Van lampoliehandel naar wereldconcern Het eeuwige leven van De Gaulle Fransen besteden miljoenen aan honderdste geboortedag van vader Vijfde Republiek Liefdesverdriet, en de honderdste verjaardag van de Koninklijke Shell ZATERDAG 16 JUNI 1990 PAGINA 33 De N.V. Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij, voor 60 procent aandeelhouder van een van 's werelds grootste ondernemingen de Koninklijke-Shell-groep - is vandaag precies honderd jaar oud. Het was 16 juni 1890 dat de oprichtingsakte van de firma met de welluidende naam 'Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Nederlandsch-lndië'voorde notaris passeerde. Lampolie was het produkt dat de firma op de markt bracht onder de merknaam Kroonolie of Crown Oil. De fijnere produkten als benzine werden als onbruikbaar afval verbrand. Maar die gewoonte zou al spoedig veranderen. Het koloniale bedrijfje groeide in een eeuw uit tot het grootste olieconcern ter wereld, met een omzet van meer dan 200 miljard gulden per jaar en een winst in 1989 van bijna 14 miljard gulden. door Marien van den Bos Hoewel de uitgifte van de eerste aande len 'Koninklijke' in 1890 een groot suc ces was de inschrijving op 1.300 aande len van nominaal 1.000 gulden werd maar liefst 4,5 keer overtekend gingen er tien moeizame jaren aan vooraf. Al in 1880 stuitte de toentertijd 40-jarige Gro ninger boerenzoon Aeilko Jans Zijlker op het fenomeen, dat de olie die op Su matra op de dessa's dreef, zo'n 60 procent lampolie bevatte. Hij was toen op inspec tiereis voor de Oost-Sumatra Tabak Maatschappij en constateerde dat de toorts van de mandoer die hem vergezel de rustig bleef branden, na te zijn ge drenkt in de aardwas die op de poelen in de buurt dreef. Avontuur Zoals veel jongeren halverwege de vori ge eeuw was Zijlker naar Indië getrok ken voor het avontuur. Het verhaal wil dat liefdesverdriet hem verdreef uit zijn geboorteplaats Nieuw-Beerta. Terug in Nederland om geldschieters te vinden voor de winning van deze oly van aerde zal hij bovendien te horen krijgen dat hij niet de enige is die ontdekt heeft dat in Indië op diverse plaatsen olie naar boven sijpelt. Maar de winning ervan leidde tot dan toe tot technische of financiële mis lukkingen. De interesse in zijn plannen is hier dan ook nihil. Maar Zijlker zet door. In Batavia weet hij vervolgens wel geldschieters te vin den en met 25.000 gulden is de 'Voor- loopige Sumatra Petroleum Maatschap pij' al snel een feit. Met een winnings ver gunning van de sultan van Langkat wordt na enig zoeken een 'spuiter' ge vonden bij het dorpje Telaga Toenggal. de eerste produktieput van wat later de 'Koninklijke' zal worden. Mede door de bereidwilligheid van koning Willem III om de naam 'Koninklijke' te mogen voe ren, wordt de uitgifte van aandelen in 1890 wel een succes. Lang heeft de grondvester van het concern niet van zijn succes kunnen genieten, want een half jaar later overlijdt hij op weg naai Batavia in Singapore. De eerste tien pioniersjaren zijn het J.B August Kessler, jonkheer Hugo Loudon Aeilko Jans Zijlker: avonturier en oprichter. en de jonge sub-agent van de Nederland sche Handel-Maatschappij in Penang Henri Wilhelm August Deterding, die de schouders er onder zetten. Vooral ondei de leiding van de latere 'Sir' Henry De terding, die bij het overlijden van Kes sler in 1900 de algemene leiding krijgt en bijna veertig jaar zal behouden, zal hel concern uitgroeien tot de multinationai die het nog steeds is. Grote voorbeeld en concurrent is in die eerste jaren van deze eeuw het mach tige Standard Oil