Aj Holland-promotie in Cagliari Even Oranje zien en dan weer snel aan boord Johansson breekt lans voor ax Nederland was rijp voor de slacht' WK 90 Italia met Koeman Alleen Engelse supporters zorgen voor problemen Goalie Dassajev geeft het op PAGINA 12 SPORT MAANDAG 18 JUNI 1990 CAGLIARI (GPD) De bood- land, een rondgang door de stad ma- schap van de Rotterdamse poli- ken-Maar nadat Den Haan de situa- tieman Philip den Haan komt tie heeft uitgelegd hebben niet veel Slegtenhorst van de Utrechtse sportvereniging Holland, die als passagier meevaart op de Danae. zaterdagmiddag hard aan. De passagiers die per cruiseschip zijn gearriveerd in de haven van Cagliari (Sardinië) wordt ten stelligste ontraden van boord te gaan en de stad in te trekken. Er zijn te veel Engelse voetbalsup mensen daar nog zin in. Problemen, „Dit heeft toch niets meer met voet- is het laatste waar de passagiers bal te maken. Ze komen puur het cruiseschip op uit zijn. Cagliari is veranderd in opdracht van de Italiaanse po litie de verkoop van alcohol op het schip gestaakt. Iedereen is broodnuchter". Zaterdagmiddag is de spanning rotzooi te trappen". in Cagliari te snijden. De stad is Niet alleen Slegtenhorst ergert stampvol met politie. Dertigdui- "l de Britten. De jeugd van zend agenten zijn op de been of wor- zich Britse nederzetting. Skinheads lo- Cagiari is woedend omdat zij haar den achter de hand gehouden pen er al dagen te zoeken derlanders. De politie krijgt voort uitgaanscentrum is kwijtgeraakt, grote problemen te voorkomen. He Gehuld in Oranje shirts zijn de jon- licopters vliegen vlak boven de hui- porters op rellen uit. Rondlopen durend meldingen van mensen die 6eren de Britten gaan provoceren, zen. Het machtsvertoon met oranje vlaggen, t-shirts en petjes zou provocerend werken. elkaar zijn geslagen, zonder dat maakt het voor de Oranje-sup- daartoe enige aanleiding v Philip den Haan: „De situatie is zo erg dat we Nederlanders van de campings op het eiland hebben boord moeten evacueren. Engelsen dreig- Veel oranje-supporters van de 'Danae', een cruiseschip dat den iedereen in elkaar te slaan door de Utrechtse Champion Cruises voor speciale wk-reizen, hadden het gebracht zich anders voorgesteld. Ze wilden, vliegveld' om al vast in de stemming te komen voor de wedstrijd Nederland-Enge- te verkrachten. We heb ben de kampeerders daarom onder- hangaar op het In de avond is het niet anders. De omgeving van het stadion Sant'elia ziet blauw van de zwaar bewapende Bij voortduring zijn de Britse politiemensen. Bussen met Neder- supporters stomdronken. Het alco- landse supporters worden er onder holverbod op de dag van de wed- politiebewaking heen gebracht. Ne- strijd lappen ze aan hun laars. Al derlanders en Britten worden ge ruim van te voren hebben ze grote scheidenc gehouden. Slechts een partijen drank ingeslagen. Het con- enkele verdwaalde hooligan komt trast met de passagiers van het crui- tussen de oranje-meute terecht seschip Danae is dan ook groot. Al maar durft daar niets uit te halen., ongeveer 36 uur voor de wedstrijd is Na afloop moeten de Britten in het stadion blijven zitten tot de Ne derlanders zijn vertrokken. Feest wordt er bij geen van de supporters- groepen gevierd. De wedstrijd was niet erg boeiend en de 0-0 uitslag ze ker geen jubelstemming waard. Maar aan boord van het cruiseschip 'Danae' is toch sprake van vreugde. Wanneer de boot de haven van Cag liari verlaat mag weer alcohol wor den geschonken. Het voetbal is weer voorbij, het is nu weer tijd voor eten, drinken en zonnebaden. Holland-voorzitter Slegtenhorst is blij dat alles goed is verlopen. „We moeten de Nederlandse politie dankbaar zijn voor het werk dat zij hier doet. Dat is heel belangrijk. We willen graag naar het voetbal