TAD LEIDEN Files door werk aan Willem de Zwijgerlaan Buurtbewoners willen ons hier wegpesten LEIDSCH DAGBLAD IptaSÉiiilj CDA steunt nieuwbouw school in de Leidse hout UNICEF-LOOP LEVERT CIRCA 83 OP s MAANDAG 18 JUNI 1990 Verwijderen hobbel kost 150.000 gulden LEIDEN - De afsluiting van drie van de vier rijstroken van de Willem de Zwijger laan heeft vanochtend geleid tot flinke vertragingen öp de omleidingsroute door de Merenwijk. Vooral op de Ke telmeerlaan stond het ver keer soms 20 minuten vast. De werkzaamheden aan de 'hobbel' bij de Kooitunnel begonnen van ochtend precies rond 5.00 uur. Van af dat tijdstip zijn drie van de vier rijstroken afgesloten. Deze situatie gaat ongeveer vier weken duren. Stadinwaarts is voor het verkeer geen rijstrook beschikbaar. Auto mobilisten die vanuit het centrum richting de brug over de Zijl willen, kunnen één rijstrook gebruiken. De wagens die de stad inkomen wor den de IJsselmeerlaan opgestuurd en via de Gooimeerlaan (bij Groen- a.lUl'iJ.'hljilHiijl'K oordhallen) weer naar de Willem de Zwijgerlaan geleid. Veel mensen kozen vanochtend op eigen initiatief een andere omlei dingsroute door de Kooi. Via Suma- trastraat, Surinamestraat en Bern- hardkade kwamen ze ten slotte ook weer op de Willem de Zwijgerlaan terecht. Ze waren ongetwijfeld sneller op de plaats van bestemming dan auto mobilisten die door de Merenwijk reden. Het doorgaande verkeer werd hier ontregeld door verkeer van rechts, onder meer op de krui sing Gooimeerlaan/Ketelmeerlaan. Daar heeft het verkeer van de ande re kant van de Merenwijk voorrang op de omgeleide stroom auto's. Dat zorgde voor oponthoud. De gemeente heeft wel de ver keerslichten op de hoek Gooimeerl aan/Willem de Zwijgerlaan buiten werking gesteld, om het verkeer zo veel mogelijk te laten doorstromen. Vandaag en morgen wordt de grootste drukte verwacht bij de wegafzettingen.. "Vanochtend en vanmiddag zijn er de wagens van en naar de veemarkt en morgen zijn de winkels allemaal open, dan krijg je zowel toeleverend verkeer als veel klanten van buiten de stad", aldus een politieman die vanochtend sur veilleerde op de Willem de Zwijger laan. De politie houdt morgen ook nog een oogje in het zeil, daarna wordt iedereen geacht gewend te zijn aan de nieuwe stiuatie. Politiewoord voerder D. Graveland verwacht dat de politie morgen ook regelend gaat optreden op de Ketelmeerlaan. Het werk aan de hobbel neemt ongeveer vier weken in beslag. De grond rond de Kooitunnel wordt af gegraven tot op een diepte van 2,5 meter. In het ontstane gat worden zogenaamde argex-korrels gestort, een ultra licht funderingsmateriaal dat vrijkomt bij verbranding in de Hoogovens. Deze korrels moeten voorkomen dat de weg opnieuw verzakt onder de druk van voorbij- razende auto's. Een woordvoerder van de afde ling bestratingen van civiele wer ken liet weten dat de gemeente er van uitgaat dat de nieuwe fundering minimaal zeven jaar meegaat. De kosten van de operatie bedragen ongeveer 150.000 gulden. Het verkeer stadinwaarts kan de eerstkomende vier weken geen gebruik maken van de Willem c Het werd omgeleid via de Merenwijk. Dat leidde tot in de ochtendspits tot files. i t Provins. Onderstaand de ii 1 en 5; J.G. den Hartog 2; Alphense Vriendenclub: Anders-Straathof 1F. Sanders 2; T. Groenendijk 3; J. van Rijn 4; F.' Bruné 5. Stedelijk samenspel Alphen: Anders-Straathof 1F. Sanders jr. 2; T. Groenendijk 3; J. van Rijn 4; F. Bruné 5. LPC: A. Witteveen 1 en 5; J. Staffeleu 2 en 4; J. de Wolf 3. Leidse Vriendenclub: L. koopman 1C.P. Gijs man 2; Th. Dongelsmans 3; W. Siera jr. 4; Bo- dijn en zn. 5. Het Oosten: combinatie Van Putten van Wee- ren 12 en 4; G. Hendrikse 3; J. Verbaan 5. De Rijnklievers: J. Kok 1 en 3; A. de Vries 2; H. v.d. Star 4; J. van Leyden 5. Postduivenvereniging Leiderdorp: J. van Laar en zn. 1 en 5; M. Reijnerse 2; W. van Oosten 3; R. v.d. Nieuwendijk 4. De Blauwkras: P. Landensbergen 1 en 3; com- Nieuwendijk 2 en 5; combinatie v.d. e Vlekke de Water 3; P. Verhoork 4 en 5. Nationale vlucht vanuit St. Vincent, aankomst eerste duif regio Alphen: De Graaf en co. 1P. de Boer 2 en 3; F. Sanders 4 en 5. Opgepakt