Wassenaar mag parallelweg Rijksstraatweg niet afsluiten 'Provincie moet zandwinning Meeslouwerpolder stopzetten' Warm onder eindigt als derde bij windstille Westlander Zeildagen Leiderdorpse markt schuift tijdelijk op BODEM LEIDERDORP ONDERZOCHT Burgerdag in Oegstgeest goed bezocht WARMOND - 'Een drijfpartij'. Zo omschrijft H.M. Tromp, voorzit ter van de Stichting Zeilvaart Warmond, de laatste dag van de War- mondse Westlander Zeildagen. Gisteren moesten de zestien geres taureerde Westlanders, Kagenaars en Aakjes alle zeilen bijzetten om vooruit te komen. Van de mogelijkheid om op enkele plekken de vaarboom te gebruiken, werd dan ook dankbaar gebruik ge maakt. De Arnhemmer Felix Reijmers wist de Westlander Zeildagen dit jaar te winnen met zijn Westlander 'Hen drik'. Dat Reijmers een goed zeiler is, had hij vorig jaar al bewezen door met het net gerestaureerde schip derde te worden tijdens de Westlan der Zeildagen. Enkele maanden la ter won hij de Turfrace Warmond- Vinkeveen-Warmond. De Haagse broers Persoon, die vorig jaar eerste werden met de 'An- tonius', moesten dit jaar genoegen nemen met de tweede plaats. Vader Man gezocht die fietsster 'sneed' OEGSTGEEST - De politie van Oegstgeest is op zoek naar een ongeveer 70-jarige man die in een witte auto van een Frans merk rijdt. Op zondagochtend veroorzaakte hij om ongeveer kwart voor twaalf een aanrij ding, waarbij een 25-jarige in woonster van Oegstgeest ge wond raakte aan knie en schou der. De vrouw reed over de plaat selijke Oranjelaan in de richting van de Terweeweg toen de auto plotseling naar rechts afsloeg, /rouw ten val kwam. Bewakers pakken Leidse inbreker OEGSTGEEST - Een 21-jarige Leidenaar is zaterdagnacht, om half twee aangehouden in een van de gebouwen van de psychi atrische kliniek Endegeest in Oegstgeest. De man probeerde een radio te stelen uit een kast, maar werd door leden van de particuliere beveiligingsdienst gegrepen. Bewoners hadden gemeld dat zich iemand in het gebouw zou ophouden. De man is overge dragen aan de politie, die hem goed bleek te kennen. Eerder deze week was hij na een vecht partij ook al op het bureau te gast. Alcoholcontroles in Haagse regio WASSENAAR - De rijkspolitie heeft in de nacht van zaterdag op zondag alcoholcontroles uit gevoerd in Wassenaar en Leids- chendam. Van 23.00 tot 1.00 uur ondergingen óp de Katwijk- seweg in Wassenaar 40 automo bilisten de blaastest. Slechts één automobilist kreeg een rijver bod opgelegd. Inbreker steelt omhulsel telefoon WASSENAAR - De persoon die zaterdagavond om kwart over twaalf een inbraak pleegde bij een audio-videozaak aan de Wassenaarse Langstraat, had pech. Nadat hij de ruit van de voordeur had ingeslagen griste hij een draagbare telefoon uit de etalage en maakte zich uit de voeten. De man nam echter een waardeloze dummy mee. K. Persoon werd met de 'Vier ge broeders' zesde, terwijl oom T. Per soon met 'Marie' een vierde plaats bezette. N.F.H. van der Loos eindig de met 'De Oude Praam' als vierde. Tot groot genoegen van Warmond- se toeschouwers bereikte de enige plaatsgenoot die dit jaar kon mee doen, een goede klassering. 