ZATERDAG 16 JUNI 1990 PAGINA 37 Londen stelt volgens de Franse premier Michel Rocard weinig voor. Een stad zonder allure, een stad die weinig heeft te bieden. Nee dan Parijs, burgemeester Jacques Chirac prijst Parijs te pas en te onpas aan als de poort naar Europa. Meer dan ooit lijkt het toonaangevende dagblad 'Le Monde' volgeschreven met het soms irritante chauvinisme dat Fransen zo eigen is. De volzin 'Parijs heeft zoveel troeven dat het zich zal ontpoppen als de hoofdstad van Europa' die onlangs de krant haalde, zegt wat dat betreft genoeg. Met de nadering van het magische jaar 1992 groeit in Frankrijk de overtuiging dat Parijs de slag met die andere grote metropool'gaat winnen. Dit jaar wordt in de Franse hoofdstad het 'strategisch plan' voor de komende 25 jaar onthuld, en de Parijse autoriteiten zwelgen in zelfgenoegzaamheid. In Groot-Brittannië met het gebruikelijke flegma geregeerd op het gekwaak van de Franse frogs: 'Parijs is voornamelijk imago, Londen is echt' door Cees van Zweeden Voorsprong Op deze onmetelijke bouwplaats, slechts 28 kilometer buiten het hartje van Parijs, verrijst een luchthaven die straks twee maal zo groot is als Heathrow. Volgend jaar wordt een tweede terminal geopend en in 1995 de derde. Als tegen die tijd het aantal landingsbanen is verdubbeld tot vier. zal Charles de Gaulle een capaciteit hebben van honderd miljoen reizigers per jaar. Dat is meer dan enige ander luchthaven in Europa. Het is mooi om grote vliegvelden te bouwen, maar zullen er ook vliegtuigen komen? "Dat nu is het enige", verklaart Reder, "waarover we geen twijfels heb ben. Charles de Gaulle krijgt straks een spoorwegstation dat het luchtreizigers Verouderd Bijna alle deskundigen, de Britse voor op, zijn het erover eens dat het railver- voer in en rond Londen verouderd is. Ooit legden Engelse ingenieurs spoorlij nen aan in de verste uithoeken van de wereld, tot zelfs in Frankrijk. Maar als de Fransen straks met 300 kilometer per uur de volgende eeuw binnendenderen, boe melt de Brit nog in de traditie van eeu wen her over zijn eiland. In 1993, als de Kanaaltunnel wordt ge opend, hebben de Franse spoorwegen hun TGV naar Calais gereed. Zodra de trein de Britse grens bereikt, zal de ma chinist krachtig moeten remmen om te voorkomen dat hij bij Folkstone gelijk al uit de bocht vliegt. De speciale spoorlijn die voor hoge snelheden noodzakelijk is Veewagons Sandra Collins pendelt al 15 jaar tussen haar woonplaats in Essex en de Londen- se City op en neer. De spoorlijn moet tij dens de spitsuren zo'n4 35.000 mensen verwerken. Zoals velen van haar lotge noten neemt Sandra meestal een trein eerder om op tijd bij haar werkgever te zijn. Maar zelfs dat biedt al geen soelaas "De treinen hebben meer weg van vee wagons en de vertragingen worden steêds groter", zegt Sandra. "Ik denk niet dat ik dit nog veel langer aan kan. Nooit kun je iemand garanderen dat je Spookbeeld In 1975 vermocht de automobilist tijdens de Londense ochtendspits nog een ge middelde snelheid van 25 kilometer per uur te halen, vorig jaar bleef zijn teller bij 17 kilometer steken. Zo vol zijn de wegen op werkdagen, dat maar op twee plekken tegelijkertijd een ongeluk hoeft te ge schieden of de spookbeeld van de grid lock doemt op: een file die zich als een olievlek over de stad verspreid en die zich pas in de loop van de late avond weer oplost. Het verschijnsel werd vorig jaar vijf maal waargenomen. Terwijl de Franse kranten een door gaans patriottische toon aanslaan, laten de Britse media geen kans onbenut om hun eigen hoofdstad vakkundig de grond in te boren. Alleen The Sun kwam met een vakantieverhaal onder de kop: 'Tien redenen waarom Frankrijk slecht voor u is' (Franse honden zijn hondsdol, in restaurants zwemt het vlees in vètte