na vernielingen LEIDEN - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag 5 Leidse jongens aangehouden, die vernielingen hadden aangericht op de Doezastraat. De groep had eer der op de avond problemen veroor zaakt in café De Trechter aan de He renstraat. Daar zijn ze door de poli tie verwijderd. Even later kwamen er bij de poli tie diverse meldingen binnen dat het vijftal huis hield op de Doeza straat. Van de vijf jongens die wer den aangehouden zijn er twee weer snel vrijgelaten omdat ze weinig met de vernielingen van doen had den. Het drietal 18,19 en 21 jaar) dat wel verantwoordelijk is voor de ver nielingen heeft beloofd de schade te vergoeden. Exploitanten café De Wagen 88 balen van anonieme brief LEIDEN - De uitbaters van het café De Wagen 88 aan het Noordeinde hebben het idee dat de buurt een hetze tegen hen voert. Ze hebben buurt bewoners die last hebben van het bedrijf opgeroepen te ko men praten en niet direct naar de politie of gemeente te stap pen. Alle bewoners van het Noordein de kregen begin april een schrij ven in de bus van een anonieme buurtbewoner die iedereen op riep bij overlast de politie of ge meente te bellen. De schrijver be klaagde zich erover dat de eigena ren van het café zich niets aan trekken van waarschuwingen van gemeente dat het uit moet zijn met de geluidsoverlast. Eind maart is bij de afdeling bijzondere wetten een lijst ingle- verd waarop 64 omwonenden ver klaarden last te hebben van herrie uit het café. "Maar sindsdien is de overlast niet afgenomen, het re gent nog steeds telefoontjes bij de politie", staat in de niet onderte kende brief te lezen. Die werd in iedere brievenbus aan het Noord einde gestopt, behalve in die van De Wagen 88, het café van de Leidse zangeres Wies Cavé. Toch kregen de café-eigenaren de brief in handen via een buurt bewoner. Ze zijn zeer verbolgen over het feit dat degene die ver antwoordelijk is voor het schrij ven niet de moed heeft gehad zijn naam eronder te zetten. Ze hebben dit de buurt laten weten door op hun beurt ook een brief op te stellen die aan duide lijkheid niets te wensen over laat. MILITAIR GEZAG AVONDKLOK n café De Wagen 88 huis-aan-liuis in het Noordeinde hebben - v.' LL TL .vT T TLA:W L/: I, Het huis-aan-huis verspreide stencil begint met copieën van Duitse bekendmakingen uit de bezettingstijd omtrent spertijd en vernielingen. In een begeleidend schrijven wijzen de café-exploitanten er op dat het in '40-'45 normaal was om verzet te plegen zonder naams vermelding. Er was immers spra ke van levensbedreigende situa ties. "Maar in een vrije democra tie is het heel gewoon dat lieden die kritiek hebben zich bekend maken". Mensen die klachten hebben over het café wordt opgeroepen eens te komen praten. "Doe niet laf en stap naar ons toe. De nu ge volgde weg is zeer stijlloos en on democratisch". Volgens de bedrijfsleider had de oproep succes. Verschillende omwonenden zijn al langs ge weest om over de situatie te pra ten. De gesprekken hebben ver helderend gewerkt. De directie bestrijdt de suggestie in de ano nieme brief dat niemand van het café zich iets aantrekt van de klachten. "We hebben de geluids boxen herplaatst en als Wies Cavé zingt, gaan de gordijnen dicht. In september wordt zelfs dubbel glas geplaatst". Bezoekers is verder gevraagd hun auto's niet hinderlijk te par keren. Met name mensen aan de overkant van het café kunnen soms hun huis niet meer uit om dat cafébezoekers hun voertuig soms pal voor hun voordeur zet ten. "Natuurlijk is dat heel verve lend. Als ik zoiets zie, vraag ik de eigenaar meteen zijn auto ergens anders neer te zetten", aldus de bedrijfsleider. Hij heeft het idee dat sommigen het café gewoon willen wegpes ten. "Er hebben mensen gete kend die naast de bloemenwinkel bij het Kort Rapenburg wonen. Hoe kunnen die nou in vredes naam last van ons hebben?" Daarbij gaat het volgens hem ook nog eens om studenten, 'die zelf ook de nodige overlast* veroorza ken'. Eigenaresse Wies Cavé is het opgevallen dat de politie relatief vaak op de stoep staat als ze zelf aan het zingen slaat. "Afgelopen zaterdag was het weer zo ver. Ik had nog geen