kij ken, maar we willen ook weer ge zond thuiskomen. Deze agenten hebben ervoor gezorgd dat wij in Cagliari niet in de problemen zijn gekomen". Kleine kans op Europees voetbal STA. MARGERITHA (GPD) Ajax heeft toch nog een kans vol gend jaar Europees voetbal te spelen. In Sta. Margeritha zei Lenn- art Johansson, de kersverse voorzitter van de UEFA, gisteren dat hij wil proberen de straf van Ajax te veranderen, als de club daar toe een verzoek indient. Het spelen van de thuiswedstrijden zon der publiek behoort dan tot de mogelijkheden. zou kunnen. Het moet binnen de re gels blijven natuurlijk. Een veran dering om Ajax op 200 kilometer van Amsterdam te laten spelen, kan niet. De supporters die indertijd voor de herrie hebben gezorgd, kunnen dat 200 kilometer verderop ook. Zonder publiek spelen zou misschien wel kunnen. Ik zal kijken wat ik kan doen, als Ajax het me vraagt. Lennart Johansson meldde verder dat de tuchtcommissie bovendien het verzoek tot volledige kwijt schelding van de schorsing zal her overwegen. Dat gebeurt nog voor de loting voor de eerste ronde, me dio juli in Zürich. In eerste instantie werd Ajax twee jaar geschorst voor Europa Cup-voetbal, na het staafincident begin vorig seizoen tegen Austria Wien. De beroepscommissie van de UEFA bracht de straf later terug tot een jaar. Johansson, net gekozen tot voorzitter van de Europese voetbal bond, meende eerder dit jaar dat hij Ajax amnestie kon verlenen. Vol gens de regels is de tuchtcommissie van de UEFA echter autonoom. Zaterdag bleek Arie van Eijden, directeur van Ajax, de hoop op am nestie practisch te hebben opgege ven: „We hebben net toevallig deze week de brief van de UEFA gekre gen waarin staat dat het dagelijks bestuur niet bevoegd is een straf van de tuchtcommissie terug te draaien. Dat ziet er definitief uit. Al leen als de Engelse clubs opnieuw worden toegelaten zou de situatie nog kunnen veranderen, denk ik." Kennelijk is Van Eijden niet op de hoogte van het feit dat het be stuur van de UEFA de tuchtcom missie heeft gevraagd de zaak nog eens te bekijken. Johansson: „Voor de loting, half juli, komt de tucht commissie nog eens bijeen. Dan wordt de zaak-Ajax opnieuw beke- De opluchting \yas groot daags ken." Dat blijkt het onverwachte resul taat van het verzoek van Ajax Even dacht ik dat we naar huis konden. Alles was weg. Ik heb zei- niet op een lijn speelde, tfij de vier den zo'n rot gevoel gehad. Toen schoten op doeltrof ik de bal niet bleek dat Hans van Breukelen het klasse gedaan had door zijn hand weg te trekken bij die indirecte vrije trap in de laatste minuut. We zitten momenteel in een situa tie dat we blij mogen zijn met een gelijkspel. Hoe erg dit ook is. Van daar ook mijn opluchting. Als het niet goed gaat, moet je op zeker heid spelen en na de rust slopen er onzekerheden in on Engelsen. Dat geldt tevens voor mijn ei- gen Egypte. Het is zaak gen spel. Voor mezelf heb ik het ge- om door deze voorronde heen te voel dat het beter ging dan tegen komen. Daarvoor zijn drie pun- Egypte. Maar het kan nog stukken ten waarschijnlijk genoeg. Mis- beter. Ik heb geen honderd procent schien dat dan die enorme last vertrouwendaar is het spel op dit van ieders schouders afvalt en we ogenblik nog te slecht voor. Als weer tot ons normale spel komen, dat beter wordt en ook het elftal Ik had mezelf tegen Engelsen een keer lekker. Dat heeft niet sluitend met mijn vorm te maken maar ook met de kwaliteit van de bal. De spelers klaagden er alle maal over. Ik had geen moment het gevoel die bal ligt lekker bij me; hij is van mij. Als een bal te zacht is - en dat was het geval - dan merkje dat met schieten. Al met al geloof ik dat ik spre- spel tegen de ken mag van een verbetering in vergelijking met de wedstrijd