'Ik wilde geen onduidelijke aanhangselfunctie' Willem Vos, van Rotterdams Philharmonisch Orkest naar AVRO 'Bezuinigingen druisen in degen eis van kwaliteit' Suite concertante 'redt' concert in Hartebrugkerk POPI Bijdragen: Erna Straatsma. Henny van Egmond. Jan Rijsdam en Wim Koevoet Herrijzenis Van alles wat Hoge kwaliteit Grote klasse Goede soul PAGINA 38 ZATERDAG 16 JUNI 1990 Muziektheater in jaarverslag: Willem Vos: "Wie weet zijn concertbezoekers beter van een aantal muzïka- leonderwerpen op de hoogte dan de beroepsmusici". (foto gpd> AMSTERDAM (ANP) - Wil het Mu ziektheater een podium van inter nationale allure blijven, dan dient *de overheid zich in hoge mate te re aliseren dat de tot nu toe opgelegde ♦bezuinigingen in tegenspraak zijn Smet de gewenste kwaliteit. Dat schrijft de directie van de Stichting *Het Muziektheater in de hoofdstad *?n het jaarverslag over 1989. Het is •daarbij gegaan om 10 procent van 5de gemeentelijke subsidie sinds 4987. Op de begroting van de stichting, -waarin die van de Technische Orga nisatie Muziektheater is opgeno men, stond vorig jaar een bedrag van 27 miljoen gulden. De directie wijst erop dat dit een „uitgeklede" begroting was waarbij elke post ui' terst kritisch was bekeken. De re serves zijn vrijwel nihil. Bij gelijk- jblijven of een verminderd niveau van de gemeentelijke subsidie kan volgens het jaarverslag de begro ting 1990 niet sluitend worden ge maakt, tenzij wordt gekozen voor vermindering van de dienstverle ning en/of een kwalitatief lager ni veau van de programmering. Er is met de gemeente nog over leg gaande over de begroting voor 1990, zo deelde adjunct-directeur F. Ossel gisteren mee in een toelich ting. Er is opnieuw een subsidie aangevraagd van zeven miljoen gul den, maar daarnaast is extra geld podig voor herstelwerkzaamheden aan het nu enige jaren oude ge bouw, preventief onderhoud en de vervanging van apparatuur. Ossel wil met het oog op de onderhande lingen geen uitspraak doen over de hoogte van de aangevraagde extra subsidie. De programmering in het mu ziektheater aan de Amstel wordt be halve door de Stichting Het Muziek theater verzorgd door de Neder landse Opera (met acht produkties en 72 voorstellingen in 1989) en het Nationale Ballet (met vorig jaar zes produkties en 68 voorstellingen). De „eigen" programmering van de stichting resulteerde in 54 voor stellingen die 61.868 bezoekers trokken. Het gemiddelde zaalbezet tingspercentage steeg licht tot 77 en duidelijk hoger was de stijging met 29 procent van de abonnementen verkoop, aldus het jaarverslag. Adjunct-directeur Ossel en hoofd programmering en publiciteit P. Hofman, die de directie ad interim vormen, wijzen erop dat de Muziek theater-bezoeker nu vier seizoenen kennis heeft kunnen maken met bijna 40 voornamelijk westerse gastgezelschappen. Zij achten de tijd daarom rijp voor „een beperkte geografische heroriëntatie" met een grotere nadruk op culturele ver scheidenheid in de programmering. Dat betekent echter niet dat de stichting de artistieke ontwikkelin gen in het westerse deel van de we reld wil laten liggen, aldus het jaar- Concert door het Leiden Sinfonietta met werken van J. S. Bach, J. C. Bach, J. C. Schikhardt, Aart de Kort en Albert de Klerk. Medewerking: Theo Olof - viool en Aart de Kort - orgel. Het geheel stond onder leiding LEIDEN In deze dagen waarin voetbalwedstrijden de mensen uit de concertzalen houden, kan een