'n Man die de wereld boeit, met hem heb ik gesproken' 'Geloofwaardigheid Nederland op het spel Studenten trekken synode over streep REPORTAGE Nelson Mandela maakt dromen anti-apartheidsstrijders tot realiteit van onze correspondente Carine Neefjes (foto ANP) haar ontmoeting met Mandela in de Meervaart. "Er staat een man op in Afrika", declameert ze. Kijkt we zenloos voor zich uit en vervolgt: "Hij pleit voor vrijheid en democra tie. Een man die de hele wereld boeit. Met hem heb ik gesproken". De vrouw die al 22 jaar actief is voor de Antiapartheidsbeweging, kan haar geluk niet op. Ze sprak met Mandela over het toenemende aantal solidariteitsbe wegingen in Nederland. Die zijn hier ontstaan dank zij de strijd van het ANC in Zuid-Afrika. Dat heeft de Nederlandse politiek goed ge daan, meent Braams. Ze glundert: "Tijdens het gesprek keek hij me voortdurend aan en knikte instem mend. Dat deed mij zo goed". Ze had Mandela al eerder gezien in Londen. Maar op Nederlands grondgebied is het totaal anders, vertelt ze. "Hij is hier door alle poli tici ontvangen. Een wonder. Ik heb nog de tijden gekend dat ik werd weggestuurd door politici als ik met hen over het ANC sprak. De partij gebruikte geweld en dat was niet populair. Nu Mandela hier zo harte lijk is ontvangen, kunnen ze het ge woon niet maken om de sancties stap voor stap in te trekken". Bezorgdheid Sietse Bosgra, de onvermoeibare activist van het Komité Zuidelijk Afrika (KZA), is minder emotio neel. Hij wilde vandaag goed voor de oude, wat zieke en overmoeide Mandela zorgen. Daarom claimde hij zelf geen gesprek. Als een wa kende hond hield hij de inspireren de leider nauwlettend in de gaten. Op een hectische dag als deze zette Bosgra genegenheid om in bezorgd heid. Bosgra: "Ik ken hem. Hij is te be leefd en neemt geen rust. Dat zag ik vlak na zijn vrijlating, toen hij een tussenstop maakte op Schiphol. In de hal zat hij op zo'n klein, laag stoeltje. Ik boog voorover om hem een hand te geven. Maar voordat ik het wist, was hij opgestaan. Streek zijn pak recht en stak zijn hand uit. De man was doodmoe, maar bleef gedurende het hele gesprek staan". De Mandela-aanhangers kunnen zich niet zo beheersen als de man zelf. Als de wereldberoemde anti- apartheidsleider de Meervaart ver laat, rennen ze achter hun idool aan. Tranen rollen over de wangen. "Ik mocht niet met hem praten", huilt een zwarte vrouw. Hady-Jahe loopt ook in de stoet. Ze heeft haar bord met kreten afge daan. "Anders was ik die Meervaart nooit binnengekomen", verzekert ze. Haar ogen glinsteren. Het was een fantastische dag. En het komt snel goed in Zuid-Afrika, zegt ze. "Dat zegt Mandela. En ik geloof in hem". Uitbundig zwaait ze naar de zwarte Zuidafrikaanse leider. "Dag vader". AMSTERDAM - Verwoed schuift ze de dranghekken opzij en rent naar de artiesteningang van de Amsterdamse Stads schouwburg. Glipt langs politiemannen heen en strekt haar hand uit naar Nelson en Winnie Mandela. Een gelukzalige glimlach verschijnt op haar gezicht. "Ik heb ze aangeraakt", schreeuwt de 27-jarige Hady-Jane. Dan wordt ze hardhan dig door een agent verwijderd. Snel verovert ze een plaatsje op het Leidseplein. vlak voor het balkon van de Stads- chouwburg. Nog ontroerd door het lijfelijk contact met de Mandela's. "Die hand van Winnie had ik goed beet, die van Nelson maar half' vertelt ze. Binnen ontmoeten de Mandeia's burgemeester Van Thijn. Buiten wacht een joelende menigte. Hady- Jane kijkt gespannen naar het bal kon. Al vijfjaar voert ze intensief ac tie tegen het apartheidsregime in Zuid-Afrika. Na een toespraak van bisschop Tutu werd ze 's nachts gil lend wakker. Ze wilde iets doen om het