PORT Balanceren tussen hoop en vrees Van Basten verstopt zich Charlton: 'Van dit voetbal raak ik zwaar gefrustreerd' MAANDAG 18 JUN11990 Groep F mogelijk beslist door loting PAGINA 11 Beenhakker lijkt het spoor volledig bijster PALERMO (GPD) - De positie van het Nederlands elf tal is er door het resultaat van de wedstrijd Ierland- Egypte (0-0) niet beter op geworden. Alleen in het geval Engeland donderdagavond wint van Egypte is voor Ierland en Nederland een gelijk spel voldoende om zich te kwalificeren. Doordat het doelsaldo van beide landen gelijk is, evenals het aantal gescoorde doelpunten, zal het lot moeten aanwijzen wie als tweede en derde eindigt. De mogelijkheid bestaat echter ook dat alle vier lan den op een gelijk aantal punten eindigen en ook de doelsaldi gelijk zijn. Bij een identieke uitslag donder dagavond in Cagliari en Palermo wordt er op een ge heime plek geloot en bepaalt het lot welke drie landen verder gaan en wat de volgorde in de groep is. De winnaar van de veruit minst produktieve groep (F) speelt op 26 juni in Bologna tegen de nummer twee van groep E (België, Uruguay of Spanje). De nummer twee krijgt een dag eerder in Genua te maken met Ka meroen, Argentinië of Roemenië en de nummer drie speelt zondag in Milaan tegen de Duitsers of diezelfde avond in Turijn tegen Brazilië. CAGLIARI (GPD) Marco van Basten drukte de claxon van de bus diep in. Het oorverdovende geluid moest zijn medespelers tot spoed manen. Van Basten had geen zin nog langer te wachten. Geen trek in inter views. Het liefst wilde hij stadion Sant'Elia zo snel mo gelijk achter zich laten. „Ik heb er verschrikkelijk de ziekte in. We hebben slecht gespeeld en ik heb weinig te melden". De enige drie zinnen die de Milan-vedette deze week wisselde met de pers. Hij is stliurs. Niet al leen buiten het veld maar vooral ook binnen de lijnen. „Zo is hij", constateerde Adrie van Tiggelen inhakend op de norsheid van Van Basten en diens gemakzucht tijdens de wedstrijd. „Je kunt schelden en doen watje wilt, maar je verandert er niets aan. We moeten ermee leren leven. Hij wacht op zijn een of twee kansjes". BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PALERMO (ANP) - De onbeholpen doordouwers uit Ierland hebben zich gistermiddag stuk gelopen op de verdediging van Egypte. Bondscoach Jack Charlton kon het niet ver kroppen. Kort na de 0-0 haalde hij ongenadig uit naar zijn tegenstanders, die zich tot op het bot beledigd voelden. Al bij de eerste vraag - wat of hij vond van de wedstrijd - zette Charlton alle Britse fat soensnormen overboord. „Welke wedstrijd? Ik heb geen wedstrijd gezien." Gary Lineker kan het niet geloven dat Petrovic de treffer v Hans van Breukelen wist 'het' meteen. i Pearce heeft afgekeurd. (foto AND Charlton, al vier jaar gewaardeerd, succesvol en voorkomend coach van Ierland, was nauwelijks te stui ten. „Mijn hele leven heb ik voetbal gespeeld, maar zoiets als dit heb ik nog nooit gezien. We moeten de schuld bij onszelf zoeken, omdat we geen kans hebben benut. Onze te genstander heeft echter in negentig minuten niet een keer geprobeerd een mogelijkheid uit te spelen. Van dit voetbal raak ik zwaar gefrus treerd." Al bij de tweede vraag van de zwaar geïrriteerde delegatie uit Egypte besloot Charlton de pers conferentie te