muziekrecensent zijn verge lijkingen beter ook maar aanpas sen. Met een concert is het als met een wedstrijd: ook na de pauze kan nog altijd een winnend doel punt gemaakt worden. Zó was het tenminste wel met het bovenge noemd concert. Afgezien van het feit dat de pauze was afgeschaft, gaf de eerste helft niet veel belof ten voor het vervolg van de avond. De galmende akoestiek van de Hartebrugkerk speelde daarin een grote rol. De sinfonia van Bachs zoon Johan Christiaan kwam door de frisse inzet nog wel uit de verf. Maar het óver- en over bekende vioolconcert in E majeur van de grote Bach met Theo Olof als solist veranderde in een kari katurale cliché van zichzelf. Alle noten waren er, maar door de galm leek het een soort bokswed strijd tussen orkest en solist, waarbij de laatste helaas vaak het onderspit moest delven. Dat is bovendien het nadeel van beken de werken uitgevoerd door een amateurensemble. Het voegt in ieder geval niets nieuws toe. Heel anders was daarentegen het laatste werk: Suite concertan te voor orgel en strijkorkest van organist/componist Albert de Klerk. Muziek waar je met frisse oren tegenaan gaat. Boeiend sa menspel tussen het prachtige, ro mantische Maarschalkerweerd- orgel en een door René Verhoeff fel opgezwèept Sinfonietta. Orga nist Aart de Kort die in 1989 het Nationaal Improvisatie Concours had gewonnen iiet ons bovendien kennismaken met een tweetal verrassend speelse orgelwerken van eigen hand. Naast een strijkersgroep bevat te het Sinfonietta ook enkele bla zers die zich afzonderlijk presen teerden in een werk van Schick- hardt, maar waarom in 's hemels naam verborgen achter een woud van standaards. Ook al liet de zui verheid wat te wensen over, men deed dapper zijn duit in het zakje. Het allermooist echter van het hele concert was de Bachs Cha conne voor vioolsolo. Theo Olof liet gedurende het hele werk met meesterschap de spanning voort duren. Geen bravoure, geen uiter lijk vertoon, maar een beschei den, ingetogen musicus die op ontroerend mooie wijze Bachs muziek gestalte gaf. Waarmee het hele concert in het voordeel van de muziek werd beslecht. MONICA SCHIKS Directeur Nederlands Instituut Rome stapt op JtOME (ANP) - Dr. T. Meijer stapt cultuur van de Nederlandse ambas- tuut onder te brengen bij het minis ter 1 september volgend jaar op als sade in Italië. terie van onderwijs en wetenschap directeur van het Nederlands Insti- Meijers' vertrek van het instituut pen en rechtstreeks te laten vallen Juut in Rome. Hij zou op 1 januari al vloeit yoort uit de beslissing van de onder de Rijksuniversiteit van Gro- stoppen als hoofd van de afdeling regering om het Nederlands Insti- ningen. Volgens Meijer is die beslis sing overbodig en tegenstrijdig te gelijk. Meijer denkt dat de universiteit het accent zal leggen op de weten schappelijke activiteiten van het in stituut. Volgens de regeringsbeslis sing blijft de culturele component van het instituut gehandhaafd, maar Meijer gelooft daar niet erg in. ROTTERDAM - „Ik heb het hier ontzettend naar mijn zin gehad", zegt Willem Vos die binnenkort bij het Rotterdams -Philharmo nisch Orkest vertrekt en hoofd van de klassieke mu ziekafdeling van de AVRO wordt. „Dit orkest is zo'n be langrijk deel van m'n leven geweest, daar heb ik zoveel tijd, zorg en liefde in geïn vesteerd; dat wil ik noch ver geten, noch negeren". Vos kwam in 1968 als artis tieke adviseur bij het RphO in dienst, na 6 jaar