Situatie milieu Oost-Europa 'schokt' EG Mazowiecki wint strijd om burgercomités van Walesa DDR tegen directe eenwording Litouwen bereid verklaring van onafhankelijkheid te bevriezen Absolute meerderheid voor Bulgaarse oud-communisten MAANDAG 18 JUNI 1990 EHEHZE PA èlHA: 19.90 PER DEEL de Bijenkorf l£) Volgens de Tsjechische minister Vavrousek is zeventig procent van de bossen en de helft van de wate ren in Tsjechoslowakije dood. In de lucht boven Praag zit twintig keer zoveel zwaveldioxide als het EG-ge- middelde. De gemiddelde levens verwachting in de meestr vervuilde gebiden van zijn land is sinds het eind van de jaren vijftig gedaald van 70 tot 67 jaar, vijf jaar lager dan in West-Europa. In Noord-Bohemen is de gemiddelde levensverwachting zelfs tien jaar lager. De Oostduitse minister van milieu Steiniberg kondigde aan dat de oudste en de meest milieuvervui lende elektriciteitscentrales in de DDR worden stilgelegd. Steinberg wil dat de zure regen wordt terugge drongen door in de centrales over te schakelen van bruinkool op steen kool. De DDR streeft ernaar het energieverbruik de komende tien jaar met 2,5 procent te verminderen, de uitstoot van kooldioxyde moet zelfs met twintig procent omlaag. De Oosteuropese ministers hebben zich verplicht strenge milieueisen op te stellen. De EG wil ook samenwerken op het gebied van de kernenergie. Het Internationaal Atoomagentschap in Wenen (een VN-instantie) zal mede daarvoor worden versterkt. Sovjet minister Vorontsov kondigde aan bereid te zijn in 1992 alle 'gevaarlij ke' industrieën open te stellen voor buitenlandse inspectie, terwijl de 168 natuurreservaten worden open gesteld voor wetenschappelijk on derzoek. Akkoord over samenwerking Van onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL/DUBLIN De EG zal de Sovjetunie voorlopig vrijwel niet kunnen helpen bij de aanpak van de enorme milieuproblemen in dat land. De omvang van het probleem is daar volgens Europees milieu-commissaris Ripa de Mea- na "zo verpletterend", dat de EG niet tot zinvolle hulp in staat is. Voorlopig blijft de bijstand op milieugebied beperkt tot de landen die profiteren van het PHARE-pro- gramma van de EG. Dat zijn Polen en Hongarije, en later ook de andere Oosteuropese landen. De EG is wel bereid met alle landen in Oost-Eu ropa nauw samen te werken bij de aanpak van de milieuproblemen. Dat bleek zaterdag in Dublin, waar voor het eerst een conferentie plaatshad van de milieuministers van de EG-landen en de landen van Oost-Europa. Sovjet-minister van milieu Vorontsov vroeg vcforal hulp voor de zogenaamde 'Europese re publieken'. zoals de Baltische sta ten, Rusland en de Oekraïne. De Oosteuropeanen maakten dui delijk dat het milieubeheer voor hen een prioriteit is in de omschake ling naar een markteconomie. "Zij hebben de afschuwelijke gevolgen van veertig jaar wan-economie open op tafel gelegd", zei de Ierse voorzitter Flynn. Ripa de Meana zei "geschokt te zijn". Verzet Eritrea wil niet meer praten over vrede, ABU DHABI (IPS) - Het Eritrese Volksbevrijdingsfront (EPLF) wei gert nog langer te onderhandelen met de Etiopische regering over het beëindigen van de 28 jaar oude oor log. Het EPLF wil dat de Verenigde Naties een referendum in Eritrea or ganiseren waarin de bevolking de eigen toekomst kan bepalen. Dat heeft Othman Mohammed Omar, lid van het centrale comité van het EPLF meegedeeld. De 3,5 miljoen tellende Eritrese bevolking heeft bij het referendum de keuze tussen drie mogelijkheden voor een toekomstige staatkundige structuur: onafhankelijkheid van Etiopië, een federatie met Etiopië of autonomie zoals de Etiopische rege ring heeft aangeboden, aldus Oth man. Als Eritrea onafhankelijk zou worden, zal Etiopië geen zeehavens meer hebben en wordt het door land ingesloten. De kust van Eritrea strekt zich uit over een lengte van duizend kilometer. Sinds 1978 zijn er onderhande lingsrondes gehouden tussen het verzet en de Etiopische regering maar die hebben tot nu toe geen re sultaat opgeleverd. Volgens de Erit rese rebellen