Snelheid op autoweg gaat snel omlaag' PvdA broedt voorzichtig op beter milieubeleid Blokkade kermis Rotterdam omdat promotie te kort schiet 'MUieuheffing komt zeker' Steeds meer mensen komen in wao terecht Hollandse connectie bij Spaanse drugs Bond verwacht opnieuw uittocht van ambtenaren NS-conducteurs voeren met pepermunt actie tegen agressie 'Politieke wil om automobilist in trein te krijgen ontbreekt Sanering van Volgermeer kan beginnen DEN HAAG (GPD) De maximumsnelheid op de auto snelwegen wordt verlaagd en er komt een voorlopig rijbe wijs voor jonge automobilisten. Dat staat in een nota, die minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) binnenkort aan de Tweede Kamer zal aanbieden. Ze zei dat vanochtend voor de NCRV-radio. ROTTERDAM (ANP) - Woedende kermisexploitanten hebben zater dagmorgen met hun woon- en vrachtwagens geruime tijd de toe gang geblokkeerd tot het Rotter damse amusementspark Rivoli. De actie was een protest tegen de hou ding van de gemeente Rotterdam, die volgens woordvoerder Kulpe te weinig heeft gedaan om het pret park te promoten. Als gevolg daar van valt de publieke belangstelling tegen en moeten de exploitanten het nagenoeg zonder inkomsten doen. Rivoli 1990 begon 14 april van dit jaar en duurt tot 21 oktober. Op de Müllerpier bij de Euromast is een groot vrijetijdscentrum gebouwd, dat bestaat uit een grote kermis met onder meer een gigantische acht baan, een PTT-Telecom Presentatie en de Rivoli Festival Hall. waar on der meer wisselende tentoonstellin gen worden gehouden en waarin een internationale supermarkt is gehuisvest. Na het wegvallen van het popfes tival Carthago werd Rivoli zelfs de belangrijkste festiviteit in het kader van 650 jaar Rotterdam. De eerste twee weken bezochten 170.000 mensen het evenement. Daarna ble ven de Rotterdammers en toeristen uit binnen- en buitenland weg. de gemeente Rotterdam, die te wei nig reclame heeft gemaakt voor het evenement. Rotterdam heeft 'maar' twee ton voor promotiedoeleinden uitgegeven. Hoewel daarover geen schriftelijke afspraken bestaan, is volgens Kulpe afgesproken dat de gemeente zowel nationaal als inter nationaal promotie zou bedrijven om van Rivoli een publiekstrekker van de eerste orde te maken. De kermis heeft tot nu toe ruim 250.000 mensen getrokken, wat vol gens Kulpe betekent dat er geld bij moet. De exploitanten zijn tot actie te redden wat er te Maij onthulde haar plannen als re actie op uitlatingen van de voorzit ter van de vereniging Veilig Ver keer Nederland, Harrie van den Bergh, die zaterdag de noodklok luidde over het stijgend aantal ver keersslachtoffers. Volgens Van den Bergh vallen jaarlijks in het verkeer 1400 doden en 50.000 gewonden. De stijging is volgens hem vooral te wijten aan een falend kabinetsbe leid. De minister zei dat haar plan voor verlaging van de maximumsnel heid en verscherping van de contro le op snelheidsovertredingen brede steun heeft binnen het kabinet. Ze verwacht dat ze die ook zal krijgen voor de invoering van een voorlopig rijbewijs voor jeugdige automobi listen. "Zo'n rijbewijs is drie jaar geldig. Heeft men bewezen dat men in die periode goed heeft gereden en weinig overtredingen heeft ge maakt, dan krijgt men het rijbewijs definitief. Als men een reeks over tredingen heeft gemaakt, dan moet opnieuw examen worden gedaan". Veilig Verkeer Nederland toonde zich vanochtend verheugd over de snelle reactie van de minister. De verlaging van de maximumsnel heid komt voor de WN niet op de eerste plaats. "Het zou verstandig HILVERSUM (ANP/GPD) - Mi nister Alders (milieubeheer) is er van overtuigd dat het kabinet zal besluiten tot invoering van heffin gen op produkten die het milieu be lasten. Hij