als musi cologisch medewerker aan Het Gelders Orkest verbon den te zijn geweest. In die 22 jaar heeft het RPhO - dat naast Rattle en Sanderling ook opereert onder dirigen ten als Haitink en Giergev - zich van een goed orkest tot een topensemble ontwik keld, dat ternauwernood in kwaliteit van het Koninklijk Concertgebouworkest valt te onderscheiden. Vos kijkt op die tijd met voldoening terug en verklaart met nadruk geen wrok te koesteren over het feit, dat Kees Hillen onlangs als artistiek di recteur bij het RphO is benoemd: „Ik ben zeer goed bevriend met Kees en over veel dingen, zoals het te voeren dirigentenbeleid, zijn we het hartgrondig eens. Iets anders is, dat mijn functie binnen die nieuwe constellatie is afgeroomd tot een ac tiviteit aan de zijlijn". „Nu is de functie van artistiek ad viseur bij het RphO al eerder aan enige verandering onderhevig ge weest. Eén ding staat echter altijd voorop en dat is dat de chef-diriri- gent het hier per definitie voor het zeggen heeft. Alléén: niet iedereen vult dat op dezelfde manier in. Onze vorige chef, James Conlon, had nauwelijks behoefte aan adviezen, David Zinman juist wel. Ergo, ik heb altijd zeer flexibel moeten zijn, maar dat heeft nooit betekend, dat ik geen plezier in m'n werk heb ge had. Wel is er met de komst van Conlon een nieuwe functie gecre ëerd, namelijk die van concert manager, bekleed door Wouter Hoekstra. Hierdoor is het leeuwe- deel van de seizoensplanning uit mijn handen genomen. Conlon had duidelijk behoefte aan iemand, die louter uitvoerend werkt. Allengs breidden de taken van Hoekstra zich in die zin uit, dat er overlappin gen zijn ontstaan met de functie van artistiek adviseur. Vooral voor wat de programmering betreft. Een ge bied, waarop ik jarenlang een cen trale rol heb vervuld". Ambities In 1986 is Hans van Beers aange steld als algemeen directeur van het RPhO. Ook hij vertrekt; hij wordt tv-directeur bij de VPRO. Nog niet bekend is wanneer hij precies op stapt. Een woordvoerder van het or kest deelt desgevraagd mee dat er een 'open sollicitatie' voor de func tie van algemeen directeur zal wor den gehouden en dat er vanaf deze week nationaal en internationaal geadverteerd zal worden, omdat 'er in Nederland maar weinigen zijn die voor deze functie de noodzake lijke capaciteiten bezitten', aldus de woordvoerder. Wat is er in de periode-Van Beers met het orkest precies ge beurd? „Hij heeft de zaak eerst eens aan gekeken. Voorts heeft het Stich tingsbestuur hem de opdracht ge geven na te gaan wat er eventueel aan de organisatie verbeterd zou kunnen worden. Van Beers is uit eindelijk tot de conclusie gekomen, dat het ideaal zou zijn als de func ties van concert-manager en artis tiek adviseur in een zwaardere fi guur gecombineerd konden wor den. Hoekstra en ik hebben toen te horen gekregen dat wij naar zijn mening niet aan het gewenste pro fiel voldeden. Eerstgenoemde heeft daaruit consequenties getrokken en inmiddels elders een aantrekkelijke baan aanvaard, maar ikzelf heb nog even afgewacht hoe één en ander z'n beslag zou vinden". Je hoefde niet weg? „Nee. Ik kon zo lang blijven als ik wilde. Maar, ik heb nu eenmaal meer ambities dan het fungeren in een onduidelijke aanhangselfunc tie. Daarbij: Kees Hillen is niet al leen een voortreffelijk musicoloog maar ook iemand met veel manage- ment-ervaring. Hij beantwoordde dus aan het profiel. Toen zijn benoe ming een voldongen feit