van de Amerikaan John D. Rockefeller. Ook de Koninklijke wil groot worden en al snel zijn enkele kleinere concurrenten overgenomen: Moeara Enim en de Dordtsche Petrole um Maatschappij bijvoorbeeld. Met an deren wordt samenwerking aangegaan, zoals de bundeling van de verkoopbelan- gen op de Aziatische markt van de Ko ninklijke, de Britse vervoers- en handel- onderneming Shell en het Franse han delshuis Rothschild in 'The Asiatic Pe troleum Company Ltd'. Deterding wordt hier de manager van en zetelt vervolgens in Londen. In 1907 fuseren de Koninklijke en Shell in wat nu de Koninklijke/Shell Groep is gewor den. De Koninklijke voor 60 procent en de olievervoerders (oorspronkelijke han delaren in schelpen en andere exotische curiosa) van Shell voor 40 procent. Een verhouding die ook nog steeds geldt voor de honderden werkmaatschappijen van de twee moederbedrijven in meer dan honderd landen. De komende decennia heeft het groei ende concern het tij op een geweldige manier mee. De opkomst van de auto, het overschakelen van steenkool op stookolie in de scheepvaart en de ver warming, de aanleg van wegen met teer en zelfs de Eerste Wereldoorlog droeg in belangrijke mate bij aan de groei van de Groep door de enorme behoefte aan olie en benzine door de geallieerde legers. Bovendien voorzag de Groep de krijgs machten van Tri-Nitro-Tolueen (TNT), dat de belangrijkste springstof in het strijdperk zou worden. Wegens zijn per soonlijke verdiensten wordt de Neder lander Deterding geridderd tot Knight oj the British Empire en mag zich vervol gens 'sir' noemen. De oliebelangen van het concern wor den in razend tempo over de wereld uit gebreid, zowel upstream (exploratie en winning) als downstream (raffinage en verkoop). Belangen die voor een deel weer verloren gaan door revoluties en nationalisaties in de jaren daarop vol gend: Rusland, Roemenië, Venezuela, Mexico, Indonesië. Ook in de Ameri kaanse thuismarkt van zijn grote concur rent Rockefeller krijgt Deterding een vaste voet aan de grond. Communistenhater De inbeslagname van de concern-bezit tingen in de Russische Kaukasus na de revolutie van 1917 heeft Deterding per soonlijk nooit kunnen verkroppen en maakte van hem een fervente commu nistenhater en trouw bondgenoot van de Witrussische ballingen in Parijs. Meerde re historici verklaren hierdoor ook de la tere sympathie van Deterding voor nazi- Duitsland. Maar in 1936 stapt hij vrij on verwacht op als grote man van de olie maatschappij en overlijdt in 1939. Nog altijd is het aandeel 'Koninklijke Olie' veruit het meest verhandelde fonds op de Amsterdamse effectenbeurs. In de In de nacht van de achttiende juni zullen honderdduizend gasten van de Parijse burgemeester Chi rac langs de Seinekaden genie ten van een son et lumièreter ere van Charles de Gaulle. Het gaat bij dit spektakel 'minder om de historie dan om symbolen en emoties', aldus het officiële pro gramma. Gaullistenleider Chirac heeft deze miljoenen verslinden de operatie opgezet om er aan te herinneren dat Charles de Gaulle een eeuw geleden geboren werd. door Rudolph Bakker Sinds zijn dood werden politieke klover rond de herinnering aan de generaal van lieverlede overbrugd. De Gaulle is a) lang niet meer de omstreden staatsman die hij bij leven voor zijn politieke tegen standers bleef. Hij maakt nu deel uit van de Franse historie als een samenstel van 'symbolen en emoties'. De media puilen uit van de herinnerin gen, alsof er in de afgelopen jaren al niet bijna evenveel boeken over De Gaulle verschenen zijn als over Napoleon. Toch bleef