Heerlijk avondje voor Rode Duivels Michel op scherp waar de Spaanse spitsen falen WK 90 Libregts kijk! mee Bryan Robson mogelijk buitenspel 'Voetbalverslaggever* Jules Deelder wint het gemakkelijk van de dichters SPORT Piccolo's De Belgische voetbalinterna tional Michel de Wolf heeft dui zend gulden geschonken aan een kindertehuis in Mexico. De 32-jarige verdediger van KV Charleroi kreeg dat bedrag na dat zijn doelpunt tegen Zuid- Korea was uitgeroepen tot mooiste spelmoment. De Belgi sche voetbalbond heeft de 26 kinderen uit het tehuis na de eindronde van de WK in Mexico geadopteerd. Rene Higuita, de onconven tionele doelman van de Colom- bianen, heeft zich in een onder ling trainingspartijtje gemani festeerd als spits. Higuita nam twee van de zes treffers voor zijn rekening, waarvan één uit een strafschop. De kerk op Sicilië stelt alles in het werk om de voorronde van groep F zo vreedzaam mo gelijk te laten verlopen. Maan dag zal in de St Eugenio Papa- kerk van Palermo een gezamen lijke mis worden gehouden voor Egyptische Moslims, Ierse ka tholieken en Nederlandse pro testanten. Drie weken voor de eindstrijd worden de laatste kaarten voor de finale in Rome voor woekerprijzen aangebo den. Agentschappen in de Itali aanse hoofdstad bieden de plaatsbewijzen aan voor prijzen die acht keer zo hoog lagen als het reguliere bedrag. Voor een plaats op de eretribune wordt nu ongeveer 1750 gulden ge vraagd. Jozef Chovanec van PSV speelt niet mee in het sleuteldu el morgen tegen Italië. De Tsjechoslowaak ondervindt nog te veel last van de blessure aan zijn dijbeen. De 30-jarige mid denvelder werd in het duel te gen Oostenrijk door doelman Lindenberger ten val gebracht, waarna hij per brancard het veld verliet. Koning Voetbal regeert ook in Guatemala. De Costaricaanse president Rafael Angel Cal- deron verzocht zaterdag zelfs de topontmoeting met de overige Middenamerikaanse presiden ten met twee uur op te schorten. Calderon gaf de voorkeur aan het duel tussen Costa Rica en Brazilië dat door de televisie werd uitgezonden. VERONA (ANP) - Tien Rode Duivels hebben Uruguay een helse avond bezorgd. Erik Gerets werd nog voor rust uit het veld gestuurd, maar toch won België met 3-1. De teleurstelling voor Uruguay was waarschijnlijk net zo groot als vier jaar geleden in Mexico, toen de tweede groepswed strijd met 1-6 van de Denen werd verloren. België is in groep E met vier punten zeker van een plaats bij de laatste zestien. Net als acht jaar geleden in Spanje en bij het vorige WK in Mexico, waar de Duivels zelfs 1 denveld geposteerd om het gevaar van mensen als Ruben Paz en Ru ben Sosa af te dwingen. De wisse ling was ten koste gegaan van zijn offensieve clubgenoot Emmers. de werden. Uruguay moet, vanwege Clijsters was bang dat hij de rol niet aan zou kunnen, maar wie in België durft Thys openlijk tegen te spre- ken? Na rust herstelde Thys zich- Bondscoach Oscar Washington zelf door Emmers te brengen voor Tabarez beloofde voor 'Italië' ploeg die goed voetbalt in plaats van een stel bandieten in sportkle- ding. Uruguay speelt inderdaad technisch verzorgd, maar faalt in de afwerking. Wat de hardheid be treft? In de eerste helft maakte Bel gië veertien overtredingen, Zuidamerikanen zes. De rode kaart van Gerets na 42 minuten was een logisch gevolg van vier vergrijpjes in korte tijd. Na rust kreeg Uruguay, de wereldkam pioen van 1930 en 1950, zijn eerste vrije trap tegen na 35 minuten. De totaalstand: 20-7 in het 'voordeel' van België. Misschien is Uruguay wel tè lief geworden. Ontspanning is het succes van de Belgen. Waar de selectie van Urugu ay zich vanaf twee dagen voor de wedstrijd afsloot van de buitenwe reld, verschijnt Guy Thys vlak voor de aftrap in de tv-studio en is in het feest, trainingskamp van alles mogelijk. Bovendien slaagden de Belgen er zelfs in, een rel in de dop op te los sen. Het land huilde, toen 'monu ment' Jan Ceulemans buiten de ploeg werd gelaten. Tegen Zuid-Ko- rea viel hij na rust in, omdat het niet best ging. Vandaar dat hij zondag meteen mocht meedoen. Met suc- De Belgen hadden