TAD LEIDEN Slaapwandelend door ruit van 60 centimeter Huizenbelasting ill procent hoger Besluiten over Breestraat pas in najaar LEIDSCH DAGBLAD Foto-expositie over leembouw Leidenaar (22) ernstig gewond na nachtelijke 'duik' door raam Met ingang van 1991 Minder files door afsluiting De Zwijgerlaan Gemeente steunt plan voor biljartcentrum Oude Vest Meisje (14) aangerand bij Gooimeerlaan D66 wil praten over optreden tijdens brand Huis ter Duin s DINSDAG 19 JUNI 1990 Diefstal uit flats Lammenschansweg LEIDEN - Bij de renovatieflats aan de Lammenschansweg is het afge lopen weekeinde een container opengebroken. Er zijn twee gas- wandketels verdwenen met een to tale waarde van 5000 gulden. Gisteravond werd een 30-jarige Leidenaar aangehouden in een trapportaal van een van de flat. De man was bezig nieuw aangelegde bedrading uit de leidingen te trek ken. Hij is door de Leidse politie aangehouden wegens diefstal. LEIDEN - In het Rijksmnuseum voor Volkenkunde is van 28 juni tot en met 7 oktober een fototentoon stelling te zien over leembouw in Djenné. In deze stad in Mali staat onder meer een moskee staat die is opgetrokken uit leem. De foto's die te zien zijn op de ten toonstelling zijn een selectie uit een reeks die is gemaakt in het kader van een onderoeksproject dat wordt gefinancierd door het Sa menwerkingsorgaan Brabantse Universiteiten. Speciaal voor de tentoonstelling is een brochure samengesteld waar in enkele foto's zijn opgenomen. ill LEIDEN - De verhoging van de onroerend -goedbe- lasting (ogb) met 11 procent gaat door. De meerderheid van de Leidse gemeenteraad stemde gisteravond in met de verhoging die op 1 januari 1991 wordt ingevoerd. De raad sprak gisteravond over de k sombere financiële toekomst van Leiden. Hoewel er in de afgelopen l jaren fors is bezuinigd en de lasten k al telkens werden verhoogd, res- teerde er voor 1991 nog een gat van 2,8 miljoen gulden. Dat bedrag wordt geheel gedicht met een ver hoging van de huizenbelasting, waarmee bijna de voltallige raad - alleen de SP was tegen - instemde. Ook de WD die zich tot voor kort Ij tegen elke lastenverhoging keerde. LEIDEN - Een andere verkeerslich tenregeling rond de Willem de Zwij gerlaan heeft vanochtend tot aan merkelijk minder vertraging geleid dan gisteren. De afsluiting van drie van de vier rijstroken van de Willem de Zwijgerlaan leidde gisteroch tend tot flinke vertraging op de om leidingsroute door de Merenwiijk. Vooral op de Ketelmeerlaan stond het verkeer geruime tijd vast. Vanochtend ging het, volgens de politie, stukken beter. Het door gaande verkeer verliep aanzienlijk vlotter dan gisteren. Alleen op de Ketelmeerlaan ontstond nog enige vertraging. De werkzaamheden aan de 'hobbel' in de Willem de Zwijger laan gaan ongeveer vier weken du- Maar fractieleider Van der Nat zei gisteravond lastenverhogingen om de begroting sluitend te maken wel te willen accepteren. De WD ging echter niet ak koord, evenals D66 en de SP, met een extra verhoging van de ogb om 1,1 miljoen gulden binnen te halen voor nieuw beleid. De WD vindt dat het college de kosten van het nieuwe beleid, zoals kinderopvang, muziekonderwijs en dergelijke, niet moet afwentelen op de Leidse bur gers. Hij herinnerde het college er bo vendien aan dat de burgers toch al een lastenverzwaring krijgen omdat de reinigingsrechten omhoog moe ten. De kosten van het verwerken van afval stijgen door de sluiting van de Leidse vuilverbranding en dat betekent voor elk huishouden een extra last van 5,50 gulden per maand (76 gulden per jaar). De ver hoging wordt op 1 september inge voerd. Ook D66 keerde zich tegen de las tenverhoging voor nieuw beleid. Woordvoerder Hoekema stelde niet tegen het nieuwe beleid te zijn en ook niet tegen 'een redelijke lasten verzwaring' maar vond het te vroeg er nu al een beslissing over te ne men. Hij pleitte ervoor pas in no vember bij de behandeling van de begroting voor 1991 daarover te be sluiten. Dan is er ook duidelijkheid oy.er de vraag of er nog bezuinigd kan worden en is er meer zicht op de uitkering van het rijk. De SP keerde zich tegen elke vorm van lastenver hoging voor de burgers. De drie collegepartijen, PvdA, CDA en Groen Links, steunden het voorstel van B en W. Hoewel zij in stemden met de lastenverhoging voor 1991 