bloedbad in Zuid-Afrika tegen te gaan. Vijf dagen stond ze met een sand- wich-bord vol strijdvaardige leuzes op de Dam. Ze verzamelde 2016 handtekeningen voor internationa le actie tegen Zuid-Afrika. Ging daarmee naar het Europees Parle ment. "Ik werd er gewoon uitge gooid. Zelfs m'n bord werd afge pakt. Je ziet, die hebben ze later weer teruggestuurd". Onrustig richt ze haar ogen weer naar boven. Dan verschijnen Nelson en Winnie Mandela op het balkon. Met ballende vuisten be groeten ze de 15.000 schreeuwende toeschouwers. Geïrriteerd duwt de zwarte ANC-leider opdringerige ca- mermamannen opzij. "De mensen op straat moeten mij kunnen zien", vindt Mandela. Want voor de wereldberoemde anti-apart- heidsstrijder is de massa belangrijk. Die hebben door actievoeren ge zorgd dat er een einde kwam aan z'n leven achter gesloten muren. "Jul lie hebben mij geholpen en niet de regering. Dank zij jullie inzet veran dert de situatie in Zuid-Afrika. Wij houden van jullie". Sancties Hij schetst de huidige situatie in zijn land: "Toen ik 27 jaar geleden naar de gevangenis ging, mocht ik niet stemmen. Dat recht heb ik nog steeds niet. Ik kan niet wonen waar ik wil. Mijn kinderen kunnen niet naar een goede school, want die is bestemd voor blanken. De politie in ons land is erin getraind om zwarte kinderen dood te schieten". Een vrouw veegt snel een traantje weg. Ze kan het onrecht moeilijk verdra gen. "Onderdrukking is een klein beetje doodgaan", snikt ze. Dan heft Mandela beide handen boven het hoofd. En vraagt op nieuw om handhaving van sancties tegen Zuid-Afrika. "Het is de enige oplossing voor de apartheid". Dwepen met Mandela; emoties op het Leidseplein. Mandela hand in hand met koningin Beatrix. (toto anp) De 72-jarige man die 27 jaar geïso leerd in een cel leefde en op 10 fe bruari dit jaar werd vrijgelaten, haast zich na de manifestatie op het Leidscheplein naar de Meervaart waar hij wordt opgewacht door de Pvd A-partij raad. Behoedzaam wordt hij binnengeloodst door par tijvoorzitter Marianne Sint en vice- premier Wim Kok. Trots kijken de PvdA-leden toe. Want het was Wim die Mandela naar Nederland haal de. "Die Van den Broek heeft niets gedaan", mompelt een partijlid. Ondanks zijn slechte gezondheid en het volgepropte programma lijkt de ANC-leider onvermoeibaar. Zelf medelijden kent hij niet. Rept met geen woord over het bloedbad in Soweto, dat vandaag 14 jaar geleden plaatsvond. Hij wil het verleden vergeten. Denkt slechts aan de toe komst. De kracht straalt 'uit zijn ogen. Zijn harde doch vriendelijke gezicht doet het publiek zwijgen. Ontroerd Opnieuw pleit Mandela voor sanc ties. En die boodschap wordt volle dig ondersteunt door Kok. "Want er is maar een persoon in de wereld die kan beoordelen hoe de apartheid in Zuid-Afrika moet worden afge schaft. Dat is niet Margareth That cher, maar dat is Nelson Mandela". Voorzitter Conny Braams van de Anti Apartheidsbeweging Neder- >to anp) land (AABN) is diep ontroerd na Kerk overtuigd van zin pastoraat DOORN (ANP) Studenten hebben de hervormde synode overtuigd van het nut van het studentenpastoraat. Enkele synodeleden hadden daar over sterke twijfels geuit, maar zij gingen na het per soonlijk getuigenis van de jongeren volledig om. "Ik heb dit in zeventien jaar niet meegemaakt", zo zei een zeer er varen synodelid na het enthou siaste relaas van drie studenten. "Wij zijn niet zo gewend aan be vindelijke getuigenissen", zei een ander. "Ik had de neiging om hardop amen te zeggen". Na hem volgden nog zes andere leden die diep onder de indruk waren ge raakt van de jongeren. De studenten wezen erop dat het studentenpastoraat helemaal niet elitair, overbodig