verlaten. Kokend van woede. Daarvoor had hij nog net verklaard, nooit te hebben beweerd dat Ierland met 5-0 zou winnen. Zoals de Britse bouleverdpers eer der op de dag had gemeld. „Op de eerste plaats", zo beet hij een Afrikaanse vragensteller toe, „schrijven Engelse kranten nooit de waarheid over Ieren. Op de tweede plaats wist ik dat we het erg moei lijk zouden krijgen. Natuurlijk heb ik in de rust niet overwogen mijn taktiek te wijzigen. Hoe we ook zou den spelen, er zouden altijd elf Egyptenaren tussen ons en het doel staan. Als er zo wordt gevoetbald, stop ik er liever mee." Niet alleen de Ieren, ook de Ne derlanders moeten vreselijk zijn ge schrokken van de wedstrijd die het niveau had van een middelmatig eerste divisie-duel. Wordt Oranje in deze - zwakke - poule uitgescha keld, het zou een blamage zonder weerga zijn. Ierland had de klasse, de fantasie noch de inteligentie Egypte ook maar in de geringste problemen te brengen. De Afrikanen deden niets anders dan tijdrekken en klokkij- ken. De wedstrijd was niet om aan te zien. De ploeg gaat altijd uit van eigen kracht. „Ik word doodziek van het geouwehoer over taktiek", beet Charlton de Egyptische coach El Gohary nog toe. De Ieren praten niet over een EK-concept of wat dan ook. Ze knallen gewoon alle ballen hard en hoog in de richting van de zwaarlijvige Cascarino en de schut ter Aldrige, die dit seizoen in Spanje bij Real Sociedad meer dan twintig doelpunten maakte. Maar volgens Charlton breken er mooie tijden aan. „Tegen Neder land krijgen we weer een echte wed strijd. Dan wordt het alles of niets. Wij gaan voetballen, de Hollanders gaan voetballen. Ik kan niet garan deren dat het goed wordt, wel weet ik zeker dat er van alles zal gebeu ren. Ik verlang naar die wedstrijd. Vandaag hebben we gespeeld tegen voetballers die niet wilden voetbal len. Het was verschrikkelijk." Ook tijdens de nachtelijke vlucht terug naar Palermo bleef de stem ming geirriteerd. Op verzoek van de spelers bleef het licht gedempt, mocht er niet gerookt worden en bleven de stewardessen en ste wards keurig op hun plek omdat de service-wagentjes als storend erva ren werden. Ook het gelijke spel te gen Engeland en het feit dat de spe lersvrouwen zich bij de groep had den aangesloten, hadden niet tot een verbeterde sfeer kunnen bijdra gen. CAGLIARI (GPD) - Het De revanche op de deceptie tegen Nederlands elftal leeft nog, Egypte was kennelijk mislukt. Het maar daarmee is meteen al- slechte spel na de hervatting tegen ips f?P7P£?d Het rnnvpiise- Engeland zat Oranje dwars. „We gezegd, net couveuse voetbalden niet meer georganiseerd kina in groep r, voorat ge en te veel met de bal achter ons", tipt als een potentiële kandi- verklaarde Ruud Gullit. „De eerste daat VOOr de wereldtitel helft speelden we goed. Daarna hadden we mazzel dat het gelijk bleef'. maar inmiddels afgegleden naar een armzalig niveau, balanceert tussen hoop en Diverse keren stond de ploeg van vrees. Daarom koesterde Leo Beenhakker stijf van de schrik, Leo Beenhakker zaterdag- hptwSni?H^wfr^nUiSSn°Mnt avonc* de geflatteerde pun- tendeling tegen Engeland (0- r op de heupen kregen. Met name in de laatste minuut van de - - ontmoeting kroop Oranje door het 0) als een 'morele overwin- oog van de naald. Hans van Breuke- ning' en een 