10.00 uur. De boeken zijn op rubriek gesorteerd. De opbrengst komt ten goe de aan Amnesty International, een orga nisatie die zich inzet voor naleving van mensenrechten. WARMOND - De Warmondse muziekvereniging St. Matthias heeft gisteravond in de plaatse lijke Warmundastraat een zo meravondconcert gegeven. Marsmuziek en populaire deuntjes schalden een uur lang door de straat. De vereniging zal tot en met 9 juli elke maandagavond om 20.00 uur in een van de War mondse straten optreden. Drum band, harmonie, orkest en majo rettes laten keer op keer zien wat ze kunnen. Volgende week zal de vereniging haar opwachting maken bij het bejaardenhuis St. Liduina aan de Herenweg. St. Matthias verzorgt al enkele jaren zomeravondconcerten, 's Winters repeteert de vereniging binnen. "Maar straatconcerten staan wat dichter bij de mensen, zodat je wat bekendheid kan ge ven aan het geheel", aldus voor zitter J.J. de Vetten. Vroeger maakte de vereni ging, die bijna 75 jaar bestaat, een rondgang door het dorp. Te genwoordig is dat door het druk ke verkeer en de komst van nieuwbouwwijken niet meer mogelijk. (foto 1 TNO-proef heeft uitgewezen dat de stoelen die nu in de zaal staan brandgevaarlijk zijn. B en W willen het meubilair vervangen maar heb ben nog geen nieuwe stoelen uitge kozen. Het kan betekenen dat de stoelen er niet voor september staan. Gisteravond liet welzijnswet houder mevrouw C.A. Kerner we ten dat dat niet zo'n probleem is: "Ze hebben er tien jaar gestaan, dus tien jaar plus een maand kan ook nog wel". Het CDA twijfelt aan de waarde van de TNO-proef en vindt voortij dige vervanging van de stoelen daarom niet noodzakelijk. De chris ten-democraten willen de aanschaf van nieuw meubilair uitstellen tot de stoelen zijn 'afgeschreven'. CDA'er G. Hogervorst zei dat B en W het nooit eerder hebben gehad over vervanging van de stoelen. Vo rig jaar werd weliswaar uitgebreid gesproken over de stoelklemmen die niet goed zouden werken, maar dat de bekleding brandgevaarlijk is hoorden raadsleden later. "De veiligheidsnormen die nu ge hanteerd worden, zijn voor ons on duidelijk. Het handhaven van de huidige stoelen lijkt ons een verant woord risico", aldus Hogervorst. Hij memoreerde dat het probleem met de stoelklemmen enige tijd ge leden is opgelost. Normen De andere fracties wilden niet dis cussiëren over de juistheid van de door TNO gehanteerde normen. Burgemeester A.J.A.L. Bruggeman (openbare orde, veiligheid) zei dat de risico's van brandgevaar nooit 'precies zijn te traceren'. Het leek hem zaak geen risico's meer te ne men: "Gelukkig zijn we in al die ja ren aan de gevaren ontsnapt". Vorig jaar bleek dat de grote zaal van de Muzenhof al vanaf de opening van het gebouw - tien jaar geleden - niet aan alle eisen van brandveiligheid heeft voldaan. Voor vervanging van de zitmeu bels reserveerden de fracties giste ren 100.000 gulden. De overige aan passingen van het gebouw kosten ruim 140.000 gulden. Een groot deel van de kosten kan worden betaald uit het onderhoudsfonds voor de Muzenhof. De aanleg van een twee de vluchtweg kost 60.000 gulden en wordt ten laste gebracht van het plan Buitenhof-zuid. Oppositiepartijen PvdA en Groen Links vroegen zich af wat er gaat ge beuren met de oude stoelen. Omdat de TNO-proef heeft uitgewezen dat er chloorgassen vrijkomen bij ver branding, willen de partijen het meubilair niet naar de vuilverbran ding doorsturen. Wethouder Kerner zei nog geen plannen met het oude meubilair te hebben. Ze wil echter rekening houden met de wens om de stoelen 'milieuvriendelijk' te ver nietigen. Alkemade blijft deelnemen aan Halt-project ALKEMADE - De gemeente Alke made blijft deelnemen aan het re gionale Halt-project in Leiden. De commissie bestuurszaken heeft het college positief geadviseerd over de voorzetting van het project. Halt probeert het jeugdig vandalisme te rug te dringen door de daders, van 12 tot 18 jaar, een alternatieve straf op te leggen. Alkemade neemt sinds maart 1988 deel aan het project. De ge meenteraad stelde toen wel als voorwaarde dat er elke twee jaar werd bekeken of deelname moest Worden voortgezet. Uit het evalua tieverslag van de afgelopen twee jaar blijkt dat het Halt-project steeds meer ingeburgerd raakt. Óok blijkt dat de burgers daardoor be reid zijn sneller aangifte te doen. Tussen 1988 en 1990 zijn 23 jonge ren in Alkemade doorverwezen naar het Halt-team in Leiden. Deel ondernemersvereniging wil