sausjes, de Fransen zijn een volk van dronkaards en wegpiraten, en: "Als u aan de verkrachters bent ontkomen pas dan op voor de moordenaars"). Genadeloos De Engelsen hebben een curieus talent om alles wat in eigen land fout gaat, ge nadeloos over het voetlicht te brengen. Toen deze maand de spoorwegpolitie haar jaarlijkse misdaadcijfers bekend maakte, kopten de kranten: 'Seksuele misdaden in treinen rijzen de pan uit'. In de Londense ondergrondse, zo bleek uit het politierapport, was het afgelopen jaar het aantal aanrandingen en verkrachtin gen met 46 procent gestegen. Dat het hier waarschijnlijk in hoofdzaak een toene ming van het aantal aangiftes betrof, werd slechts in een bijzin gemeld. Dat het algehele misdaadcijfer voor de ondergrondse was gedaald, vermocht slechts een enkele kwaliteitskrant te ha len. En dat het gemiddeld 200 jaar duurt voordat iemand die dagelijks twee lange metro-ritten maakt een keer wordt aan gevallen, bleef helemaal onvermeld. Toen ex-burgemeester Ed Koch van New York ooit werd gevraagd wat hij ging doen aan het gevaar dat de brug in de 59ste Straat zou instorten, antwoord de hij: "Ik zal mijn chauffeur opdracht geven voortaan de tun nel te nemen". Wat Koch te veel had, hebben de Britten te weinig. Londen het Carthago van Europa? "Ach, in Parijs rijden de treinen mis schien op tijd, wij in Londen kunnen be ter acteren", zegt John MyerscouDh van Overstelpend Een toneel-recensent heeft in Londen ongeveer de problemen die een wijn proever in Bordeaux ondervindt: het aanbod is zo overstelpend dat niet alles verwerkt kan worden. Het aantal pre mières in West End is viermaal zo groot als op Broadway (New York). En door de sterk gezwollen toeristenstroom is er al lang geen sprake meer van een theater seizoen. Ook in de zomermaanden blij ven de zalen geopend. "Hoeveel geld de Fransen ook in hun infrastructuur pompen", zegt Myerscough, "de toeristen zullen toch naar Londen blijven komen. Weet u waarom? Ik heb dat onderzocht. Het is met alleen omdat Londen de culturele hoofdstad van Europa is. Het is vooral omdat iedereen de Engelsen aardiger vindt dan de Fransen". Nog altijd gaan in West End wekelijks meer theaterprodukties in première dan in Parijs in een hele maand. Chirac mag Parijs dan als de 'poort naar Europa' be schouwen, reizigers uit Amerika en het Verre Oosten denken daar anders over. Vorig jaar had de luchthaven Heathrow tweemaal zoveel reizigers te verwerken als het vliegveld Charles de Gaulle. En vergeleken met de Londense beurs is de Bourse de Paris een dorpsfiliaal. "Maar de kloof wordt smaller", zegt Jacques Reder van de Parijse Luchtha vens vol vertrouwen. "Natuurlijk, het luchtverkeer op Londen is intensiever. Heathrow, Gatwick en City Airport had den vorig jaar een aanbod van 63 miljoen reizigers. Wij hadden er hier op Charles de Gaulle en Orly 45 miljoen. Maar dat was wel een groei van tien procent ten opzichte van het voorgaande jaar, ruim het dubbele van de toename in Londen". In de hele wereld zal het luchtverkeer zich de komende tien jaar verdubbelen, zo heeft men aan de Parijse Boulevard Raspail becijferd. "Waar het dus om gaat is de capaciteit van de luchthavens", meent Reder. "En daar liggen onze kan sen. Heathrow, nu nog veruit de grootste luchthaven in Europa, kan nauwelijks meer uitbreiden. Hetzelfde geldt ook voor Gatwick. Vliegtuigen zullen dan moeten uitwijken naar Stansted. Maar die luchthaven ligt 60 kilometer buiten Londen".. Charles de Gaulle is nu nog een nego rij. Reizigers die er met de trein aanko men, moeten met een bus naar een schar- minkelige vertrekhal. Maar vanuit het restaurant op de elfde verdieping van die hal zien zij wat Jacques Reder bedoelt. Charles de Gaulle is waarschijnlijk de enige luchthaven ter wereld waar bulldo