'Den Joppigen Juffer' van plaatsgenoot A.C.J. Juffermans werd derde. Korte route Afhankelijk van de wind kan de stichting elk jaar kiezen uit ver schillende routes. Zaterdag koos de organisatie voor de langste route, waarbij schepen vanaf het startpunt bij 't Joppe voor het Kaageiland langs zeilen en terug gaan over de Warmonder Leede. Zondag was er minder wind dan zaterdag en werd gekozen voor een korte route rond de Lakerpolder. Alleen de nieuwko mer J.L.C. van den Nouweland gaf na een dag om persoonlijke redenen op. Van averij was tijdens de wed strijden geen sprake. "Dat was ook bijna onmogelijk met deze weers omstandigheden", weet Tromp. Aan de onderlinge wedstrijd die vrijdag werd gehouden, hebben vier schepen meegedaan. Omdat de schepen moesten starten vanaf een denkbeeldige startlijn, werd extra vakmanschap van de bemanning geëist. Toch noemt Tromp de wed strijd een succes: "De deelnemers waren laaiend enthousiast". Volgens de voorzitter biedt deze wedstrijd het voordeel dat de orga nisatie zelf via boeien een 'zeiltech- nisch interessante' route kan vast stellen. Bij de andere wedstrijden wordt rond eilanden gezeild en wordt de wedstrijd bij een 'verkeer- De deelnemers de' windrichting wat saaier. Ook het Tromp denkt ook volgend jaar feit dat de hele wedstrijd op't Joppe nieuwe elementen te kunnen toe- wordt afgewerkt, heeft voordelen, voegen tijdens de Westlander De schepen kunnen elkaar op de Zeildagen. Omdat ieder jaar dezelf- kleine plas de wind uit de zeilen ne- de scheepjes hoog eindigen, heb- men en op die manier voor een ben de zeilers aangedrongen op de spannende wedstrijd zorgen. Bo- invoering van een A- en B-klasse, vendien kunnen toeschouwers van- Zwaardere schepen en bootjes met af recreatie-eiland Koudenhoorn al- minder tuig, zouden hierdoor een les goed volgen. extra kans kunnen krijgen. LEIDERDORP - Een gedeelte van de weekmarkt in de Leiderdorpse Hoofdstraat wordt tijdelijk ver plaatst. De kraampjes tussen de Dr. van Rhijnstraat en de Berkenkade verschuiven waarschijnlijk naar de Eikenlaan. Mochten bewoners en marktkooplieden hiertegen protes teren dan verschuift het bewuste deel naar de Berkenkade. De tijdelijke verplaatsing is nodig omdat er ruimte moet worden ge maakt voor vrachtverkeer. Het beeldbepalende pand vlak naast de Leiderdorpse brug, wordt binnen kort afgebroken. Op deze plaats wil eigenaar Bodrij een appartemen tencomplex bouwen. Wanneer het gebouw naast de Stierebrug tegen de grond gaat is overigens nog on duidelijk. Het pand zou aanvanke lijk in mei worden gesloopt. Een groot aantal marktlieden wil graag definitief vertrekken uit het oude dorp. Het liefst verhuizen ze naar winkelcentrum de Santhorst, langs de Laan van Ouderzorg. Van middag heeft de Leiderdorpse On dernemersvereniging een eerste overleg met wethouder mevrouw C.A. Huigen over een eventuele ver huizing. Voorvork nekt fietser OEGSTGEEST - Een i Voorschoten is gisteravond met on bekend letsel opgenomen in het AZL. De man fietste om ongeveer kwart voor zeven over de Oegst- geester Rhijngeesterstraatweg toen de voorvork van zijn fiets plotseling brak. Hij maakte daarbij zo'n smak dat ziekenhuisopname noodzake lijk bleek. B en W zinnen op Kroonberoep Milieu-werkgroepen protesteren tegen overtreding wet REGIO - De Vogel werkgroep Vlietland en de Werkgroep Milieubeheer Leiden eisen van de provincie dat er onmiddelijk een einde komt aan de zandwin ning in de Meeslouwerpolder. Ook moet de vervangende vo gelplas Starrevaart zo snel mo gelijk worden aangelegd. De Meeslouwerpolder is het vogel- rijkste deel van het recreatiege bied Vlietland dat tussen de Vliet bij Voorschoten en de rijksweg bij Zoeterwoude ligt. De provincie had de exploitant van de plas tot januari 1990 toestem ming gegeven om zand te uit deze polder. Tegelijkertijd zou ten zuiden van de polder een andere vogelplas met de naam 'Starrevaart' worden aangelegd. De werkgroepen zijn kwaad, om dat provincie