te- beter draait, kun je i de rol terecht komen. Daar is nu geen sprake van. Ik doe nu dingen die ik normaal gesproken niet zou doenomdat ik als voetballer be- revanche beloofd. Dat is slechts ten dele gelukt. Dat gaat op voor het grootste deel van het elftal. We hebben nu een dagje rust. Een dag samen met onze echtgeno- ter kan. Als het niet loopt moet je *tes kunnen doorbrengen. Even de van zekerheden uitgaan. Tijdens knop omdraaien en heel even niet de eerste helft konden Frank op bezig zijn met de dagelijkse be- het middenveld en Berrie aan de slommeringen van trainen en rus- rechterkant regelmatig goed ten. Mogelijk dat, als je even af- doorschuiven. Die mogelijkheid stand kunt nemen, je met frisse viel weg na nist, omdat de Engel- moed aan de laatste kluif toen hun taktiek veranderden en hun laatste man opofferden. Omdat we daardoor ons over wicht inleverden, sloop dat onze kere gevoel weer in het spel. We moesten steeds verder terug. Omdat ik sober moest en wilde dat i ze voorronde kunt beginnen. Dat, plus het feit dat er tegen Engeland al beter in teamverband werd ge speeld, vormt volgens mij een goed vertrekpunt voor de wed strijd tegen Ierland. Misschien spelen, leverde ik aanvallend Ik kon de lange trap naar voren minder gebruiken omdat Enge land, tegen onze verwachting in, de toekomst i kunnen richten op het scoren van doelpunten, dan op het voor komen ervan". RONALD KOEMAN GAGLIARI (ANP) - Na Sicilië heeft het supporterslegioen van Oranje ook Sardinië veroverd. De Italiaanse autoritei ten komen superlatieven tekort om het gedrag van de ruim 9.000 Nederlandse fans de hemel in te prijzen. „We hebben ons ten onrechte zorgen gemaakt", zei pre fect Mario Paxi, gisteren in Cagliari. „De Nederlandse sup porters hebben zich fantastisch gedragen. Er is geen wan klank gevallen". amnestie Nederland-Engeland. Van tevoren aangestipt als het meest risicovolle duel tijdens het wereldkampioesn- i persoonlijke brief chap voetbal. In de praktijk echter i UEFA-penningmeester Jo Marle, voorzitter van de KNVB, aan Johansson. „Mijn vriend Jo van Marle heeft me een persoonlijke brief gestuurd met de bevindingen aangaande de laatste competitie wedstrijd van Ajax in Nijmegen. Een samenvatting van de inhoud hebben we naar de tuchtcommissie gestuurd. Wat de inhoud was? Dat het allemaal wel meeviel met de rel len. Jo van Marle zal ook nog door de tuchtcommissie over die brief worden gehoord." Zelfstandig Johansson zegt er nadrukkelijk bij geen enkele aanbeveling te hebben ters met elkaar gedaan aan de tuchtcommissie. „Nee. want de commissie is en blijft zelfstandig, we leggen er geen enke le druk op." Hoewel het verzoek op zich al een sterke aanwijzing Johansson zelf de straf van Ajax het liefst geschrapt ziet. „Dat is inder daad zo. Ajax kan er in feite ook niks aan doen dat iemand iets los rukt en daarmee gaat gooien. Aan de andere kant moet je iemand ver- - antwoordelijk stellen. Wie anders het beladen duel. Weliswaar een confrontatie die dankzij de terst scherpe veiligheidsmaatrege len geen noemenswaardige inciden ten opleverde. Alleen de Engelse fans zorgden voor wat problemen. Zaterdagmid dag, enkele uren voor de wedstrijd, dreigde de zaak uit de hand te lo pen. Snel en adequaat reageren van de Italiaanse politie voorkwam ech ter ernstige problemen. Peter van Essen, hoofd van de Ne derlandse politiedelegatie, gisteren tijdens een persconferentie: „In het gebied tussen de haven en het sta tion dreigde een groep van 400 Ne derlandse en 800 Engelse suppor- aanraking te ko- Gewoon een foutje in de orga nisatie, want beide groepen ston den onder zware politie-escorte. De Engelsen rukten toen op, maar wer- dat den tegengehouden door de Itali aanse politie. Daarbij werd traangas gebruikt. De