weinig kansen nodig voor hun doelpunten. Alle drie waren fraai. Na een kwartier speelde Ceulemans linksachter De Wolf vrij. Diens voorzet werd door Clijsters fraai ingekopt. Een opval lende rol voor de 33-jarige speler van KV Mechelen, die zich voor de aftrap ongerust tot trainer Thys had gewend. Clijsters, libero tegen „Zuid-Korea, was rechts op het mid- de toen geblesseerde Clijsters. De beste speler van België, mid denvelder Enzo Scifo, verdubbelde de score zes minuten later met een schot van bijna 35 meter afstand, dat overigens houdbaar was. De druk van Uruguay nam toe, maar de Francescoli en consorten voeren de combinaties te ver door. België 42 wachtte rustig balverlies af, om ra zendsnel toe te slaan. Zo gebeurde een minuut na rust, toen Ceulemans in het centrum he lemaal vrij werd gelaten om uit te halen. Voor Uruguay bleef de mas sale aanval over. Het offensief lever de aardige combinaties, doch slechts één doelpunt op. Invaller Bengoechea volleerde met de bin nenkant voet een voorzet van De Leon in de touwen. Tien Duivels op het veld en tienduizend op de tribu- van Verona vierden vervolgens Ceulemans blij. (foto EPA) I Roemenen niet terug ROME (AFP) - Van de grote Roemeense supporters- schare hebben zaterdag 39 fans in Italië politiek asiel aangevraagd. Vier Roeme nen deden dat in Napels, de rest in Rome. De fans zou den niet alleen voor zichzelf maar tevens voor vele an dere landge noten om asiel hebben ver zocht. In Italië wa ren ongeveer 2000 Roe- balliefhebbers aanwezig bij de wedstrij den van hun elftal tegen de Sovjetunie en Cameroun. Zaterdag ging een gedeelte weer naar huis om in Buka- rest deel te ne- manifestie te gen het aan houdende ge weld in Roe- Ongerust Twijfel, die oervijand van het suc ces, knaagt aan de Roemeense se lectie bij het wereldkampioenschap voetbal. Zijn zij de vertegenwoordi gers van een vrije natie, of al niet meer? „Ik heb enkele, beelden op de tv gezien, die me heel erg ongerust ma ken," bekent Florin Raducioiu zijn zorgen over de situatie in zijn vader land. De 20-jarige aanvaller studeert aan de universiteit van Boekarest één van de centra, die weerstand bieden aan de heerschappij van pre sident Iliescu. De meeste Roemeense voetbal lers onthouden zich van commen taar; uit angst voor het lot van fami lie en bekenden thuis. Marius Lacatus vormt een uitzon dering. „Ik weet van niets. Boven dien interesseer ik mij hier alleen voor het wereldkampioenschap". De schutter, die al tweemaal scoor de, zegt politiek niet geinteresseerd te zijn. Libero Gheorghe Popescu, die door 1. FC Köln wordt begeerd, heeft geen problemen. Hij weet dat zijn familie in het Italiaanse Molfet- ta veilig is. Hasj Een Nederlandse supporter is zater dag kort voor de wedstrijd bij aan komst op de luchthaven van Caglia- ri even in problemen geraakt, om dat hij één gram hasj vervoerde. Een snuffelhond van de Italiaanse narcoticabrigade lokaliseerde de De supporter bleek evenwel on schuldig. Hij had de tas van een broer meegenomen, die op het laatste moment de reis naar Sardi nië niet kon maken. In de tas zat de geringe hoeveelheid hasj, zonder dat de man zelf het wist. Na uitge breid telefonisch contact met Ne derland werd het verhaal, van de supporter bevestigd, waarna hij na inlevering van de hasj ongestoord zijn weg naar het stadion mocht ver volgen. Een woordvoerder van de Neder landse politie: „Een goede les voor elke supporter die nog komt. Neem alsjeblieft geen verdovende midde len mee. Het wordt echt zo opge merkt en de gevolgen kunnen groot zijn. Dit was nog recht te praten, maar zo'n man had ook gewoon in de gevangenis kunnen verdwij nen." Verkeerde stadion CAGL1ARI (ANP) - De trotse hoofd prijswinnaar van een WK- actie van een wasmiddelen fabrikant kreeg zater dag in Caglia- ri de schrik van zijn leven. Welgemoed meldde de man zich met zijn gewonnen kaartje voor Engeland-Ne- derland bij stadion San- t'Elia. Bij de in gang bleek echter al snel dat hij een toe gangsbewijs had voor Ne derland-I er- land. Die wed strijd wordt pas donder dag in Paler- Miguel Michel kan weer