Verlies 1800 banen na sluiting postkantoren Jongeren eisen aandacht van volwassenen LEIDEN WAS TOLERANT, MAAR WEL MET MATE DE T Milieu-Nobelprijs NOORDWIJK - Nobelprijswill naars uit de hele wereld (onder wie de Nederlanders Jan Tin bergen en Simon van der Meer en de Duitse ex-politicus YVilly Brandt) deden zaterdagavond in Noordwijk een oproep aan de Nederlandse overheid en het bedrijfsleven om een 'Milieu- Nobelprijs' in het leven te roe pen. Deze jaarlijks door konin gin Beatrix uit te reiken prijs, zou moeten worden gegeven aan mensen die zich verdienste lijk hebben gemaakt voor het milieu. Voor de milieuprijs moeten volgens de ruim 30 Nobelprijs winnaars die de verklaring in Noordwijk ondertekenden, de zelfde regels gelden als voor de echte Nobelprijs. Het geld voor de prijs moet worden opge bracht door het bedrijfsleven en de Nederlandse overheid, zo stelden kinderen en Nobelprijs winnaars in Noordwijk. Minister Pronk van Ontwik kelingssamenwerking noemde het een goed plan, maar zei geen toezeggingen te kunnen doen. "Ik kan niks zeggen voordat ik overlegd heb met de regering. Wel geef ik mijn woord dat ik mij persoonlijk sterk zal maken voor zo'n prijs", aldus Pronk. Jongeren presenteren hun ideeën over de toekomst v.ln.r. James Grant (Unicef), Elisa Corcuera-Vliegenthart en nobelprijswinnaar George Wald. (foto Henk Bouwman) 'Ze denken dat we alleen in Donald Duck zijn geïnteresseerd' NOORDWIJK - Het is een paar minuten voor vier, zaterdagmiddag in het Noordwijkse Beachhotel. Jongeren met verschillende natio naliteiten overleggen koortsachtig en werken samen met nobelprijs- winnaars ingespannen aan de tekst verwerkers. Ze leggen de laatste hand aan de voorstellen die naar po litici, zakenmensen wetenschap pers worden gestuurd en die op een heuse persconferentie om vier uur precies bekend worden gemaakt. De 82 jongeren uit 57 landen de den deze week mee aan de confe rentie 'Voice of the children' (stem van de kinderen). Doel van dit eve nement was om jongeren tussen de 12 en de 18-jaar oud hun stem en me ning te laten geven over zwaarwich tige zaken die normaal gesproken alleen door volwassenen worden behandeld. Over een ding zijn de deelnemende jongeren het roerend eens: als kinderen aan de macht ko men wordt de wereld beter. Een van de voorstellen die de jon geren unaniem aannamen was die om belasting te heffen voor de in standhouding en bescherming van het milieu. De belasting moet be taald worden door mensen of be drijven die de vervuiling voortbren gen. Dat zijn in hun ogen de grote industrieën en boeren die hun land onderspuiten met pesticiden en kunstmest. een voorstel dat de wereld op zijn grondvesten zal doen schudden. En het is nou juist de bedoeling dat de wereldleiders eens luisteren naar de kinderen. Het is de toekomst van hen waarover al die volwassen poli tici menen te kunnen beschikken. Diplomaat Blijkbaar hebben de 82 jongeren ook ingezien dat een paar mooie uit spraken en goede voornemens geen zoden aan de dijk zetten. Op de persconferentie werd ook opval lend weinig aandacht geschonken aan de inhoud van de voorstellen waarop ze deze week met 12 nobel- prijswinnaars, waaronder de Neder lander Jan Tinbergen en de Ameri kaan George Wald met zijn buiten gewoon markante kop, zo hebben zitten ploeteren. Nee, ze hadden een heel reëel doel voor ogen. Ze wilden aanwezig zijn en spreektijd krijgen op de Wereld Top Conferentie voor Kinderen die in september dit jaar in New York wordt gehouden. Daar