was, heb ik die AVRO-baan dankbaar met bei de handen aangegrepen". Primeur „Als zeer gunstig. We hebben contacten met dirigenten weten te leggen, die uiterst heilzaam zijn voor de klankcultuur van ons or kest. Een orkest, dat zich aanvanke lijk in kwaliteit amper onder scheidde van de regionale orkesten. Voor de oorlog stond het USO wat dat aangaat zelfs hoger aangeschre ven dan het RphO. Wel heeft Rotter dam altijd een interessante pro grammering gekend. Eduard Flipse haalde Bartok - die de Nederlandse première van zijn Tweede piano concert met het RphO speelde - en Roussel naar Rotterdam en voerde bovendien met vaste regelmaat we reldpremières van Nederlandse componisten uit, daarortder de 4de symfonie van Matthijs Vermeulen. Ook voor de Franse muziek heeft Flipse onnoemelijk veel betekend. Bovendien heeft hy nagenoeg alle Mahlersymfonieen gespeeld, de - zeker toen - ontoegankelijke 6de en 7de symfonie incluis. Zijn plaatop name van de 8ste - een fonografi sche primeur! - in nog steeds boei end om te beluisteren, alle techni sche onvolkomenheden ten spijt". 'Shocktherapie' „Toen Franz-Paul Decker begon, is ook het speelniveau van het RphO heftig in discussie geraakt. Mede ook tengevolge van de concurrentie van de grammofoonplaat. Die ten dens naar. een verregaande perfec tie - die uiteraard ook weer een keer zijde heeft - is met de komst van de compact disc alleen nog maar extre mer géworden. Na Decker kwam Jean Fournet met naast hem Edo de Waart, die in '73 tot chefdirigent is benoemd. In. die jaren - de tijd van de grote omwentelingen - heeft het orkest een verdere repertoirever breding ondergaan. Onze nieuwe zaal, De Doelen, was hierin een ui terst stimulerende factor. Het was ook de periode van de 'sandwich formule' in extreme zin, met als hoogtepunt Van Vlijmens 'Interpo lations' (of 'Interpolutions' zoals sommige orkestleden in een ondeu gende bui boven hun partijen schre ven). Van Vlijmen broederlijk ge plaatst tussen een orgelconcert van Brixi en het Vioolconcert van Beethoven". „Deze opzet heeft doorgewerkt tot in de periode van David Zinman en na de komst van James Conlon is in principe al besloten om de schei- Joan Armatrading 'Hearts and flowers' (A&M) Uit de samenwerking van zange- res/gitariste Joan Armatrading met producer Steve Lillywhite in het be gin van de jaren tachtig werden al bums met potige rock geboren. Daarmee wist de 39-jarige Armatra ding een nieuw publiek aan zich te binden. Tegelijkertijd echter haak ten fikse delen van de reeds be staande aanhang definitief af. Lilly white, die ook U2 en de Simple Minds al had verleid tot het maken van onstuitbare marsen met pom peus slagwerk, rekende genadeloos af met de intieme, zwoele song waar Armatrading het patent op had. En yermoordde daarmee de Joan van het onvolprezen 'Show some emo tion' uit 1977. Na de Li llywhite-periode volgden wat onbestemde platen en werd Ar- inatrading links en rechts voorbij gestreefd door de Tracie Chapmans en Suzanne Vega's. De concurren tie was van een mindere kwaliteit 'maar scoorde toch enorm bij het ferote publiek door het gat in de markt te vullen dat Armatrading zelf had achtergelaten. Inmiddels echter zijn de vervolg- platen van Chapman en Vega in de ,tiitverkoopbakken terechtgekomen omdat beide dames ze hebben vol gepropt met saaie herhalingsoefe ningen. Alleen daarom al is Arma- trading's nieuwste een staaltje van perfecte timing. De zangeres