eens juichen: een voorbeeld voor de spitsen. UDINE (ANP) - De Spaanse spitsen hebben het tot nu toe laten afweten op het WK, maar middenvelder Michel verving ze adequaat tegen Zuid-Korea. De middenvelder van Real Madrid nam tegen de driftig tegenspartelende Zuidkoreanen met drie treffers de volledige Spaanse produktie voor zijn rekening en behoedde zijn ploeg daarmee voor een blamage. De Aziaten kunnen na hun tweede verlies (1-3) meteen naar huis. Negatief Boetes Colin Moynihan, de Britse minister voor sport, is tegen de opheffing van de UEFA-straf voor Engelse voetbalclubs in de Europese beker toernooien. Hij heeft dit zaterdagavond na af loop van de wedstrijd Engeland - Nederland in Cagliari verklaard. Voor de wedstrijd deed zich weer een rel voor met Engelse voetbal supporters. De Italiaanse politie moest traangas gebruiken toen de 'hooligans' zich tegen de surveille rende agenten keerden. „Ik betreur de incidenten ten zeerste", meende Moynihan. „De UEFA moet de te rugkeer van Engelse clubs voor on bepaald tijd opschorten". Engelse teams werden uit het Eu ropese clubvoetbal gestoten na het Ueizeldrama in Brussel eind mei 1985. Dit jaar was er een sterke stro ming de clubs weer toe te laten. Het WK in Italië werd als test gezien. In de ogen van minister Moynihan le verde dat een negatief resultaat op. De spelers van het Westduitse elftal behoeven zich geen zorgen te ma ken over de boetes voor gele en rode kaarten. De DFB maakte vrijdag na de tweede zege bekend, dat zij de bijbehorende geldstraffen afre- kend. De spelers hadden al verklaard de kosten niet vóór eigen rekening te nemen. „Wij zijn op uitnodiging van de Westduitse voetbal in Italië. De spelers zetten zich in voor de DFB en het is natuurlijk niet zo dat ze daar voor gestraft kunnen worden", aldus aanvoerder Lothar Matthaus, die de beslissing met voldoening begroette. Vooral Andreas Brehme komt de regeling goed uit. De ver dediger kreeg al twee gele prenten. De FIFA heeft verklaard de boe tes af te trekken van de voor de deel nemende landen geldende vergoe dingen. Geel in de eerste ronde be tekent een boete van 6500 gulden. In de tweede ronde wordt dat be drag verhoogd tot 13.000 gulden. Een rode kaart kost in de eerste ron de 13.000 gulden. In de tweede ron de het dubbele. Verschil in betaling tussen de Een helft hielden de Aziatische Spaanse en Zuidkoreaanse vedet- broodspelers gelijke tred met de ten is er nauwelijks. Sponsors van Spanjaarden. Niet op eigen kracht, de zes professionele bedrijfsploe- maar geholpen door het gezapige gen in Zuid-Korea betalen hun ve- optreden v.an de Spanjaarden die na. detten bijna hetzelfde per maand de eerste treffer van Michel in de als de grootheden van de Spaanse 23ste minuut al meenden de buit grootheden binnehalen. Gisteren binnen te hebben. Des te groter was werd niet duidelijk wie de grote be- de schok toen Hwangbo vlak voor dragen terecht op tafel legt. In het de rust uit een vrije trap van ruim veld bleek het niveau van beide for- dertig meter de bal in de kruising maties elkaar ook vijf kwartier wei- knalde. Maar de verrassende rust- nig te ontlopen. stand bleek in de tweede helft geen Bondscoach Suarez werd na de 0- houvast voor een spannend ver- 0 tegen Uruguay gewezen op de bla- volg. merende houding van zijn aanval lers, die in de eerste wedstrijd de In het toernooi van de Afrikaanse doelman van tegenstander slechts stunts, toonde de Aziatische verte- loten lopen. Michel onttrok zich aan de malaise van zijn collega's in de punt. Met een effectvolle vrije trap stelde hij orde op zaken. Vrij snel na die goal verdween Butragueno van het veld. De ster van Spanje in Mexico kon opnieuw niet overtuigen. Dat deed wel zijn ploeggenoot Michel. Twin tig minuten later draaide de nog ze ven jaar aan Real Madrid verbon den middenvelder met twee kap pende bewegingen door de Ko reaanse verdediging om dit keer met links doeltreffend uit te halen. Met de moeizame zege stelde Spanje de plaats in de kwartfinales goed als zeker. Met het twee keer met een verrekijker konden onder- genwoordiger