zei dit gisteren in het tv- programma Het Capitool. In het vorige week uitgebrachte milieuplan NMP-plus staat dat "on derzoek" zal worden gedaan naar de mogelijkheid van heffingen. Het gaat daarbij specifiek om reguleren de heffingen, die niet zijn bedoeld om de schatkist te spekken maar om milieuschadelijk gedrag te beïn vloeden. De accijns op gelode benzine is een voorbeeld van een regulerende heffing. In de kritiek op het NMP- plus is gesteld dat het kabinet, on der druk van minister Andriessen van Economische Zaken, de proble matiek van de regulerende heffin gen op de lange baan schuift. Alders is het daarmee niet eens. "Die hef fingen komen er", zei hij tot twee keer toe in Het Capitool. Studie daarnaar is wel nodig, omdat ook met name internationaal nog wei nig ervaring met regulerende hef fingen bestaat. Een van de meest genoemde pro dukten voor zo'n regulerende mil ieuheffing, is melk in een kartonnen pak. Er bestaat immers een goed al ternatief in de vorm van melk in een glazen fles. De Vereniging Milieu defensie voerde zaterdag nog actie in een Albert Heijn-vestiging in Lei den omdat het supermarktconcern weigert melk in een fles aan te bie den. Steekpartij De zeventienjarige B. de Groot uit Nieuwerkerk aan den IJssel is gis termorgen vroeg doodgestoken na bij de Rotterdamse discotheek To- morrowland. De Groot liep met zijn zus en een vriendin naar een taxis tandplaats, toen een groep jongeren om niet opgehelderde reden op hem instak. De Rotterdamse politie heeft inmiddels vier jongens aange houden op verdenking van de steekpartij. Barbecue Twee kinderen van zes en twaalf jaar oud uit een Utrechts gezin zijn gistermiddag ernstig gewond ge raakt bij een barbecue. Toen de aan maakblokjes niet snel genoeg ble ken te branden, werd er een fles spi ritus op de barbecue gegooid. Er ontstond een grote steekvlam, waarbij de kleren van de kinderen in brand vlogen. Een buurman wist de kinderen de kleren uit te doen en bracht ze over naar het ziekenhuis. Brand Een felle brand heeft gistermorgen de monumentale scholengemeen schap A. Roland Holst in de as ge legd. De school is waarschijnlijk niet meer te redden. De brand is vol gens de brandweer ontstaan door kortsluiting in het scheikunde-lo- kaal. Niemand raakte gewond. Ontvoering Op de Veluwe en in Amsterdam zijn zaterdagmiddag twee Koerden ont voerd door vijf onbekende mannen. Beide mannen kwamen later weer vrij. Volgens de twee ontvoerde mannen wilden de ontvoerders hen doodschieten omdat ze betrokken zouden zijn bij eeri schietpartij in Amsterdam, maar de politie sluit politieke redenen voor de ontvoe ring niet uit. zijn om eerst het aantal zo honderd kilometer uit te breiden tot bijvoorbeeld de hele Randstad. Dat zou de geloofwaardigheid ten goede komen. Er zijn nog teveel automo bilisten die niet begrijpen waarom op bepaalde stukken niet harder dan honderd mag worden gere den", aldus de woordvoerster. Over de invoering van een voorlo pig rijbewijs voor jongeren zei Maij- Weggen: "Er moet op dat gebied iets gebeuren. Het is opvallend dat er vooral in de eerste twee, drie jaar vrij veel ongelukken gebeuren". Het voorlopig rijbewijs zou volgens WN gekoppeld moeten worden aan een stelsel van strafpunten: "En niet alleen voor jongeren, maar voor alle automobilisten". Gewonde hoort na ongeluk snel van verzekeraar DEN HAAG (ANP) - De Neder landse autoverzekeraars heb ben hun gedragsregels over de behandeling van in het verkeer veroorzaakte letselschade aan gescherpt. Zo is ondermeer vastgelegd dat het slachtoffer zo snel mogelijk, maar in elk geval binnen drie maanden, hoort hoe het met zijn zaak staat. Dat is dit weekeinde meegedeeld door het Bureau Voorlichting Verzeke