en zandbaggeraar zich niet aan de afspraken houden. Beide partijen zouden inmiddels hebben afgesproken dat de zandwinning langer kan duren. Dat betekent extra schade voor de na tuur in de Meeslouwerpolder, vin den de vogelwerkgroepen. Boven dien verhuizen slechts weinig vo gels uit de Meeslouwerpolder naar Starrevaart, omdat de aanleg van de plas niet wil vlotten. De vogelwerkgroepen onderstre pen dat provincie en baggeraar op dit moment de wet overtreden. De werkgroepen hebben het in 1985 in gestelde beroep tegen de zandwin ning ingetrokken. Hierdoor is de vergunning van de provincie van kracht geworden, die maar geldig was tot 1 januari 1990. 'Als de zandwinning nu wordt voortgezet, dan overtreden zowel de zandwin- ner als de provincie de ontgron- dingswet', aldus de werkgroepen in een persbericht. De werkgroepen weten zich ge steund door de Stichting Natuur en Milieu en de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Vogels en de Vereniging voor Vogelbescher ming 's Gravenhage en omstreken. LEIDERDORP HEIDEN - Op verschillende manieren kon gis teren bodemonderzoek worden gedaan in en rond 16 kramen bij de kinderboerderij in het Lei derdorpse park de Houtkamp. Daar was een zogenaamde 'bodemmarkt', georganiseerd door het Milieu-educatief Cen trum Leiderdorp en de' afdeling natuur- en milieu-educatie Lei den. Bezoekers van de markt kon den ook bodemdiertjes zoeken en spelen met zand en klei. Me vrouw M. Kathmann, een van de organisatoren, is tevreden over de opkomst. Ze betreurt het wel dat maar weinig Leidenaars de moeite namen om de kraampjes in de Houtkamp te bezoeken. "Het waren voornamelijk men sen uit de buurt die langskwa men", aldus Kathmann. De bodemmarkt was onder deel van een 'bodemproject' dat van 11 tot en met 17 juni in Lei derdorp wordt gehouden. Ander onderdeel was een fietsexcursie. De 24 deelnemers aan deze tocht deden zondagmorgen onder meer grondboringen in park de Houtkamp en onderzochten de bodem van de toekomstige stort plaats De Does. (foto Henk Bouwman) WASSENAAR/LEIDEN - De gemeente Wassenaar mag van Rijkswaterstaat de westelijke parallelweg langs de Rijks straatweg niet voor autoverkeer afsluiten tijdens de ochtend spits. B en W weigeren zich bij deze beslissing neer te leggen en vragen de gemeenteraad in te stemmen met een Kroonbe roep. Mogelijk wordt ook buur gemeente Leiden gevraagd het beroep te ondersteunen. De gemeente heeft vorig jaar mei gevraagd of ze de parallelweg tus sen bedrijfsterrein Maaldrift en de grens met Leiden dagelijks tussen half acht en half tien mag afsluiten in Wassenaarse richting. Ze hoopt OEGSTGEEST - Enkele honderden belangstellenden bezochten zater dag de door de gemeente Oegst geest georganiseerde burgerdag. In de drie panden waarin het gemeen tehuis is gevestigd lieten alle amb telijke afdelingen aan de hand van video's, diaseries en presentaties iets zien van hun dagelijks werk. Daarnaast presenteerden 43 vereni gingen zich in kraampjes op en rond het park. De open dag werd 's ochtends 'opengeblazen' door de big band Oegstgeest, die daarmee tevens de eerste verjaardag vierde. Wethou der H.A. Rijks kreeg bij die gelegen heid een grote taart aangeboden, omdat hij een jaar geleden als ver antwoordelijk wethouder zeer snel geld toezegde. Daardoor kon de band eerder dan verwacht van start gaan. Grote belangstelling was er voor de afdeling ruimtelijke ordening, waar bouwplannen werden toege licht en bekeken. De Oegstgeester rijkspolitie toonde zich verbaasd dat slechts acht mensen een 'in