zullen een groot aantal belangrijke politici met elkaar bespreken wat er van de kin deren van de wereld terecht moet komen. Tijdens de drukbezochte persont moeting werden hun giftige pijlen gericht op James Grant, directeur van Unisef. Ze wilden, en met name voorzitter Dana Leonard (18) uit Noord Ierland, van Grant de toezeg ging dat hij zijn best zou doen om dat voor elkaar te krijgen. De directeur van de organisatie die in 1965 de nobelprijs voor de vrede kreeg, wilde zich daartoe niet laten verleiden. Hij gaf een staaltje van draaikonterij ten beste. Pas na veel heen en weer gepraat zei hü dat hij het initiatief wel steunde, maar dat hij niets kan doen. De ervaren diplomaat gaf de jon geren het advies om bij hun eigen politici te lobbyen en op die manier toegang tot de conferentie te krij gen. "Vanavond is bij voorbeeld tij dens het afsluitende feest' ook de Nederlandse minister Pronk van ontwikkelingsamenwerking aan wezig. Bij hem moetje zijn, niet bij mij", zo pareerde Grant de vele aan vallen die hij van de jongeren te ver duren kreeg. Donald Duck Het leek erop dat de jongeren tij dens de vermoeiende week geleerd hebben dat goede voornemens zoals het verwijderen van alle kern wapens uit de wereld misschien wel heel wenselijke en zelfs noodzake lijk zjjn voor het voortbestaan van deze wereld, maar dat je daarmee niet echt verder komt. Hetzelfde geldt voor het streven naar een eer lijkere verdeling van de welvaart over de wereld. Papier is immers ge duldig. Ze zijn ervan doordrongen ge raakt dat zij voor hun eigen belan gen moeten opkomen en dat zij met de vuist op tafel moeten slaan om serieus genomen te worden. Sally Gould (14) uit Australië klaagde dat volwassenen denken dat kinderen over zwaarwichtige zaken helemaal geen mening hebben. "Ze willen ons er duidelijk niet bij hebben. Ze denken dat we alleen geïnteresseerd zijn in Donald Duck en Mickey Mouse. Dat is om moede loos van te worden. Daarom denk ik dat het zo belangrijk is dat we op die topconferentie, die voor het eerst in de geschiedenis alleen over kinde ren gaat, aanwezig zijn en onze stem laten horen. Daar mogen we niet ontbreken", meende Gould. De opmerking van Grant dat er niet genoeg tijd is om ook de kinde ren aan het woord te laten, deed de Amerikaanse April Sweeney (16) bijna ontploffen van woede. "Dan laten ze de lunch maar eens een keer 15 minuten minder lang du ren", brieste Sweeney. Vermoeid maar voldaan wierpen de jongeren zich na afloop van de perspresentatie op de broodjes en praatten wat na. Over wat was ge beurd, die eigenwijze en halstarrige Grant, maar ook over wat gaat ko men. Sommigen waren al bezig met het uitwisselen van adressen en za gen met zorg het moment nadere van afscheid nemen. Dana Leonard vertrouwde het de journalisten ook al toe: de week was in een atmosfeer van vrede en vriendschap verlopen. Hij hoopte dat het werk dat nu verricht was een start betekende voor een actie op wereldschaal. Dat volwassenen daar nog maar eens wijzer van mochten worden. Wanneer het ooit nog eens slecht met de wereld af loopt, aan deze kinderen zal dat niet hebben gelegen. CFO-bestuurder Jongejan vindt het trouwens onterecht dat de PTT vooral naar het betalingsverkeer kijkt. "Weliswaar is de Postbank de grootste klant van de postkantoren. Er gebeurt echter ook zo veel meer. De kantoren hebben een groot maatschappelijk belang. Je zou het kunnen vergelijken met het open baar vervoer. Niemand vindt het vreemd dat daar subsidie bijgaat. Volgens