Charles de Gaulle voor zijn tijdge noten een raadsel. De meeste van die tijdgenoten zijn er nog. En ze praten zon der uitzondering over de grote man als over een traag bewegend standbeeld. Anecdotes De boeken over de vader van de Vijfde Republiek staan bol van beroemde uit spraken. "De Fransen zijn allemaal uils kuikens" behoort tot het soort opmer kingen die de generaal ten onrechte, maar onuitroeibaar worden toegeschre ven. En er is de anecdote van zijn ordon nansen die zich in een belendend bureau alleen wanen en op een gegeven moment "weg met de klootzakken" roepen, waar op de Gaulle bij hen binnen treedt en droog opmerkt: 'Dat is geen gering pro gram'. Tijdens een pauze in het eindeloze to neelstuk Le soulier de Satan van Claudel treffen de eerste minister Pompidou en de staatschef elkaar in de schouwburg urinoir. Pompidou kijkt de Gaulle aan en zegt: "Een mooi stuk, mon General". Op zijn beurt, zo wil het nooit op waarheid gecontroleerde verhaal, zou De Gaulle hebben geroepen: 'Kijk voor je, Pompi dou'. De Gaulle Charles de Gaulle werd in 1890 in Lille geboren. Zijn vader gaf les in filosofie, wiskunde en literatuur. De familie was streng katholiek. Dat gold ook voor De Gaulle's latere echtgenote Yvonne Vend- roux. Die niet alleen afstamde van een Nederlandse voorvader die Van Droog heette, maar ook van een echte Paus, voorzover zo iets mogelijk is. Charles volgde met brille de militaire opleiding en vocht mee in de Eerste Wereldoorlog, waarbij hij driemaal gewond en in een maal Duitse gevangenschap raakte waar uit hij viermaal probeerde te ontsnappen al liep dat op niets uit: hij was te lang en werd overal gezien. Pétain In 1925 werd kapitein De Gaulle gedeta cheerd op het hoofdkwartier van maar schalk Pétain, de held van Verdun. De Gaulle heeft dan nog een diepe eerbied voor de latere vazal van het Hitlerregime in Vichy. Hij vernoemt zelfs zijn eerste zoon naar de kleine maarschalk. Reeds geruime tijd voordat Frankrijk opnieuw door de Duitsers werd overval len, had De Gaulle propaganda gemaakt voor het tankwapen als het enige middel om een moderne oorlog te winnen. Adolf Hitler had het boek van De Gaulle in zijn kast staan, dat over dat thema handelde. Generaal Guderian viel naderhand vol gens de leerstellingen van De Gaulle met zijn tanks Noord-Frankrijk binnen. De enige echte veldslagen die De Gaulle ooit voerde, hadden toen plaats. HU verloor ze met zijn tanks allemaal. De laatste bij Abbeville, tussen 17 en 20 mei '40. Voor Abbeville hanneste hij zelfs zo dom met zijn tanks, dat over die periode nu een apart boek verschenen is dat zelfs van admiraal Philippe nog geen tegen spraak ondervond. Het mythologische leven van de gene raal valt volgens de biografen in drie be langrijke fasen uiteen. Er is de fase waar in hij vanuit Londen vocht voor het her stel van Frankrijks aanzien na de neder laag van 1940. In de tweede fase leefde hij gedurende lange jaren teruggetrokken in Colombey-les-deux-Eglises. Hij dacht er na over een staatsvorm die het land beter zou dienen. Toen de laatste regeerders van de Vierde Republiek het onafhanke lijkheidsstreven van de Algerijnen niet langer de baas konden, riepen ze De Gaulle te hulp en stichtte hij de Vijfde Republiek. De turbulente regeringspe riode van Charles de Gaulle, die daarbij steunde op de speciaal bij premier Debré 'bestelde' Grondwet, duurde tot 27 april '69. De studentenopstand in de meida gen van '68 had het aanzien van De Gaul le een stevige knauw gegeven, al werd zijn party na kamerontbinding en ver vroegde verkiezingen