braak-preventieplan' aanvroegen. "Maar die mensen krijgen natuur lijk allemaal netjes bezoek aan huis om hun stulpjes effectief tegen in brekers te beveiligen", zo wist een woordvoerder van de groep. De gemeentevoorlichter ver klaarde tevreden te zijn over de be langstelling, maar kon vanmorgen nog niet zeggen of het initiatief jaar lijks zal worden herhaald. In het verleden organiseerde de gemeente 'burgeravonden' om nieuwe bewo ners een beetje wegwijs te maken. De 'burgerdag' is echter veel breder opgezet en richt zich op alle Oegst- geestenaren. daarmee het sluipverkeer op paral lelweg en binnenroutes terug te dringen en vindt dat 'sluipers' beter en veiliger op de Rijksstraatweg kunnen blijven. Ook wil ze de bus, die wèl door mag rijden, sneller la ter doorstromen op de parallelweg. Een jaar en een herinneringsbrief later, antwoordt Rijkswaterstaat dat de bedrijven van bedrijfsterrein Maaldrift tijdens de spits slecht be reikbaar zullen worden door de ge deeltelijke en tijdelijke afsluiting. Anders dan B en W verwachten ze niet dat de omleidingsweg rond Valkenburg voor extra sluipverkeer zal zorgen op de parallelweg. Als dat onverhoopt toch mocht gebeuren, moet Wassenaar maar naar alternatieven zoeken. Zo zou het sluipverkeer gefrustreerd kun nen worden door zijwegen van de parallelweg af te sluiten. Ook de on voordelig afgestelde stoplichten aan het eind van de parallelweg, bij het kruispunt Rozenweg/Rijks- straatweg, zouden het sluipverkeer ontmoedigen. Onverantwoord De gemeente voelt er niets voor om zijwegen af te sluiten, zeker niet wanneer die in een woonwijk liggen - zoals de Narcislaan. Wat zijn ge meente moet doen wanneer het Kroonberoep niets oplevert, weet gemeentevoorlichter W. Is- sendonck niet: "We wachten op een uitspraak van de gemeenteraad en bedenken intussen alternatieven". De stelling dat een afsluiting bedrij ven 'veel slechter bereikbaar' maakt, onderschrijft hij niet. Toen de gemeente vorig jaar mei Rijkswaterstaat benaderde, was de parallelweg een stuk drukker ge worden door anti-sluipmaatregelen aan de westkant van de gemeente. Dat het antwoord op het verzoek een jaar op zich liet wachten, noemt Issendonck 'onverantwoord'. Zijn gemeente vindt dat Rijkswaterstaat zich er met een 'Jantje-van-Leiden' heeft afgemaakt en het sluipverkeer een hart onder de riem heeft gesto ken. Ondanks de tegenslag hoopt hij dat er nog dit jaar begonnen kan worden met de afsluiting. In de be ginfase zal er dan frequent worden gecontroleerd door de gemeentepo litie. Na enkele maanden wil Wasse naar bekijken of de afsluiting werkt of dat probleem zich wederom heeft verplaatst. Het afsluiten van de pa rallelweg aan de oostkant van de rijksweg wordt vooralsnog niet overwogen. Con Bravura uit Leiderdorp in eerste klasse LEIDERDORP - Muziek- en show groep Con Bravura uit Leiderdorp is gepromoveerd van de tweede naar de eerste klasse, tijdens een gisteren gehouden concours in het Noordhollandse Ursem. Con Bra vura kreeg de eerste prijs voor het onderdeel 'muziek'. Ook in de categorie 'défilé' werd Con Bravura onderscheiden met een eerste prijs. De showgroep Pom Pom-girls behaalde een tweede plaats. Voorzitter P. de Vogel: "Dit zijn de hoogste prestaties in ons 7-jarig bestaan". Vanavond houdt de mu- ziek-en showgroep een receptie in het Clubgebouw aan de Beuken schans. Aanvang 20.00 uur. Gemeente Wassenaar verplaatst reclamezuilen na protesten WASSENAAR - Bij de gemeente Wassenaar zijn tientallen mondelinge bezwaren binnengekomen tegen de plaatsing van