om het nieuwe beleid te betalen, maakten ze alle drie een voorbehoud over de toekomst. De drie willen in het voorjaar van 1991 kijken of er bezuinigingen mogelijk zijn. Wethouder Bordewijk (PvdA- /financiën) heeft over dit onderwerp een nota toegezegd. Van onze redacteur Henk van der Post LEIDEN - Al slaapwandelend met je kop door een ruit van 60 bij 40 centimeter. En ver volgens met je ledematen kruipen over de puntige stuk ken glas die in de sponning zijn blijven steken. En daarna, omdat je vriendin je roept, nog in half slapende toestand door hetzelfde raam weer naar binnen gaan, wederom met je benen over de scherpe uitsteeksels schurend en daardoor nog zwaarder ge wond raken. Het was een klein berichtje in de krant van afgelopen woensdag: 'Gewond tijdens slaapwande ling'. Het ging over een 22-jarige bewoner van de Steenstraat, die tegen het middernachtelijk uur tijdens een slaapwandeling door een ruit in zijn woning was gelo pen. Hij moest voor behandeling naar het Diaconessenhuis wor den overgebracht. De werkelijkheid was luguber, veel erger dan in het krantebe- richt doorklonk. Het slachtoffer is nog steeds niet in staat te lopen. De eerste paar weken moet hij rust houden, zodat zijn wonden kunnen genezen. Het vele letsel dat hij met name aan zijn benen opliep, is met tientallen steken gehecht. Hij blijft liever anoniem. Per slot van rekening hoeft niet de he le wereld te weten wat er met hem aan de hand is. Onder die voor waarde wil hij zijn verhaal wel kwijt. Een verhaal waarvan ook politiemensen en ziekenhuisper soneel met hun ogen stonden te knipperen. Het was dinsdagavond, half elf ongeveer. Hij had nog even voet bal gekeken, maar ging tijdig naar bed omdat hij de volgende dag vroeg moest werken. Hij ging naar zijn slaapkamer op de derde etage. Het zal tegen elven zijn ge weest alvorens hij in slaap viel. Hij was op dat moment alleen in huis. Zijn vriendin kwam om streeks tien vor twaalf thuis en hoorde gestommel op de slaapka mer. "Waardoor dat lawaai werd veroorzaakt, weet 'ik niet. Mis- Een raam van 60 bij 40 centimeter, vlak boven de vloer. Al slaapwan delend is hij er eigenlijk doorheen gedoken. Sinds kort zijn er tralies ge plaatst. (foto's Henk Bouwman) Leidenaar ging slaapwandelen, wel was het een triest hoogtepunt in zijn nachtelijke escapades. "Ik denk dat ik een jaar of tien was toen ik voor het eerst slaapwan delde. Maar ik bleef altijd op mijn kamer. Ik gooide de tafel om. Ik heb ook weieens een typemachi ne door de kamer gegooid of een lamp van het plafond getrokken. Maar de volgende dag wist ik daar niets meer van. Mijn ouders wa ren er aan gewend. Als die lawaai hoorden, wisten ze dat ik aan het slaapwandelen was". Het is de laatste jaren eigenlijk ernstiger geworden. Een paar jaar geleden was hij op vakantie in Spanje. Hij sliep in een apparte ment op zes hoog. Ook daar ging hij aan de wandel, maar werd op het balkon wakker. Twee jaar ge leden in Saint Tropez sloeg hij dwars door een plexiglas raam van een stacaravan. Hij lag een week in het ziekenhuis. Hij heeft nu besloten zich te la ten behandelen door een psychia ter die door middel van hypnose zijn slaapgedrag mogelijk kan be ïnvloeden of in ieder geval achter de angsten kan komen, die hem doen slaapwandelen. "Ik weet al leen dat als ik slaapwandel, dat gebeurt na een droom in mijn eer ste slaap. Wat ik droom weet ik niet precies, maar het gaat altijd om een vlucht, over de dood of ik val in een diepe vallei. Het is dus een soort angst. Maar waarvoor? Ik weet het niet". schien ben ik uit bed gevallen. Maar het was in ieder geval reden voor mijn vriendin om naar de slaapkamer te komen om te kij ken wat er aan de hand was". Duik Zij zag nog juist dat haar vriend in onderbroek, half lopend, half kruipend met zijn kop door een raam liep. En wat voor raam! Een ruit van 60 bij 40 centimeter. Geen raam op ooghoogte, maar een dat diende als een soort brandgang, gebouwd direct bo ven de vloer van de verdieping. Vandaar dat het slachtoffer diep gebogen, bijna op zijn knieën in de richting van het venster ging. Eerst ging met een flinke klap zijn hoofd door het raam, het was bijna een duik. Vervolgens be landde zijn bovenlichaam op het iets lager gelegen dak van de, bu ren. Zijn benen trok hij vervol gens over