of eenzijdig is, zoals synodeleden hadden be weerd, maar één van de weinige plekken in de universitaire we reld waar nog "een nieuw geluid tegen de hopeloosheid klinkt". Er heerst een sfeer van vertrouwen en openheid en je hoeft er nou, eindelijk eens niet altijd de snel ste, de vlotste en de aardigste te zijn, zo zei Magrete van der Steegh. "Het is op de universiteit mak kelijker om over astrologie te spreken dan over het christelijk geloof. Je bent er als christen een vreemd verschijnsel", aldus de studente. De synode was blij dit fenomeen van dichtbij te kunnen bekijken en een van haar leden stelde dan ook voor permanent jongeren op te nemen in de verga- 'Band tussen kerk en joden is verdwenen' DOORN (ANP) De Hervormde Kerk moet duidelijker laten we ten dat zij 'in onopgeefbare ver bondenheid met Israël' leeft. "La ten we alsjeblieft wat meer warm te uitstralen naar het joodse volk, juist vandaag". Deze hartekreet liet dr. H. Vreekamp van de Raad voor Kerk en Israël op de Hervormde syno de horen. De vergadering blikte terug op de recente controverse tussen kerkelijke Israël-organen en de Raad van Kerken, die on langs een PLO-verklaring heeft uitgegeven en een delegatie van de Raad van Kerken in het Mid den-Oosten (MECC) op bezoek had. Vreekamp krijgt steeds meer de indruk dat er in de wereldwij de oecumene geen plaats meer voor solidariteit met Israël is. Het hervormde synodebestuur heeft overigens, zij het niet unaniem, aangedrongen op bijstelling van de PLO-verklaring van de Raad. Secretaris-generaal dr. K. Blei van de Hervormde Kerk dacht dat de kerken in het Midden-Oos ten "niet zullen begrijpen waar wij het over hebben". Bovendien hebben vele andere oecumeni sche partners de vervangings theorie evenmin afgeschreven en leeft deze ook binnen de eigen kerk nog wel, aldus Blei. dering. Hij vergat dat het Her vormd Jongerensynodeberaad onlangs na een kort bestaan de zachte dood stierf. De Leidse studentenpredikant ds. K. Bouhuijs omschreef de 'geestelijke conjunctuurschom melingen' onder studenten aldus: "Ze willen geen politiek en mys tiek meer, maar zoeken nu nest- warmte, communio, de gemeen schap met elkaar". Politieke bij eenkomsten worden gemeden, trips naar het klooster zijn binnen de kortste keren volgeboekt. Volgens Bouhuijs moeten de kerken in de studentenwereld "niet onbescheiden gaan blaffen, maar wel het lef hebben om af en toe de naam van de Messias te noemen". Ook hij nam tegenstan ders de wind uit de zeilen: "Het studentenpastoraat gaat over het Evangelie, ja natuurlijk, en over zonde en genade, allicht, maar ook over de toekomst van de we reld". Zuidafrikaanse kerken na jaren weer in gesprek JOHANNESBURG (EPD) - De Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC) en de blanke Nederduitse Gereformeerde Kerk (NGK) heb ben besloten een gezamenlijke bijeenkomst te organiseren over de veranderingen in Zuid-Afrika. SACC-secretaris dr. Frank Chi- kane sprak van een historisch be sluit, omdat de kerken elkaar der tig jaar geleden voor het laatst hebben ontmoet. De regeringsge zinde NGK verliet in 1960 de Christelijke Raad van Zuid-Afri ka de voorloper van de SACC nadat deze het bloedbad van Sharpeville scherp had veroor deeld en de regering had opgeroe pen de apartheid te beëindigen. De twee partijen zijn sindsdien steeds verder uit elkaar gegroeid: de NGK bleef bij haar theologi sche rechtvaardiging van apart heid, terwijl de in 1968 opgerichte SACC steeds duidelijker stelling nam tegen het apartheidsregime. In 1986 nam de NGK voor het eerst voorzichtig afstand van de apartheidstheologie. De SACC voelde aanvankelijk niks voor een gezamenlijke con