t 8V r Het zit Schotland eindelijk eens mee Saai Brazilië stelt resultaat voorop SPOwTV Geduld Roberto Baggio zwaar op de proef gesteld WK 90 Bakker Mondiale Zweden rekent ondanks verlies op volgende ronde Andere opzet KNVB-beker Andy Möller hoopt op misstap van Thomas Hassler TURIJN (ANP) Brazilië brengt zijn voetbalvolk in gewetens nood. De vreugde over de prestaties krijgt telkens een knauw door de saaie speelwijze. De trommels roffelen, maar niet met overtui ging. Sebastiao Lazaroni nales door te dringen. De voetbal- Bondscoach trekt zich (voorlopig) niets kritiek aan. Brazilië won zaterdag Turijn met 1-0 (groep C) en plaatste zich voor d€ laatste zestien van de wereldtitel strijd. Bijna 60.000 mensen, onder Costa Rica conferentie met de andere Midden- spe- amerikaanse presidenten bijwoont, de opening twee uur uitstellen. "Het resultaat is acceptabel", vond 10.000 uit Brazilië, floten de bondscoach Bora Milutinovic. Opvallend genoeg krijgt Lazaroni de steun van Tele Santana, de coach van Brazilië tijdens de vorige twee WK's. Santana kreeg in Spanje en Mexico alle hulde voor zijn werk, maar behaalde geen enkele prijs. "Er zijn 150 miljoen coaches van de Brazilië", was r de kennis van voetbal in zijn land. Santana plaats- voetballers uit. Maar coach Iers houden zich doof. Zelfs de almachtige Pelé is ge vraagd zijn mond te houden met op merkingen over de speelwijze van de nationale ploeg. Lazaroni: "We hebben veel kansen gehad. Het is ongelooflijk dat we niet meer doel- nationale ploeg punten gemaakt hebben. Costa Ri- Santana cynisch heeft geen enkele keer op doel geschoten. Dat bevestigt de te slechts enkele kanttekeningen luistheid van onze speelwijze. Bo- kW K"1 vendien speelde Costa Rica erg dedigend e tisch". o« Brazilië kan de beker 1 de spelers wat onspannener voet- Careca, Alemao en Müller gelegenheid krijgen hun spel tegen Zweden heeft Costa Rica Bij een gelijk- natuurtalent te gebruiken". Van ontspanning was tegen Costa rredelijke kans toVde achtste fi- Rica nauwelijks sprake. Brazilië speelde matig tegen de Midden- amerikaanse vertegenwoordiger die zo verrassend was begonnen met een zege van 1-0 op Schotland. Hoewel Brazilië, op papier met vijf verdedigers, de Costaricanen geen enkele kans gaf. Doelman Taffarel had bij wijze van spreken op de tri- Titelhouder Argentinië heeft bune kunnen gaan zitten alsnog doelman Angel Canizzo la ten overkomen ter vervanging van de geblesseerde Pumpido. De eer ste doelman van de Argentijnen brak in het eerste duel van de voor ronde zijn been op twee plaatsen. De 27-jarige Canizzo speelt in com petitieverband voor River Plate, en was al in Italië. Jürgen Kohier zal tegen Colom bia zijn rentree maken in het natio nale elftal van de Bondsrepubliek. De Westduitse verdediger trainde zaterdag voor het eerst weer volle dig mee. Volgens Berti Vogts, na de eindronde van de WK opvolger van Franz Beckenbauer, doorstond Ko hier die eerste test zonder proble- Francisco Maturana, bonds coach van het Colombiaanse natio nale elftal, heeft zijn selectie de juis te weg gewezen voor het laatste groepsduel tegen de Bondsrepu bliek. De 41-jarige Colombiaan scoorde in een 'oefenduel' tussen begeleiders van het Colombiaanse elftal en een juniorenelftal uit Bol ogna een zuivere hattrick. In de 'Co lombiaanse' selectie waren boven dien enkele Zuidamerikaanse jour nalisten