reclamezuilen, mu- pi's genaamd. Een handvol Wassenaarders noemde de zuilen afschu welijk, de meesten hadden vooral moeite met de manier waarop het driehoekige straatmeubilair is neergezet. Sommige zuilen maakten kruispunten en zebrapaden onoverzichte lijk, een andere mupi werd pal voor een splinternieuw kunstwerk ge plaatst aan het Havenplein. In overleg met de firma die de zuilen plaatst en onderhoudt, zijn de meeste probleemgevallen inmiddels ver plaatst zonder dat dat de gemeente een cent extra heeft gekost. Aan het verwijderen van alle zuilen weigert het gemeentebestuur te denken en dat heeft hier en daar woede gewekt. Zo is vorige week een mupi aan de Prinsenweg beschilderd met de tekst: 'Houd Wassenaar mooi! Weg met die reclamezooi'. Gemeentevoorlichter W. Issendonck heeft het over 'een storm in een glas water' en denkt niet dat een heuse actiegroep actiefis: "Het zijn gewoon wat mensen uit de straat die het ding op een andere plek willen". De voorlichter geeft toe dat bij de plaatsing van de mupi's te weinig is gekeken naar de verkeersveiligheid. Bij het kunstwerk hebben 'teke ningen elkaar gekruist'. Hij wijt dat vooral aan het feit dat het lange tijd onduidelijk was of en waar het kunstwerk geplaatst zou worden. MAANDAG 18 JUNI Katwijk strandloop over 2,4,8 km, vanaf strandpaviljoen 't Centrum, aan vang 19.30 uur. Leiden clubhuis Swifttour Roombur- gerweg, avond-fietsvierdaagse over 15, of 30 km, starten tot 19.30 Usse clubhuis RTV Speklaan, avond-fietsvierdaagse, aanvang Noordwijk zwemvierdaagse in het Bollen- bad aan de Nieuwe Zeeweg van 18.00 tot 20.30 uur. vesting, aanvang 19.30 uur in het gemeentehuis. Warmond open-luchtconcert door Mu ziekvereniging St. Matthias, War* mundastraat, aanvang 20.00 uur, bij slecht weer op 9 juli. DINSDAG 19 JUNI Katwijk sportzaal Boorsma, Zwanen burg 61sporten voor mensen met Astma en Cara onder leiding van een fysiotherapeute, van 15.30 tot 16.30 uur. Noordwijk Bollenbad, avond-zwemvier- daagse, van 18.00 tot 20.30 uur. zomermiddagviswedstrijd in de Leidse Vaart, van de Noordwijkse Hengelaarsvereniging "De Sport visser", verzamelen bij de Ree. strook Usse, 14.00 tot 16.00 uur. kerhout aan de hand v foto's in het Bavo-Museum, aan de Langevelderweg 27,14.00 uur. soos-middag van de K.B.O. in de Schelft, aanvang 13.30 uur. WOENSDAG 20 JUNI Alphen jeugdinstuif volleybal, gymnas 36, v 118.30 tot 19.30 u Katwijk woensdagavondzang in de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat, mmv de koren Eben Haezer en het Ger. Jongeren en Jeugdkoor olv Martien v Knijff, aanvang 20.00 uur. openbare vergadering van de raadscommiissie voor verkeer, ruimtelijke ordening, stadsver nieuwing en de raadscommissie voor financiën, volkshuisvesting, Lelden informatiepunt Gemeenscap- pelijk wonen, spreekuur van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Cen- Noordwijk Bollenbad, zwemvierdaagse, tussen 18.00 en 20.30 uur. zomeravondhengelwedstrijd georganiseerd door de Noordwijk se Hengelaarvereniging "De Sportvisser" van 18.45 tot 21.15 bij de Fagelenbrug in de Leidse Café-restaurant De Red- schuur, Kon. Wilhelminaboule- vard 12a, optreden van de Eger- lander Blasskapel "De Zeedorper muzikanten, aanvang 19.30 uur. Voorschoten poppentheater Wellus Nietus geeft voorstelling "Wie niet blauw Warmond Warmondse avonddriedaagse voor het hele gezin, start vanaf 't Trefpunt, tussen 18.30 en 19.00 DONDERDAG 21 JUNI Katwijk laatste avond van de Katwijkse Postzegelvrienden in wijkgebouw

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9