ferentie, waartoe president De Klerk eind vorig jaar had opge roepen. Nadat De Klerk zich afge lopen week had teruggetrokken als organisator, had de SACC geen bezwaar meer. Excommunicatie. Kardinaal O'Connor van New York heeft rk met excommunicatie gedreigd als zij voor legalisering van abor tus ijveren. Misschien is dat 'de enige mogelijkheid' om in te grij pen, aldus O'Connor. Acht Mei. De Nederlandse bis schoppen moeten het gesprek met de Acht Mei Beweging her openen. Deze aanbeveling heeft het Landelijk Pastoraal Overleg (LPÓ) in Utrecht goedgekeurd. De bisschoppenconferentie, waarvan het LPÓ een adviesor gaan is, verbrak in 1988 de contac ten met Acht Mei. TEGELEN (ANP) - De 15de re prise van de vijfjaarlijkse Passie spelen in Tegelen, een traditie da terend uit 1931, mocht zich gister middag bij de première verheu gen in de belangstelling van ko ningin Beatrix, naar eigen zeg gen 'zeer onder de indruk', en kar dinaal Simonis. De oorspronkelij ke tekst van wijlen de Limburgse priester-schrijver pater Jacq Schreurs wordt nog steeds ge bruikt. Alleen is in overleg met met rabbijn Awraham Soeten- dorp de zin 'Zijn bloed kome over ons en onze kinderen' geschrapt. Foto: de koningin neemt een kijk je bij een paar jeugdige figtiran- ten. In totaal doen zo'n 350 inwo ners van Tegelen aan het spel mee, dat op 16 achtereenvolgende zon dagen wordt opgevoerd, (foto anp> Europarlementariër Eisso Woltjer wil EG-controle op visfraude Van onze correspondent Wiebe Pennewaard AMSTERDAM De Europese Commissie moet een onderzoek in stellen naar de mogelijke fraude met visserijgegevens door de direc tie van de Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van Landbouw en Visserij. Als de be schuldigingen die oud-AID-inspec- teur A. Besuijen vorige week uitte, juist zijn, "is er fundamenteel iets mis op het ministerie en is Neder land zijn geloofwaardigheid in Brussel kwijt", vindt Europarle mentariër Eisso Woltjer. Hij zal de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, deze week vra gen stellen over de affaire. Europees visserijspecialist Wol tjer wil geen directe uitspraak doen over de positie van minister Braks. "Dat vind ik een zaak voor het na tionale parlement", aldus de socia list. Maar een bewindsman die hier voor verantwoordelijk zou zijn, zal volgens hem in Brussel niet serieus meer worden genomen. "Als dit waar is, en ik hoop nog steeds dat het niet helemaal waar is, dan is er fundamenteel iets mis op het minis terie. Als een minister zijn eigen op sporingsdienst niet onder controle heeft, dan moet er wat gebeuren. En het zit niet goed, daar zijn vele sig nalen voor". Onder de tafel Zoals gemeld verdoezelde de direc tie van de AID volgens oud-inspec teur Besuijen controlegegevens van haar eigen medewerkers, waaruit (over 1988) een overschrijding van zestig procent van het Nederlandse quotum zou blijken. De oud-AID'er beweert dat de directie de cijfers on der de tafel werkte, omdat ze duide lijk maakten dat de visserij controle door de inspectiedienst aan alle kanten rammelt. Woltjer sluit daar om niet uit dat de AID-directie "on der politieke druk" heeft gehan deld: "Misschien was het de mini- striële top niet welgevallig dat deze informatie naar buiten zou komen". Denkt Woltjer dat het ministerie onder een hoedje speelt met de vis sers en overschrijding van de EG- vangstquota toestaat omdat anders tientallen vissers failliet zouden gaan? "Een paar jaar geleden wist ik ze ker dat het gebeurde. Maar ik zeg nu niet dat het ministerie de ogen be wust dicht heeft gedaan. Ik signa leer alleen dat de Nederlandse vis sersvloot (circa 600 schepen) veel te groot is voor de hoeveelheden