'enorme Stap len bleek in die fase de enige die voorwaarts'. In dagen van te- stressbestendigheid vertoonde. Hij liet een indirecte vrije trap van Stu art Pearce in het doel vliegen. „Ik had de scheidsrechter voortdurend in de gaten gehouden en zag dat hij zijn arm lang omhoog hield ten te ken dat het een indirecte vrije trap alle "kanten" genspoed is een kinderhand gauw gevuld. betrof. Ik ging weliswaar hoek, maar dat was meer uit voor zorg. Want als iemand in het muur tje de bal had aangeraakt, had ik hem moeten stoppen. Nu kon ik op het laatste moment mijn hand weg trekken. Ik heb de spelers laten schrikken, maar ik wist wat ik deed". Frank Rijkaard, terug op zijn stek als voorstopper, was wel redelijk te vreden. „Het gaat beter nu. De droefheid na Egypte heeft plaats ge maakt voor blijheid. Over mijn ei gen spel en mijn positie vlak voor de verdediging ben ik tevreden.,, Die tevredenheid ontbrak bij Wim Kieft. „Ik vind dat het aan de tijd is, dat ik in de basis moet beginnen. Ik ben in vorm en veel andere spelers zijn dat niet. Het lukt erop dat ik als talisman word gebruikt. Maar het „Er stond vanavond in elk geval een team in het veld", opperde de van de kopman van Oranje. Dat is al heel wat volgens Beenhakker, die de laatste dagen vooral opviel door zijn warrige en soms nauwelijks meer te volgen strategie. Het meest bont maakte hij het vrijdagavond in een tv-inter- view, waarin hij zich op een wel heel erg goedkope manier distantieerde van het echec tegen Egypte (1-1). In een schemerige en weinig ver heffende poging de verantwoorde lijkheid voor het smadelijke punt verlies op anderen af te schuiven, waste hij z'n handen in onschuld. Spuugzat als Beenhakker was van de EK-mythe, sprak-ie het thuis front met veel aplomb toe, had hij bewust het risico ingecalculeerd dat het 'faliekant mis zou lopen'. Dat gebeurde dus prompt. Maar zou het niet van meer lef en daadkracht hebben getuigd wanneer Beenhak- meet af z'n eigen plan had lukt niet altijd, zeker als je steeds op getrokken? Desnoods tegen de i moment invalt, als het elftal met stroom de rug tegen de muur staat. Voor de pauze speelden we avontuurlijk en beter dan tegen Egypte. Maar dat was niet zo moeilijk. Na de hervat ting kwamen we er niet meer uit en konden we niets meer afdwingen". De prostituees verdienen niets CAGLIARI (Reuter) - De stren ge veiligheidsmaatregelen op Sardinië hebben niet voor ieder een een gunstige uitwerking. De ruim 4000 agenten die in Caglia ri aktief zijn, ruïneren de zaken van de Italiaanse prostituées. De dames zien met lede ogen toe hoe de patrouillerende agen ten de klanten verjagen. "Er zijn teveel controlepunten. Mensen zijn bang herkend te worden. De potentiële klanten blijven weg", verklaarde een prostituée in een lokale krant. Onrust Met zijn halfslachtige houding zaai de de tijdelijke opvolger van Lib- regts nu twijfels en onrust en joeg hij diverse spelers tegen zich in het harnas. Geagiteerd geraakt door de reacties van de boze buitenwereld, 'waarvan ik momenteel weinig steun te verwachten heb', schermde hij de spelers op Sardinië herme tisch af van de pers en zocht hij koortsachtig naar een bezem om de scherven bij elkaar te vegen. Daarin slaagde Oranje tegen de Engelsen maar ten dele. Net als vier dagen eerder tegen de