drie zinnen gezon gen of er stonden al weer twee agenten binnen". De bedrijfslei der geeft trouwens toe dat hij dit keer fout zat. "Toen Wies zong stond een raam open en de gordij nen waren niet gesloten. Maar de politie komt ook vaak als alles dicht zit en Wies gaat zingen". Veel van de klachten van buurt bewoners worden volgens de ex ploitanten niet eens veroorzaakt door eigen klanten. "Mensen die naar de Stevenshof, de Mors of Zuid-West moeten komen hier al lemaal langs. Al snel wordt ge dacht dat wij daar wel weer ach ter zullen zitten, maar in de mees te gevallen gaat het om lieden die vanaf bij voorbeeld de Beesten markt naar huis lopen". LEIDEN - Het plan voor nieuw bouw van de openbare basisschool Woutertje Pieterse in de Leidse Hout krijgt voldoende steun in de gemeenteraad. Het CDA, de fractie die als laatste nog een standpunt Huiszoeking in Akkerhof en Hoflaan LEIDEN - De politie heeft vrijdag huiszoeking gedaan in twee wonin gen, omdat het vermoeden bestond dat er drugs werden verhandeld. In een woning aan de Akkerhof is een aantal grammen cocaine in beslag genomen. Verder werd voor vele duizenden guldens aan geluidsap paratuur aangetroffen, die vrijwel zeker van diefstal afkomstig is. De 38-jarige bewoner is aangehouden. In een woning aan de Hoflaan werden ook de nodige spullen aan getroffen, die vermoedelijk van diefstal afkomstig zijn. Hier werden* twee personen aangehouden, een 27-jarige en een 37-jarige Leidenaar. Het aangehouden drietal wordt ver dacht van overtreding van de Opi umwet en van heling. moest innemen over het plan, gaat akkoord. Daarmee zijn 24 van de 39 raadsleden voor de bouw op het trainingsveld. Het CDA kwam zaterdagmorgen speciaal bijeen om een standpunt te bepalen over het plan. Tijdens de gewone fractievergadering, vorige week dinsdag, was de partij er niet uitgekomen. Pas nadat wethouder Van Dongen (PvdA/onderwijs) de CDA-fractie nadere informatie stuurde, wilde ze een beslissing ne men. Die is uiteindelijk uitgevallen in het voordeel van de basisschool. D66 en de SP zijn tegen de bouw op de hoek van de Antonie Duycklaan/Houtlaan. Groen Links is voorstander van de nieuwbouw op het trainingsveld. Bij de PvdA zijn drie raadsleden tegen en zeven voor. Ook de zes leden tellende WD-fractie heeft twee tegenstem mers. Nu het CDA massaal voor bouw in de Leidse Hout stemt, is een ruime meerderheid in de raad voor en gaat in het najaar vrijwel ze ker de nieuwbouw van start. Teldersschool ledereen is welkom op het zomerfeest van de Teldersschool aan de Telderska- de 48. Met tal van activiteiten-wordt vrij dag 22 juni het aantreden van de zomer gevierd. Het feest begint om 15.30 uur en duurt tot circa 18.30 uur. LEIDEN - Ongeveer 1600 leer lingen van diverse basisscholen in de regio hebben zaterdag deelgenomen aan de zesde Uni- cefloop in de Leidse Hout. De start en finish waren op het Lug dunum-ter rein aan de De drie organiserende Leidse Rotaryclubs schatten dat ook dit jaar weer zo'n 83.000 gulden bij een is gelopen door de deelne mers. Die lieten zich per kilome ter sponsoren door onder meer familieleden, kennissen en be drijven. In totaal legden de scho lieren 15.680 kilometer af. De organisatie hoopte vooraj op 2000 deelnemers, maar dat aantal werd niet gehaald. Vol gens woordvoerder Hetzler ligt de oorzaak daarvan in het het grote aantal sponsorlopen dat rond deze tijd ook elders wordt gehouden: "Hoewel de Unicef - loop inmiddels een gevestigde naam is, zijn we eigenlijk het slachtoffer van ons eigen succes. Veel vereningingen hebben ons model overgenomen en de men sen zijn een beetje loop-moe". Voor alle lopers lag na afloop een herinneringsspeldje klaar. Daan Arens. leerling van de Haanstra Scholen aan het Ra penburg had aan het einde van de middag het grootste bedrag bijeengelopen. Voor de twaalj kilometer die hij aflegde, ont ving hnj 420 gulden aan sponsor geld. Twee deelnemers slaagden erin maar liefst 40 kilometer te lopen. De opbrengst i loop is bestemd i van Unicef in an de sponsor oor een project Ghana. Hier wordt een aantal scholen voor zien van attributen als school borden, krijtjes en