slaat onverbiddelijk toe op 'Hearts and .Flowers'. De intieme Joan is herre zen met als enig verschil dat de plaats van de akoestische gitaar is ingenomen door de synthesizer en de elektrische gitaar. Dat ze wel de gelijk goed kan rocken blijkt uit het seksueel geladen 'Good Times' dat nu eens niet mank gaat aan een overkill van instrumentaties en ar rangementen. Armatrading glorieert op haar nieuwe album bovenal met haar zang, die de laatste jaren wel heel erg vlak was geworden. Ze durft weer grote stembuigingen aan waardoor de spanningscurve in vooral 'Always' en 'Can't let go' heel hoog oploopt. 'Hearts and Flowers; is kortom een verbazingwekkend krachtige come back. W.K. Marc Almond - Enchanted - EMI Marc Almonds gloednieuwe al bum Enchanted past perfect in deze eclectische tijd. Een tijd waarin al om stijlen en motieven van het voorgeslacht worden geleend om te versmelten tot iets nieuws. Marc Al- mond doet dat ook. Zyn nieuwe al bum heeft een beetje flamenco rit mes, een beetje oriëntaalse gelui den, een beetje soul en een beetje diéco, een beetje van dit en een beetje van dat. Het album bevat tien nieuwe nummers met titels als 'Madame De La Luna', 'Toreador In the Rain' en het op single verschenen 'Despera te Hours'. Zo nu en dan krijgt Al- mond, behalve van Zuideuropese klanken, bijval van ene Betsy Cook die doet denken aan de kwelerige vocalen van de zangeres in de vroe gere George Baker Selection. Aan de ene kant is het om beroerd van te worden, en aan de andere kant heeft Joan Armatrading. (foto p.r.) Marc Almond toch iets wat telkens weer intrigeert. Het is vooral zijn melancholische, hartstochtelijke stemgeluid dat de toch overwegend simpele melodietjes op 'Enchanted' het beluisteren waard maakt. Bekend was al dat Marc Almond met zijn vorige album 'Jacques', waarop hij uitsluitend chansons van Jacques Brei vertolkte, een een malige muzikale zijsprong maakte. Het nieuwe album borduurt voort op de stijl van Almonds voorlaatste album 'The Stars We Are' met de hitsingles 'Tears Run Rings' en het op de traanklieren inwerkende 'So mething Gotten Hold Of My Heart'. Het is, kortom, de vertrouwde com binatie van kitsch en hartstocht dat de muzikale prestaties van Mare Al- mond telkens weer de moeite waard maakt. J,R. Hothouse Flowers - 'Home' (London/Phonogram) Hun debuutalbum 'People' ver scheen al weer twee jaar geleden. De Hothouse Flowers imponeerden met hun 'Gaelic blues' en maakten gelijk naam als de beste Ierse band na U2. Na het succes van hun eer steling ging de band meteen op tournee door Europa, Amerika (2 keer) en Japan. Terug in Ierland brengen ze, na twee jaar, hun opvol ger uit met de toepasselijke titel 'Home'. De tournees door Amerika heb ben de groep duidelijk beïnvloed. De Hothouse Flowers zijn op 'Ho me' minder 'gaelic' en meer Ameri kaans. Traditionele Ierse instru menten zoals de bodhran worden nog wel gebruikt, maar sporadisch. Leo Barnes heeft met zijn saxofoon daarentegen veel meer speelruimte gekregen. 