Afrikaanse voetbaldreumes kwam de Europees kampioen met de schrik vrij. Een nederlaag zou het verdiende loon zijn geweest in een ontmoeting, waarin Oranje een re delijke eerste helft speelde zonder de groep te eindigen. In dat geval nu te kunnen overtuigen. Na de rust stuit de ploeg op de Duitsers of de viel de ploeg weer volledig uit el- Brazilianen, met Italië de landen die kaar en presteerde Beenhakker het op dit WK tot nu toe de meeste in- om de aanval te bemannen met drie druk maken. Daarbij vergeleken centrumspitsen. Van 't Schip, zeker valt Oranje volledig in het niet. De Engelsen stormen juichend 't Schip na afloop, „dat spitsen van af de vleugels bediend moeten wor den". Daar kwam dus niets meer van terecht. Het verweer van Been hakker klonk niet erg overtuigend. „Ik heb een moment overwogen Gillhaus te vervangen, maar hij is een scorende spits, Van 't Schip niet". Om die reden voelt de bonds coach ook weinig voor het WK-de- buut van Roy. „Dat is geen kwestie van niet durven, maar net als Van 't Schip is ook Roy een aangevende speler". Een etmaal later is Been hakker toch al van gedachten ver anderd en laat hij weten dat Roy voor de wedstrijd tegen Ierland ze ker tot de 'zestien' zal behoren. Wie is hier in Palermo eigenlijk de weg kwijt? Prooi In de vorm die het Nederlands elftal momenteel etaleert, is de ploeg een gewillige prooi voor bijna elke te genstander. Zeker in het geval. Oranje het noodlot treft als derde ii is van een vormcrisis bij de belang rijkste internationals. De conclusie moet zijn dat de vedetten geldt voor Gullit, die in z'n huidige niets voor de ploeg te beteke- heeft. Beenhakker erkent dat Oranje zich in de Bondsrepubliek de captain van Oranje niet op 100 heeft opgetrokken het in Italië vol- procent i kunnen zit „i ledig laten afweten. De problemen hij brengt nog altijd zoveel dat hij liggen bij de as van het elftal, van de belangrijkste speler (Gullit), de beste (Van Basten) sator van de ploeg (Ronald Koem an) hopeloos falen. plaats in de basis verdient", de-organ,': Lichtpunt Na afloop in de catacomben van het net niet uitverkochte Sant 'Elia-sta- Dat bleek zaterdagavond nog dion zag Beenhakker toch genoeg eens ten overvloede. Koeman miste lichtpuntjes om met enig optimis- de durf en de flair om iets te onder- me vooruit te kijken In werkelijkheid gedroeg de toe komstige PSV-baas zich als een angsthaas door Butcher niet op te offeren voor een extra middenvel der. Nederland zou dan vermoede lijk met boter en suiker zijn inge maakt. Nu sloeg de angst van Rob- son over op de spelers. De ploeg speelde tegen z'n natuur in en was zo hypernerveus dat zij amper over tredingen beging (9 tegen 20) en cor ners (13) weggaf bij het leven. De ju bilerende doelman Peter Shilton het duel (120 interlands) kwam desondanks de problemen. nemen, op het middenveld was Gul- met de net zo stugge Ieren. „Ik zeg direct verantwoordelijk voor niet dat we goed hebben gespeeld, i vergelijking met dinsdag- /as het heel goed". De grote avontuur kon gaan, in de spits viel winst noemde hij de 'organisatie en Van Basten alleen op door z'n wap- de opbouw van achteruit, die ik re- perende handjes. Al dan niet moe- delijk vond'. Dat was dan vooral de deloos geraakt door het gestuntel verdienste van Rijkaard, met Van achter de