niet over dezelfde zegevierende België als laatste te- scheiden. Manoio, die in Italië op de magische krachten te beschikken, steun van een eigen huisorkest kan Spanje, wakker geworden door de rekenen, raakte zijn plaats kwijt, tegentreffer, verhoogde het tempo Butragueno mocht blijven, maar maar had voorin slechts brokkenpi- kon tegen de Zuidkoreanen ook voortijdig inrukken. Salinas was de man waar Suare: zijn hoop voor de tweede wedstrijc op had gevestigd. De slungel vai Barcelona, die dit seizoen diversi keren met Johan Cruijff ruziede kon echter ook niet duidelijk ma ken waar hij zijn basisplaats aai had verdiend. genstander kan er weinig meer fout gaan. Voor Suarez is het alleen zaak zijn aanvallers weer op scherp te krijgen. „Leo Beenhakker zal op de bank wel weer een paar jaar ouder zijn geworden, maar... We leven nog! Veel scheelde het niet. Oranje heeft op het randje van de af grond gebalanceerd en mag zich gelukkig prijzen met een scheids rechter als Petrovic en een (hoe noemde Ronald Koeman hem ook alweer?) intelligente keeper als Van Breukelen. Een man met zo'n tegenwoordigheid van geest, dat hij in zijn val naar de bal z'n hand intrekt omdat hij weet dat de vrije trap indirect is en 'in tweeën' moet worden genomen. Ik zal me dus wel hebben vergist, toen ik dacht dat ik hem voor bui tenspel zag appeleren. We zijn, watje noemt, ontsnapt. Hoewel beter, gretiger en aanval lender dan tegen Egypte, was het voetbal (met name in de tweede helft) nog altijd niet om over naar huis te schrijven. Oranje had een optisch overwicht, maar echte kansen heb ik niet gezien en aan de andere kant wel vier of vijf Over de instelling niets dan goeds, die was er ditmaal duide lijk wel. Maar des te zichtbaarder werd, dat een aantal spelers ge woon de vorm niet heeft. Het ver trouwen ontbreekt. Je ziet het aan de lange ballen van Ronald Koeman: er komt er niet één aan. En ook zijn schoten missen kracht, overtuiging voor al. Wat hebben we nou helemaal van Van Basten gezien? Veel te weinig in elk geval, en ook Gullit liet simpele ballen van zijn schoen springen, struikelde erover, liep met andere woorden meer te gen zichzelf te voetballen dan te gen de Engelsen, die toch ook niet bepaald de sterren van de hemel speelden. Kortom, de jongens die de kar moeten trekken, die de ploeg iets extra's moeten geven, die zijn er (nog) niet en daarmee is Oranje een doorsnee-elftal geworden, dat met keihard werken en een sterk collectief de puntjes bij elkaar moet sprokkelen. Op z'n Duits, zou ik bijna zeggen, al hebben in dit toernooi juist onze oosterburen tot dusverre de meeste indruk ge maakt. Misschien dat, als eenmaal de volgende ronde is bereikt, bij Oranje hetzelfde gebeurt als wat Italië in 1982 is overkomen. Dat haalde destijds ook met de hakken over de sloot de tweede ronde, voelde een zware last van de schouders glijden, waarna de vonk oversloeg en Paolo Rossi ze naar de wereldtitel schoot. Erg waarschijnlijk is het niet geef ik toe - na wat we totnutoe voor geschoteld hebben gekregen, maar hoop doet leven, nietwaar? Ik ben in elk geval blij, dat het zo langzamerhand tot bijna ie dereen is doorgedrongen dat we te lang met het hoofd in de wolken hebben gelopen. Ik heb niet, zoals Beenhakker, twee maanden, maar twee jaar geleefd met de EK-mythe waar mee hij na Nederland-Egypte zo rigoureus wenste af te rekenen. Maar waar ik hoon en onbegrip ontmoette als ik zei dat, gelet op de vorm en de blessures van langrijke spelers, alleen het resul taat, alleen kwalificatie telde, daar mag nu opeens niet meer over. voetbal worden gepraat. Daar moeten 'de normen worden aangepast' alsof ik daar al niet veel eerder op heb gewezen. Ik heb twee jaar lang voortdurend mijn normen bijgesteld. Dat had ik Beenhakker bij zijn aanstelling al kunnen vertellen, zo hij daar behoefte aan zou heb ben gehad. Ik vind het jammer dat er toen geen contact is geweest tussen ons, want ik had hem nog wel op meer dingen kunnen wij zen waar ik al een tijdje achter was. Maar ja, iedere trainer denkt nu eenmaal zijn eigen to verstok te hebben. Daarom