heeft Etiopië met de annexatie in 1961 van Eritrea de VN-resolutie uit 1951 geschonden. In die resolutie werd bepaald dat de twee gebieden een federatie vorm den. Volgens EPLF-leider Othman hebben de VN niets ondernomen tegen deze schending van de resolu tie en is het nu tijd dat de Verenigde Naties hun verantwoordelijkheid op zich r SDI verkocht De Amerikaanse justitie heeft zater dag een ingenieur opgepakt op ver denking van het verkopen van ge gevens over raketten die worden ontwikkeld voor het Amerikaanse Strategie Defense Initiative of "Star Wars". Ronald Hoffman zou gege vens verkocht hebben - of van plan zijn dat te doen - aan bedrijven in Japan, West-Duitsland, Italië en aan het Israëlische ministerie van de fensie. Trump betaalt niet De Amerikaanse magnaat Donald Trump heeft zijn Trump Organisa tion de uiterste datum voor schuld verplichtingen van ruim 42 miljoen dollar laten passeren. Hij heeft nu nog tien tot dertig dagen gelegen heid om alsnog te betalen, anders komen zijn eigendommen onder de hamer. De verplichtingen die Trump vrijdag had moeten nako men betreffen de aflossing (22,7 mil joen dollar) en rentelasten (20 mil joen dollar) op twee series obliga ties op Trump Castle, de minst winstgevende van zijn drie casino's in Atlantic City (New Jersey). Nederlaag Le Pen De socialisten hebben in Villeur- banne, een voorstad van Lyon, een opzienbarende overwinning be haald op het ultrarechtse 'Front Na tional' van Jean-Marie le Pen. In de tweede en laatste jonde van kanto nale verkiezingen behaalden ze ruim 63 procent teggen ruim 36 pro cent voor de aanhangers van Le Pen. In de eerste ronde haalde het Front 27,5 procent. te praten. WARSCHAU (AFP/Rtr) - In Polen zijn de lokale burgercomités van het vakverbond Solidariteit inge gaan op een oproep van premier Tadeusz Mazowiecki om zich achter de regering te scharen en zich tot partij om te vormen. Daarmee heeft Mazowiecki een overwinning be haald in de machtsstrijd met Solida- riteit-leider Lech Walesa. De burgercomités zijn in 1989 op gericht ten behoeve van de campag ne van Solidariteit voor de parle mentsverkiezingen. Mazowiecki deed zijn appèl tijdens een zitting van een parlement die werd bijge woond door de leiders van de 49 burgercomités. "Om de hervormin gen tot een goed eind te brengen heeft de regering een sterke en bre de politieke basis nodig", aldus de premier. "De regering roept jullie op haar basis te worden, niet ten be- kale verkiezingen hoeve van individuen, maar van het maand, w algemene beleid. De burgerbewe ging kan de basis vormen van een brede alliantie voor de democratie" van vorige /erweldigen- inning behaalden, aldus Solidariteit-voorman Zbigniew Bu- jak. De overname van de burgercomi tés luidt het begin in van de desinte gratie van Solidariteit als brede po litieke beweging. Mazowiecki zei dat de burgercomités niet langer de naam van Solidariteit zouden kun nen houden. Maar zij hebben inmid dels hun naam al gevestigd bij de lo- Uit de burgercomités zou een po litieke partij kunnen voortkomen, die als tegenwicht moet dienen voor de vorige maand opgerichte Unie van het Centrum. Die is opgericht door politici van Solidariteit die Walesa's gooi naar het president schap steunen. Aanhangers van de regering verzetten zich juist tegen Walesa's kandidatuur. Walesa zou liever zien dat de bur gercomités blijven bestaan als voe dingsbodem van waaruit verschil lende partijen zullen groeien. "De burgercomités moeten breed en open blijven en niet in een partij veranderen", zo liet hij in een bood schap weten. "De burgerbeweging is geen privé-bezit". In handen van de regering zouden de burgercomi tés de basis kunnen vormen van een nieuw postcommunistisch machts monopolie. Eerder trachtte Walesa te verhin deren dat de burgercomités naar het regeringskamp zouden afdrij ven, door een nieuwe voorzitter van de burgerbeweging te benoemen in plaats van de vorige, die een aan hanger van Mazowiecki was. i West-Duitsland woonde zaterdag de discussie o OOST-BERLIJN (GPD/AP/) - De