vis die Nederland van de EG mag van gen. Als ik zeg dat de overcapaciteit 50 procent is, dan is dat een under statement. Toch zie je geen vissers failliet gaan. Daar kan ik als eenvou dig econoom bepaalde conclusies uit trekken en dat kan het ministe rie ook. Het lijkt me van Braks een beetje naïef om te denken dat alles onder controle is". Woltjer heeft niet veel vertrou- De overschrijding van de vangst- hoeveelheden kan volgens Woltjer "heel simpel" verder worden terug gedrongen door te eisen dat de lid staten zich aan de hun toegewezen vangsthoeveelheden houden. "Als dan blijkt dat quota overschreden worden, moeten de lidstaten daar voor betalen. En eigenlijk vind ik dat de lidstaten moeten kunnen be wijzen dat ze zich aan de regels hou den en niet dat de EG moet aanto nen dat een land de regels over treedt". Strenger Woltjer staat ook achter het idee van Braks om de vissersvloot door satel lieten in de gaten te laten houden. Een dergelijk project is met EG- subsidie opgezet in Portugal en de resultaten daarvan worden eind dit jaar verwacht. "Op die manier kun je de schepen in elk geval in de ga ten houden. Je weet dan waar de grote jongens zitten". Volgens Nederlandse vissers slaat Nederland een slecht Figuur in de EG, omdat de controle hier in vergelijking met andere landen veel strenger is. Daar zou ook sprake zijn van grote vangstoverschrijdingen, alleen komen ze niet aan het licht. "Dat is echt grote onzin, een slap ex cuus van de Nederlandse vissers. De controle is hier niet scherp, maar de gegevens zijn zo op te rapen. De Europese Commissie zegt over Ne derland: de fraude is daar het grootst en het openlijkst". wen in het beleid van het ministerie, blijkt uit zijn woorden. "Ik noem drie voorbeelden. Een: begin vorig jaar verklaarde de AID zelf dat de Nederlandse vissers hun quotum met een kwart overschreden. Ie mand vertelde me zelfs waar in het geheim vis aan land werd gebracht: in Harlingen, Schokkerhaven (Noordoostpolder) en in het haven tje aan de dijk van Lelystad naar Enkhuizen. Twee: de verborgen ruimtes aan boord van kotters, die in Zeebrugge werden ontdekt. Vol gens een ingewijde was dat een ge bruikelijke zaak bij Nederlandse schepen, waardoor zeker 30 tot 40 procent teveel vis aan land werd ge bracht. Drie: van AID'ers kreeg ik te horen dat ze niet werden betrokken bij het maken van de regels en dat er vaak regelingen kwamen die vol gens hen onuitvoerbaar waren. Steeds zei het ministerie: het zit wel goed, dat lossen we wel op". Leven gebeterd Volgens Woltjer heeft Braks na de uitkomst van het parlementaire on derzoek naar de visserij, in 1987, zijn leven wel gebeterd. Het oordeel van de commissie was toen dat Braks had de fraude weliswaar niet had goedgekeurd, maar er wel van had geweten. "Braks heeft zeker gepro beerd de controle te verbeteren, maar kennelijk is het niet genoeg", aldus Woltjer. "Ik denk dat de controle in een aantal stappen sluitend gemaakt Eisso Woltjer. (foto ani moet worden. Op de keper be schouwd is het een rare zaak dat de controledienst onder het ministerie valt dat ook de regels opstelt. Ik denk niet dat het al mogelijk is om de controle op Europees niveau te brengen, maar uiteindelijk zal het daar wel naar toe moeten. Boven dien moet de vangstcapaciteit daad werkelijk worden teruggedrongen. De EG moet daar veel harder in op treden, want nu is het nog steeds dweilen met de kraan open. Ook vind ik dat de EG-controleurs de mogelijkheid moeten krijgen om de nationale visserij-inspectiediensten te controleren. Dus een Europese AID, die de afzonderlijke AID's in de gaten houdt".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2