ring in Den Haag. De nieuwe regels moeten er toe leiden dat de benadeelde bij een verkeersschade zolang de behandeling van zijn schade duurt, steeds duidelijkheid heeft over zijn positie. Zo snel mogelijk, maar uiterlijk binnen drie maanden, laat de verzeke raar de benadeelde weten of de verzekeraar de aansprakelijk heid wel of niet erkent of, als daarover nog geen beslissing is genomen, waarom dat nog niet het geval is. De verzekeraar schort zijn standpunt niet op in afwachting van een eventuele strafzaak, tenzij hij aantoont dat hij daar een redelijk belang bij heeft. redden valt. "Er staat hier een goed produkt. Het wordt alleen slecht verkocht", aldus Kulpe. Hij sluit hardere acties niet uit als de ge meente niet aan de eisen tegemoet komt. Pas toen de exploitanten de toe zegging kregen dat ze bij burge meester Peper, op bezoek kunnen om over de problemen te praten, hieven ze de blokkade op. Óf Rot terdam inderdaad meer reclame zal maken voor Rivoli 1990 en ook ex tra geld voor promotie zal vrijma ken, moet echter nog blijken. Mor gen vergadert de raadscommissie algemeen bestuur over de eisen van de kermisexploitanten. Veel van de leden van de commissie weten waarover ze praten: toen de kermis zaterdagmiddag weer openging, kon zij gratis worden bezocht. Onderzoek naar bommen vertraagt bouw op Schiphol SCHIPHOL (GPD) - KLM Cate ring mag voorlopig niet bouwen op Schiphol-Noord. De KLM had van daag de eerste paal willen slaan voor een produktiebedrijf, maar moet het werk staken omdat er wel licht bommen liggen op het terrein. Dat heeft de burgemeester van Haarlemmermeer beslist. De Explosieven Opruimings Dienst gaat nu een verkennend on derzoek uitvoeren. Op de plaats waar KLM wilde bouwen, bevond zich in de Tweede Wereldoorlog een 'dummy-vliegveld', bedoeld om En gelse vliegtuigen te misleiden. Dit vliegveld is in de oorlog vaak doel wit geweest van bombardementen. ZOETERMEER (ANP) - In het eerste kwartaal van dit jaar zijn er in Nederland negenduizend mensen met een arbeidsongeschiktheids uitkering bijgekomen. Dat is ruim tweemaal zoveel als in het eerste kwartaal van 1989. Toen had een toename plaats van vierduizend uit keringen. Dat blijkt uit dit weekeinde gepu bliceerde cijfers van de Sociale Ver zekeringsraad (SVR). In het eerste kwartaal werd aan 28.500 mensen een nieuwe arbeidsongeschikt heidsuitkering toegekend terwijl er 19.500 uit het bestand verdwenen door pensionering, overlijden of omdat zij weer aan het werk kon den. De Sociale Verzekeringsraad raamt de uitgaven voor arbeidson geschiktheidsuitkeringen over 1990 nu op 23,7 miljard gulden. Dat is een miljard gulden meer dan in 1989. In totaal zullen de uitkeringen dit jaar toenemen met 7,5 miljard gulden tot 81 miljard gulden, raamt de SVR. Het leeuwedeel van die stij ging komt voor rekening van de aow, weduwen- en wezenuitkerin gen en kinderbijslag (samen plus 5,4 miljard). Daarnaast worden er stijgingen voorzien bij de arbeids ongeschiktheid (één miljard) en de Ziektewet (800 miljoen). De werk loosheidsuitkeringen (wachtgeld en WW) nemen in vergelijking met 1989 met honderd miljoen gulden af. SCHEVENINGEN Het had iets meer mogen waaien, maar voor de rest verliep het grote vliegerfeest op het Scheveningse strand dit weekeinde onder ideale omstandigheden. Zo'n 150 tot 200 teams en ongeveer 3000 hob byisten gaven acte de présence. Onder hen Martin Lester uit het Engelse Bristol die een zeer opvallende vlieger aan de thermiek prijsgaf. <r0to anpi DEN HAAG (ANP) De ambtena- plaatsen in en hebben nu nog wei- renbond CMHF voorspelt dat over nig behoefte aan verandering; de enkele jaren opnieuw een uittocht overheid heeft "flink gesjoemeld" van ambtenaren