in juni '68 met een absolute meerderheid herkozen. Referendum Zijn politieke einde kwam in april 1969, toen een referendum uitschreef om de Fransen hun goedkeuring te vragen voor het moderniseren van de Senaat en een groter zelfbeschikkingsrecht voor de de partementen. Van die kiezers antwoord de 53 procent non. Het ging de kiezers helemaal niet om de Senaat of de depar tementen. Ze hadden genoeg van de le vende mythe. De Gaulle begreep de wenk. Hij trad meteen af. Opnieuw trok hij zich met zijn trouwe Yvonne in de eenzaamheid van Colombey-les-deux-Eglises terug. Op 9 november '70 stierf de generaal in de werkkamer van 'La Boisserie' in Colom bey-les-deux-Eglises. Hij werd tachtig jaar. De herinneringsfeesten komen deze maand niet alleen van de kant der gaul listen. Ook de socialistische regering en president Mitterrand, bij diens leven De Gaulle's grootste critikaster, bestaan er plannen om Frankrijks laatste mythe te herdenken. De socialisten willen ze al leen niet aan de gaullisten laten weten. Want zo werkt dat in de Franse politiek. Het contrast is groot, en het symboliseert feitelijk de spectaculaire groei van Koninklijke Shell. Hierboven het eigentijdse hoofdkantoor in Amsterdam, hiernaast de nu primitief aandoende winning van aardolie in Soeban in 1915. foto's GPD) eerste jaren van deze eeuw was het aan deel wel heel populair. Zo betaalde de Koninklijke in het recordjaar 1906 een jaar voor de fusie met Shell niet min der dan 73 procent aan dividend uit en ook in latere jaren waren uitkeringen van tussen de 25 en 40 procent niet ongebrui kelijk. De algehele malaise in de jaren dertig brengt hierin natuurlijk ook voor Shell een terugslag en het dividend zakt naar 6 procent. De Tweede Wereldoorlog betekent voor het concern aan de ene kant grote verwoestingen van installaties en sche pen, aan de andere kant een belangrijke groei vanwege de oorlogsinspanningen in met name de Verenigde Staten. Ook nu nog is het geïnvesteerde vermogen voor ongeveer een derde in Noord Ame rika geconcentreerd naast een derde in Europa en een derde in de rest van de wereld. Hoewel in 1928 al een fabriek voor stik- stof-kunstmest in gebruik wordt geno men in IJmuiden zal met name de sector petrochemie na de oorlog een grote vlucht nemen binnen het concern. Een van de eerste successen wordt het syn thetische wasmiddel Teepol, maar in Pernis is al spoedig een PVC-fabriek in aanbouw en inmiddels is de honderdjari ge ook een van de grootste (petro-) che mische fabrikanten ter wereld. Gasbel Naast olie en chemie voegt zich daar en kele jaren later een derde poot onder het concern bij: aardgas. Na de hele wereld afgezworven te hebben op zoek naar het 'zwarte goud' blijkt in 1959 in de Gro ningse voortuin een enorme gasbel te lig gen. In de daarop volgende jaren wordt ook in de Noordzee behoorlijk wat olie en gas aangeboord. De beide oliecrises in 1973 en 1980- 1981 deden het concern flink op z'n grondvesten trillen, maar echte drama's leveren de Arabieren niet meer op voor de multinational. Met zo'n 130.000 werk nemers in meer dan 100 landen en een omzet van meer dan 200 miljard gulden behoort het Nederlands-Britse concern op de honderdste verjaardag van de Ne derlandse inbreng tot de allergrootste privé-ondernemingen ter wereld. Op het gebied van olie en aanverwante artikelen is het met een neuslengte verschil op Exxon de grootste ter wereld. De lamp olie waar Zijlker 100 jaar geleden mee be gon wordt inmiddels niet meer door het concern geleverd.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 33