opgenomen. De Bondsrepubliek wordt door de Engelse bookmakers voor de eerste keer dit toernooi getipt als belangrijkste kandidaat voor de we reldtitel. Na grote overwinningen op Joegoslavië (4-1) en de Verenig de Arabische Emiraten (5-1) staat het elftal van Franz Beckenbauer genoteerd met een quote van 9-4. Tweede is Italië (5-2) en het Neder lands elftal (5-1) neemt ondanks twee gelijke spelen een derde plaats Blatter gispt scheidsrechters ROME (AFP) - Sepp Blatter, secre taris van de wereldvoetbalbond FI FA, heeft het gedrag van enkele scheidsrechters fel bekritiseerd. Hij vindt' dat ze de strenge richtlijnen die ze voor de wereldtitelstrijd mee kregen, niet volgen. "Tot nog toe is de FIFA geneigd geweest de scheidsrechters enigszins te be schermen", aldus Blatter gisteren in Rome. "Dat is nu voorbij. Het is tijd de arbiters wakker te schud den." De Zwitser ging alvast op de stoel van de scheidsrechterscommissie zitten. "Zonder me te mengen in de zaken van de commissie, vind ik dat voor zeker drie arbiters geen plaats meer is in het vervolg van het toer nooi. Ik kan me niet voorstellen dat zij nog in actie komen in de laatste fase". Blatter heeft het over het trio Fre- driksson, Agnolin en Spirin. De Zweed Fredriksson zag een hands bal in het strafschopgebied van Diego Maradona tijdens Argentinië - Sovjetunie (2-0) over het hoofd. De Italiaan Agnolin en de Sovjetrus Spirin lieten na een rode kaart te trekken voor harde overtredingen van achter tijdens de duels Joego slavië - Colombia (1-0) en Bondsre publiek Duitsland - Verenigde Ara bische Emiraten (5-1). Op 22 juni komt de scheidsrech terscommissie bijeen om de fluitis ten voor de achtste finales aan te wijzen. Traag Alleen in de eerste tien minuten leek Brazilië op weg naar een ruime overwinning. Alemao schoot net naast, Gomez kopte tegen de lat van het eigen doel. Na die enigszins flit sende openingsfase verviel de favo riet in een traag tempo. Constant bleven te veel mensen achter de bal. Na 33 minuten maakte Müller het De Braziliaan Müller komt er niet a Flores (links) altijdnog bijspringen. enige doelpunt, toen hij een doorge- kopte in worp van Jorginho via een Costaricaans been achter doelman Conejo schoot. Met de laatste was de absolute uitblinker bij Costa Ri ca genoemd. De 30-jarige doelman van Deportivo Cartagines ontpopt zich als één van de besten van het toernooi. Hij redde in de tweede helft fraai bij kansen van Alemao, Valdo, Careca en Müller. In de laatste minuten staakte Bra zilië zijn pogingen de score op te voeren. Jorginho en Mozer kregen zelfs een gele kaart, toen ze tegen standers die zich over de midden lijn waagden onrechtmatig de weg versperden. Voor Mozer de tweede. Hij mist de laatste groepswedstrijd tegen Schotland. De- voorzichtige speelwijze van Lazaroni geeft vooral bij de aanval lers ontevreden gezichten te zien. an te pas tegen Juan Cayasso van Costa Rica. In geval van nood kan Roger (foto EPA) Renato liet weten naar huis te vlie- nuten voor tijd invallen voor Care- gen als hij binnenkort niet mag ca. Voor Romario* is geduld een meedoen. Tegen Costa Rica zat hij schone zaak. Lazaroni schijnt op de weer niet op de bank, net als Roma- training zelfs opdrachten te geven, rio. De PSV'er, hersteld van zijn Romario tegen de schenen te schop- kuitbeenbreuk, toonde zich teleur- pen. Alleen door pijn te