de scherpe glaspunten die in de sponning waren blijven steken. En daar lag hij dan: in het grint op het platje van de buren. "Van het geroep van mijn vriendin werd ik een beetje wak ker. Ik voelde pijn en ik merkte dat ik bloedde. Bovendien had ik het koud, ik stond immers in mijn onderbroek buiten. Er kwam maar één gedachte bij me op: ik wilde weer naar binnen". Maar kennelijk was hij niet helemaal wakker, want door hetzelfde raam ging hij weer naar binnen, waarbij zijn ledematen opnieuw langs de scherpe uitsteeksels schampten. Eenmaal in de slaapkamer, was hij klaar wakker. Hij bloedde he vig. De stukken vlees hingen er bij. Zijn vriendin raakte in pa niek, maar inmiddels was het hele 'huis' wakker geworden en in al lerijl werden politie en ambulan ce gewaarschuwd. "We hadden net een folder gekregen van het nieuwe alarmnummer: 06-11. Dat ging snel". De politie was er vlot bijde am bulance volgde in rap tempo. "Maar inmiddels drongen de he vige pijnen tot mij door. Ik begon hevig te schokken, was eigenlijk tegen een soort shocktoestand aan. De politie kwam met stan daardvragen: heeft u gedronken? Gebruikt u drugs? Heeft u ge vochten? Die vragen moeten na tuurlijk gesteld worden, maar het antwoord dat het allemaal tijdens een slaapwandeling was gebeurd, zal ze gek in de oren hebben ge klonken". In het Diaconessenhuis zijn de grove wonden aan zijn benen met tientallen steken gehecht. Zijn ene voet is nog gevoelloos en die kan hij maar moeilijk bewegen. Het is voorlopig zitten en zo min mogelijk lopen. Tralies De familie is flink geschrokken van het voorval. Want wat zou er zijn gebeurd als het slachtoffer niet had 'gekozen' voor het kleine raam aan de zijkant van de wo ning, maar voor een van de grote vensters aan de kant van de Steenstraat? Dan zou hij 12 meter naar beneden zijn gekletterd. Na het incident zijn dan ook alle ra men van de slaapkamer van tra lies voorzien. Het was vorige week bepaald niet voor het eerst dat de 22-jarige WOONWAGENS IN WIJK STEVENSHOF dige christen-democratische ver keerswethouder Walenkamp eeri compromis over de winkelstraat. Daarin werd afgesproken de Bree- straat een deel van de dag af te slui ten voor het autoverkeer en er een twee miljoen gulden kostende win kelpromenade van te maken. Het eerste gebeurde, op het tweede deel wachten de winkeliers nog altijd. De nieuwbakken verkeerswet houder benadrukte gisteravond tij dens de gemeenteraadsvergadering dat er nog allerlei rapporten moeten worden gemaakt. "We redden het net niet meer voor de zomervakan tie, maar het komt direct daarna in de commissie zo beloofde hij. Die toezegging was eerder al voor de winkeliers onaanvaardbaar en gisteravond bleek dat ook D66, de WD en de SP er zich niet in kon den vinden. D66-fractievoorzitter Langenberg verweet Walenkamp dat de hele discussie te traag ver loopt. Hij wees hem erop dat al twee jaar geleden de beslissing is geno men en er sindsdien tal van externe adviezen zijn geuit. "Ten aanzien van de middenstanders zijn er ver wachtingen gewekt over de feest maand december", aldus Langen berg. Dan zou de herinrichting ge reed zijn. LEIDEN - De aanleg van een woonwagenkampje in de wijk Stevenshof is nagenoeg gereed. Dezer dagen hebben de eerste woonwagens hun standplaats ingenomen. Omwonenden zijn enige tijd geleden te hoop gelopen tegen het plan van de gemeente aan te leggen in de nieuwe woonwijk. Ze vreesden voor overlast. Pogingen om de aanleg houden zijn evenwel mislukt. Nu de eerste woonwagens wagenkampje zijn 14 standplaatsen aangelegd. woonwagenkampje het kampje tegen te staan lijkt de verontwaardiging geluwd. Op het woon- LEIDEN - De gemeente Leiden heeft er geen moeite mee dat er een biljartcentrum komt in het pand Oude Vest 89. Een bezwaarschrift tegen dat plan wijst het gemeente bestuur dan ook van de hand. In het pand is momenteel het ga ragebedrijf van de Firma Henskens gevestigd dat hier, volgens de ge meente, verre van ideaal is gehuis vest. Het bedrijf zorgt in de dichtbe bouwde omgeving voor overlast, ze ker na het gereedkomen van de nieuwbouw aan de Mirakelsteeg. Het bedrijf is sindsdien bovendien uitgebreid met een apk-keuringsbe- drijf. Bij de gemeente is een verzoek binnengekomen om een pool-biljart in deze ruimte te mogen openen. Het