zers de vliegtuigen in aantal overtreffen. mogelijk maakt om binnen een half uur in het centrum van Parijs te zijn of in nog geen anderhalf uur te Brussel. De verbin dingen van en naar het vliegveld geven de luchthaven een voorsprong op alle concurrenten.". Het is de Train a Grande Vitesse (TGV) die van Charles de Gaulle de toegangs poort tot het Avondland moet maken. Tussen de nieuw te bouwen terminals komt een hypermodern TGV-station vanwaaruit snelle treineji de reiziger ver voeren naar Lyon (2 uur), Frankfurt (3 uur), Brussel (80 minuten), Amsterdam (3 uur), Barcelona (4 uur en 45 minuten), Bordeaux (3 uur) of Londen (2 uur en 10 minuten). Terwijl Londen ondanks de Kanaaltunnel in de periferie van Europa blijft liggen, wordt Parijs de spin in het web van TGV-lijnen. "We verwachten dat in 1994 zestig pro cent van alle treinreizigers de TGV neemt", verklaart woordvoerder Louis le Cor van de Franse spoorwegen. "Op de middellange afstanden zullen we ook een deel van de vliegtuigpassagiers over nemen. Op het traject Parijs-Lyon, waar de TGV sinds enkele jaren rijdt, is dat al gebeurd. Vroeger nam op dit traject 80 procent van de reizigers het vliegtuig en 20 procent de trein. Nu zijn die cijfers precies omgekeerd". Ondanks de oude concurrentie op het traject Parijs-Lyon is nu tussen TGV en vliegtuig een solide verstandshuwelijk ontstaan. "De luchthavens zien ons al lang niet meer als een concurrent. We worden eerder beschouwd als een steun pilaar. Het TGV-station op het vliegveld Charles de Gaulle bijvoorbeeld zal voor veel toeristen uit bijvoorbeeld Japan re den zijn om hun Europese toer in Parijs te beginnen. Nu vliegen die Japanners nog naar Londen". zal, zo is de verwachting, niet voor 1998 gereed zijn. Voornaamste reden: de Brit se overheid is (tot dusverre) niet bereid om ook de spoorverbinding tussen Ka naal en Londen met ook maar met een pond te subsidiëren. Nog altijd is niet duidelijk waar de trein uit Parijs in Londen zal aankomen. British Rail heeft een voorkeur voor het oude King's Cross Station, anderen hou den het op een nieuw station in het Oost- londense Stratford. Maar waar de Parij- zenaar ook aankomt, vast staat dat hij on middellijk zal terugverlangen naar zijn Metro. Anders dan in Parijs rijdt de Londense ondergrondse slechts bij hoge uitzonde ring volgens de dienstregeling en het rol lend materieel, dat van grote oud heidkundige waarde is, maakt elk goed gesprek onmogelijk. Ook het netwerk van bovengrondse spoorlijnen is niet he lemaal van deze tijd. Dat op de spoor wegstations de perrons nog afgesloten zijn, mag dan deel uitmaken van het En gelse erfgoed, maar dat de treinstellen nog altijd niet in het spoorwegmuseum zijn ondergebracht, zal de Parijzenaar niet kunnen begrijpen. Toen onder president Charles de Gaul le een kwart eeuw geleden het eerste 'strategische plan' voor Parijs werd op gesteld, werd de basis gelegd voor het Reseau Express Regional (RER): een net werk van snelle treinen dat de binnen stad (met zijn Metro) verbindt met de omliggende wijken. De RER, waarvan het aantal lijnen de komende decennia verdubbeld wordt, was zo'n succes dat in plaatsen aan de spoorlijn de prijzen van onroerend goed omhoog schoten. In Londen heeft zich een omgekeerd proces voltrokken. Wie solliciteert naar een baan in de binnenstad, loopt het risi co om afgewezen te worden op grond van het feit dat hij of zij per spoor naar zijn kantoor denkt te komen. ergens op tijd bent. Laatst was ik te laat op mijn werk, omdat er koeien op de lijn stonden". Gedurende de afgelopen vijfjaar is het aantal banen in het Centraal-Londen met 160.000 gegroeid tot 3,6 miljoen. Negen miljoen mensen maken in de hoofdstad dagelijks gebruik van het openbaar ver voer, bijna twee miljoen meer dan in 1985. Het