lijden, gesteld. Lazaroni liet zijn vriend Be- overwint hij de angst voor blessures beto naast zich zitten en enkele mi- en is hij bruikbaar, vindt Lazaroni. Muziekgroep zingt toontje lager TURIJN (Reuter) - Brave Itali aanse huisgezinnen worden gek van swingende Braziliaanse voet balfans. Zo gek, dat ze geklaagd hebben bij het stadsbestuur van Turijn. Vanaf nu mogen de Brazi lianen hun massale show van dans, lawaai en muziek alleen op de wedstrijddag vertonen. Ongeveer 10.000 Braziliaanse supporters reisden met hun voet balhelden naar Italië. Eén van hen bestuurt een gigantische vrachtauto, volgeladen met ge luidsboxen van 10.000 watt. Die zijn nodig de lambada en samba- ritmes van de Braziliaanse mu ziekgroep door het centrum van Turijn te laten schallen. Zo ging het dagelijks, tot het stadsbestuur gisteren het verbod uitsprak. Tot woensdag, als Brazilië te gen Schotland speelt, moet het le gioen het rustig aan te doen. De confrontatie zal veel weg hebben van een muziekconcours. Veel Schotse aanhangers, gehuld in de traditionele kilt, bespelen de doe delzak. Het belooft de kleurrijk ste en muzikaalste wedstrijd van het toernooi te worden. ROME (Reuter) De duurste voet baller van de wereld krijgt eelt op zijn achterwerk. De Italiaan Rober to Baggio werd onlangs door Fio- rentina voor 25 miljoen gulden ver kocht aan Juventus. In de nationale ploeg is geen plaats voor hem. Veel Italiaanse vrouwen vinden hem de mooiste voetballer van het land. Baggio is zeker één van de besten, maar Vicini weet niet waar hem neer te zetten. De Italiaanse bondscoach gelooft in spelmaker Giannini, dribbelaar Donadoni en de spitsen Vialli, Carnevale en Schillaci. Tijdens de moeizame zege van de Italianen op de Verenigde Staten (1-0) schreeuwden 70.000 ti- fosi Baggio's naam. Vicini reageer de niet. De bondscoach: "Ik krijg,de indruk dat degene die niet speelt al tijd de beste is. Baggio heeft de laatste tijd veel psychologische en emotionele problemen gehad". Rondom Baggio waren de laatste weken van het ruchten. Hij wilde eigenlijk niet naar Juventus, maar Fiorentina kon de astronomische transfersom niet weigeren. Toen de overgang defini tief werd, moest het clubhuis van Fiorentina door politie beschermd worden. Woedende aanhangers van de ploeg uit Florence verstoorden zelfs het trainingskamp van de Itali aanse nationale ploeg en reageer den hun frustraties vooral af op de spelers van Juventus. Vicini moest het trainingskamp zelfs sluiten voor publiek. De bondscoach weet niet wat te doen met de aanvallende midden velder. Tot grote spijt van Baggio, die overigens oppast de trainer te kritiseren: "Ik wil zo graag spelen dat ik elke rol in het elftal accepteer. Als ik maar meedoe." Het lijkt er niet van te komen. Wat de speler tot een filosofische uitspraak brengt: "Er zijn belangrijker zaken in het le ven dan voetbal". Het klinkt zonder overtuiging. OSCAR Ik ken de gedichten van Willem Wilmink niet. En ik ga geen bun deltje van hem kopen ook. Zater dag zat hij ter verluchtiging bij NOS Mondiale. Noemt eerst dich ten entertainen, terwijl iedereen toch weet dat dichten lijden is, en vindt vervolgens alles rond het Nederlands elftal zo 'zwaar'. Dat stoorde hem een beetje. Willem heeft er niets van begrepen. Juist alles 'rond' Oranje valt in de bui tencategorie als het om vermaak gaat. Het elftal zelf liet zich ook Engeland weer