naar het bedrijfsle- met functiewaarderingen; er zijn ven plaatsheeft. De bond reageert veel extra beloningen in het leven daarmee op een onderzoek van het geroepen. Nederlands Economisch Instituut Desondanks kan niet worden (NEI) over de arbeidsmarktknel- voorkomen dat de meeste ambtena- MADRID/ROTTERDAM (GPD) - Het onderzoek naar een van de grootste Spaanse drugsbendes, dat begon na een razzia vorige week dinsdag in de noordwestelijke pro vincie Galicië, wijst in Nederlandse richting. Een van de drugsbaron nen die werd aangehouden heeft begin 1988 een bedrag van 1,35 mil joen gulden aan contanten bij een bankfiliaal gedeponeerd en zo 'wit gewassen'. De guldens zou verdach te hebben ontvangen van 'een' Ne derlandse drugsrelatie. Al meer dan een jaar gingen er hardnekkige geruchten dat de Gali- cische smokkelwereld haar bezig heden had verlegd van sigaretten naar Marokkaanse hasj en cocaïne. Alleen vorig jaar al werd er in Gali cië 6000 kilo hasj in beslag geno men. De afgelopen maanden bleek echter uit politievangsten in Gali cië, dat de handel zich ook meer op cocaine toelegt. Verdachte is onder n Aan de politierazzia vorige week dinsdag namen 150 agenten deel. Als tijdstip was de voetbalwedstrijd Panamese vlag vare Nederland-Egypte gekozen, omdat zouden Boliviaanse de rechter ervan uitging, dat de uit Marokko meeste gezochten toen thuis voor de televisie zouden zitten. De rech ter heeft nu via Interpol ook een op- sporings- en aanhoudingsbevel uit gevaardigd tegen de belangrijkste gens Colombiaanse drugsbaron, Pablo Escobar. r eigenaar punten bij de rijksoverheid dat vrij dag werd gepubliceerd. Veel deskundige en leidingge- aantal schepen, die onder vende ambtenaren zullen overstap- r beter betaalde banen in de pen r de overheid toch als een slechte werkgever ervaren. Over een aantal jaren zullen de effecten van deze "noodverbanden" zijn uitgewerkt dat zal leiden tot e Het onderzoek concentreert zich heel Europa doorrijden. Die schepen hasj marktsector, denkt de CMHF. Het tocht, aldus de CMHF. De bond Pakistan voor de kust van Galicië hebben afgezet. Snelle motorboten, veruit superieur aan de vaartuigen van de douane, brachten de smokkelwaar vervol- jongeren land. Daar werden de drugs overgeladen in vrachtwagens met verse vis, die vanuit Galicië destijds de lege die in de marktsector. echter vooral op de Spaanse dachte, tegen wie al langer verden kingen bestonden. De man kwam onlangs vrij r half jaar gezeten feur al r Rotterdam zou een van de be stemmingen zijn geweest. Zo zit een Nederlandse vrachtwagenchauf- r dan te hebben omdat hij bij een huiszoe king verzet had gepleegd tegen politie-officier. De rechter moest Ook circuleert hem wel vrijlaten, omdat Justitie niet kon bewijzen dat verdachte derdaad het brein 1 smokkel van hasj en Galicische kust. i jaar in Spanje UTRECHT (ANP) - Onder het voorarrest nadat in zijn truck motto 'Stop agressie, meer1 conduc- 1300 kilo hasj was aangetroffen, teurs' houden honderden NS-con- de Spaanse pers ducteurs vandaag "publieksvrien- ue naam van een Marokkaan met delijke acties". Ze verlenen meer Nederlands paspoort, die vanuit service dan anders en delen bijvoor- achter de Rotterdam nauwe contacten met de beeld rolletjes pepermunt voorzien de aangehouden verdachte onder- van het actiemotto uit aan de reizi- hield. gers. Ze knippen wel kaartjes, maar mogelijk iets minder dan normaal omdat de service aan het publiek vandaag voorop staat. ding van de agressie in treinen en op stations. De conducteurs eisen onder meer dat er 250 conducteurs bij komen, meer lokettisten en spoorwegpolitie. Vanochtend werd pal voor het Utrechtse hoofdkwar tier van NS ook een manifestatie ge houden waar