schade viel mee. Enke le licht gewonde agenten en wat ge raakte Engelse supporters. Neder landers waren er niet bij betrokken. Het was het enige incident rond shet stekend gewerkt. Pas vanaf zondag ochtend mocht er weer geschonken worden. Dat heeft veel onheil voor komen. Alleen tussen de Engelsen en de Italianen onderling boterde het niet zo. Met de Hollanders heb ben we geen last gehad." De Nederlandse politiedelegatie die op Sardinië de Italiaanse politie assisteerde, is uiterst lovend over het legioen Nederlandse suppor ters. Delegatieleider Van Essen: „Pure Holland-promotie wat hier verricht is. Maandenlang is gewaarschuwd voor deze wedstrijd, maar zoals wij al van tevoren aankondigden heb ben de Oranje-fans zich rustig ge houden. Petje af voor de suppor ters, maar ook voor de Italiaanse po litie. Onze adviezen zijn prima over genomen en dat heeft goed ge werkt." „Dat is mede te danken aan de er varingen op Palermo. De goede niet. dan Ajax? De tuchtcommissie heet auto noom te zijn. Niet helemaal kenne lijk, want enkele jaren geleden zette UEFA-voorzitter Jacques Georges zich persoonlijk in voor Real Ma drid. De club van de toenmalige trainer Leo Beenhakker moest van wege rellen in eigen stadion twee Europa Cup-wedstrijden buitens huis spelen. De eerste was tegen Porto, de tweede tegen Napoli. De Fransman Georges veranderde in tweede instantie de straf, zodat Real tegen Napoli in Madrid kon spelen, zij het zonder publiek. "Als er op de ze manier een oplossing gevonden kan worden, wil ik me daarvoor in zetten. Ajax zal hoe dan ook met een voorstel moeten komen, ik weet niet of ze het interessant vinden mee te doen en de thuiswedstrijden zonder publiek af te werken. Het WIELRENNEN Frankfurt krijgt na zeven jaar weer een wielerzes- daagse. Het wordt tussen 4 en 9 ok tober de eerste zesdaagse van het seizoen. De Belg Patrick Sercu wordt wedstrijdleider. ALGEMEEN De 62-jarige pro fessor Joachim Weiskopf werd za terdag in Kienbaum gekozen tot voorzitter van het Oostduitse Olym pisch Comité. Hi.j was de enige kan didaat. Het IOC-lid Günther Hein- ze, die voorzitter was, stelde zich niet meer kandidaat. de wedstrijd in de binnenstad tot diep in de kleine uurtjes onrustig, maar echte problemen bleven uit. Alcoholverbod Het enige noemenswaardige incident rondom de wedstrijd Engeland-Nederland. De Itialiaanse oproerpolitie besluit stenengooiende Engelse supporters uiteen te drijven en schuwt daarbij het gebruik van de gummiknuppel (foto EPA) andersom. Aanvankelijk moes- heeft de buik vol van de branie- woon wat olie op het vuur gegooid we wat wantrouwen bij de Itali- schoppers. Desondanks vallen ook met krasse uitspraken. Daarmee lSe collega's wegnemen maar aan Engelse kant de ontsporingen heeft hij vermoedelijk de zaak op menwerking daar heeft uitstraling toen ook zij zagen dat het functio- tot nu toe wel mee. Het bloedbad scherp willen zetten. Wij hebben gehad op de steun en de medewer- neerde, kregen we alle medewer- dat de Londense politiechef Apple- voor een andere aanpak gekozen, king, die we m Cagliari kregen, king". by al maanden voorspelt, is (geluk- Het uiteindelijk resultaat is in elk Daardoor konden we de Nederland- Minder waardering bestaat aan kig) nog uitgebleven. geval positief. De gehele wereld se supporters via de Italiaanse poli- Italiaanse kant voor de Engelse sup- yan Essen: „De Engelsen zijn wat heeft de adem ingehouden voor de- tie optimale bescherming bieden, porters, die nog enkele dagen (tot na agressiever. Zelf heb ik thuis ook ze wedstrijd, maar de schade is be- Er is heel wat onderhands geregeld de wedstrijd tegen Egypte) op Sar- dreigbrieven gekregen van Britse perkt gebleven tot wat binnen- om de fans een voorkeursbehande- dinië blijven. De lokale