ons gaat dat voor een deel ook op voor de postkantoren. Daar om ook zijn we ongelukkig dat ze nu worden behandeld als willekeu rige bank-instellingen", aldus Jon gejan. Eén van de belangrijkste richtlij nen voor het al dan niet openhou den van kantoren, is het aantal han delingen dat er wordt verricht. De PTT stelt nu als eis dat er ten minste 100.000 handelingen - variërend van het verzilveren van cheques tot de verkoop van postzegels - per jaar worden gedaan. De PTT-directie wil dit opschroeven tot minimaal 150.000. Jongejan verwacht overi gens dat de ondernemingsraad van het bedrijf - zoals ook de vakbonden - zal proberen deze richtlijn bij te stellen. Als dit lukt, hoeven er uit eindelijk minder vestigingen dicht. Inmiddels heeft het CDA aange kondigd over deze kwestie vragen te stellen aan minister Maij van Ver keer en Waterstaat. De ohristen-dé- mocraten zijn bang dat door de slui ting de dienstverlening van de PTT op het platteland wordt aangetast. Ook maakt het CDA zich zorgen over de bereikbaarheid van de kan toren voor ouderen. CDA-kamerlid Koetje vraagt zich af of door het plan de afspraken tussen overheld en PTT over het minimum aantal kantoren en de bereikbaarheid er van, niet worden geschonden. Vorig jaar juli maakte PTT Post al bekend dat er op termijn 400 tot 600 kantoren en agentschappen zouden moeten verdwijnen. Door de rela tief snelle opkomst van de geldauto maten van de Postbank is het aantal lokethandelingen de afgelopen tijd fors gedaald. Er wordt verwacht dat het aandeel van de Postbank-dien- sten zal afnemen van 75 naar 40 pro cent. Het resultaat is dat de vergoe ding die de intussen met de NMB Bank gefuseerde Postbank aan PTT Post betaalt, de komende jaren aanzienlijk naar beneden gaat. Daardoor kunnen veel PTT-vesti- gingen niet meer financieel rondko- Plaatsvervangend-directeur God drie van het PTT-hoofdkantoor in Alphen vertelde vanmorgen dat niemand op de hoogte is wat er pre cies te gebeuren staat. De kantoren, zo zei hij, krijgen richtlijnen waar mee zij aan het werk moeten. Aan de hand daarvan moet worden be paald welke veranderingen er kun nen worden doorgevoerd. Volgens Goddrie wist tot vanmiddag nie mand, behalve de mensen van het hoofdkantoor in Groningen, welke bijkantoren voor sluiting in aan merking komen. Het enige waarvan hij op de hoogte zegt te zijn, zijn 'ge ruchten'. "Je ziet van alles om je heen gebeuren. Nieuwe technieken die bergen werk opslokken waar aan je ziet dat de zaak moet worden bijgesteld. Maar hoe? Daarover zul len we de komende dagen wel circu laires krijgen", denkt Goddrie. vierde zaterdag zijn hondèrdjarig bestaan met een 'open huis' op het Rapenburg in Leiden. Op drie drij vende podia werd een multicultu reel muziekfestival en een interna tionaal georiënteerde eeuwfeest- markt gehouden. Moe van het slenteren maakten feestvierders dankbaar gebruik van de fietsenrekken, (foto Loek Zuy- derduin) (PuftiSimtog 18 juni 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Op de heden te Rijnsburg ge houden paardemarkt waren on geveer 250 paarden aan de lijn. Goede werkpaarden waren het meest vertegenwoordigd en daaronder zeer flinke exempla ren. Koetspaarden waren er weinig. Het getal hitten schijnt elk jaar toe te nemen; vooral hieronder zag men schoone die ren, welke een sieraad van de markt waren. De Rijnsburgsche markt hoe oud ook, handhaaft nog steeds haren ouden roem, dat zij den besten paarden voor den hooibouw levert. - Men maakt ons de