aantal ondergrondse-passa- giers is de afgelopen tien jaar bijna ver dubbeld. Maar desondanks is de capaci teit van' het openbaar vervoer nagenoeg gelijk gebleven. Volgens Gavin Smith van het Centrum voor Onafhankelijk Transport Onder zoek in de Britse hoofdstad heeft de rege ring tien jaar lang het openbaar vervoer achtergesteld bij de auto. "Nergens ter wereld moet, zoals hier, het openbaar vervoer zichzelf helemaal bedruipen. Wat Engeland nodig heeft is een regering die, zoals overal in Europa, investeert in het openbaar vervoer. Maar deze rege ring voert helemaal geen beleid meer, laat staan een samenhangend beleid". Het allergrootste slachtoffer van het auto-vriendelijke beleid is paradoxaal genoeg de automobilist zelf geworden. Op veel wegen in Londen kan al niet meer van een spitsuur gesproken wor den omdat het verkeer er altijd vaststaat en aan het vocabulair van de hardnekki ge asfalt-junk is de afgelopen maanden een nieuw woord toegevoegd: gridlock (superfile). De overige kranten blinken uit in pro- Franse gezindheid. Het kwaliteitsblad The Independent publiceerde onlangs een luchtfoto van een drietal brede Parij se boulevards waarover enkele spaarza me automobielen in sublieme eenzaam heid naar hun bestemming gleden. Daar boven stond, over de hele breedte van de pagina: 'Londen ziet er heel anders uit'. Waar het gaat om misplaatste demago gie zal London altijd wel de hoofdstad van Europa blijven. Volgens iedere ob jectieve maatstaf is het verkeer in Parijs een grotere chaos dan het verkeer te Lon den. Wie in Londen een voet op een ze brapad zet, ziet nog altijd de auto's tot stilstand komen. Wie in Parijs hetzelfde doet, is zijn voet kwijt. Het imago van Parijs, niet het minst hooggehouden door de Britse pers, is er een van doelmatigheid. Maar ondanks de hoogstdoelmatige Metro en RER, stap pen zoveel Parijzenaars achter het stuur dat de gemiddelde snelheid er niet hoger is dan 12 kilometer per uur. Dat is lager dan in Londen, waar de auto's anno 1990 tenslotte nog altijd even hard gaan als de paardenkoetsen ten tijde van Koningin Victoria. het Policy Studies Institute in de Britse hoofdstad schouderophalend. Jarenlang verrichtte Myerscough, au teur van The Economie Importance of the Arts in Britain, onderzoek naar het cul turele leven in Parijs en Londen. Zijn conclusie: "Het grootste verschil tussen Londen en Parijs is het verschil tussen imago en werkelijkheid. Parijs heeft de naam de stad te zijn van de tentoonstel lingen en galerieën. Maar de Londense galerieën worden jaarlijks bezocht door 27 miljoen mensen, die in Parijs slechts door 11 miljoen zielen. Daarnaast heb je hier veilinghuizen als Sotheby's en Christies. In Parijs is er op dat gebied niets, nog minder dan in New York en Keulen". Parijs heeft bij velen ook nog altijd het imago van de theaterstad bij uitstek. "In derdaad heeft Parijs wat meer theaters en concertzalen dan Londen", erkent Myerscouph. "Maar ze zijn kleiner dan hier en de meeste buitenlanders gaan er aan voorbij. De Londense theaters trek ken jaarlijks 11 miljoen bezoekers, bijna tweemaal zoveel als de Parijse zalen". Terwijl de buitenlandse toerist in Pa rijs doorgaans niet verder komt dan het platte vermaak in de Moulin Rouge en de Folies Bergères, verdringen jaarlijks 4 miljoen buitenlanders zich voor de West End-theaters. Zo overweldigend is de be langstelling dat op de zwarte markt de prijs van een kaartje voor de musical Miss Saigon al tot 400 gulden is gestegen. De telefonist van de City of London Tic ket Brookers: "Dat is geen geld, meneer, 125 pond voor een kaartje. U denkt toch niet dat u vanavond nog een kaartje van 20 pond kunt krijgen? Er zijn genoeg mensen die meer willen betalen".)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 37