bevolking voetbalfanaten. Appleby heeft ge- brandjes", ling te geven. Dat vertrouwen is op i geen enkele manier beschaamd. Kortom: een welkom ruggesteuntje voor de komende wedstrijden." De Italiaanse politie is ook op Sar dinië diep onder de indruk geko men van de supportersbegeleiding die Peter van Essen en zijn ploeg politiemensen biedt. Terecht, want inderdaad heeft de Nederlandse de- Braziliaanse supporters hebben de grootste vlag ter wereld in hun bezit. Het gigantische dundoek meet 300 bij 10 meter, weegt onge veer 400 kilo en heeft een waarde van bijna tienduizend gulden. Za terdagavond in het Del Alpi-stadion in Turijn was door ingrijpen van de politie slechts één part van de vier delige vlag te zien. Wanneer de Zuidamerikanen woensdag aantre den tegen Schotland is de „gigant" wel in volle pracht te bewonderen. De blessuregolf bij Tsjechoslowa- kije houdt nog steeds aan. Na Fran- tisek Straka (middenvoetsbeentje) en Jozef Chovanec (dijbeen) is nu ook het meespelen van Jan Kocian twijfelachtig geworden. De Tsjechoslowaakse libero raakte tij dens de training geblesseerd aan zijn enkel. Joegoslavië zal zich morgen in Bologna zonder Katanec trachten te plaatsen voor de achste Finales van de. eindronde van het WK. De middenvelder, die last heeft van een opspelende blessure aan zijn rechterknie, acht het verstandi ger zijn rentree nog even uit te stel len. Hansi Pflügler zal in de laatste groepswedstrijd van de Bondsrepu bliek tegen Colombia naar alle waarschijnlijkheid de plaats van de geschorste Andreas Brehme over nemen. De Westduitser werd naar aanleiding van zijn tweede gele kaart voor één duel geschorst. Bec- kenbauer zal de definitieve opstel ling overigens pas anderhalf uur voor de wedstrijd bekend maken. Het Argentijnse nationale elftal heeft gisteren de geblesseerde doel man Pumpido opgezocht in het zie kenhuis van Napels. Pumpido, die in de openingswedstrijd al na tien minuten zijn been brak, mag het hospitaal vandaatg verlaten. Hij is voor minstens vier maanden uitge schakeld. CAGLIARI (GPD) - Het Engelse elftal heeft gisteren de hele dag op legatie - uiteraard met onderstem de g°"ï,aatn va? ?agliari do°rge- ning van de tienduizend parate Ita- 5"?': ?etDw?s het eerste "ltstaPJe liaanse agenten - geen moment de dat Bobby Robson zijn spelers gun- greep op het Oranje-legioen verlo- de in vleLwe^e,n', °e bflo"'ne voor j?en een „voortreffelijk optreden tegen Nederland. Corrigerend Robson huldigt, tot ergernis van Overal kon de Nederlandse politie zijn spelersgroep, het standpunt dat regelend en corrigerend optreden, tijdens het WK-toernooi alle dagen Zij vormde daarmee trouwens moeten worden gevuld met trainen meteen een houvast voor de sup- porters die geschrokken door alle na de ontmoeting met Oranje ook verhalen over de Britse hooligans, een lichte training op het program- dankbaar gebruik maakten van de ma staan. Maar om een steentje bij aanwijzingen en de aanwezigheid te dragen aan de feeststemming in van de Nederlandse politiemensen, het Engelse kamp besloot de Britse Van Essen: „Het werkt aan twee bondscoach zaterdagavond de sleur kanten. Wij kennen de supporters even te onderbreken. Hoewel de Engelsen nog aller- „is dat we Nederland niet hebben Gullit, Van Basten kunnen verslaan. Als we er ooit wil de prestaties dicht bij zijn geweest, wel. Nederland met al zijn vedetten Rijkaard. „Ik neneer Gullit niet naar beneden halen, maar de enige ster op het veld heette Paul BARI (SID) - Rinat Dassajev blijft op 97 interlandwedstrijden staan. De persconferenties de poort doelman van Sevilla heeft verklaard zich niet meer beschikbaar te stellen schrijvende Britse pers weer wa- voor het nationale elftal. genwijd open. Stapten zaterdag- Dassajev werd als schuldige