bal. Met links joeg de ver achter hem onderscheidde hij zich Aerle en de jarige Van Tiggelen heel dediger het speeltuig uit de indirec- wat beter in vorm dan tegen Egypte. Desondanks kregen de Engelsen Toch scheelde het maar een haar of Oranje zou als verliezer van het veld zijn gestapt. Op de valreep be ging Wouters obstructie tegen Gascoigne en plaatste Pearce zich slechts twee keer in positieve Zijn eerste geslaagde actie was tien minuten voortijd, toen de topscorer zaterdagavond alle kansen het EK zijn bewaker Walker uit kapte maar vervolgens huizenhoog overschoot. Bevreesd als Beenhakker kenne- de wereld om revanche te nemen op het EK-verlies (3-1) van Dusseldorf. Gary Lineker, de WK-topscorer t te vrije schop steenhard in de verste hoek en sloeg het hart van Beenhak ker van schrik op hol. Van Breuke len beweerde naderhand glashard dat hij bewust naar de hoek was ge doken voor het geval een Oranje- Mexico '86, weigerde echter Oranje speler de bal van richting had lijk is tegen heilige huisjes te schop- de genadeklap toe te doenen. Rond de rust een van de betere spe lers, moest toen het veld ruimen voor Kieft. „Ik weet niet beter", klaagde Van De vraag rijst zo langzamerhand of we twee jaar geleden met z'n al len de Europese titel hebben over gewaardeerd of dat er louter sprake pen, peinst hij er niet over gers te branden aan het top-trio. Toch kan het hem in het meest bela den duel van dit WK onmogelijk zijn ontgaan dat Koeman rijp is voor een plaats op de bank. Datzelfde anderd. De Oranje-doelman had er met één pink aan hoeven te uit onbegrijpelijk dat Bobby Robson aan de dag legde komen en het zou de blunder voor de zwaar gedevalueerde kam- het jaar zijn geweest. Maar ander pioen van Europa. Beenhakker leg- maal was het geluk met Orapje. Hoe de dat naderhand uit als een compli- lang nog. ment aan het adres van Oranje. ALBERT GEESING GROEP C TURUN Brazilië - Costa Rica 1-0 (1-0) 33. Muller 1-0. Scheidsrechter: Naji Jouini (Tun). Toe schouwers: 58.007. Gele kaart: 16. Jara (Cos), 58. Gomez (Cos), 88. Jorginho (Bra), 89. Mozer (Bra) Brazilië: Tafferel; Jorginho, Mauro Galvao, Mozer, Ricardo Gomez en Branco; Ale- mao, Valdo (86. Silas) en Dunga; Müller en Careca (83. Bebeto) Costa Rica: Conejo; Gonzalez, Flores, Montero en Chavez; Chavarria, Marchena, Ramirez en Cayasso (77. Guimaraes); Gomez en Jara (70. Meyers) GENUA Zweden - Schotland 1-2 (0-1) 11McCall 0-1, 80. Johnston (strafschop) 0-2, 85. Strömberg 1-2. Scheidsrechter: Maciel (Par). Toeschouwers: 31.823. Gele kaart: 60. Thern (Zwe), 69. McPherson (Sch) Zweden: Ravelli; Roland Nilsson, Hysen, Larsson (75. Strömberg) en Schwarz; Lim- par, Thern, Ingesson en Joakim Nilsson; Pettersson (62. Eckström) en Brolin Schot land: Leighton; McPherson, McLeish, Le- vein en Malpas; A.tken, McCall. McLeod en Durie (75. McStay); Fleck (86. McCoist) en Johnston Brazilii (3-1) Schotland Costa Rica 2 2 (1-1) Zweden 2 0 (2-4) Programma: 20 juni Turijn: Brazilië - Schotland, 20 juni Genua: Zweden - Costa GROEP E VERONA België - Uruguay 3-1 (2-0) 14. Cl.jsters 1- 0. 