'Home' is niettemin een waardige opvolger van 'People'. De cd telt minder hoogstandjes dan het de buutalbum, maar nummers als 'Gi ve it op', 'Movies' en 'Giving it all away' zijn van hoge kwaliteit. E.S. The Breeders - 'Pod' (4AD) Pixies-zanger Black Francis is een bazig kereltje. Bassiste Kim Deal mocht op de laatste plaat van de Pixies ('Doolittle') maar een paar noten zingen. Ze wilde wel meer, maar ze mocht niet. Francis vond dat het zijn band was, de bassiste moest op de achtergrond blijven. Na een ontmoeting met Tanya Donelly, gitariste van de Throwing Muses, besloot Kim Deal dus maar een eigen band te beginnen, The Breeders. Het resultaat van die sa- Paul Young. (foto p.r.) menwerking, vastgelegd op album 'Pod', is van grote klasse. Kim Deal schreef elf schitterende songs, en bewerkte 'Happiness is a warm gun' van de Beatles. Qua sfeer doet de muziek sterk denken aan het meest recente werk van de Pixies. Gedre ven post-punk met de hese sexy zang van Kim Deal, waar Black Francis absoluut niet tegen kan op boksen. Overigens kunnen The Breeders voorlopig niet optreden. Kim Deal moet gelijk de studio in, om met baasje Black Francis opnamen te maken voor het nieuwe Pixies-al- bum. Hopelijk is Francis nu wel be reid een stapje terug te doen ten gunste van 'zijn bassiste. E.S. Paul Young - 'Other Voices' (CBS) Problemen met zijn stem weer hielden Paul Young er jaren van een nieuwe lp te maken. Na 'Between two fires' uit 1986 bleef het stil. Maar niet voor altyd, zoals blijkt uit de nieuwe cd Other Voices. Hij klinkt alsof Young nimmer is weg geweest. Bij zijn comeback wordt Paul Young ondersteund door tal van be kende musici. Stevie Wonder, Steve Winwood, Dave Gilmour en zangers Chaka Khan zijn zomaar wat groot heden die op een of meer nummers meewerken. Van Youngs eigen Royal Family, waarmee hij hits scoorde als 'Come back and stay' en 'Love of the common people' is al leen basgitarist Pino Palladino De cd is gemaakt volgens het be proefde recept. Young zingt hoofd zakelijk bekende en minder beken de covers, zoals het prachtige Stop on by (geschreven door Bobby Wo- mack), Softly wishpering I love you (van Greenaway and Cook, die ook voor bij voorbeeld The Fortunes en The Drifters schreven) en It's what she didn't say, het mooiste nummer van de plaat. Daarnaast zijn er ook twee nummers die Young samen met Martin Page schreef - Together en Right about now - en die zeker niet misstaan tussen de oude soul. Het is al met al een prachtige cd geworden waarvan de opnames over meer dan twee jaar werden ver spreid. Young zingt zuiver, soms lijkt het wat schor en altijd vol emo tie. Zoals het een goede soulzanger betaamt. H.v.E. ding in repertoiregebieden minder rigide toe te passen. Onze nieuwe chefdirigent. Jeffrey Tate, denkt er net zo over als ik nu. Dat wil zeggen, natuurlijk geen stupide 'sandwich formule', maar een intelligente mix, zodanig dat de stukken hoe dan ook iets met elkaar te maken hebben. Daarbij moet je uiteraard wel op passen voor 'papieren thematiek'. Het moet in de praktijk werken". Kwaliteit Ik ben heel nieuwsgierig naar wat je bij de AVRO gaat doen. „Historische gezien is de AVRO al positief 'erfelijk belast'. Dit was immers de omroep die eertijds de Mengelbergconcerten uitzond en het leuke is nu, dat er juist een ex clusief contract is afgesloten met het Koninklijk Concertgebouwor kest voor 20 radio- en 6 tv-concer- ten. Ik zal dus geregeld contact heb ben met het KCO en ik verheug mij daar enorm op. Bovendien, ik was net al - maar voordat ik mijn functie bij de AVRO aanvaardde - gevraagd om zitting te nemen in de redactie van 'Preludium'. Ik heb daar pas aarzelend 'ja' op gezegd, omdat ik vond, dat je dit eigenlijk niet kon combineren met het redacteur schap van 'Intrada' (Informatie-bul letin van het RphO). Maar terugko mend óp de AVRO: ik geloof dat