aanzien als een fietser die zich het scheel trapt en tegelijkertijd in de rem knijpt. Maar ik heb wat af gelachen de afgelopen dagen. Om Van Hane- gem. die zaterdag weer als gast mocht opdraven. Niet om de leuke dingen die Willem altijd zegt. maar vooral om zijn ongeneerde eerlijkheid over het reilen en zei len van Oranje. Maartje, mijn Maartje, raakte zowaar geïrri teerd. Ze vond Van Hanegem maar een 'negatieveling', op wie ze geen vat kreeg bovendien. Heerlijk om naar te kijken. Maar het schouwspel viel in het niet bij het optreden van Leo Beenhakker vrijdagavond laat in het WK- journaal. Leo in gesprek met Kees Jansma. Een werelditem. Kees vroeg of het elftal dat te gen Egypte had. gespeeld niet het elftal van Leo was geweest, omdat deze na afloop had geroepen: 'Vanaf nu is het mijn elftal'. Je keek naar Beenhakker, die daar één brok agressie zat te wezen en je dacht: nu vliegt-ie om de show compleet te maken over die tafel heen en slaat-ie Jansma met diens microfoon van deze wereld. Maar Leo liet het bij verbaal geweld. In het kader van 'ik heb de hand schoen opgenomen' werd alleen het tempo opgeschroefd waarmee de woorden de mond uitkwamen. "Ja, het was mijn opstelling- vanuit de situtie van dat mo- ment....niet één, die overeenkwam met mijn voetbalgedachten....de situatie dat Oranje in twee jaar A niet één goede pot speeldegeen verwijt aan Libregts, juist èen compliment, een wereldprestatie heeft Thijs geleverdde situatie dus, dat men geen goede wed strijd in twee jaar gespeeld heeft- ...dat de groep de boodschap 'Oos tenrijk' en de boodschap 'Joego slavië' niet begrepen heeft....en dat men ook op de trainingen niet in vorm was, niet scherp, niet ge concentreerdop dat moment heb ik een keus moeten maken.... we verdedigden slecht, dus een verdediger erbij....maar er is iets nog veel belangrijkers, wat tot nu toe niemand heeft opgemerkt...ik heb heel hoog spel gespeeld met die wedstrijd...juist door de tien van het EK een kans te geven...dat was voor mij de enige manier om af te rekenen met de EK-mythe...ïk kwam daar niet uit...al die dagen kwam bij alles wat je deed: 'Ja, >maar op het EK deden we het zo- '...ik heb toen gezegd...hier heb je je EK, hier heb je je EK-spelers.. hier heb je je ideëen die gespeeld hebben rond het EK..dan wil ik het weten ook...dus, met andere woorden, dinsdag kwart voor elf heb ik definitief de EK-mythe doorbroken en heb ik gezegd...en nu is het mijn elftal...en nu is het mijn situatie...en nu is het mijn WK..'. Eén vraag en als alle puntjes waren ingevuld had het ant woord niet op deze plek gepast. Het was prachtig om naar te kij ken. Zelden heb ik iemand met zo veel vuur zichzelf een brevet van onvermogen horen uitreiken. Maar dat is een terzijde, dat is 'wat' zei Leo. 'Maar het genieten zat hem in 'hoe' Leo het zei. Het was een perfecte performance. Nergens een verzachtende tussen zin, laat staan een knipoog. De in terrupties van Jansma werden, baf, afgekapt. Wie speelde ooit zo zuiver de rol van de 'getergde'. Kan dit item niet genomineerd worden voor een Oscar? Dan hou den we ten minste nog één klein ood aan dit WK over. THEO BAKKER GENUA De Schotten juichten, maar de Zweden jammer den niet. Schotland won zaterdag eindelijk weer eens een wedstrijd in de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal. Zweden is dankzij de 2-1 zege opgenomen in het