garagebedrijf zal dan worden opgeheven. Tegen deze verande ring heeft de gemeente geen be zwaar. Integendeel, het opheffen van het garagebedrijf wordt juist toegejuicht. Met dergelijke snook er/biljartcentra elders in de binnen stad bestaan ook positieve ervarin gen. Om de inrichting van een biljart zaal mogelijk te maken moet in het pand aan de Oude Vest een kleine verbouwing plaatsvinden. Daarte gen is een bezwaarschrift ingediend door de heer N.M. Veel. Hij houdt zich beroepsmatig bezig met het maken van geluidsregistraties. Daarvoor maakt hij gebruik van een voormalige schuilkerk bij zijn woonhuis aan de Oude Vest. Tij dens het maken van opnamen is een absoluut stille omgeving vereist. De LEIDEN - Een poging van D66, WD en SP om snel duidelijkheid te scheppen over de herinrichting van de Breestraat is gisteravond ge strand. D66 diende tijdens de raads vergadering een door de WD en SP gesteunde motie in, waarin werd ge vraagd nog voor de zomervakantie de Breestraat op de agenda van de commissie verkeer te zetten. Tij dens die vergadering zou er een be sluit moeten worden genomen over de vraag of de Breestraat nog dit jaar opnieuw wordt ingericht. Langenberg wees er verder op dat de verkeerssituatie in de Breestraat zich de laatste tijd verslechtert. "Ve len rijden in de verkeerde richting, ook op tijden dat de Breestraat ge sloten is. Er wordt te hard gereden", zo somde hij op. Maar wethouder Walenkamp kwam niet tegemoet aan de wens van de drie partijen om nog voor de zomer te vergaderen over de herin richting. Volgens hem lukt dat niet vanwege de beschikbare tijd. Zijn mening werd gedeeld door een meerderheid van de gemeenteraad: PvdA, CDA en Groen Links. heer Veel vreest dat die stilte verlo ren gaat door de komst van het bil jartcentrum. Volgens de gemeente zal aan de wettelijke normen ten aanzien van de geluidsbelasting worden vol daan en zal de bezwaarde, als hij meent te worden gestoord bij het maken van geluidsopnamens, zelf ook beperkte isolatiemaatregelen moeten treffen. De gemeente wijst het bezwaarschrift daarom af. Aan staande donderdagavond wordt de kwestie besproken in de raadscom missie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. LEIDEN - Een 14-jarig Leids meisje heeft bij de politie aangifte gedaan van aanranding. Het meisje reed op haar fiets over de Gooimeerlaan toen, ter hoogte van het pad naar de volkstuinen, een man voor haar fiets sprong en haar bij de keel greep. Het meisje raakte enige tijd buiten bewustzijn. Nadat ze weer bij kennis kwam, en begon te gillen, sloeg de man op de vlucht. Het meisje was niet in staat een goed signalement van haar aanval ler te geven. Twee passanten aan de andere kant van de straat moeten de man gezien hebben. De politie ver zoekt hun contact op te nemen, zo dat men de aanrander nog kan op sporen. LEIDEN - D66 wil dat de Leidse commissie algemene en bestuurlij ke zaken binnenkort vergadert over de wijze waarop de regionale brand weer is opgetreden bij de brand in Huis ter Duin in Noordwijk. Bij de ze brand verloren drie Noordwijkse brandweerlieden het leven. D66 schrijft aan de voorzitter van de commissie, burgemeester Goe- koop, dat de regionale brandweer in opspraak is gekomen. Dat komt, zo veronderstellen de democraten, kennelijk doordat er verschillende versies bestonden van een rapport dat het ministerie van binnenlandse zaken over deze kwestie liet maken. Via de bespreking in de commissie wil D66 'eventueel gedeukt vertrou wen herstellen'. De fractie wil verder in de com missie worden geinformeerd over de huidige beveiliging van het Leid se stadhuis. De vraag wordt gesteld omdat het rijk nadere eisen stelt aan de gemeentehuizen na een groot aantal diefstallen waarbij paspoor ten en rijbewijzen werden buitge maakt. D66 wil niet alleen weten hoe het met de huidige beveiliging zit, maar vraagt zich ook af wat voor nadere maatregelen er moeten worden ge nomen. Bovendien wil de fractie weten wat de kosten zijn van de ex tra beveiliging. De kosten moeten, zo heeft staatssecretaris De Graaf- -Nauta - van Binnenlandse Zaken gezegd via de leges op de burger worden ver haald. De vele wonden op zijn benen zijn met tientallen steken gehecht. Voorlopig mag hij niet lopen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13