nieuw centrum maken LEIÖERDORP Een deel van de Leiderdorpse Ondernemersvereni ging (LOV) wil weekmarkten instel len op twee verschillende plekken in de gemeente. De markt in de Hoofdstraat moet blijven en in de buurt van de Santhorst zou een tweede weekmarkt dienen te ko men, meent een aantal onderne- De LOV houdt zich met de week markt bezig omdat verschillende marktlieden het oude dorp graag willen verruilen voor een centralere plek in Leiderdorp. De gemeente is tot nu toe echter groot voorstander geweest van handhaving van de markt in de Hoofdstraat. Voorzitter van de LOV, J.F. Lan- gelaar, zegt dat de ondernemers nog geen standpunt hebben ingenomen over de marktproblematiek. Hij zegt dat er drie verschillende stro mingen zijn binnen de LOV. Groep een wil de bestaande situatie hand haven, groep twee wil de week markt verplaatsen naar een andere plek. Groep drie wil de markt in het oude dorp handhaven en elders in het dorp een tweede markt begin nen. Langelaar zegt zelf tot die derde groep te behoren. "Het zou perfect zijn om langs de Laan van Ouder zorg een tweede weekmarkt te be ginnen", meent de voorzitter. De ge meente is van plan het grasveld langs die weg, tussen winkelcen trum de Santhorst -en winkelcen trum de Winkelhof, opnieuw in te richten. Verschillende plannenma kers hebben gesuggereerd een plein aan te leggen bü de vijver in het achterliggende park de Hout kamp. Volgens Langelaar vormt een dergelijk plein een goed decor voor een tweede markt: "Leider dorp heeft nu helemaal geen cen trum meer. Je zou op die neutrale plek een markt kunnen beginnen en een nieuw centrum kunnen ma ken". DINSDAG 19 JUNI Noordwijk Bollenbad, avond- daagse, van 18.00 tot 20.30 uur. historische rondwandeling door Noordwijk vanaf het Raad huis aan de Voorstraat, aanmel den bij WV. start 19.30 uur. WOENSDAG 20 JUNI Alphen jeugdinstuif volleybal, gymnas tieklokaal van de Zonnebloem- school, Jongkindt Coninckstraat 36. van 18.30 tot 19.30 uur. het regionale jeugdorkest geeft een concert in de streekmuziek- school, aanvang 19.30 uur. beiaardconcert in de Advents- kerk, aanvang 20.00 uur. Katwijk woensdagavondzang in de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat, mmv de koren Eben Haezer en het Ger. Jongeren en Jeugdkoor olv Martien v Knijff, aanvang 20.00 uur. openbare vergadering van de raadscommissie voor verkeer, ruimtelijke ordening, stadsver nieuwing en de raadscommissie voor financiën, volkshuisvesting, personeelszaken en informatie beleid in het Raadhuis, aanvang 16.00 uur. Lekten informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, spreekuur van 20.00 tot 21.00 uur bi) Vereniging Cen traal Wonen, Gerestraat 20, inl. 121554. Noordwijk Bollenbad, zwemvierdaagse, tussen 18.00 en 20.30 uur. zomeravondhengelwedstrijd georganiseerd door de Noordwijk- se Hengelaarsvereniging "De Sportvisser" van 18.45 tot 21.15 bij de Fagelenbrug in de Leidse Vaart. Bollenbad, zwemvierdaagse, starttijd tussen 18.45 en 21.15 Café-restaurant De Red- schuur, Kon. Wilhelminaboule- vard 12a, optreden van de Eger- lander Blaaskapel "De Zeedorper muzikanten, aanvang 19.30 uur. geeft voorstelling *Wie niet blauw is ie gezien' in Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan, aan vang 14.30 uur. Warmond Warmondse avonddriedaagse voor het hele gezin, start vanaf 't Trefpunt, tussen 18.30 en 19.00 DONDERDAG 21 JUNI Katwijk laatste avond van de Katwijkse Postzegelvrienden in wijkgebouw De Mijlpaal aan de Stadhouders- dreef. aanvang 18.45 uur. klaverjassen en jokeren bij wijkvereniging Noord Noord/Oost, in de Zwanenburg, aanvang 20.00 Oegstgeest zwembad Poelmeer, zwem men voor mensen met Astma en Cara onder leiding van een fysio therapeute, van 13.30 tot 14.15 en van 14.15 tot 15.00 uur. Warmond Warmondse Avonddriedaagse voor het hele gezin, start bij 1 Tref punt tussen 18.30 en 19.00 uur. VRIJDAG 22 JUNI Alphen SHA heeft soosavond in ge bouw SHA aan de Prinses Marij- kestraat 71, aanvang 21.00 uur. optreden van de Rotterdamse Dansacademie in het Parktheater, aanvang 20.30 uur. optreden van Stirring en Main- street in Het kasteel, aanvang 21.30 uur. Hazerswoude bridgetournooi in Het Anker, aanvang 19.30 uur. Katwijk wijkcentrum Noord Noord oost, bingo avond, aanvang 20.00 uur. Leiden swingavond met dj Yoeri in de Droomfabriek, aanvang 21.30 LVC optreden door de "Jan Smit Band", aanvang 22.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16