rij tje van overwonnenen. Tot zaterdagavond in Genua verlo ren alleen Zaïre, Nieuw-Zeeland en Nederland op een WK van Schotland. Maar de Zweden, na twee wedstrijden nog zonder punten, konden er niet mee zitten. Peter Larsson: "Vooraf hadden we al berekend dat we zelfs mochten ver liezen. Als wij nu met 1-0 van Costa Rica winnen en Brazilië wint van Schotland, zijn we er nog. ZEIST (GPD) - De strijd om de KNVB-beker wordt na overleg tusen de secties betaald en amateur voetbal met ingang van het seizoen 1991-1992 gewijzigd. De eerste ron de wordt afgewikkeld door de acht tien periodekampioenen van de eer ste klassen zaterdag en de hoofd klassen zondag plus de twee finalis ten van de districtsbekertoernooi en. Het deelnemersveld i Ook volgens Bartjes gaat het zo, want Schotland lijkt aan WK's mee te doen om er na de eerste ronde op doelsaldo uit te vliegen. In 1974 mis te Billy Bremner pal voor tijd tegen Brazilië voor open doel, waarna de Schotten de koffers konden pak ken. Vier jaar later haalde Johnny Rep ineens van afstand uit. Schot land won nog wel met 3-2 van Ne derland, maar dat was onvoldoende voor plaatsing. In Spanje en Mexico ging het niet anders. Steeds kwam het doelsaldo een goaltje te slecht uit om door te gaan naar de tweede ronde. Het voortdurend wisselen van bonds coach haalde ook niets uit. In Italië de tweede had ook Andy Roxburgh een Schot- ronde bestaat uit 44 ploegen: de tien se start: 1-0 verlies tegen Costa Rica. winnende amateurclubs uit de ste ronde, de zes kampioenen het zaterdag/zondagamateurvoet- pen door va bal, de twintig eerste divisieclubs Dat lukte De laatste kans moest daarom zater dagavond in Genua worden gegre- Zweden te winnen, adembenemende elf tot en met acht- wedstrijd, vol knalharde overtre- tien uit de eredivisie. De 22 naars en de nummers één tot en met tien van de eredivisie komen uit dingen van Schotse zijde en twee doelpunten waarbij de Schotten onnatuurlijke hoeveelheid ge- de derde ronde. Het privilege dat luk hadden. Bij de eerste goal, al amateurverenigingen in de eerste tien minuten, kwam de corner op de tweede ronde thuisspelen be staat na het komend seizoen niet meer. Er zal sprake zijn rug van de houten verdediger McP- herson terecht, waarna McCall de bal kon binnenschuiven. Het twee- vrije loting met de restrictie dat de doelpunt ontstond uit een straf- amateurclubs in de tweede ronde schop, nadat Nilsson per ongeluk Peter Larsson heeft moeite de Schotse furie, altijd een club uit het betaalde voet- de Schotse veteraan Aitken had doelpunten in de kwalificatieronde, bal ontmoeten. aangetikt. Johnston, maker had geen moeite met de strafschop. ERB A (GPD) Bij de Mannschaft is de stemming opperbest na twee afge tekende overwinningen. Franz Beckenbauer vindt het alleen tijd worden dat Thomas Hassler eens wat laat zien, maar Andy Möller hoopt dat Has sler de (matige) vorm nog even vasthoudt. De jonge international van Eintracht Frankfurt geeft eerlijk toe op-de bank te zitten in de hoop dat zijn concurrenten op het veld slecht voetbal len. "Natuurlijk hoop je dat. De resultaten zijn goed, maar Joegoslavië en De Arabische Emiraten waren natuurlijk zwakke tegenstanders. Maar goed, we hebben wel negen goals gemaakt". Het js Möller uiteraard niet ontgaan dat zijn concurrent Hassler niet opti maal functioneert. Bovendien denkt hij dat het WK toch pas in