vond ik het klasse van hem om ten overstaan van een miljoenenpubliek te bekennen, dat hij 'andere dingen is gaan ge loven'. Dat hij het aandurfde de groep publiekelijk de kat te geven, omdat hij tot de ontdekking is ge komen dat ik citeer 'Thijs Li bregts een wereldprestatie heeft geleverd'. Ik zeg het eerlijk: ik was heel blij dat te horen. Na de genoeg doening, het eerherstel van de mens Libregts voor de rechter, heeft nu ook de trainer Libregts erkenning gekregen en daar ben ik collega Beenhakker ondaiiks alles dankbaar voor. Zoals het er nu uitziet, moet donderdag net als bij het EK in Westduitsland bij Nederland- lerland de beslissing vallen. Het klinkt misschien gek na wat we totnutoe van Oranje hebben ge zien, maar ik ben daar niet bang voor. Ik reken minstens op een ge lijk spel. Je hebt gisteren tegen Egypte gezien wat er van het spel van de Ieren overblijft als je ze uit hun ritme haalt. Dat moet ons, op onze eigen manier, met ons eigen voetbal, toch ook kunnen lukken? En als Engeland dan 'gewoon' van Egypte wint, hoeven we ten minste ook niet bang te zijn dat we er door het lot uit vliegen. Want dat zou Beenhakker hele maal niet overleven". CAGLIARI (GPD) Engeland vreest tot in de (eventuele) tweede ronde geen gebruik meer te kun nen maken van aanvoerder Bryan Robson. De dyna mische middenvelder viel tegen Nederland halver wege het tweede bedrijf met een dubbele blessure uit. Robson tobt al sinds vorige week met een ernstig gekneusde en ontstoken grote teen. Voor het duel met Oranje kon hij alleen met behulp van een injec tie opdraven. Doordat hij zijn rechtervoet te veel wil de ontzien, liep hij een behoorlijke verrekking aan de achillespees van zijn andere been op. Bobby Robson: „Een flinke dreun voor het elftal. Als het aan Bryan ligt speelt hij tegen Egypte ge woon weer, maar dan heeft hij meer dan één injectie nodig en kunnen we hem wellicht afschrijven voor de rest van het toernooi. Op dit moment barst hij van de pijn, hij kon gisteren niet eens normaal lopen. Ik voel met die jongen mee. Het is de speler met de meeste inzet en ambitie in mijn hele ploeg. Boven dien weet ik hoe dramatisch het WK in Mexico voor hem verliep. Van de schouderblessure die hij daar opliep is hij maanden kapot geweest". Jules Deelder (Archieffoto) ROTTERDAM (ANP) - De strijd tussen poëzie en voetbal is zater dagavond op de eerste dag van Poe try International in Rotterdam ge makkelijk gewonnen door de als 'voetbalverslaggever' uitgenodigde dichter Jules Deelder. Om potentiële bezoekers van het dilemma voetbal of poëzie te verlos sen, was in een aangrenzende zaal in De Doelen de wedstrijd Engeland- Nederland te volgen. Speciaal voor deze gelegenheid voorzien van on- gekuisd commentaar van Deelder. Opzet geslaagd: er waren meer voet balliefhebbers dan poëzie minnen- den. Deelder, gezeten in een luie stoel met schemerlamp op het podium, gaf de wedstrijd een extra dimensie. Hij koos als rasechte Rotterdammer voor de afbrekende kritiek. Vooral Koeman en Gullit moesten het ont gelden. "Kijk hoe hij weer royaal over de bal heen maait", was zijn commentaar na de zoveelste misser van Gullit. Over Koeman: "Is ie mo torisch gestoord, of zo Hij had het niet erg begrepen op diens af standsschoten. Quasi serieus was het commen taar soms ook. "Beide ploegen kie zen voor een opbouw van achter uit", foeterde Deelder na weer een terugspeelbal. Hij tartte het publiek met "We hadden het niet verdiend" na een mislukt schot van Rijkaard in de tweede helft. Volgens Deelder verdient dit elf tal het niet om in de volgende ronde te komen. "Dan wordt de martel gang alleen maar langer". NOS-verslaggever Theo Reitsma kon ook al geen goed doen. Reits ma: "We hebben het spel aardig on der controle." Deelder in onvervalst Rotterdams: „Ja hoor, de inworpen en terugspeelballen, die kneize we aardig. Na 40 minuten acht tegen drie overtredingen, god, wat heb ben we het onder controle". Conclusie van de dichter: "We hadden beter naar die dichters kun nen gaan luisteren".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13