Volkskammer, het Oostduitse par lement, heeft gisteren de onmiddel lijke toetreding van de DDR tot de Bondsrepubliek afgewezen en be sloten het voorstel hiertoe eerst te laten onderzoeken door de commis sie van grondwetszaken. Pas als de resultaten hiervan bekend zijn, kan erover worden gestemd, zo besliste de Volkskammer. De conservatieve DSU had voor gesteld om de DDR direct te ontbin den en vandaag nog de Duitse een heid een feit te maken. Na urenlan ge verhitte debatten werd met 267 tegen 92 stemmen besloten om over het voorstel te discussiëren. De Oostduitse premier Lothar de Maizière verklaarde al aan het begin van de discussie het voorstel voor onmiddellijke toetreding tot de Bondsrepubliek niet te zullen steu nen. Volgens hem heeft zijn rege ring weliswaar de mogelijkheid dit voorstel uit te voeren, maar moeten er nog veel vragen worden beant woord voordat de DDR zichzelf ont bindt en deel uit gaat maken van de Bondsrepubliek. Hij stelde voor om het voorstel door de commissie voor grondwetszaken te laten on derzoeken en er daarna over verder zei dat de vrijheid van de DDR-bur- gers en de vereniging van beide Duitslanden "tegen niemand ge richt is". De ministers van buitenlandse za ken van de DDR en de Bondsrepu bliek Duitsland, zijn het niet eens over de datum waarop de gemeen schappelijke verkiezingen gehou den moeten worden. Genscher denkt aan december dit jaar. Mec kel vindt echter dat er voor er een datum genoemd wordt eerst nog een aantal zaken geregeld moet worden. De Oostduitse minister heeft april 1991 voor ogen als vroeg ste mogelijkheid. Vijf doden bij Soweto- herdenking JOHANNESBURG (AP/GPD) - In Zuid-Afrika zijn zaterdag vier zwar te politieagenten en een zwarte jon gen gedood tijdens de herdenking van het bloedbad dat veertien jaar geleden door de politie in de zwarte woonwijk Soweto werd aangericht. Op 16 juni 1976 opende de politie het vuur op zwarte studenten, die protesteerden tegen het onderwijs beleid in Zuid-Afrika. Dit incident leidde tot hevige onlusten in het he le land, die aan 500 tot 700 mensen het leven kostten. In Soweto werden zaterdag twee zwarte agenten doodgeschoten, een derde werd gedood in Kathelong, een zwarte woonwijk ten zuidwes ten van Johannesburg. In het noordoosten van het land kwam een vierde agent om het leven. In de buurt van Stilfontem, ongeveer 160 kilometer ten zuidwesten van Jo hannesburg, werd een zwarte jon gen doodgeschoten toen de politie het vuur opende op een groep jon geren die stenen gooide naar een pa trouillewagen. De Züidafrikaanse regering over weegt alle bevolkingsgroepen te be trekken bij het referendum over de nieuwe Grondwet, waarover zij met het ANC en andere oppositiebewe gingen wil onderhandelen. Met dit plan neemt de regering van president Frederik De Klerk af stand van het voornemen alleen de blanke bevolking te raadplegen over het resultaat van de onderhan delingen met de oppositie. De op mars van de extreem-rechtse Kon- servatieve Partij (KP) zou de be langrijkste reden voor deze koers wijziging zijn. De KP boekte twee weken geleden bij een tussentijdse verkiezing in Natal zoveel winst, dat, bij voortzetting van deze trend, een referendum onder uitsluitend blanke kiezers op een nederlaag voor de regering zou kunnen uitlo pen. Roemenen weer de straat op tegen Iliescu BUDAPEST (GPD) - Zo'n dui zend tegenstanders van de rege- ring-Iliescu hebben gisteravond op nieuw gedemonstreerd op het Uni versiteitsplein in de Roemeense hoofdstad Bukarest. Ze bezetten daarbij ook de weg en blokkeerden het verkeer. De overlast voor het verkeer was vorige week de belangrijkste reden om in te grijpen tegen de toen al zes weken durende studentendemon stratie tegen Iliescu. Maar hoewel de militaire politie zich nu wel in de buurt opstelde, werd deze nieuwe demonstratie ongemoeid gelaten en het ziet er naar uit dat de Roemeen se autoriteiten voorlopig niet van plan zijn geweld te gebruiken. Ze zijn te bezorgd dat het Westen zijn dreigementen waarmaakt en de voor Roemenie zeer noodzakelijke