de conducteurs een petitie aan de NS-leiding aanboden. De conducteurs hebben NS tot sep tember de tijd gegeven de eisen in te willigen. Gebeurt dat niet, dan volgen er hardere acties, aldus een woordvoerder van de Vervoers- bond FNV. VLISSINGEN (GPD) - Tot nu toe ontbreekt het in Nederland aan de politieke wil en durf om automobi listen de trein in te jagen. Ir. Baud, hoofd snelheidsprojecten van de Nederlandse Spoorwegen, zei dat dit weekeinde in Vlissingen op het 26ste congres van de Europese Fe deratie van Stationchefs. De politiek moet handelen, aldus Baud, anders verliest Nederland aansluiting op het Europese net van supersnelle treinverbindingen. De sleutel tot het succes van de super snelle trein in Nederland ligt vol gens hem in Den Haag. Hij liet door schemeren daar niet al te veel van te verwachten. Politici zijn, stelde Baud, 'nogal plotseling' tot de ont dekking gekomen dat de grens van het autoverkeer is bereikt en dat ook het luchtvervoer nauwelijks meer kan worden uitgebreid. De NS-topmanager verweet zo indirect de overheid een modieuze belang stelling voor dat andere, milieu vriendelijke vervoermiddel, de trein. Dat verwijt kwam later, minder bedekt, in zijn toespraak terug. Baud noemde het 'merkwaardig en niet erg geruststellend' dat Den Haag nog geen actie heeft onderno men om het treinverkeer te stimule ren. Maatregelen om daadwerkelijk de forens uit zijn auto in de trein te krijgen, zijn nog niet getroffen of zelfs maar gepland, aldus Baud. De overheid weigert volgens hem ook het goederenvervoer van de weg naar de trein te dwingen. "Zij verwacht zeker dat de omringende landen dat wel zullen doen", con cludeerde de NS'er, verwijzend naar Oostenrijk waar vrachtverkeer 's nachts is verboden. AMSTERDAM (ANP/GPD) - t>e PvdA vindt dat er 'produktiebe- heersende maatregelen' moeten ko men in de veeteelt. "Het mestover schot dreigt hele delen van Neder land onleefbaar te maken", aldus fractieleider Wöltgens zaterdag tij dens de Pvd A-partij raad in Amster dam. In het kader van de milieuzorg stelde hij ook voor de wegenbelas ting te verlagen. En de milieubewe ging moet zich anders opstellen. Wöltgens wil om te beginnen een verbod op de uitbreiding van de veestapel. "De mestkraan moet dicht. Hoe eerder hoe beter. De landbouw is een grote binnenland se vervuilingsbron, waarvoor wij geheel en al zelf verantwoordelijk zijn. Hier kunnen we ons nret ver schuilen achter de vervuilende in vloeden vanuit het buitenland". Gisteren werd trouwens bekend dat boeren die bijdragen aan het groeiende mestoverschot, per 1 ja nuari een 'bestemmingsheffing' moeten gaan betalen. De maatregel staat in een nog geheim rapport van het Landbouwschap. De heffing moet jaarlijks 50 miljoen gulden op leveren. Het geld wordt gebruikt voor de bouw van mestverwer kingsfabrieken. Volgens het rap port moeten in Nederland vier nieu we regionale mestbanken komen. De mestbanken moeten gaan vallen onder de reeds bestaande landelijke mestbanken. Milieubeleid Wöltgens zei tijdens de partijraad in Amsterdam ook zich zorgen te ma ken over het milieubeleid. "Het milieubeleid dreigt bekneld te ra ken tussen en milieubeweging enerzijds en de afzonderlijke maat schappelijke belangengroepen an derzijds. De grootste uitdaging voor de nabije toekomst dreigt zo verma len te worden tussen doemdenken en kortzichtigheid", aldus de frac tievoorzitter. Hij is bang dat burgers de pijnlij ke milieumaatregelen niet zullen aanvaarden als de een zegt dat het toch geen effect en de ander zegt dat de maatregel zo onredelijk is. 