aangewezen voor de nederlaag in het eerste nacht zingend in de spelersbus en groepsduel van de Sovjetunie tegen Roemenië (0-2). Tegen wereldkam- hadden gistermiddag tussen hole 1 pioen Argentinië werd de 33-jarige sluitpost vervangen door Alexander en 18 op de Is Molas-golfbaan de Oevarov van Dynamo Moskou. grootste lol. Overigens heeft de Sovjetunie de reis naar huis al geregeld. De ploeglei- „Het enige waar we een beetje de ding heeft weinig vertrouwen in overleving van de eerste schifting, na pest over in hebben", lichtte Peter twee nederlagen. Shilton in een serieus ogenblik toe, punt niet afkeurt wegens meende handsbal, hadden we nu al in de volgende ronde gezeten". Shilton, sinds afgelopen weekein de werelds record-international of spelen. In principe had hij de dag (120), aasde om meerdere reden op revanche. Hij had zich ernstig ge stoord aan publicaties in de Britse media op de dag van de wedstrijd. Daarin waren uitspraken te vinden van Marco van Basten, die het een schande zou vinden dat Engeland over een doelman van 40 jaar be schikt. „Daarbij kwam dat er voor mij net als twee jaar geleden in West-Duitsland een feestelijk tintje aan de wedstrijd zat. Toen speelde ik mijn 100e interland, nu werd ik dagen te zijn weggebleven op record-international. Ik wilde voor alles voorkomen dat mijn feestje opnieuw door een nederlaag werd verziekt", aldus Shilton, die niet één noemenswaardige redding hoefde te verrichten. Volgens Bobby Robson is zijn elf tal geen moment in gevaar geweest en had hij zich ten onrechte zorgen gemaakt over de tot voor kort supe rieure kwaliteiten van spelers als 3 rijp om geslacht te worden. Als Gascoigne. Hij is hard op weg een Gary Lineker een beetje meer geluk absolute ster te worden. Als je met heeft, de scheidsrechter zijn doel- zoveel vedettes op het veld minst zeker zijn van kwalificatie voor de tweede ronde, vertoefden zij afgelopen weekeinde even in ho gere sferen. De spelers zetten het gemiddelde uitsteekt, is geen andere conclusie mogelijk", aldus de Engelse bondscoach. Vrije verdediger Taktisch gezien bracht Bobby Rob son zaterdag een revolutionaire wij ziging aan in zijn elftal. Voor het eerst in zijn acht-jarige loopbaan als bondscoach liet Robson Engeland met een vrije verdediger achter de defensie opereren. „Het leek mij de enige manier om te voorkomen dat Nederland door het centrum zou doorbreken. Ik had er geen idee van wat Beenhakker in de dagen vooraf gaande aan de wedstrijd allemaal van plan was. Hij heeft het wellicht zelf ook niet geweten. Door Mark Wright achter Terry Butcher en Des Walker neer te zetten, had ik een slot op de deur". Robson vond dat het experiment uitstekend was verlopen. „Wright was de beste man in de defensie, Walker kende geen problemen met Van Basten, Butcher voelde zich niet helemaal lekker aan de rechter kant maar hield Gillhaus onder con trole en Pearce speelde Van 't Schip letterlijk uit de wedstrijd". De hamvraag is nu of Engeland gedurende de rest van het WK-toer- nooi hetzelfde systeem zal handha ven. Bobby Robson weigerde zijn plannen prijs te geven. De spelers hebben hun voorkeur voor de te ge bruiken taktiek wel al uitgespro ken. Zij gaan druk op Robson uitoe fenen om Egypte op dezelfde wijze te bestrijden. Doelpunt goed voor Rolls Royce ABU DHABI (Reuter) - De spe ler van de Verenigde Arabische Emiraten die scoorde in het duel met de Bondsrepubliek ont vangt daarvoor een Rolls Royce. Dat was aanvaller Khalel Ismail beloofd door dealer Khalaf al- Habtour. Door zijn treffer tegen de Westduitsers (1-5) is Ismail een nationale held geworden. „Dit was mijn mooiste doel punt", liet Ismail weten. „Meer waard dan de honderd andere die ik maakte".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12