hulp stopzet. In een gezamenlijke oproep via de televisie vroegen de nieuwe minister van Binnelandse Dorel Ursu en de studentenleiders de demonstranten en de bevolking gisteravond rustig te blijven. Van ochtend waren er nog zo'n 50 de monstranten op het plein. Als alles goed gaat wordt interim- president Iliescu vandaag beëdigd. Zijn beëdiging was eigenlijk al voor vorige week vrijdag gepland, maar moest toen worden uitgesteld van wege de ongeregeldheden in Buka rest. Of het parlement er vandaag aan toekomt, is overigens onduide lijk. De eerste zitting moest zo over haast worden afgebroken dat er nog een aantal voorbereidende werk zaamheden is blijven liggen. Bestand verzet en regering Liberia FREETOWN (AP) - De Liberiaanse regering en opstandelingen zijn za terdag na ruim vijf maanden van ge vechten een onofficieel staakt-het- vuren overeengekomen. Dat ge beurde na vijf dagen onderhande len in de hoofdstad van Sierra Leo ne, Freetown. De vredesonderhandelingen zijn zaterdag onderbroken om de dele gaties gelegenheid te geven tot overleg met hun leiders, en worden vandaag hervat. De twee partijen spraken verder af internationale hulp aan burgers in de door elk be heerste delen van het land toe te staan. Er waren geen aanwijzingen dat de rebellen van het Nationaal Patriottisch Front bereid zijn tot af zwakking van hun eis dat president Samuel Doe aftreedt en vertrekt uit Liberia voordat van een langdurig bestand sprake kan zijn. De DSU had voorgesteld om "de Duitse eenheid vandaag al te reali seren door de uitvoering van artikel 23a". In artikel 23a van de Westduit- se grondwet staat dat de BRD en de DDR zichzelf kunnen ontbinden en daarna een gezamenlijke Duitse staat kunnen vormen. Het debat over het voorstel werd bijgewoond door de voorzitter van de Westduitse Bondsdag, Rita Su- essmuth, bondskanselier Helmut Kohl en talrijke andere Westduitse politici. Pikant detail is dat gisteren de Tag der Deutschen Einheit (Dag van de Duitse Eenheid) werd ge vierd. Op die dag wordt in de Bondsrepubliek jaarlijks de Oost duitse opstand van 17 juni 1953 her dacht, die door het Sovjet-leger bloedig werd neergeslagen. Die feestdag heeft dit jaar meer emoties losgemaakt dan doorgaans. Voor het eerst vierden oost en west samen de dag, die 37 jaar lang het verschil tussen vrijheid en on derdrukking heeft aangegeven. Op de herdenkingsbijeenkomst in het Schauspielhaus hebben de voorzit ters van beide Duitse parlementen betoogd dat de Duitse vereniging vooral een Europese ontwikkeling is. Birgit Bergmann-Pohl, presiden te van de Volkskammer in de DDR Bulgaren in de rij voor suiker. Welke nieuwe regering hun land ook krijgt, verwacht wordt dat die vanwege de rampzalige economische toestand slechts een kort leven is beschoren. (foto AP) MOSKOU (Rtr/AFP) - Litouwen staat op het punt toe te geven aan de eis van het Kremlin de onafhanke lijkheidsverklaring - tijdelijk - in te trekken. De Litouwse regering heeft zaterdag het parlement van de republiek opgeroepen de verkla ring op te schorten "voor de duur van de gesprekken met Moskou". Nu de regering voor het eerst te rugkomt op de verklaring zelf, en niet slechts op de beslissingen die daaruit voortvloeien, geeft Vilnius aan dat het bereid is tot een compro mis met Moskou. Waarnemers wij zen erop dat het Kremlin ook op za terdag besloot de gasleveranties aan Litouwen gedeeltelijk te her vatten. In Vilnius is vernomen dat het Li touwse parlement morgen het voor stel van de regering zal bespreken. De Volksfronten van Estland, Let land en Litouwen, die in de repu- blieksparlementen de meerderheid bezitten, hebben zich in een ge meenschappelijke vergadering op nieuw tegen het intrekken van de Baltische onafhankelijkheidsver klaringen uitgesproken. Volgens de regering in Vilnius verliest de verklaring door het mo ratorium "niet zijn juridische ba sis", en gaat het pas in als Moskou de twee maanden geleden afgekon digde economische blokkade van de republiek opheft. De "bevrie zing" wordt direct ongedaan ge maakt als de