de tweede ronde begint. "Let maar op, ik word de Duitse Van Basten", zegt hij la chend, verwijzend naar het EK van 1988, toen de spits van AC Milan aan vankelijk ook buiten de opstelling viel. Beckenbauer houdt er de moed wel in bij de 21-jarige bankzitter, die (nog) niet in de Italiaanse competitie gaat spelen vanwege een miljoenen Marken opleverende aanbieding van Eintracht Frankfurt, de club die hij drie jaar geleden voor Borussia Dortmund verruilde. Zaterdag op de pers conferentie verwoordde Beckenbauer nog heel diplomatiek zijn ontevre denheid over Thomas Hassler. "Ik heb al een paar keer met Thomas probe ren te praten, maar dat is niet gelukt. Thomas opent zich niet zo snel, hy zegt dat er geen problemen zijn. Dat geloof ik dan maar. Maar het wordt tijd dat hij gaat presteren". Ook anderszins houdt Beckenbauer het moreel van Moller hoog. "De spelers niet, nee. Maar Beckenbauer geeft me het vertrouwen, het gevoel dat ik dicht tegen het elftal zit. Ik hoor erbij en ik hoop in de tweede ronde te spelen. En ik denk ook dat dat gaat gebeuren". Bij 2-0 ging het er de Zweden alleen nog om te scoren. De gisteren nog altijd chagrijnig kijkende Stefan Pettersson was het haasje. "De eer ste helft was niet best, maar na rust ging ik steeds beter voetballen. Toen moest ik er ineens uit". De Spaanse voetbalsupporter Ramon Muzo fietste 1800 kilometer om een wedstrijd van Spanje te kunhen meemaken. Muzo, 38, be gon zijn trip dertien dagen geleden op Mallorca. Zaterdag kwam hij in Udine aan waar Spanje gisteravond tegen Zuid-Korea speelde. De Spanjaard overweegt bovendien om zijn fietstocht met nog eens 180 kilometer uit te breiden. Donder dag speelt het Spaanse elftal in Ver ona de laatste groepswedstrijd te gen België. V7 MAANDAG 20.25-21.00 Did 2: WK-nieuws. 20.30-20.48 BRT 2: Samenvatting van de vorige dag. 20.30-21.00 EURO: WK-nieuws. 20.45-23.00 BBC 2: Argentinië-Roemenië of Cameroun-Sovjetunie. 20.48-22.45 BRT 2: Argentinië-Roemenië of Cameroun-Sovjetunie met in de rust Studio Beigio. 20.50-21.45 Ned 3: Argentinië-Roemenië 21.00-22.45 Did 2: Cameroun-Sovjetunie. 21.00-23.00 EURO: Argentinië-Roeme- 21.45-21.55 Ned 3: Mondiale. 21.55-22.55 Ned 3: Argentinië-Roemenië 22.45-23.10 BRT 2: Samenvattingen. 22.45-00.00 Did 2: Argentinië-Roemenië. 22.55-00.10 Ned 3: Mondiale: met o.a. een samenvatting van Cameroun-Sov jetunie. 23.00-01.00 EURO: Cameroun-Sovjetu- OVERIGE SPORTEN MAANDAG 16.00-18.00 Sportnet: Amerikaans honk bal. 17.30-18.30 EURO: Paardesport: spring- 18.00-19.00 Sportnet: Zwemmen: vanuit Monaco. 18.30-19.30 EURO: International Motor Sport. 19.00-20.00 Sportnet: Autosport: 1990 Acropolis Rally. 20.20-20.50 Ned 3: Geschiedenis van het Betaalde Voetbal: documentaire. 22.00-22.25 BRT 1: Tofsport: vrijetijds- sporten. 22.00-23.30 Sportnet: VS Pro Boksen. 22.55-00.10 Ned 3: Mondiale: met o.a. een samenvatting van de hockeywedstrijd West-Duitsland-Pakistan in het Zeslan- dentoernooi en wielrennen (Ronde van Zwitserland). 23.30-00.00 Sportnet: Hippodrome: paar- derennen vanuit Frankrijk. 00.00-01.00 Sportnet: Internationale mo torsport. 09.30-10.30 EURO: Paardesport: spring- .30-12.30 EURO: WK Boksen. 12.00-12.40 Sportnet: Bowlen British Matchplay. 12.40-15.30 Sportnet: Tennis: Wirral In ternational. 14.50-17.00 BBC 1Paarderennen: vanuit Ascot.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14