opmerking dat, nu hier, met het oog op de lustrum-feesten der volgende week, geene feestelijkheden ter eere van den 75sten verjaardag van den roemrijken slag bij Wa terloo plaats vinden, daarom toch het uitsteken der vlaggen op 18 Juni door de ingezetenen niet achterwege hoeft te blijven. Tot het uitsteken van de vlaggen be staat in het feit dier herdenking alle aanleiding. Vijftig jaar geleden: - De geneeskundig hoofdinspec teur voor de volksgezondheid, dr. C. Banning, schrijft: "Sinds eenige tijd is er brood in den handel, dat iets bruiner is dan ons wittebrood. Dit brood en ook ons a.s. oorlogsbrood is van uitnemende kwaliteit en goed verteerbaar. Helaas berei ken mij reeds van verschillende medische kanten berichten, dat het aantal patiënten, dat meent recht te hebben op wittebrood en nu hun dokter lastig vallen met verzoeken om wittebrood-brief jes, reeds legio is. Het is ten een- enmale verkeerd te meenen, dat het 'oorlogsbrood' maagklach ten zou veroorzaken. Het is on juist, dat dit brood minder goed is dan wittebrood. Met een enke le hooge uitzondering misschien, kan ieder dit brood verdragen". LEIDEN - Met de massale sluiting gaan naar schatting 1700 tot 1800 arbeidsplaat sen verloren. Dit zegt be stuurder J. Jongejan van de vakbond CFO. De sluiting van circa 400 postkantoren is volgens de PTT noodzake lijk omdat een groot deel van de in het totaal 2600 vestigin gen onrendabel wordt door het sterk teruglopende aan tal lokethandelingen. Waar in deze regio kantoren en agentschappen worden ge sloten, wilde de PTT van ochtend nog niet zeggen. Bij de postkantoren werken nu nog zo'n achtduizend mensen. Hoewel de vakbond AbvaKabo geen ge dwongen ontslagen verwacht, zijn die volgens ingewijden niet hele maal uit te sluiten. In het sociaal plan v.an de PTT is alleen maar een inspanningsverplichting opgeno men om gedwongen ontslagen zo veel mogelijk tegen te gaan. De bonden zijn ongelukkig met het besluit van PTT Post. Zij vrezen dat de dienstverlening ernstig in ge vaar komt. Vooral ouderen en ge handicapten zullen er last van heb ben dat er minder postkantoren zijn, hoewel de 'openstellingen' in bejaardentehuizen waarschijnlijk zo veel mogelijk gehandhaafd blij ven. Op het platteland zullen de maatregelen 'hard' aankomen om dat de postkantoren in kleine plaat sen waarschijnlijk het eerst zullen verdwijnen. Paspoorten gaan bij gemeenten in de kluis DEN HAAG Nog dit jaar moeten de gemeenten hun paspoorten en rijbewijzen zodanig opbergen dat inbrekers in gemeentehuizen ze niet meer zo gemakkelijk te pakken kunnen krijgen. Aldus blijkt uit een brief van staatssecretaris De Graaff- Nauta (binnenlandse zaken) aan de gemeenten. In het eerste kwartaal van dit jaar zijn er al enkele duizenden docu menten gestolen uit gemeentehui zen; niet alleen paspoorten en rijbe wijzen, maar ook vreemdelingen- dossiers, blanco akten van de bur gerlijke stand, blanco verblijfsver gunningen en andere persoonsver- trouwelijke gevens. Dat is evenveel als in heel 1989. De gemeenten Leimuiden (800 paspoorten) en Ter Aar (enkele hon derden paspoorten) kregen ook in brekers in huis. De Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI) meldde vorige week dat vooral de raadhuizen in dorpen het doelwit van de criminelen zijn. Op de zwarte markt brengen paspoorten tussen de 800 en 1000 gulden op. De docu menten worden veelal gebruikt om gestolen cheques te innen. Om paal en perk aan de diefstal len te stellen moeten de gemeenten hun waardepapieren