onderhandelingen met het Kremlin mislukken, aldus Vil nius. De onafhankelijke communisti sche partij van Litouwen heeft za terdag op een plenaire vergadering in Vilnius verklaard dat de leiding van de republiek „al het mogelijke moet doen om onderhandelingen met Moskou te beginnen". De Sov jetregering heeft steeds als voor waarde gesteld dat Litouwen dan eerst de onafhankelijkheidsverkla ring moest bevriezen. De commu nistische afgevaardigden zeiden dat .Litouwen "onomkeerbaar" op onaf hankelijkheid aankoerst, maar zij spraken zich uit voor een "over gangsperiode op de weg naar het herstel van Litouwse staat". PLO-leiding vreest moordaanslagen ABU DHABI (AP) - De veiligheids maatregelen voor de leiders van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) zijn verscherpt in verband met berichten dat Israel van plan is hen te vermoorden, aldus het Arabi sche dagblad Al-Ittihad, dat in Abu Dhabi verschijnt. PLO-voorzitter Yasser Arafat, hoofd van het politiek comité van PLO Farouk Kaddoumi en de PLO- vertegenwoordiger in Tunesië Ha- kam Balawi, staan volgens de krant bovenaan een Israëlische doden lijst. Stelt u op dit cadeau geen prijs, dan ontvangt u bij aankoop de helft van de waarde in contanten. Van onze correspondent Runa Hellinga BUDAPEST - De Bulgaarse Socia listische Partij (BSP) heeft gisteren de absolute meerderheid in het par lement veroverd. Bij de tweede ron de van de parlementsverkiezingen won deze vroegere communistische partij voldoende districten om de BSP te verzekeren' van 201 van de 400 zetels in het parlement. Bij de eerste ronde veroverde de BSP al 172 zetels. De tweede ronde verliep gisteren volgens internationale waarnemers over het algemeen vrij en eerlijk. Er werd een aantal gevallen van intimi datie van kiezers gemeld. Die wor den nader onderzocht, maar vol gens westerse diplomaten waren de incidenten niet ernstig genoeg om de verkiezingen ongeldig te verkla ren. Het ging er vooral om dat het le ger zeer nadrukkelijk aanwezig was. Bovendien bleek het in som mige stemlokalen onmogelijk om geheim te stemmen. De definitieve verkiezingsuitslag wordt waarschijnlijk pas morgen bekend. Vanmorgen maakte de ra dio in Sofia echter al voorlopige uit slagen bekend. Die gaven de BSP de absolute meerderheid. Van 25 van de 81 districten waar een twee de stemronde nodig was, was nog geen uitslag bekend. De socialisten hebben aangekon digd dat ze, wanneer ze de absolute meerderheid halen, een brede coali tie met de oppositiepartijen nastre ven. De kans daarop is overigens heel klein. Alle andere partijen heb ben laten weten niet met voormali ge communisten in een regering te gaan zitten. Ongeacht de definitieve uitslag wordt er in Bulgarije overigens re kening mee gehouden dat geen en kele regering het veel langer dan an derhalf jaar zal volhouden. Econo misch is het land vrijwel aan de af grond en politiek zal het een zeer zware tijd tegemoet gaan. Zowel de UDK als de BSP zijn intern zeer verdeeld en kunnen ieder moment in verschillende fracties uiteen val len. De kans dat een regering van welke samenstelling dan ook, het lang zal volhouden, is daarom ge ring. Hoe sneller u naar de Lees- en Luistermarict In de Bijenkorf komt, hoe meer u van de honderden spec taculaire aanbiedingen kunt profiteren. Bijvoorbeeld: meer dan honderd Special Price CD's met Dire Straits. Phil Collins. Fleetwood Mac. e.v.a Van 29.95 Voor 24.95 Nu 2 voor 40.- Golden Master Series. DDD opgenomen werken van grote componisten. Meer dan 50 titels. Bij aankoop van 3 CD's de Bolero van Ravel uit deze serie gratis' Nu 3 voor 33.- 20 CD s uit de Astoria serie van o.a. Bach. Chopin, Beethoven en Mozart Per CD 10.- Nu 3 voor 25.- 'Leven in Frankrijk', een schitterend lees- en ki|kboek door Terence Conran. Van 69.50 Voor 35.- Time Life's 'Bibliotheek der Landen', een sene van 12 delen. Geschiedenis en cultuur in heldere taal en prachtige foto's. Exclusieve Bijenkorf aanbieding. Oor spronkelijk 49.50 Nu 19.90 per deel.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5