'Aan de milieubeweging zou ik de vraag willen voorleggen wat het voor zin heeft om elkaar de maat te nemen over wat er tussen 1995 en 2000 moet gebeuren als daardoor de maatregelen die tot 1995 genomen moeten worden, uitstel oplopen", aldus Wöltgens. Op weg naar een ander milieube leid, vindt de PvdA ook dat de we genbelasting moet worden ver laagd, wanneer eind dit jaar de bezi- ne-accijns wordt verhoogd. Fractie voorzitter Wöltgens hoopt daarmee te bereiken, dat degenen die weinig gebruik maken van de auto niet de dupe worden van de duurdere ben zine. "Wie alleen voor een bezoek aan de kinderen of het ziekenhuis de auto gebruikt, mag niet over een kam worden geschoren met de kilo metervreter die voor alles, tot en met posten van een brief, de auto neemt", aldus Wöltgens. Diesel De PvdA-fractievoorzitter vindt bo vendien dat niet alleen de benzine prijs omhoog moet, maar ook de prijs van diesel en LPG. Het kabinet besloot afgelopen vrijdag alleen de bezineprijs met acht cent per liter te verhogen op 1 november dit jaar. Eerder dit jaar werd dieselprijs al met acht cent verhoogd. Minister Maij-Weggen (verkeer) heeft toen met de organisaties van goederen vervoer afgesproken dat dit de laatste accijnsverhoging voor diesel in deze kabinetsperiode zou zijn. Maar, stelt Wöltgens, "het kan niet zo zijn dat de lasten alleen worden verhoogd voor benzine-auto's ter wijl we weten dat met auto's die op diesel en gas rijden, gemiddeld twee keer zoveel kilometers worden afgelegd. De schadelijke effecten van het autogebruik ontstaan im mers niet door de 'kleine rijders', de mensen die relatief weinig van de auto gebruik maken". Het CDA heeft al direct negatief ge reageerd op het voorstel van Wölt gens. Volgens CDA-woordvoerder Hennekam komt de Nederlandse concurrentiepositie op het spel te staan, als de dieselprijs in Neder land opnieuw wordt verhoogd. Wöltgens legde er de nadruk op dat de PvdA het autogebruik wil beper ken. "Dat is hard nodig omdat we allemaal weten dat het massale ge bruik van de auto een forse aanslag doet op onze leefomgeving, onze ge zondheid en de veiligheid op straat". Wöltgens waarschuwde echter voor een al te negatief beeld van de automobilist. "Voor veel mensen, ik denk bij voorbeeld aan gehandicap ten, heeft de auto ronduit een be vrijdende werking. Ik wil dit hard op zeggen omdat soms bver auto mobilisten wordt gesproken alsof het potentiële verdachten zijn". Direct nadat enig tumult was ont staan over de woorden van Wölt gens, liet een woordvoerder van de PvdA weten dat kennelijk een mis verstand is ontstaan over zijn be doelingen. Hij benadrukte dat de fractievoorzitter bij zijn voorstellen alleen heeft gedoeld op personen auto's die op diesel rijden en niet op vrachtwagens. Hennekam hoeft zich volgens de woordvoerder wat dat betreft geen zorgen te maken. AMSTERDAM (ANP) - Er kan snel worden begonnen met de definitieve sanering van de zwaar vervuilde Volgermeerpol der ten noorden van Amster dam nu blijkt dat de proefsane- ring succesvol is verlopen. De provincie zal er bij minister Al ders (milieubeheer) op aandrin gen akkoord te gaan met een plan van aanpak. De proefsanering was vooral gericht op peilverlaging en zui vering van vervuild grondwater in de Volgermeerpolder. Op ba sis van de opgedane ervaring wil de provincie nu definitief schoonmaken. Per gebied wordt dan via bronnen grond water opgepomt, dat door een beluchtingstoren wordt ont daan van vluchtige verontreini gingen. Aansluitend worden de giftige stoffen onschadelijk ge maakt met ozon en wordt, het water gezuiverd in een rioolwa terzuiveringsinstallatie. De Volgermeerpolder is één van de meest vervuilde gebie den in Nederland. In de jaren zestig en zeventig zijn daar dui zenden vaten chemisch afval ge stort door Philips Duphar.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3