voortaan op bergen in inbraakwerende kasten in een afgesloten ruimte. Dit om het de inbreker in elk geval moeilijker te maken zijn doel te bereiken. Voorts moeten de gemeentehuizen zijn voorzien van een waarschu wingssysteem in directe verbinding met een alarmcentrale dat de inbre ker betrapt zodra hij het gebouw binnendringt. Om zich zo goed mogelijk te be veiligen, moeten de gemeenten op korte termijn in contact treden met een van de 24 Regionale Bureaus Voorkoming Misdrijven. Zo'n bu reau stelt in overleg met de gemeen te kosteloos een beveiligingsplan voor het gemeentehuis op. De kos ten van de te nemen maatregelen mogea de gemeenten doorbereke nen aan hun burgers. De lastenver zwaring zal gering zijn en is volgens de staatssecretaris acceptabel in verhouding tot het te beschermen maatschappelijk belang. Leiden heeft nooit zoveel joodse inwoners geteld als Amsterdam of in mindere mate, Den Haag. Toch kent ook de Sleutelstad reeds eeuwen lang een joodse ge meenschap in haar midden. On geveer vanaf de zestiende eeuw. Hiermee was Leiden niet de eer ste stad met joodse inwoners in ons land. In de dertiende eeuw kenden Maastricht en Nijmegen al georganiseerde joodse gemeen schappen. In beide steden kon den joden voor het nakomen van hun godsdienstige verplichtin gen terecht in een synagoge. Dit alles klinkt redelijk positief, maar de realiteit was vaak niet zo roos kleurig. Telkens opnieuw werden de jo den lastig gevallen of verdreven. Zo rond 1350 kregen de joden de schuld van het uitbreken van de pest. In 1444 verklaarde het bis dom Utrecht dat de joden het bis dom moesten verlaten en nooit meer mochten terugkeren. Zo maar wat voorbeelden om te laten zien, dat de joodse gemeenschap in ons land het vaak moeilijk had. Ook de Spaanse landvoogd Alva was de joden allesbehalve goed gezind. Hij dwong een groot aan tal het land te verlaten. Vrijheid De landvoogd volgde met deze politiek nauwgezet de instructies van zijn koning Philips II. In de tweede helft van de zestiende eeuw werd het gebied ten noor den van de grote rivieren een zelf standige staat. In deze Republiek der Zeven Verenigde Nederlan den was de positie van de joden, zeker in vergelijking met andere landen, niet slecht. Centraal werd er met betrekking tot de joodse gemeenschappen niets geregeld, alles hing in feite af van de hou ding van plaatselijke besturen en de bestuurders van de Hollandse steden waren de joden niet slecht gezind. In Leiden en de andere steden konden de joden bijvoorbeeld wonen waar ze wilden. Ook het Leidse stadsbestuur liet de joden vrij in de uitoefening van hun godsdienstige activiteiten. Deze vrijheid vond je verder bijna ner gens in Europa. Vrijheid op gods dienstig gebied betekent nog niet vrijheid op commercieel gebied. Op dit gebied waren de Hollan ders duidelijk terughoudender. raëlische ambassadeur van in Nederland, H.A. Cidor. Rijke joden warean bijna altijd en overal welkom. Deze joden, met meestal in de handel verdiend ka pitaal, hadden vaak interessante buitenlandse relaties en ook het Leidse stadsbestuur heette daar om deze mensen van harte wel kom. Maar, de meeste joden wa ren niet rijk, eerder arm. Zij dreig den de kleine burgerij, de am bachtslieden concurrentie aan te doen en dit riep soms agressieve reakties op. Bijna overal in Holland, ook in niet-joodse beroepsgroepen het Leidse stadsbestuur onder druk te zetten om joden te verbieden op hun gebied actief te zijn. Een aantal keren deden de stadsbe stuurders