dergelijke. Mogelijk één exploitatie kabelnetten in Leiden LEIDEN De Stichting Kabelne Merenwijk (SKM) overweegt de ex ploitatie van het televisienet over ti dragen aan de Stadskabel. Na de zo mervakantie worden de onderhan delingen over de overdracht voort gezet. De SKN heeft besloten de mog lijkheden te onderzoeken voor eer overdracht omdat een ingrijpend* renovatie van het kabelsysteem te veel administratieve last met ziet meebrengt. Nadat de renovatie var het verouderde systeem is afgerond heeft iedere woning in de Meren wijk een eigen kabelaansluiting Het stichtingsbestuur verwacht dal de Stadskabei betere mogelijkhe den heeft om de omvangrijke admi nistratie uit te voeren. Indien de plannen doorgaan wil dit overigens niet zeggen dat alle be woners van de Merenwijk de be schikking krijgen over alle zenders die de Stadskabei levert. De SKM wil namelijk blijven functioneren als machtigingshou der van het kabelnet. Dit betekent dat de stichting beslissingsbe voegdheid houdt over onder meer de samenstelling van de program mapakketten voor radio en televi sie. Momenteel blijven de abonnees van de SKM verstoken van pro gramma's van onder meer CNN, een Duitstalige zender en TV 5. Het stichtingsbestuur ziet de sa menvoeging als een eerste stap op weg naar een regionale samenwer king tussen besturen van kabelnet ten. De VECAI (het overkoepelende orgaan van de machtiging- en ex ploitatiehouders) bracht onlangs een rapport uit waarin wordt aange drongen op regionale samenwer king Heempark viert 30-jarig bestaan LEIDEN - Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van het Heempark wordt op zondag 24 juni het 'heem- plantenfestijn' gehouden. Tussen 13.00 en 16.00 uur worden in het park aan de Oegstgeesterweg diverse activiteiten gehouden. Be zoekers wordt duidelijk gemaakt hoe inheemse planten in de loop van de eeuwen op verschillende manieren zijn gebruikt. Voorbeel den hiervan zijn kruiden, genees middelen, verf en afrasteringen. Aan het festival werken onder an deren natuurgidsen mee van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie. Voorts is de instel ling Natuurmonumenten erbij be trokken. Leidse Hout Met stijgende verbazing heb ik de afgelopen weken enkele artikelen in deze krant gelezen over de plan nen van de gemeente Leiden een school (Woutertje Pieterse) te bou wen in de Leidse Hout. Van jongs af aan heb ik in de di recte omgeving van de Leidse Hout gewoond (Houtlaan) en op school gezeten (Leidse Houtschool en Vis ser 't Hooft). In die periode is al een flink stuk groen opgeofferd aan de bouw van het Diaconessenhuis en aan woningen. Als bestuurslid van de korfbal vereniging Pernix heb ik in 1984 moeten berusten in het feit dat de vereniging de Leidse Hout moest verlaten in ruil voor een aanzienlijk mindere accommodatie. Dat was nodig omdat het speelveld moest wijken voor uitbreiding van de atle tiekbaan en het terrein waarop nu een softbalvereniging speelt was voorbestemd parkeerterrein te wor den. De Leidse Hout is voor veel men sen uit de omgeving een wijkplaats om een rustig uurtje door te bren gen. De groenvoorziening in deze buurt is al niet geweldig. Door op deze plaats nu ook nog een school te bouwen gaat nog meer groen verlo ren. Bovendien zal na Pernix een tweede korfbalclub (De Algemene) de dupe worden van het gevoerde gemeentebeleid. Met genoegen heb ik geconsta teerd dat buurtbewoners een hand tekeningenactie hebben opgestart om de bouw van deze school te voorkomen. Ik heb aan deze actie van harte mijn medewerking ver leend en hoop dat, mede door dit soort initiatieven, de gemeenteraad tot de conclusie zal komen dat niet lichtvaardig stukken groen opgeof ferd kunnen worden aan de wens gebouwen neer te zetten. Met enige creativiteit moet het toch mogelijk zijn een andere plek te vinden voor Woutertje Pieterse, zodat niet bij voorbeeld ten behoeve van het ge noegen van weinigen het plezier van velen opgeofferd wordt! Ik zou de gemeenteraad dan ook willen adviseren: 'Maak geen fout. handen af van de Leidse Hout'. Ph. van der Kooij. Gardeniadal 6. Leiden STAD LE1DE STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7