er alle plaats is voor een interessante muziekprogrammering. Met ook meer aandacht voor de oude en de nieuwe muziek. Twee gebieden, die nu te marginaal aan de orde komen. Ik heb de wind ook wel een beetje mee, want net als zoveel omroepen, worstelt ook de AVRO met een ze kere identiteitscrisis. De clubtrouw aan de omroepen is de laatste tijd behoorlijk afgenomen. De mensen gaan louter af op de programma's die ze 't leukst vinden en bekomme ren zich nauwelijks om het karakter van een omroep. Ik denk dat de EO en de VPRO wat dat betreft de eni ge uitzonderingen op deze regel zyn". Toch is er een kolossale kijk-en luistercijferterreur. Daar kun je ■moeilijk je ogen voor sluiten. „Vanzelfsprekend ben je heel dom bezig, als je je in een ivoren to ren opsluit en net doet alsof die cij fers er niet zijn. Toch is het volstrekt duidelijk dat we ons in deze tijd niet alleen maar door die cijfertërreur kunnen laten dicteren. Veronique, Veronica en de TROS zijn helemaal de populaire toer op gegaan. Dat geeft dus al voldoende aan, dat er angst is in omroepland. Nu meen ik, en daarin wordt ik bijgevallen door de directeur van de AVRO-radio en -TV, Boudewijn Klap, dat kwaliteit in de jaren '90 het trefwoord zal moeten zijn en dat er vooral geke ken moet worden naar de program ma-inhoudelijke aspecten". 'Verholen didactiek' Dus bij voorbeeld meer symfonie concerten op de TV. „Zeker. Hoewel ik geloof, dat er nog wel andere aardige dingen met klassieke muziek voor dit medium mogelijk zijn. Ik denk dan aan meer muziekdocumentaires en - als ik even mag dagdromen - ook aan een muziekkwis a la het niveau 'Per Se conde Wijzer'. Zou het niet ontzet tend leuk kunnen zijn om twee pa nels te hebben: een samengesteld uit regelmatige concertbezoekers en een uit beroepsmusici? Wie weet zijn de concertbezoekers beter van een aantal muzikale onderwerpen op de hoogte dan de beroepsmusici. Wat mij voor ogen staat, en wat dat betreft is er eigenlijk geen verschil met de gang van zaken bij een sym fonie-orkest, is een intelligente pro grammering. Een programmering, geschraagd door wat ik zou willen noemen, een 'verholen didactiek' en daar bedoel ik niets schoolmees terachtigs mee. Kijk, elke goede progra'mmering heeft een opvoe dende waarde. En daar is niets te gen, zolang het er maar niet dui- mendik bovenop ligt, want als de mensen merken, dat ze worden op gevoed, gaan ze steigeren. Nee, het punt is, dat ook klassieke muziek leuk is. En dan heb ik het niet over lolbroekerij. Het wil er bij mij alleen niet in, dat slechts lichte muziek een amusementswaarde zou hebben en klassieke muziek niet en daarbm vervelend zou zijn. Niets is minder waar. Het feit dat iets amusements waarde heeft, zegt niets over kwali teit. Mozarts 'Eine kleine Nachtmu- sik' is toch net zo goed amuse mentsmuziek?" Choreografie AMSTERDAM (ANP) - Het Amster- dams Fonds voor de Kunst heeft de opdrachten choreografie voor dit jaar verleend aan Jacqueline Knoops, Michael Beards/Jan Hes sels, Tatiana de la Fuente en Ties Louwerse. Met deze opdrachten is 30.000 gulden gemoeid. De aanmoedigingsprijs choreo grafie is dit jaar toegekend aan Adé- la van der Weide voor haar produk- tie „Gruis". ADVERTENTIE René Diekstra Denk nog wijzer Psychologische schetsen, eerder verschenen in de dagbladen van de Gemeenschappelijke Persdienst. 188 blz -ƒ25,00 In de boekhandel AMBO

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 38