tijdelijk wat conces sies, maar behalve in tijden van economische neergang werden de joden ontzien. Zolang het in Leiden goed ging met de lakenindustrie was er in principe plaats voor iedereen, maar ten tyde van economische malaise veranderde deze toleran- LEIDSE KRONIEK OVER Leiden mochten joden geen lid worden van de gilden. Dit bete kende dat ze ook geen- winkel mochten beginnen op terreinen waarop de gilden actief waren. Telkens opnieuw probeerden te houding. In 1737, toen Leiden 125 joodse inwoners telde, nam de stad het besluit verder geen jo den meer in de stad toe te zullen laten. Deze maatregel paste in een meer algemene politiek. In tijden (foto gemeente-archief Leiden) dat het met de textielindustrie niet goed ging, probeerde het Leidse stadsbestuur zoveel mo gelijk vreemdelingen te weren. Maar, een zekere anti-joodse lyn valt bij deze maatregelen niet te ontkennen. Het hoedenmakersgilde weet in 1775 te bereiken dat joden al leen maar hoeden mogen repare ren en geen nieuwe hoeden mo gen maken. Het aantal joden, woonachtig in de Sleutelstad, is nooit groot ge weest. Zo rond 1740 telde Leiden ongeveer 125 joodse inwoners. In de Franse tijd 1800) ongeveer 500. Bij het begin van de Tweede Wereldoorlog was dit aantal te ruggelopen tot 350. Het centrum van de activiteiten van de joodse gemeenschap lag aan de noordkant van het Leven daal. Daar stond sinds 1731 ook- de synagoge. De ramp met het kruitschip in 1807 had ook deze synagoge zwaar beschadigd. Aan vankelijk probeerde men het ge bouw te repareren, maar tevreden met het resultaat was niemand. Zo rond 1860 besloot men dan ook een nieuwe synagoge te bou wen. Dankzij bijdragen van het rijk, de provincie, de joodse ge meenschap in Nederland en de Leidse burgerij, kwam het ge bouw in 1863 klaar. Actief was ook de bijdrage van de joodse gemeenschap in het Leid se universitaire leven, ondanks de discriminerende bepalingen die binnen dë universiteiten wer den gehanteerd. Eeuwenlang mochten joodse studenten in Lei den alleen maar medicijnen stu deren. Pas in 1796, tijdens de Ba- taafsche Republiek, werden alle faculteiten opengesteld voor joodse studenten. De Leidse uni versiteit heeft ook veel befaamde hoogleraren van joodse origine gekend. Drucker, Oppenheim en Meyers moeten hier zeker wor den genoemd. Dieptepunt Tijdens de oorlogsjaren werd ook de joodse gemeenschap in Leiden zwaar getroffen door de Duitse terreur. Heel triest was het lot van het in 1890 gestichte weeshuis. Eerst gevestigd in de Nieuwsteeg, daarna in de Stille Rijnstraat, in de oorlogsjaren te vinden op de hoek Cronesteinkade - Rooden- burgstraat. De directie van het weeshuis was vaak gewaarschuwd voor een dreigende Duitse actie. Voor de kinderen waren onderduikadres sen beschikbaar. De directeur ne geerde de waarschuwingen, hij wilde zijn gemeenschap bij elkaar houden en de kinderen niet on derbrengen in niet-joodse gezin nen. Op 17 maart 1943 werden kinderen en personeel op de trein gezet naar het doorgangskamp Westerbork. Duitsers kwamen er aanvankelijk niet aan te pas, de actie werd uitgevoerd door Ne derlandse functionarissen. Via Westerbork kwamen de kin deren terecht in het vernieti gingskamp Auschwitz. Daar overleden ze, nadat eerst een aan tal kinderen waren gebruikt voor medische experimenten. Een triest verhaal. Hoogstwaarschijnlijk het absolu te dieptepunt in de geschiedenis van de joodse gemeenschap in Leiden. BRAM VERHOOG

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8