21. Scilo 2-0, 46. Ceulemans 3-0, 73. Bengoechea 3-1 Scheidsrechter: Kirschen (DDR). Toeschouwers: 35.000. Rode kaart: 42. Gerets (Bel. 2x geel. 35. en 42). Gele kaart: 39. Ruben Sosa (Uru) België: Preud'homme; Gerets, Demol, Grün en De Woll; Clijsters (46. Emmers). Van der Eist, Scilo en Versavel (74. Vervoort); Degryse en Ceulemans Uruguay: Alvez; Herrera, De Leon, Gutierrez en Dominguez; Ostolo- za (57. Bengoechea), Perdomo en Ruben Paz; Alzamendi (46. Aguilera), Francescoli en Ruben Sosa UDINE Zuid-Korea - Spanje 1-3 (1-1) 22. Milchel 0-1, 43. Hwangbo 1-1, 62. Mitchel 1-2, 81. Mitchel 1-3 Scheidsrechter: Guerrero (Ecu). Toeschouwers: 15.000. Gele kaart: 28. Hwangbo (ZKo), 51. Yoon (ZKo) Zuid- Korea: In-young Choi; Park (68. Jong-so Chung, Gu, Kang-hee Choi en Yoon; Yong- hwan Chung(52. Noh Soo), Hwangbo, Hong en Kim; Soon-ho Choi en Byun. Spanje: Zubizarreta; Chendo, Manuel Sanchis, Andrinua en Gorriz; Michel, Vil- laroya, Martin Vasquez en Roberto (81Ba- kero); Butragueno (77. Fernando) en Sali- Uruguay 2 1 (1-3) Zuid-Korea 2 0 (1-5) Programma: 21 juni Verona: België - Spanje, 21 juni Udine: Zuid-Korea - Urugu ay GROEP F CAGLIARI Engeland - Nederland 04) Scheidsrech ter: Petrovic (Joe). Toeschouwers: 35.000. Engeland: Shilton; Parker, Walker, Wright, Butcher, Pearce; Waddle (58. Bull), Rob son (64. Platt), Gascoigne; Barnes, Lineker Nederland: Van Breukelen; Van Aerle, Ro nald Koeman, Rijkaard, Van Tiggelen; Ierland - Egypte 04) Scheidsrechter: Van Langehove (Bel) Toeschouwers: 33.288. Gele kaart- 54. Morris (Ier), 80. Shobeir (Egy) Ierland: Bonner; Morris, McCarthy, Moran en Staunton; Houghton, McGrath, Townsend en Sheedy; Cascarino (86. Quinn) en Aldridge (68. McLoughlin). Egypte: Shobeir; Hani Ramzi; Ibrahim Hassan, Yassin en Yakan; Tolba (64. Abou Zeid), Abdel-Ghani, Youssel en Orabi; Hossam Hassan en Ahmed Abdou (79. Orabi) Egypte 2 2 (1-1) Ierland 2 2 (1-1) Engeland 2 2 (1-1) Nederland 2 2 (1-1) Programma: 17 juni Palermo: Ierland - Egypte; 21 juni Cagliari: Engeland - Egypte; 21 juni Palermo: Ierland - Nederland TOPSCORERS IMitchel (Spa). Matthëus (BrD) en Völler (BrD) allen 3, 4. Skuhravy (Tsj), Careca (Bra), Lacatus (Roe), Milla (Cam), Jozic (Joe), Bilek (Tsj), Klinsmann (BrD) allen 2. II. Bein (BrD), Hasek (Tsj), Luhovy (Tsj), Schillaci (Ita), Omam Biyik (Cam), Redin (Col), Valderrama (Col). Caligiun (VSt). Brolin (Zwe), Strömberg (Zwe), Cayasso (CRi), Lineker (Eng), Sheedy (Ier), Degryse (Bel), De Woll (Bel), Ceulemans (Bel), Clijsters (Bel), Scifo (Bel), Kieft (Ned), Ab del-Ghani (Egy), Troglio (Arg), Burruchaga (Arg), Balint (Roe). Giannini (Ita), Khaled Ismail Mubarak (VAE), Müller (Bra), McCall (Sch), Johnston (Sch), Hwangbo (ZKo), Bengoechea (Uru) allen 1 (Arg), Orlarticoechea (Arg), Kadlec (Tsj), Moravcik (Tsj), N'Dip (Cam), M'Bouh (Cam), Onana (Cam), N'Kono (Cam), Her zog (Oos), Zsak (Oos), Pletter (Oos), Aig- ner (Oos), Streiter (Oos), Peel (Oos), Tsji- dijatoelin (Sov), Zigmantovitsj (Sov), Meola (VSt), Trittschuh (VSt). Banks (VSt), Eissa Abdulrahman (VAE). Ibrahim Abdulrahman (VAE), Abbas (VAE), Branco (Bra), Dunga (Bra), Jorginho (Bra), Joakim Nilsson (Zwe), Them (Zwe), McMahon (Eng), Sho beir (Egy), Ahmed Ramzi (Egy), Kieft (Ned), Perdomo (Uru), Francescoli (Uru), Ruben Sosa (Uru), Jimenez (Spa), Vil- laroya (Spa), Stojkovic (Joe), Ferri (Ita), Ja ra (CRi), Gomez (CRi), McPherson (Sch), Soon-ho (ZKo), Hwangbo (ZKo), Yoon (ZKo), Morris (Ier) allen 1

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11